SS^&iiS^SSSSWSSaSKSSr9 mouw hebben terwijl de andere arm bloot blijft. Borduurwerk en glanzende lovertjes zijn zeer in de smaak vallende garne ring. Bijpassende avondkapjes, wa\rop dezelfde garnering wordt toegepast, maken het toilet af. Naast alle pasteltinten weer heel veel zwart. Maar dit seizoen ook veel zwart verwerkt met roze lila of paars. Hoewel minder statig en elegant als het lange avondtoilet, komt toch de kortere avondjurk meer en meer op het voorplan. Eén van deze modellen viel ons op door haar zeer eenvoudige lijn met als enige garnering een, 30 cen timeter brede gefronste strook op de onderkant der rok. Ook wordt tegen woordig in pS^ts van een avondkleeci veel een cocktail-japon gekozen. Eer voordeel hiervan is, dat dit kleed ook op andere gelegenheden dan, avond partijen kan gedragen worden. In ieder geval is de verscheidenheid zeer groot en kan iedereen die op dit gebied iets nodig heeft wel wat naar eigen smaak vinden. Er is keus tussen het sobere, het meer geklede en het schitterende model. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden) DE HERVORMING VAN DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID Hoe de Middenstand de oplossing ziet. Een afvaardiging van de Confedera tie van de Middenstand van Belgie en van het Nationaal Christelijk Midden- standsverbond heeft tijdens een on derhoud met dhr Behogne, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, na mens hun respectieve verbonden, het standpunt van de middenstand ten op zichte van de hervorming van de maat schappelijke zekerheid der loontrek- kenden. uiteengezet. Op een conferentie te Brussel, heeft dhr Santens, namens de beide verbon den, dit standpunt voor de persafge vaardigden nader toegelicht. Spreker legde er vooral de nadruk op dat aan het principe zelf der kerheid» niet mag worden geraakt en dat de oplossing van de huidige moei lijkheden niet dient te worden gezocht in een verhoging van de bijdragen die reeds al te zwaar en gevaarlijk op de kostprijzen drukken. Het standpunt van de middenstand is gebaseerd op volgende drie grond gedachten 1 Om het essentiële van de Maat- zullen, noodzakelijke bijkomstigheden moeten opgeofferd worden. De her vorming zal hoofdzakelijk moeten ge richt worden naar een uitschakeling van de verzekering der kleine gevallen,, vooral wat betreft de verzekering te gen ziekte en invaliditeit en tegen de werkloosheid. 2) De strijd tegen de misbruiken moet op alle gebied doorgevoerd wor den.. 3) Ten slotte dringt zich een admi nistratieve hervorming op, eerst in de verschillende afzonderlijke sectoren, en ten slotte in het centraal organisme zelf. Naar dhr Santens mededeelde zou minister Behogne in principe volledig accoord gaan met deze zienswijze. VOORGESTELDE HERVORMINGEN Wij geven hieronder in, het kort weer in welke zin de middenstandsver bonden de hervormingen zouden wil len, zien doorvoeren. 1OUDERDOMSPENSIOENEN Het huidig stelsel geeft over het alge meen voldoening. 2) GEZINSVERGOEDINGEN: Ook hier geen noemenswaardige kritieken te formuleren, uitgezoncjerd wat be treft de Rijksdienst voor Gezinsvergoe dingen, die als een overbodig en koste lijk organisme wordt beschouwd en waar vereenvoudiging wenselijk wordt geacht. 3) BETAALD VERLOF Met het oog op het eenvormig maken der door de werkgevers te vervullen formalitei ten, dringt zich hier een betere coördi natie tussen de verschillende kassen op. De wederinvoering van het vroegere kaarten- en zegelstelsel zou kunnen worden onderzocht. 4) ZIEKTE EN INVALIDITEITS VERZEKERING Naar alle waar schijnlijkheid is het in, deze sector dat de meest diepgaande hervormingen zullen moeten worden ingevoerd. Het is noodzakelijk dat de ware zieken de vergoedingen, blijven voort genieten maar het vergoeden van ingebeelde of onnodig verlengde ziekten moet ver meden worden. De nodige maatregelen dienen ge nomen te worden, teneinde de juist heid der ingebrachte verklaringen te kunnen controleren en tevens moet er bij het Geneeskundig Korps aange drongen worden op meer gematigd heid bij het afleveren der getuigschrif ten. 5WERKLOOSHEIDSVERZEKE RING Ook in deze sector is nog veel te veranderen. In de eerste plaats wordt voorgesteld dat een onderscheid zou gemaakt worden tussen de werke lijk onvrijwillige werklozen en de per sonen die definitief als werkonbe kwaam aangezien worden en waarvoor een speciale reglementering moet wor den geschapen. Tevens moet men komen, tot de vol ledige uitschakeling van degenen die, door de na-oorlogse overvloed van werkaanbod, uitzonderlijk loonarbeid hebben verricht, maar die normaal geen loontrekkend beroep uitoefenen (onvoldoende referentieperiode). Maatregelen dienen overwogen, op dat de jonge werklozen zouden aange zet worden een geschoold beroep aan te leren. De jonge arbeiders welke een leer- contract van 3 jaar afsluiten, kunnen noch gedurende, noch onmiddellijk na verloop van, het contract van de werk loosheidsvergoedingen genieten. A for tiori zou de uitbetaling der werkloos heidsvergoedingen aan de jonge ar beiders ondergeschikt gemaakt moe ten worden, aan het volgen van be roepscursussen. T Zoals bij de ziekte- en invaliditeits- verzekering zouden oó'tl 'ine, L'ë risico's ten laste van de arbeiders moe ten blijven. Tot besluit drukte dhr Santens als zijn overtuiging uit dat, indien de mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg de Regering er toe kon aanzetten de huidige atmosfeer van de arbeidsmark zodanig te wijzigen dat de aanwervinc van personeel in meer gunstige omstan digheden zou kunnen geschieden voor de kleine werkgever, dit in zekere ma te zou verhelpen aan de werkloosheid, vermits meerdere tienduizenden werk lozen hierdoor nieuwe arbeidsgelegen heid zouden vinden. DE LIJDENSWEG VAN EEN PATER UIT LÊTAUEN Gevangenen werden in massa Gemitrailleerd en door tank verpletterd. «De grote reden waarom ik op der gelijke wrede wijze door de communis ten behandeld werd is, dat ik altijd getracht heb mijn parochianen goed tc J behandelen en dat ik immer liefdadig voor hen geweest ben. De Russen be-l schouwden deze houding als schade-1 lijk voor hun propaganda. Het gevolg J was gevangenis en marteling Aldus verklaarde E. P. Antoon Pé-1 traitis, een Litause geestelijke, die in 1941 door de Sovjets gevangen geno- men werd en de verschrikkelijkste fol teringen moest ondergaan. Zijn bele- venissen werden onlangs verhaald in het grote New Yorkse weekblad «The Catholic News» en, vormen aldus een nieuw getuigenis en een nieuwe aan klacht tegen de wreedheid van een re gime dat zich wil opwerpen als de «grote verdediger van de vrede en. de rechtvaardigheid IN DE GEVANGENIÏS E. P. Antoon Pétraitis was pastoor van Erzvilkas, in de Oekraïne, toen de Sovjetlegers de Balticshe staten bin- nenrukteri. Aangehouden in de nacht van 6 April 1941 door de geheime Russische politie, werd hij in een don kere zaal geworpen. Er bevonden zich daar reeds zoveel gevangenen, de ene op de andere geperst, dat zij zich niet op een andere kant konden draaien, tenzij zij de beweging gezamenlijk uit voerden. Het enige voedsel dat zij kregen was wat brood en water. Om de drie dagen werd de pater onderworpen aan een ondervraging, m het donker, tijdens welke men op zijn aangezicht verblindende schijnwerpers richtte. Dikwijls verplichtte men hem met het aangezicht tegen de muur te gaan staan, terwijl soldaten naast hem schoten en de onderzoeksrechters hem met een onmiddellijke dood bedreig den,. De beschuldigingen waren dezelf de als degene die wij ook thans nog van de Sovjets gewoon zijn: de pries ter was een verrader, een spion in dienst van, den vreemde, de leider van een revolutionnaire beweging tegen het communistisch regime. Men wilde hem verplichten bekentenissen, af te leggen. Als hij weigerde werd hij derwijze ge lagen, dat hij uren buiten bewustzijn bleef. Na zijn priester zich telken n.og in leven was. Tijdens de end, TeT,'ooTr,^a^de^ar telingen 3 af, waarom de hij gebeurde de zucht naar bezittingen noemt. En bijna onmiddellijk voegde zij er bij Het is mooi weer, miss Thé; hebt ge lust een ritje te paard door het park te doen Vroeger hield ik veel van paard rijden. Armelle. Toen ik in Lancashire woonde, had ik een grijzen ponei, Sam genaamd, dat een juweel van een beest was; maar hier schrikken uwe grote paarden mij af. Airme Thé, wat ben je bang •Dat spijt mij nu waarlijk erg. Ik mag zo graag te paard langs het strand rij den. Gij weet dat tante Augustine mij door mijn oom, den advocaat, heeft la ten zeggen, dat ik gedurende de afwe zigheid van papa niet alleen met Yan- kez uit rijden mocht gaan. Als ik Yan- kez niet nodig had om het toezicht over de nieuwe parken te houden, zou ik mij aan hare aanbeveling niet veel gestoord hebben. Maar ik kan toch al le dagen niet gaan zeilen of juist per rijtuig rijden, ik heb het er nu eens op gezet te paard te gaan. Kom, miss Thé, ga nu eens mee, en neem voor u de ou dé Bertha, die zo zwak is als een lam; ik vraag u voor vandaag slechts een toertje door het park, en als het u be valt zullen wij morgenvroeg al de par ken eens rondrijden en langs het strand terugkeren. Wilt gij het eens proberen Ja, niet waar Miss Thé gaf half en half tegen haar zin een teken van toestemming, en, opstaande* volgde zij Armelle naar de eerste verdieping, waar zij hunne ver trekken hadden» BELGISCHE SOLDATEN GEDOOD IN DUITSLAND Zondag is te Gladbeck, op ongeveer 12 km. ten Noorden van Essen een vrachtauto, die Belgische soldaten ver voerde, over de kop geslagen. Drie soldaten werden gedood en 1 0 andere ernstig gewond. Armelle kwam het eerst beneden in haar wandelcostuum. Zij had een italiaanse strooien hoed met brede ran den opgezet, die haar gezicht voor de invloed der zonnestralen moest be schermen, en had verder haar japon met strooken slechts voor een kleed met gladde rok verwisseld. Zij begaf zich naar het stalplein, en liet Flan, haar fraai zwart paard voor brengen; vervolgens een eerwaardige merrie, die, na eerst de lichte rijtuigjes waar mijnheer Trahec als knaap in reed, te hebben in beweging gebracht, thans alleen gebruikt werd om het vrachtkarretje, waar de oude Barba tweemaal in de week mede naar de stad ging om provisie op te doen, voort te trekken. Mijnheer Frahec was wel een geweldenaar, doch, geen on dankbare: wat hem eens getrouw had gediend, en zelfs onder zijn sterken arm geknakt was, had recht op zijne belangstelling en werd dus niet afge dankt, maar ondervond tot aan zijn dood eene goede behandeling en ver zorging; wat er nog edelmoedigs in zijn karakter was, werd door hem ruimschoots en met liefde in dit op zicht gegeven. Bertha, wier hoge jaren alle vurig heid uitgedoofd, en alle schoonheid verflenst hadden, leidde op Kertan hel aangenaamste invaliden-leventje, dat een paard zich maar kan voorstellen. Op dit ogenblik droegen hare mage-j re schoften een engels dames-zadel, dat niet nieuw meer was, en aldus gezadeld opgetoomd, en in zwaarmoedige hou ding, wachtte zij op miss Thé, die zij en speciale soort sigaretten kreeg. Na er van gerookt te hebben, gevoelde hij zich gelukkig en scheen een ander mens. Hij herleefde gebeurtenissen uit het verleden en sprak op hoge toon om de personen te groeten die hij in, zijn visioenen had ontmoet. Flij weigerde nog sigaretten., toen hij eindelijk bemerkte welk een effect zij hadden. Op een dag, toen hij in een gang voorbij een spiegel kwam, keek de pa ter er in en werd getroffen door zijn abnormaal uitzicht zijn ogen v/aren veranderd (herinner u de foto's van kardinaal Mindzenty) en zijn. aam zicht verwrongen. Om in de spiegel keken te hebben werd hij naderhand hevig geslagen. MOORDPARTIJ IN RUSLAND. Het verblijf in de gevangenis duur de 3 maanden.Al die tijd had de pries ter nooit het daglicht gezien en kon hij nimmer de dag van de nacht cnder- 1 -j. -j-- .j' -'-1 w. scheiden. Op 22 Juni 1941, toen dc-1 oorlog tussen Rusland en Duitsland be gon, werd hij overgebracht naar ce j Sovjetunie, te Czervienc, niet ver var. Smolensk. De gevangenen waren e 800 in aantal, en onder hen bevond zich ook de broeder van. de geestelij- i ke, E.P. Francis Pétraitis, Sale 7 aan. Allen werden op 26 Juni ter clood ver oordeeld en op acht rijen achter elkaar gezet. Soldaten stelden toen mitrailleu- sen op en beschoten hen van opzij en langs voor. Velen werden gedood er: honderden dodelijk gekwetst.Een hon- dertal liep verwondingen op. Ongeveer de helft van de gevangenen bleef, na de telling neg in leven. Poen gaf men j hun het bevel, op de grond te gaan lig- j gen en deed men een tank over hun j lichamen rijden om de moordpartij te volledigen. Pater Pétraitis hoorde de j afgrijselijke kreten van de stervenden j en het gekraak der schedels en beende ren. Als bij wonder werd hij zelf door een der kettingen van de tank slechts j licht aan het hoofd gekwetst. Alhoewel het veld na deze gruwe- j lij ke scène overdekt was met bloed en degenen die nog leefden onkennelijk waren door een donkere brij van bloed. modder en lichaamsdelen van de ver- j minkten weerklonk een nieuw bevel de overlevenden moesten rechtstaan. Soldaten trokken vervolgens over de plaats en velden de ongelukkigen met bajonetsteken neer. Het was nacht en de pater was blij ven liggen. De soldaten gingen hem voorbij. Met enkele andere ongelukki gen sprong hij toen recht en sloeg op vlucht. Kogels floten hem weldra om de oren en hij viel in een gracht. Tal rijke lijken lagen er reeds over elkaar. De soldaten snelden toe om er zich van te vergewissen dat geen enkel lichaam nog leefde. Pater Pétraitis nam op nieuw de vlucht. Na ongeveer dertig meters gelopen te hebben, viel hij in struikgewas, te midden van een moe ras, en verborg er zich in. Alvorens te vluchten had hij zijn. broeder gezien, die eveneens op de loop meende te. gaan, maar gewond werd. Hij dacht dat hij dood was. GERED Na zekere tijd, bemerkende dat zijn beulen vertrokken waren, trok de pa ter zich terug ir. de bossen. Hij ont moette er drie andere mannen, die er sinds twaalf dagen leefden. Zij waren de gevangenis ontvlucht en. hadden sindsdien niemand meer ontmoet. Zij leefden van gras en wortels uit de moerassen,... Samen trokken zij verder en kwa men aan een dorpje, waar zii verna- rffmcfaTTïê de eer zou hebben op haar rug door het park te rijden. Armelle zat reeds in den zadel en vermaakte zich met haar sierlijke ros het plein rond te rijden, toen miss Drelling verscheen, gevolgd door Mag- dalena, die haar groten witten parasol en een soort van schotsen doek met groene en blauwe ruiten droeg. Miss Thé, die zich als het ware op offerde, door haar grillige leerling te paard te vergezellen, had er vermaak in gevonden zich op de zonderlingste wijze toe te takelen. Flare wassenbeel dengestalte droeg een lang smal rij kleed, waarin zij bijna bij iederen voetstap struikelde, en op haar groten hoed droeg zij een groenen voile, die door den wind om haar statig hoofd fladderde. Toen Armelle haar bemerkte barstte zij in een schaterlach uit, die slechts door he'c gehinnik van haar paard over stemd werd. Miss Drelüng, wier gedachten slechtsv met de gewichtige zaak van het te paardstijgen bezig waren, begaf zich naar de zwaarmoedige Bertha, plaatste haar grote hand in den zadelknop, haar grote voet in de hand van een stalknecht, en zich eensklaps als een machine oprichtende, nam zij vol ma jesteit op den rug van Bertha plaats, die voor deze belangrijke gebeurtenis geheel ongevoelig scheen. Na zich enige malen voor- en ach terwaarts te hebben bewogen, als om zich goed in balans te zetten, nam zij den doek en de parasol, die Magdalena haar toereikte, sloeg den doek als eenj .en dat de iovjets weggetrokKen ren. Op dat ogenblik woog Pater Pé traitis, die normaal een gewicht had van 77 kgr., amper 40 kgr. Hij had let terlijk nog slechts, zoals de volksmond zegt, «het vel over de benen Tijdens zijn verblijf in het dorpje ontmoette hij een andere groep en. ontdekte er zijn broeder «Francis onder, die op zijn beurt gedacht had dat zijn broer dood was en reeds voor hem aan t bidden Op 18 Juni 1941 keerden de twee geestelijken naar Litauen terug. In 1944, toen de Sovjettroepen in hun tegenoffensief opnieuw het land ver overden vluchtte E. P. Antoon Pétrai tis, die ondertussen weer pastoor in vroegere parochie geworden was, met zijn broeder, die het Seminarie van Kaunas bestuurde, naar Duitsland. Francis stierf in 1948 aan een hart ziekte veroorzaakt door de martelin gen in de gevangenis. KONIMG LEOPOLD TE ST. JEAN-CAP FERRAT Koning Leopold van België en de Prinses van Retie zijn uit Belleeardc te 9 u. 30 in het station van Niza i-.a- ge- komen. Zij werden begroet door Pav.1 Haag, prefect van het departement «Alpes-Maritimes./ en door Lo.iarr, consul van Belgic. De Koning cn de Prinses hebben zien met hun gevolg rechtstreeks naar St-Jcan Cap Ferrat, naar dc villa L gliettobegeven waar president Vin cent Auriol in 1948 zijn vacantia heef: doorgebracht. Men denkt dat Koning Leopold voornemens is twee maanden te St-Jean-Cap-Ferrat te blijven. De d::e kinderen van de Koning ar riveerde" samen met hem. Toen hij door journalisten werd be stormd, verklaarde hij Ik ben te vermoeid om verklaringen af te leg gen. De Vorst verklaarde dat hij tijdens zijn bezoek misichien een villa aan de Riviera kopen zal. Volgens orficieuse inlichtingen, zou de Koning te St-Jean-Cap-Ferrat wach ten op de uitslag van de volksraadple ging over de Koningskwestie, die waar schijnlijk einde Februari of Maart zal worden gehouden. Welingelichte kringen verklaarden dat de Koning tijdens zijn verblijf te Nizza een medische behandeling zou ondergaan voor de jicht waaraan hij lijdt. Leve de Koning Een grote menigte heeft op het per ron van het station Koning Leopold III begroet met de kreten Leve de Koning VERSLAG DER KAMERCOMMISSIE OVER DE KONINGSKWESTIE De griffie van de Kamer der Volks vertegenwoordigers heeft Dinsdag avond het verslag rondgedeeld, uitge bracht door dhr Oblin namens de bij zondere commissie voor het onderzoek van het wetsontwerp der volksraadple ging over de Koningskwestie. Aan het verslag is een nota van de minderheid toegevoegd. De beide documenten waaraan de notulen van de gedurende de bezet ting door de secretarissen-generaal ge houden vergaderingen zijn gehecht, be slaan in totaal 60 bladzijden. Het rapport maakt gewag van de debatten, die in de commissie hebben plaats gehad, o.m. over de doorzen ding van het ontwerp naar de Raad van State over de grondwettelijkheid van het ontwerp alsmede de artikelen van het ontwerp. In de nota van de minderheid heet het «uit de stemmingen, die in de commissie plaat^tfifiiden is gebleken- sjerp om hare schouders, opende de parasol, vatte met haar rechterhand den teugel en bleef onbewegelijk het ogenblik van het vertrek afwachten. Armelle kwam stijgerend naas'j' haar. Hoe zullen wij rijden, miss vroeg zijin draf of stapvoets Stapvoets, Armelle, stapvoets. Armelle liet haar paard een paar stappen aan Bertha vooruit gaat, die het werktuigelijk onder het hooggewelf en vervolgens in het park volgde. Mis:s Thé had een zeer statige houding op haar oude Bertha, wier langzame en afgemeten tred haar veroorloofde de onbewegelijkheid, waar zij zo zeer op gesteld was, te bewaren. En nu in draf. miss 1 hé, zeide/ Armelle, wier bloed begon te koken, ik zal achter u omgaan om Bertha wat aan te zetten. Zij reed zwenkende achter miss Thq en gaf Bertha een 'lichte slag met haar karwats waardoor het dier plotseling een sprong maakte. Bij dien onverwachten sprong lie') miss 7 hé, den teugel los, en viel zo lang zii was voorover op het gras. Magdalena. die de dames van verre had nageoogd, snelde haar ter hulp, en de Engelse stond weldra weder op hare voeten. Hebt gij u bezeerd, miss Thé riep Armelle, die alle moeite ter wereld had om haar vurig ros in bedwang te houden. «No, no antwoordde Miss Thé, terwijl zij beproefde den groenen voi le, die door den wind om haar hals ge-j meningen vooriauren blev DE EPURATIE IN HET N, Rr AFGEVAARDIGING VAN HET A. C. V. BIJ MINISTER SEGERS Dhr Segers, minister van Verkeers wezen, heeft Maandag de afvaardiging ontvangen van de Christelijke vakbond sector radio, onder leiding van de h. August Cool, voorzitter van het A.C. V. De afvaardiging heeft o. m. de aan dacht van de minister gevestigd op de toestand van sommige artisten en mu sici, slachtoffers van een collectieve zuiveringsmaatregel. De minister heeft zich bereid verklaard om na te gaan of in deze aangelegenheid de rechten van. de verdediging werden geëerbie digd. In het onkennend geval zal hij de vereiste voorschriften uitvaardigen met het oog op een eventuele herzie-1 ning van die collectieve sancties. slagen was, los te maken; maar wat is dat paard wild, wat is dat paard wild f En zij sloeg een blik vol schrik op de eerwaardige prozaïsche Bertha, die poogde enige scheutjes meester te wor den van het gras, waar zij haar berijd ster op geworpen had. Ik heb het wel ongelukkig ge troffen, hernam Armelle, gij zult mij nooit te paard kunnen volgen, arme miss Thé. Ik was vroeger toch een zeer goe de équijère, Armelle; en in Lancashire had ik een ponei, die Sam heette, en waar ik nooit een ongeluk mee gehad heb als met dit groote paard... Magda lena zoudt ge ook wat thee voor mij willen zetten Zorg goed voor miss Drelling. Magdalena, zeide Armelle vrolijk, en dat ik haar bij mijn terugkomst van haar val bekomen vind. En de zijden van Flan met haar rij zweep strelende, vertrok zij in galop. Zij reed naar het ruime strand, waar zij haar paard allerlei bewegingen deed uitvoeren, die bewezen, dat zij eene uitmuntende paardrijdster was. Vervolgens sprong zij over een hek en kwam zodoende weer binnen het park, waar zij den buitenmuur van langs reed, die met sierlijke wilde bloemen begroeid was. Bij de plek gekomen waar rode grasbloemen groeiden, steeg zij af om een ruiker te plukken. X'T VERVOLGT.).

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 3