V DOOR REGEN VERLOREN ARBEIDSUREN HOEVEEL AUTO'S ZIJN ER IN ONS LAND ONGEVEER SCO MÏLUOEN GEÏND AAN VERKEERSBELASTING De minister van Financiën heeft in antwoord op een parlementaire vraag van Senator Neels interessante cijfers .verstrekt over het aantal auto's,de ver keersbelasting, het bezineverbruik. Wij geven hier de bijzonderste cij fers. 180.479 AUTO'S ÏN 1948 Aantal tijdens het jaar 1948 in de verkeersbelasting op de autovoertui gen aangegeven voertuigen (aan be lasting onderworpen of van belasting vrijgesteld) i a) Motorcycles, motortweewielen met of zonder zijspanwagen en rijwie len met hulpmotor 109.434; b) Reizigersvoertuigen der particu lieren en huurautomobielen 180.379. c) Vrachtwagentjes, lichte vracht wagens en zware vrachtwagens 129 duizend 165 d) Autobussen en toerauto's:2.239 e) Aanhangwagens voortgetrokken door het personenvervoer dienende voertuigen 4,100; f) Aanhangwagens voortgetrokken door tot goederenvervoer dienende voertuigen welke met inbegrip der aan hangwagens, meer dan 2.500 kgr. we gen 8.674. In de bovenstaande cijfers zijn niet begrepen de talrijke autovoertuigen welke van de verkeërsbelasting vrijge steld zijn, maar niet bij de ontvangers der belastingen dienen aangegeven te worden, voertuigen van het leger, van de Spoorwegen, van het bestuur der posterijen, enz.) 779 MILLIOEN VERKEERSBELASTING Voor het dienstjaar 1948 beliep het totaal bedrag der geïnde belasting 779.5 millioen frank. Naar schatting kan men aannemen dat dit cijfer be trekking heeft ten belope van 23 millioen frank op de motorcy cles, motortweewielen met of zonder zijspanwagen en rijwielen met hulpmo tor 260,5 millioen frank op de vracht wagentjes, lichte vrachtwagens en zware vrachtwagens 9 millioen frank op de autobussen en toerauto's 2 millioen frank op de aanhangwa gens voortgetrokken door tot perso nenvervoer diende voertuigen; 48 millioen frank op de aanhangwa gens voortgetrokken door tot goede renvervoer dienende voertuigen welke met inbegrip der aanhangwagens meer dan 2.500 kgr. wegen. 708 MILLIOEN LITER BENZINE IN 1948 .Benzineverbruik in 1948 pp over het tijdperk 1 Januari30 Septemb ,1949 a) 1948 Ingevoerde benzine 681.318.080 liter Binnenlandse voortge brachte benzine 27.073.240 liter MEDEDELING VAN HET BESTUUR DER POSTERIJEN Frankeerbericht voor Nieuwsbladen Met ingang van 10 Juni 1950, zal het bedrag van de korting toegestaan op het frankeerrecht voor nieuwsbla den, tijdschriften en de drukwerken te bestellen hetzij huis aan huis, hetzij aan gezamenlijk aangeduid gegroe peerde bestemmelingen, eenvormig op 10 c/c worden teruggebracht. Om van deze korting te genieten, zal alle afgifte ten minste 50:000 exempla ren moeten bevatten en worden ge daan binnen een termijn van 3 dagen. Totaal 708.391.320 liter b) 1 Jan.-30 Sept. 1949 Ingevoerde benzine 553.711.814 liter Binnenlandse voortge brachte benzine 53.143.720 liter Totaal 606.855.534 liter WEDEROPBOU WLEN ING (le SCHIJF 1947) Bij de 108ste trekking van de We deropbouwlening (1ste schijf) is een lot van 1 millioen frank toegewezen aan de obligatie Reeks 2411 Nr. 879. De overige obligaties zijn aflosbaar legen 1 000 frank. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KR AMPS. 25 ste Vervolg. Nu zijn wij er, Yankez, nu zijn Vij er. Die lieden schaften sommige geboden van God en van de Kerk af. en zeggen ons dat wij evenzo moeten doen als zij. Wij eindigen met hun te gehoorzamen, en nemen uit den groten hoop gewoonlijk diegenen tot voor beeld, die in stand en rijkdom ver bo ven ons, arme drommels verheven zijn Wij zijn toch vrij in onze keus Uw meester, die de oorzaak is geweest van mijn ondergang, dewijl hij mij d kranten te lezen gaf, waar ik die voor delige geldplaatsingen in gezien heb ;die later bleken slechts schelmenstre ken en afzetterij te zijn, uw meester Zeg ik, haalde de schouders op wan neer ik hem vroeger zeide Gij zult den Sabbatdag heiligen. Denkt gij dat ik thans mijne schouders niet ophaal iwanneer hij mij door zijne politie en gerechtsdienaren iaat zeggen Gij zult niet stelen. Dat gebod is echter voor een arm mens veel lastiger te on derhouden, dan dat andere is voor ie mand, die van zijn renten leeft. Het is dus maar de vraag, wie gelijk heeft, mijnheer Trahec of de pastoor. Heeft de pastoor gelijk, dan vier ik den zondag en beschouw ik het nemen van een andermans goed als ene grote zon 'de maar als mijnheer Trahec gel'ik Een Regentsbesluit Ingevolge een besluit van de Re gent, verschenen in het Staatsblad van 24 December 1949 wordt een beslis sing van het Nationaal Paritair Comité van het Bouwbedrijf, betreffende de vergoeding der arbeidsuren, verloren ten gevolge de regen, bindend ge maakt. In zijn zitting van 23 September 1 949 had het Nationaal Paritair Comi té besloten, dat voor de arbeidsuren die verloren werden ten gevolge van de regen, een vergoeding zal uitge keerd worden, die gelijk is aan twee derde van het loon, dat normaal ge wonnen wordt door de arbeider. Deze vergoeding zal maximum voor zeven uren per week betaald worden. Opdat deze vergoeding zou ver schuldigd zijn, moet 1De schorsing van de arbeid be slist zijn door het bedrijfshoofd of zijn afgevaardigde 2. De werkloos gestelde arbeider moet zich ter beschikking houden van het bedrijfshoofd of zijn afgevaardig- de; 3. De werkloos gestelde arbeider, wanneer hij daartoe opgeroepen wordt door het bedrijfshoofd of zijn afge vaardigde, zich aanbieden op de werf, die hem zal aangeduid worden. KOLONIALE LOTERIJ TREKKING VAN 24 DECEMBER TE BRUSSEL Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 4. Winnen 500' fr. de nummers eindi gend op 45. Winnen '1.000 fr. de nummers ein digend op 160, 796, 505. Winnen 2.500 fr. de nummers ein digend od 8798 8476. 9426, 0730, 8656, 2115, 6596, 5904. Winnen 5.000 fr. de nummers ein digend op 1004, 2541, 9155, 5537, 3922. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 6036, 7556, 8059. Winnen 20.000' fr. de nummers ein digend op 93503, 46325, 47367, 08565, 1 1070. Winnen 50.000 fr. de nummers ein digend op 88236, 49143, 87177, 30281. V/innen 100.000 fr. de nummers eindigend op 36275, 25218, 28316 06387. Winnen 250.000 fr. de nummers eindigend op 31431. Winnen 500.000 fr. de nummers 139670, 379784. Wint 1.000.000 fr. 309598. Wint 2.500.000 fr. 225823. het nummer het nummer SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Nieuwjaar Kaascroquetten Prei soep Gevulde Kip Sla met May onnaise Gebakken Aardappelen Appeltaart. Maandag Kalfsoesters Bloem kool Gekookte Aardappelen Roompudding. Dingdag Schelvis met Ham en Kaas 'Aardappelpuree Rijstepap. Woensdag Varkenscoteletjes Spruitjes Gekookte Aardappelen Fruit. Donderdag Gebakken Lever Gestoofde Prei Gekookte Aardap pelen Griesmeelpudding. Vrijdag Mosselen Frites Gewonnen Brood. Zaterdag Gekruid Rundvlees Worteltjes Gekookte Aardappelen Pannekoekjes. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gevulde Kip. Benodigd 1 kip, 100 gr. kalfsgehakt 2 truffels peper zout -nootmuskaat 1 5 gr. oud brood 100 gr. boter (Madeira). Bereiding Meng het gehakt op de gewone wijze aan, maar roer er de gehakte truffels, die desverkiezende in wat Madeira geweekt zijn, door. Maak het borstvel der gewassen kippen voorzichtig los en vul de ruimte tussen het borstvlees en het vel met het aan gemengde gehakt (niet te stijf). Naai het vel dan weer dicht, zout de kip en braad ze op de gewone wijze bruin en gaar. Maak de jus' met wat water af, giet hem over de kip,die op een schaal gelegd is en bind om de pootjes een manchetje. Schelvis met Ham en Kaas. Be reiding De opgekookte vis van graat ontdoen en, aan stukjes', laag om laag met fijngesneden ham en klontjes bo ter en wat mélk in een schotel schik ken; ze bestrooien met beschuitkruim en geraaspte kaas en ze, met klontjes boter belegd, een kwartiertje in de oven zetten. Sinaasappelpunch. Bereiding De goed gewassen en weer gedroogde schillen van een stuk of vijf sinaasap pelen afraspen op broodsuiker; hierbij het sap der sinaasappelen met dat van een paar citroenen voegen en een sui kerstroop van 1 kilo suiker en '/2 liter water; er na béboeling, een fles moe zel of rijnwijnütxan toevoegen met een paar deciliter rum of arak. TER OVERWEGING. Wie op zijn tenen staat, zal lang overeind blijven. Wie zichzelf een vuurbaken straalt niet ver. Wie voldaan is over zichzelf, doet anderen slecht. KEUKENGEHEIMEN. DE AARDAPPEL... EEN GEZOND VOEDSEL Bij de samenstelling van ons dage lijks menu kunnen we maar zeer zel den de aardappel missen. De voed zaamheid er van kan ook nooit ge noeg worden geprezen en hij bevat een van ons lichaam onmisbaar ka lium en vitaminen. We kunnen de aardappel in veel verschillende vormen op tafel bren gen: gekookt, gebakken, in puree, als frites of croquetten. Altijd is hij wel kom. De bereiding hiervan is U allen heeft, houd ik den, Zondag niet, ga ik niet naar de Mis, heb ik niets met God uit te staan en red ik mij zo goed ik kan. En wanneer ik om twee honderd francs, die ik niet kan betalen, hetgeen mij mijn goeden naam zal doen verlie zen, het middel vind om ze zonder ge vaar uit den zak van dat gierige wijf, dat daar op haar ezel voorbijreed, te koopen, dan doe ik het. Zwijg, Satan zeide Yankez, uwe woorden komen uit de hel. En uwe woorden komen uit de catechismus - lachte de kleermaker. Ha ha gij hebt niet veel geprofi teerd van de lessen uws meesters. Slang zeide Yankez, terwijl hij zijne mand opnam en zich met haastige schreden verwijderde. Gij weet dat ik altijd bereid ben om u te helpen riep de kleermaker hem na; denk maar eens goed na over hetgeen ik u gezegd heb, man Maar Yankez hoorde hem niet meer, en. liep wat hij lopen kon om buiten het bereik van de stem des. verleiders te komen. XVII EEN ONVERWACHT GEVAL Bij het kleine parkhek ontmoette Yankez een man, wiens blauwe kiel met rode biezen was afgezet, wiens grote platte pet van een rooden band voorzien was, die een lederen zak aan een schouderriem droeg, een dikken doornstok in de hand had en, van een klein keffertje vergezeld was. Het was de dorpsbrievenbesteller. Dat wint mij een loopje uit, zeide hij tegen Yankez, gij kunt de brieven voor Kertan van mijn overnemen. En den lederen zak openende, nam niet acht, vol- zek^r wel bekend.- Toch volgen hier enkele wenken, waar U waarschijnlijk nog nut kan uit trekken. Wil U bijvoorbeeld niet, dat de gekookte aardappelen een papperige massa zullen worden, dek ze dan na het afgieten niet meer af voor ze wor den opgediend. Indien U ze wel afdekt zal de stoom in de pan blijven en in de aardappelen dringen, waardoor deze week worden en uitéénvallen. -Om croquante frites op tafel te brengen, gaat U als volgt te werk. Bak ze in twee keren. De eerste keer werpt ge de frites (die altijd goed droog moeten zijn) in heet vel, dat echter niet mag dampen. Hierin worden de frites een achttal minuten gebakken, zonder dat we ze bruin laten worden. Haal ze uit het vet Even voor het op dienen worden ze een tweede keer ge bakken. Nu moet het vet echter gloei end heet zijn, dus flink dampen. Na een drietal minuten zijn de frites goud- eel en heerlijk knappend. Om een smakelijke aardappel puree te krijgen gebruiken we steeds kokend hete melk. Met koude of lau we rnelk is het niet mogelijk een glad de luchtige puree te maken. Bij oude aardappelen, die zwarte vlekjes gaan vertonen, voegen we bij het kookwater een paar druppels azijn. Hiervan proeft niemand iets. Bevroren aardappelen worden een of twee dagen in lauw water gelegd en kunnen dan nog dienst doen voor het maken van frites. Geraspte rauwe aardappelen kunnen dienst doen als bindmiddel van saus of soep. Als de soep eens te zout is uitge vallen, doe er dan gerust wat rauwe aardappelschijfjes in. Deze zullen het zout aan de soep onttrekken. Het afgietsel der aardappelen kan men ook nog gebruiken en wel voor het reinigen van vette flessen en pompbakken. Het afgietsel is, na be koeling, een goed middel tegen bars tende handen. Aardappelschillen in het kolen fornuis verbrandt nemen veel roetaan- slag weg. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Dat het maar niet gaat sneeu wen, want dat is een dubbele vuilig heid», zucht menige huisvrouw in de wintermaanden als de lucht grijs en dik wordt. En toch is sneeuw voor iets goed Namelijk voor het reinigen van tapijten. We leggen het hiervoor met de goede kant op de sneeuw en klop pen het. uit. Het schijnt, dat zo'n sneeuwbad heel voordeelig voor tapij ten en karpetjes is. De kleuren van een tapijt kunnen weer opgefist worden door het af te wassen of uit te borstelen met ammo niak- of azijnwater (één deel ammo niak of azijn voor twee delen water). Vuil geworden water moet men her nieuwen. Om een kurk uit een lege fles te verwijderen, hangen we een koord met een dikke knoop in de fles. Laat nu de kurk tot voor de hals der fles vallen en trekt aan het koord, de kurk zal mee komen. Om slap geworden tafzijde weer enigszins stijf te maken. halen we ze door een lichte suikeroplossing. 1 ONS WEKELIJKS PRAATJE EEN JAAR GING VOORBIJ EEN NIEUW BEGINT Op de laatste avond van het jaat komen we veelal lot ernstige bezinning» in onze geadchten beleven we nog eens het jaar, dat ons weldra voor immer gaat verlaten. Dankbaar denken we aan het vele goeds dat we ontvingen, aan hetgeen voor ons gedaan werd en wat ze zelf deden im het leven van on ze medemensen wat zachter te maken. We denken echter ook aan wat we ver loren, aan een familielid of vriend waarvan we voor goed afscheid moes ten nemen. We denken aan datgene wat we van het voorbije iaar verwacht hadden, maar dat niet is gekomen, aan hetgeen we hadden willen volbrengen, maar waar we jammer in mislukten of bitter tekort schoten. Hoevelen onder óns zouden niet te rug willen gaan om eens een ongeluk kig gezegde of verkeerde daad onge daan te kunnen maken Helaas, het is voorbij, een verbruikte minuut is te herdoen, over enkele uren behoort dit jaar tot het onherroepelijk verleden. Maar een nieuw jaar ligt voor ons. Een nieuw jaar, dat we zullen begin-1 nen met frisse moed, met de beste voornemens) om de fouten en misluk kingen van het afgelopen jaar niet te herhalen. Maar ach Wij mensen zijn nu eenmaal niet volmaakt en volgend jaar op oudejaarsavond zullen we ons weer onze tekortkomingen van het voorbije jaar herinneren. Toch er is geen dag in het ganse jaar waarop we met meer goede voor nemens bezield zijn als op nieuwjaars dag. De een neemt zich voor dit, de ander dat te doen, terwijl nog anderen zichzelf een taak opleggen, leder van ons maakt voornemens op eigen ma nier, allen trachten we betere mensen te worden met meer goede eigenschap pen. leder jaar is het hetzelfde en bij na is de uitslag terugvallen in de ou de sleur. En toch... met een beetje goede wil zouden we zoveel kunnen bekomen, zouden we ons leven en dat van onze naasten zoveel zonniger en aangena mer kunnen maken. Vooral wij, vrou wen, kunnen er zoveel toe bijdragen onze omgeving prettiger te stemmen. Hiervoor moeten we in de eerste plaats zorgen zelf steeds goed gezin te zijn. Zeker, ik weet, ge. hebt veel zorgen, ge_ kunt niet altijd met een lachend gezicht rondlopen. Maar waarom altijd aan het slechtste denken, terwijl er dikwijls zoveel goeds is! wat ons omringt Te genslagen ontmoeten we allemaal op onze levensweg. Ze zijn onvermijde lijk, maar daarom mogen we er ons niet door laten beïnvloeden. Zorgt er voor het vertrouwen te winnen van uw omgeving. Vooral man en kinderen zullen met hun problemen bij U om raad komen, en samen met hen zult U ze oplossen. Want denkt er aan, niet alleen de kinderen hebben steun en raad van moeder nodig, ook voor uw man is het een geruststelling als hij weet, dat hij op U kan rekenen in geval van moeilijkheden. En deze onderlinge besprekingen zullen er ze ker toe bijdragen het geluk en de ver standhouding in uw gezin in hoge mate te versterken. Dit winnen van vertrouwen, optimis- 1 hij er een pakje couranten en brieven uit, dat hij aan Yankez ter hand stelde, die het keffertje, dat hem zeer goed scheen te kennen, streelde. Yankez wenste hem goed weer op zijn verderen tocht in Bretagne wenst men elkander altijd iets toe en sloeg den weg naar het kasteel in. Op het voorplein gekomen, bemerk te hij mijnheer Trahec en Armelle, die op een groene bank zaten, welke tegen den witten muur geplaatst was. Volgens hunne gewoonte waren zij na het ontbijt naar buiten gegaan en spraken ze over het feest van den vori- gen avond, dat zeer streelend voor hunne eigenliefde geweest was. Weet gij dat gij mij driemaal op eene bedekte wijze ten huwelijk ge vraagd zijt zeide mijnheer Trahec te gen. Armelle. Het gezicht van Kertan in zijn zee van licht heeft de oude grijsbaarden en blonde pruiken be koord. Ik spreek natuurlijk slechts, van de ouders. Drie pretendenten op één avond zonder Yves mede te rekenen, dat is veel, antwoordde Armelle, luidkeels lachende; zeg mij hunne namen, papa. Het eerste aanzoek, dat spreekt vanzelf, is door eene vrouw gedaan; de vrouwen, kunnen een eersten indruk nooit lang wederstaan. Dus, mevrouw de Vertlé is mij in vertrouwen komen zeggen, dat haar zoon u allerliefst vond, en dat hij zich zeer gelukkig zou gevoelen wanneer het hem vergund mocht zijn u met de ernstige bedoelingen het hof te maken. Gij had haar gezicht eens moeten zien, toen zij het woord ernstigste uit sprak.; Die goede vrouw droomt, zeide Armelle op minachtenden toon; ik vind haar zoon onverdragelijk, een in gebeelde gek... Verder. Vervolgens kwam de oude ba ron de Kerboelen. Verlangt gij een schoonzoon zeide hij rondweg, mijn neef Roland is terstond bereid het te worden. Om den dwingeland over mij te spelen, gelijk hij met zijne eerste vrouw gedaan heeft, en nog dagelijks met zijne zusters deet; dank je. Die nog minder. Eindelijk heeft Alfred Drorihel mij zijn zwager gepresenteerd, die niet minder duidelijk gesproken heeft. Een fat, een modegek zeide Armelle, het hoofd schuddende; een liefhebber van wedrennen, dat wil zeg gen: een verkwister; men zegt dat hij tot over de ooren. in de schulden zit. Die evenmin, niet waar, papa Het is zeker dat die heren mij geen van drieën als schoonzoon zouden bevallen. 'En mij nog minder. Ik zie wel, wat hun bekoort, het is Kertan, en eens op Kertan, zouden zij zich gaan inbeel den, dat zij er geboren eigenaars van Ongetwijfeld -... Wat nu 1 Sinds zijn wanneer zijt gij brievenbesteller gewor den Deze vraag werd gericht tot Yankez, die fhet zijne hand vol brieven en dag bladen verscheen. Ik heb den brievenbesteller bij het hek ontmoet, mijnheer, antwoord de Yankez. En die luiaard heeft daardo een kort eind weegs uitgewonnen, her nam mijnheer Trahec, op den barsen toon, die hij altijd tegenover zijne min deren aannam. Yankez, een anderen keer zult gij hem zijn werk zelf laten verrichten; men betaalt hem om tot Kertan te gaan, laat hij dan ook tot aan Kertan gaan. Men zeide wel eens in den omtrek, dat mijnheer Trahec, ofschoon hij zij nen onderhorigen geredelijk toestonc zich aan het gezag van God te onttrek ken, er wel op paste, dat zij geen duim breed van zijn gezag afweken. Na dezen kleinen uitval verbra! mijnheer Trahec een voor een de om slagen der brieven, die aan hem gea dresseerd waren. Na ze gelezen, te heb- I ben, reikte hij ze aan Armelle; het wa- ren gemeenlijk brieven over zaken, waarvan zij de voornaamste punten tc l zamen bespraken. V Men ziet het, er bestonden geen ge* heimen tussen dien vader en die doch ter, die op eene zeldzame hoogte den- zelfden smaak, dezelfde gewoonten, dezelfde hartstochten hadden. Onte genzeggelijk was het mijnheer Trahec. die den eersten indruk en de bepaalde richting aangaf; doch Armelle vereen- zelfde hare denkbeelden zoveer met de zijne, dat men in waarheid kon zeggen, dat zij er te zamen slechts één hadden. Mijnheer Trahec had nog slechts één brief op zijne knieën liggen. Toen hij dien opnam, bekeek hij het postmerk. Brussel zeide hij. Wie kan mij uit Belgie schrijven. Ik meen het schrift van uw vriend Marintij te herkennen, zeide Armelle, terwijl zij een blik op het adres wierp. Ja, het is yan hem, zeide mijn*

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2