PERSTENTOONSTELLJ NG TE NiMOVE Op initiatief van Het Actie-Comité Voor de Goede Pers wordt er op 11, 12 en 13 November a. s. ene interna tionale tentoonstelling voor de Goede Pers ingericht, in de feestzaal van het Klooster der H.H. Harten te Ninove ingang neven de Denderbrug). De tentoonstelling zal plechtig ge opend worden op 1 1 November door Z. H. Excellentie Monseigneur CENTO Pauselijke Nuntius. De openingsplechtigheden werden geregeld als volgt te 1 4 uur 30, Pon tificaal Lof in de Hoofdkerk. Daarna hulde aan den gedenksteen der gesneuvelden. Vervolgens optocht der jeugdgroe- peringen uit Ninove en omstreken door de Biezenstraat (waar ze voor de Dekenij in ogenschouw zullen genomen worden door de Nuntius), de Bever- en Burchtstraat. Monseigneur zal zich daarna te voet, door de versierde straten, naar het klooster begeven, alwaar de eigenlijke opening der tentoonstelling zal gedaan worden. De tentoonstelling zal onmiddellijk toegankelijk zijn voor het publiek tot 20 uur, ^en, op 1 2 en 1 3 November vanaf 9 uur tot 12 en vanaf 14 tot 20 uur. Alle weldenkende mensen uit het Arrondissement zullen het als een plicht aanzien de openingsplechtigheid bij te wonen of, minstens, de tentoon,- Stelling te bezoeken. BE 40e VERJARING VAN HET AFSTERVEN VAN LEOPOLD II EEN GROOTSE HERDENKING WORDT VOORBEREID De 40ste verjaardag van het afster ven van Leopold II zal Zaterdag 1 7 December worden herdacht. Alsdan zullen, op initiatief van het Groene Kruis van de Kon. Belgische Koloniale Unie en van het Verbond der Koloniale Kringen, een reeks de monstraties doorgaan, waaraan het ministerie van Koloniën., het ministe rie van Landsverdediging en het mi nisterie van Binnenlandse Zaken reeds hun medewerking hebben toegezegd. Die dag zal een afvaardiging van al le koloniale kringen, aangesloten bij het Verbond, zich naar de crypte te Laken begeven, om bloemen neer te leggen op het graf van de grote Vorst. Vervolgens zal in de kerk te Laken, of in de collegiale kerk van de H. H. Michel en Goedele een plechtige mis worden opgedragen, waarna een in drukwekkend défilé van alle kolonia le verenigingen en van afdelingen van het leger, voor het ruiterstandbeeld van Leopold II, van beeldhouwer Tho mas Vincotte, zal gehouden worden. 's Namiddags zal in het paleis der Academiën 'n herdenkingszitting wor den gehouden, bijgewoond door de minister van Koloniën en. door talrijke persoonlijkheden, en waaraan een mi litaire muziekkapel haar medewerking zal verlenen. Een ere-comité en een uitvoerende commissie, waarvan de werking onder hoede staat van de Kon. Belgische Koloniale Unie, bereiden thans deze manifestaties, tot in de puntjes voor. Benevens deze grootscheepse plech tigheden koestert men eveneens het plan in alle Belgische Universiteiten een gedenkplaat aan te brengen, welke de studerende jeugd er aan zal herinneren dat Leopold II de voornaamste bewer ker van onze koloniale grootheid was. NIEUWE IERSE POSTZEGELS .Op 21 November 1949 geeft de Ier se regering een postzegel uit om de in ternationale erkenning van. de Ierse re publiek, op tweede Paasdag 1949 bij het van kracht worden van de Repu blic of Ierland Act, te herdenken. Op 5 December 1949 zal een spe ciaal zegel uitgegeven worden als her denking van de honderste verjaardag van het afsterven van de grote Ierse dichter James Clarence Mangan. De Ierse postdienst verstrekt vol gende technische inlichtingen over bei de soorten zegels 1De Republiek-zegel waarden hebben. 2 Zl d. in rood-bruin. 3 d. in blauwt 2) De Mangan-zegel zal waarde hebben 1 d. in groen. Beide zegelsoorten zulle: gang van de datum van uitgifte gedu rende zes maanden verkocht worden en uitgegeven worden door het Staats- departement voor zegels, gedrukt op filigraanpapier gemerkt «g» en door boord 15 X- 14. Het afstempelen der zegels op de eerste uitgiftedag zal gedaan worden door de zorgen van de Controleur der Philatelische Afdeling, General Post Office, Dublijn, op voorwaarde dat de zegelomslagen ten laatste de eerste dag der uitgifte ontvangen worden op het Ierse General Post Office. Die afstem peling zal de woorden «Eerste dag der uitgifte» dragen. zal twee volgende met ïn- DE A. S. VERLOFDAGEN Zoals op Woensdag 2 November zul len alle postkantoren op Dinsdag 15- dezer, naamdag des Konings, gesloten zijn van 's middags af. De uitreiking van de briefwisseling zal op die dag na de middag worden afgeschaft. Op 1 1 November, verjaardag van de wapenstilstand, zullen de ministerië le departementen gesloten zijn; daar deze verlofdag op een Vrijdag valt, zal ook 's anderendaags in de ministe ries niet worden gewerkt. De dringen de zaken zullen echter worden, afge werkt door een beperkte dienst. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1 8de Vervolg. Geheel dezelfde, herhaalde de pastoor met een zucht. En er is geen denken meer aan om haar weder op die school te doen, waar zij zich zo goed verbeterde, de wijl haar vader het in het hoofd heeft gekregen haar ene engelse gouvernante te geven. Hebt gij die lange miss ge zien, pastoor Zij schijnt zoveel om Armelle te geven, als Coco om mijn parapluie. Het is ongetwijfeld alleen voor den vorm dat Jacob haar genomen heeft alleen voor den vorm. Hij is er wel toe in staat. Wat een zonderling man is hij toch Maar wat heeft hij kolossale werken onderno men En welk een huis heeft hij zich gebouwd Wanneer men bedenkt dat iedere steen meer dan tien mijlen ver van hier komt, is de veronderstelling niet te gewaagd, dat hij alleen aan kar- revrachten verbazende sommen heeft moeten verspillen. Steenen, die men van zover moet laten, halen, kosten veel geld. Maar zie ik Trahec daar niet Hij is het, en ginds zie ik onze heide vluchtelingen ook aankomen. Armelle snelde hen te gemoet, ter wijl zij Yves met zich mede trok. iWat hebt gij met Coco gedaan, MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID TERMIJN VOOR BETALING DER BIJDRAGEN VOOR HET 3e KWARTAAL 1949 Werkgevers die personeel tewerk stellen tijdens het 3e kwartaal 1949, worden er aan herinnerd dat de bijdra gen voor maatschappelijke zekerheid vóór 15 November 1949 moeten ge stort worden op postcheckrekenins van de Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zekerheid te Brussel, 102, Ko ninklijke Prinsstraat, en. dat de sta- vingsaangiften gelijktijdig moeten gezonden worden. Elke vertraging geeft aanleiding tot het opleggen van bijslagen en stelt de werkgever aan strafmaatregelen bloot. WEDEROPBOUWLENÈNG (le SCHIJF 1947) Bij de 101e trekking van de Wéder opbouwlening (1ste schijf) is een lot van 2 millioen frank toegewezen aan de obligatie Reik.s 1537 Nr. 208.. En een lot van 1 millioen frank aan obligatie Reeks 1894 Nr 419. De overige obligaties dezer reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Frites SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag; Kaas rand met champi gnonragout V ermicellisoep Var kensrollade - Schorseneren Ge kookte Aardappelen Sinaasappel- vla. MojSn.dzg Varkensrollade Sla van Witloof Gebakken Aardappe len Rijst met Rozijnen. Dingdag Gekookte Schelvis. Botersaus Gekookte Aardappelen Macaronischoteltje. ^yoesisdag - Gebakken Niertjes Gestoofde Peten Gekookte Aar dappelen Chocoladepudding. DonderdE®: Larmtcotelétten Wor teltjes Gekookte Aardappelen Appelpudding. Vrijde.® Gekookte Tongfilets met Mosselensaus Aardappelpuree Fruit. Zaterdag Biefstuk Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Een Smakelijke Goedkope soep Het vlees is duur, en moeder de vrouw staat hierdoor dikwijls voor een moeilijk probleem, want zij moet met alleen zorgen, dat man en kinderen coed gevoed zijn, maar ook dat haar huishoudbudget in evenwicht bhjtt. Het is echter niet altijd nodig voor het bereiden van soep vlees te ge rui ken Ook van beenderen kan een heel pikante soep gemaakt worden, wan neer er maar de nodige kruiden bijge voegd worden. Laat bijvoorbeeld de beenderen eens trekken in water met een ajuin waarin ge een paar kruidnageltjes, een laurierblaadje en een paar tak)e® Pele celie steekt. Ofwel kunt ge de borulloft laten trekken met een stukje foelie ot Spaanse peper met een worteltje. Op beide manieren, en voldoende getrokken, krijgt men een smakelijke bouillon, waarvan we dan de gewenste soep kunnen maken. Alvorens echter deze bouillon tot soep te verwerken moeten we ze geheel of gedeeltelijk- ontvetten, door het vet er af te schep- Pe'Dit vet, dat'stolt wanneer het koud wordt, kan dap nog best gebruikt wor den in een hutspot of opgestoofde aar- dappelen. Kt ssvc na tkel Ch-rmpignionragout Benodigd ^vGOR DE RAND 50 gr. boter, 50 gr. bloem, 2 dl. me k, 150 or. oude zoetemelkse of Parme- zaanes kaas, 2 eieren, P=P«, zout. VOOR DE RAGOUT 30- gr. bo ter 30 gr. bloem, 2 dl. bouillon, 1 dl. room of melk,' 1 blikje champignons, 50 gr. kaas, peper, zout. Bereiding Smeer een rijstrand dik met boter in, paneer hem; maak een dikke 'aus van boter, bloem en melk en vermeng deze van t vuur met crr. kaas, peper en zout raar smaak, de eierdooiers en 't laatst t stijfge klopte eiwit. Vul er de rand voor /4 mee, sluit hem met een deksel en laat hem 30 a 35 minuten au bain mane koken. Laat hem zonder deksel voor open oxendeur drogen en stort hem op een warme schotel. Bereid op de gewone wijze cham- pignonragoüt, roer er 50 gr. kaas door en vul er de rand mee of giet hem er overheen. duivelinnetje riep juffrouw Augusti ne haar toe, terwijl zij van uit de verte met haar parapluie dreigde. Armelle barstte in lachen uit en ant woordde vroolijk Hij staat in den stal, tante, met een flinke hoop vers gras voor hem. Yvec en ik hebben, hem het zadel en het hoofdstel afgedaan. Vervolgens pastoor de Kevpeulvan naderende voegde zij er zacht bij Papa is zeer blij dat u gekomen bent, oom, hij heeft mij gezegd dat hij Yves een aardigen jongen vindt. Terwijl zij deze verklaring waaraan zij schijnbaar veel gewicht hechtte, be sloot, kwam mijnheer Trahec met een glimlach op de lippen een bosje uit. Hij had zijn zwager niet gezien sinds hij Armelle van de school genomen had, en had zich vergenoegd hem dit per brief mede te delen; daarom deed het hem weinig genoegen dat juffrouw Augustine als derde persoon bij deze eerste samenkomst tegenwoordig was. Men had mij verteld, dat gij zo veel wonderen op uwe bezittingen had laten verrichten,Trahec, zeide juffrouw Augustine, terwijl zij haar parapluie over haar schouder wierp, dat ik, wijl iL vandaag te Guilvin niets bijzonders te doen had, mijne nieuwsgierigheid wilde voldoen om Kertan eens te ko men bekijken. En zich naar het kasteel wendende, voegde zij er bij Is dat Kertan wel Het Kertan dat ik thans voor ogen heb, gelijkt evenveel op het Kertan van vroeger, ah mijn oude Coco op de volbloed merrie van den kapitein, gelijkt. Ware het niet om die oude torens die dezelf- Sinaasappei" vla. Benodigd sap van 4 sinaasappelen en 1 citroen (ongeveer 2 Zï dl.), 8 gr. witte gelatine of poedergelatine. on geveer 100 a I 25 gr. suiker 1/4 1. slag room. Bereiding Vermeng het gezeefde J vruchtensap met suiker en de gelatine, j die 10a 15 minuten in koud water ge weekt heeft. Maak het warm, tot sui ker en gelatine opgelost zijn en laat het bekoelen. Klop de room stijf, roer er het mengsel door en dien de vla na bekoeling met biscuits op. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Nu het weer koud wordt, zorgen we ervoor dat de naden van vensters en deuren, die naar buiten leiden goed dichtgemaakt worden. We kunnen dii doen, door middel van repen tochtvilt. tochtband en vensterrollen. Deze rol len kunnen, we zelf maken, door van een overschot gordijnstof een smalle, lange (de breedte van het venster) zak te maken, en deze op te vullen met houtzaagsel. We leggen deze rollen dan in de vensterbank, zodat de naad van het raam bedekt is. Deze rollen kun nen eveneens gebruikt worden voor deuren, die op de vloer tocht doorla ten. Onder de tapijten kunnen oude kranten gelegd worden, zij houden de koude tegen, die uit de vloer optrekt. Om het huis in de winter te ver luchten, doen. we best om slechts even de vensters tegenover elkaar open te zetten, zodat de frisse lucht flink door de woning stroomt. Lang luchten is dan niet nodig. Werpt sigarenas n,iet weg. Het is een zeer goed poetsmiddel voor meta len, spiegels en vensterglas. Het bevat potas, waardoor de vuile vlekken ge makkelijk verdwijnen, en doordat het zo fijn is behoeft men nooit te vrezen krassen te krijgen, op de voorwerpen, die ermede behandeld worden. Uw blouse in witte zijde, crepe de chine, crepe Georgette of satijn is heel mooi zolang zij smetteloos wit is. Door het wassen worden zij dikwijls geel. Dit kunt ge echter voorkomen door bij het laatste spoelwater enige druppels zuurstofwater te voegen en hierin, het kledingstuk enkele minuten te laten rusten. Zijn uw meubelen U meer waard dan Uw tongen «De «goede kamer» moet in de eerste plaats een gezonde kamer zijn. Dikke gordijnen, pluchen meubelen,, kleedjes en andere vodden zijn verzamelplaatsen van stof en bac teriën. En men behoeft tegen het schoonmaken van al deze overbodige rommel ook niet op te zien, als ze er, niet meer zijn. HANDIGE DINGEN MAKEN. Weet U, dat U op lange winteravon den, gezellig in een warme kamer, met de oude lappenmand naast U, zo- eel leuke en handige dingen kunt ma ken Hier volgen enige aanwijzigingen STROKEN CRETONNE, overblijf selen van slaapkamergordijnen, of wa randagordijnen, leven alleraardigst ma teriaal voor aanplakkertjes, die om het oor van de theepot of om het hengsel van de waterketel worden geslagen. Cretonne laat zich ook, met een beetje de gebleven zijn, ik zou niet geloven dat°dil het Kertan mijner jeugd is. Die grote, oude, vierkante toren blijft het echte Kertan, antwoordde mijnheer Trahec lachende; het overige i= niet zo degelijk en zal korter tijd be staan dan die oude torens. Hebt gij mijne aanplantingen reeds gezien. Ja, gij hebt daar waarlijk iets bui tengewoons mee verricht, ik had °P Kertan nooit anders gezien dan die ou de olmen die in den omtrek al vrij be roemd waren. Dit zeggende wee? juffrouw Augus tine met haar parapluie naar den kant der oude bospartijen, die door de grote olmen, wier kruinen door den stormwind gebruind en gebogen wa ren gevormd werden. 1 Het is altijd de natuur een weinig forceeren, wanneer men zo dicht bij de zee plant, antwoordde mijnheer Trahec; doch door het terrein goed te bestuderen en het des noods te wijzi gen. door degelijke bemesting en ene zorgvuldige keuze van de boomsoort, die men planten wil, laat zij zich dwin gen. Sedert de geboorte van Armelle heb ik den aanleg van bossen naar de zijde van den golf ter harte genomen, en ben volkomen geslaagd; ik ga nu voort langs de zeezijde, wat veel moei 'lijker is, doch ik hoop daar insgelijks te slagen. Er gaat voor menig guldentje de kuilen, die gij graaft, 1 rahec, ant- woorde juffrouw Augustine, ondank: haarzelve door haar steeds berekenen den geest meegesleept. Het is zeker dat er nog al geld mee heengaat, antwoordde mijnheer vaardigheid, uitstekend verwerken om kartonnen dozen, te beplakken, die cip de toilettafel voor allerlei doeleinde» kunnen worden neergezet LAPJES VAN BAAI, SAAI OF FLANEL kunnen desnoods in. de meest verschillende en scherp tegen elkaar afstekende kleuren, worden verwerkt tot eierwarm ertjes. Aan de ontbijt- of koffietafel krijgt elk ei, staande in een dop, zijn eigen mutsje dat volgens de fantasie van de vervaardigster, met een paar steekjes, wat kraaltje: of lovertjes kan worden gegarneerd. Van OUDE ZIJDEN OF TRICOT HANDSCHOENEN kunnen pop.pe- kousen worden gemaakt, van oude gla cé, castoor en wildieren handschoenen lean iedere moeder poppeschoentjes en pantoffeltjes knutselen. SCHOONHEIDSTIPJE. AL U natuurlijk blond bent, Me vrouw, blijft het dan rustig Maar als U, of liever uw coiffeuse tot nu toe heldhaftige pogingen hebt gedaan om uw haar lichter van kleur te maken, la ten we U dan meteen vertellen, dat U een fout beging. Het mooist en het best is het haar in de natuurlijke kleur te houden, en het slechts zo natuurgetrouw te laten krul len. Overdrijving is nooit goed en ge tuigt evenmin van goede smaak. ONS WEKELIJKS PRAATJE MODESNUFJES Naast de lange warme mantel, die we in de winter nu eenmaal niet kun nen. missen, blijft ook het mantelpak een plaats opeisen in de damesgardc- robe. Geen macht ter wereld schijnt in staat te zijn het mantelkostuum te ont tronen. Bij elk seizoen, zien we het terug verschijnen en aan ieder figuur past het zich aan. De vrouw, die een tailleur draagt, meesterlijk gesneden uit prachtige soepele stof, mag er zeker van zijn, dat zij er keurig en correct uitziet, en dat dit kostuum haar onder verschillende omstandigheden goede diensten zal bewijzen.. Deze herfst en winter heeft men voor het mantelkos tuum wondere kleuren bedacht: zwart, rood, olijfgroen, pauwblauw, geelach tig groen, grijsachtig geel en een onbe paald bruin. Kleine randjes bont zor gen voor garnering. Zelfs voor 's avonds, en hierbij den ken we vooral aan een bezoek aan schouwburg, restaurant of eenvoudig feestje, zien we veel tailleur?. Als ma teriaal hiervoor gebruikt men zijde of fluweel. Deze pakjes zijn minder streng van lijn dan de gewone tailleurs, en gelijken eigenlijk meer op een ge klede deux-pièces. Nog iemand, die zich niet laat ont tronen is het korte manteltje. Hoe het ons ook doet huiveren, als we denken aan de koude dagen, die ons te wach ten staan, toch is deze dracht ons sym pathiek V/el doen we verstandig, als we tot zo'n kort jasje besluiten, de rok, die meest recht en zeer nauw is, te kiezen in een zware laken stof, waar de wind niet doorheen gaat. Geript flu weel en zachte wollen stoffen zijn hel gewenste materiaal, terwijl zeer zeker veel lange mantels en bontjassen, die gedemodeerd zijn of slijtage vertonen., omgetoverd zullen worden in zo'n jas je, dat met een zwierige eenvoud het Dit salon is inderdaad niet ge- meubeleerd, antwoordde mijnheer Tra hec; ik wil het echter zeer rijk meube- docter zal van mijn werk protiteren. j jeren> en Wacht daarmede totdat Ar- maaien. Hier u den weg te Ik heb gezaaid, zij zal langs, nicht, vergun mij wijzen. En hij trad, onder het eerste boog gewelf waar de voornaamste deuren in uitkwamen,. Hebt gji het oude kasteel dan ge heel verlaten vroeg juffrouw Augus tine; het bevatte anders schoone ver trekken; de keuken en de eetzaal wa ren onder anderen door den gehelen omtrek beroemd. De keuken is niet van gedaante veranderd en wordt nog altijd ge bruikt, antwoordde mijnheer Trahec en, de eetzaal doet nog steeds dienst bij buitengewone gelegenheden; maar ik wil het wel bekennen dat ik mijne woning in het nieuwe huis gevestigd heb, dat veel gemakkelijker is inge richt. Laat mij de vertrekken van, de verdieping gelijkvloers eens zien ter wijl wij er zijn, zeide juffrouw Augus tine, ik gevoel mij vermoeid, en als ik eens ga zitten sta ik zo schielijk niet weer op. Mijnheer Trahec opende bereidwil lig een voor een al de deuren voor haar. Juffrouw Augustine volgde hem stak het hoofd binnen iedere kamer, en zeide onveranderlijk Het is prachtig In het grote, slecht gemeubeleerde salon scheen zij een weinig verrast. Verguld lijstwerk aan het pla fond, een eikenhouten beschot, een piano, en matten stoelen, zeide zij, dat is dunkt mij niet zoals het behoort. melle gaat trouwen. Het verguldsel kan dan wel zwart geworden zijn, zeide juffrouw Augustine. Neen ik ontvnag zo weinig be zoek, dat dit vertrek den meesten tijd gesloten- is. Maar gij schijnt vermoeid, nicht, wilt gij niet iets gebruiken Neen, neen, ik zal het diner af wachten; ik vraag nu slechts een goe den stoel om wat uit te rusten. Wilt gij dat ik u ene kamer doe geven om een. ogenblik alleen te zijn Ook niet; gij weet wel dat ik geen toilet te maken heb. Breng mij in het vertrek, waar gij u gewoonlijk op houdt, en spreek mij eens over het loon, dat gij uwe werklieden betaalt, en over uwe oesterbanken. De kapitein wil er bij Guilvin ook een aanleggen doch ik wil mij niet met hem associee- ren, dan nadat mij zo duidelijk als tweemaal twee vier is bewezen is, dat er veel bij te verdienen valt. Welnu Laat ons dan over za ken gaan spreken, antwoordde mijn heer Trahec. Wat wilt gij aan uw oom vragen, Armelle Vergunning om Yves mee te ne men; zonder ^vergunning wil hij niet met mij meegaan. De pastoor glimlachte en zeide te gen Yves Hier behoort gij mij niet toe hier behoort gij aan uw oom en uw nichtje. Daar Ziet gij nu wel riep Ar melle opgetogen. Kom, kom dan toch! En terwijl haar vader zijne bezoe kers in het ons welbekende vertrek

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2