Heelt de Koning liet Pact met liet Land verbroken Wat ieder Aaisteoaar zou dienen te weten nope s DIRK MAR'! ENS te m if La De grootste beroemdheid die ooit in Aalst het lieht zag r""3 PIERLALA EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 14 Donderdag 16 Februari 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n' 881.72 7* Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. DE TRAGISCHE GEBEURTENISSEN VAN -1940 De vijanden van den Koning verwij ten Hem dat Hij zich samen met zijn troepen in 1940 overgeleverd heeft, en dit in strijd met de raad van zijn Ministers. Wij moeter^erst herinneren dat het niet de juridische overwegingen zijn die in deze gebeurtenis doorslaand zijn geweest en die toendertijd de geesten en de gemoederen hebben geschokt. Dit moet onderstreept voor de juiste beoordeling der feiten volgens morele criteria. De juristen zijn achteraf gekomen. Zij opereren «a froid» hetgeen hun ring en gezag verhalen hoe zeer deze belofte nodig was. Dank aan 's Konings proclamatie van 25 Mei, waarin Hij een uiterste krachtinspanning vroeg, werd de weer stand nog drie dagen lang gerokken, langer dan, zijn Ministers hadden ver hoopt, lang genoeg om het Brits expe- ditieleger te redden. Sommigen zouden kunnen zeggen de Koning had na de capitulatie toch kunnen vertrekken. Dit ware misschien een politieke behendigheid geweest, maar niet de houding van een chef. De Vorst heeft dus gekozen. Hij is blootstelt aan het gevaar van een sim- j geleid geweest door dringende be- plistisch oordeel. schouwingen van militaire aard en door Met dit voorbehoud moeten wij hunhetgeen, Hij als plicht van eer be argumenten onderzoeken. MOET DE KONING ALTIJD ZIJN MINISTERS VOLGEN? Het is geen axioma van ons grond wettelijk recht dat de Koning zich steeds naar het advies van zijn minis ters moet schikken. integendeel, met de commissie be last met het onderzoek der grondwet telijke beginselen moeten we vaststel len, dat in normale tijden, in het bui tengewoon geval van een volgehouden onenigheid tussen de Koning en zijn ministers, het deze laatste zijn die «geen andere uitweg zullen hebben dan hun ontslag in te dienen «terwijl» de Kamers, hetzij vóór, hetzij na een ont binding altijd het laatste woord zullen hebben Het zal dus op dit punt niet zijn dat komst uit Londen men het beslissend argument zal vin den dat men verlangt om de Koning te veroordelen. DE KONING OPPERBEVELHEBBER EN STAATSHOOFD. De Koning voer'c het bevel over land- en zeemacht. Dat staat in de Grondwet. Welke ook het advies weze van ge zaghebbende juristen over de wijze de Grondwet zou schouwde. Tijdens Zijn discussies met zijn Mi nisters komt gedurig dezelfde bekom mernis naar boven «Vertrekken wa re deserteren». Zijn geweten verplicht Hem aldus te handelen.» Het Leger verlaten, zou vaandelvlucht betekenen». De Ministers antwoordden Hem «Indien Gij de zaak der geallieerden verlaat, dan zijt Gij een verrader, en onteerd. Pathetische strijd waar mensen kam pen uit hoger plichtbesef. EINDELIJK DAN TOCH VOLKSRAADPLEGING! Nu de volksraadpleging eindelijk, na in het senaat, ook in de kamers is gestemd vragen wij on® af waarom de volksvertegenwoordigers niet even vlug konden handelen dan de senatoren. Zou het dan toch waar zijn dat de se natoren verstandiger en bezadigder mensen zijn dan de volksvertegen woordigers De haantjes vooruit onder de socia listische antikoningsgezinden hebben hun hart eens opgelucht tijdens de de batten en hun binnenste naar buiten gekeerd. Wij danken die mensen om hunne rechtzinnigheid omcjat nu IEDEREEN weet dat het niet zozeer tegen Koning Leopold III ging dai wel tegen het Ko ningdom zelf. De galspuwer Buset heeft op dit punt zijn neus voorbij geklapt, Heeft hij niet gezegd dat in geval de volks raadpleging ten naldele van Leopold III uitvalt dat dan |e vraag nog moet gesteld of Prins Boudewijn wel de ge schikte persoon is om tot troonopvol ger te worden aangejduid Als argument er staving dezer, vraag laat Buset oDmerken dat Prins Boudewijn reeds ge ruimen tijd in. het buitenland verblijft en dat de omge ving waarin hij zijn (opleiding heeft ge noten niet de geschikte is geweest tot 14SO-15S4) 2de Vervolg, j zaamheid. Doch, het is in de voorreden zijner De beweging had hier meer vanen uitgaven dat men Dirk Martens het best voet gekregen onder de invloed van de als schrijver leert kennen, zijn schrijf-1 Hollandse priester en godgeleerde Geeraard de Groote, (geboren' in De venter 1340) de stichter der Hierony- mieten of Broeders van het Gemene Leven (1400). Deze orde was het die overal colleges begon te stichten Hol land, Duitsland en België. Die uitbrei- ewerkt recht heeft j ding hadden de volgelingen van Geert Groote vooral te danken aan de steun trant is hier niet alleen zwierig en los: vrij en ongedwongen, maar, waar het hem passend lijkt ontziet hij niets om zelfs scherpe en bijtende zinsneden te gebruiken. Hij laat duidelijk verstaan, dat iemand, die heel zijn leven hard maar eerlijk heeft tot spreken... Buiten deze merkwaardige voorre-1 hun verleend door de hoge adel en met den schrijft men hem1 nog enkele ande- J het minst door de hertogen, van Bur- re werken toe, o. a. enkele lofzangengondië. Vandaar ook alras hun invloed ter ere van sommige heiligen, een sa menspraak over de deugden en andere kleine werken. Daarna hebben we nog het Latyns-Vlaams woordenboek, die hij verscheidene malen uitgaf en steeds opnieuw verbeterde en volledigd* te Leuven 1 433). Het instuderen der griekse en latijnse beschaving vond nu overal aanhangers. Toch bleef dit alles niet zonder ver zet, en wanneer het college der drie talen in Leuven tot stand kwam (1494-1511) Ook gaf hij een volledi- j 1 5 18) tone werd de beroering alge- ge lijst uit der werken van Erasmus, j meen. De Dominikanen en Carmelie- lijst door hem opgemaakt en gedrukt ten bestreden het humanisme uit alle in 1519. J macht, terwijl de Augustijnen ze open- Doch, het grote twistpunt blijft! lijk steunden. Toch zullen de humanis- steeds Heeft Dirk Martens ook on- ten het halen op hun tegenstrevers, en derwezen aan de Leuvense Hogeschool het is aan hun invloed te danken dat Sommige geschiedschrijvers beweren j het beroemde «collége de France» tot van niet, zich steunende op het feit stand kwam. Een leerling der school van Deven ter, Geert Geeraerdszoon of Deside- rius Erasmus (latyns-griekse vertaling van zijn naam) mag vernoemd worden waarop art. 6ö van dienen begrepen te worden, onbetwist baar was de thesis volgens dewelke de Koning in persoon beveelt en volgens dewelke dit bevelhebberschap in een zekere mate onttrokken is aan de ge wone regels van, de ministeriele ver antwoordelijkheid, officieel aanvaard in België en door de praktijk beves tigd zonder dat ooit een officiële be twisting deze beleefde en levende in terpretatie kwam ontzenuwen. «Des protestations dans le secret ne saureaient suf fire pour dégager les res^- ponsabilités, ministérielles»,schrijft Pro fessor GANSHOF van der MEERSCH, van de Brusselse Universiteit, die nochtans de traditionele opvatting be strijdt. «En demeurant au pouvoir et en to lérant pendant la guerre 1914, comme entra les deux guerres, cette situation dangereuse, les Gouvernements 1'on.t avaiisée et en ont assume en partie la responsabilité». De regering reeds in de maand Sep tember 1939 wanneer voor de eer ste maal bekend werd gemaakt dat de Koning het Opperbevelhebberschap ging waarnemen en op 10 Mei de Regering, het Parlement, gans het land hebben deze toestand aanvaard toestand die ons, post factum, gevaar lijk schijnt, maar die toen als normaal werd beschouwd, meer nog aangezien werd als onontbeerlijk om de cohesie van het leger te versterken, zijn strijd lust te bezielen en de functie zelf van bevelhebber luister en gezag bij te zet ten,. Zoals de commissie Servais zich uit drukt «werd de Koning in werkelijk heid door de werking van onze grond wettelijke instellingen zelf, die hem met verschillende functies hebben be kleed, tengevolge van gebeurtenissen die de opstellers van onze grondwet niet konden voorzien in de dwingende noodzakelijkheid geplaatst, een keus te doen die Hem niet kan verweten worden, zonder dat men weigert Hem de grondwettelijke macht als opper bevelhebber van het leger toe te ken nen» (blz. 74). Dat die keuze, dit dilemma, bestond, wordt onder meer bewezen door het advies gegeven door zijn, Ministers in de loop van de maand Mei, waar zij hem op het hart drukte dat Hij zijn functies van Staatshoofd zou plaatsen boven zijn verplichtingen als Opper bevelhebber. Het is als Opperbevelhebber dat de Koning het noodzakelijk heeft geacht aan Zijn soldaten plechtig de belofte te doen wat er ook voorvalle, mijn lot zal het uwe zijn. De oud-strijders zullen met erva- De Regering heeft nooit de keuze van de Vorst goedgekeurd, doch zij heeft plechtig de verhevenheid van in zicht van de Vorst erkend. De Heer PIERLOT, bij zijn terug- prekende namens de Regering, drukte zich als volgt uit op 17 September 1944 voor de vere nigde Kamers De Koning dacht zijn volk,daags voor de bezetting niet te mo gen verlaten. Hij was van mening dat Hij, als hoofd van het Leger, zich niet mocht verwijderen op dit beslissend uur. Hij verwierp elke gedachte aan weggaan als een, desertie. De Koning heeft zich steeds laten leiden door de plicht die Hij te vervullen had, en als ik mij aldus mag uitdrukken, de keu ze die Hij had te doen. Hierover het weze nog eens ge zegd, om te vermijden dat de oude verwarringen zouden blijven, voortbe staan heeft bij de Regering nooit twijfel bestaan, noch in haar gedach ten, noch in hare verklaringen,. Als krijgsgevangene hield de Ko ning op het gezag uit te oefenen. Die onthouding kwam neer op een. stilzwij gend protest en vrijwaarde terzelfder- tijd de toestand van het Rijk en die van het Staatshoofd. Men kan nu tot in het oneindige re detwisten over de keuze die de Vorst heeft gedaan, men kan nu juridische stellingen opbouwen waaruit blijkt dat de Koning zich niet in een toestand mocht plaatsen die hem belette zijn machten van Staatshoofd uit te oefenen Veel bezwaren biedt dat niet ver mits er nu geen troepen meer dienen aangemoedigd en geen weerstand tot het uiterste dient geboden de oor log is immers gedaan. Maar het besluit dat men uit deze redenering trekt en ons wil opdringen, houdt geen steek, te weten dat de Koning het pact dat 'Hem verbindt aan de Natie, heeft verbroken. Verbluffend besluit wanneer men vaststelt dat het juist de band was, die Hem aan het leger, uitdrukking bij uit stek van de oorlogvoerende natie, ver bond, die Hem belette uit te wijken. Besluit dat waardeloos, en elke doel matigheid mist, waar het gaat over de morele vraag of de Vorst die zich door plichtbesef en, door dit hoog menselijk inzicht heeft laten leiden nog het ver trouwen verdient van de Natie aan de welke Plij ((tot in de ziel is verkleefd.» De verantwoordelijkheid van, de Staatslieden is te waken opdat zulke tragische toestanden zich in de toe komst niet meer kunnen voordoen. Wij kennen, het advies van de «grondwettelijke commissie» betreffen de dit vraagstuk. Zij besluit voor meerdere reden dat het wenselijk is dat in de toekomst de Koning niet meer persoonlijk het bevel zou uitoefenen, en wij weten dat Zijne Majesteit zich in beginsel bij dit besluit heeft aangesloten. Ziedaar wat van belang is. Indien sommigen wat meer werke lijkheidszin hadden, en niet als het wa re bezeten waren met een echte ver- nielingszucht, ze zouden niet eeuwig blijven vitten over het verleden, maar stoutweg de toekomst bekijken, en de taak die hij als >coning der Belgen zou te vervullen hemen. Voelt ge aan wjiar de socialisten naar toe willen Hier past het dat we Buset met drie vragen tot antwoord dienen Ten eerste Zou Mijnheer Buset ons niet kunnen zegden wie de schuld is dat Prins Boudewijn zo lang in het buitenland vertoeft Zo Buset uitleg- t Mijnheer ijk willen •eving waarin, de toe tfjku.- opvoeding en cterr*4Bfefi: irfei de ge- als voorbereiding Ten tweede eens klaar en d-uide gen waarom de om Prins tot no; opleiding' ge. schikte omgevm: tot een. latere troonopvolging Ten derde Wa/| ^er de volksraad pleging zou ten nadele van Leopold III uitvallen en ook Prins Boudewijn is niet de persoon om 'zijn doorluchtige Vader op te volgen, wie is dan, vol gens Mijnheer Buset, wel de geschikte troonopvolger Ik ben er van overtuigd dat ons volk verstandig genoeg is om in te zien dat de bedoelingen van Buset niet zijn de bekommering om een geschikte troonopvolger maar wel het koning dom in, ons land heel eenvoudig op vouwen en van België een republiek maken. Ten andere dergelijke bedoe ling ligt helemaal in het kader van het socialisme. Natuurlijk dit durven ze niet openlijk en onomwonden verkla ren, Daarvoor zijn ze te veel «politiek» en is, hun tribuun ofte volksmenner Spaak te veel ((diplomaat.» Zou men in het buitenland, op in ternationaal terrein, dhr Spaak ook al als de ongeschikte persoon aanzien Dit is maar een vraagsken. De laatste weken, is er toch reeds iets gebeurd hetwelk dit vraagsken wettigt. De kamer debatten doen veronder stellen dat deze weken de socialisten nog eens al hun haat en gal zullen uit spuwen. We mogen er ons aan ver wachten dat alleen zij de echte vader landers zijn. In ieder geval we hebben voldoende vertrouwen in ons gezond denkend volk. Zelfs tal van, anders overtuigde so cialisten, geven te verstaan dat op dit stuk hun politieke leiders niet te vol gen zijn, en dat ze helaas hun haat te gen de koning boven de liefde tot de partij gesteld hebben. Zou de reeds lang voorspelde scheu ring in de socialistische partij thans, ter gelegenheid der volksraadpleging, voltrokken worden Dit laatste zal toch eens gebeuren. Dit kan niet an ders gezien het socialisme als leerstel ling uitgediend heeft. Spijts al de communistische volks vertegenwoordigers tegen de volks raadpleging gestemd hebben (hebben de communisten ook al schrik van het «volk»?) komen ze veel beter uit den strijd dan de socialisten, De commu nisten hebben ten minste klaar en, dui delijk gezegd dat ze tegen alle konin gen zijn. De kiezers dienen bijgevolg goed te weten dat tegen koning Leopold III dat de naam van Dirk Martens niet voorkomt op de overgebleven archie ven van die tijd; maar ze voegen er niet bij dat er uit die jaren heel weinig archieven zijn bewaard gebleven en als de Vader van de herwording der dat het wel best mogelijk is dat de klassieke letteren. Hij werd geboren naam Dirk Martens wél voorkwam op te Rotterdam in 1467 en stierf te Ba- lijsten, die spijtig genoeg nu niet meer zei in 1536. Erasmus, (zo staat hij best bestaan... A. F. Van Iseghem, de ge- bekend), was zowat een internationaal leerde Jezuit die het beste werk schreef geleerde, want hij verbleef opvolgent- nopens het leven en het werk van lijk in de meeste landen van Europa. Dirk Martens toegekend, onder deBij voorkeur nochtans verbleef hij te twistpunt enkele punten vast, die de- Leuven waar hij Hogeschoolleeraar genen welke absoluut weigeren de mo gelijkheid van een leraarsambt aan Dikr Martens teogekend, onder de ogen te zien, wel moeten, in verlegen heid brengen. Er is vooreerst de getuigenis van de geschiedschri j ver slechts dertig jaren was; (deze was gesticht in 1426).Maar aangezien aan de hogeschool geen ei genlijk taal onderwijs werd gegeven, wilde Erasmus dit euvel wegnemen en onder zijn invloed gebeurde het, dat zijn vriend Jeroom van Busleyden de Guiccardini, die nodige gelden en lokalen ter beschik - na het afsterven j king stelde om het college der drie ta- van, nu af de maatregelen nemen diestemmen betekent VOOR DL. REPU- zich opdringen om ze te vrijwaren. j BLIEK STEMMEN 1 ZIE VERVOLG 3de BLADZ.l PIERLALA. van Dirk Martens, in zijn «Beschryvin-Llen te kunnen openen, dit lokte een ghe der Nederlanden duidelijk zegtvinnige strijd uit met de andere afde- dat Dirk Martens leraar is geweest aan i lingen der hogeschool die het oude de Universiteit. Er is wel kans dat de-stelsel bleven aankleven. Maar zoals ze schrijver er wel meer zal over ge- j we reeds hoger zegden, de humanisten weten hebben dan de huidige schrijvers hadden de publieke opinie op hun en dat alsdan er ook wel nog archie-hand, werden door de prinsen van het ven zullen hebben bestaan die deze land beschermd, goedgekeurd door de bewering bevestigden.. pausen en... ze konden bewijzen dat Er zijn bewijzen bij de vleet dat ze het goed recht en de waarheid voor- Dirk Martens dagelijks in de kringen stonden. der leraars van de Universiteit vertoef- Dirk Martens leefde dus ten tijde de. Deze geleerden kwamen bij hem dat het humanisme in vollen opgang thuis ook regelmatig bijeen. Ons dun- was, maar tevens in de dagen dat de kens zou dat niet bestaan hebben in- nederlandse beroerten zich dreigend dien Dirk Martens zelf geen leraar was. aan de gezichteinder begonnen af te En, van hem sprekende, is het weeral tekenen; men, beschuldigde dan ook Erasmus niet dit Dirk Martens ver- sommige humanisten ervan de hervor- noemt als «onze vriend» (hij bedoelt mingsbeweging in de hand te werken, hier de geleerden ondereen), dus heel zich hierbij bedienende van de druk- wat meer als de gewone drukker die kunst, die de machtigste hefboom was voor hen werkt. ter verspreiding van de nieuwe idëen. In een schrijven van 1521 spreekt Vandaar dat de positie van Dirk Martens van drukke bezigheden die Martens op bepaalde ogenblikken zeer hem buiten zijn drukkersbedrijf bezig- moeilijk zal worden en hij ook min of hielden. Zou hij met deze bezigheden meer bij de geestelijke troebelen van niet bedoelen de lessen die hij te ge- zijn tijd zal betrokken worden. Dit is ven. had aan de Universiteit gemakkelijk te verklaren Als men sommige voorreden leest Dirk Martens had Erasmus reeds Ie- die vooraan in zijn uitgaven zijn afge- ren kennen toen hij nog te Antwerpen drukt dan heeft men de indruk dat hier was en had voor hem en andere huma- niet alleen de drukker spreekt, die zijn nisten reeds gedrukt. Doch het bleef waar wil aanprijzen maar veeleer een niet bij een, oppervlakkige kennisma- wetenschapsmens die het aangeboden king en Erasmus en Dirk werden boe- werk degelijk bespreekt en de lezer op zemvrienden voor gans het leven. Een gezaghebbenden toon inlicht hoe hij der schoonste bewijzen van die vriend- het werk dient te gebruiken om er het schap heeft Dirk gegeven toen zijn meest nut uit te halen. Zijn toon is die vriend ziek uit het buitenland terug van een leraar en niet van een drukker- keerde en van iedereen werd verlaten uitgever. omdat men dacht dat hij met de pest En ten laatste, wat aangevangen met besmet was;toen heeft Dirk zijn vriend de grafsteen, gebeiteld op last der Wil- in huis genomen en hem verschillende helmie ten Hier staat Martens op, ge- weken persoonlijk verpleegd tot Eras kleed in de toga van hoogleraar. In- mus volkomen genezen was. (1518). dien dit geen zin zou hebben, waarom Waarschijnlijk zal het wel Erasmus zouden de Wilhelmieten Martens zo zijn geweest die Dirk Martens heeft doen uitbeelden hebben aangezet om terug naar Leuven te gaan In alle geval, leraar geweest of niet, werken. Immers, al wie Erasmus gène- we hoeven niet verder te bewijzen dat gen was ging ook dicht bij Dirk Mar- Martens een geleerd man was, wat we tens staan. Vandaar dat hij de meeste ook nog in het volgende hoofdstuk zul- werken van de humanisten te drukken len trachten, te bewijzen. kreeg. (Meer dan 80 latynse, griekse DIRK MARTENS en hebreeuwse boekdelen werden tus- EN DE HUMANISTEN sen de jaren 1513 en 1520 bij D rk Met opzet wensen we een bijzonder Martens gedrukt, woord te Zeggen over de betrekkingen Daar aan de andere zijde Dirk Mar- van Dirk Martens met de humanisten tens zelf als geleerde bekend stond, en van zijn. tijd, al houdt deze uiteenzet- verder zeer joviaal en gastvrij was te ring nauw verband met het betoog dat genover zijn vrienden en kennissen, zo Martens een geleerd man was. Doch, werd spoedig zijn atelier en zijn, wo- eerst een paar woorden uitleg over het ning de gewone vergaderplaats van de humanisme zelf. elite uit de intellektuele middens. De Dit gewichtig tijdvak in de culturele drukkerij van Dirk Martens te Leuven geschiedenis van ons volk kwam tegen kan vergeleken worden met het atelier het einde der Middeleeuwen en ging tot van Rubens. Deze was tezelfdertijd aan het begin der moderne tijdens. schilder en diplomaat terwijl Dirk Mar- Het is de periode waarin men op- tens drukker en geleerde was. Zelfs nieuw belang ging stellen in de oude verschillende buitenlanders waren met beschaving en deze beschaving diep- Dirk Martens bevriend, gaand en methodisch instudeerde. On- Wat de strijd tussen de verschillen» der de geleerden die de nieuwe rich- d^e geleerden betrof, daar bleef onze ting terstond aankleefden, waren er I drukker liever van tussen uit en drukte een groot aantal Belgen, waarvan da. voor de twee partijen, nu nog bestaande werken, het bev/ijs A„ VAN DER HEYDEN. leveren van hun verbazende werk-1 Nadruk verboden, t Vervolgt.)

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1