T Qrguweri R'poniefc Ondermijnd w OUDERDOMSPENSIOENEN VOOR DIENSTBODEN HET HE3LIG -JAAR T>E PELGRIMSHUIZEN ZIJN THANS VOLTOOID. Rome (CIP). De verschillende pelgrimshuizen voor het opnemen van pelgrims met beperkte middelen zijn nu afgebouwd en hebben definitief de namen ontvangen van de H. Theresia, de H. Philippus, de H. Marcus, de H. Lucas, de H. Antonius en de H. Engel. NAAR SCHATTING 45.00C PELGRIMS PER DAG Het centraal comité voor het Heilig Jaar meldt dat er naar schatting 45.000 pelgrims per dag in Rome zullen aan komen tijdens de topmaanden van het Heilig Jaar. De eerste Zuid-Amerikaanse pel grims zullen reeds Maandag e. k. uit Colombia aankomen; de groep zal uit verscheidene honderden personen be staan. Meer dan 1200 pelgrims, waaronder vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden zullen de plechtige opening van het Heilig Jaar in de St. Pieters basiliek op Kerstavond bijwonen. Katholieke landen, waarvan de pel grims en regeringsvertegenwoordigers niet in de gelegenheid zijn de opening bij te wonen, zullen vertegenwoordigd zijn door hun diplomatiek korps geac- crediteert bij de H. Stoel. Momenteel zijn er 40 diplomatieke vertegenwoor digers in het Vatikaan, waaronder zul ke landen als Tsjechoslowakije en Joe goslavië. RADIO-UITZENDINGEN Elk onderdeel van de openingscere monie zal door Radio Vatikaan wor den uitgezonden. De Italiaanse radio zal Zondagmorgen e. k. een speciale uitzending wijden aan het tienjari Pontificaat van de tegenwoordige Paus. Het programma zal bestaan uit een voorlezing van de meest belangrijke boodschappen van de Paus welke Hij tot de wereld gericht heeft sedert zijn kroning. clausule in maar heeft ten doel, de be staande wetgeving ter zake in de diver se Zones in Duit-land te centraliseren en te vervangen. De wet verbiedt de volgende soor ten organisaties 1 Militaire organisaties. 2) Para-militaire organisaties. 3) Organisaties die van hun leden eisen dat zij oud-strijders zijn. 4) Nationaal-Socialistische organisa ties. ACCOORD DEELNAME. DUITSLAND INTERNATIONAAL RUHRGEZAG In een geallieerd communiqué wordt bekendgemaakt, dat tussen de Geal lieerde Hoge commissie en Dr. Ade nauer, Kanselier van West-Duitsland, een overeenkomst is tot stand geko men met betrekking tot de procedure van deelneming van Duitsland aan het Internatioanal Ruhrgezag. Op de bondskanselarij wordt de be noeming van Franz Bluecher, Vice- Kanselier en E. R. P.-minister tot Duits vertegenwoordiger bij het Internatio naal Ruhrgezag officieel bevestigd. LETTERKUNDIGE PRIJZEN VAN KET DAVSDSFCNDS Voor het jaar 1950 looft het Da- vidsfonds andermaal letterkundige prijzen uit, t. w. 1De Prof. Ern. Vliebergh-prijs, groot 50.000 fr. voor een roman 2. De Prof. A. Boon-prijs, voor een essay of studie over een, religieus, kul- tureel, artistiek, literair of historisch onderwerp, vulgariserend behandeld en wetenschappelijk verantwoord 3. De Kan. Am. Joos-prijs, voor een doorlopend verhaal voor de jeugd (1 1-16 jaar) Belangstellende auteurs worden, ver Zocht de volledige inlichtingen over de uitschrijving aan te vragen bij het Hoofdsecretariaat van het Davidsfonds Blijde-Inkomststraat 75, Leuven. DE VOLKSRAADPLEGING EERST BEGIN MAART PROF. WILLEMS, VOORZITTER VAN NATIONAAL VOORLICH- TIMGSCOMITE, OVERLEDEN Naar verluidt zal de bespreking ir de Kamer over het wetsontwerp be- treffende de volksraadpleging ten min ste twee zoniet drie weken in beslag nemen. Naar het oordeel zelf van de minister van Binnenlandse Zaken zal ongeveer een maand nodig zijn voor de organisatiewerkzaamheden. Vol gens hem zal die volksraadpleging mo gelijk dan ook slechts begin Maart kunnen plaats hebben. Anderzijds is ook, zoals men weet een nationaal comité opgericht om de openbare opinie voor te lichten om trent de draagkracht en de gevolgen van de volksraadpleging. Het voorzit terschap van dit comité werd aanvaard door de h. Ed. Willems, professor eme ritus van de Brusselse universiteti. De twee ondervoorzitters zijn de hh. E Blancquaert, pro rector van, de Gentse universiteit, en PStruye, voorzitter van de C.V.P.-Senaatsfractie en steller van het wetsontwerp over de volks raadpleging. De algemene secretarissen zijn, de hh. Deschuyffeleer en Moreau. Er werd echter uit Brussel het over lijden gemeld van dr. Edward Wil- léms, ereprofessor aan de Brusselse universiteit, oud-koloniaal, gewezen se cretaris van de Universitaire Stichting stichter van de Rotary-club van Brussel. Dr. Willems is op 81-jarige leeftijd te Ukkel overleden. ACCOORD OVER DE MILITARISME IN WEST- DU STSLAMD ALLE MILITAIRE ORGANISATIES VERBODEN 0e Drie mogendheden geallieerde boge commissie verbood voor onbe paalde tijd alle militaire en paramili taire organisaties in West-Duitsland. Het verbod maakt deel uit van een wet die door de commissie werd goed gekeurd en die straffen, voorziet gaan de tot levenslange gevangenisstraf voor inbreuken. Het ontwerp werd ondertekend door de hoge commissarissen J. Mc. Cloy, generaal Robertson en And Poncet. Die wet houdt geen enkele nieuwe) EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. De dienstboden die sinds 20-3-1949 hun aanvullend pensioen niet meer toe gekend zagen, komen van 14-12-49 af opnieuw in aanmerking. De gevallen waarin uitspraak werd gedaan, en waarin het aanvullend pen sioen geweigerd werd door het feit dat zij als dienstboden niet onderworpen waren, aan de maatschappelijke zeker heid, zullen automatisch en met terug werkende kracht vanaf de aanvraag herzien worden. De voorwaarden blijven steeds stortingen als verplicht-verzekerden, ge durende de 15 laatste jaren vóór de 65 jaar, en, ten minste 24 uren per week bij dezelfde patroon gewerkt hebben SPIJSKAART VGOR EEN GANSE WEEK Zondag' Gevulde Selderijknol - Schildpadsoep Kalfsgehakt Wit loof Gekookte Aardappelen Fruit. Maandag!: Blinde Vinken Bloem kool Gekookte Aardappelen Sneeuwpudding. Dinsdcg: Gebakken Tongen Fri tes Rijst met Appelen. Woensdag Biefstukjes Wortelt jes Gekookte Aardappelen Ha vermoutpap. Dcndeidag Varkenscoteletten Rode Kool Gekookte Aardappelen Vanillepudding. Vrijdag Gekookte Schelvis Pe terseliesaus Gekookte Aardappelen Beschuit-Omelet. Zaterdag Vlaamse Stoofkarbona- den Gekookte Aardappelen Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ..GevuiMe Selderijknol Benodigd 4 kleine selderijknollen 200 gr. kalfsgehakt 200 gr. varkensgehakt 1 C'O gr. oud brood peper zout nootmuskaat 40' gr. boter of margarine paneermeel mage re jus met water of bouillon. Bereiding Schil de knollen, was ze en kook ze gaar in ruim kokend water met zout (3/4 a 1 uur). Snijd er het bovenste kopje af eri hol ze uit. Meng in die tussentijd het gehakt op de ge wone wijze aan met het geweekte brood en de kruiden. Smelt 20 gr. bo ter in de koekenpan, doe er t gehakt in en blijft roeren, tot dit gaar is (on geveer 10 minuten), maar zorg, dat het niet bruin wordt. Vul er de selde rijknollen mee, leg er de delseltjes weer op, en zet ze in een vuurvaste schotel. Voeg er wat magere jus met water bij of bouillon, strooi er wat pa neermeel over, leg op elke kn.ol een stukje boter, maak de rand van het schoteltje schoon en laat er in een ma tig warme oven een 1 ichtbruin korstje op komen. Schildpadsoep. Benoaigd kalfspoot, 250' gr. runderschenkelvlees 3 grote uien Vi grote wortel 70 gr. boter 4 kruidnagelen 6 laurierbladeren wat thijm en mar jolein 20 gekneusde witte peper korrels, (wat Cayennepeper), 90 gr. bloem, 90 gr. boter, wat Engelse saus en soya of wat Madeira. Bereiding: Wa§ de poot en laat hem gedurende 1 uur niet 1 1. water zacht jes koken. Snijdt er dan de mooie stuk jes vlees af of later als garnituur in de soep te dienen. Bak in 70 gr. boter het aan dobbelsteentjes gesneden schen kelvlees, de gesnipperde uiten en wor tel bruin, maar zorg, dat deze massa niet brandt. Voeg er zo nodig een weinig water bij. Doe ze in een pan. voeg er de kalfspoot en 1 L. water bij en laat alles samen 3 uur trekken. Giet er de bouillon door een zeef af. voeg er opnieuw 1 L. water bij en laat dit aftreksel weer 3 uur zachtjes, trekken. Zeef het, laat het bekoelen en schep dan het vet der 3 aftreksels af. Voeg ze bij elkaar en laat ze met de kruiden gedurende een kwartier zachtjes ko ken. Smelt de boter, voeg de bloem toe en breng ze roerende aan de kook, wrijf er alle klontjes uit en voeg er langzamerhand de gezeefde bouillon bij. Laat de soep roerende gaar koken J woning moet heersen. (10 minuten), verwarm er de stukjes j Het is nu eenmaal een oud gebruik, vlees van de poot in. en voeg er, van dat het Kerstfeest met veel luister wordt gevierd, niet alleen door 24ste Vervolg. Ik denk niet aan, hun genoegen, inaar aan het plezier dat ik zou heb ben van hen te zien eten, mompelde Magdalena. Ga de scheuren, die er in, mijn japon gekomen zijn, herstellen, zeide Armelle; dat zal nuttiger zijn, dan dat gij uw schrokkerige broertjes in een broodje met ham of zalm ziet bijten. Magdalena slaakte een lichte zucht en zeide Vergunt u mij dat ik alles voor iYankez bijeen zoek Hij zou allicht >vat vergeten Dat wil ik u wel toestaan. Maak jmaar dat die boel spoedig opgeruimd is, want ik wacht u. Armelle verwijderde zich met miss Thé, en Magdalena hield zich onledig met alles, wat zij slechts aan eetwaren vinden kon bijeen te verzamelen; zij legde alles zorgvuldig in de grote mand, die bijna vol was, toen zij aan IYankez zeide, dat hij haar mee kon ne men. Yankez nam de mand met beide banden op en zet haar op zijn hoofd. Vergeel niet aan moeder te zeg gen, dat zij de broodjes moet nemen, waar ik met e<pr speld een papiertje aan heb vastgemaakt, zeide zij; want die zijn met ham, en daar houdt vader 't vuur, wat Engelse saus en soya oi Madeira bij. Als de soep niet scherp genoeg van smaak is, kan er wat Cayennepeper in gedaan worden. KEUKENGEHEIMEN. PLUMPUDDING Voor ieder Engelsman zijn Kerstmis en Plumpudding twee onafscheidbare begrippen. Hoewel deze gewoonte in ons land lang niet algemeen is, zijn er toch verschillende huisvrouwen, die met Kerstdag hun huisgenoten met een brandende plumpudding willen ver rassen. Om voor het komende Kerstfeest een ECHTE Engelse plumpudding op tafel te brengen, is het echter reeds te laat, want de toebereiding voor deze pudding neemt weken in beslag. In een oud beproefd recept lezen we: «Na acht uur koken is de pudding klaar, maar eerst ZES WEKEN LATER kan men hem op tafel laten verschijnen. Laat U daardoor echter niet ont moedigen. We laten hier een recept volgen van een plumpudding, die geen ken op voorhand hoeft bereid te worden en waar U evenveel sukses mee zult hebben als hij bij het Kerstdiner wordt opgediend. Voor 8 a 10 personen hebt U nodig: 250 gr. rozijnen, 250' gr. oud brood zonder korst, 125 gr. krenten, 150 gr. succade, 125 gr. suiker, 250 gr. kalfs- nietvet, 4 eieren, de geraspte schil van p2 citroen, een koffielepel geraspte nootmuskaat, 25 gr. kaneel, 15 gr. amandelen en '/2 deciliter rum. Was de rozijnen en krenten af in lauw water en laat ze goed uitlekken. Snijd de succade aan kleine stukjes en hak de gepelde amandelen fijn. Krui mel het brood en hak het gewassen nietvet aan kleine stukjes. Roer de eierdooiers met de suiker zo glad mogelijk en vermeng dit met alle ingrediënten, uitgenomen de rum en eiwitten. Roer alles goed dooreen en voeg er op 't laatst zo luchtig moge lijk het stijfgeklopte eiwit aan toe. Doe deze massa in een warme pud dingvorm, die vooraf met boter be smeerd en met fijn paneermeel be strooid is, maar vul de vorm slechts voor Sluit de vorm stevig af en laat de pudding au bain-marie 8 uur koken. Zorg dat het waler steeds tot even on der de rand van de vorm wordt bijge- vuld. Laat de pudding zonder deksel op- dr'lgen. Stort hem op een warme scho tel, overgiet hem met rum en breng de pudding brandend op tafel. Naar keus kur.t U er nog rumsaus bij serveren. HUISHOUDELIJKE WENKEN. KERSTFEEST-ZORGEN. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het Kerstfeest en de huisvrouw heeft weer haar handen vol bij het ma ken van toebereidselen voor het vie ren van de feestdagen. Deze tijd van voorbereiding moet vooraj praktisch ingedeeld worden om te voorkomen, dat niet alle werk op de laatste twee dagen valt. Dit zou de huisvrouw maar nerveus en prikkelbaar maken, en haar zozeer vermoeien, dat zij n.iet ten volle zou kunnen genieten van de feest vreugde, die van kerstavond af in haar het voortbestaan van diverse oude en schone gebruiken, maar evenzeer ook door een Kerstmaaltijd en verschil lende soorten Kerstgebak, die door de huisvrouw zelf bereid worden en waar bij zij haar beste beentje vooruit zet. Dat dit voor haar heel wat beslomme ringen meebrengt spreekt van zelf. Best doet zij daarom het menu der feestmaaltijd nu reeds op te stellen en op grond hiervan een lijstje te maken van de inkopen, die zij daarvoor te doen heeft. Om zo weinig mogelijk tijd te verliezen doet zij deze inkopen zo spoedig mogelijk, daar de laatste da gen voor Kerstmis de winkels meestal overvol zijn. Waren die aan bederf orv derhevig zijn, en het vlees of gevo gelte voor het feestmaal worden tijdig besteld, om te voorkomen dat zij voor de onaangename verrassingen, komt te staan, b.v. dat juist datgene wat z:j graag had niet meer voorradig is. Bakt en kookt zoveel mogelijk op voorhand soep, compote, mayonnai- se, gebak en, zelfs gebraden vlees kan allemaal een dag te voren gereed ge maakt worden. z Maakt uw huis gezellig en breng er de Kerst-sfeer in, door het plaatsen van een slemmig kribbetje/een kerst boom wellicht, dennetakken, hulst en enkele kaarsen. De kerstboom laat in een warme kamer spoedig zijn naal den vallen en dit is zeer hinderlijk. Hier kan, echter veel aan verholpen worden, door de stam der boom zo vers mogelijk in een emmer water te zetten, waardoor wat glycerine in ver mengd, zodat het hout nog veel vocht op kan nemen. Daarna wordt dan het ondereinde der stam in vloeibare stea rine (soort kaarsvet) gedoopt, en gaan we de boom op zijn bestemde plaats zetten en optuigen. Tegenwoordig wordt meestal gebruik gemaakt van electrische lampjes. Sommige mensen vinden echter de oude kaarsjesverlich ting stemmiger. Het is ook stemmiger, maar pas op brandgevaar Zorg dus steeds een emmer water of zand bij de hand te hebben. Eens zover klaar kan de huisvrouw gerust zijn. Rest haar alleen nog maar voor haar zelf te zorgen. Het huis- houdschort wordt afgelegd en zi; kleedt zich extra mooi aan om samer met man, kinderen en familieleden he schone Kerstfeest in te zetten. ONS WEKELIJKS PRAATJE GESCHENKEN uit VROEGERE_ TUE Met deze week voor Kerstmis, be leeft de speelgoedindustrie haar hoog tepunt. Bewonderend staat men voor de wonderwerkjes der techniek ;hoofd- schuddend hoort men de prijzen vooi de kostbaarheden in liliputformaat, die bijna zonde zijn voor kinderhanden. Toch, als men vergelijking maakt met vroeger tijden, merkt men op, dat ook toen een overdreven luxe heerste, die de tegenwoordige nog verre overtreft. Zo hoorde het tot de goede toon, om kinderen uit vorstenhuizen, die an ders in het geheel niet te benijden wa ren, bij feestelijke gelegenheden, zeer kostbare geschenken te geven. Men weet wonderen te vertellen over de poppenverzameling van Marie-Antoi- zoveel van; de leverpastij en die ande re fijne gerechten zouden hem niet be vallen, maar ik weet dat hij dol is op ham. Het is goed, zeide Yankez, d met zijne mand den. weg naar Kertan- hir insloeg. Hij liep zeer langzaam, met luien tred. die volstrekt niet op zijne gewo ne vlugheid geleek en nauwelijks was hij buiten het gezicht van. Magdalena, of cle uitdrukking van afgematheid op zijn gelaat nam zodanig toe, dat, toen hij op het plein van Kertanhir geko men was, de eerste persoon, die hem tegenkwam, tot hem zeide Wel, wel, Yankez De punch van gisteren avond schijnt er bij u nog niet uit te zijn Het was de kleermaker die hij voor bijging zonder hem te zien, die hem deze woorden op spottenden toon toe- riCP- r Gij weet niet wat gij zegt, Jan Kerbic, antwoordde Rankez korzelig de punch, die ik gedronken heb, zou menigeen van streek gemaakt hebben. De kleine kleermaker keek hem op lettend aan, en de kruik, die hij bij de fontein ging vullen, op den grond zet tende, zeide hij met nadruk Op uw leeftijd weet men zich spoedig uit iedere ongelegenheid te redden. Meent gij zeide Yankez, het hoofd schuddende, hetgeen de mand, die hij op het hoofd droeg, eene ge vaarlijke beweging deed ondergaan. Ik ben er zeker van, zeide Jan Kerbic op beslissenden toon. Als ik uw leeftijd had Yankez, zouden mijne on gelegenheden. mij niet lang in ongele genheid laten. Gij weet niet wat gij zegt, kleer maker, hervatte Yankez zwaarmoedig. Komaan, zeide dé kleermaker, terwijl hij den jongeling zijne lange magere hard toestak, ik verwed er twee borrels onder, dat ik u het middel aan de hand doe om uit uwe ongele genheid te geraken, welke die ook zij. Yankez zag hem wantrouwend aan. Ik weet dat gij verduiveld slim zijt, antwoordde hij; maar bij deze ge legenheid kunt gij de plank wel eens misslaan. Willen wij wedden 7 herhaalde de kleermaker. Yankez scheen te wankelen doch zijne handen eensklaps als twee haken om de mand slaande, zeide hij Ik ga dit vrachtje bij mijn vader en de buren brengen, ik heb geen, tijd te verliezen. Wat is er in die mand Brood, pastijen, ham, wat weet ik meer Ah 1 het overschot van gisteren, de kruimels van de tafel, zeide Jan Kerbic. terwijl hij een blik op zijne wa terkruik wierp, krijg ik er ook wat van Zeker, zeker Dan tot starks, Yankez, en denk aan de weddingschap. De kleermaker verwijderde zich Yankez richtte zijne schreden naar het huisje van Benead. Zijne moeder, die de smederij aan veegde, glimlachte toen zij hem be merkte en volgde hem naar de keu ken, die tevens tot woonvertrek dien- de. Toen. hij haar het doel zijner komst had medegedeeld en de mand op de tafel had gezet, slaakte zij een kreet van blijdschap, en naar de buitendeur snellende klapte zij luid in hare han den. Op dit teken kwamen diegenen ha- rer kinderen, die op het strand aan het spelen waren, haastig aangelopen, van verre ^Joor den dikken kleinen Benead gevolgd. De broodjes werden terstond rond gedeeld, en die waar Magdalena met een speld een papiertje had ingestoken werden voor den smid, dien juffrouw Augustine naar Guilvin had ontboden, op zijde gelegd. Yankez maakte van het overige af zonderlijke hoopjes voor elk der arme huisgezinnen van Kertanhir, en droeg, zijne moeder de verdere verdeling op. Louise zond boodschappen naar alle richtingen, teneinde hare buurvrouwen te verwittigen welk buitenkansje hen wachtte. Gij vergeet Jan Kerbic, moeder, zeide Yankez. Uw vader heeft niet gaarne dat ik de kindertjes bij hem zend, ant woordde de smidsvrouw; er gaat geen Zondag om, waarop Benead en hij niet met elkander twisten, en uw vader zegt dat die kleermaker den, duivel in heeft, sinds hij de kranten gelezen heeft, die Mijnheer ons leent, en voor al sedert zijne zaken zijn achteruitge gaan. Wegens zijn achteruitgang, dat kan er nog door, antwoordde Yankez; maar van de kranten neem ik het niet aan; want vader en ik, die deze kran ten ook lezen, zijn er toch niet slech ter door geworden* Louise trok de schouders op. Die goede Yankez zeide zij, ge looft gij dan dat uw vader ooit een oog in die gedrukte papieren geslagen heeft Hij zet zijn bril op om de laatste bladzijde te lezen, waar de ad- vertentiën op staan, en dan, legt hij het blad op het aanrecht, en ik geef het den volgenden dag aan den zadel maker. Ik zeg dit niet om kwaad van Mijnheer te spreken, maar het dorp is veel veranderd sedert hij die kranten leent, en onder de jonge meisjes, die lezen kunnen, zijn er, die even dwaas zijn geworden als de mannen. Ik heb Magdalena ten strengste verboden de verderfelijke geschiedenissen te lezen, die onder aan de bladzijden staan, en die men, geloof ik, feuilletons noemt, en het lieve kind heeft mij altijd ge hoorzaamd. Magdalena gelijkt wel een. kloos terzuster, zeide Yankez. Neen, kind, dat niet, maar zij is zoals de jonge meisjes voorheen wa ren, braaf, zedig, gezeggelijk, kehecht aan hare familie en boven alles een« goede christin. Juffrouw Armelle houdt haar da- ..ig voor den gek, wanneer zij haar in het park ontmoet, terwijl zij bezig ia den rozenkrans te bidden. Laat ons geen kwaad spreken van hen, die ons goed doen, Yankez zeide de boerin ernstig, en dewijl gij uw boodschap verricht hebt, zou ik weer heengaan, want uw tijd behoort aan hen, die u betalen.Ik zal den kleer maker. die lang alle dagen geer. witte-' brood in zijn huis ziet, zijn deel zelf brengen. rBespaar u die moeite. moederr

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2