11 r fa SI I 1 <u EEN VROEGE NIEUWJAARSWENS .Gelukkig ^ieuwiaat* 11 ma li te ■;L:i PIERLALA EN OMSTREKEN F3 K-J «OI Nummer 101 Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Zondag 18 December 1949 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst - Telef.n' 24.114 -- P. C. n' 881,72 - 6e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Op rozen en op doornen ligt 't oude jaar gebaard heeft God voor 't nieuw geboorne ook wat geluk bewaard •T VERSJE NUMMER 12... Zoals ge het hierboven leest luidt het versje nummer 1 2 uit de nieuw jaarskaartenreeks 1950 uitgegeven in de St Pietersabdij, Steenbrugge (Brug} ge), teksten van Dom Maurus De Beyer. Lees ook maar nummer 1 3 die reeks en zeg me of ge ze leuk en vooral raak vindt, die mooie versjes, die gedicht werden door die pater en daarbij geïl lustreerd door R. Vandeweghe Het nieuwe jaar is als een kind, vel onschuld, hcop en vrezen. Zal 't ook, wanneer het groeit en wint, neg zo bevallig wezen Laten wij daar nu nog bijzeggen dati iedere van ons die kunstprentkaarten met nieuwjaarwensen en nieuwjaars versjes kan bestellen in de St. Pieters abdij, voornoemd, met 12, 25, 50 en 100 kaarten, tegen zeer billijke prij zen De prijzen, ja, die zeggen wij er niet bij hoor, want dan zoudt ge wel durven te zeggen die man maakt reklaam voor die paters en hun kaar ten... Neen, beste lezers en lezeressen, wij maken geen reklaam voor niemand of voor niets, maar dit zeggen we toch dat de teksten, de rijk en fijn geïllus treerde teksten op deze kaarten van een heel andere gehalte zijn dan de ve le van. de nieuwjaarskaarten, in de handel te vinden NIEUWJAARSDAG EEN MIJLPAAL TE MEER... Dagen als Nieuwjaar, Pasen, Ker mis, Kerstmis en veel andere zijn mijl palen, moeten mijlpalen zijn in 's men-{ sen leven. Mijlpalen... ten goede in ve-, le gevallen, doch ook mijlpalen ten kwade in veel andere gevallen, waar die feesten, die in de allereerste plaats ofwel kerkelijke of wei familiefeesten wezen moeten, verwateren tot wat ze hoegenaamd niet zouden mogen zijn zondefeesten., buiten de kerk en de fa milie... Wij moeten zeker mee met on ze tijd. Aanpassing is dat, zult U ons zeggen zeker: Aanpassing maar im-' mer in de goede, rechte lijn. In, de goe de. rechte lijn, zeggen we en hiermede bedoelen wij dat wij ten volle goed keuren dat sommige bonden, in gezel schappen en verenigingen op derge lijke dagen hun leden, hun gezinnen samenbrengen om als in één grote fami lie die feesten te vieren in, volle deftig heid en evenzeer in volle vermaak AL ONZE DICHTERS DICHTTEN NIEUWJAARSVERSJES! AL ONZE VLAAMSE ZANGERS ZONGEN 'T BLIJDE NIEUWJAARS- LIED... Wij hebben er hier voor ons liggen, tientalle, misschien wel honderdtallen die echte Oud-Vlaamse gedichten en zangen, die door de folkloren, de gods dienst of we n weten niet door wat in de mond van de dichters en zangers en van het volk zelf werden gelegd. We willen er enkele terug naar boven ha len en ze opfrissen in, uw geheugen, want we zijn er zeker van enkele er van zult ge zeker wel kennen en U her inneren Op Oudejaarsdag gingen en gaan de jongens en de meisjes, in vele dorpen en steden de huizen af om hun nieuw-/ jaarswens te zingen, folkloristisch-leuk Nieuwjaar, Oudjaar, Twee koeken zijn een jaar, 'k Wens u een za'ig Nieuwjaar En dan werden de handjes vol ge stopt of... werden de zangers wegge stuurd wat hun zanglust toch niet sto ren kon, want luister maar en kijk, ze staan nu voor de deur van een begoede burger en... ze weten hun Iiedj passen Hier woont neg wel een goeie man, Die nog wel wat geven kan Hoelang zal hij leven Hoelang zal hij geven Honderd jaar en na dees tij'n zal hij rijk en zalig zijn, Rijk en zalig opgestaan, 'k Wens u een zalig nieuwjaar HET N. I. R. radio Dat is de folklore, de Vlaamse folklore in de riode... echte oude Nieuwjaarspe- Luisteren we nu even naar een paar dichters. En laten we met Gezelle aan vangen; 't is toch 't Gezelle jaar nu Zo de blaten die verdorden is het nieuwjaar oud gewerden. God alleen, en menigveud Altijd nieuw en altijd oud, zal van de oude ei» de andere dagen die gij leeft, ens reden vragen. En op een andere plaats zing Gezel- Ie in zijn Jaarkrans Het jaar is uit en tendengeleefd van al zijn oude ellenden, en heeft den last het ons ontvangen... En nu nog één versje van de door- goede Werkman-dichter Fonske Van de Maele En zo gaan de jaren heen, één voor één. De almanakken zijn verjaard en ontblaard En om te sluiten JEFKENS NIEUWJAARSARTIKEL... Jefke was in een drukkerij. Hij moest de proef trekken van een paar artikels, hij struikelde en liet al de lo den plaatjes met letters vallen op de grond... Rap alles weer bij-een-ge- rammasseerd zei Jef, vóór dat 't ie mand ziet... Zijn baas speelde op en zei wat zullen de mensen nu zeggen als ze dat lezen? Ewel zei Jefken zet er mijnen naam onder dan zullen ze zien dat ik ook aanleg heb om journalist te worden.. Hier volgt dan Jefkes tekst (c Rond zes uur 40, gisteren morgen, werd de politieofficier der Ie wijk opgebeld om een oude vrouw, die sedert drie dagen te drogen hing op de waskoord in de tuin van de Ko ning van Spanje,die de gezant dank te met 1 4 doden uit het vliegtuig dat neegestort was op deze oudejaars avondnamiddag en die in den bo dem sedert ruim 150 jaren begraven lagen en waarvan de meesten reeds aan de zesdagenkoers te Brussel deelnamen. De twee eersten namen reeds een ronde voorsprong terwijl de oude vrouw voortsukkelde met de gezant onder wiens papieren bij- der gevonden werden al het gesto len wasgoed en de beenderen teza men in zakken gestoken. De officier begaf zich ter plaatse met de nieuw jaarsgeschenken en vond er de Prins Regent op een diner met al de ge zanten in de W C. van de trein naar Bazel, waar de beenderen mees tendeels reeds opgewreten waren... De inhoud van deze ontzaglijke ijs klomp is naar 't bed gegaan, ver moedelijk dit volgens de wet van 23 Januari 1923 der verlenging der Jordaanskaai, in het huis nr. 4. waar een brand ontstaan was door kort sluiting in de maag der ongelukkige vrouw, die ruim een oppervlakte van ongeveer 600.000 vierkante meter besloeg en sinds eeuwen op nieuw jaarsdag gewoonlijk op reis ging om twee ronden te hernemen die ze ver loren was. Alles werd nochtans te ruggevonden in de afvoerbuis van de W. C. met de beste wensen van za ligheid en vrede voor het nieuwe jaar en ik hoop van U hetzelfde. GenaamtekendJefke. de zetter op want Jefke Het N. I. R. is ons nationaal instituut. De mensen noemen dat kort weg de radio. «Hebt ge naar de radio ge luisterd Ze hebben, het in de radio afgeroepen. «Minister die of die zal voor de radio spreken. Zo spreken de mensen over onze radio zender. In België, omdat we tweetalig zijn hebben we twee zenders Brussel I en Brussel II. Maar zo zeggen het de men sen niet; ze zeggen: Vlaams BrusseL en «Frans Brussel», 't Is wonder dat de walen daarop niet reclameren. Men zou toch moeten zeggen Waals Brussel Doch, gezien de Walen het frans meer genegen zijn dan hun eigen Waalse Moedertaal vinden ze in de benaming «frans Brussel - geen graten. Omdat men er telkens Brussel bijvoegt zijn de Brusselaars ook content. Moesten we nu gaan zeggen Vlaamse zender en Waalse zender ik meen dat er spoedig een derde natio nale zender zou moeten bijkomen, met de benaming «radio-Bruxellois De benaming kan er dus nogal door. Maar... Of de Vlamingen met de uit zendingen, van «Vlaams Brussel» steeds accoord kunnen zijn, da's een paar an dere mouwen. We schreven het vroege rreeds en herhalen het nogmaals men kan soms denken dat men de radio knop wat te ver gedraaid heeft en men op frans Brussel staat. Men schijnt op vlaams Brussel een voorliefde te hebben voor franse lied jes. Ik weet niet hoevee! vlaamse liedjes op frans Brussel wekelijks worden af gedraaid En dan... sommige spreekbeurten!!! Afgrijselijk Wanneer de een of andere nationale instelling van haar werk langs onze nationale zenders mag propageren en deze propaganda gebeurt door haar voorzittej of secretaris ^dan kan men in vlaams Brussel wat in nlróren krijgen Men heeft dan voor a iker die Meneer zijn franse toespraak iv het vlaams ver taald, men hoort het aan de gebruikte woorden, maar zijn uitspraak Lieve hemel Wat moet men in het buiten land over onze taal denken Dit bewijst niet alleen dat in die na tionale instellingen onze vlamingen het maar tot simpel lid kunnen brengen, maar 't bewijst ook hoe weinig respect men in vlaams Brussel heeft voor onze vlaamse taal. Wanneer soortgelijke mensen abso luut van onze vlaamse zender willen gebruik maken om hun werk te propa? geren dat ze dan toch om de steun der vlamingen niet vragen in een taal die echt verbeulemanst is. Waarom dan op zijn minst die vertaalde tekst niet laten voorlezen door iemand die zulks def tig kan. We horen toch zo dikwijls «op tekst van». Kan zulks ook niet gebeuren wanneer vlaams onkundigen iets te zeggen hebben aan de Vlamin gen Ja, er is iets niet volledig in orde met «vlaams Brussel Niet alleen op taalgebied, ook op politiek gebied laten de uitzendingen vaak te wensen over. Zo, bij voor beeld, op gebied der berichtgevingen wordt het neutraliteitsprinciep niet al tijd geeerbiedigd. Ofwel is de censuur niet streng ge noeg, ofwel zitten daar mensen die er op hun plaats niet zijn en die dan maar beter naar de ene of andere politieke partij sturen om er hun centen te ver dienen. Daar kunnen ze dan metings geven zo veel en zo tendentius als ze) maar willen. Hierover zullen we een andere keer wel wat meer en klaarder uitwijden. Er wordt zoveel van zuiveringsactie gesproken. Op radiogebied mag er wel eens aan ernstige en doelmatige zuiverings actie gedaan worden. Minister Segers heeft nog werk op den winkel. Mocht hij dit werk eens afwerken we zouden hem dankbaar zijn PIERLALA. Hier hield vreesde dat zijn aan te j lang zou worden i zouden uitlachen nieuwjaarsartikel te en de mensen hem OPVOEDER. WEDEROPBOUWLENÏNG 2de SCHIJF. Bij de 46e trekking van de Weder- opbouwlening (2e Schijf) is net lot van 1 millioen te beurt gevallen aan obli gatie nr. 411 van de reeks 6S96 en het lot van 500.000 fr. aan obligatie nr. 603 van de reeks 6631. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1000 fr. MEN MAG 100 GULDEN IN NEDERLAND INVOEREN IN PLAATS VAN 75 Met ingang van Dinsdag 1 3 Decem ber mogen Belgen en Luxemburgers, en in. het algemeen niet-ingezetenen van Nederland, die wonen of gewoon lijk verblijven in Belgie of Luxemburg, zonder vergunning per persoon hon derd gulden (tot nu toe was het 75 gulden) in Nederland invoeren. Zij die ten hoogste 100 gulden en ten hoog ste 5000 Belgische of Luxemburgse frank per persoon invoeren, kunnen voortaan volstaan met een mondelinge opgave aan de ambtenaren der invoer rechten. De ambtenaren tekenen dan het be drag aan in het paspoort. Tot nu toe dienden de reizigers, die meer dan 75 gulden en of meer dan 2000 fr. invoer den, een formulier in te vullen. Niet ingezetenen van Nederland wo nende of gewoonlijk verblijvende in België of Luxemburg, die van België naar Nederland gaan met een pas voor grensverkeer of een dagpas, mogen zonder vergunning ten hoogste twintig gulden invoeren. Zij mogen ten hoog ste 250 Belgische en Luxemburgse franc invoeren en wederuitvoeren. Deze bepalingen welke gepubli ceerd werden door de Nederlandse bank in de staatscourant van Maandag 12 dezer zijn niet toepasselijk op grensarbeiders. De ingezetenen van Nederland, die het land tijdelijk verlaten mogen zon der vergunning vijftig gulden meene men die echter bij terugkeer in Neder land weder ingevoerd moeten worden. Ter vermijding van misverstand wordt er op gewezen, dat dit niet in sluit, dat Belgen of Luxemburgers niet meer binnenlands (Nederlands) of buitenlands geld bij zich mogen heb ben. In dit geval echter dient een fori muiier ingevuld te worden, terwijl voor het bedrag hoger dan honderd gulden tevens moet aangetoond worden dat het langs een erkende bankinstelling of deviezenkantoor is bekomen. HET N. I. R. ZENDT U!T TOT 24 UUR. Eerst thans kunnen wij het officieus bericht als definitief bevestigen, vol gens hetwelk vanaf 1 Januari 1950 de uitzendingen van de Belgische nationa le radio-omroep dagelijks zullen ver lengd worden tot middernacht. Wij stippen hier aan dat het N. I. R. een der* zeldzame West-Europese zen ders was die zijn programma's reeds te 23 uur schorste, iets waartegen door talrijke luisteraars sedert jaren werd geprotesteert en wat hen verplichtte zich vanaf 23 uur te vergenoegen met buitenlandse programma's, inderdaad, alle mensen die op ongeregelde uren van de dag en van de nacht werken (spoorweg- en postbedienden, arbei ders in talrijke fabrieken en in electri- citeitscentrales, bakkers en nog zo veel categoriën meer) voelden zich hier door benadeeld. En dan zwijgen wij nog over de vierders van een familie feestje en in welk gezin heeft er niet af en toe zo n gezellige bijeenkomst plaats die een programma van stemmige muziek tot middernacht zui len waarderen. Maar denkt er aan, lezers, regelt uw luidspreker af op ZACHT en stoort de rust niet van uw buren, van zieken en van kinderen. Zodra wij, ten slotte, het bericht zul len ontvangen volgens hetwelk, vanaf een nog nader te bepalen datum, de zo hinderlijke schorsingen in de voor middag en in de namiddag definitief zullen geschorst worden en de uitzen dingen dus zonder onderbreking van 6 u. 30 tot 24 uur zullen lopen, zullen wij het U mededelen. LAUREAAT VAN DE ARBEID Het Commissariaat-Generaal der Regering bij de Nationale Arbeidsten- toonstelïingen richt, met de medewer king van de betrokken vakgroeperin gen, technische en beroepsproeven in. met het oog op de toekenning van de Titel en het Erekenteken van Lau reaat van de Arbeid. De wedstrijd is toegankelijk voor alle portretisten, industriële- en repor ters fotografen, die minstens 30 jaar oud zijn en 10 jaar het beroep uitoefe- nen. Inschrijving en deelneming aan de wedstrijd ziin kosteloos. Voor inlichtingen en reglementen gelieve de kandidaten zich, vóór 10 Januari 1950, te wenden, tot het Commissariaat-Generaal der Regering bij de Nationale Arbeidstentoonstel- lingen, 58, Belliardstraat te Brussel. IN VOORBEREIDING TOT DE VOLKSRAADPLEGING OPROEP TOT KONINGSGEZINDE OUDSTRIJDERS EN VEER STANDERS Het Nationaal Actiecomité van dt Bond der Loyale Oudstrijdérs is vast besloten de aanstaande volksraadple ging met zorg voor te bereiden. Dit ac tiecomité is onlangs in de schoot van de groepering der Koningsgezinde Oudi trijders en Gewapende Weerstan- I ders ontstaan, en staat onder het voor- zitterschap van generaal Cardinal. Na- I mens de voorzitter heeft kapitein Del- j voix, onder-voorzitter. Woensdagmid dag de vertegenwoordigers van de per* J ontvangen om het initiatief en de actie middelen van het Nationaal Comité toe te lichten. i Het Verbond der Loyale Oudstrij ders stelt alles in het werk om een j groep van oudstrijders en weerstan- ders van tenminste 100.000 man rond I de Koning te scharen. De toetredingen i worden slechts aanvaard tot op de dag van de volksraadpleging of, indien de ze eventueel niet moest plaats hebben, j tot op de dag dat de Kamers de wet van 19 Juli '45 zullen afgeschaft heb- I ben. Wanneer geen Koningskwestie meer bestaat, zal de Bond der Loyale Oud strijders «ipso facto ontbonden won den. GPRCEP TOT DE OUDSTRIJDERS EN WEERSTANDERS Het Verbond der Loyale Oud-strij ders richt zich in volgend manifest tot alle loyale Belgen., die tijdens de twee wereldoorlogen op het slagveld ston den, of die in de rangen van de weer stand streden. De oudstrijders 1914-18 kunnen met fierheid tlrugblikken op de strijd die zij tot een glorierijke overwinning uitgestreden hebben. Vergeet niet wat ge Koning Al- bert verschuldigd zijt. Hij die bij u bleef, en met de grootste zorg uw last wist te verlichten De oudstrijders 1940 zijn de slacht offers van de leugens die men over hun strijd verspreid heeft. Gij vergeet niet wat ge Koning Leopold verschuldigd zijt. Gij herin nert u nog zeer goed hoe Zijn oproep op 25 Mei 1940 u een riem onder het hart stak. Wat zoudt ge gezegd hebben, wat zouden uw makkers, die voor hun Koning vielen, gezegd hebben, indien Hij op 25 Mei 1940 gedeserteerd had De oudstrijders 1944-45, zij die van Engeland kwam om ons te bevrij den en ook zij die naar de wapens gre pen en de vijand achtervolgden, we ten dat zij aldus de taak van hun mak kers 1914-18 en van 1940 voortgezet hebben. De Weerstanders 1940-45, die alles veil hadden om het vaderland vrij en fier naar onze nationale tradities te zien herleven. Gij v/eet dat de onderrichtingen van de Koning tot de officieren, die bij hem bleven, reeds in Juni 1 940 de eer ste grondslagen tot de gewapende weerstand legden Gij hebt het recht te spieken. Gij hebt de plicht uw stem te doen weerklinken. Sluit aan bij de Koningsgezinde oudstrijders en weerstanders Gij kunt inschrijven bij de Bond der Koningsgezinde Oudstrijders en Weer standers. 119, Jettelaan, te St. Pieters- Jette (Brussel) Postrekening nr. 370851, bijdrage 20 fr. minumum. GEZONDHEIDSVER BLIJF IN ZWITSERLAND Caritas Catholica, dat verscheidene werken op gebied van kinderzorg groe peert, heeft een Dienst voor Gezond- heidsverblijven in Zwitserland. Te CHURWALDEN op een hoogte van 1 300 m. heeft deze dienst een tehuis ingericht waar verzwakte en pretuber- culeuze kinderen en kinderen die aan asthma lijden een 3 maandelijkse berg en rustkuur kunnen doen onder leiding van Belgische monitricen en geneeshe ren. Worden enkel toegelaten kinderen die door de geneesheer als niet-be- smettelijk» worden verklaard. De leef tijdsgrens is voor jongetjes van 6 tot 1 5 jaar en voor meisjes van 6 tot 1 7 jaar. De kostprijs werd tot het strikte minimum herleidt 80 B-Fr. per dag, heen en terugreis 700 B.Fr. Het eerstvolgende vertrek heeft plaats de 5de Januari '50. Voor nadere inlichtingen Dienst voor Gezondheidsverblijven in Zwit serland, Guimardstraat, 5 Tel 12.56.24. te BrusseL NAAR ROME TIJDENS HET H. JAAR 1950 Met de Diocesane Bedevaart van Gent van 10 tot 23 April. Uw lang gekoesterde droom gaat in vervulling Uitzonderlijke prachtreis Zeer voordelige voorwaarden met maximum aan comfort» Wie langer aarzelt komt zeker te laat. Inlichtingen en inschrijvingen Mevr. Van de Kerckhove-Cercelef, Aalst- of bij de gewestelijke afgevaardigden.

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 1