V ill IS Mfl VERMIN DER INGSKAARTEN OP HET SPOOR DE KINDERBIJSLAGEN IN 1950 VERHOGING VAN JANUARI. AF. Het Staatsblad kondigt een besluit af, waarbij de kinderbijslagen de tot hiertoe uitbetaalde compen-atievergoe- dingen zullen omvatten. Het besluit zegt onder meer Overwegende, dat in het belang van de gezinnen, en tot eenmaking en ver eenvoudiging van de geldende regle mentering, de compensatievergoedin gen betaald aan de gerechtigden op kinderbijslagen dienen te worden op genomen in de kinderbijslagen en. de compensatievergoedingen betaald aan de moeder die haar kinderen opvoedt dienen te worden vervangen door een toelage van dezelfde aard; 'besloten is: De bedragen van de dagelijkse kin derbijslag voor loonarbeiders worden verhoogd, en gebracht Voor het eerste kind, op 1 1 fr. Voor het tweede kind op 1 1 fr. Voor het derde kind, op 14,80 fr. Voor het vierde kind, op 1 8 fr. Voor het vijfde kind, en voor ieder der volgende kinderen, op 24 frank. De bedragen van de maandelijkse kinderbijslag worden gebracht Voor het eerste kind, op 2 75 fr. Voor het tweede kind, op 275 fr. Voor het derde kind, op 370 fr. Voor het vierde kind, op 450 fr. Voor het vijfde kind en voor ieder der volgende kinderen, op 600 frank. De bedragen van de kinderbijslag voor wezen van vader of moeder wor den gebracht Voor het eerste en het tweede kind op 31 fr. en 775 frank. Voor het derde kind en voor ieder der volgende kinderen, op 32 fr. en 800 frank. De bedragen van de kinderbijslag, voor wezen die vader en moeder heb ben verloren of voor vaderloze wezen wier niet hertrouwde moeder in haar gezin blijft en generlei winstgevende beroepsbezigheid heeft, worden ge bracht Vooi het eerste en het tweede kind op 40,60 fr. en 1.015 fr. Voor het derde kind en, voor ieder der volgende kinderen, op 41,60 fr. en 1.040 frank. De bedragen van de kinderbijsla: Voor kinderen van invaliden, wordei gebracht Voor het eerste en tweede kind, op 23 fr. en 5 75 fr. Voor het derde kind en voor ieder der volgende kinderen, op 24 fr. en 600 frank. GEBOORTEBIJSLAG. De bedragen van de geboortetoeslag worden onderscheidenlijk behouden Voor de eerste geboorte, op 1,800 frank. Voor elk der volgende geboorten, Dp 900 frank. DE MOEDER IN HET GEZIN Aan de moeder die een of meer kin deren opvoedt, voor wie krachtens het koninklijk vesluit van 19 December 1939 recht op kinderbijslag bestaat wordt een bijkomende toelage, ge noemd dtoelage voor de moeder in het gezin», verleend voor zover zij in haar gezin blijft en generlei winstgevende) beroepsbezigheid heeft. Die bijslag bedraagt, welk het aan tal kinderen ook weze, 4 frank voor elke dag welke recht geeft op kinder bijslag en 100 frank per maand, wan neer de kinderbijslag op de maande lijkse forfaitaire grondslag betaald wordt. Die bijslag wordt onder dezelfde EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMFS. 23ste Vervolg. Ik heb hem niet gezien. Wat vind ik het vervelend, papa, dat hij het in het hoofd gekregen heeft mij ten huwe lijk te vragen hij was zulk een goede en pleizierige neef, waar men zonder zich te compromitteeren vertrouwelijk mee kon omgaan. Ik zal zijn gelijke niet spoedig wedervinden... Maar zie ik hem ginds niet staan Zeker Hij verschuilt zich tussen twee oranjeboo- imen. Laat ons dien kant eens opwan delen, papa; ik ben benieuwd te ver nemen hoe hij den moed gehad heeft ongehoorzaam te zijn aan oom Gabriël. die hem had aangeraden niet naar het bal van Kertan te gaan. Vader en dochter hadden al pra tende den ingang van den wintertuin bereikt, en de scherpe blik van Armelle had achter de ronde kruinen van twee oranjeboomen een jongeling weten te ontdekken, van wien men slechts de blauwe, diepdenkende oogen bemerk te. Toen hij Armelle zag aankomen verdween hij om zo te zeggen achter zijne borstwering van. groenmaar het jonge meisje, dat zijne bedoeling be greep, koos eensklaps een ander voet pad en stond onverwacht bijna vlak voor hem. Hunne oogen ontmoeten el kander, hij stond op en ging haar tege moet. Jn dezen tengeren jongeling, wiens voorwaarden al-s de kinderbijslagen uit betaald. Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1950, BIJDRAGEBONS VOOR ZIEKTE EN INVALIDITEIT. Het R. V.Z.I. herinnert de aan de wetgeving op de maatschappelijke ze kerheid onderworpen werkgevers er eens te meer aan dat de bijdragebons voor verzekering tegen ziekte en invali diteit Deze bon is geld waard») met ingang van 1 October 1949 niet meer door de postkantoren worden afgele verd. Ten einde bedoelde werkgevers in de mogelijkheid te stellen deze be scheiden aan de leden van hun perso neel af te leveren bij de laatste loon- of weddeuitbetaling van het kwartaal verzoeken wij hun bestelling onmiddel lijk over te maken aan het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, R.V. Z.I. Dienst Bijdragebons, Stalingrad- laan, 22-24, te Brussel en daarbij de tegenwaarde van hun bestelling over te schrijven of te storten op postcheckre- kening nr. 797.03 van dit organisme. De prijs per bon bedraagt 0,30 fr. en de werkgevers dienen op de strook, getiteld (mededeling», van het stor tings- of overschrijvingsbulletin de be- stelstrook te plakken of, bij ontstente nis daarvan hun juiste naam en adres te vermelden, hun stamnummer bij 'de R. M. Z., alsmede de omstandige be stelling, d.w.z. het aantal bons en taal waarin deze bons dienen, gesteld. De werkgevers die zouden nalaten hun bestelling over te maken zullen verantwoordelijk gesteld worden, vooi het niet-afleveren van de bijdragebons binnen de bij de wet voorziene termij- De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen herinnert er haar cliënteel aan dat in al de stations van het land verminderingskaarten te koop worden gesteld, geldig voor 4 achter eenvolgende weken en die recht geven op blijetten met 50 cc prijsvermind ring voor al de parcours binnen het land. De prijzen van deze verminderings kaarten werden bij de laatste verho ging van de tarieven niet gewijzigd; zij blijven vastgesteld op 150 fr. voor de 3e klasse. 250 fr. voor de 2e klasse. 35 0 fr. voor de le klasse. De kaarten zijn voordelig voor een ieder die, gedurende de 4 weken dat zij geldig zijn, ongeveer 5 00 km. al legt. BE NIEUWE TARIEVEN VAN DE BUURTSPOORWEGEN De nieuwe tarieven van de buurt spoorwegen zijn van Maandag van kracht geworden. De prijzen worden over het algemeen met 10 rc ver hoogd. De Zondagbijslag zal afge schaft worden. De minimumprijs zal 2,75 frank bedragen (in plaats van 2,5 0) uitgezonderd op het stadsnet van Brussel, Antwerpen, Brugge, Leu ven, Mechelen en Oostende, waar de: huidige prijs van de reisbiljetten en kaarten zal gehandhaafd worden. zachte haren als blonde zijde zijne fij ne slapen omkransde, wiens insgelijks zijdeachtige en blonde knevel zijne ernstige lippen, overschaduwde, wiens azuren blik de zuiverheid van den' knaap en de diepste van den man had. herkende men den. kleinen processiet- jcspeler. het lieftallige, ernstige en zie kelijke kind, dat de wilde Armelle reeds lief had toen zij nog een ontem baar en wispelturig klein meisje was. Hij groette met bevallige be schroomdheid en raakte de met wit glacé geschoeide vingers, die Armelle hem toereikte, even aan. Ik wist niet dat gij gekomen waart, Yves, zeide Armelle op dien zachtzinnige toon, dien elke dwinge land tegenover zijne slachtoffers aan neemt, gij maakt waarlijk misbruik var: uwe rechten als bloedverwant, door de meesteres des huizes niet te komen, begroeten. De zachte en ernstige blik vestigde zich een ogenblik op het trotse ge laat van Armelle. en een droefgeesti- glimlach speelde om zijne lippen. Mijn nederig huldebetoon blijft onder al de eerbewijzingen, die gij ontvangt. zozeer onopgemerkt, ant woordde hij, dat ik gemeend heb u liever niet met mijn onbetekenend per soontje te moeten lastig vallen. Papa, ik geloof dat gij gelijk hebt, zeide Armelle, Yves is de meest bescheiden man, die er bestaat. En zij voegde er bij Als gij mij eens om een wals verzocht Yves schudde het hoofd. Dansen Neen, ik dank u, ant woordde hij, SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Witloof met harde Eeieren en gewelde Boter. Preisoep Ge marineerde Schapenbout Appel moes Aardappelcroquetjes Ci troenpudding. Maandag Rolpens Rode Kool Gekookte Aardappelen Zoete Omelet. Dinsdag Gefruite Kabeljauw Tartaresaus Gekookte Aardappelen - Rijstkoekjes. Wcenridsg Savoyekool Sausijs- jes Gekookte Aardappelen Ge stoofde Peren. Dandeid^g Biefstuk Gestoofde Selder met Witte Saus Gekookte Aardappelen Chocoladepap. Vrijdag Mosselen Frites Griesmeelpap. Zaterdag Zuurkool Varkensrib betjes Aardappelpuree Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gefruite Kabeljauw Koop kabel jauw in motten v?n circa 3 cm. dikte. Was en droog ze zorgvuldig. Snijd ze in tweeën indien ze te groot zijn. Leg ze in een schotel met ajuin, een laurier blad, een takje tijm, een weinig zout en peper. Overgiet alles met 2 of 3 lepels sla olie en draai de mootjes af en toe in het marineervocht. Neem na 2 of 3 uren marineren de vis uit de schotel, droog ze in een doek. bevochtig ze vervolgens met een weinig melk, wen tel ze in bloem en schud het overtolli ge meel af. Verwarm het fruitvet. Doe niet te veel mootjes vis tegelijk in het vet, ten einde dit niet te zeer af te koe len. Laat de vis 5 minuten fruiten, tot ze goed bruin is. Schik de kabeljauw op een schotel en versier met takjes peterselie. Dien op met tartaresaus. Tsi ixiesaiEs Maak eerst een boter saus van 40 gr. margarine, een soeple pel bloem, 4 liter bouillon of water, doe er peper en zout bij. Als ze ge kookt heeft, neem ze van het vuur en voeg er een eierdooier bij. Roer in de saus tot zc koud is. voeg er dan een lepel azijn bij. en'roer er ook een paar fijn gehakte sjalotten door. Chccck depapVoor twee personen Neem twee soeplépels fijne witte bloem een afgestreken soeplepel cacaopoeder, een halve liter mélk en enige klontjes suiker. Los débloerri op m een derde van de koudélk, smelt de cacao in een weinig mclV tótdat de cacao en bloem een glad deeg vormen, hetwelk ge samen mengt én. goecl dooreen roert. Breng hét overige van de melk aan de kook en giet er de bloem met de cacao bij onder gedurig roeren. In het begin duchtig roeren, daarna geduren de 1 5 a 20 minuten op zacht vuur la ten; voeg er de suiker bij en indien nodig, giet door een fijne zeef. Deze pap is zeer fijn en heerlijk van smaak. KEUKENGEHEIMEN. WITLCOF Witl oor, onze nationa le groente bij uit stek. kan ons, in deze wintermaanden, bij de samenstelling van het menu, uitstekende diensten bewijzen. Niet alleen bezorgt het ons een fijne gezonde groente, maar het kan in zoveel verschillende vormen op tafel worden gebracht, dat het ook voor afwisseling zorgt, en er van een tonigheid geen sprake is. Er zijn slechts weinig mensen, die de Armelle deed hare vergulde wenk brauwen ene lichte beweging onder gaan nog nimmer had Yves een harer verlangens weerstand geboden. Ik laat u alleen om uw geschil samen uit te maken, zeide mijnheer Trahec; het behoort niet tot mijne be moeiingen van gastheer mij daarmede in te laten. Yves, wees zo goed uw nicht een arm te geven, en breng haar bij den kapitéin. Dit gezegd hebbende, liet hij de bei de jongelieden alleen. Armelle nam den arm van Yves, die. in plaats van zich naar de balzaal te begeven, verder den wintertuin inging. Armelle groette'de genodigden, die door de welriekende lanen wandelde, op statige wijze links en rechts, en ver volgde het gesprek halfluid Waarom wilt gij van avond niet dansen 7 vroeg zij aan Yves, die met neergeslagen ogen en gebogen hoofq naast haar liep. Omdat men met een gebroken hart niet dansen kan. Yves, gij wordt al te weemoedig, zeide Armelle. terwijl zij hare lange gouden haren heen en weer schudde... En hij. zich aan zijn denkbeeld vast houdende, vervolgde Waarom hebt gij mij het hart ebroke.n Armelle Al w-eer herhaalde Armelle on geduldig; ik gevoel zeer veel lust de vraag om te keeren en u te zeggen Waarom hebt gij het in uw hoofd ge kregen mij ten huwelijk te vragen Omdat ik u altijd heb liefgehad, Armelle, en uil het diepste van mijn hart, dat weet gij Ook wel. En ik heb u ook lief; maar om fijne smaak van witloof niet apprecië ren. Enkele vinden het wel eens te bit ter. Dan kunnen we het loof minder bitter maken door met een scherp mesje de binnenste pit uit het stronkje te halen. Voor eenvoudige groente wordt het witloof afgekookt in zijn gehele vorm of aan stukken gesneden, en. opgediend met een witte saus of kaassaus. Als af wisseling kunnen we ook de gekookte en goed uitgelekte truikjes zachtjes in de boter bakken, zodat ze een lichtgeel korstje krijgen. Sla van witloof vormt in de winter een heerlijke rauw-kostschotel. We kunnen deze sla opdienen met een een voudig slasausje van olie en azijn, of wel met mayonnaise. Afgekookte struikjes witloof met gehalveerde hard gekookte eieren en gewelde boter be zorgt ons een fijn voorgerecht, dat niet onder hoeft te doen voor een gelijk aardige aspergeschotel. Een meer pikant en voedzaam ge recht krijgen we wanneer we de gaar- gekookte struikjes witloof omwikkelen met een plak gekookte hesp. ze daarna met een dikke kaassaus bedekken, en er in de oven een bruin korstje op la ten. komen. GEBRUIK VAN AZIJN Wees ma tig in het gebruik van azijn. Misbruik kan een verhoging van de zuurheid van het maagsap veroorzaken. Vervalste azijn prikkelt de keel en tast de tanden aan. HUISHOUDELIJKE WENKEN. AMMONIAK IN DE HUISHOUDING. Geschilderd houtwerk, dat afge wassen wordt met water en een scheut ammoniak, knjgt weer een nieuwe glans. Door vliegen bevuilde lampe- kappen worden weer schoon en helder door er licht over te wrijven met een watje, gedoopt in ammoniak. Gekleurd wollen goed behoudt zijn frisse kleur, als we in het lauwe zeepsop, waarin het wordt gewassen, een scheutje ammoniak doen. Met een oplossing van negen de len water en één deel ammoniak bor stelen. we donkere wollen kledingsstuk ken en herenkostuums af. Hierdoor verdwijnen veel vlekken en frissen weer op. Geelgeworden witgoed en wit- wollen kledingstukjes worden terug hel. als \t g£W.as;,cn wordt in 'n zeepsop waaraan een weinig amoniak is toege- voegd. Vettige kammen en borstels wor-"> den gereinigd wanneer ze in een tame lijk sterke oplossing water en ammo niak worden gelegd. HET MEDICIJNKASTJE. In ieder huisgezin, al is dit nog zo klein, zou een medicijnkastje aanwezig moeten zijn. zodat we bij kleine onge lukjes of lichte ongesteldheid, steeds het nodige bij de hand hebben. Praktisch is het deze kleine huisapo theek. die meestal bestaat uit een aan de muur bevestigd kastje, in twee afde lingen te verdelen. Het bovenste ge deelte kan dan voorbehouden worden voor geneesmiddelen, terwijl het on derste gedeelte de verbandafdeling wordt. De meeste kastjes hebben on deraan een laadje. Hierin kunnen dan de kleine instrumentjes opgeborgen worden. u te huwen, dat is onmogelijk. Onherroepelijk. Armelle Onherroepelijk Kom aan, val nu niet in zwijm aan mijn arm; schud het van u af en blijf als altijd mijn lie ve neef. Welnu Wat scheelt er aan Niets, niets Ik zie op mijn hor loge hoe laat het is: ik heb mijne moe-' der beloofd vroegtijdig terug te zijn. Gij denkt er toch niet aan nu reeds te vetrekken, wil ik hopen Zeker Ik herhaal het u, mijne moeder wacht mij. Was het dan wel de moeite waard om hier te komen. Yves Neen, Armelle, het was de moei te niet waard. Tweede treurzang Kom, breng me spoedig naar de balzaal. Ge zijt vreeselijk vervelend van avond. Kom! Zij trok hem mede, terwijl zij steeds tegen, iedereen glimlachte en tegen ie-| dereen groette. Op den drempel van het grote salon bemerkte zij haar oom.' den kapitein, wiens knevels veel van twee lange spijkers hadden, die in de hoeken, van zijn mond gestoken waren. Zij wenkte hem.Ogenblikkelijk snel de hij toe, gevolgd door de drie jon gelieden met wie hij stond te praten. Airmelle, die heren wachten nog altijd tot gij het besluit neemt aan den dans deel te nemen, zeide hij, in den regel zijn uwe besluiten spoediger ge nomen. Mejuffrouw, vergun mij u te her inneren, dat ik de eerste geweest ben. die u ten dans gevraagd heeft, zeide een knap jongheer met een beleefde buiging; ik ben, geloof ik, het eerst op Kertan aangekomen. -Aan welk nummer zijn ze zei- Een eerste vereiste voor deze kleine huisapotheek is zindelijkheid en gro te orde. Door deze orde zullen we dadelijk datgene weten te vinden wat we in ge val van. nood nodig hebben. Nooit mag' verwaarloosd worden op ieder flesje, doosje of pakje de naam te schrijven van de inhoud, en of het product be stemd is om in te nemen of voor uit wendig gebruik. Giftige stoffen worden, in het kastje NIET bewaard. Heel veel moet een gewone huis apotheek niet bevatten. Er zijn men sen, die een nog half gevuld flesje medicijn of een restje zalf, dat ze eens van de dokter kregen, jaren in hun medicijnkastje bewaren. Dit is ver keerd medicijn bederft op de duur. en de zalf wordt later dikwijls voor een verkeerd doel aangewend. Bij ziekte of huiduitslag raadplege men dadelijk een geneesheer. Het doel van onze huisapotheek is alleen cm ons te behelpen bij lichte onge steldheid, kleine ongevalletjes of ver wondingen. Wat de eigenlijke inhoud der apo theek betreft, doen we best aan de dokter een lijstje te vragen van de me- dikamenten, die we het meest nochg hebben, of de apotheker in deze kwes tie te raadplegen. Natuuriljk weten we allen dat asperine, boorwater, joclium- tinktuur (deze steeds goed afsluiter en verpakken) olie voor brandwonder, vaseline, glycerine en een purgeermid del nooit mogen ontbreken. In de verbandafdeling moet altijd aanwezig zijn enkele rolletjes ver band van verschillende breedte, brand- windsels, een elatisch verband, watten pleisters, een rolletje kleefpleister er een reepje caoutchouc of plastiek. Zorg ook steeds voor een flesje al cohol van 90 c/c. Wat de kleine instrumentjes betreft: meestal volstaat het bij de hand te hebben een schaartje, splinterpincet, koortsthermoter en veiligheidsspelden. Het medicijnkastje mag niet te warm hangen. In bad- of slaapkamer vind) men er wel de meest-aangewezene plaats voor. Hang het echter steeds bui ten het bereik der kinderen, ONS WEKELIJKS PRAATJE HET IS BETER TE GEVEN DAN TE ONTVANGEN Nauwelijks is het Sinterklaasfeest achter de rug of de Kerst- en Nieuw jaardagen zijn al in zicht. Hoogdager. in het familieleven en zo bij uitstek ge schikt om aan huisgenoten, familie er vrienden een geschenkje aan te bieden. De meeste mensen geven wel graag, maar vinden het zo moeilijk een, ge schikt cadeau te bedenken. En noch tans is dit niet zo moeilijk als we ons maar even in de plaats denken van de gene voor wie het geschenk bestemd is. De maatschappelijke positie, de leer tijd, de liefhebberijen van de persoon in kwestie, zijn alle faktoren waarmede' dient rekening te worden gehouden. Zo zullen we bijvoorbeeld een huis vrouw altijd gelukkig kunnen makei> met een huishoudelijk geschenkje waaraan echter een luxe-tintje niet mag ontbreken. We denken hier aan een mooie vaas, een schemerlampje, een theemuts, aan verzilverd tafelge rief, enz... Ook een tafelkleed met bij- de Armelle, terwijl zij naar de muziek luisterde. Aan het derde nummer. Armelle gaf het prachtig bouquet dat zij in de hand hield, aan den ka pitein, en trok haar rechterhand uit den arm van Yves terug. Zie ik u straks nog zeide zij. En zonder het natwoord af te wachten, verwijderde zij zich met haas nieuwen cavalier. Yves volgde haar enigen tijd van verre, en toen zij begon 5e dansen /.et- te hij zich in een duisteren hoek van dat gedeelte der zaal neder, waar hij haar telkens kon zien voorbijaweven. De verheven gestalte van Armelle c-r vooral haar prachtigen haartooi, waar bij alle andere kapsels kleurloos leken deden haar uit alle punten der zaal cp merken; het was als een schitterende meteoor, die de ogen verblindend voorbijsnelde. Toen de dans geëindigd was stond Yves op en begaf zich naar het vertrek, waar de genodigden hunne jassen en mantels hadden afgelegd. Hij trok een met bont gevoerden overjas aan, ging voorzichtig naar 'buiten, teneinde niet te worden opgemerkt en richtte zijne schreden naar het strand, dat door de maan en de lichten van het kasteel met een, gemengd schijnsel verlicht werd. Hij liep tot aan een zwarte stip vlak bij de landingsplaats. Het was ene boot. Vincent, zeide hij met gedempte stem, als om de echos niet wakker te maken. Hier ben ik, mijnheer, nep ene heese slem, en een zwarte schauoU'7 werd in de boot zichtbaar^

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2