DL* STRIJD TFGEM DE WERKLOOSHEID DE OPRICHTING VAN NIEUWE NIJVERHEDEN In de strijd tegen de werkloosheid, verleent de regering terecht een bij-1 sondere aandacht aan de oprichting yan nieuwe nijverheden. Vooral wordt getracht te komen tot de productie van artikelen die een groot verbruik in. ons land kennen, en die thans worden ingevoerd uit de Verenigde Staten en voor de oorlog meestal uit Duitsland. Niet alleen kunnen daardoor arte;- ders in eigen land aan het werk gesteld j worden, maar kan het onevenwicht in Dnze handelsbalans t.o.v. de dollarzo- tie verminderd worden. We brengen deze week enkele gege vens over sommige projecten voor1 nieuwe nijverheden in ons land, die reeds in het stadium van de realisatie zijn getreden. EEN BELANGRIJKE PENICILLINE-FABRIEK Op het gebied der chemische nijver heid, heeft de regering het inzicht tij delijk beschermende douanerechten te heffen, om de oprichting in eigen land te begunstigen van een nijverheid, die op voldpende schaal belangrijke nieu we pharmaceutische producten als Pe, nicilline, Streptomicine, e.a. zou voort brengen. Op dit ogenblik wordt in Waals- Brabant reeds een proef-fabriek uitge baat, die weldra zal uitgebreid worden' tot een volledige industriële eenheid voor de productie van de totnogtoe gekende, zgn. antibiotische artikelen! en. van andere die nog slechts gekend zijn in het laboratorium-stadium. Het tempo van de bouwwerken doet voor zien dat de nieuwe fabriek over vier maand in werking zal kunnen treden. Zij zal van meet af aan de volledige behoeften van het land kunnen vol doen inzake Penicilline, alsook van de producten, die Penicilline of Strepto micine aan de basis hebben. Deze nieuwe nijverheid hoopt ook aanzienlijke hoeveelheden van derge lijke producten te kunnen uitvoererj naar andere Europese landen en naar overzeese landen. In tegenstelling met wat op dat ge bied totnogtoe in Europa gebeurd is, werd de fabriek in Brabant opgevat door Belgische geleorden en technici, volgens methodes, in ons land opgevat en die zullen toelaten op zeer econo mische wijze te produceren, daar ze beter rekening houden met de omstan digheden, zoals ze zich in de Europese landen voordoen. Onafhankelijk van het wetenschap pelijk belang, verbonden aan deze nieuwe onderneming, moet ook aange stipt worden dat zij België volledig afhankelijk zal maken van buitenland se leveringen op gebied van de anti biotische behoeften, wat zal toelaten deviezen te sparen, die aangewencj kunnen worden tot andere doeleinden en alzo tevens tot verruimen van onze afzetmogelijkheden. EEN FABRIEK van SYNTHETISCHE RUBBERBANDEN In het Vlaamse land daarentegen, te Oostende, zal in het voorjaar 1950 een fabriek van synthetische rubberauto-' banden opgericht worden. Het gaat hier om banden, die vol gens een zeer economisch Zwitsers'j procédé vervaardigd worden. Met na- me worden deze banden afgeleverd; met een waarborg van 45.000 kilome-1 ter, terwijl een. gewone band na 25.000 kilometer versleten is. De prijs van de nieuwe band zou op 1/3 komen var) de huidige banden. Een Belgisch-Zwit- serse holding maatschappij zou de fa- i briek bouwen en beheren. Als vestingingsplaats werd Oostende j gekozen, in verband met de gemakke- lijk beschikbare arbeidskracht en de verschepingsfaciliteiten bij de export. Een voorlopig contract werd reeds af gesloten. Een interessant détail is nog dat bedoelde banden na 45.000 kilo meter gereden te hebben een nieuwe 'bewerking kunnen ondergaan, waar door ze opnieuw kunnen gebruikt wor den voor 35.000 kilometer. MAAR DE ADMINISTRATIEVE SLEUR,... Betreurd kan echter worden, en de regering moet daar de nodige aandacht aan besteder, wil zij op dat gebied de strijd tegen de werkloosheid met doel- j treffendheid voeren, dat de oprichting van nieuwe nijverheden in hoge mate gehandicapeerd wordt door de admi nistratieve inertie en het gebrek aan coördinatie van de verschillende admi- nistratieve diensten. Is het werkelijk aanvaardbaar dat in een geval als de Penicillinefabriek te Genval, waardoor ons land zich onaf- j hankelijk kan maken van het buiten- land, deviezen sparen en arbeiders te- werkstellen, de aanvang van de wer- i ken reeds verschillende maanden ver- j traging onderging door de onwil van de diensten van de Urbanisatie Men vraagt zich af of er in ons land thans geen behoefte is aan een priori- teitscommissie, die belangrijke projec ten die verband houden met de werk verschaffing, door de doolhof van de administratieve vergunningen helpt, zonder dat al te veel tijd verloren gaat. Zoniet lijkt het er naar dat de maatre gelen tegen de werkloosheid steeds al te laat hun invloed zullen doen gevoe- ien. INDOC. j DE VIJAND BUITEN ONZE GRENZEN HOUDEN De Commissie voor Landsverdedi ging van de Kamer van Volksvertegen woordigers kwam in vergadering bijeen om een uiteenzetting te horen van mi nister Devèze over zijn recente bespre kingen te Washington, te Londen en te Fontainebleau, hoofdkwartier van de Westerse legerstaven. Hoewel na afloop van de vergade ring geen mededelingen gedaan werden aan de pers en de minister, naar het schijnt, ook tamelijk vaag bleef in zijn uiteenzetting, zijn wij er toch in ge slaagd een paar bijzonderheden hier over te vernemen. De minister scheen nogal optimis tisch wat betreft de wereldvrede. Hij was van mening dat de atoombom, ook al schijnen de Sovjets er nu enke le exemplaren te bezitten, toch van aard is om ieder aanvaller af te schrik ken en tot nadenken te stemmen. BEZETTING VOORKOMEN. Vervolgens liet de minister horen dat hij zich zowel te Washington als te I- ontainebleau, te weer had moeten stellen tegen de Amerikaanse thesis dat in een toekomstige oorlog, West- Europa opnieuw zal moeten, «bevrijd» worden, zoals in 1944. De Belgische minister had daartegenover laten op merken dat de West-Europese landen, en inzonderheid België in de eerste plaats, iedere nieuwe bezetting door vijandelijke troepen willen voorkomen Belgie heeft in 25 jaar tijd reeds twee bezettingen gekend en heeft er genoeg van. Een derde bezetting zou katastro- faal kunnen worden voor het bestaan van ons land. Minister Devèze had er op aangedrongen dat de geallieerde strategie, tegen een mogelijke aanval uit het Oosten, er op afgestemd zou worden de vijand buiten onze grenzen te houden. Het front moet ergens tussen de Rijn en de Elbe liggen, verklaarde mi nister Devèze, en niet op de Pyreneën.» HERVORMING VAN ONZE LANDSVERDEDIGING Tenslotte verstrekte de minister aan de commissie ook enkele bijzonderhe den over de hervormingsplannen me de, welke hij koestert betreffende onze Landsverdediging. Zijn inzicht is, naast het actief eer ste linie-leger, ook een territoriaal le ger op te richten dat vooral zou afge richt worden voor de strijd tegen aan vallen achter de linies door valscherm troepen en door de vijfde kolonne. Het leger zou ingericht worden met be hulp van de reservetroepen en op ge westelijke basis. De minister liet ter loops opmerken dat deze gewestelijke inrichting alle moeilijkheden inzake het taalgebruik zou uitschakelen. De minister deelde mede dat hij aan kolo nel Giets, een elite-officier, die destijds gehecht was aan het militair huis des Konings, opdracht gegeven had de in richting van dit territoriaal leger te be studeren. Er werden tenslotte nog enkele vra gen gesteld door de aanwezige com missieleden waarna de vergadering op geheven werd. DE GROTE WINNERS VAN DE 17e SCHIJF 1949 VAN DE KOLONIALE LOTERIJ Het toeval heeft aan de biljetten in tienden verdeeld toegekend het su pergroot lot van twee en een half mil- lioen, de twee loten van. een half mil- lioen, twee loten van een kwart mil- lioen, zeven loten van l 00.000 fr., ze ven loten van 50.000 fr. en tien van 20.000 fr. Op datum van 9 December, moes ten nog slechts 2 tienden van het su pergroot lot van twee en een half mil- lioen geïnd worden. Ze werden ver kocht of gewonnen te: Ampsin, A thus, Bois du Luc, Deurne, Jumet, La Lou- vière, Luik, Marchienne-au-Pont, Patu- rages. Het millioen werd aan een geheel biljet toegekend, evenals een lot van 250.000 fr., vijf loten van l 00.000 fr. vijf loten van 50.000 fr. en 5 loten van 20.000 fr. Andere plaatsen waar loten van minstens 20.000 fr. gewonnen werden: Antwerpen (2 loten), Boschvoorde, Brussel (7 loten), Diegem, Feluy Ar- quennes, Gentbrugge, Ledeberg, Lier. Luik, Mollem, Mormont, Muizen (Me- chelen). Namen, Ooigem, Rumes, Soi- gnies, Veewijde, Verviers, Zomergem, Zoutleeuw, Oostende. Onder de winners vindt men een wissslagent, een beenhouwer, een her bergier, een haarkapper, een haarkap- ster, een bevelhebber, handelaars, een kleermaakster, een vertinner, een be waker, een fruithandelaar, een mon teur, een pasteibakker, een professor, een gepensionneerd postmeester, per sonen zonder beroep, meerdere ((pot jes». alle van, 1935 tot l 949 getroffen schik kingen coördineren. De nieuwe wegen belasting is van toepassing voor het jaar 1950. Als het bedrag echter nog niet op 1 Januari is vastgesteld zullen de automobilisten de oude belasting be talen en later een aanvullend bedrag. De nieuwe benzineprijs zal op 16 Januari ingaan.. VERZEKERING TEGEN GEVOLGEN van OUDERDOM EN VROEGTIJDIGE DOOD In het Staatsblad van 15 December verschijnt een besluit van de Regent houdende wijziging van het besluit van de Regent van 14 September 1946 ge nomen ter uitvoering der wetten be treffende de verzekering tegen de gel delijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdige dood, samengeordend bij het besluit van de Regent van 1 2 Sep tember 1946 en dat luidt als volgt Gelet op de wetten betreffende de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van ouderdom en vroegtijdige dood, zoals zij bij besluit van de Re gent van 1 2 September 1 946 werden samengeordend Gelet op het besluit van de Re gent van 14 September 1946, genomen ter uitvoering van genoemde wetten, namelijk op de artikelen 7 en 18; Overwegende dat het van belang is een onderbreking te vermijden tussen de uitbetaling van het laatste loon, enerzijds, en deze van de eerste ter mijnen van de ouderdomsrentetoeslag, anderzijds; Overwegende dat, sinds de uitvoe ring van de maandelijkse uitbetaling der termijnen aan sommige gerechtig den tot de ouderdomsrentetoeslag, het niet mogelijk is, gezien de gestelde ter mijn, te gelegener tijd de aanvragen te onderzoeken en de beslissingen uit te voeren; Overwegende dat sommige verzeker den, die na de leeftijd van op pen- isioenstelling verder hebben gewerkt op het ogenblik dat zij worden ontsla gen, niet steeds over een toereikende termijn beschikken om hun aanvraag in te dienen en derhalve gevaar lopen de achterstallige ouderdomsrentetoe slag voor één maand niet te ontvangen; Gelet op het advies van de Raad van State en Op de voordracht van de Minister van Arbeid en. Sociale Voorzorg, Wij hebben besloten en wij beslui ten Artikel 1Artikel 7 van het besluit van de Regent van 14 September 1946 wordt door de volgende bepaling ver vangen «Artikel 7. De verzekerde heeft heï recht zijn aanvraag in te dienen met in gang van de eerste dag der tweed© maand welke voorafgaat aan die in de loop waarvan hij de leeftijd van ten volle 65 jaar of, indien het een vrou welijke bediende betreft, de leeftijd van ten volle 60 jaar zal bereiken. Art. 2. Artykel 18 van hetzelfde besluit wordt de volgende bepa lingen vervangt* Artikel 18. Wanneer de verzekerde gebruik maakt fvan het recht, in artikel 7 van dit besluit bepaald, heeft de be slissing uitwerking met ingang van de eerste dag der maand, volgend op die waarin de verzekerde de leeftijd vani volle 65 jaar of, indien het een vrou welijke bediende betreft, de leeftijd van volle 60 jaar bereikt. Wanneer de verzekerde geen. ge bruik maakt van het recht, in artikel 7 bepaald, doch zijn aanvraag indient binnen dertig dagen na de werkelijke stopzetting van. alle beroepsactiviteit, heeft de beslissing uitwerking de eerste dag van de maand, volgend op die waarin hij zijn beroepsactiviteit werke lijk heeft stopgezet. In, alle andere gevallen heeft de beslissing uitwerking de eerste dag van de maand, volgend op die waarin de aanvraag werd ingediend. Art. 3. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg is belast met de uit-1 voering van dit besluit. Art. 4. Dit besluit treedt in werking de eerste dag van de maand, volgend op die waarin het in het Belgisch Staatsblad» is bekend gemaakt. DE AFHOUDINGEN AAN IN 1350 ÜE BRON NIEUWE VERLAAGDE BENZINEPRIJS VANAF 16 JANUARI 1950 Zoals bekend heeft dhr Liebaert, minister van Financiën op 8 December een wetsontwerp ingediend, houdende verlaging met 1 5 centimes van de ac cijnsrechten. Dit ontwerp heft de ver hoging van de bezineprijs, die als ge volg van de devaluatie, op dat ogen blik in werking had moeten treden, op, zo wordt op het bevoegde departement gezegd. Een tweede wetsontwerp, ingediend op 13 December, brengt de accijns rechten terug op 2,20 frank om deze gelijk te maken aan die in Nederland toegepast. Rekening houdend met de 15 centimes brengt dit wetsvoorstel, na goedkeuring door het parlement, de benzineprijs terug tot 5,20 frank in plaats van 6 fr., met een supplement van 5 centimes, naar gelang de zone. Ter vergoeding van het verlies ont staan door deze verlaging heeft de minister de wegenbelasting moeten verhogen, niet tot het bedrag van de derving van ontvangsten, doch onge veer met 60 wordt in dezelfde krin gen gezegd. In het ontwerp zijn barema opge nomen die ter bespreking aan het par lement worden voorgelegd. Deze bare ma dienen ter vereenvoudiging van de wetgeving op dit gebied. Men wil ook ONTLASTINGEN VOOR GEZINSLA STE N Het Staatsblad van, Vrijdag, bevat een bericht aan de werkgevers, uit gaande van het ministerie van Finan ciën, betreffende de aan de bron. af te houden belastingen op en met ingang van 1 Januari 1950 uitbetaalde wed den, lonen en pensioenen. De regering, zegt het bericht is voornemens eerstdaags in de Kamer een ontwerp van wet ter tafel te leg gen, houdende hervorming van het fis caal dienstjaar 1951, hetzij met in gang van 1 Januari 1950 wat betreft de bezoldigingen van de loon- en wed- detrekkenden te verrichten inhoudin gen. In afwachting dat dit ontwerp kracht van wet zal verworven hebben, heeft de regering beslist dat bij over gangsmaatregel, de inhoudingen aan de bron met ingang van 1 Januari 1950 zouden gedaan worden, volgens bijgaande schalen Deze schalen, welke deze van 1 7 December 1947 vervangen, geven de bezoldigingen op per maand, veertien dagen of week, met daarnaast het be drag van de afhoudingen, per catego rie van gemeente en volgens het aantal personen ten laste van de bezoldigde. Er wordt voortaan, geen onder scheid meer gemaakt tussen kinderen en andere personen ten laste. Indien de belastingplichtige weduwnaar is, wordt de overleden echtgenote als ten laste beschouwd. DE VRIJGESTELDE MINIMA De vrijgestelde minima voor de af houdingen aan de bron zijn de volgen de maandwedden, na aftrekking van de inhouding voor pensioen of voor sociale zekerheid Voor alleenstaande in gemeenten van eerste categorie 2.333 fr.in ge meenten van tweede categorie 1.777 fr.in gemeenten van derde catego rie de wedde bèneden 1.666 fr. Met één persoon te laste 2.791 2.222 fr. 1.888 fr.» volgens de ge meente. Met twee personen.: 3.125 fr.2.541 fr.; 2.222 fr. Met drie personen: 3.645 fr.2.875 fr.; 2.541 fr. Met vier personen: 4.687 fr.3.854 fr.; 3.43 7 fr. Met vijf personen: 5.729 fr.; 4.895 fr.; 4.479 fr. Met zes personen: 7.291 fr.; 6.458 fr.6.041 fr. Met zeven personen, 8.854 fr. 8.020 fr.; 7.604 fr. Met acht personen 10.937 fr. 10.104 fr.; 9.687 fr. Met negen personen 13.020 fr. 12.187 fr.1 1.770 fr. Met tien personen 15.104 fr. 14.270 fr.; 13.854 fr. eQ3ffi®e®»o©a©oo3o®QO0©Q0O®©°€ I 33.000 VOORUITSTREVENDE LANDBOUWERS IN BELGIE. Nu het herfsttrieerseizoen is afgelo pen, is het mogelijk een voorlopige sta tistiek te maken waaruit blijkt in wel ke mate de landbouwers dit jaar ge bruik hebben gemaakt van inlandse ge keurde winterzaaizaden. De cijfers hieronder geven de ge- trieerde tonnemaat, afgesloten op 30 November 1949. Het gast hier om zaaizaden die onder controle van de A.K.D. (Algemene Keuringsdienst) werden geschoond, na voorafgaande lijk door dezelfde dienst te velde te zijn gekeurd. Zaaizaden dus die alle waarborgen bieden. Soort: Wintertarwe: Origineel 4.55 7 T., 1ste Nabouw 348 T., Gekeurde Na bouw 76 T. Totaal 4.981 T. Soort: Rogge: Origineel 22 7 T., 1ste Nabouw 106 T., Gekeurde Nabouw 6 T., Totaal 339 T. Soort: Wintergest: Origineel 593 T., lste Nabouw 90 T., Gekeurde Nabouw 8 T., Totaal 691 T. De drie soorten te samen Origineel 5,377 T., lste Nabouw 544 T., Ge keurde Nabouw,90 T. Totaal:6.01 1 T. Bij bovengenoemde cijfers moet nog gevoegd worden de getrieerde hoeveel heid zaairogge, waarvan de kweker niet erkend is (94 Ton). Hierdoor wordt de totale getrieerde hoeveel heid winterzaaigranen op 6.105 Ton gebracht. 6.105 Ton officieel gekeurde zaai zaden of meer dan 76.000 balen van 80 Kg. Wanneer we een gemiddelde nemen van 2 zakken per koper, dan zouden dit jaar meer dan 38.000 land bouwers voor hun herfstbezaaiingen gekeurd zaaigraan hebben gebruikt. Gerekend tegen 160' Kg. per ha., leren, ons deze cijfers eveneéns dat dit oogst jaar meer dan 38.000 Ha. een merke lijk meeropbrengst zullen geven. Al leszins is dit een verheugend feit voor de Belgische landbouw in het algemeen en voor de betrokken landbouwers in het bijzonder. Want het spreekt van Met elf personen ten laste is een netto belastbaar inkomen van 250.000 fr. per jaar vrijgesteld. Voor het gedeelte van het belast baar inkomen dat 250.000 fr. per jaar overschrijdt, wordt de bedrijfsbelas ting berekend zonder enige verminde ring, welke ook de gezinslasten zijn te gen een aanslagvoet van 25 t..h VOOR de LONEN IS VRIJGESTELD: Voor alleenstaanden in de gemeen ten van eerste categorie een loon var% 93 fr. per dag; ni de gemeenten van tweede categorie 71 fr.in de gemeen ten van derde categorie een loon be neden de 67 fr. Met een persoon te laste 112 fr. 89 fr.; 76 fr. Met twee personen 125 fr.102 fr.89 fr. Met drie personen: 150 fr.; 115 f r. 102 fr. Met vier personen: 187 fr.154 fr. 137 fr. Met vijf personen: 1 19 fr.196 fr. 1 79 fr. Met zes personen: 292 fr.258 fr. 242 fr. Met zeven personen 354 fr.320 fr.; 304 fr. Met acht personen: 437 fr.404 fr. 387 fr. Met negen personen 520 fr. 487 fr.; 470 fr. Met tien personen: 604 fr.5 70 fr. 554 fr. Met elf en meer personen ten laste geen belasting verschuldigd. VRIJSTELLING VAN AANVULLENDE PERSONELE BELASTING Uit het bericht van de minister var Financiën blijkt ten slotte nog dat hel bedrag van de aanvullende personele belasting verminderd wordt met 5, 10, .20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 of 100 t.h. naar gelang de belastingplichtige 1, 2, 3, 4, 5, 6"; 7, 8, 9, 10 of 11 per sonen en meer ten laste heeft. De aanvullende personele belasting is daarbij niet verschuldigd voor die genen die 9 personen ten laste hebben en wier inkomen verminderd met eer vierde (met maximum van 75.000 fr. de gemeente van eerste categorie 175.800 fr. in een gemeente van twee de categorie en 171.000 fr. in een ge meente van derde categorie. Voor belastingplichtigen met 10 personen ten laste zijn deze bedragen 217.800 fr.; 205.800 fr. en 201.000 fr. Voor belastingplichtigen met 1 1 personen te laste: 247.800 fr.235800 fr. en 231.000 fr. Zijn er meer personen ten laste dan wordt dit minimum verhoogd met 30.000 fr. per persoon boven de elf, welke ook de categorie van gemeente zij. 3®OO96O®O8S69eO#S®O8O8OtO0#k zelf, zij op de eerste plaats zullen hier van de vruchten plukken. Wat bij het overzien van voorgaan' de tabel speciaal opvalt is dat in over- grote mate de voorkeur wordt gege ven aan origineel zaaizaad. Een bewijs te meer voor de vooruitstrevende gcesl die heerst bij een, groot deel van onze landbouwers. Het is te hopen dat hun voorbeeld meer en meer navolging vindt. Deze zaaizaden worden getrieerd in de stations van de door de A.K.D. er kende handelaars-bereiders. Dit ge beurt in tegenwoordigheid van een keurmeester die een standvastige con trole uitoefent en,, in het geval dat aan alle vereiste is voldaan, de zakken voorziet van een A.K.D.-certificaat, -etiket en -lood. Van de handelaars-bereiders komen de gekeurde zaaizaden terecht bij de kleinhandelaars die voor dit doel even-' eens erkend moeten zijn. De ondervin ding heeft geleerd dat deze doenwijze noodzakelijk is om de kopers doelma tig tegen bedrog te kunnen bescher- Voor heel het land zijn tot nog to< een 1200-tal dergelijke kleinhande laars erkend. Aangezien alleen deze handelaars wettelijk bemachtigd zijn om zaaiza den te verkopen, volgt hieruit dat een landbouwer die zich elders voor zijn aankopen wendt, niet enkel gevaai loopt bedrogen te worden, doch zelfs, in negen op tien gevallen, werkelijk bedrogen zal zijn.. Zich geen zaaiza den buiten de regelmatige handel aan schaffen is dus een eerste vereiste om niet bedrogen uit te komen. Daarbij is het de boodschap zich noet te laten verleiden door mooie woorden of een blinkend etiket, maar - en dit geldt evengoed voor de re gelmatige handel steeds nauwkeu rig na te gaan of de zakken, van de hierboven opgesomde A.K.D.-docu-f menten zijn voorzien. Speciaal nodig is het er op te letten dat het touwtje waaraan het A.K.D. loodje werd bei vestigd, ongeschonden is. R» C«

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2