QrouwenRrortiefr Ondermijnd 10.000 SOLDATEN fVaEER DAN VORIG JAAR ONS LEGERCONTINGENT DIENT AANGEPAST AAN DE BUITEN LANDSE POLITIEK. Dhr Koninckx heeft in naam van de Kamercommissie van Landsverdedi ging verslag uitgebracht over het wets ontwerp tot vaststelling van het contin gent van het leger en de effectieven van de territoriale wacht voor luchtaf weer voor het jaar 1950. De verslaggever merkt eerst op, dat 'de commissie verwonderd was over de opvoering van het contingent, en meer 'bepaald, van het aantal miliciens. In dit verband betreurde een, lid dat dit verhoging, die klaarblijkelijk uit de nieuwe inrichting van het leger voortvloeit, alsmede uit de verbinte- nissen van België binnen het kader van de verplichtingen die uit de defen sieve overeenkomsten^ voortspruiten welke te Brussel en te Washington wer den aangegaan, besloten en voorbe reid werd zonder de voorafgaande in stemming van 'het Parlement. Men had het Parlement moeten verzoeken zich uit te spreken over de ontwerpen van hervorming van sommige bestandde len van ons militair apparaat. Waarom werd de wetgevende macht, bij voor beeld, nog niet verzocht om het wette lijk statuut van de Zeemacht vast te stellen, die kort na de bevrijding werd opgericht ZWARE FINANCIËLE LASTEN Een ander lid gaf zijn verwondering te kennen over het uitblijven van de toepassing van de wet van 10 Januari 1940 tot instelling van een militaire belasting, alsmede zijn bezorgdheid omtrent de omvang van de verbinte nissen van Belgie en hij heeft zich af* gevraagd of de lasten die er uit voort vloeien niet te zwaar zijn in verhou ding tot de lasten van de andere geas socieerde mogendheden.. Het is voorze ker geboden te zorgen voor een rede lijke beperking van die lasten en te ver mijden dat zij de geldelijke perken zouden overschrijden van de Natie, die ongetwijfeld bereid is de nodige geldelijke krachtinspanning te doen met het oog op de bescherming van net grondgebied en van zijn inwoners, maar die er ook voor bezorgd is zulke te doen zonder haar initiatieven op economisch en sociaal gebied te moe ten beperken. GEEN VERLENGING VAN DE DUUR DER DIENSTPLICHT. Een derde commissielid heeft ge zinspeeld op de vrijstellingen en op de oproepingsuitstellen en heeft dienaan, gaande de wens geuit, dat de bestaan de regelen zouden worden behand- haafd. De verslaggever heeft overigens gevraagd of de bepalingen, van het ont werp van dien aard zijn, dat zij een verlenging van dc duur van de dienst plicht zullen medebrengen. De Minister heeft op laatstbedoelde vragen ontkennend geantwoord d duur van de dienstplicht zal thans evenmin worden gewijzigd als de gel betreffende de uitstalen en de vrij stellingen. Maar een land moet het le ger van zijn buitenlandse politiek heb ben. Die politiek werd sedert de be vrijding zonder voorbehoud goedge keurd door de meerderheid der Parle mentsleden men moet er de onver mijdelijke gevolgtrekkingen van aan nemen. Derhalve strekt het ontwerp tot aanpassing van de cijfers van het, contingent aan de onmiddellijke nood wendigheden. 31.000 BEROEPSMILITAIREN Die cijfers betekenen een verhoging met 10.262 man ten opzichte van het contingent voor 1949. De door het ontwem bepaalde gemiddelde effectie ven zijn nochtans maxima-cijfers vol gens de geest van de militiewet. Het voorziene totaal van 31.007 be roepsmilitairen is als volgt onderver deeld Landleger 10.500 onderofficieren.) 7.950 weddetrekkende korporaals en soldaten 1.500 soldijtrekkende kor poraals en sodlaten 5. (DO specialis ten. Luchtmacht 1.952 onderofficieren; 2.636 weddetrekkende korporaals en soldaten; 765 soldijtrekkende korpo raals en soldaten. Zeemacht 654 onderofficieren matrozen. Wat de 42.275 voorziene miliciens en de 500 weder onder de wapens ge roepen miliciens betreft, worden deze totalen als volgt onderverdeeld Landleger 37.750 en 450 mili ciens/dag (wederoproepingj Luchtmacht 3.755 2S mili ciens/dag (wederoproeping). Zeemacht 770 en 25 mili ciens/dag (wederoproeping). DIEFSTAL TEN NADELE VAN DE LOTERIJ DER NEGEN PROVINCIËN DE DADER AANGEHOUDEN TE PARUS Het Parijse parket heeft het parket van Charleroi er van verwittigd dat Pierre Cherton, de bediende van de Loterij der Negen Provinciën, die op de vlucht geslagen was met een half millioen Belgische frank, te Parijs werd aangehouden en eerlang zal worden overgeleverd. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Ds uitslag van de 1 1 4e trekking van e Lening tot Wederopbouw 1 ste schijf) luidt Wint 5 millioen Reeks 0397 Nr. 0/87, Wint 2 millioen Reeks 3078 Nr. 0117. Wint 1 milïicen Reeks 0388 Nr 0756. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 frank. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. KOLONIALE LOTERIJ. Winnen 200 fr. de biljetten eindi gend op 8 Winnen 500 fr. de biljetten eindi gend op 32 Winnen 1.000 fr. de biljetten eindi gend op 309, 273 en 1 78. Winnen 2.500 fr. de biljetten, eindi gend op 0492, 7343. 7253, 0607, 4652, 2382, 5130, 5957; Winnen 5000 fr.., de biljetten eindi gend OD 4880, 2940, 0740, 9427, 6055. Winnen 10.000 fr. de biljetten ein digend op 8969, 9436, 9301; Winnen 20.000 fr. de biljetten ein digend op 28.573, 75.941. Winnen 50.000 fr. de biljetten ein digend op 82.465, 64.636, 76.054 en 69°. 144. Winnen 100.000 fr. de biljetten ein digend op 90.122, 42.128, 70.908, 5(f.883. Winnen 250.000 fr. de biljetten eindigend op 46.924. Winnen 500.000 fr. de biljetten 102.798 en 242.542. Wint 1 millioen frank het biljet 156.543. Wint 2 millioen en half het biljef 194.009. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zcsidag Geroosterd brood met garnalen en mayonnaise Vermicelli- soep Gestoofd konijn Appel- compote Gekookte aardappelen Hazelnotenschoteltje. Maandag Biefstuk Sla Frites Fruit. i Dine-deg Aardappelen met witioof Hard gekookte eieren en geklopte boter Flensjes. Woensdag Varkenscoteletten Gestoofde selderij r Gekookte aar dappelen Oranje Omelet. Dcïïdei'diag' Schapenragout Wit te bonen Vanillepudding. Vrijdag Gebakken haring Zure saus Gebakken aardappe.en Rijstpap. Zaterdag Opgevulde witte kool Varkensgehakt Gekookte aardap pelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. HazeinotenschoiéLj^- Benodigd 8 grote beschuiten, )/z liter melk eferen 80 gram suiker 150 gr. ongepelde hazelnoten boter pa neermeel. Bereiding Wrijf de beschuiten in de warme melk fijn. Roer de eierdooi ers glad met de suiker, voeg er, flink roerende, de warme pap en de gepel de en geraspte of gemalen hazelnoten bij. Klop het eiwit stijf en meng het er luchtig door. Doe de massa in een vuurvast schoteltje. Strijk de boven kant'glad, strooi er een mengsel van paneermeel, fijne hazelnoten en suiker over, maak de rand van het schoteltje schoon en laat het in de oven licht bruin worden en rijzen. Aardappelen met Witiccf, Haarde eieren en Gdfjcple Beter. Bencdigd 1 Kgr. Witloof 8eieren Va melk 1 5 Gr. boter 30 gr. bloem zout en muskaatnoot 1 Kg. aar dappelen en ongeveer 50 gr. boter. Bereiding Ontdoe het witloof van alle dorre en harde delen, doch zorg dat de stronkjes in hun geheel blijven Was deze enige malen in ruim water en kook ze daarna in zo wemig mogelijk water met zout gaar in> ongeveer J kwartier. Kook de eieren hard, pel ze en snijd ze in de lengte doormidaen. Maak het sausje door de boter met de bloem roerende aam de kook te oren- gen en hierbij Je «me melk voegen. Laat het even dov*°ken en giet het over het loof, dat cfp een vergtet is uit gelekt en daarna |P een verwarmde schotel is gelegd, lieg er de harde eie ren omheen, garneer de schotel met enige takjes pejevselie en dien er aar dappelen en geklopte boter bij. Oranje-Omelet. Benodigd: 4 eie ren 45 gr. suiker een snufje zout 25 gr. boter 2 sinaasappels poe dersuiker. Bereiding Roer de eierdooiers met de suiker, het zout en de geraspte schil van één sinaasappel tot een schuimige massa. Klop het eiwit zeer stijf. Laat de boter in een koekenpan, smelten, maar niet bruin worden. Schep de eier- dooiermassa zeer luchtig door het ei wit en bak van dit mengsel 4 omelets, op een zacht vuurtje, slechts aan één kant bruin,. Schuif onder het bakken de omelet telkens heen en weer, zodat aanbranden wordt voorkomen en le 3 1 ste Vervolg. Men heeft zich te Kertanhir niet met mijne zaken te bemoeien, zeide Yankez bars. De smid zag hem met fonkelende ogen aan. Lieden, die ter goeder naam en faam staan, vrezen nooit dat er over hen gesproken wordt. Ik moet van dat meer weten. Ik kom u niet opzoeken om ver- wijtingen te ontvangen, vader. Maar ik ben verplicht ze u te doenw en ik zal ze u doen en als gij niet kunt wachten tot dat ik het paard van den ontvanger beslagen, heb, kom dan morgen tegen schemeravond te rug: ik moet u spreken. Met deze woorden nam de smid een gloeiend hoefijzer uit het vuur en ging er mede naar het paard van den ont vanger, dat aan een ijzeren ring van den buitenmuur vastgebonden stond. Alleen gebleven stond Yankez op, ging vervolgens weder zitten, stond daarna nog eens op, keek even buiten de deur, en toen plotseling naar ene kast gaande, opende hij haar zonder gerucht te maken,, stak zijne hand door de opening, en nam, in het duis ter tastende, een voorwerp weg, dat hij schielijk in zijn zak stak. Vervol gens ging hij op zijne beurt naar bui ten, en zonder een woord met ziin va c!e laatste twee minuten even een dek sel op de pan.. Schuif de omelet vco. de helft op een verwarmd bord, leg e: een gedeelte van de in blokjes gesne den sinaas appels, die met suiker be strooid enige tijd zijn weggezet op en sla de omelet dicht. Bestrooi de bo venkant met wat poedersuiker en maak er met een gloeiende breinaald ruiten overheen. KEUKENGEHEIMEN. Zorg vocv rege matige gezonde en smakelijke Maaltijden. Er zijn drie dingen nodig om een maaltijd aan zijn doel, de voeding zo veel mogelijk Ut doen bean,twooraen: en dat zijn Regelmatigheid, een sma kelijke bereiding en een uiterste zinde lijkheid. Regelmaat moet er zijn om de maag in de gelegenheid te stellen het voed sel te verteren en op vaste tijden te rusten. Voor een gezond voedsel geven v/e de voorkeur aan verse spijzen. Maak slechts een matig gebruik van inge maakte voedingsmiddelen. Vooral bij de aankoop van vis, zuivelproducten., vlees en vleesbereiding, als worst en pastei, mogen we ons niet laten verlei den door het ((goedkoop», maar gaan we liever in betrouwbare winkels waar we zeker zijn. goed verse waren te be komen. Bereid de spijzen smakelijk, maak ze niet te vet, en gebruik geen grote hoeveelheden specerijen. Sterk gekrui de spijzen bemoeilijken de werking van het maagsap, en verteren slecht. Het is niet de grote hoeveelheid, maar de gepaste maat, die de spijzen sma kelijk zal maken. Zorg ook voor afwisseling in het menu. Breng niet op gestelde dagen steeds dezelfde schotels op tafel. Laat Uw huisgenoten niet altijd vooraf we ten wat er opgediend zal worden, en bezorg hen eens een verrassing. Dien het eten smakelijk op. De grootste reinheid moet hier in acht ge nomen worden. Schik de schotel: smaakvol op, zij strelen, het oog en prikkelen de eetlust. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Als het buiten regent of sneeuwt, j man en kinderen komen met door- natte schoenen thuis, moet moeder zor gen, dat deze schoenen weer zo vlug mogelijk droog worden. Neem hier voor een groot vel vloeipapier en vraag Uw huisgenoten hier hun schoenen op te plaatsen met de zolen naar boven. De schoenen zullen, zeer vlug drogen, zonder de nadelen te ondervinden van het drogen bij een warme kachel. Het vloeipapier hoeft na gebruik niet weg gegooid te worden, maar kan verschei dene keren dienst doen. Wanneer we een lade hebben in kast of tafel, die niet goed schuift, wrijf dan de zijkanten eens in met een stukje harde huishoudzeep. En ge zult ondervinden hoe gemakkelijk het weer gaat. Nylonkousen moeten we niet in de kast laten liggen, maar regelmatig dragen. Door ze steeds, na een dag ge dragen te hebben, in wat lauw water uit te spoelen, zullen we er veel ple zier aan beleven. Want door dit regel matig wassen zal de weerstandskracht en de sterkte der Nylonweefsels wor- rA der te wisselen, die bezig was spijkers in den hoef van een appelgrauwen schimmel te slaan, vertrok hij met haastige schreden langs het plein. Bij de Sint-Jacobskapel sloeg hij de richting van dc Blauwe Rots in. De kleermaker was onder het hun- ,nenbed vandaan gegaan, klaarKlsJjkel- lijk om hem in het voorbijgaan beter te kunnen bespieden. Toen hij Yankez bemerkte, ging hij hem haastig tege moet. Ziedaar, verwenste kleermaker, mompelde Yankez, geheel buiten adem van het snelle lopen, terwijl hij een voorwerp voor de voeten des kleeren- makers wierp, dat een metaalklank liet horen toen het op de steenen viel. Het is goed, Yankez, ik dank je, zeide de kleermaker, die, hem bukte om het op te rapen. En op zijne beurt den loop opne mende, vatte hij Yankez, die reeds naar Kertan vluchtte, bij den arm. Morgen ochtend, precies om tien uur, na het derde gelui voor de Hoog mis zeide hij. Ja, oude satan, antwoordde Yan kez, terwijl hij zijn arm losmaakte. Onder den groten eik, achter den muur van den moestuin. Ja, antwoordde Yankez nog eens, terwijl hij zich snel verwijderde. XXi. DE GOEDE ENGEL. Pasen is voor de gelovige Christe nen een. grote feestdag. Het is dan niet meer de Engel des Heren, die voorbij gaat om het door God uitverkoreni volk te beschermen, het is de Heer zelf, die de harten komt vernieuwen en d zielen bevredigen. De gemeenschap pelijke Paas-communie heeft plaats ge- den verboog De kulkvfekjes in linnengoed die soms na het wassen achterblijven, kunnen we verwijderen coor het lin nen enige tijd in het water le zetten, of de vlekken apart met azijn te be handelen. Door een eenvoudig middeltje zijn snijbloemen, die beginnen te ver welken, nog enkele dagen goed te hou den. We zetten de sten gels voor onge veer een derde gedeelte in een kom met kokend water. Zo laten staan.', tot- het water is afgekoeld, dan het gedeel te der stengels, die in heet water heb ben gestaan, afsnijden en de bloemen weer in een vaas met fris water zetten. Op deze manier blijven ze nog ver schillende dagen fris. WINTERON GEMAKKEN. Winterhanden ontstaan meestal door een grote temperatuurwisseling. Wonneer men dus van de koude in dc warmte komt, moet men de handen ge leidelijk aan de warmer temperatuur laten wennen en in geen geval de han den dadelijk bij het binnenkomen b.j een hete kachel houden. Als men win terhanden heeft is het zeer verkeerd dikke lederen handschoenen te dragen, die de lucht volledig afsluiten. fn dit geval zijn wollen handschoenen veel beter, ze zijn poreus en houden de handen warm. Massage van de handen, of deze in wrijven met een gevitamineerde creme, of een, creme die levertraan bevat, zijn goede remedies. Kloven aan de handen ontstaan zowel door koude als door vochtigheid. Vermijd het gebruik van te koud water of te warm water. Spoel, na het wassen de handen steeds goed na, opdat geen zeeprestjes zouden achterblijven, en droog ze zorgvuldig af. Vet de handen 's nachts in met een vette creme oi glycerine. Tegen het vuil worden van het beddegoed, kunt ge dan een paar katoenen, handschoenen aantrekken. Voor wintervoeten geldt dezelf de maatregel als voor winterhanden. Het dragen van wollen zokjes is ten zeerste aan te raden. Zijn de handen of voeten bij thuiskomst uit de koude half bevroren dompel ze dan afwisselend in heet en koud water. Eindig met koud water. Daarna, door middel van een hard ruig washandje, de ledematen met» kamferspiritus inwrijven, waardoor de bloedsomloop aangewakkerd wordt, er de handen of voeten onmiddellijk ver warmen. Nog een lastig winterverschijnsel is gekloven lippen. Een, uitstekend middel hiertegen is de lippen inwrijven met cacaoboter, masseren met de vin ger, opdat de zalf goed in de lippen zou dringen. Let er op de lippen bij koud~ weer zo weinig mogelijk hel speeksel te bevochtigen, of op de lip pen te bijten, want daardoor wordt hel kwaad nog erger. Een ruwe gelaatshuid, door kou de wind veroorzaakt, behandelt mer. als volgt Was het gezicht met lauw water waarbij een koffielepel borax is gevoegd, en gebruik alleen overvette zeep, die bij de apotheker verkrijgbaar is. Bij het buitengaan het gezicht in wrijven met een goede creme. Tegen een rode neus helpt een had, de christenen hebben zich ver drongen om de H. Tafel, en er heerst een onbestemde adem van verrijzenis in cle lucht, en die lucht dringt door tot in de diepte der zielen. Wanneer men door ene ernstige stu die des geloofs de betekenis van het oude en het nieuwe Paasfeest, den dubbelen doortocht des Heren, begre pen heeft, gevoelt men ene dubbele liefde voor dezen schonen feestdag, die is als het zout dat, over het mens dom gestrooid wordt, teneinde het voor bederf te behoeden. Op Kertan en te Kertanhir was de godsdienstige beweging op den. groten dag van Pasen duidelijk merkbaar. Meer dan een man, door het slechte, voorbeeld en de koude spotternijen van mijnheer Trahec in zijn. geloof ge schokt, had verzuimd zijne paasplich- ten te vervullen, doch niemand zou er nog aan hebben durven denken, de HcTogmis te verzuimen, uitgenomen Jan Kerbic, die openlijk voor zijne goddeloosheid uitkwam. Op het kasteel zelf sleepte Barba en Magdalena het grootste gedeelte der dienstboden mede, en h et was een ware verlichting voor Magdalena. die haar eenvoudigen godsdienstzin behou den had, toen zij mijnheer Trahec aan Armelle hoorde voorstellen, samen een uitstapje naar Vannes te maken, watf door Armelle gretig werd aangeno men. Magdalena haastte zich het bevel om in te spannen aan den koetsier over te brengen, terwijl ?ij er bijvoegde Gij zult den tijd hebben Mis te gaan horen in Onze-Lieve-Vrouw, als gij Mijnheer en de Juffrouw naar het station zult gebracht hebben Martijn. Martijn, op wien Magdalena een groten invloed uitoefende, knikte glim lachend, ten teken van toestemming. Toen hare meesters vertrokken wa ren, ging het jonge meisje op sermoen uit bij miss Drelling, die, meende zij, toch altijd nog ene plaats in de banb der Kertan zou vullen. Miss Drelling was in den godsdienst, die zij zichzelven schiep juist aan het hoofdstuk der openbare feesten geko men. Katholiek zij dacht er niet aan het te worden; maar zij vond dat Lu- thre een godsdienst had uitgedacht, die te koud was en te veel ontdaan van al le poëzie. Van Magdalena vernemen de, dat alles in de kerk dien dag prach tig zoude zijn, dat de oude vanen, ont plooid zouden worden, dat de ganse parochie er tegenwoordig zou zijn, dat mannen en vrouwen het CREDO uit één stem zouden zingen, liet de Engel- zich overhalen, en maakte zij toebe reidselen om de Hoogmis te gaan bij wonen, gelijk zij zich gereed zou heb ben gemaakt om een wedren te gaan :n. Doch 'de persoon, dien Magdalena het meest ter harte ging, was Yankez Yankez, die door zijn gedrag van den laatsten tijd, haar een van die inwen dige bekommernissen veroorzaakte, als alleen door oprecht liefhebbende en vrome zielen gevoeld worden. Na hem tevergeefs door het gehele kasteel gezocht te hebben, ging zij naar buiten, en ontdekte hem eindelijk tegen de kunstmatige grot staande, waar omheen de duinlieden bezig wa ren jonge heesters te planten. Zij waren met hun; zessen, en de den hun werk zonder een woord te spreken, terwijl hun .voorhoofd met zweet bedekt was en hun gelaat ene in wendige verbittering te kennen gaf. Welnu Hebt gij haast gedaan, mannen vroeg Magdalena, het eerste gelui voor de Hoogmis zal dadelijk be ginnen. Een der mannen hief het hoofd op. - Als de klok begint te luiden laat ik mijn werk liggen, gedaan of niet ge daan zeide hijnaar de hel met den meester, die het hart heeft ons op Paas dag te laten werken het is een schan de Magdalena boog blozende het hoofd, en Yankez aanziende, zeide zij: Waarom hebt gij die burgerkle ding aan, en niet uwe livrei Yankez had de alledaagse kleding aan, die de kleermaker hem had aange raden; een laag hoedje bedekte zijne rode haven. Omdat het reeds genoeg is, dat ik mijn maskeradepak draag als ik moet, antwoordde hij wrevelig. Maar daar het vandaag Pasen is, waarom hebt gij dien mooien blauwen paletot niet aan, dien mijnheer u laatst heeft preseitf gegeven Om de al te nieuwsgierige meis jes eens te laten babbelen. Magdalena zag Yankez oplettend aan. De onrustige en sombere uitdruk king van zijn gelaat, deed haar een dier zonderlinge gewaarwordingen on dervinden, die men een voorgevoel noemt, en ofschoon zij zich ten, halve had omgewend, alsof zij naar het kas teel wilde terugkeren, bleef zij op dief plek, en toen de klokken der parochie hun eersten luidklinkenden roep liet horen, zeide zij tot de werklieden, die op den grond gekneld lagen, doch nu opgestaan waren

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2