Onze Lrieve Vrcuw Onbevlekt Ontvangen De Aangenomen Besluiten Tfa PIERLALA E«SS blSS EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Nummer 98 Donderdag 8 December 1949 BURELEN Kerkstraat 9, "Aalst -- Telef.n' 24.114 -- P. C. n' bondag van iedere week.. 881,72 - 6e Jaarg. 1;,25 fr. 't Nr. S DECEMBER Ais een Zon over een winterland schap, komt het feest van. ((Maria on bevlekt ontvangen,) grote vreugde en innige voldoening brengen over de ganse Christenheid die zich, tijdens den Advent, door gebed en boete tot het blijde Kerstdag gebeuren voorbe reidt. Niet te verwonderen. Wanneer kin deren verheugd zijn om de minste ga^ ve die hun moeder te beurt valt, hoe blij moeten dan de Christenen wezen hunne hemelse Moeder te mogen be groeten. met dezelfde woorden die wel eer 's Engels mond ontvielen Ave gratia plena «Wees gegroet Gij (wiens naam is) vol van genade «Vol van genade» om goddelijk Moederschap ziedaar de grondslagen van het feest dat wij op heden vieren. Hebben we er reeds ernstig over nage dacht dat de Engel Gabriël, bij zijr groet aan de nederige Maagd van Na zareth, haar naam Maria niet ver noemt, maar als eigennaam «vol var genade» gebruikt, haar zo van alle an dere vrouwen onderscheidend Er', toch, deze eenvoudige bestateging wet tigt reeds de benaming onbevlekt ontvangen» die we aan dit feest geven. Immers, dit als eigenaam geldend «vol van genade» moet van meet af aan al le zonde uitsluiten; niet alleerb alk persoonlijke zonde, maar ook de erf zonde die, ware ze dan ook maar een ogenblik aanwezig gev/eest, een hinder paal zou geweest zijn tot het gebrui ken dier benaming. Mocht ons deze beredeneerde be schouwing geen voldoening schenken 'laten we dan ons kinderlijk gevoel spreken dat hier klaarte brengt en ze kerheid geeft. Christus, God zijnde, kon zich zijn Moeder maken lijk Hij 't wilde; wijl nu een kind zijn moeder zo schoon mogelijk verlangt, ging natuur lijk de Zoon Gods zijn Moeder, zelf niet gedurende de korste tijdspanne, door de minste zonde laten bevlek ken. Want zonde betekent steeds schei- ding, vijandschap met God. Welnu scheiding, vijandschap, vermoeden zelfs maar voor een ogenblik tussen God die liefde is en zijn ideale Moe der, is ongerijmdheid voor elk rechtge aard hart. Niets mocht de innige be trekking storen tussen de Uitverkoren Vrouw en de H. Drievuldigheid, waar mede u door een driedubbele band was verbonden als dochter van de Vader als moeder van de Zoon en als bruid van de H. Geest. Vast staat het dus dat nooit de min ste zondevlek Maria kwam besmetten. Alleen maar in vereniging en navolging van haar goddelijke Zoon, als mede- verlosseres van het mensdom, zou zij oPgehooide smarten onderstaan voor het heil van ons, hare kinderen. Voorzeker, Maria weet zo goed, bij eigen ondervindin gen en onaangenaamheden vaak ons onzeker mensenleven komen beroeren: zij kent zo goed het grote euvel van onzen, tijd de onbegrensde zedeloos heid; zij schitterend voorbeeld van on gerepte deugd en reinheid, is steeds bereid ons een reddende hand te rei ken in den strijd tegen de wereld en ons eigen ik; van uit den Hemel voelt ze innig mee met ons en onophoudend strooit ze schatten uit, schatten die ze met volle handen grijpt uit de onuit puttelijke bron van Gods goedheid en almacht. Troostend is het te bestatigen hoe diep in ons Vlaamse volk is ingegroeid en levendig gebleven de godsvrucht tot O. L. V. ;godsvrucht die zich uit in* het bezoeken der talrijke Maria be devaartplaatsen, door 't aanbrengen en vereren, langs straten, velden en wou den, harer lieve beeltenis; door het bidden van haar Rozenkrans. Vlaanderen blijve steeds de streek der kinderlijke verering van Maria, en daar 't waarheid is dat een kind va..i 'Maria nooit verloren gaat, zal. aan onze Mariaverering, on® Vlaamse Volk steeds op haar middelaarschap mogen rekenen. De C. V.P. verwacht van de rege ring dat zij de problemen van het on derwijs beslist zou aanpakken, voor namelijk met het oog op het herstel van de verdelende rechtvaardigheid tussen officiële en vrije scholen. Met onze liberale bondgenoten wil len wij loyaal en positief samenwer ken. Tegenover de socialisten willen wij blijk geven van sportieve strijdvaardig heid. Doch wij zullen ons onverbiddelijk verzetten tegen het afgrijselijke com munisme, dat heel de wereld met een onmenselijke dwangregime bedreigt. Aan al mijn partijgenoten wens ik goede moed. De strijd zal hard zijn, doch met Gods hulp zullen wij over winnen. DE CHRI3TELSJKE SOCIALE GEDACHTE SM W.-EÜROPA De nieuwe voorzitter der C. V. P., baron van der Straten-Wailet, sprak langs het N. I. R. een rede uit, waaruit wij volgende belangrijke passages lich ten De Christelijke Sociale gedachte ontpopt zich over de ganse wereldde len als een der machtigste stromingen van deze tijd. Op dit ogenblik mag men zeggen dat de regeringen van haast alle lan den van West-Europa, zij wezen pro testant of katholiek, diep doordron gen zijn van de christelijke sociale ge dachte. Zeven eerste-ministers beho ren tot partijen die zich officieel op dit ideaal beroepen, t.w. in Belgie, Frankrijk, Duitsland, Italië/, Ierland, Luxemburg en het Saargebied. De in vloed van het katholicisme in het open baar leven in de Verenigde Staten groeit op merkwaardige wijze. In Zuid- BDErMsr WAr>n Amerika heeft het katholicisme wor- HKfcMIE VOOR tels geschoten die veel van de jonge TARWE LEVE R N G E N staten, diep hebben doordrongen. «De rol van de partij, aldus spreker, Het Staatsblad bevat een ministe- is niet alleen te zeggen wat zou moe- j rieel besluit tot vaststelling van bijko- ten, dan hoe wij dat zullen verwezen- mende modaliteiten voor het uitbeta- Jijken. len van een premie voor de productie De C. V. P. steunt de regering thans van tarwe, met al hare krachten in haar streven Het bepaalt onder meer dat indien naar de oplossing van het Konings- de geleverde hoeveelheden groter zijn vraagstuk. Onze Vorst getrouw, zal dan de hoeveelheden op het attest ver zij niet versagen vooraleer dit pijnlijk meldt, de premie slechts op het exce- probleem overeenkomstig de wil van dent mag betaald worden, voor zover de grote meerderheid van ons volk is dit niet meer dan 200 kgr. bedraagt opgelost. De producenten beschikken over De C. V. P. volgt de regering op j een termijn van een maand om de in de voet in haar strijd tegen de werk- lichtingen die ze reeds verstrekten aan loosheid en wil haar daarin hardnek-1 te vullen of de nieuw gevraagde inJich- kig bijstaan en waar nodig stimuleren, j tingen te verstrekken. MEER VOORZICHTIGHEID. Verleden Zondag zijn de mannen van de Vlaamse jAutomobilistenbond gemobiliseerd geworden om, zoals alle fatsoenlijke bonden, organisaties en partijen doen, in Congres te vergade ren. Het verslag van de congreszittin in de bladen verschenen. Daarover moeten we dan geen relaas geven. Ik wil er toch iets aan toevoegen, want ofwel is het verslag door de pers opgenomen onvolledig, ofwel waren de mannen die de referaten naar vo ren brachten onvolledig in hun uiteen zetting. Zo heb ik in het referaat van dhr. R. Erkens over «meer voorzichtigheid vanwege de weggebruikers geen- woord gelezen over de voorzichtigheid vanwege de bestuurders der zware vrachtwagens en ook niet over de dronken autobestuurders. Wanneer we alles ondertekenen wat - door voornoemde werd naar voren ge- wat al beproevin- bracht is het toch spijtig dat bij derge lijke gelegenheden deze twee punten niet werden behandeld. Het is een algemeen verschijnsel dat de stuurders van zware vrachtwagens den indruk geven dat de wegen voor hen alleen zijn. Dit komt omdat die mannen zich zo veilig voelen. Ze zitten daar zo hoog verheven, boven het ge-I vaar en sterk verdedigd door de zwaaq gebouwde vrachtauto. De prachtigste lux-wagen moet maar een klein leks-4 ken krijgen van ene van die baancolos-; sen om zo plat als ëen plat getrapt stekskesdoosken van onder de botsing te komen. Ook zijn er onder de stuurders der vrachcautos mensen met een ongelukkige mentaliteit. Zo zijn er die een ware hekel hebben tegen det luxvoituren. Die werden gevoerd door rijke smachters en uitbuiters van den arbeider beweren ze. Nochtans die stuurders zouden moe ten denken dat juist omdat hun voer tuig zo gevaarlijk is voor minder ster ke weggebruikers zij tot des te meer voorzichtigheid yrijolicht zijn; ten danfyj tweede mogen zij' mi et vergéten dal mensen die een zogezegde luxwagen voeren niet allen rijke smachters zijn en uitbuiters van den arbeider. Daar bij met mensenlevens wordt niet ge speeld. Gebeuren, er veel auto-ongelukken door aanrijdingen met vrachtwagens er gebeuren er nog meer door de/ schuld van dronken stuurders. Dit is een feit dat niet meer moet bewezen worden. Het ergste van al is dat dezei dwazerikken niet alleen hun eigen le ven in gevaar brengen maar door den drank en door die ongelukken hun ei gen familie in de miserie brengen er droefheid in de families waarvan ie mand slachtoffer is geworden door de schuld dier zatlappen. Hier ligt een schone taak voor de politie en. het gerecht. Deze schone taak is strengheid. Ene dubbele strengheid is hier vereist ene ongeluk voorkomende strengheid en ene voor beeldige strengheid in het straffen. Alwie in dronken toestand t.t.z. on der invloed van drank, een auto wi! sturen of stuurt zou ogenblikkelijk be Iet moeten worden zelf zijn reis voort te zetten. Vooral des avonds zou men tot een strenge controol moeten overgaan. Alwie in dronkentoestand een acci dent veroorzaakt zou de vergunning een auto te sturen voor enkelen tijd of levenslang moeten ontnomen worden dit naar gelang omvangrijkheid van het veroorzaakte accident. Ik meen dat, bij het toepassen van dergelijke strengheid, na korten tijd velen zouden tot bezinning komen en aldus vele accidenten zouden verme den worden. Hier moet de spreuk «wie niet horen wil moet voelen» op grote mensen wor den toegepast. Als algemene regel zouden al dezen die een auto sturen, steeds moeten iny dachtig zijn «Ik speel niet met mijn eigen leven en ook niet met dat van anderen PIERLALA. Zopas werden de aangenomen defi nitieve besluiten, van het 5e Nationaal Congre-: der C.V.P. medegedeeld. Zij zijn zeer uitvoerig, zodat wij ons zul len beperken tot de essentiële politieke besluiten. HET KGNINGSVRAAG3TUK Bevestigt zijn onkreukbare trouw aan de grondwettelijke Vorst Leopold III. Stelt met tevredenheid vast dat dank zij de Christelijke Volkspartij, de huidige regering van meet af aan verklaard heeft, dat het Koningsvraag- stuk, dat reeds meer dan vier jaar en half op ons nationaal leven drukt, drin gend een nationale oplossing vereiste. Gaat er fier op, dat de heer Eer- ste-minister en de C. V. P.-ministers enerzijds en de C.V.P. Senaatsgroep anderzijds het hebben mogelijk ge maakt, dat het wetsvoorstel Struye be treffende de volksraadpleging door de Senaat met een grote meerderheid werd aangenomen. Betrouwt op de C. V. P.- volks vertegenwoordigers, dat zij eerstdaags eenzelfde uitslag in de Kamer zullen bereiken. Drukt met de Vorst en dhr Eer- ste-Minister de wens uit, dat de volks raadpleging in kalmte en waardigheid' zou veriopen. Doet een beroep op het land op dat, dank zij de volksraadpleging, de wil van de grote meerderheid der be volking, buiten de partijen om, moge tot uiting komen, ten einde aan het Parlement toe te laten in dezelfde on partijdige geest de nodige wetgevende maatregelen te treffen die de Koning moeten toelaten zijn grondwettelijke prerogatieven te hervatten. VLAAMS-WAALSE VRAAGSTUKKEN. Vraagt een effectieve werki van de commissie Harmei, met het oog op de voorlegging van concrete beslui ten bij het einde van de termijn van 2 jaar, voorzien door de wet van 3 Me 1948. Vraagt de inrichting door de C V. P. van studiedagen gewijd aan het onderzoek der Vlaamse en Waalse vraagstukken. Eist dat de Regering de bestaan./ de taalwetten loyaal zal naleven en doen naleven. Eist dat in openbare diensten, er parastatale inrichtingen het evenwicht, tussen de beide taalrollen zou worder. hersteld, desnoods door tijdelijke en uitzonderlijke maatregelen, die de Re geripg voorstelt. Vraagt een aanpassing van de taairegime der hoofdstad aan de na tionale rol welke deze moet vervullen ten opzichte van de twee delen van het land. Vestigt de aandacht der Rege ring op de noodzakelijkheid de Bel gen der Oost-kantons als volwaardige ONDERWIJS. Het Congres is de mening toege daan dat de waarde van het technisch onderwijs de eis vooropstelt van een nauw contact met de ecomische en sociale noodzakelijkheden en dat het bijgevolg niet moet afhankelijk zijn van het Ministerie van Openbaar On derwijs, dat zich met de algemene vor; mmg bezig houdt, maar van de minis teries van Economische Zaken en Ar beid en Sociale Voorzorg, die in nauwe verbinding staan met de bedrijfsorga nisaties. GEZINSPOLITIEK Het Congres verwacht van de C.V. P.-ministers en parlementairen, dat zij alle initiatieven zullen nemen die zich op het gebied der familiale politiek opdringen. Eist de stemming van het wets voorstel Moyersoen betreffende de fis cale ontlastingen voor gezinslasten. Vraagt dat voor de loontrekken- den en de zelfstandige arbeiders een politiek van kindertoeslagen zou ge voerd worden, ten einde een minimum inkomen per kind te verzekeren, wel ke ook het aantal weze. Vraagt maatregelen tot aanmoe diging van de jonge gezinnen. Dringt aan op de noodzakelijk heid, de toepassing van de wet De Taeye op de goedkope woningen te bespoedigen en uit te breiden. VERKEER burgers te erkennen rechtvaardigheid standhouding. in een geest van en nationale ver- Het Congres is van oordeel dat het dringend noodzakelijk geworden is dat de samenstelling van de Beheer raad van de N. M. B. S. zou worder herzien, ten einde er een juiste en bil lijke vertegenwoordiging in te voeren van 's lands economische belangen groepen, en de medewerking te kun nen verkrijgen van de meest bevoegde personaliteiten die zullen instaan voor een degelijk beheer van de Belgische spoorwegen. NATIONALE VERZOENING. Bezorgd om het sociaal aspect van het vraagstuk der repressie en der epu- ratie Oordeelt de C. V. P. dat de po litiek van gelijkschakeling der straffen moet doorgevoerd en aangemoedigd worden, door het verlenen van gena de, het toepassen der wet Lejeune op de voorwaardelijke invrijheidstelling, steeds rekening houdend met de aard van de veroordeelde en zijn familie toestand. Vraagt voor wat de epuratie be treft de aanstelling van beroepscom missies die alle waarborgen van objec tiviteit en onafhankelijkheid zouden bieden. Vraagt het onderzoek en de stemming der wetsvoorstellen door de heren. De Gryse en Roppe neergelegd. Vraagt de instelling in de schoiot der partij ener commissie die tot doel zou hebben een oplossing te zoeken van het vraagstuk der nationale ver zoening. NIEUW RADS O-STATUUT TER STUDIE ZENDTIJD WORDT VERLENGD Dhr. Segers, minister van Verkeers- opdracht gegeven het radio, waarvoor reeds Segers, wezen, heeft statuut van de VERWACHT DE MACHTIGE ZANGER JOZEF SCHMIDT i j in de film DE ZINGENDE CLOWN» plan werd gemaakt door dhr Vani Acker en waarover door de hh. Loos een. NAAR ROME TIJDENS HET H. JAAR 1950 Met de Diocesane Bedevaart van Gent van 10 tot 23 April. Uw lang gekoesterde droom gaat in vervulling Uitzonderlijke prachtreis Zeer voordelige voorwaarden met maximum aan comfort. Wie langer aarzelt komt zeker te Iaat. Inlichtingen en inschrijvingen Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, Aalst» of bij de gewestelijke afgevaardigden. DE VERLAGING VAN DE ALCOHOLACCIJNS PAS OP 1 JULI 1950 Volgens sommige berichten zou de verlaging van de alcoholaccijns, welke in het vooruitzicht is gesteld in het raam van de Benelux-accoorden, reeds toegepast worden van 1 Januari 1950 af. Van officiële zijde wordt medege deeld dat die berichten onjuist zijn;. Men verwacht niet dat de Benelux-ac-i coorden, indien zij door het Parle ment worden goedgekeurd, voor 1 Ju li 1950 in werking zullen kunnen tre den wat betreft de alcoholaccijns. en Mellaerts (C.V.P.) een wetsvoor- ;tel is ingediend, in studie te nemen. De Minister is voornemens een. ze kere culturele zelfstandigheid aan de Franse en de Nederlandse zender te verlenen. Elk van. de zender zou over een eigen raad van beheer beschikken =>res der Christelijk en hun werking zou door een hoger li chaam worden gecoördineerd. Wat betreft het toezicht van de staat, zou het bestaande vetorecht orden gehandhaafd,- doch naar voorwerp worden beperkt. De Minister heeft eveneens voorge steld na te gaan of het niet goed 5de ARRONDISSEMENTEEL C. V. P.-CONGRES TE GEERAARDSBERGEN Het Vijfde Arrondissementeel Con- V olksparti j zal doorgaan op Zaterdag 10 en Zondag 1 1 December 1949 te Geeraardsber- gen. in het lokaal Ons Huis Het onderstaand programma zal tijd en eenieder overtuigen van het actueel belang van dit Congres. PROGRAMMA Zate reeg 10 December. de grote culturele organisaties en de zijn de verenigingen van luisteraars bij actie van de radio te betrekken. Anderzijds wordt gemeld dat de Brusselse zender voortaan onafgebro ken zal uitzenden van 6 tot 24 uur. Zo als bekend werden tot dusver de uit zendingen van 10 tot 12 uur geschorst en te 23 uur stopgezet. DE BLOEMENVERSIERING VAN ONZE SPOORWEGSTATIONS Ter aanmoediging van de station chefs die hun stations met bloemen versieren wordt ieder jaar een wed strijd voor de mooiste bloemenversie- g uitgeschreven. Gedurende de Zo- :r namen 333 stationschefs aan die wedstrijd deel. De stationschefs van Merelbeke (Gent) en Jambes (Na men) werden «ex-sequo» eerst geclas- :erd. Zij behaalden ieder een Grote Prijs met de gelukwensen van de jury. Verder werden nog 6 prijzen van uit muntendheid, 19 ereprijzen, 28 eerste prijzen 68 tweede prijzen en. 86 derde prijzen toegekend 14.30 u. Verslag door de Heer WIM VERLEYSEN, Secretaris van het A. C. W. Sociale Veiligheid. Bestrijding van de Werkloosheid. Aan het bureel Voorzitter Bes- sems Jozef, voorzitter van de gewes telijke Katholieke Middenstands bond. Secretaris Haers Gustaaf, arrondis sementssecretaris. Bespreking. Zondag 11 December. 10 u. Verslag over de Arrondissemen- tele werking door de Heer HAERS GUSTAAF, arrondissementssecreta ris C.V.P. Aan het bureel Voorzitter Carlier Albert, arrondissementsvoorzitter C. V. P. SecretarisV erleysen Vim, secretari* A. C. W. Bespreking. 14 u. Stemming van de besluiten. 14,30 u. Feestredenaars Dhr. LUDO- VIC MOYERSOEN, Volksvertegen woordiger uit Aalst over De Ko ningskwestie. Dhr. DE QUAE A., Volksvertegen woordiger uit Kortrijk over Econo mische V raagstukken.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1