EERSTE ZALIGVERKLARING 1/AN HET N. JAAR mm 9RL PIERLALA lUJUiuiiiMiiii wiiii»mini mi iiiimii'i>mni 111 mn»!' ~v^-Tr^rr»i,TV.x.'eT>r^ BBMiarageBaa—ei EN OMSTREKEN Nummer 8 Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 26 Januari 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n' 881.72 7' Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VINCENZO PALLOTTI Zondagochtend had in de Vaticaan se basiliek de eerste zaligverklaring van het H. Jaar plaats. Het betreft hier een der meest kern merkende vertegenwoordigers van het modern apostolaat die tot de eer dér altaren werd verheven Vincenzo Pal- lotti, een priester uit Rome, die juist 100 jaar geleden gestorven, is. De plechtigheid van de zaligverkla ring had plaats in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Congrega tie, met aan hun hoofd E. P. Tunows- ki, de overste van de Congregatie. Bo ven het altaar en aan de gevel van de basiliek waren grote schilderijen aan gebracht, waarop Vincenzo Pallotti staat afgebeeld. De kanunnikken van de Basiliek hadden aan de epistelzijde plaats ge nomen tegenover de kardinalen,-leden van de Congregatie van de Riten. De postulator die vergezeld was van Mgr. Carinci, secretaris van de Congregatie van de Riten, verzocht kardinaal Mi- cara, de prefect van die Congregatie, om vergunning voor de voorlezing van de pauselijke breve, waarin de zalig verklaring wordt bekend gemaakt. Kardinaal Micara zei in zijn ant woord, dat insgelijks de machtiging van kardinaal Tedeschini, aartspriester van de Basiliek moest worden bekomen Nadat deze formaliteit was vervuld, ilas Mgr. Anichini van het kapittel van het Vatikaan de Latijnse tekst van de ibreve voor. Terwijl men de relikwiën van de gelukzalige op het altaar plaat ste werd een Te Deum gezongen en werd het doek, dat de grote schilderij van Vincenzo Pallotti bedekte weg genomen, te wijl de klokken luidden. De rechtstaande menigte juichte geestdriftig toe. Daarna celebreerde Mgr. Migone, met begeleiding van de koren van de Juliakapel, een H. Mis. WIE WAS VINCENT PALLOTTI. Geboren te Rome op 21 April 1 795, trad Pallotti in het sociale le ven na zijn priesterwijding, die hij te Rome op 16 Mei 1818 ontving. Zijn gedegen studies aan de Romeinse Uni versiteit «La Sapienza», waar hij het doctoraat in de philosophic en de theo logie verwierf hadden hem op het pro fessoraat voorbereid. De jeugdige priester voelde echter meer voor het uitoefenen van de priesterlijke bedie ning onder de jeugd en onder de ar beidsklasse. Hij verbond zich daarom, terstond na zijn priesterwijding, aan dnkele bestaande jongelingenvereni- gingen, waaraan hij na korte tijd een nieuwe bloei gaf. 's Zondags en in de avonduren in. de week oefende hij de priesterlijke bediening aldus uit onder een groot gedeelte van de Romeinse jeugd en beijverde zich door middel van godsdienstoefeningen en door hem opgerichte avondscholen de beoefening van de christelijke deugden en die van de wetenschap bij zijn. jongens te be vorderen. Ditzelfde apostolaat zien wij Pallot ti vlug uitoefenen als geestelijke leids man van de vakverenigingen, die in dat tijdperk te Rome bloeiend waren. Weldra opent hij vak- en landbouw scholen, de laatste voor de jongelingen van de omstreken van de Eeuwige Stad, waarvoor hij in enkele maanden tijd 86 onderwijzers wist aan te wer ven. In de dag maakte hij zich nuttig door het vervullen van de taak van geestelijke leider van verschillende na tionale priestercollege's, zoals het En gelse, Ierse, Griekse en dat van de Pro paganda Fide. Tevens was hij geeste lijk leidsman in het Romeins Semina rie. Pallotti had echter tevens ook voor de materiële noden van zijn volk. Met dit doel stichtte hij het Katholiek .Apostolaat, waarin de meest gegoeden van de stad geldelijke steun gaven voor de armen. Pallotit wilde echter zijn droom eveneens in vervulling zien gaan buiten de stad Rome en zefs bui ten de grenzen van Italië. Enige pries ters kwamen zich bij hem voegen om hem in, zijn uitgebreide taak te helpen. Onder hen besloten zij dan in commu- nauteit te gaan leven. In 1835 had Pallotti voor zijn apostolaat enige re gels samengesteld en, in hetzelfde jaar werd zijn sociëteit door het gezag van de H. Stoel goedgekeurd en gezegend. Weldra zag de ijverige priester in, dat de zieken- en weeshuizen een ge specialiseerd verouwelijk personeel no dig hadden.. In 1843 gelukte het hem het Instituut van de Zusters van het Katholiek Apostolaat in het leven te roepen. Ondanks de vermeerdering van zijn dagelijkse arbeid door een steeds gro tere omvang van zijn stichtingen ver loor Pallotti de heiliging van zijn eigen ziel niet uit het oog. Dit voltrok zich vooral door het contact met andere zielen in de biechtstoelen van de Eeu wige Stad, waarbij niet alleen, opzien bare bekeringen maar ook wonderba re lichamelijke genezingen plaats von den. Op 22 Januari 1850 ontviel deze apostel van de liefde aan. zijn jeugdige instellingen en aan zijn geliefde armen van Rome. Zijn volgelingen zijn thans verspreid in Argentinië, Brazilië, Ca nada, Chili, Duitsland, Engeland, Ier land, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Polen, Spanje, Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten van Amerika, Uru guay en Zwitserland. HET SCHOOLCONFLICT TE HE8ST-OP DEN-BERG KRIJGT ZIJN BESLAG Men zal zich herinneren dat we in ons blad het ergelijk vergrijp tegen het privaat eigendomsrecht hebben gehe keld, naar aanleiding van de ongewet tigde en onwettelijke in beslagname van het «Huis Brems» waar de werken van de christelijke sociale werken wer den in onder gebracht. Deze geweldadige inbezitneming ge beurde op bevel van het ministerie van Openbare Werken, waarschijnlijk ver keerd ingelicht door fanatieke voor vechters van 'het officieel onderwijs en beïnvloed door persoonlijke betrekkin - gen, die zekere sectaire groepen te Heist deden gelden in de ministeriële departementen. Die zaak heeft thans haar beslag ge kregen. Sinds geruime tijd was het ge weten, dat van hetzelfde ministerie het bevel werd herroepen en een tegenbe vel werd uitgevaardigd, waardoor het huis onmiddellijk moest worden ont ruimd door de officiële school. Door de burgemeester werd hierte gen geprotesteerd, met het gevolg, dat hij de onmiddellijke ontruiming enkele dagen kon doen uitstellen, wat de klap op de vuurpijl enigszins moest verdoe zelen. Maar de feiten spraken voor zich zelf. In, zeven haasten werden metalen barakken opgetrokken op een ontei gend terrein waar momenteel grootse werken aan gang zijn om een nieuwe middelbare school te bouwen. Deze zouden dus moeten dienen, om de klassen in orde te brengen, zolang de nieuwe school niet zou zijn Voltooid en in geval het ministerie de ontrui ming zou doordrijven. Bovendien was de woede, -die de liberale burgemeester Wouters op het gemeentehuis ten toon spreidde een bewijs genoeg, dat hij het einde van de comedie voorzag en hij hopeloos alleen nu ook de ministeriële diensten hadden ingezien, dat ze door een klein zielige en sectaire dorpspolitieker wa ren om de tuin geleid. In alle stilte werd dan, het Huis Brems ontruimd. Ditmaal kwamen er geen manifestaties bij te pas. Het weldenkende deel van de be volking, dat toentertijd de onwettelij ke onteigening afkeurde, heeft ditmaal, nu ze een overwinning boekte ook haar kalmte en waardigheid niet laten va ren. Zonder leedvermaak wordt ech ter de bedenking gemaakt, dat einde lijk recht is geschied, en dat boos op zet en kwade trouw, toch nog altijd op een greintje gezond verstand moe ten stranden. WAT WSJ UITGEVEN AAN! TOERISTBSCHE PROPAGANDA Ons land besteedt ieder jaar 6 mil lioen 650.000 fr. aan, toeristische pro paganda. Wij beschikken,, in samen werking met de spoorwegen en de Sa bena, over 15 propagandakantoren in het buitenland, en de vreemde toeris ten brachten in 1948 voor ons land 500 millioen op. De uitgaven voor de propaganda bedroegen dus 1,3 t.h van het zakencij fer. Nederland geeft 9 millioen fr. uit voor toeristische propaganda, en b. schikt slechts over 1 kantoor in het buitenland. Het ontving in 1948 460 millioen aan uitgaven van de vreem de toeristen. De propaganda kostte dus bijna 2 t.h. van de opbrengst. Frankrijk besteedde 36 millioen fr. EEN WEREL1 VOL TEGENSTELLINGEN De wereld loopt op krukken, zeg gen de mensen. Beter past te zeggen de wereld staat op zijn kop. Er gaat haast geen, dag voorbij of men leest in de bladen dat een of an dere geleerde van een of ander land een nieuwe ontdekking heeft gedaan op gebied der geneeskunde. Een nieuw serum tegen deze of gene ziekte een nieuwe methode om door heelkundige bewerking ene tot nog toe ongenees bare kwaal radikaal te genezen. Hoe dikwijls heeft men niet geschreven dat eindelijk de man gevonden werd die de kanker; die vrezelijke ziekte die duizenden mensen in het graf sleept, kan genezen. Men kent nobel prijzerj toe op gebied der geneeskunde. Dit alles bewijst hoe geweldig de mensen geecht zijn aan het leven. Deze geecht- heid is ten andere heel natuurlijk. Maar van den andere kant wordt even druk gezocht naar nieuwe moord- methoden. De modernste oorlogswapens zijn kinderspeelgoed geworden in verge lijking met de atoombom. Thans zou de atoombom een kinder-bommeken zijn in vergelijking met de jongste nieuwigheid in zake bommen, nl. de waterstofbom. Wat zou het meest betaald worden een brevet om mensen te genezen of een om mensen te doden Nobelprij zen aan geneeskundigen en fortuinen aan bommen-uitvinders. Men sticht werken en bedelt voor liefdadige doeleinden; mèn bouwt hos pitalen, klinieken, sianatorias, herstel lingshuizen, enz. De staat steunt met zo nauw mogelijk berekende subsidies. En, wat al miljarden worden jaar lijks niet uitgegeven aan oorlogstuig en al wat hiermee in verband staat. Er is geen land, geen regiem, geen partij, geen volk, en geen mens of hij heeft vredes planner. De ene beschul digt de andere van cjorloggestook. Mannen met naanV reizen van het een land naar het andere, geven over al conferenties over wereldeconomie, wereldvrede, rechten van den mens, eerbied voor de menselijke waardig heid, en dies meer. Diezelfde mannen onderhouden in eigen land de binnenlandse twisten en verdeeldheid Er komt oorlog over een land, het land wordt door een brutale overwel diger, zonder oorlogsverklaring, over vallen. In deze rechtvaardige verde digingsstrijd sneuvelden duizende sol daten en burgers worden oorlogsslacht-f offers. Grote mogendheden, het ge vaar voor eigen land ziende, gebaren ter hulp te snellen. Het is alleen maar een geste, want ze zijn niet gereed tot een doelmatig verweer. De koning van dat landeken, het nutteloze van die ongelijke strijd in ziende en dus ook het nutteloos* bloed vergieten willen voorkomen, zal, na een laatste krachtinspanning van zijn leger om de helpers in hun vlucht te beschermen, zonder voorwaarde capi tuleren. En dan durven mensen, die gans de oorlog door warmtjes en. goed gevoed verre van bezetting en oorlogs gevaar zaten, beweren dat die koning een onwaardige is omdat hij niet heeft voort gevochten. Deze reeks van tegenstellingen kan men tot in het oneindige voortzetten. Inderdaad, de wereld is een vat vol tegenstrij digheden. De wereld is nooit gediend geweest en is het nog niet met liefdesverklarin gen aan het adres der volkeren. Wat minder mooie woorden en wat meer handelen naar die weinige woor den zou voorzeker wat meer aarde aan de vredesdijk brengen. Veel spreken over vrede is wellicht wel het klaarste bewijs dat de vrede in gevaar is. Niet spreken over vrede maar een wereld opbouwen in rechtvaardigheid en liefde, in binnen- en buitenland, zal voorbijoorlogen doen vergeten en behoeden voor nieuwe mensenslachtin gen. PIERLALA. voor de propaganda, gevoerd door buitenlandse kantoren en ontving van de vreemde toeristen 4 milliard 400 millioen fr. De propaganda kostte dus slechts 0,9 t.h. Zwitserland, het land van het toe risme bij uitstek, besteedde 50 mil lioen fr. aan toeristische propaganda. Het onderhoudt 16 kantoren in, het buitenland, en ontving 4 milliard frank van de vreemde toeristen. De propa ganda kostte er dus 1,2 t.h. van. het toeristisch zakencij fer - DE AFGELASTE WERVINGSEXAMENS HET INSCHRIJVINGSGELD WORDT TERUGBETAALD Naar aanleiding van het aflassen van de uitgeschreven examens voor de rijksbetrekkingen stellen enkele be trokkenen, niet-prioritairen en nog niet in dienst als tijdelijken van de Staat, de vraag wat er met de inschrijvings gelden voor deze examens en neerge legde stukken gaat gebeuren. Hierover ondervraagd door volks vertegenwoordiger Kiebooms. heeft de minister geantwoord, dat een wetsont werp dat zojuist betreffende die kwes tie werd neergelegd, de terugbetaling voorschrijft van het inschrijvingsgeld. De vergoeding van de andere onkos ten lijkt niet gepast. Evenwel kunnen de candidaten de ingezonden bewijs stukken terug bekomen. HET GEBRUIK DER WERKABONNEMENTEN In antwoord op een parlementaire vraag heeft de minister van Verkeers wezen meegedeeld dat in principe de voor één heen- en terugreis per week geldige biljetten van werklieden uit de privaatnijverheid slechts 's Zondags of 's Maandags voor de heenreis en s Zaterdags of 's Zondags voor de te rugreis mogen gebezigd worden. De heenreis mag echter een dag la ter geschieden als de Maandag een wettelijke feestdag is; de terugreis mag een dag vroeger geschieden als de Za terdag een wettelijke feestdag is. Elk andere dag van de week die op een wettelijke feestdag valt is met de Zondag gelijkgesteld voor het verkrij gen van het bezigen van bedoelde bil jetten. De werkman kan dus de dag vóór die feestdag, ja zelfs op de feestdag zelf naar huis weerkeren. De werkman die wegens een wette lijke feestdag in het midden van de week in zijn woonplaats is terugge keerd kan een tweede biljet verkrijgen om hetzij op de feestdag zelf, hetzij 's anderendaags terug naar zijn werk te gaan. In gewettigde buitengewone om standigheden (stilleggen van het werk, ziekte, enz.) mag de stationschef de werkman toelaten zijn biljet om op het even welke andere dag van de week te bezigen, hetzij om naar zijn werk te gaan, hetzij om naar zijn woonplaats terug te keren, als de heen- en terug reis maar in de loop van een zelfde week geschieden. Het voorstel de gerechtigden de dag van vertrek en van terugkeer te laten kiezen is niet overeen te brengen met het principe van het biljet dat slechts geldig is voor de week die het zij 's Zondags, hetzij 's Maandags in- aat. Heel het stelsel van de abonnemen ten voor werklieden berust op dat principe en de maatschappij ziet de mogelijkheid niet in daarvan af te DE KORTING VOOR OUDERS VAN GROTE GEZINNEN IN AUTOBUSDIENSTEN NIET VAN KRACHT In verband met het van kracht wor den van de wet, die aan de ouders van grote gezinnen levenslang recht geeft op vermindering op de spoorwegen, zijn er ouders, waarvan de kinderen de leeftijd van 1 8 jaar overschreden hebben, die nog zekere moeilijkheden ondervinden op autobusdiensten en buurtspoorwegen- Luidens een antwoord van de minis ter van Verkeerswezen aan senator Van In kan de toepassing van de wet niet worden ingeroepen. De minister licht deze kwestie verder toe «Op verzoek van de regering en mits toezeg van vergoeding ten laste van de Schatkist werd door de Natio nale Maatschappij van Belgische Spoorwegen de tanefmaatregel uitge vaardigd waarbij aan de ouders van gezinnen welke op een gegeven ogen blik minsten vier ongehuwde kinderen van minder dan 21 jaar telden 50 p.c. vermindering wordt verleend hun le ven lang. Die maatregel trad bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwege in voege op 4 October jl. Onder dezelfde voorwaarden werd door de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen tot dezelfde tariefs maatregel overgegaan. Op de lijnen van het buurtspoorwegnet trad hij ech ter maar in voege op 24 November. De persoonlijke bewijskaart, op vertoon waarvan de belanghebbenden biljetten tegen halve prijs te bekomen, worden hun verstrekt door de zorgen van de Bond der Grote Gezinnen van België. Wat de autobusdiensten betreft stelt het geval zich onder een ander daglicht, ten overstaan van het parti culier statuut van die ondernemingen en de practische onmogelijkheid van financiële tussenkomst van staatswege. De zaak werd ter studie genomen. In. afwachting is de nieuwe gunstmaat- regel op de autobusdiensten niet van kracht. FONDS DER IV1 EESTBEGAAFD EN OUDERS, LEEST DIT Wij vestigen de aandacht van de katholieke ouders en in het bijzonder deze van de hoofden der kroostrijke gezinnen op de volgende mededeling. De studieleningen op het Fonds der Meestbegaafden mogen verleend wor den voor al de studiën na het lager onderwijs technische normale, mid delbare, kunststudiën, enz. met uitslui ting van de universiteiten en gelijkge stelde studiën. Overeenkomstig de wettelijke be schikkingen moeten de aanvragen voor deelneming aan het schiftingsexamen verplichtend gestuurd worden, voor de arrondissementsfondsen, aan de Gou verneur der Provincie, vóór 15 Fe- bmari wat betreft het schooljaar 1950- 1951. De aanvragen moeten uitgaan van het gezinshoofd en de volgende inlich tingen bevatten 1Plaats en datum van, geboorte van de candidaat-beursstudent 2. Studiën welke de belanghebben de kiest (klas, sectie, jaar, vermoede lijk gesticht) 3. Bedrag der aangevraagde beurs (kosten van boeken, schoolbehoeften, kosten van trams of treinen, verschei dene). De aanvragen moeten vergezeld zijn van een omstandig getuigschrift van het schoolhoofd, de uitslagen ver meldend bekomen gedurende de drie laatste schooljaren (twee jaren plus de aan gang zijnde semester tot 15 Fe bruari) Een afschrift van het gezondheids boekje moet er eveneens bijgevoegd worden zo dit document bestaat in de bezochte school. De aanvragen van studieleningen die uitgaan van personen woonachtig in een, gemeente die een gemeente fonds bezit, moeten gericht worden aan het betrokken gemeentebestuur, vóór 15 Februari 1950 LEGERNIEUWS BELGISCHE LUCHTMACHT WERFT PERSONEEL Bij onze Luchtmacht zijn een groot aantal plaatsen te begeven voor spe cialisten of half-geschoolde specialis ten. 1Candidaat-specialisten 4 landmeters, 2 tolken (Engels), 8 ra diowerktuigkundigen, 1 nijverheids- en bouwkundig tekenaar, 9 radarwerk tuigkundigen, 2 technische tekenaars, 12 opplakker-schilders, 27 werktuig kundigen voor nauwkeurigheidsinstru menten, 6 marine werktuigkundigen.. 29 werktuigkundigen vliegtuigmotoren, 3 1 getuigdrijvers, 1 7 radaroperateurs, 2 vulcaniseerders. 2. Candidaat half geschoolde specialisten 2 bediende der speciale diensten (kennis hebbend van het En- ;els)1 7 operateur-radiotelefonisten. 3. Personeel voor de kazerne ring 2 vloerleggers, 6 electriekers, 2 metselaars-plakkers, 2 mannen vooi het onderhouden van het pompstation. 4. Personeel van het troepenka der 100 candidaat-gegradueerder, (toekomstige onderrichters, bureelbe dienden, (secretarissen, politiemannen, magazijniers, enz.) VOORWAARDEN. A) Leeftijd van 16 tot 28 jaai voor de candidaat-specialisten van 16 tot 26 jaar voor de candidaten van het troepenkader; lieden van de ka zernering (minimum 30 jaar in geval van dienstneming). De grenzen van 28, 26 en 35 jaar mogen respectievelijk verlengd worden tot 30, 29 en 37 jaar voor de oud- krijgsgevangenen, politieke gevangenen en gewapende weerstanders. B) Minimum-studies 3 j. van een beroeps- of nijverheidsschool voor de candidaat-specialisten 4e van het athe neum voor de candidaat-gegradueer- den. C) Moreel, lichamelijk en ambtelijk geschikt bevonden worden. Aanvraag tot inlichtingen bij de commandant van het Werfcentrum van de Luchtmacht, Groenveldkazerne, Meisbroek. HOENDERPEST EN EIEREN Het departement van, Landbouw be richt dat de pseudo-hoenderpest (ziek te van Newcastle) waargenomen in Oost-Vlaanderen, niet besmettelijk is voor de mens. De eieren mogen zon, der gevaar verbruikt worden. ZUURKIJKERS EN AZIJNBROU WERS krijgen geen toegang tot hei Groen Kruis op volgende dagen Zondag 5 Februari 1950 te 7 u. Maandag 6 Februari 1950 te 7 u. 30 Donderdag 9 Februari 1950, te 7 u, 30 tenzij ze de verbintenis aangaan in 't vervolg vreugdevol door het leven te gaan. Om daartoe bekwaam te wor- den geacht moeten ze de opvoeringen j bijwonen van DERTIG SÉCONDEN LIEFDE, het formidabel blijspel van Aldo de Benedetti, opgevoerd door [de CATHAR 1 NISTEN.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1