Ondermijnd Qrouweri - }(ronieli 13 DAAGSE VELDTOCHT «Wij zijn overwonnen, wij hebben de slag verloren... Paul Reynaud Voorz. v. d. Franse Ministerraad, aan Winston Churchill I 5 Mei 1940. «Biedt weestand tot het einde voor het Vaderland! Ik ben trots op U. Leopold. Mededeling van de Koning aan de forten op 16 Mei 1940. Moest de Koning zijn leger verla ten, dan zou de capitulatie van het Belgisch leger onvermijdelijk worden verhaast, en de B. E. F. in gevaar ge bracht. Brief van. Admiraal Keyes. aan Winston Churchill 25 Mei 1940. «Nu is het nodig de Belgen te ver wittigen. Wij vragen hen zich voor ons op te offeren. (get. Winston Churchill, aan. Lord Gort 27 Mei 1940. Door op 28 Mei 1940' te capitule ren, heeft de Koning der Belgen het enige gedaan wat mogelijk was. Dege nen die anders spreken, hebben het gevecht, noch de Duitse luchtmacht gezien.. Ik heb het ene en het andere gezien. (get.) Colonel Robert Duncan Brown Militair Attaché der V. S. De dag waarop alle feiten zul len fijn gekend, zullen de verantwoor delijkheid voor het lijden der B.E.F.j en de verantwoordelijkheid voor de verplettering van het Belgisch leger, op andere schouders worden geplaatst dan op deze van Koning Leopold. (get.) Aldmiraal Keyes. aan Lord Gort 12 Juni 1940, Vijf jaar later keerde ik terug uit de Duitse gevangenissen. Het aanden ken van de heerlijke kameraadschap in de strijd van onzè legers in de vori ge oorlog getrouw, heb ik er aan gé- houden me rekenschap te geven van, de redenen der beslissingen van de En gelse en Belgische legerleidingen. In het bijzonder kan ik mijn geest niet afwenden van de edele en onver schrokken houding van Koning Albert 1, van de heldenmoed van zijn leger na de schending van de Belgische neu traliteit door Duitsland, en ik wilde de beweegredenen verstaan van de be slissing van 2 7 Mei 1940. Het onder,) zoek der feiten, de lezing van de brief wisseling van Admiraal Keyes hebben mij ingelicht. Het Belgisch leger was op die datum in een', gevaarlijke, toe stand. Het-bevond zich nog te ver van de Ijzer, om er te kunnen stelling nemen binnen redelijke termijnen. Zijn rechtervleugel, bedreigd met om singeling, kan niet meer gesteund wor den door de B. E. F. die de aftocht naar Duinkerke reeds begonnen was. Geen enkele Franse macht was nog in staat het enige ernstige steun te geven. (get.) Weygand, Opperbevelhebber der Franse legers, aan Majoor Sckeemaeker 21 April 1949. WEDERQPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 115de trekking van de We- deropbouwlen.ing (1ste schijf) is een lot van 1 millioen frank ten deel geval len aan nummer 0318 van de reeks 3212. De andere obligaties van deze reeks zijn inlosbaar aan 1.000 fr. VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN AUTO-ONGEVALLEN EEN WETSVOORSTEL INGEDIEND Bij de Kamer werd een wetsvoorstel ingediend, ondertekend door de h.h. Charpentier, Charlotteaux, Jaminet, Harmei, Joris en Dieudonné, houden de verplichtstelling van de verzekering van motorvoertuigen tegen ongevallen. Artikel 1 bepaalt dat iedere eigenaar van een motorvoertuig met een Belgi sche nummerplaat verplicht is bij een door de Koning erkende verzekerings maatschappij een burgerlijke aanspra kelijkheidsverzekering te sluiten, waar bij elke schade, door dit voertuig op gelijk welke plaats aan personen of za ken toegebracht, wordt gedekt. Het bedrag van die verzekering moet ten minste 3 millioen frank belopen per schadegeval, stoffelijke schade en lichamelijke schade inbegrepen en 1 milllioen frank per slachtoffer. De vorm van het type-contract wordt vastgesteld bij Koninklijk be sluit waarin onder meer wordt bedon gen 1dat de verzekering niet alleen de schade dekt veroorzaakt door het be stuurde rijtuig maar tevens die veroor zaakt door het verlaten rijtuig; 2. welke personen, men moet ver7 staan onder derden; 3. dat de verzekering het ongeval dekt veroorzaakt niet alleen door het rijtuig, maar eveneens dit veroorzaakt door zijn lading; 4. dat de verzekering de burgerlijke verantwoordelijkheid dekt zowel van de eigenaar als van de bestuurder. Bovendien kan worden bedongen dat 10 t.h. van de werkelijke schade en ten minste 5000 fr. per schadege val door de verzekering op de verze kerde kunnen worden verhaald. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS, 32ste Vervolg. Op den weg naderden inderdaad twee mannen, die gekleed waren in den prachtigen uniform, welke, wij moeten het bekennen, weinig geschikt is voor den rol, die de brave lieden, welke hem dragen, te vervullen heb ben. Zij, die reden hebben, om de onbe scheidenheid der justitie te vreezen, kunnen den met zilver gegalonneerden hoed, de witte kwasten, de gele schou derriemen en den blauwen rok van den onversaagden dienaar der justitie reeds van verre herkennen, en het enkele ge zicht der nestelsnoeren van de gen darmen heeft menig misdadiger, die op zijn hoede was, bijtijds doen ont vluchten. De gendarmen, die te Kertanhir aankwamen, wenkten met de hand e§n der grootste kinderen, dat zeer be schroomd naar hen toeging. Knaapje, wijs mij het huis eens van Jan Kerbic, den kleermaker, zeide een hunner met een grove stem. Het jongentje wees het huisje van den kleermaker met zijn vinger aan en de beide gendarmen, gingen naar de deur, die gesloten was, en openden haar. Jan Kerbic zat op zijn kleermakers tafel te naaien, zijne vrouw had juist een ijzeren pot vol dampende aardap pelen van het vuur genomen en op BESTELLING VAN BIJDRAGEBONS VOOR DE R. V. Z. E. De werkgevers die het Rijksfonds voor Verzekering tegen Ziekte en In validiteit moeten schrijven nopens hun bestelling van bijdragebons voor de verzekering tegen ziekte en invaliditeit, worden verzocht in hun briefwisseling de datum te vermelden waarop zij de bons hebben betaald, alsmede hun stamnummer bij de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid.Het Rijks- fonds voor Verzekering tegen, Ziekte en Invaliditeit ziet zich verplicht voor taan, geen gevolg meer te geven aan de brieven waarin deze essentiële inlich tingen niet zouden voorkomen. Daarenboven wordt er aan herin nerd dat het geen nut heeft het Rijks fonds voor Verzekering tegen Ziekte en Invaliditeit te schrijven, om een storting of overschrijving aan te kon digen welke zou verricht zijn met het oog op de bestelling van bijdrage bons. De inschrijving van, de strook, die ons door bemiddeling van het Postcheckambt wordt ovegremaakt volstaat voor onze diensten om de be stelling in de loop der volgende veer tien dagen, uit te voeren, voor zover, wel verstaan, op de strook medede ling» van dit stortings- of overschrij vingsbulletijn, 't stamnummer bij de Rijksdienst voor Maatschappelijke Ze kerhcid vermeld is, alsmede de om standige bestelling, d.w.z. het aantal boekjes en de taal waarin ze worden verlangd. ry'üKZw c*'j SB5BBHBS£geSE2ZZ58U den grond gezet, en men hoorde niets dan het gekraai van het jongste kind, dat in zijn matte wiegje lag. Toen de deur openging sloeg J, de ogen op, zijn geel gezicht werd doodsbleek en de hand, waarin hij de naald hield, begon sterk te beven. Goeden dag, zeide de eerste gendarm terwijl hij zijn gegalonneer den hoed even met de rechterhand aanraakte. Goeden dag, heren antwoordde de kleermaker, en zich tot zijne vrouw wendende, de enige borden om, den dampenden pot op den grond plaatste. zeidNe hij op norsen toon Wilt ge de borden tot onder de voeten dier heeren plaatsen Zijt gij Jan Kerbic vroeg de gendarm. Die ben ik, mijnheer, om u te dienen. In dit geval verzoek ik u uw naald en schaar neer te leggen, hernam de gendarm, terwijl hij zijn rok los knoopte. Hij nam een papier uit den binnen zak en voegde er bij Hier heb ik het bevelschrift om vi H hechtenis te nemen. Mij riep de kleermaker, met een angst, die niet geveinsd was. Mijn heer, gij wilt gekscheren met een ar men drommel, die nooit iets met de rechters of met het gerecht uit te staan heeft gehad. Kom, kom: Gij gekscheert zelf. Gij weet toch wel wat er gisteren on der de hoogmis te Guilvin gebeurd is. Onder de Hoogmis heb ik op mijn zolder liggen slagen; vraagt hei- mijne vrouw of zij mij bij haar thuis komst niet slapende in het hooi heeft SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Hardgekookte eieren met tomatesaus Groentesoep Kalfs- coteletjes Schorseneren Ge kookte aardappelen Zwampudding. Maandag Zuurkool met knak worstjes Aardappélpurée Fruit. Dirjidag Gebakken tong. Sla Frites Griesmeelpudding. Woensdag] Versé worst Rode kool Gekookte aardappelen Pannekoekjes. Donderdag Gekookte hesp - Rauw witloof met mayonnaise Gebakken aardappelen Brusselse Appelscho tel. Vrijdag Tarbot met aardappelpu ree in schotel - Rijstpap. Zaterdag Vlaamse stoofkarbona- den -Gekookte aardappelen Fruit VOOR DE LEKKERBEKKEN. Zwampudding. Benodigd 3 dl. melk 100 gr bloem 100 gr. sui ker 1 00 gr. b.Q^er 3 eieren Yl stokje vanille. Bereiding, Roer boter, bloem en suiker door elkaar, tot alle klontjes verdwenen zijn. Voeg er langzamer hand de melk bij en, kook de massa op een matig warm vuur, roerende met een garde, tot ze gaar en gebonden is. Laat ze enigzins bekoelen, voeg er de eierdooiers en de. uit geschrapte vanil le bij en het laatst zo luchtig mogelijk het stijfgeklopte eiwit. Vul een met boter besmeerde en met paneermeel bestrooide warme-puddingvorm voor 2/3 met het mengsel, sluit hem op de gewone wijze af en kook de pudding 2 a 2 Xl uur au balnmarie, maar zorg, dat in die tussentijd het water steeds tot even onder cle rand van de vorm wordt bijgevuld. Wees vooral bij een luchtige pudding als deze voorzichtig, opdat het water tijdens het bijvullen niet van de kook' geraakt. Laat hem zonder deksel even opdrogen. Stort de pudding, die vlug inzakt, op een, ver warmde schotel en plaats er voor het vervoer een verwarmde kom over. Dien er een marksquin of witte wijn saus bij. Brusselse Appe'scLctel. Een stuk of 8 geboorde appelen in een beboter de schotel plaatsen, ze vullen, met si naasappel- of abrikozenmarmelade en ze overgieten met een meelpap van 100 gr. tarwHjj^m, 100 gr. boter j/2 liter melk, zout en wat ge raspte citroenschil, op het vuur ge roerd tot ze dik wordt dan, na bekoe ling, vermengd Jrriet 3 a 4 eierdooier; (geklopt met 3 yepels suiker) en het stijfgeklopte eiwit; de schotel Yi uur in de oven plaatgen. Tarbot met Aardappelpuree in scho tel. De gekookte vis van de graat nemen en laag om laag met eier- of pe- terselieboter in èen beboterde schotel leggen, omgeven met aardappelpuree dit met kaas en beschuit bestrooid en met boter overgoten even in de oven laten bruinen. KEUKENGEHEIMEN. Wenken bij het bereiden' van Groen ten voer Suikerzieken. Suikerziekte is een stofwisselingsziekte, die het ver schijnsel te zien geeft, dat de weefsels de duivensuiker of glucose, gevormd door zetmeelhoudend voedsel niet meer kunnen verwerken. Wordt nu gevonden. Ja, mijnheer, zeide de vrouw, die met de borden in haar hand dit gesprek met ontsteltenis aanhoorde, ik heb hem slapende gevonden, zowaar als God, die ons allen moet oordelen, mij hoort) De misdaad was toen reeds ge pleegd, goede vrouw. Komaan, Jan Kerbic, speel nu niet langer den on- noozeie; Mijnheer Kerpeulvan, de ad vocaat, kent u zeer goed en dat hij u gisteren niet reeds gearresteerd heeft, komt omdat hij te Guilvin geen gevan- enis had, waar hij u in kon plaatsen. Ik weet niét wat gij bedoelt, riep de kleermaker woeden,d. Waar word ik van beschuldigd Van diefstal met inbraak, giste ren te Guilvin, gedurende de Hoog mis; een geval dat u naar de galeien kan brengen, mannetje. Bij deze beschuldiging liep de arme Johanna, die al hare koelbloedigheid verloren had weenende naar buiten. Jan Kerbic richtte zich geheel op. Bewijzen riep hij onbeschaamd, bewijzen 1 Die zal men u geven, Jan Ker bic, meer dan u lief zal zijn maar dat is onze zaak niet, wij hebben alleen in last u naar de rechter van instructie te brengen. Houd u nu maar niet van den domme Flet heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag geregend, man-, netje, en gij hebt een voet die niet is als van iedereen. Hier heb ik de maat. Dit afdruksel is in tegenwoordigheid van getuigen in den tuin van het huis en in uw eigen tuin genomen. Gij zijt gesnapt, man, gij zijt gesnapt Naarmate de gendarm sprak ver loor Jan Kerbic klaarblijkelijk van zij ne voorgev/epde gerustheid, maar toen toch met het gebruik van zetmeelhou dend voedsel doorgegaan, dan komt er steeds meer suiker in het bloed tot de grens bereikt is en de nieren de sui ker gaan afscheiden in. de urine, en dan moet de geneesheer ingrijpen. In de meeste gevallen worden alle zet- meelhoudende gerechten verboden, soms onbepaald; in ieder geval oor deelt de dokter hierover. Men moet er aan denken, dat het dieet tevens geneesmiddel is, dus dat niet genoeg aandacht geschonken kan worden, aan de keuze van de gerechten alleen, maar dat er bovendien geen fouten gemaakt worden bij de berei ding. Elk dieet wordt spoedig eentonig, en daar het dieet voor suikerzieken meestal levenslang is, dient de huis vrouw in zo'n geval zich zoveel moge lijk op de hoogte te stellen, hoe zo'n dieet door veelvuldige afwisseling de patient laat vergeten, dat hij op dieet leeft. Groenten, met zeer klein zetmeelge- halte zijn de volgende Andijvie, as perges, bloemkool, witloof, komkom mers, sla, pastelein, spinazie, rode kool, spruiten, zuurkool, tomaten, en alle tuinkruiden als peterselie, dragon, kervel, selder en radijs. Soms worden toegestaan als vruch ten rode bessen, 7 suiker bevat tend, zure appelen, eveneens 7%, on rijpe stekelbessen, 3% en sinaasappe len, ook 3 en rabarber. Verboden zijn alle soorten knollen, wortelen, peulvruchten, zoete vruch ten, aardappelen, prei en uien. Regels bij het bereiden 1Kies alleen uit de geoorloofde spijzen. 2. Maak geen fouten, bij de berei ding. Bijvoorbeeld Maak nooit ge bonden sausjes met bloem, maïzena of aardappelmeel; wel met eieren. 3. Stoof groenten alleen op met bo ter; bind de groenten met een geklopt ei, maar zorg dat het ei niet schift. Ge bruik bij het binden ook tomatenpuree als de patient er van houdt. 4. Kook bladgroenten zo weinig mogelijk af; doch die groenten, die wat meer zetmeel bevatten wel, bij voorbeeld bloemkool die 5 a 7 be vat, spruitjes 8% en kool. 5. Zorg 's Winters voor een grote voorraad geoorloofde inmaak; als as perges, tomaten, tomatenpuree, rabar ber, .en tafelzuur alleen met azijn be reid. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De inrichting van de slaapkamer moet zo zijn, dat licht, lucht en zon, in ruime mate kunnen binnendringen. Het 'oeri moet zo dicht mogelijk bij het venster staan, dat 's nachts geopend moet zijn. Maar tocht moet absoluut vermeden worden. Geen dichte pluche gordijnen, maar wasbare weefsels. Op de grond geen tapijten, die alleen maar stof opvangen; maar een vloer bedekking die gemakkelijk gereinigd kan worden. Dan pas zal het slaapver trek voldoen aan de eisen, die de mo derne hygiëneleer er aan stelt. Wijnvlekken kan men soms uit zijden stoffen verwijderen met be hulp van absolute alcohol, spiritus of eau de Cologne. Als men onmiddellijk na het morsen de vlek met zout be strooit heeft men kans dat een groot de brave soldaat een groot stuk papier voor den dag haalde, waarop zich het afdruksel van een horrelvoet in zwart sel op vertoonde, gevoelde hij dat hij verloren was. Hij liet het hoofd op de borst zakken en bewaarde een diep stilzwijgen. De gendarmen wisselden fluisteren,d enige woorden, waarna de een tegen over de kleermaker ging zitten en de ander naar buiten, ging. Voor de deur ontwaarde hij het jongetje, dat hem het huis van den kleermaker had aan gewezen, en dat, gelijk men wel kan nagaan, geen, woord van hetgeen er gesproken was gemist had. Hij ver zocht hem, hem naar de herberg van Kertanhir te geleiden. Het kind wees hem een huis in de buurt aan, de gen darm trad er binnen, vroeg een glas bier, dronk het staande ledig, betaalde en ging weer naar buiten. Om bij den kleermaker terug te ke ren, moest hij door een dichte groep gaan, die door al de bewoners van Kertanhir, die zich op het plein verza-1 meld hadden, gevormd werd. Te midden der groep vertelde zijn kleine gids aan mijnheer Trahec, wat hij van het buitengewone voorval, dal' Kertanhir in opschudding bracht, wist. De troosteloze Johanna was weder in huis gegaan, vergezeld van enige deelnemende buurvrouwen, die op nieuwtjes belust waren. Toen de gendarm weder binnentrad vond hij Jan Kerbic met den hoed diep over het voorhoofd gedrukt tegen den muur staan. Wij moeten vertrekken, zeide de gendarm, komaan, op weg; ga vooruit, kleermaker. Johanna wierp zich voor hen op de gedeelte van de wijn in zout trekt. Voorwerpen van gepolijst koper worden gereinigd door ze af te wrijven, met een zachte wollen lap; die ge* drenkt is in, petroleum. Uit geweven behang kan men op de volgende manier vetvlekken ver wijderen: men wrijft de plek zo lang af met droog oud brood of watten, tot de vlek verdwenen, is. Nooit mag men met vloeistoffen aan geweven be hang komen; er zouden vlekken o* kringen door ontstaan. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Mijn vriendin Julia. Mijn wekelijks boodschappenlijstje was deze keer al zeer vlug afgewerkt. Ik trof heel handige verkoopsters, die onmiddellijk begrepen wat ik precies wenste, en zo ging alles vlot van de hand. Gewapend met mijn zware bood schappentas was ik van zin dadelijk huiswaarts te keren, toen ik er opeens aan, dacht dat ik dit onverwacht vrije uurtje eigenlijk wel kon besteden om mijn vriendin Julia, die niet ver uit de buurt woont, op te zoeken. Zo gedacht, zo gedaan, en enkele minuten later belde ik bij mijn vrien din aan, die me spontaan hartelijk ver welkomde en me vlug binnenloodste in haar heerlijk verwarmde woonkamer. Zoals steeds viel het me ook n,u weer op dat een gezellige, verzorgde huis kamer Julia toch heeft. De heldere gor dijntjes voor de ruiten, de bloeiende cyclamen op de vensterbakken, en de geurende hyacinthen op de tafel, doen als bij toverslag de Winterkoude bui ten, vergeten. Alles is er verzorgd, alles glanst, alles ziet er knus en vrolijk uit, ook de spelende kindertjes in hun war me wollen truitjes. Het jongste, dat nauwelijks op de benen kan staan, kraait het bij mijn binentreden uit van pret bij wijze van begroeting, en blcost als een appeltje in de zon. Wat een deugd doet het, na het geroezemoes der stad en de bijtende koude, hier een poosje in deze kamer te mogen toe ven» En alsof de bloeiende bloemen en de weldanige warmte nog niet vol doende zijn om de Winterkoude te doen vergeten, valt daar opeens mijn blik op Julia haar. naaimachine, waar aan zij waarschijnlijk voor mijn komst zat te werken, met er naast een mand met Zomergoéd en allerlei bonte Zo merstof jes. Ik ben verbaasd, we zijn pas begin Februari, nog volop Winter, en hier zit me die Julia zowaar reeds aan de zomerkleding voor haar drie kinderen te werken. Zij raadt mijn ge dachte, knikt me 'n beetje ondeugend toe en pleit «Waarom niet O ja, ik weet het wel, we zijn nog ver van de Lente en Zomer. Maar als de mooie Lentedagen daar zijn wil ik klaar zijn. Dan heb ik geen lust hier middagen achter mijn naaimachine te zitten, en zodoende m'n kinderen opgesloten te houden. Dan wil ik naar buiten met hen, om ze te laten genieten van, de zon en de frisse lucht. Wat kan ik hiertegen in brengen Absoluut niets, want Julia heeft ge lijk, en, ik vind me zelf alleen maar dom, omdat ik nooit op deze gedachte gekomen ben. 1 och probeer ik nog zwakjes, want ik weet eigenlijk voor knieën. Goede, Beste heren Neemt hem niet mee riep zij opgewonden uit. Wat moet ik met mijne drie kinderen beginnen Goede heren Mijn, mar» heeft nooit van zijn leven gestolen Goede God, ontferm u over hem. Dat gehuil dient nergens voor, vrouw, zeide de kleermaker koel, de wet is de wet. Ja, zeide ene helderklinkende stem, en het is zeer gelukkig dat zij de lieden, die hun land onteren, weet te bereiken. En mijnheer Trahec verscheen mei :efronste wenkbrauwen op den, drem pel van het huisje. De kleermaker hier pl'oseling hel hoofd op, zijne ogen schoten vuur. Mijnheer, zeide hij, terwijl hij zijn hoed met de onbeschaamde bewe ging, die hem eigen was, naar achteren schoof, gij hebt het recht niet hier te komen preken; weet gij dat niet Ik heb het recht u te veroorde len, gemene kerel, en ik zal er ge bruik van maken, hernam mijnheer Trahec, buiten zichzelven over zoveel onbeschaamdheid. En ik zal u den mond snoeren riep de kleermaker, terwijl hij de ar men over zijne borst kruiste. Ziet gij dien man, gendarmen Hem moet ge in hechtenis jiemen, hem moet ge naai de gevangenis brengen Hem, hoort ge, en niet mij Wordt ge krankzinnig Jan riepj Johanna radeloos. Ik wordt niet krankzinnig, lieve vrouw, en ik herhaal dat hij de oor zaak van mijn ongeluk is. Zwijg, ellendige gek riep mijn heer Trahec, terwijl hij ene schrede

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2