krui de compensatsevergoe- ding voor begunstigden PAUS P!US XII IN HET VAT!KAAN TERUGGEKEERD na een zeer goed verlof CASTELGANDOLFO Z. H. Paus Pius Xil verliet zijn zomerverblijf te Castelgandolfo, te 17,15 uur, om naar het Vatikaan terug te keren en de voorbereidingen tot het H. Jaar 1950 te voltooien. De grote zwarte wagen van de Paus, die van een speciale vergulde zetel voorzien is in liet achterste gedee te, kwam, begeleid door een speciaal po- litie-escort, de Albanheuvel-weg van Castelgandolfo afgereden met bestem ming naar Rome. De personen die de Paus Zaterdag ontmoetten zegden dat Hij sin uitste kende gezondheid is en dat het verlor dat Hij dit jaar genomen heeft het beste lijkt dat Hij ooit heeft gehad». De Paus is lichtelijk gebruind door de zomerzon, tijdens de dagelijkse wandelingen die Hij deed in zijn pn vate tuin. WIET KINDERBIJSLAG EEN NIEUW REGENTSBESLUIT In het Staatsblad van 25 November is een besluit van de Regent versche nen, waarbij het besluit van 6 Juli ,1948 betreffende de toekenning van een compensatieuitkering aan zekere categorietin van personen wordt ge wijzigd. Deze wijzigingen zijn 1De personen die werkelijk kin- debrij-lagen genieten bij toepassing van het koninklijk besluit van 1 De cember 1939, tot samenordening van de wet van 4 Augustus 1930, oetref- fende de kinderbijslagen voor de loon arbeiders, en van de koninklijke beslui ten krachtens- een latere wetgevende delegatie genomen, zoals gewijzigd bi] besluit van de Regent van 29 Decem ber 1944, bij de besluitwetten, van en 23 November 1945, 21 en 221 Au gustus 1946, 18 November 1946 en 28 Februari 1947. Voor elke dag die op kinderbij slag recht geeft, wordt het bedrag van de compensatieuitkering vastgesteld °P 1 »- 3 frank per dag voor het eerste en het tweede kind; 4 frank per dag voor het derde kind en ieder der volgende kinderen. De moeder of de persoon die een of meer kinderen opbrengt, welke krachtens het koninklijk besluit van 1 December 1930 kinderbijslag geme ten, cntvangt bovendien, wat het aan tal kinderen ock zij, een compensatie- uitkering van 4 frank per dag. Wanneer de kinderbijslag op de maandelijkse forfaitaire grondslag wordt uitbetaald, wordt de compensa tieuitkering vastgesteld op 75 frank per maand voor het eer ste en het tweede kind; 100 frank per maand voor het derde kind en voor ieder der volgende kinderen 100 frank per maand voor de moeder of de persoon die de kinderen opbrengt. Deze compensatieuitkering wordt volgens dezelfde modaliteiten als voor de Kinderbijslag uitbetaald j) 2. De weeskinderen die krachtens artikel 56bis van het koninklijk besluit -van 19 December 1930 kinderbijslag genieten. Het bedrag van de compensatieuit kering wordt voor laatstgenoemde vastgesteld op 75 frank per maand voor het eerste en het tweede kind; 100 frank per maand voor het derde kind en ieder der volgende kin deren. Deze compensatieuitkering wordt volgens dezelfde modaliteiten als voor de kinderbijslag uitbetaald. LIBERALEN MOGEN VRIJ STEMMEN VOOR OF TEGEN VOLKSRAADPLEGING KONING LEOPOLD MAG TERUG KEREN ZO HIJ DE MEERDERHEID HEEFT IN DE DRIE STREKEN VAN HET LAND Na zijn bijeenkomst, die Zaterdag te 1 7,30 u. is beëindigd, heeft het va^t comité van de Liberale Partij volgend communqué verstrekt Het vast comité van de Liberale Partij, dat te Brussel is bijeengekomen om de politieke toestand te onderzoe ken, verklaart, dat de meningsverschil len in de schoot van de partij ten aan zien van de koningskwestie geen weer slag mogen hebben op de stabiliteit van de regering verheugt er zich over, dat de hbe- rale ministers zich onverpoosd hebben ingespannen om het vóór het kiezers korps verdedigde program te verwe zenlijken i j- i- vertrouwt er op, dat zij die taak zullen voortzetten, welke ook de uit slag moge zijn van de liberale stem ming na afloop van een eventueel par- lementsdebat over de volksraadple- i) bevestigt de onwankelbare trouw van de liberale partij aan de monar chie en de dynastie, die een integraal en essentieel deel uitmaken van de grondwet; herinnert aan zijn vorige resoluties, die het voor zover nodig bevestigt, en handhaaft zijn mening dat de yrijwilli ge terugtreding van ÏII de enige oplossing zou geweest zijn om de nationale eendracht r°n° de troon te bewaren, lands eenheid te verzekeren, de sociale vrede te hand- haven en de werking van onze instel lingen.te vrijwaren; de vrijheidsprincipes van de rale partij getrouw, laat het elk zijner mandatarissen, na afloop van het de bat in het vast comité, de vrijheid in geweten te beslissen of hij al dan met de volksraadpleging als een noodmid- del goedkeurt', betuigt zijn accoord met het amen dement van de h. Kronacker en con- soorten, dat er naar streeft de dubbel zinnigheid weg te nemen welke zou kunnen rijzen en misbruikt worden, ten aanzien van de onduidelijkheid van art. 1 van het ontwerp van volksraad pleging maar spreekt reed; nu zijn voor behoud uit wat de interpretatie oetreft van het resultaat van die raadpleging, die slechts als beslissend kan be schouwd worden ten aanzien van de hervatting door koning Leopold 111 van zijn grondwettelijke prerogatieven hij de meerderheid behaald in elk der drie grote streken van het land zodat hij als Koning van alle Belgen kan beschouwd worden.» Die motie is met 1 64 stemmen bij O onthoudingen goedgekeurd. m ',.Z— SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK. Zondag Kaascroquetjcs Kerry- j soep van Witte Bonen Gekookte Kalfston.g met Eieresaus Witte Boontjes Gekookte Aardappelen Opgerolde Koek. Maandag -Verse Varkensworst - Rode Kool Gekookte Aardap pelen Gewonnen Brood. Dinsdag Gebakken Tong Si a Frites Chocoladepudding. Woensdag Gehakt Gestoofde Andijvie Gekookte Aardappelen Donderdag Biefstuk Witloof Gekookte Aardappelen Macaroni- PaP- j Vrijdag Kabiljauwstaart in de Oven Aardappelpuree Vanille- rijst. Zaterdag Gebraden Runder nier Appelmoes - Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Kaascroquetjeè. Benodigd 200 gr. geraspte oude kaas 2 dl. melk - gr. bloem 25 gr. boter 1 ei peper, zout, paneermeel, frituurvet. BenekLng' Verwarm roerende de boter met de bloem tot een glad meng sel voeg er langzamerhand de melk de' room bij en laat de saus roerende gaar koken (ongeveer 10 mm.), ver meng hem dan met de geraspte kaas en naar° smaak met peper en zout. Laat -ii: i het mengsel uitgespreid bekoelen, -dat de 7"?"''il vorm er croquetjes van (een tiental), terugtreding van Koning Leopold paneer ze bubbel en bak ze in het fri tuurvet bruin. Laat ze op grauw papier uitdruipen en leg ze op een schotel, die met een, gevouwen vingerdoekje be dekt is. K.erryscep met witte Bonen, fêeno- died 1 liter bonennat met overgeble ven bonen ongeveer 15 gr. bloem ongeveer 20 gr. boter wat zout 50 gr ui- 11 theelepel kerry 1 stukje" foelie 1 laurierblad wat peterselie. Bereiding Laat in het bonennat waaraan men foelie, laurierblad en wat peterselie toegevoegd heeft, de overge bleven bonen fijn koken. Giet het nat LENING tot WEDEROPBOUW le SCHIJF 1947 De uitslag van de 104de trekkin= van de Lening tot Wederopbouw I e schiif), luidt (.030.000 fr. Reeks 3445 Nr. 967. De overige obligaties dezer reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Dieven ujuci. door een paardenharen, zeef en wnjt er de bonen doen tot alleen de schillen overbleven zijnJ'Siflélt de boter, fruit daarin de kerry. de 'gesnipperde ui en de bloem, Voes*«ri langzamerhand het bonennat bij'en (laat de soep roerende gaar en gebonden worden 10 F*"1'' Giet ze door een zeef. geef er dobbel steentjes in boter gebakken brood bij. Voor deze soep zou men 150 gr. verse witte bonen nodig hebben. Opgeicetoe keek. Benodigd 4 eieren 5 0 gr. suiker 40 gr.blcem en 1 5 gr. maïzena wat confituur. Bereiding Roer de eierdooiers zo lang met de suiker, tot deze geheel fijn gewreven is. Voeg er de gezeefde bloem bij. Klop het eiwit stijf en ver men^ ze zo luchtig mogelijk met het overige deeg. Spreid het deeg uit op een met boter besmeerd stuk bot£r' hampapier, dat pp een met boter be smeerd bakblik is gelegd en er aan alle kanten een weinig boven uit steekt. Laat de koek in een vrij warme oven lichtbruin en gaar bakken (minstens 10 hoogstens 15 minuten). Probeer of hij'gaar is, door te zien of hij gemakke lijk van het papier loslaat. Leg onder wijl een stuk vetvrij papier op tafel. Strooi er wat suiker op en. stort do koek met de bruine kant erop. Trek er het boven liggende papier af en bestrijk daarna de lichte kant zo vlug mogelijk met wat dunne confituur, die zo nodig wat warm gemaakt is. Rol de koek zo vlug mogelijk op, snijd de zijkanten recht of schuin af en bestrooi de koek na bekoeling met poedersuiker of gar neer hem desverkiezende met glazuur en Franse vruchtjes of geconfijte snip pers. KEUKENGEHEIMEN. Het Schoenmaker, ven Vis. Van rondvissen (Schelvis, kabel jauw, enz...) schrapt men de schubben af in de richting van de staart naar de kop. Best gebruikt men hiervoor de botte kant van een mes. Snijd daarna de vis open aan de buikzijde, van borst tot aar;vin. Verwijder de ingewanden zonder het galblaasje te beschadigen, daar de gal anders door de vis loopt en deze bitter zou maken. Verwijder verder het buikvlies (zwarte vliesje) evenals de zwemblaas of zilvervlies, hom of kuit, en de kieuwen. Nu wordt de vis van binnen en buiten goed ge wassen en ingekerfd. Dit inkerven moet gebeuren met een zeer scherp mes, op gelijke afstanden, in het vel dwars over de vis. Door deze inkervingen zal het zout beter in de vis dringen, het vel niet zo gauw doen springen en de vis vlugger gaar maken. De platvissen (paldijs, schol, enz.) schrapt men, indien nodig, eveneens van staart naar kop. Geef dan vissen een snede achter de kop bij de kieuwen, en haal er voorzichtig de in gewanden, andere vliezen, hom en kuit uit, er weer zorg voor dragend het galblaasje niet te beschadigen. Snijd de kop van de vis af, evenals een deel der staart en de zijvinnen. Na het wassen worden de inkervingen ge maakt, maar bij deze platte ^vissen moeten we er wel voor zorgen, dat bij dit werkje de graad niet doorgesneden wordt. Moet de vis gestroopt worden, zo als bijvoorbeeld paling en tong, dan wanneer ons een geheim is toever' trouwd. Laat U dit zwijgen niet afschrikken, want het oude spreekwoord bevat nog altijd een grote waarheid, namelijk SPREKEN IS ZILVER, ZWIJGEN IS GOUD ONS WEKELIJKS PRAATJE Zi&nigheid, Oude en Vlijt in cie Huishouding: Met zuinigheid en vlijt bouwt men huizen als kastelen zegt een oud spreekwoord. Misschien is dit een beet je overdreven, iets wat wel meer, ge beurt met spreekwoorden, maar een vaststaand feit is toch, dat met zuini heid en vlijt dikwijls wonderen ver richt worden;. Een huisvrouw, die bo vengenoemde eigenschappen bezit, is goud waard. Want door haar toedoen is het, dat in haar huisgezin orde en een zekere welstand heerst. Hoewel zij met kleiner inkomen moet rondko men en evenveel kinderen moet groot brengen als haar medeburgers, die slordig en niet spaarzaam is, komen haar kinderen, toch veel netter voor dc dcig, en zal in haar huishouden al eens een nieuw meubelstuk kunnen bijge- kocht worden. Waar we ook rondkijken, steeds weer zien we hetzelfde welstand, or de en netheid in het huisgezin is hei werk van een verstandige zuinige huis vrouw. Zij is het, die met overleg tc werk gaat als er iets nieuws gekocht moet worden;. Zuinig zijn, betekent voor haar niet «het goedkoopste aan schaffen», maar wel datgene kopen wat juist nodig is, dat tegen een stoot je en een duwtje kan, dat sterk en de gelijk is, en goed onderhouden kan worden. Zij kijkt niet naar hetgeen juist het modernst i?, maar wel of het aan te schaffen huishoud- of kleding stuk past voor het doel waarvoor het gebruikt moet worden. Zij weet ook, dat door zuinigheid en goed onderhoud kleding en schoen werk veel langer meegaan. Zij zal zor gen, dat man en kinderen ieder twee paar school- en werkschoenen hebben, die zij om de andere dag dragen; zo dat de schoenen regelmatig tijd hebben EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 2 1ste Vervolg. Armelle, tot wier bijzonder dienst personeel Yankez behoort, is zeer op dit kostuum gesteld. zij vindt het pi kant een lakei te hebben, die als «ker- newod» (cornwallisser) gekleed is, en bij de laatste wedrennen was het niet de minste harer zonderlingheden, op den bok van haar rijtuig, naast den koetsier, wiens blauwe livreijas tot aan, de kin was toegeknoopt, dezen Hinken knaap, met zijne loshangende haren en schilderachtige kleding te kunnen ver tonen. Al deze personen luisterden, met grote aandacht naar ene soort van re devoering van Jan Kerbic, die bij het fornuis zat. De kleermaker wa? in het oog lopend oud geworden, en het vlammetje van vernuft, dat voorheen in zijn blik schitterde, had nu ene bij na ziekelijke hevigheid bereikt. Hij was in slecht verstelde lompen gekleed, die de grote armoede, waarin hij ver vallen was te kennen gaven. Toen Armelle in de grote keuken verscheen, zweeg Jan Kerbic plotseling gtil en scheen niet weinig verlegen. Ga voort, Jan. zeide Armelle op haar trotsen toon ik wil horen, wat gij aan mijne lieden zegt. Juffrouw Armelle, ik vertelde hun dat ik van Guilvin kwam, ant woordde de kleermaker,terwijl hij zijn doen we best de vis met een vast te nemen. Bij paling begint men met het strepen aan de kop, bij tong aan de staart. KUNT U ZWIJGEN Het is niet altijd gemakkelijk te zwijgen Dikwijls is het zelf een ware kunst op het gepaste ogenblik tijdig en tactvol te kunnen, zwijgen. De wellevendheid eist nu eenmaal Dat de gastvrouw zwijgt, wanneer één van haar gasten iets verteld, waar van zij overtuigd is dat het een on waarheid is, of de besproken gebeurte nis fel wordt overdreven; Dat de bediende zwijgt, wanneer zijn of haar chef zich vergist; Dat een jongen zwijgt, wanneer een ander het woord voert; Dat men zwijgt, als men hoort hoe twee onbekenden een gemeenschap pelijke kennis over de hekel halen; Dat men zwijgt, als men iemand in het openbaar beschuldigingen hoort uiten tegenover iemand, die volgens onze mening toch absoluut onschuldig Dat we zwijgen tegenover derden dan aai ue suweneu y doekje om te luchten en eventueel te drogen. ouden hoed tussen zijne vingers draai de. Werkt gij altoos nog voor mijne tante Augustine Zij laat mij hare geldzakken nog naaien, want zij beweert, dat mijn steek het serk-te is uit het gehele Ker spel. Maar heden heb ik niet bij haar gewerkt, maar ben ik er heengegaan om haar een klein geldelijk voorschot te vragen. Joseph, uit het gehucht St.- Pieter, wil zijn trouwrok bij mij laten maken, maar ik heb geen garen, noch zijde, noch knoopen of voering meer, en als ik mijne klanten een voorschot vraag, keren zij mij den rug toe. Daar om ben ik naar Guilvin gegaan om tien franken te lenen. Maar wat ben ik een gek geweest; ik had kunnen weten dat juffrouw Augustine, die hare zakken zo stevig sluit, ze niet gaarne weer open maakt. Zij heeft mij behandeld als een hond, daarom kom ik nu Mijnheer even opzoeken Gij weet wel, dat gij papa reeds dikwijls gevraagd hebt, dat het hem begint te vervelen, zeide Armelle. De kleermaker boog het hoofd en mompelde enige onverstaanbare woor den tussen de tanden. Zodat hij u zeker niet te woord zal staan. Jan Kerbic stond op. Het is toch hard, zeide hij, het brood, dat ons aangeboden wordt, niet te kunnen verdienen het is reeds lang geleden dat het gebrek ons huis is bin nengetreden; maar nu zullen wij van honger moeten sterven. De hevige en sombere uitdrukking van zijn gelaat, en de toon waarop hij sprak, lieten geen twijfel aan de waar heid zijner woorden over, en Armelle was er door ontroerd. Zij greep een zijden beurs uit haar zak, nam ^er een De levensduur der schoenzolen ver lengt zij door ze nu en dan met olie in te smeren. Alle avonden ziet zij even de kle dingstukken van echtgenoot en kinde ren na om kleine gaatjes en scheurtjes onmiddellijk te herstellen en ontbre kende knopen aan te naaien. Ook zal zij zo nodig de vlekken uit deze kle dingstukken verwijderen. Zij weet im mers, dat vlekken, die ingevreten zijn, veel moeilijker zijn weg te krijgen dan verse vlekken, waarop ook lang zo hard niet hoeft gewreven te worden. Zij maakt dat alle huisgenoten de goede gewoonte hebben hun klederen op een kapstokje te hangen, en ze niet hier of daar op een stoel neer te gooi en. Hierdoor zal onnodig kreukelen en daardoor veel strijken vermeden wor den, wan.t te dikwijls opstrijken van wollen goed is nadelig voor de stof. Het linnengoed wordt door haar steeds goed in het oog gehouden. Zij weet dat haar beddenlakens in het mid den eerst verslijten, dat zich daar dik wijls reeds dunne plekken vertonen, terwijl de zijkanten nog stevig zijn. Zij goudstuk uit, en: reikte het zonder een woord te spreken clen kleermaker toe. Hij nam het aan en zeide droogjes. Dank u Het koude uiterlijk van het jonge meisje, de wijze waarop zij hem naar de deur wees. als om hem uit te nodi- cren zo spoedig mogelijk te vertrekken, ontnamen aan deze liefdedaad dat kie se, dat tot op «et diepste van het ver guisde hart des armen kleermakers doordrong. x Jan Kerbic 'vertrok, en zich tot Yankez wendende, deelde zij hem de bevelen baars vaders mede. Hoe laat moet ik inspannen, juf frouw vroeg hij. Dat heb ik vergeten aan papa te vragen; ga het spoedig aan papa zelf- horen. Yankez ging haastig naar buiten en haalde den kleermaker in, die zich hin kende verwijderde, terwijl hij het goudstukje tussen zijne vingers liet blinken. Gij gaat gelukkiger heen dan gij gekomen zijt, jan Kerbic, zeide Yan kez. toen hij hem voorbijging. De kleermaker wendde zich om en maakte tegen het oude kasteel ene be weging van afschuw. Zoals de hond, wien men, een been heeft toegeworpen om hem het bijten te beletten, antwoordde hij. En zich voor het voorhoofd slaande, voegde hij er bij Ja uw meester heeft mooie woorden, Yankez; daar zijn enkele hier in gegaan, ziet gij, en eens zullen zij op de eene of andere wijze er weder uitkomen. Gij hebt wel wat van die toove- naar, waar mijne grootmoeder altijd van spreekt als zij sprookjes vertelt, zeide Yankez lachende. Dat heeft mijnheer Trahec, die toch niet aan den duivel gelooft, mij ook, al gezegd, antwoordde de kleer maker. Ja hij is een geducht man, uw meester, Yankez; maar als hetgeen hij Z£gt waar is, zijn gij en ik grote stom meriken. Hoezo Ik begrijp u met goed, zeide Yankez. Goed, goed Later Zult gij mij begrijpen. Kom den een of anderen dag maar eens bij mij ter school, dan zaf ik u leeren wat uw .meester mij ge leerd heeft. Als ik niet zoveel naar den pastoor geluisterd had, zou de arme droomer van een eerlijk man niet zijn, die ik nu ben. Eerlijk man 1 zeide Yankez; se dert enigen tijd vertelt men, in den om trek, dat het niet vertrouwd is u laken in handen te geven, zonder het vooraf te meten. De kleermaker glimlachte en trok de schouders op. Jan Kerbic is nog met dom ge noeg om zijne vrijheid voor een snip pertje laken in gevaar te stellen, zeide hij. Als gij met de ballen speelt, wacht gij het geschikt ogenblik af om een goeden slag te slaan,; welnu 1 dat doe Dit gezegd hebbende keerde hij Yankez, die het grote salon binnentrad, den rug toe. Hoe laat verlangt Mrjnheer uit te rijden vroeg hij aan der heer Trahec, die den kapitein ene biljard- keu aanbood. Zeg gij het maar. Firmin, zeide de meester van Kertan. Onze partij zal wel een half uur duren, an.wtoordde de kapitein. Gij hebt het gehoord over een half uur. Welk rijtuig, (mijnheer De phaëton. Na dit antwoord verliet YanKez het salon en begaf zich naar het grote koetshuis. Hij liet een elegante Phaë- s ton een. zorgvuldig onderzoek onder zoek ondergaan, en plaatste hem voor de andere rijtuigen, vervolgens het le- moen met krachtige hand aangrijpen de, rolde hij het op het binnenplein, waar de stallen op uit kwamen. Een kwartier later kwamen mijnheer Trahec, de kapitein en Armelle. wier haren thans door een smaakvol hoedje met een grijzen, voile bedekt waren op dit plein, en bestegen den Phaeton, waar Yankez een prachtigen schimmel voor gespannen had. Zal Mijnheer zelf rijden vroeg Y ankez. Ja, doch ga even' goed mede wij zullen slechts een ogenblik te Guil vin blijven; onderwijl kunt gij Finette bij den teugel houden. Bijgevolg nam Yankez naast den kapitein plaats, en bet lichte rijtuig, door de meesterhand van mijnheer Trahec bestuurd, vertrok pijlsnel. Men vloog het park, Kertanhir, en de zandige duinen snel voorbij, en na drie kwariter rijdens hield de phaeton voor ene monumentale koetspoort die in ene omgeving van krijsachtige hoge imuren was uitgehouwen stil. De reizigers stegen uit en traden door ene kleine deur, welke in de gro te was aangebracht, op een uitgestrekt

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2