Ondermijnd weit accijns op de minerale EEN EïfEUWE ZIEKTE BIJ DE HOENDERS GEVAAR VOOR VOORTZETTING- Het ministerie van Landbouw deelt mede Pseudo-hoenderpest of ziekte van Newcastle werd voor de eerste maal in België vastgesteld, namelijk in Oost- tVlaanderen. Minstens een. haard werd Veroorzaakt vanuit de primaire haard. Deze aandoening is zeer dodelijk. Zij veroorzaakt de dood van bijna alle slieren. Del besmetting doet zich voor namelijk voor door het inbrengen aan aangetaste pluimvee en ook bij gele genheid van bezoeken of in, bewaring ^even van besmette korven en produc ten. Hoenderkwekers doen best voor lopig noch pluimvee noch broedeieren ;aan te kopen. In geval van volstrekte noodzake lijkheid moeten zij de strengste voor zorgsmaatregelen nemen,. De hoenderkwek^rs zullen op de boogte gehouden worden van de evo lutie van de ziekte. 'ANCiENN ITE9TSB IJSLAGEN VOOR INVALIDEN 1940-'45 m OVERHEIDSDIENST PROVINCIE- EN GEMEENTEBESTU REN OM AANPASSING VERZOCHT De minister van Binnenlandse Za ken heeft de provinciegouverneurs een rondschrijven doen geworden betref fende de toekenning van ancienniteits- bijislagen aan de invaliden van de oorw log 1940-45, die in overheidsdienst of an instellingen onder toezicht of waar borg van de Staat werkzaam zijn. De regering heeft besloten, dat die .bijslagen van, nu af op dezelfde grond- ■slagen als voor de invaliden van d oorlog 1914-1918 dienen uitgekeerd te .worden. De minister van Binnenlandse Za ken nodigt de provinciebesturen, de gemeenten ressorterende besturen uit, de voor het rijkspersoneel vastgestelde regelen met de nodige aanpassingen op hun personeel toe te passen. LOOP DER BEVOLKING IN OCTOBER 1949 Het ministerie van Economische Zaken en Middenstand deelt mede,dat tijdens de maand October 1949, ill,206 levende geboorten werden, aan 'gegeven, waarvan 5.760 jongens erj 5.446 meisjes van deze geboorten wa ren er 32 on.wettig. 'Gedurende dezelfde periode werden 8.030 sterfgevallen geboekt, waarvan 4.34 3 mannen en 3.687 vrouwen. Er werden 7.1 16 huwelijken geslo ten. Vergeleken met de. maand October 4 948 is het. aantal geboorten, vermin derd met 3,1 I t.h. en dat der sterfge vallen met 6.09 t.h. WIJZIGING VAN DE OLIËN Het ministerie van Financiën deelt Fnede Met ingang van 16 Januari 1950, wordt dê accijns op de minerale oliën als volgt gewijzigd Essence-carburant verlaging van i78 centiem per liter. Essence, gedenatureerd voor indus trieel gebruik afschaffing van het rpcht;. Lamppetroleum, gasoil en smeero lie afschaffing van het recht. De accijns op de stocks welke op het eerste uur van de 16e Jan. 1950 zullen .voorhanden zijn, zal onder de volgen- EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. de voorwaarden worden terugbetaald a) Essence-carburant terugbetaling van 78 centiem per liter op de stocks van meer dan 500 liter bij de impor teurs, depothouders, handelaars (gros sier of half-grossiers) kleinhandelaars garagisten) b) Essence voor industrieel gebruik: terugbetaling van 42 centiem per liter voor de stocks van meer dan 1.000 liter bij de gemachtigde importeurs, raffinadeurs en voortverkopers. c) Lamppetroleum en smeerolie algeheel terugbetaling van het recht op de stocks van de importeurs, depothou ders, raffinadeurs, handelaars (gros siers of half-grossiers) de stock moet groter zijn dan 5 O'O liter lamppetro leum of 1.000 kgr. smeerolie. d) Gasolie algehele terugbetalin van het recht voor de stock van meer dan 2.000 kgr. bij de importeurs, d pothouders, raffinadeurs, handelaar: ('grossiers of half-grossiers) en klein handelaars. Om terugbetaling te bekomen, moe ten de rechthebbenden de 16e Jan. een aangifte in duplo ingediend heb ben. Een exemplaar moest dezelfde dag worden afgegeven zijn, hetzij ten accijnskantore, hetzij onder aangete kende omslag ter post. Het tweede ex emplaar wordt ter beschikking gehou den van de accijnsbeambten die de stocks zullen nazien. Elke aangifte welke niet binnen de voornoemde termijn zal ingediend weest zijn, zal als niet bestaande worj den, beschouwd. KOLONIALE LOTERIJ. Hier volgen de uitslagen van d« trekking der Koloniale Loterij Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 3. Winnen 500 frank de nummers ein digend op 30. Winnen 1.000 frank de nummers eindigend op 241, 316, 264. Winnen 2.500 frank de nummer: eindigend op 8969, 2672, 7449, 9958, 354i6091, 3110, 4063. Winnen 5.000 frank de nummers eindigend op 6513, 4565, 5291, 3036 6322. Winnen 1 0.00 0' frank de nummers eindigend op 3695, 8368, 1053. Winnen 20.000 frank de nummers eindigend op 14957, 70508, 41124. 56289 83855. Winnen 50.000 frank de nummers eindigend op 69966, 08000, 22510, 56559. Winnen 100.000 frank de nummers eindigend op 78519, 85399, 62823 84157. Winnen 250;.000 frank de nummers eindigend op 22250. Winnen 500.000 frank de nummers 243443, 187249. Wint 1 millioen het nummer 41849. Wint 2 millioen en half het nummer 389180. WEDEROPBOUWLEM ING (le SCHIJF 1947) De uitslag van de '1 10e trekking van de Lening tot Wederopbouw 1 ste schijf) luidt Wint 1.000.000 fr. Nr. G693 reeks 0031. De andere obligaties van deze reek en. zijn terugbetaalbaar tegen 1000 frank. VERWOESTE GEWESTEN De uitslag der 215de trekking van de Verwoeste Gewesten 1921 luidt 1.000.000 fr. Reeks 142.119, Nr. 15. park- 28ste Vervolg. Mijnheer Trahec dicteerde Aan den. heer Marinty, straat, 29, Brussel (België). Vervolgens opende hij zijne porte- Jeuille, en nam er vijf bankbiljetten ;van honderd francs uit, welke hij den ^koopman in oudheden, die zijne hand •reeds werktuigelijk had uitgestrekt, ter ihand stelde. Met den. middagtrein, zeide hij nog eens, terwijl hij den winkel liet. ik zal er voor zorgen, antwoord de de oude man, die de bankbiljetten een voor een tegen het licht hield. Mijnheer Trahec sloeg met haas tigen tred der, weg, dien. hij was afge komen, weder in. Hij bemerkte de kales op de plaats, die hij had aangewezen, en rwenkte Armelle, die in haar ongeduld het portier reeds opende van verre •vriendelijk toe. Hij nam zijne plaats lin het rijtuig naast haar weder in, en itoen de kales zich in beweging stelde, breide hij tot haar Laat ons nu over Kertan spre ien, kind. Gaat alles goed op Kertan Ja, papa, zeer goed, antwoordde ^Armelle; ik ben zeer tevreden over de opzichters, de werklieden, de dienstbo den en over het dorp. Is Yankez ziek geweest, Armelle? Ik vind hem veranderd Hij is niet ziek geweest; maar sedert enige dagen behandel ik hem zeer streng. Door Magdalena weet ik dat hij alle avonden naar Jan Kerbic gaat, en daar ben ik zeer boos om. Heb ik u geschreven, dat ik den kleerma ker heb weggezonden.. Gij hebt het mij geschreven. Gij hebt er wel aan gedaan. -Ik wist wel dat u het goed zoudt vinden. Gij hadt mij zoo dikwijls over uw verlangen om hem weg te zenden gesproken, dat ik niet geaarzeld heb. Hij is zeer brutaal geweest, en toen ik hem mijn wil heb laten betekenen heeft hij geantwoord, dat hij zou blij ven tot het laatste uur, waarop hij recht heeft, dat wil zeggen tot Dinsdag na Pasen. Waarom hadt gij u he'c recht niet voorbehouden, hem weg te zenden wanneer gij wildet, papa Omdat de wet dan niet toelaat, Armelle. Inderdaad zeide Armelle, dat vind ik zeer vervelend. Het is niet anders. Men moge doen wat men wil, men ontmoet in alle zaken, hetzij goed- of kwaadschiks, al tijd enige hinderpalen. Onder het uitspreken dezer woorden liet mijnheer Trahec een zucht ont snappen,, wat Amelle zeer verwonder de. Zij zag haar vader oplettend aan. Papa, hebt gij veel geld verlo ren vroeg zij. - Waar Waarmee Wel, in de zaak waar gij voor op reis geweest zijt. Neen niet al te veel, gij weet, dat de waarden n.og bij den kassier, toen men hem in hechtenis nam, gevonden zijn, wat aan de zaak yan het geld ten- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Blokjes Knolselderij met mayonnaise Wintersoep Kalfs- gebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Sn,eeuwpudding. Maandag Koud kalfsgebraad Zu re eiersaus Aaraappelcroquetjes Flensjes. Dinsdag Mosselen met rijst Ma- caronipap. Woensdag Zuurkool met varkens ribbetjes Aardappelpuree Vanil le vla. Donderdag Gehakt Witloof Gekookte aardappelenFruit..» Vrijdag Gebakken schelvis in mo ten Frites Rijstepap. Zaterdag Verse worst*Spruitjes Gekookte aardappelen Gebraden appelen. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Wmteroc-ep Benodigd 4 plakjes bacon een stukje boter 1 ajui: 250 gr. prei 1 soepselder 500 spliterwten 1 liter water 250 gr. aardappelen 500 gr. beenderen, waaronder mergpijpen zout, peper. Bereiding. Week de erwten gedu rende 24 uur in het water. Snijd de bacon in stukjes, smelt deze uit en neem de stukjes bacon uit de pan. Voeg een stukje boter bij het uitge smolten /vet* bak hierin de gesnipperde ajuin, de, fijngesneden soepselder en de in, ringen gesneden prei goudgeel. Voeg er de spliterwten met het week- water, de klein gesneden aardappelen en de botten bij, voeg echter geen zout toe en, laat het geheel 1 uur zachtjes koken onder af en toe omroeren. Stamp de soep zonodig met een stamper nog wat fijner, maak haar op smaak met zout en, peper. .Mosselen met rijst. Berac-dtgd (voor 6 personen) 6 kgr. mosselen 200 gr. rijst-1 ajuin, 30 gr. boter 2 dl. water 2 dl. kooknot van de mosselen. Bereiding.,De rijst spoelen, ajuin fijn snijden, iri de boter laten bruinen, de rijst om-roeren, water en kooknat bijvoegen, U-ten doorkoken, kruiden en* op de karit 'yan het vuur laten gaar worden. De mosselen, koken, uit de chelpen doen en in 't kooknat leggen. Intussen een- saus maken, van boter aangelengd met het kooknat van, de rosselen embindën met eierdooier. De rijst in ly^Lwop verwarmde schotel schikken, hPt midden vullen me'c de mosselen en 'bedekken met de saus. Macavc-iiip-zp. - Bereiding 1 0 0 gr. even gekookte macaroni, aan stukjes, met wat. zouj, ongeveer 1 uur, n,u en dan roerend, zacht laten koken in 1 L. kokende vanille of kaneelmelk;; of de macaroni in. ruim water en een weinig zout gaarkoken, dan laten uitlekken en ermengen met boter, basterd of bruine suiker en wat melk of room. KEUKENGEHEIMEN. Met koud of kokend water opzetten Sommige huisvrouwen schijnen nog altijd niet te weten welke spijzen met koud, en wélke met kokend water moeten worden, opgezet. Hier volgt een lijstje van de, in een normaal huishouden, meest voorko mende voedingswaren. Een, eerste deze die altijd' met KO KEND WATER op het vuur worden minste een einde gemaakt heeft. De andere zaak i9 bij de rechtbank aan hangig, en dat gaat alleen mijn vriend Marinty aan. Ik had hem zeer ten. on rechte beschudigd. De goede man is misleid geworden en dat kan iedereen gebeuren. Ik heb reeds uit uwe brieven be merkt, dat gij niets meer tegen hem hadt, zeide Armelle. En de handen vouwende, voegde zij er bij Mijn hemel, papa, wat zijt gij lang weggebleven Hij scheen min of meer verjegen, en antwoordde ongeduldig Gij zijt nog een kind, Armelle en gelooft zeker dat men dergelijke zaken met stoom kan behandelen. Dat komt omdat ik u de zaken altijd aldus zie behandelen; daarom begreep ik ook niet, dat gij zo lang te Brussel bleeft, waar gij u moest verve len. Gij hebt u daar doodelijk ver veeld, niet waar Ja en neen, antwoordde mijn heer Trahec,' terwijl hij door het por tier naar buiten keek Brussel is een zeer schone stad. En bij gebrek aan anderen hadt gij er uw vriend Marinty. Marinty is een goede kerel, en hij, zowel als zijn familie, zijn uiterst voor komend jegens mij geweest. Gij hebt mij nooit over zijne fa milie gesproken'. Niet In dat geval heb ik eene ware ondankbaarheid begaan, want die dames hebben mij buitengemeen gast vrij behandeld. Marinty had de goed heid gehad bij hem aan huis eene ka mer voor mij gereed te laten maken, zodat wij over de zaken konden spre- gezet 7 Vis, vlees (dat gekookt moet wor den) met uitzondering van soepvlees; alle soorten vleeswaren als nier, le ver, tong, hersens, spek, enz., groen ten en aardappelen met cle schil. Met KOUD1 WATER worden opge zet Geschilde aardappelen, fruit, peul vruchten, beenderen en soepvlees. Dit laatste wordt met koud water opgezet, omdat kokend water al dadelijk een deel van het eiwit aan de buiten kant van het vlees zou doen stollen, en daardoor het water belet binnen te dringen in het vlees om er de oplosba re stoffen uit te trekken en de bouil lon aldus smakelijker te maken. Moet men bij gelijk welk gerecht, dat reeds kookt een scheutje water voegen, dan gebruikt men, hiervoor al- ij d heet water. Koud water zou de in houd van de kook brengen en hard maken. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Een ouderwets, maar doeltref fend middel, om glimmende plekken uit zwarte wollen stoffen te verwijde ren, is de plekken afborstelen met zwarte koffie, waarbij een weinig geest van salmiak wordt gevoegd. Daarna de stof, terwijl ze nog vochtig is, op de^ verkeerde kant opstrijken. Nog een ouderwets middeltje om ramen en spiegels glashelder te krijgen is deze af te sponsen en te ze men met water, waarin wat blauwsel is opgelost. Nieuwe schoenen met gladde zo len zijn, vooral voor kinderen, zeer gevaarlijk, omdat men er gemakkelijk mee uitglijdt. Het schijnt echter dat, wanneer deze zolen ingewreven, wor den met rauwe aardappel, men van uitglijden geen last meer heeft. Haarkammen moeten, van tijd tot tijd eens flink schoongemaakt wor den om ze te ontdoen van alle vettig heid en vuil. Was de kam in een, lauw (vooral niet te heet) sopje, waarbij een scheutje geest van Salmiak of Bo rax is gevoegd. Daarna flink uitspoe len en drogen. Gebeurt het dat de kam dan, nog niet helemaal proper is, neem dan een propje watten, doopt dit in bezine en gaat hiermede tüssen de tanden. Tenslotte kan de kam, als ze volle dig droög is, ingewreven worden met een in olie gedoopt doekje. -N. B. Geest van Salmiak is een vluchtig loogzout en bij de drogist ver krijgbaar. SCHOONHEIDSTIPJES Aan de hals ziet men de ouderdom van de vrouw, al is de gezichtskleur ook nog zo jeugdig. Er zijn goede middeltjes om die verradelijke rimpeltjes ën plootjes weg te krijgen. De halsspieren worden krachtiger gemaakt door met geheven armen, enige boeken op het hoofd, een poosje heen en weer te lopen. Boven dien komt dit ook het lopen te goed. Slapen, zonder hoofdkussen is verder een uitstekend middel om de rimpels uit hals en nek te verwijderen. Wratjes verwijdert men met helse steen; voorzichtigheid zij hier echter geboden, dat men niet de huid er naast aanraakt, daar men, dan min of meer ernstige verwondingen oploopt. Ongewenste haren verwijdert men niet door scheren of uittrekken, want dan groeien zij nog harder. Men stipt ze aan met waterstofsuperoxyde en sal miak; dan verbleken zij en vallen lang zamerhand uit. KLEDING VOOR de WINTERSPORT Bij geen andere sport is de kleding van zo veel belang als juist bij de Win tersport. En dan letten wij niet in de eerste plaats op elegantie; maar wel op de practische waarde van het Winter- sporcostuum. Het mooiste sneeuw landschap zal ons niet meer interesse ren, als we er koud en huiverig naar staan te kijken. De Noorse ski-costuums zijn n,og al tijd dé beste. Dat wil nu natuurlijk niet zeggen dat we onze cpstuums. voor cle wintersport uit Noorwegen zullen be trekken... De meest geliefde kleuren voor de ski-kleding zijn donkerbruin, blauw of zwart. De sluiting bestaat naar be lieven uit een rits of knopensluiting. Er onder draagt men "vkke gebreide pull overs en veste in hele vrolijke kleuren. Praétisch is de ski-pantalon, met schou derbanden, die opzij met een rits ge sloten wordt. De bijbehorende blouse is van geruit flanel. Hierbij -behoort natuurlijk nog een, wind-dicht jasje. Waterdichte handschoenen en voor grote tochten een kap, die de oren be dekt, zijn onmisbare onderdelen van dit toilet. Voor korte tochten ziet men tegen woordig de zogenaamde plus-fours dragen. Maar deze mode eigent zich alleen voor slanke grote vrouwen. De ski-schoenen moeten groot zijn want de twee paar sokken, een paar waterdichte, moeten erin gedragen kunnen worden. Zo uitgerust kan. men tochten in sneeuw en zon gaan maken. ONS WEKELIJKS PRAATJE Een vc'tfmaam onderdeel van het hïaslfeoisdeni Linnen en Linnenkast. Januari, de maand van het wit goed». In alle magazijnen, wordt nu een zeer bijzondere aandacht besteed aan het linnengoed, en het is bijna een traditie geworden, dat de huivsrouw in deze tijcl haar witgoed-inkopen doet en zodoende de leegten, die in haar lin nenkast zijn ontstaan, weer aanvult. Zij doet dit graag: iedere werkelijke vrouw is blij als haar geslonken sta peltje lakens of handdoeken, weer met enkelé nieuwe exemplaren aangroeit. Want, hoewel men tegenwoordig niet MEER zo'n. groot belang hecht aan de inhoud van de linnenkast als onze grootmoeders dat deden, toch is een linnenkast met haar keurig stapeltjes hagelwit linnen nog steeds de trots van elke degelijke huisvrouw. In grootmoeders tijd was de uitzet van de bruid dikwijls zo uitgebreid, het ging toen allemaal met dozijnen en nog eens dozijnen, dat bijna een men senleeftijd duurde voor alles versleten was. Die tijd is voorbij De moderne vrouw is practischer zij weet dat het linnen door al te lang te liggen geel wordt en min of meer verteert. Zij oordeelt dan ook terecht, dat het veel beter is de linnenkast ieder jaar met enkele nieuwe stukken aan te vullen. Voor een kleine reserve hoort zij echter wel te zorgen. Dit is zij zelfs ken zonder ons te behoeven te deran- geeren. 's Avonds maakte ik met zijne vrouw, zijn schoonbroeder en zijne dochter eene wandeling n.aar het park, of wel wij maakten thuis uitmuntende muziek. Ik heb u gezegd dat ik te Pa rijs eene violoncel gekocht heb; ik heb :edacht, dat het eene verstrooiing voor mij zoude zijn als ik weer wat aan de muziek deed, en mijn oude violon cel was geborsten. Als de familie Ma rinty de uitnodiging aanneemt, die ik haar gedaan heb, om ons op Kertan te komen bezoeken, zullen wij in staat zijn een echt concert te geven. Welk instrument bespeelt uw vriend, papa O hijzelf niets; zijne familie is muziekaal, hij niet. En welke talenten heeft zijne fa milie Mevrouw Marinty bespeelt de harp gelijk men die voorheen bespeel de, haar broeder Anatole Dular, is een goede tweede fluit, en zijne oudste dochter, mejuffrouw... Ik heb u immers reeds over haar gesproken Ik herinner het mij niet, en dan zou ik het mij toch moeten, herinneren. Welnu Mejuffrouw Delphine is buitengewoon sterk op de piano. Is dat alles zeide Armelle. Er zijn ook nog kinderen, doch die ziet men haast niet. En nu eens over u gesproken; welke personen zijn er op Kertan geweest, en welke bezoe ken hebt gij gebracht Ik heb eene visite gemaakt aan de dames du Cassaud, die zeer vroom maar toch allerliefst zijn, en tweemaal ben ik naar Guilvin geweest; beide keren heb ik tante Augustine ontmoet, die, onderwijl zij hare neus yo) stopte' met snuif, mij beknorde omdat ik zo dikwijls alleen, uitging. En uwe ooms Die heb ik slechts ter loops ge» zien. Ik heb aan oom, den advocaat, over den kleermaker geschreven; hij is het, die mij gezegd heeft hoe ik hande len moet. Dat was trouwens nog al gemak kelijk, dewijl ik hem de schadeloos stelling voor het verlaten van zijn huis vooruit betaald had. Er was niets an ders te doen dan hem zijn vertrek een maand van te voren te doen opzeggen,. -Dat heb ik ook. gedaan. Gij schijnt slaap te hebben, papa. Ik heb inderdaad slaap; het ge- schommel van een goed rijtuig doet ie mand na die schokken in den spoor wagen goed. aAiIs gij het mij niet kwa lijk neemt ga ik een ogenblik slapen. Mijnheer Trahec zette zich op zijn mak in het hoekje, trok zijn hoed over zijne ogen en sliep gerust in. Hij opende zijne ogen niet eerder dan toen Armelle de woorden sprak, die ene tooverachtige uitwerking had den Papa, wij zijn op Kertan De hekken van het park werden wijd geopend, de torenklok luidde het welkom, en onder het booggewelf vond mijnheer Trahec al zijne dienst boden met miss Thé en Barba aan het hoofd, die zich daar vereenigd hadden om hem te ontvangen. Het zien van al die blijde a>sarge- zichten gaf zijn gelaat plotseling de ge- lukigste uitdrukking weder, en hij vond een welwillend woord voor ieder, die hem verwelkomde. Gedurende het diner was hij zeer spraakzaarn en opgeruimd, en na taf#

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2