ECONOMISCH COMITÉ IN HET MINISTR8EEL BEST RIJDING VAN DE WERK LOOSHEID MAATREGELEN lOT WERKVER SCHAFFING ONDERZOCHT SANERING DER SFOORWEGFINANCIEN REIZIGERSTARIEF WORDT VERHOOGD Het Ministerieel Economisch Comité ïs te Brussel bijeengekomen. Op de agenda stond de bestrijding van de werkloosheid en de gezondmaking van de Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen. Wat de bestrijding der werkloosheid betreft heeft het comité een reeks ge coördineerde maatregelen overwogen om aan 80.000 tot 100.000 werklozen werk te verschaffen. Om dit doel te bereiken zullen alle middelen worden aangewend waarover de staat beschikt, zowel op gebied van openbare werken en de bouw als op dat van het bedrijfsleven. Die maat regelen zijn gesteund op een plan van binnenlandse investering, de oprich ting van nieuwe industrieën en uitbrei ding van de buitenlandse handel (nieu we afzetgebieden, marktonderzoek, enz.) DE N. M. B. S. Inzake de 'sanering van de spoor- wegfinanciën zijn beslissingen getroffen tot dadelijke besnoeiingen van de uit gaven en tot verkeersaanpassing. Insge lijks zijn structuurhervormingen op lange termijn in uitzicht gesteld welke zullen leiden tot de geleidelijke af schaffing van de subventies. De N. M. B. S., zo vernam men na afloop van de bijeenkomst, zal haar exploitatie aan het personeeleffectief moeten aanpassen. Hierbij zal er niet moeten worden overgegaan tot afdan kingen maar wel tot opschorsing van nieuwe aanwervingen. TARIEF VERHOOGD De weekabonnementen, zullen licht jes verhoogd worden ook de gewone abonnementen, alsmede het goederen en reizigersverkeer zullen verhoogd worden. Het tarief voor de reizigers zal met ongeveer 10 c/c stijgen. Op de begro ting van het Ministerie van Verkeers wezen, van volgend jaar zal een kre diet van 1 milliard 300 millioen frank al-a subventie worden uitgetrokken. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN De Bond vestigt dc aandacht der ou ders die menen levenslang recht te heb ben op een verminderingskaart vra te reizen op het volgende Hebben recht de ouders die op een bepaald ogenblik ten minste vier onge huwde kinderen in leven, van minder dan 21 jaar, hebben gehad, Hebben bij voorbeeld geen recht ou ders die wel vier kinderen gehad heb ben, laat ons zeggen een geboren in 1940, een in 1942, een in 1944 (dat echter in 1945 gestorven is) en een ge boren in 1946. ïn dit geval zijn er geen vier kinde. ;>cweci t tegelijk onder 21 jaar. Die ouders hebben nooit recht gehad en dus nu ook niet. De gewone reiskaarten voor vermin dering voor ouders en kinderen vooj .1950, mogen vanaf 1 December aan gevraagd worden. Die van 1949 blij ven echter geldig tot 15 Januari 1950. Zodat men op tijd dient te zorgen voor portretjes. MILITIE VERRICHTINGEN VOOR DE LICHTING 1951 In het Staatsblad zijn de wettelijke bepalingen verschenen aangaande mi litieverrichtingen voor de lichting 195 1 SAMENSTELLING DER LICHTING '51. Maken deel uit van de lichting 195 1 De voor de lichting 1951 ingeschre ven dienstplichtigen, met uitzondering van degenen die vervroegd hebben, mogen dienst nemen en van degenen die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan de dienstplichtigen, die wegens uit stel of die wegens voorlopige afkeuring bij de lichting 1951 zijn ingedeeld de nog niet voor de dienst geschikt bevonden weerspannigen, die de leef tijd van. 45 jaar nog niet hebben be- reikt- -II- de dienstplichtigen wier vrijwillige verbintenis werd verbroken en over eenkomstig de militiewet bij de lich ting 1951 werden ingedeeld. TERMIJNEN EN ZITTIJDEN De termijn voor het indienen van de aanvragen om uitstel of vervroegde dienstneming loopt van 1 tot 20 Ja nuari 1950. De militieraden zetelen van 16 fe bruari 1950 tot 15 April 1950. De zittijd van de werfbureaux voor de keuring der dienstplichtigen duurt van 3 April 1950 tot 1 1 Augustus 1950. De keuringsverrichtingen moeten evenwel in principe op 30 Juni geëin digd zijn en de werfbureaux zullen na die datum geen keuringszitting meer houden, tenzij op 10' en 11 Augustus voor het sluiten der verrichtingen. De herkeuringsraden zetelen van 1 7 April 1950 tot 15 September 1950 De>termijn voor het indienen der aanvragen om in de kolonie of ten ze tel van een diplomatieke of consulaire post te worden gekeurd is vastgesteld van 1 Januari tot 20 Januari 1950. DE POST VOGR ONZE SOLDATEN SN DUITSLAND WIJZIGING IN ADRES De correspondentie, bestemd voor de gezinnen, van militairen die, in af wachting van hun overplaatsing voor lopig te Bonn blijven, moet voortaan worden gericht tot het veldhospitaal nr. 1, door veldpost (niet meer 7) van het Belgisch bezettingsleger. Het veldhospitaal nr. 1 vervult te dien einde de taak van plaatscomman dant en belast zich met het doorzenden van de post en met de diensttelefoon verbindingen. SPUSKAAk i VOOR EÉN'GANSE WEEK Zondag Garnalen in Schelpen Seldersoep Roastbeef Bloem kool met Roomsaus Gekookte Aar dappelen Wafels. Maandag Koude Roastbeef ^la met Mayonnaise Gebakken Aar dappelen Rijstkoekjes. Dinsdag Rog met Mosterdsaus Aardappelpuree Vanillepudding Woensdag Gebakken Kalfslapjes - Witloof Gekookte Aardappelen - Appelen in de Oven. DcTiderdag Vlaamse Stoofkabona- den Gekookte Aardappelen Griesmeelpap. Vrijdag Mosselen F rites Broodpuddingjes. Zaterdag Varkenscoteletten Spruitjes Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN, Garnslen in Schelpen Benodigd 200 gr. garnalen 2 dl. melk -0 gram (1 lepel) boter 20 gr. (2 lepels) bloem peper zout ge hakte peterselie. Bereiding Was de garnalen, kijk ze na, laat ze goed uitlekken of droog in een schone döek. Maak een witte door dé bbter in een steelpan te LENING tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 1947 De uitslag van de 103de trekkin,, van. de Lening tot Wederopbouw 1 e schijf), luidt 1.000.000 frank Reeks 0523 Nr. 0153 De overige obligaties dezer reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Lijst van de reeds uitgekomen reek sen (53ste tot 10,2de trekking taaitaai op 1 December 1949 ritbe 2 254 45 7 873 1249 1462 1 770 38 295 577 900 1258 1537 1774 EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar Eet Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 1910 2052 2387 2406 2769 2841 3076 3162 3444 3477 41 301 642 1069 1326 1558 1778 2078 2474 2903 3170 106 383 695 1145 1353 1641 1884 2308 2350i 2571 2583 2988 3031 3057 3192 3194 3281 95 3 74 676 1 104 1339 1569 1799 2182 2553 117 424 785 1208 1439 I 742 1894 te smelten, de bloem toe te voegen en onder voortdurend roeren binder, voordat opnieuw een scheutje melk wordt toegevoegd. Laat tenslotte de saus even flin.k doorkoken. V oeg de garnalen toe, peper en zout naar smaak en wat gehakte peterselie. Smeer chelpen in met wat boter of maak ze vochtig met water. Vul het diepe ge deelte met het,garnalenmengsel. Strooi er wat fijn paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter en laat de schelpen in de oven licht bruin worden. Leg de schelpen op een schotel waarop een vingerdoekje is gelegd. Versier de schotel met takjes frisse pe- terselie. Rijstkoekjes Benodigd 400 gr gekookte rijst 80 gr. bloem ÖU gr. suiker 2 èieren 80' gr. boter of dl. slaolie een weinig gerasp te citroenschil of fijne kaneel, (wat melk). Bereiding Roer de eierdooiers glad met de suiker, voeg er debloem, het smaakje en de gekookte rijst bij. Men Het is bedroevend te zien hoeveel oud brood er zomaar in de vuilnisbak geworpen, wordt, terwijl het toch nog slechts enkele jaren geleden is dat we er zeer zuinig mee moesten omsprin gen en ieder stukje brood een kost baar bezit was. We weten het oud brood wordt hard en droog, en is onsmakelijk om nog als boterham te eten.. Maar het is ook niet noodzakelijk er nog boter hammen van te maken, het kan ons ook op een andere manier nog uitste kend te pas komen. En hier denken we in de eerste plaats aan de verschillen de zoete nagerechten, waarin we oud brood kunnen verwerken, als brood pudding, broodtaart, gewonnen brood, broodpap enz., enz... Allemaal ge rechten, die smakelijk, voedzaam en goedkoop zijn. En hebt U er al eens aan gedacht zelf paneermeel te maken Oud brood is hier ten zeerste voor geschikt. U laat dit brood, aan stukken of boter hammen gesneden, eenvoudig goecl droog en croquant worden in een warme oven. Daarna maakt U het fijn. Dit kan gebeuren door middel van een l grote grove rasp, een vleesmolen, of wel met een deegrol. Het aldus, ver kregen gruis kunt U in een goed af»®" sloten blikken trommel een heel tijdje bewaren. Het kan gebruikt worden om croquetjes of klein vlees in te rollen, voor het verkrijgen van een bruin korstje op één of ander oven-gerecht, en ook om gehakt vlees mee op te ma- Je ken. Als we eens een volledig brood heb ben overgehouden, kunnen we dit weer smakelijk maken door het op te war men. Hiervoor wordt het brood met water besprengeld en een twintigtal minuten in een: matig warme oven ge plaatst. Op deze manier krijgt het brood weer de eigenschappen van vers brood. Echter maar voor korte tijd warm het dus op, vlak voor ge het brood gaat gebruiken. Ook broodkruimeltjes werpen we niet in de vuilbak, maar strooien ze uit in de tuin of op een platform voor de vogeltjes, die, in de koude wintermaan den voaral, U hiervoor zeker dank baar zullen zijn. HUISHOUDELIJKE WENKEN. In dit jaargetijde hebben we dik- s gekookte rijst dij. meng J ,Tr. -j er dan zo lucfcife mogelijk het st.jfge- jwylsmoddervlekken te vernederen «Plri*het beslag nog te Uit wollen stoffen klederen. klopte öwrcïenV»»» u dik is, wat melk. door. Bak van dit be sla" in de koekepan met boter of sla olie kleine, ronde koekjes, op een zacht vuur, lichtbruin en. gaar. Geef ze be strooid met wat gestampte suiker of poedersuiker.. Broodpudding je", Benodigd t>U gr. oud brood 100 gr. suiker 75 gr. boter sap en schil van Vi citroen paneermeel. Bereiding Smelt de boter, voeg er de suiker, citroenschil en sap en het geraspte of fijngemaakte oude brood bij. Vul met dit mengsel met boter besmeerde en met fijn paneermeel be strooide zandtaartvormpjes. Zet de puddingjes op een bakblik en bak ze in een matig warme oven lichtbruin. Stort ze en- dien ze met citroensaus. KEUKENGEHEIMEN. Wat deen we met oud brood 20de Vervolg. XIV. ACHT JAREN LATER. Sakkerloot Wat wil dat hier duiveld goed groeien Deze uitroep werd gedaan door Fir- min de Kerpeulvan anders gezegd den kapitein die verbaasd voor een dicht bos van groene boomen bleef stil staan, dat een der brede grasperken van het park van Kertan met een don kere schaduw bedekte. De kajpitein was zelf niet gegroeid, en evenmin kleiner of magerder gewor den; hij heeft nog altijd hetzelfde blo zende gezicht met de lange, zware knevels, dezelfde verwaande houding, hetzelfde gelaat, dat veel van, een schaap en een kinderschrik heeft. Eensklaps bemerkt hij een man, die een laan overstak, en met zijne donde rende stem riep hij Trahec Mijnheer Trahec, want hij was het, keert eensklaps op zijne schreden te rug en gaat den kapitein tegemoet, die hem luidkeels toeroept Mijn waarde, uwe achtjarige den nen staan prachtig. Mijnheer Trahec ziet er evenals de kapitein nog precies hetzelfde uit, als op den dag toen hij deze dennen, die nu acht jaar oud zijn, liet planten. De bocmen zijn grooter en dikker geworden, en de menselijke boom, die op dat gedeelte van den levensweg ge komen is, dat men een halt zou kunnen noemen, heeft geen merkbare verande ring ondergaan. Zijt gij dan te Guilvin, Firmin, dat ik u zo hier zie vroeg mijnheer Trahec, terwijl hij zijn arm gemeen zaam indien van zijn neef staf. Sedert gisteren. Ik heb mij laten medetronen door Augustine, die van plan is er haar hoofdkwartier op te slaan; maar zoals gij wel kunt denken verveel ik er mij doodelijk, en ik heb mij gehaast u persoonlijk te komen vragen, of het algemeen gerucht, dat gij er aan den.kt eën groot feest op Ker tan te geven, waarheid spreekt. i Niets is meer waar dan dat. Ik denk mijne nieuwe salons in te wijden en daarmede den twintigsten verjaar dag van Armclle te vieren. Twintig jaar Is zij reeds twintig jaar, Jacob Den 8en zal zij dien leeftijd be reikt hebben. Dat zeide Augustine, die de da tums van alle geboorten, huwelijken en sterfgevallen der familie in haar ge heugen gegrift heeft. Persoonlijk ver wonderde het mij. Die datum brengt op mij altijd denzelfden indruk teweeg als bet gezicht dier denneboomen. Ik spreek altijd van die boomen, omdat ik bij het planten van dat bos ben te genwoordig geweest... Zij is twintig jaar Het is vreemd Weet gij, dat men bij de laatste wedrennen veel over haar gesproken heeft De laatste dagen heb ik vele vreemdelingen ge sproken, en .allen vinden haar aller liefst... doch alleen... een weinig zon derling. Mijnheer Trahec glimlachte. Hetgeen die heren echter niet Het best laten we deze vlekken eerst goed droog worden en borstelen ze daarna met een stevige borstel weg. Blijven er echter nog vlekken achter, dan moe ten we de stof afnemen met water waarbij we een scheutje ammoniak voegen. Na het ontvlekken, het goed laten drogen en daarna oppersen. Bij het verwijderen van modder vlekken uit fijne stof, moeten we zeer voorzichtig te werk gaan, daar ammo niak de kleur van het weefsel kan aan tasten. We doen daarom goed het am- moniakwater eerst even te beproeven op de binnenkant van zoom of naad. Om slechtriekende flessen op nieuw zuiver te maken kunnen we als volgt te werk gaan «Doe in elke fles twee lepels mossterdmeel en vul ze daarna met water. Goed schudden. Daarna de flessen enkele dagen rustig laten staan, waarna zc gewassen wor den in zeepsop en meerdere malen ge spoeld met schoon water. Bij flessen met een zeer hardnekkige reuk zullen we de bewerking nog eens moeten her halen. Sponsen moeten na het gebruik steeds goed uitgespoeld en opgehan gen worden. EEN ZIEKENKAMER. Als we eeni zieke in huis hebben, of iemand die herstellende is en door de dokter nog een volledige rust is voor geschreven, moeten we een ziekenka mer inrichten. He'c belang der zieke gaat dan voor alles, en daarom wordt voor de pa tiënt de rustigste en lichtste kamer van het huis uitgezocht. Liefst moet dit een kamer zijn zonder buitenmuur, die blootgesteld is aan regen, wind of zon nehitte. Verder moeten we ook zorg dragen, dat zo weinig mogelijk gelui den" van buiten of binnenshuis tot de ziekenkamer kunnen doordringen, daar een eerste vereiste voor hersteken, is absolute rust. In, de kamer zelf moet grote zinde lijkheid heersen en alle overbodige voorwerpen dienen vermeden. Zware pluche of fluwelen overgordijnen en tapijten zijn ware stofnesten. Har.g daarom liever frisse katoenen gordij nen, die goed gewassen kunnen wor den. Ofwel voor zieken, die gevoelig zijn voor het licht en ook voor koorts lijders, donkere rolgordijnen, die het licht dempen. Als men iets op de vloer wenst, om het geluid te dempen, neem dan liefst een cocostapijt. Hier gaat het stof doorheen en kan gemakkelijk iede re morgen verwijderd worden. Alles wat de lucht kan verontreini gen moet zo spoedig mogelijk buiten de kamer worden gebracht. Dc tem- peratuur moet zo gelijkmatig mogelijk gehouden worden ongeveer 15 Het luchten der kamer is van het grootste belang. Voor te herstellen heeft de zieke frisse lucht nodig, maar tocht moet absoluut vermeden worden. Daarom moeten we zorgen, dat de pa tiënt nooit met het hoofd dichtbij een venster ligt. Als het venster geopend is mag hij nooit de tocht over het gezicht voelen strijken. Tijdens het luchten wordt de zieke extra'goed dichtgedekt. 's Morgens en 's avonds moet de ka mer even gelucht worden. Vliegen en muggen moeten uit de ziekenkamer verwijderd blijven Niet alleen zijn zij een gevaar voor besmet ting, maar zij kunnen de zieke ook pla gen en veel last bezorgen. Een bel mag in de ziekenkamer niet ontbreken. Deze moet in bereik zijn van de patiënt, zodat, wanneer deze hulp nodig heeft, hij dadelijk kunne verwittigen. ONS WEKELIJKS PRAATJE EEN REISHERINNERING HET SPAANSE KLEEDJE Het gebeurde in een van die genoeg lijke Spaanse spoortreinen, die meer een idylle dan een vervoermiddel zijn. Behalve mijzelf bevonden er zich slechts weinig passagiers in de coupee een paar boerinnen met haar gro te manden aan de arm, en een sympa thieke jonge man, die naar zijn uiter lijk te oordelen, stierenvechter kon zijn of wijnhandelaar. schijnt te hebben afgeschrikt, zeide hij, want ik heb na jtfloop dier wedrennen meer dan een huwelijks-aanzoek ont- vangen. Ik was er zeker van. Tot zelfs de arme Yves de Ker peulvan heeft mij hare hand ge vraagd. Och kom.-"! Mijn hemel, ia maar dat is ten eenenmale onmogelijk geen fortuin, creen vooruitzichten. Natuurlijk moet gij hem weige ren; het is een goede jongen, maar een verduivelde droomer. Op dit ogenblik hadden zij het groo- te binnenplein bereikt en mijnheer Trahec opende de glazen deur, die op dat gedeelte zijner vertrekken uit kwam waar zich de bibilotheek en de eikenhouten schrijftafel bevonden. Bij het geluid dat deur maakte, wendde ene vrouw, die zat te schrij ven, schielijk haar voorovergebogen hoofd om; vervolgens stond zij eens klaps recht overeind. Achter haar scheen ene soort van chineese schim zich ook op te richten, en het zonderlinge gezicht van, miss Drelling kwam achter het trotse gelaat van Armelle te voorschijn. Deze jonge dame, met die welge vormde hoge gestalte, en dat onregel matige maar schitterende aangezicht kon toch niemand anders dan. Armelle Trahec zijn. De vorm van haar gelaat en hare trekken hadden inderdaad geen merk bare verandering ondergaanmaar de schoonste bloeitijd der jeugd wierp om zo te zeggen over hare gehele persoon lijkheid dat schitterend waas, dat men behoorlijkheid noemt. De jeugd, die en.e machtige toveres is, had er behagen in gevonden de ble ke wimpers en. wenkbrauwen van het aankomende meisje te vergulden, zij had hare lippen en wangen met een le vendig rood geverfd, zij had den glans harer reeds zo schitterende ogen en van haar ivoren tanden verdubbeld, zij had de hoeken van haar gezicht af gerond, zij had haar hoofd met een prachtigen haartooi gekroond. De jeugd heeft van die verrassingen, van die beminnelijkheden, van die co- quetteriën, de jeugd is de triomf der kleuren. Het zijn de kleuren en hunne har- moniën en tegenstrijdigheden, die mtijds aan het onregelmatigste jeug dige gelaat ene kortstondige doch ver blindende schoonheid verlenen; aan de kleurspelingen dankte Armelle de hare daaraan dankte zij hare schitte rende ogen'. Haar wimpers, wenkbrau wen, hare, lippen, wangen, voor hoofd, tanden vertoonden gezamen lijk een vereniging van harmoniën en bekoorlijke tegenstrijdigheden haar hoofd, dat van een onmetelijken. haar tooi omgeven was en door een welge vormd lichaam gedragen werd, was prachtig. De natuurlijke hooghartigheid en onafhankelijkheid van haar karakter voegden slechts, ene ik weet niet welke bekoorlijkheid aan dit zorgeloos ge laat toe. Wat miss Dreling betreft, bare wan gen waren iets bleeker geworden; ove rigens zag zij er uit of zij zo pas uit haar doosje gekomen was, waar zij die acht jaren lang had in gezeten, welke acht jaren haar blik geen enkele uit drukking meer gegeven, op haar ivoren voorhoofd geen rimpel aangebracht, aan haar automaten-lichaam niet ééne beweging meer geschonken hadden. Goede morgen, oom, zeide Ar- melle. En met eene snelle beweging harer schoone hand de brieven bijeenrapen de, die op de schrijftafel verspreid la gen, reikte zij ze haar vader toe, terwijl zij zeide Het is gedaan, papa. Mijnheer Trahec zag de verschillen de adressen na. En de Boiscarts zeide hij. Hun naam zie ik er niet bij. Omdat zij niet van de partij zul len zijn, antwoordde Armelle met ene lichte beweging harer wenkbrauwen, die plotseling ene grote hardheid aan de uitdrukkingen van haar gelaat gaf. Wat is dat vroeg de kapitein nieuwgierig, verzoekt gij de Boiscarts Neen, antwoordde Armelle kort af. Waarom Omdat ik mijnheer de Boiscart, en zijne drie nuffen van dochters niet lijden mag. Wij hebben inderdaad over die familie, waar ik vroeger een zeer goe de buurschap mee onderhield, niet te roemen, vervolgde mijnheer Trahec, zij behandelt ons met zulk een afgeme ten beleefdheid, dat het aan onbe leefdheid grenst. Overigens heb ik nooit volmaakter tippen van die even onverdraagzame als buitengewoon vro me rassen gezien. Mijnheer de Bois cart loopt altijd met ene kaars achter de processiën, en zijne dochters zijn lid van alle mogelijke broederschap pen. Dat soort van mensen harmo nieert zo weinig met het onze, dat wij hen, nu ja, niet uitnodigen om op Ker tan te komen.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2