uui^cn krone «sk L£5§3j5ïKIÏZJ3Z3EL Het persoonlijke wasgoed van de man draagt alleen diens eigen initialen de letters der vrouw horen er niet bij. °NS GENEESKUNDIGE MOEDER EN KINDEREN ZON DAGDIENST Er zijn moeders, die uitstekens zor- Sij afwezigheid van den huisdoktev gen voor het lichamelijk welzijn van kan men zich voor dringende gevallen hun kinderen, die niets nalaten om dej wenden opvoeding van hun kinderen zo goed I ZONDAG 20 NOVEMBER 1949, en volmaakt mogelijk te doen en....|Dr. M. SCHELFHOU i waar de verhouding toch niet zo is, als STRAA113. Te!. 24i.88. men zou verwachten. ZONNE- Dat komt, doordat deze moeders de opvoeding alleen laten bestaan uit PLICHTEN, die ze tegenover de kin deren te vervullen hebben. Nooit to nen ze zich tegenover de kinderen, zo als ze zich tonen b.v. aan hun gasten, aangenaam, vrij van huishoudelijke be slommeringen, beheerst. Nooit zullen ze er aan denken, het een of ander te laten staan of niet te doen, en die tijd aan de kinderen te geven, eenvoudig niet bij hen op. niet juist. Iedere moeder moet toch wel eens jaloezie gevoeld hebben, als haar kin deren zo opgeruimd en opgewerkt te rugkwamen van het bezoek aan een of andere oom of tante. Zo vrolijk en uit gelaten zijn de kinderen thuis nooit Nee, maar daarvan ligt de schuld bij de moeder zelf. Die heeft ook nooit eens een middag zo volkomen aan de kinderen gewijd als de oom of tante bij wie ze op visite geweest zijn. De verontschuldigingen van geen tijd een «te-druk-huisgezin» e.d. kun nen dit alles niet goed praten. Het is beter de kamer eens wat minder goed te doen, dan cle kinderen af te schep pen met een nor- Ik heb geen tijd.» Misschien zullen ze u nog één, misschien nog twee maal iets vragen; maar als zij dan weer een soortgelijk antwoord krijgen, zullen zij er zich wel voor hoe den nogmaals de kans te WACHTDIENST DER APOTHEKEN. Zijn van dienst voor dringende ge vallen van 9 tot 1 2 en van 1 4 tot 18 u. ZONDAG 20 NOVEMBER 1949, Apotheker HOUWEN, GENTSESTW., 20. To 243.84. GEDURENDE DE V/EEK NA 19 u. vanaf Zaterdag 19 November tot en met Vrijdag 25 November inbegrepen. Dat komt apotheker Houwen, Gentsesteenweg, En dat is 20. Tel. 243.84. De Apotheken der stad zijn gedu- de week open van 8,30 tot 12 van I 3,30 tot 19 uur. renae uur en HOEBOUWMAATSCHAPPIJ «VOORUIT DOOR STUDIE EN SAMENWERKING Zondag 20 November van, 9 lot 1 1 u., in het lokaal der Hof bouwmaat schappij, Café cSt. Lieven», aan cle St. Martinuskerk te Aalst, voordracht over Groenteteelt (open lucht) door leraar D'Haese F., junior, Aalst. Maandag 21 November, van 6 tot 8 u. 's avonds, ir. de Stadsmeisjesschool, Vredeplein (Kat) te Aalst, voordracht over Groenteteelt (onder Glas) door leraar D'Haese V., Gentbrugge. weigering te krijgen en ze worden brommerig en humeurig, terwijl ze bij anderen de vrolijkheid zelve zijn. Een moeder moet de kunst verstaan ook met haar kinderen te spelen en n ideale gastvrouw tonen, wie geen moei te te veel is, om het haar gezelschap aangenaam en prettig te maken. Iede re moeder kleedt dat in, zoals haar dat het beste uitkomt. De een zal iedere Woensdagmiddag voor haar kroost vrijhouden en zich door niets of nie mand hiervan af laten houden; de an der zal de kinderen op een bepaalde dag 's middags uit school halen en dan het wekelijkse feestprogramma afwer ken. Maar nooit mogen de kinderen het gevoel hebben, dat ze maar «quantité négligeable>> zijn, dat dadelijk vergeten en yerwaarloosd wordt, als er voor moeder bezoek' komt. Ook tegenover haar kinderen moet de moeder haar verplichtingen nakomen. Verzuimt ze dit en, laat ze haar kinderen merken, dat ze pas in de laatste plaats komen en dat, wanneer er iets belangrijker tussen is gekomen, de afspraak met hen eenvoudig niet wordt gehouden, dan wordt niet zelden de grondslag ge legd voor een minderwaardigheidscom plex, waarvan de kinderen hun gehele leven de kwade gevolgen van onder vinden. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden) GEMEENTERAAD Vrijdag 18 November 1949, te 20 uur, ten Stadhuize, gev/one zittings lopen een zaal, Openbare zitting van de gemeen- PRIESTERLUKE BENOEMINGEN. BISDOM GENT. Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Pastoor te Appelterre- Zichem, E. H. A. De Brauwer, onder pastoor te Aalst op St. Jozef. den weg naar Kertanhir op liet, en ge volgd werd door den pastoor, juf frouw Augustine en mijnheer Trahec, die zijne gasten tot aan het dorpje, de grenspaal van zijn grondgebied, uitge leide deed. Te Kertanhir stegen de kinderen af en deelden juffrouw Augustine mede, •dat het zadel niet goed vast zat en dus heen en weer schoof. Een zorgvuldig onderzoek bracht aan het licht, dat een der gespen van den buikriem gebroken was. Benead, de smid, zal het spoedig verhelpen, tante, zeide Armelje, die zeer goed wist wie de gesp gebroken had. Dientengevolge geleidden juffrouw Augustine, Armelle en Vves, die Ar- meÜe geen ogenblik verliet, Coco naar de smederij van Benead. Mijnheer Trahec en pastoor de Ker- peulvan bleven het pleintje op en neer wandelen, waar de kinderen, de kip pen en de jonge varkens onder elkaar speelden en stoeiden. Het dorpje ziet er inderdaad lief uit, zeide de pastoor, en, wat meer zegt, wordt, naar ik geloof, door zeer brave lieden bewoond. Ja, zeide mijnheer Trahec. zijn wel arm, doch zeer aan mij gehecht. En ook goed aan gedrag, zoals uw pastoor mij tenminste verzekerd heeft. Dat is hun zaak. Ik weet alleen dat er geen, volslagen dronkaards bij zijn, en dat is reeds veel. Zeker Jacob, vergunt gij mij de opmerking van uw pastoor, die, gelijk gij weet, een goed en eenvoudig man teraad met als dagorde 1 Proces-verbaal van de gemeente raadszitting van 7 October 1949 2) Afstand van grond op het stede lijk kerkhof 3) Begroting voor het dienstjaar 1950 van de kerkfabriek van St. Mar- tinus, alhier; 4) Proces-verbaal van kasnazicht der C.O.O. over het derde kwartaal 949 5 Verkoop van bomen door de C. C.O. te Aalt (beslissing C.O.O. 20- 10-1949); 6) Goedkeuring van de rekening der C. O. O., dienstjaar 1948 7) Kredietwijziging nr. VI, op de stedelijke begroting voor het dienstjaar 1949 (gev/one dienst): 8) Aankoop van huis met grond Guldenboomplaats, voor de verwezen lijking van het derde vak der ringlaan (tussen Moorselbaan en Dendermonse steenweg) 9) Aanwerving van grond ten kos- telozen titel voor de verwezenlijking van hel derde v.A cVr ringlaan (tus sen de Moorselbaan en Dendermondse steenweg) KONINKLIJKE HARMONIE AL GROEIEND' BLOEIEND' AALST. KUNSTCONCERT onder leiding van Mi L zuren c Kesvemans. Leraar aan het Kon. Conservatorium te Brussel, met de gewaardeerde medewerking van MEVROUW STRADEL. Alt aan de Kortinkl. Muntschouwburg te Brussel. DONDERDAG 1 DECEMBER te 20 tsur. Feestzaal van het Stadhuis. BURGERLIJKE STAND van 9 tot 15 November 1949 Geboorten Mannel. 1 1, Vrouwel. 16, Tot.: 27. Overlijdens Franciscus Claus, echt. Lievens Ma ria, 85 j., Ledebaan, 130. Maria Peeters, wede Josephu? Wau- ters, 89 j., St. Camielstraat, 100. Adelina Van der Heyden, wede Amedeus Osselaer, 70 j., Oordegem. Bogaert Frans, echt. Clementina De Schrijver, 72 j., Groenstraat, 76. Frans Cooremans, echt. Philomena D eVleeschauwer, 67 j., inpakker, Ra- penstraat, 1 3. Delphina Haentjens, echte Carolus Guns, 73 j., Sinte Annalaan, 22. Franciscus Hoffman, wedr. Maria j Verbeeren, zb., 82 j., Lokerenveld- straat, 117. 4 levensloos aangegeven kinderen. 3 kinderen beneden 1 jaar. Huwelijken Lodewijk Schoon, wedr. Rosalia Petit, machinist op fabriek, Dender- mondsestw., 139 met Leopoldina Van Varenbergh, wede Alfred Arthur Sme- kens, zb., Gentsestw. 77. Roland Valckenborgh, brandhout- kliever, Sint Jobstraat 195 met Mariet- te van Goethem, speelster, O. L. Vr.- plein, Bar. 89. Romaan Vinck, echtgesch. Francoi- se Socias, autogeleider, Rapenstraat, 2 1 met Malvina Card on, wede Jose- phus Roelandt, bobijnster, Naarstig heidstraat, 1 06. Roger De Vuyit, breier, Heldergem met Maria Meert, naaister, Dender- straat, 7. Lodewijk Cooman, treinwachter, Asserendries, 12 met Irma Van Co- ningsloo, zb., St. Jobstraat, 183. Robert Didier, elektrieker, Oude naarde met Emma Waterinckx, han delsbediende, Bredestraat, 121. V. T. B. BERICHTEN Zaterdag 19 November a.s. te 14,15 u. bezoek aan de gebouwen en instel lingen van het N. I. R. te Brussel. *s Avonds van 20 tot 22 u. bijwo nen van de uitvoering De Antenne zingt in een studio.van de zender. Vertrek Grote Markt 1 3,30 u. per autocar. Prijs 38 fr. Het aantal plaatsen is sterkt beperkt. Er zijn er nog slechts enkele vrij. Wie mee wil verwittige onmiddellijk een der V. T. B. vertegenwoordigersLeo- I pold Ill-laan, 87 (tel. 221.90), Al- brechtlaan, 22, of fylarktweg, 13. -o2_ NATIONAAL VERBOND DER VERMINKTE EN INVALIDE SOLDATEN VAN' DEN OORLOG 1914-1918 1940-1S45 Afdeling Aalst. Het Bestuur heeft de eer al zijne le den te verwittigen dat ons Kerstfeest dit jaar zal plaats hebben op Zondag (Kerstdag) 25 December 1949, te 14 uur, in ons lokaal (Bur gershuis) 15, Grote Markt, Aalst. De leden believe er nota van tc ne men dat er GENE UITNODIGINGEN j zullen worden gestuurd voor ons Kerst- feest. Vergeet niet dat om kunnen deel te nemen aan on,ze Tombola van Kerst dag de leden in het bezit moeten zijn hunner Lidkaart van 1950. Namens het Bestuur NVI, Aalst. De Secretaris, Van Mulders R.E. VERVOLG DE RUI HAAR NORMALE LOOP Betrekkelijk veel liefhebbers verke ren. in de mening dat de rui een guns tig verloop doormaakt, wanneer deze zich opeens in volle geweld verklaart, t.t.z. de duif machtig veel kleine plui men verliest en haast kaal te voor schijn komt. Wie tot deze mening toetreedt, ver gist zich schromelijk. Niet alleenlijk moet een dergelijke rui, de aar.dacht wekken van de liefhebber die dit op zijn hok bestatigt, maar tevens moet hij angstvallig waken op het verder verloop van deze periode, waardoor grotelijks de toekomst van deze vogels in gevaar kan gebracht worden. Te snelle rui getuigt niet alleen van een reeds bestaande verzwakking van deze vogels, maar hoeft ook onze vol le aandacht te wekken op het gevaar dat een diepgaande verzwakking zich verder zoude ontwikkelen. Bij onze rondgang op hokken, kre- j gen wij zo wat van alle toestanden na j te gaan. En v/ij zijn er ook niet onver-] schillig aan gebleven. Integendeel, wij onderzochten vele duiven nauwkeurig, vooral met het oog sommige gevaar- Iijke wendingen in de rui regelmatig te j kunnen volgen, en onze liefhebbers desnoods in te lichten over toestan- j den die zich mochten voordoen. Wij kregen duiven te onderzoeken ciie abioluut een lastige rui doormaak ten, wij bedoelen hiermede, waarbij de rui maar niet intrad. Dadelijk bleek het dat de bloedsom loop met vele moeilijkheden te kam pen had. Zwaar, dik bloed, bloed mee- sleurende een massa urinezuur en te zwaarlijvige duiven waren er vooral mede behept, en leken deze periode zeer moeilijk te beginnen; ook de j schildklier werkte zeer zwak, evenals de pancreas; zware stoornissen die zich op het geheel gestel doen gelden, en de vliegwaarde van de duif in ge vaar brengen voor het komend jaar, omdat de rui zich onvolledig verder voltrekt. Wanneer /;en dergelijk tekort aan vitaliteit waargenomen wordt door het niet intreden van het ruien, die de in- *9o®oooeaw©ooo0®0ooo0ee®oo9e,0e©oc«*eeo©oeoo©ec30ee©e«ec» werdige organen onderwerpen aan zware beproevingen, en dan toch door radicale middelen, het ruien in bewe ging brengen; ir. ed meeste gevallen t r geweldig, tot groot genoegen van co liefhebbers, Want alle liefhebbers zien graag de rui geweldig intreden. Wat totaal verkeerd is. '1 otaal verkeerd in de behandelin gen, omdat de gewilde en opgedreven rui onnatuurlijk is, en alleen schadelijk kan inwerken. Aan menige liefhebbers die in dit slop waren geraakt, gaven wij de raad, niet een bruuske rui te verwekken met aanzettende theemiddelen, maar van lieverlede deze bloedzuiverheid weg te werken, door een rationale voe ding, het minder gebruik van eiwitrij ke granen en een aanpassen van vita minen, waardoor de regelmatige poi- slag wordt bewerkt in het lichaam, en de matige rui dan ook gepast intrad. Wij volgden deze werkwijze mede, en konden onze liefhebbers dan ook verzekeren dat het ruiproces zich guns tig voltrok bij hun duiven, en geen ge vaar meer opleverde voor verzwak king en beperkte hoemoglobinewer- king. Een regelmatige, trage rui, is te ver kiezen bij onze kolonie. Deze vogels getuige vooraf van een krachtig gestel te bezitten en tevens tip-top gezond te zijn. Bij de ontplooing van de pluim, vindt deze ruimschoots, bij een trage uitgroei, de nodige bestanddelen oir zich veerkrachtig te ontwikkelen, zon der aan de reservekrachten te schaden. Laat deze iui ook normaal gebeuren, zonder aanhitsing, zonder kunstmidde len. Zorg voor de totale gezondheid van uw dieren, door aangepaste voe ding. Volten is deugdelijk, omdat de dui ven er hun keus kunnen doen, en er vindgp wat ze op het hok niet opdoen. Schenk vitaminen aan uw geliefde vo gels. U zult rijkelijk hun lichamen be giftigen, met de meest essentiele be standdelen, vitaminen en mineralen, die mensen en dieren zo groot nodig hebben om het lichaam te steunen in de ontwikkeling en voor de spijsverte ring te bevorderen. is, aan te vullen O ik kan uw pastoor zo bijzon der niet prijzen: hij bemoeit zich wel i wat te veel met de burgerlijke zaken der gemeente; maar zeg mij daarom evengoed wat uwe bedoeling is. Hij heeft er bijgevoegd dat hij de mannen van Kertanhir tot zijn leed wezen 's Zondags niet in de kerx zag. Gij laat toch niet toe dat zij op dien dag wesken 7 Ik laat niets toe, en '.k verbied ook niets; ik laat een ieder daar vrij in; gij kent mijne denkbeelden op dat punt. Volkomen; maar ik zou wel wil- I len dat zij enkel dc uwe bleven, want I voor uwe ondergeschikten zouden zij i zeer gevaarlijk kunnen worden. Men begint de tien geboden evenals het overige spoedig te vergeten, vriend, en de werkman, die de woorden van zijn zielzorger nooit hoort, loopt groot ge vaar zijn geloof te verliezen. Gij spreekt aldus, omdat gij 'priester ziit, Gabriel. Wat mij betreft. ik maak hoegenaamd geen onderscheid I lus-en de mannen, die het geloof be- zitten, en hen,, die het niet bezitten, en j ik heb liever een ongelovige dan een j huichelaar. Kijk, daar heb ge Jan Ker- bic, die zich achter zijne deur ver schuilt om naar ons te zien, die Kleer maker is een soort van kwezel, hij zit den gan.sen Zondag in de kerk, hij zingt op het koor en komt druk aan de pastorie. Vindt gij dat hij beter is dan een ander 7 Beste vriend, deze paradox rchijnt mij tce nauw verwant tc zijn aan dien. over de verwende kinderen, VERKEERSONGEVAL D'Haese Engène van Erpe had een personenauto geparkeerd op de Gent sesteenweg ter hoogte van het huis nummer 315. Op zeker ogenblik werd zijn voertuig aangereden door de per sonenauto gevoerd door Delafontaine Georges van Knocke a-Zee dewelke in de richting van Gent naar Aalst reed. Hierbij werden beide voertuigen, be schadigd. Er bestaat verzekering. De politie deed de nodige vaststellingen ter plaats. De Stocke Stephanus van Aalst reed met een personenauto op de Leopold III-laan in de richting van de Haring naar het Park. Ter hoogte der aansluiting van de Osbroeckstraat werd zijn voertuig zijdelings aangere den door de personenauto gevoerd door De Paepe Joannes van Hekelgem dewelke van de Osbroekstraat naar het Park wilde rijden. Door deze aanrij ding botste de auto van De Stocke ver volgens tegen een. boom aan. Beide auto's werden zwaar beschadigd, tei- wijl De Storcke Alma van Aalst, me- deinzittende van eerstgenoemde voer tuig aan het rechteroog en de rechter knie werd gekwetst. Er bestaat verze kering. De politie deed de nodige vast stellingen ter plaats en stelde een eer ste onderzoek in. De Boom Frans van Dender leeuw leerde per auto rijden en reed op de Molendries in de richting van de St. Annabrug r.aar de Varkensmarkt. Ter hoogte der Varkensmarkt zwenkte hij met zijn voertuig naar links zonder de verandering van richting aan te dui den met het gevolg dat zijn voertuig werd aangereden door de personenau to gevoerd door Stroobants Marcel van Aalst dewelke in dezelfde richting reed. Beide voertuigen werden hierbij beschadigd. Er bestaat verzekering. De politie deed de nodige vaststellin- die, zegt men, evengoed zijn als de anderen. Nu gaat dit, wanneer de kin deren van dezelfde natuur zijn, niet op. Het kan. gezegd worden, dat er karakters zijn, die door niets bedorven worden en door niets worden medege sleept, gelijk er ook zijn die zeer ver standig bestuurd moeten worden om slechts op het gewone pijl te blijven. Neem bijvoorbeeld een. goed ontwik keld doch ijverzuchtig, ingebeeld en verwaand men:, ontneem hem het ge- i loof, en hij zal zeer ongelukkig zijn or 'schuldig worden. De pastoor heeft het mij gezegd, die manke kleermaker is 'een der bedilzieksten er. scherpsten uit zijn parcohie, en toch is hij een braaf man gebleven. Is hij zelfs niet op zijn stuk blijven staan tegenover u, den ge- vreesden heer van Kertan Ja, ik ken hem, hij is een eerste schelm en daarom mishaagde het mij hem in het bezit van dit huis te zien. Nu heb ik hem in mijn macht, en maak ik mij niet druk meer over hem. Of hij 's Zondags zit te naaien, of de godsdienstoefeningen, in plaats van hem te behagen hem vervelen, is iets dat mij niet aangaat. .Ik bouw te Ker tan geen kerk tegen eene kerk, ik houd er geen preekstoel op na cm mijne leerstellingen aan de boeren te' ver kondigen, ik laat hen niets hopen en ook niets vreezen. Ik veroorloof mij te glimlachen als zij tegen mij over de hel spreken, wat, voor zo ver ik weet, geen misdaad is. Beste zwager, het geloof aan de hel cn het geloof aan den hemel heb ben veel misdaden voorkomen en me nige wanhoop ^etigd. Verzwak UITGIFTE VAN VERMOEDELIJK VALS BRIEFJE VAN 100 FR. Roggeman Ivo van Aalst deed voor rekening der S.M. Vooruit, Afdeling Aalst, storting van een belangrijke som geld ni het postkantoor Alast I. Tussen de biljetten van 1 00 fr. werd er een opgemerkt hetwelk vermoedelijk vak scheen. Het briefje werd in beslaggeno men en voor verder onderzoek aan de politie overhandigd. dat geloof niet bij hem die de lasten brengst van uw laatste park niet hebt des levens draagt en slechts troost opgegeven. vindt in de hoop. Dat men. hen, die de Mijnheer Trahec glimlachte en na- vergankelijke goederen der wereld be- derde de oude vrijster, terwijl de pas- zitten, aan hunne ijdelheid overlaat, toor afscheid van Armelle nam. Het I vind ik verschoonbaar; de mens heeft speet Armelle dat zij van Yves moest helaas, de treurige vrijheid om in zijn j scheiden en zij deed haar com belo- verderf te loopen. en het vermogen om J ven, dal hij spoedig op Kertan zon door zijne hartstochten alleen voor j terug komen. QOUr /LljlIC uaiwwv.>H>-» nietswaardige zaken te leven; doch het is eene onherstelbare fout, het geloof te vernietigen in de ziel van een werk man. Gij neemt het wel uit de hoogte, «vcü w Gabriël; is het wel het geloof, dat die de van elkaar, brave lieden hebben In elk geval is Nauwelijks had het een kolenbranders geloof. Zelfs dan is het nog een schat j voor den arme, Jacob. Wij allen moe- I ten onze hoogmoedige rede aan de goddelijke wetten onderwerpen; en ik i kan u niet zeggen hoezeer ik bij de eenvoudigen van harte dat zooge- 1 raamde kolenbrander-geloof waardeer. Het geloof heeft slechts één naam, één bron, één macht, en Massillon heeft het gezegd «Ailles te willen ken- j nen staat gelijk aan niets te weten. Uwe ondergeschikten kunnen onze met zoveel moeite verkregen kennis gerus- teüjk ontberen, doch wee hen en wee u wanneer zij eenmaal het geloof zou den willen verzaken. Op dit ogenblik kwam juffrouw Augustine naar hen toe, gezeten op Coco, dien zij met den stok van haar oude parapluie aanspoorde. Nog een paar woorden, Trahec, zeide zij, onderwijl Benead den buik riem herstelt, het v:el m" zoeven in, dat gij mij het juiste cijfer der op- Nadat deze belofte gegeven was vervoegde men zich weder bij juffrouw Augustine, die met haar parapluie wenkte, nog eenige laatste handdruk ken werden gewisseld en men scheid - mijnheer Trahec hun. den rug toegekeerd of juffrouw Augustine wendde zich tot den pas toor, die naait haar ezel liep. Wat een man, die Trahec zei de zij op een toon van bewondering weet gij wel dat hij prachtige zaken doet Des te beter, antwoordde de pastoor bedaard. Wat een man herhaalde juf frouw Augustine, hij vat alles, hij be grijpt alles, hij bestuurt alles met een meesterhandhij is waarlijk een reus, niet alleen naar het lichaam, maar ook wat zijn verstand betreft. Niet waar, pastoor, beken het mij, zijne gods dienstige denkbeelden daargelaten, is hij een reus. Een reus ja... En het hoofd schuddend voegde dr pastoor er bij Maar ondermijnd 1 zijne voeten zijn van leem 1 l(*T VERVOLGT.)

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 3