c. v. pTberesdde het fr nV^d' FIETSERS m FRANKRIJK De Belgische weggebruikers, zowel fietsers als automobilisten die in Frank rijk reizen, worden er op attent ge maakt, dat sedert 1 Januari 1950 alle 3n Frankrijk rijdende voertuigen ach teraan moeten voorzien zijn van een roodhoekig geslepen, spiegeltje, ge meenlijk «katteoog» genoemd. Talrijke voertuigen in België en Frankrijk zijn reeds van een gelijkaar dige inrichting voorzien, maar over het algemeen beantwoorden deze spiegels niet aan de administratieve voorschrif ten, welke een door de regering aan genomen model opleggen. Dit model is op het ogenblik echter in Frankrijk al thans nog niet in de handel. Dientegevolge heeft de politie in tal rijke agglomeraties besloten geen pro ces-verbaal op te maken tegen de over treders, zolang de handelaars niet in staat zijn het bedoelde toestel te leve ren. Op bepaalde punten aan de grens zijn de politiedienaren, evenwel bekeu rend opgetreden tegen Belgische grens arbeiders, die zich naar hun werk be gaven en wier fiets niet van het voor geschreven spiegeltje was voorzien. WEDDEN VAN TECHNISCHE LERAARS UIT VRIJ ONDERWIJS Het isitfoiijven van de verhoging Een vraag van, volksvertegenwoordi ger Van den Berghe aan de minister van Openbaar Onderwijs luidt als volgt «Bij besluit van 21 Juni 1949, wer den de wedden van de staatsagenten en van het onderwijzend personeel om gezet in absolutie cijfers en verhoogd met 5 t. h. Ze zijn van toepassing van 1 Juli 1948 af. Alleen het onderwijzend personeel aan de erkende technische scholen ge niet, op heden, van die maatregel niet. Gelieve de achtbare heer minister mij de reden van deze onbegrijpelijke situatie te doen kennen, en mij mede te delen wanneer hij deze onverdiende achteruitstelling van een gedeelte var onze volksopvoeders zal wegnemen Antwoord Door de politieke mo dus vivendi van, Mei 1948, werd de verhoging van de toelagen voor het technisch onderwijs gekoppeld aan de rationalisatie der technische scholen. De raAmalisatie is een, kiese en moeilijke taak die moet voorafgegaan worden van ernstige enquêtes die heel wat tijd vergen.. Zij is geëindigd voo:j de jongensscholen der categorieën, Al, A2, A3 en A4 en voor de landbouw scholen Al A2 en A3. Het betreft scholen met volledig leerplan en dag scholen., waar het onderzoek nogal ge makkelijk kon worden ingesteld. De leraars van deze scholen zullen dus eer lang volgens de nieuwe bedragen be zoldigd worden. Wat de andere categorieën betreft, ben ik het probleem aan 't bestuderen, met het verlangen zo spoedig mogelijk te komen tot een oplossing die beant woordt aan recht en billijkheid alsme de aan de behoeften van onderwijs en nijverheid. DE WINNERS DER GROTE LOTEN VAN DE KG LONIALE LOTERIJ 18e Schijf 1949= De supergrote loten van twee en een half millioen, en van een millioen, twee joten van 250.000 fr.acht van 100.000 fr.; tien van 50.000 fr.ne gen van 20.000' fr. werden gewonnen door. biljetten verdeeld in tienden. Twee loten van 500,000 fr.een lot van 250.000 fr,vier van 10-0.000 fr.twee van 50.000 fr.zes van 20.000 fr. werden door niet verdeelde biljetten gewonnen. Op datum van 3 Januari 195 0', wa ren negen tienden van het supergroot lot van. twee en een half millioen ge ïnd, waarvan twee bij bemiddeling van banken. De anderen werden ver kocht of gewonnen, (geheel of gedeel telijk) te Charleroi, Ciply, Duffel, Ele- wijt, Hyon, Lodelinsart, Mont sur Mar- chienne, Moorsele, Moescroen, Patura- ges, Spa, Vilvoorde. Onder de winners zijn er 5 autobus chauffeurs, 1 0 werklieden, twee pla- fonneerders, een loodgieter, een me taalbewerker, een draaier, een daglo ner. Voor de tienden van het millioen zijn er «een potje» van 10 werklieden uit Quaregnon, personen uit Antwer pen, Brugge, Mechelen, Péruwelz, Roe- s'éiare, Seraing en Ukkel onder de win ners. Belangr.fxe loten werden ook ge wonnen te Aalst, Antwerpen (3 lo ten), Ath, Brussel (5 loten), Vorst (2 loten), Gummersbach (Belgisch Be zettingsleger), Herzele, Hoboken, Jet- te (2 loten), Luik (3 loten), Meche- ien (3 loten) Schulen. (Limburg), Een lot van 50.000 fr. werd gewonnen in jvongo. Onder de winners bevinden zich zich talrijke «potjes», een industrieel, een handelaar, een bookmaker, een bouwmeester, een makelaar, een rijks wachter, een. pensverkoper, een stoe lenmaker, een moeder met zeven kin deren, talrijke werklieden van verschil lende beroepei i OM. MEER AMERIKAANSE TOERISTEN NAAR BELGIË* TE LOKKEN Hotels aanpassen aan Imn smaak Op een vraag van volksvertegen woordiger Fiers of op het gebied van toerisme geen accoorden met de Ver enigde Staten kunn.en worden aange gaan, heeft de minister van Buiten landse Zaken geantwoord Er dient opgemerkt dat er slechts aanleiding bestaat tot het sluiten van accoorden ter bevordering van het toe ristisch verkeer wanneer er beperkin gen inzake overdracht van deviezen be-taan. Zoals algemeen, bekend zijn dollartransferten naar België aan geen enkele beperking onderworpen wel in tegendeel. Anderzijds worden de Amerikaanse burgers aangemoedigd zich naar Euro pa te begeven. Talrijke administratieve maatregelen vergemakkelijken het binnenkomen in België van Amerikaanse toeristen. Ten einde meer Amerikaanse toeristen naar België te lokken, zou de Belgische toe ristische nijverheid een bijzondere in spanning moeten doen, inzonderheid 1 Meer propaganda in de Verenig de Staten maken, en 2) Onze hotels en spijshuizen meer aan de speciale eisen der Amerikanen aanpassen. DE BEWEGING DER WERKLOOSHEID NIEUWE STIJGING Uit de statistiek van de verzekering tegen werkloosheid blijkt, dat in de loop van de week van 25 tot 31 De cember 1949, gemiddeld 201.644 vol ledig werklozen per dag gekontroleerd zijn, alsmede 79.997 gedeeltelijk en toevallig werklozen. In verhouding tot vorige week is het aantal volledig werklozen met 4.813 en het aantal gedeeltelijk en toe vallig werklozen met 23.944 gestegen. De stijging van het aantal volledig werklozen vindt zijn verklaring in de afdanking van arbeiders in het bouw bedrijf en van seizoenarbeiders in de suikerindustrie. Onder de volledig werklozen komen nog ongeveer 3.000 grensarbeiders voor. De toeneming van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is vooral toe. te schrijven aan de sluiting van tal rijke ondernemingen naar aanleiding van Kerstdag en Nieuwjaar. DEBAT OVER DE VOLKSRAADPLEGING VOOR De C.V.P.-groep van de Kamer ver gaderde onder voorzitterschap van dhr Harmei. De ministers Carton de Wiart en De Vleeschauwer woonden de zit ting bij. De ganse vergadering was gewijd aan de voorbereiding van het debat over cle volksraadpleging. Dhr Harmei bracht vooreerst hulde aan dhr Obhn voor zijn merkwaardig en objectief verslag over de werkzaamheden der commissie. 'Hij huldigde ook de C. V. P.-leden van de commissie voor de waardige houding die ze tijdens die bespreking hebben aangenomen. Na een kort debat werd besloten dat dhr Harmei namens de groep voor de Kamer een verklaring zal afleggen waarbij de algemene houding van de C.V.P. ten opzichte van de volksra ad- pleging behandeld wordt. Dhr Harmei zal aandringen op een kalm en waar dig verloop van het debat met het oog op de belangrijkheid van dit grondwettelijk vraagstuk en ook uit eerbied voor -het parlement zelf. Dhr Van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer deelde aan de groep zijn in zichten mede over de wijze waarop hij denkt het debat te zullen leiden, waar na de groep en leden van het Kamer- bureau en de C.V.P.-leden van de bij zondere Kamercommissie vertrouwen schonk aan de debatten op waardige wijze te regelen. De heven Jacques, De Vleeschauwer, Carton de Wiart, De Schrijver, Parisis, Van den Boeynants en Jaminet kwa men nog tussen, waarna de zitting werd opgeheven. Het debat in de Kamer zal Dinsdag a.s. aanvangen. VOOR BE ONDER-OFFICIEREN Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede In de in 1946 opgemaakte wedde- schalen. voor de onderofficieren wordt geen melding gemaakt van de rang van sergeant-fourier en van sergeant majoor, die sedert verscheidene jaren zijn, afgeschaft. Bij pensioenberekeningen kon, met die rangen dus ook geen rekenir.g wor den gehouden. Ten einde deze toestand, die voor talrijke gewezen sergeantfouriers en sergeant-majoors nadelig is, te verhel pen, staat ene regentsbesluit d.d. 29 December toe, de militairen, die de rang van eerste sergeant resp. eerste sergeant-majoor voor de vaststelling van hun wedde of voor de herziening van hun pensioen. HET ATOOMACCOORD TUSSEN AMERIKA, ENGELAND ;.ËN CANADA Nieuwe Bnise voorstellen Naar verl.uidt heeft de Britse rege ring de Amerikaanse regering een nota doen geworden, welke nieuwe voor stellen inhoudt met. het oog op de tot standkoming van een drielandenac- coord tussen, de Verenigde Staten, Groot-iBrittanië en Canada inzake de productie van atoomwapens. De Britse voorstellen zouden de vol gende zijn 1 Groot-Brittanië zou er zich toe verbinden geen atoombommen te fa briceren; 2) Londen zou er in toestemmen.) dat de Britse geleerden, naar het voor beeld van hun Canadese collega s in de Verenigde Staten, met de Ameri kaanse geleerden zouden samenwer ken aan de verdere ontwikkeling van het atoomwapen; 3) de Verenigde Staten, zouden in ruil een voorraad atoombommen in Groot-Brittanië opslaan; 4) de Britse -geleerden zouden wor den uitgenodigd in de Verenigde Sta ten alle hun bekende gegevens over de atoomwetenschap mede te delen, on der voorbehoud van wederkerigheid 5een accoord zou worden geslo ten voor een periode van 5 jaar. Het zou derwijze zijn opgesteld dat slechts één interpretatie mogelijk is. tlw> dokter in fjui^ ÖE RUSSISCHE WINTER DOET ZICH GELDEN —31 GRADEN TE MOSKOU Rusland beleeft sedert de Winter van 1941-42, toen de Duitsers terug geslagen werden,, zijn koudste Winter. in het gebied van Moskou daalde de temperatuur tot 31 graden onder nul. Dit is echter geen record, want vol gens het weerbureau valt de tempera tuur in Januari dikwijls tot veertig gra den onder nul. Het record werd ge boekt op 1 7 Jan. 1940' toen de tem peratuur zakte tot 42 graden. Uit New-York wordt gemeld In Brooklyn Gardens staan de bloe men in volle bloei en de roodborstjes fladderen ron,d aan de kust van Mas sachusetts waar de- temperatuur steeg tot de recordhoogte van 65,5 graden Fahrenheit. .- Maar in OskcmW^'Nebraska) zakte het kwik tot 34 graden onder nul de laagste temperatuur sedert 14 ja ren en in het zonnige Californië doen de fruittelers het onmogelijke om hun citrusoogst, die millioenen dollars waard is, tegen de vorst te beschermen. WITTE NEUSHOORNS VOOR DE ANTWERPSE ZOO Op het ogenblik bevinden zich te Kartoem;' in de dierentuin, twee witte neushorens, welke bestemd zijn voor de Antwerpse Zóo. Voor de. dieren, welke in de Soedan gevangen werden, betaalde de Antwerpse Dierentuin één millioen Belgische frank. Deze witte neushoorns zijn uiterst zeldzaam en er is slechts één ander- paar in. gevangenschap. De dieren worden gevoed met een speciaal diëet van gecondenseerde melk, maïs', meel, gras en klaver. Naar schatting zijn zij respectievelijk 30 en 24 maanden oud. Waarschijnlijk zullen ze pas in de zomer naar ons land worden overgebracht omdat dan de temperatuur milder is en het weer meer constant. De Soedanese regering gelooft dat de prijs welke de Antwerp se Zoo voor de beide dieren betaalde, de hoogste is welke ooit voor wilde die ren is' neergelegd. De neushoorns die door de Zoo werden aangekocht zijn, verleden jaar in het gebied van Bahr el Ghazal ge vangen genomen. Een vertegenwoordi ger van de Zoo zal de dieren, te Kar- toen komen halen. Het ene dier «Paul» oenaamd, is 30 maanden oud; het tweede is een tweejarige wijfje «Chloe» genaamd. LENING tot WEDEROPBOUW 2e SCHIJF 1947 De 49ste trekking der Lening van Wederopbouw (2e schijf) gaf Woens dag volgende toewijzingen een lot van 1 millioen aan obligatie, reeks 6276 nr. 0921» een lot van 500.000 fr. aan obliga tie, reeks 4S801 ïh% 0402. De andere obligaties dezer reeksen zijn. uitkeerbaar met 1000 frank. TREKKINGEN Gemeentekrediet ym Belgïe 1938 De uitslag der 134ste trekking van het Gemeentecrédiet van België 1938, 1 11100.000 fr. 193.928 242.452. 20 loten van 10.000 fr. 102.125 116.856 1:20.567 130.332 139.195 177.740 V89.632 191.003 191.606 192.063 194.912 208.821 221.741 236.355 265.830 271.994 285.004 297.903 324.075 326.222 OVERSTROMINGEN IN DE GROTTEN VAN de BASILIEK VAN ST. PI ETER Sedert Vrijdagmiddag, 30 Decem ber jl. zijn er alarmerende geruchten in omloop betreffende overstromingen in de grotten van St. Pieter, met gevaar zelfs voor behoud van de basiliek zelf. In welingelichte kringen van het Va- tikaan wijst men er op, dat tot heden het water kon uitgepompt worden, maar dat de oude begraafplaats gewel dig vochtig is. Dit is echter niet de eerste maal, dat St. Pieter onderhevig is aan het water. Het is het geval sinds Paus Damascus 1, die in 384 overleed. Sommige deskundigen zouden er zelfs op wijzen, dat Keizer Constantijn een andere plaats had kunnen kiezen om een kerk te bouwen, want hij wist, öat er water op deze plaats was. Zij be weren daarom, dat het graf van St. Pieter op deze plaats moet zijn. Fr loopt een ondergrondse waterader in dit gebied, parallel met de Via della Conciliazione. Door de nieuwbouw in de Via della Conciliazione en juist door de cementen funderingen, is de ze waterader geblokkeerd geworden en zoekt de watermassa ondergrondse nieuwe uitwegen. Er werden voorzorgen genomen om het water van de grotten van de basi liek verwijderd te houden. De techni sche dienst van het Vatikaan en deze van de stad Rome werken samen om het euvel volledig af te weren. o 'T FONDS DER PROVINCIES In «Gemeente en Provincie», het tweemaandelijks tijdschrift van de bond der C. V. P.-gemeenteraadsle- den, geeft volksvertegenwoordiger J. Van den Eynde, een belangwekkende uiteenzetting over het Fonds der Pro vinciën. De provinciebesturen ontvangen een aanzienlijk deel van, hun inkomsten langs het Fonds der Provinciën, ge vormd door een jaarlijkse staatsdotatie van 600 millioen. De verdeling onder de provinciën geschiedt naar rato van a) de provinciebevolking b) de uitgestrektheid van de provin ciewegen, van de gewone buurtwegen, van de gewone buurtwegen en die van het groot verkeer; c) van de netto-last der uitgaven voor openbaar onderwijs; d) van de netto-last der schuld. Het bedrag van de som te verdelen in verhouding tot de bevolking be loopt 147.840.000 fr. Hier ondervindt men weinig last. Moeilijker wordt de verdeling op basis van de lengte der wegen. De kre dieten voorzien voor de provincieba- n.en bereiken 46,200.000 frank. (Lim burg blijft hiervan uitgesloten, omdat het geen eigen banen heeft aangelegd) voor de wegen van groot verkeer en de gewone buurtwegen 30.360.000 fr., waarbij nog 39.600.000 frank dient gevoegd voor de totale wegenis. Voor de verdeling van deze som zijn de vier Waalse provinciën aange tekend met 25.072 km.,de vier Vlaam se slechts met 13.554 kilometer en de provincie Brabant met 7.454 km. De verdeling van het totale wegenisfonds volgens de wettelijke criteria geeft vol gend resultaat Brabant fr. 21.841.512 Waalse provincies 5 5.940.640 Vlaamse provincies 38.377.848 KLANDESTIENE RADIO ZENDER PALL8 ETERKE IN BESLAG GENOMEN TE OELEGEM De rijkswacht te Oelegem heeft de klandestiene radiozender «Pallieterke ontdekt. Deze post die «gevraagde gra- mofoonplaten» uitzond genoot de faam de sterkste te zijn van de tarlijke ge heime uitzendposten in de Kempen en werd beluisterd te Scherpenheuvel, Turnhout en zelfs Antwerpen. Plet ge hele materieel dat verborgen was in een half ingegraven oude auto, bedekt met hooi alsmede 1 60 fonoplaten wer den in beslag genomen. De talloze trouwe luisteraars van ((Pallieterke» konden van in hun huis kamer de in beslagneming gedeeltelijk volgen. Plet ongewoon hoorspel waar op zij werden vergast zou ongeveer het volgende geweest zijn Een medelijdende stem De men sen zullen kwaad op ons zijn, dat wij «Pallieterke» gepakt hebben Een andere stem «Ja, het is erg, maar wij hebben hem toch en onze baas zal tevreden zijn Een verheugde stem Daar drin ken wij ene op Een lachend-uitdagende stem «Mijn zoon werkt bij een bakker te Deurne en daar- zegden zij, dat radio Pallieterke» onvindbaar is Een verbaasde stem Maar wat be tekent dat rood lichtje daar Haal de speaker even bij Hier volgde weer een korte onder breking waarna de luisteraars de ver trouwde stem van «Pallieterke» hoor de Ja, heren rijkswachters, dat rood lichtje berekent dat al wat hier gezegd geworden is door mijn luiste raars gehoord- werd. Nu zal ik het uit draaien en dat beteken.t tevens het ein de van de uitzending van radio «Pal lieterke »t DE KERK EN DE AKTUELE PROBLEMEN Belangrijke uiteenzetting var*. E. P. Riquet E. P. Riquet, een held van het ver zet, die tijdens* de oorlog naar et concentratiekamp werd overgebracht, en die zich niej; klem gedesolidariseerd heeft met de "kommunistisch gezinde bond der gewezen weggevoerden, waarvan hij een der bezielers was, heeft het woord gevoerd op de weke lijkse lunch van de Engels-Amerikaan* se journalisten. Hij heeft het standpunt van de Ka tholieke Kerk ten aanzien van de so ciale, economische en politieke proble men, die «de mensen van onze tijd be angstigen toegelicht. Indien de Kerk het exclusief ma terialisme van het Marxime heeft ver oordeeld aldus de Pater, «is het niet overbodig te beklemtonen, clat even een; elke leer, clie de mens herleidt tot een som van behoeften en stoffelijke lusten of die al haar geluk en vol maaktheid verwacht van een eenvoudi ge technische reorganisatie van die stoffelijke bestaansvoorwaarden, ver oordeelt en zal veroordelen. De Kerk zal steeds bereid zijn haar goedkeuring en haar zegen te verlenen aan elke economische en poli tieke organisatie, die werkelijk eerbied heeft voor de mens, zowel voor zijn lichaam als voor zijn ziel, en voor de geestelijke en zedelijke beginselen. Het komt er niet op aan of het een or ganisatie geldt in Rusland, Amerika of om het even waar. Zij zou zich evenwel niet kunnen vergenoegen met een afwachtende houding en een passief attentismé», zo vervolgde E. P. Riquet. Hoewel de Kerk uiteraard op grond van haar rangorde, geen initia tieven heeft te nemen en geen leiding heeft te geven inzake om het even wel ke economische en politieke proble men, toch moet zij een actieve diena res zijn van het gemeenschappelijk wel zijn en moet zij de kristenen hun plicht ten deze voorbehouden, wat zij ook doet E. P. Riquet haalt bovendien de woorden aan van een Tsjechoslo waak se bisschop, met wie hij na het over lijden van president Benesj een onder houd heeft gehad. Er zijn er die u zullen zeggen zo merkte die bisschop op, «dat alleen de oorlog u de vrijheid kan teruggeven. Het zou werkelijk mis dadig zijn naar een oorlog te verlan gen, en bovendien weet men alleszins niet wie hem zou winnen. Onze hoop berust in de verwachting, dat de Wes telijke kristenen de wereld het schouw spel van een broederlijke en geslaag de omwenteling zullen te zien geven, een omwenteling die niet alleen op pa pier zou bestaan, doch die zou ge grond zijn op de werkelijkheid. Dan zouden Oost en West zich met elkaaï kunnen verzoenen SPECTACULAIR, MAAR... Een confrater schrijft de leiding van de B. S. P. het duistere voornemen toe, daags na de stemming van de volks raadpleging het ontslag uit te lokken der socialistische mandatarissen van Kamer en Senaat, plaatsvervangers in begrepen. Door dit spectaculaire optreden zou den zij de meerderheid aan het wan kelen willen brengen en verplichten tot een herziening van haar houding. Of dit optreden werkelijk in de be doeling der Socialisten ligt weten wij niet, maar in, elk geval zou het voor hen geen aarde aan de dijk brengen. Integendeel. Ten eerste zou de volksraadpleging gestemd zijn en, geen s-pectakel, hoe indrukwekkend of gek ook, zou er iets kunnen aan veranderen. Wel zou de openbare mening de mandatarissen veroordelen, die ontslag nemen, hun verantwoordelijkheid ontwijken, om dat de zaken met volgens hun zin ver lopen. Dergelijk optreden zou de wer kelijke democratie onwaardig zijn. Zover zijn wij ondertussen nog niet en wij geloven, ook niet dat het tot der gelijk optreden zal komen. Wij me nen dat er bij socialisten nog genoeg gezonde elementen zijn om dit te belet ten. o GEHEIME MILITAIRE BESPREKINGEN Dhr Eyskens, eerste-minister heeft Vrijdag besprekingen, gevoerd met de heren Devèze, minister van Landsver dediging, Van Zeeland, minister van buitenlandse zaken en Lilar, minister van Justitie. De heren De Foy, administrateur- generaal van de staatsveiligheid en zijn adjunct Caeymack woonden deze bij eenkomst bij. Na afloop verklaarde dhr Devèze. dat men staatsaangelegenheden had besproken, waarover geen uitleg mocht verstrekt worden. Ook dhr Eyskens. eerste-minister, weigerde uitleg te verschaffen en be paalde er zich toe te verklaren dat de ze besprekingen in verband staan met de landsverdediging en de militaire po litiek van, Belgiet

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2