Ondermijnd ouwen romen DE DENDER EEN MOERRIOOL BIJ EEN INTERPELLATIE VAN DE HEER BECQUEVORT OVER DE ZENNEWATEREN. Dinsdag interpeleerde de liberale volksvertegenwoordiger van Genval de Minister van Volksgezondheid over het verontreinigen van de Zenne. Volksvertegenwoordiger Albert Van den Berghe mengde zich in het debat en verklaarde nagenoeg wat volgt «Ik wens van deze gelegenheid ge- ibruik te maken om de aandacht van de achtbare heer Minister van Volks gezondheid en deze van het Parlement aiogmaals te vestigen op het Dender- probleem. Van 1946 af, en telkenjare opnieuw, hebben we, van op de tribune van de Kamer, het schandaal van de verpes ting van de Denderwateren aange klaagd. Telkens hebben, we de billijke klachten van de bewoners der Dender vallei, van de lijnvissers, van de land bouwers en van de toeristen, scherp, maar zonder overdrijving, geformu leerd. De Ministers' Verbist en Vander Straeten kwamen ter plaats en erken den de gegrondheid van onze protes ten. Ministers en ambtenaren deden wat in hun macht lag; graag breng ik hun de dank en de hulde die ze verdie nen. Ik verheug mij er om dat de hui dige Minister even goed is gesteld; maar er moet inderdaad wat meer ge beuren om de toestand te doen veran deren. Er is geen voldoende resultaat omdat de Minister onmachtig is. De Regering is niet gewapend. Met geestdrift zullen we dan ook het lang beloofde wetsontwerp stemmen waar bij de Minister macht zal worden ge geven in te grijpen tegen verregaande nalatigheid. Het probleem is ingewikkeld: de ge meentebesturen en de nijveraars treft schuld. Sommige zijn van goede wil initiatieven worden hier en daar geno men; maar er ie geen samenhang er zonder samenwerking en reiniging van de afvalwaters én van de steden én van de fabrieken is er geen heil te vinden tegen dit schandaal. Eerstdaags bezorgen we U de wape nen, Mijnheer de Minister, de nieuwe wet zal U in staat stellen in te grijpen waar het moet. De gemeentebesturen en de nijve raars moeten hun plicht doen. Onze bewoners van de Denderval lei, onze schippers, onze lijnvissers, on ze landbouwers met hun vee in de Den- derweiden, onze toeristen hebben recht op bescherming tegen het gé- wild en niet gewild omvormen van on ze mooie Dender in een moerriool. Albert VANDENBERGHE. DE VOLKSRAADPLEGING EN DE VREEMDELINGEN De Minister van Justitie vestigt nog maals de aandacht van de vreemdelin gen, die in het rijk gevestigd zijn of er, zelfs tijdelijk, verblijven, op het feit dat het hen verboden is er zich met enigerlei politieke bedrijvigheid in te laten of er deel te nemen aan gelijk welke actie of manifestatie die een poli tie-k karakter zou dragen. Deze die op dit voorschrift een in breuk zouden plegen stellen zich bloot aan de sancties voorzien bij de besluit wet van 2 September 1939 op de vreemdelingenpolitie. Dit besricht bevestigt, de aanbeve ling gegeven aan de vreemdelingen en verschenen in het Belgisch Staatsblad van 8 en 9 Januari 1945. I GRONDEN OPGEEIST VOOR VLIEGVELDEN WORDEN EINDELIJK VERGOED De begroting van de regie der luchtwegen voor 195 0 bedraagt in to taal 285 millioen fr. Hiervan is 87 mil- lioen voorzien voor onteigening van terreinen, die voor 5 Juni 195 0 moe ten gebeuren In feite gebeurde de onteigening reeds lang, namelijk door de bezetter, maar wordt pas. thans een krediet voorzien om de opgeëiste gron den te vergoeden. De som van 87 millioen zal volledig opgebruikt worden, en, mocht dit on voldoende blijken, zal de regie der luchtwegen uit de vorige begrotingen kredieten putten om de afbetaling doOr te zetten. De begroting voorziet bovendien 62 millioen voor werken, uit te voeren door de private nijverheid, waarvan 23 millioen voor gebouwen, terreinen en banen van Meisbroek, en 20 mil jioen voor drainering en inrichting van andere luchthavens. Ten slotte is een post van 1 35 mil lioen voorzien voor de eerste uitba- tingskosten. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMFS. 33ste Vervolg. Hij vertrok, en Jan Kerbic volgde, schijnbaar bedaard en onder de hart verscheurende afscheidskreten zijner vrouw, de gendarmen. Hij liep enige minuten met neer ge slagen ogen tussen, een haag van kinde ren; maar aan het einde van het plein gekomen wendde hij zich om naar een groepje mannen, in wier midden hij mijnheer Trahec bespeurde, en de hand uitstrekkende naar Kertan, welks hoge toren tegen het blauw des hemels zichtbaar was, riep hij Mijnheer Trahec, als ik dat kas teel bezat, zou ik gisteren te Guilvin niet ingebroken hebben. Houdt uw mond commandeer de een der gendarmen. Zij vervolgden hun weg; maar toen rij den hoek van het plein omsloegen vernamen zij een doordringenden kreet en zij bemerkten een klein meis je, dat zo snel kwam aangelopen als hare blote voetjes gedoogden,terwijl zij den weg bezaaide met de wtite schelp jes, die door het snelle lopen uit een mandje vielen, dat zij aan haar arm droeg. De gendarmen zagen hun gevangene aan, hij was zeer bleek en zijne ogen schoten vol tranen. Is dat kind van u zeiden zij, als /bij instinct de waarheid radende. Ja, antwoordde hij met moeite, VIERDE PROTESNOTA TEGEN BLOKKADE-PLAGERIJ Geallieerden verwerpen Sovjet-uitleg. De drie Westerse kommandanten van Berlijn, beschuldigden de Sov jets in een brief, die aan, majoor gene raal Alexander Kotikov werd ge stuurd, er van een berekende poging te doen om het normale verkeer van personen en goederen, tussen Berlijn en de Westerse zones ((te beperken». De Amerikaanse, Britse en Franse bevelhebbers hebben Kotikov s verze kering van 4 Februari, luidens welke er geen bedoelde inmenging in 'het ver keer zou plaatsgrijpen, verworpen. De geallieerde brief maakte bekend, dat twee Amerigaanse legertreinen door de Sovjets te Marienborn werden opgehouden in de nacht van 1 4 op 1 3 Februari. De bevelhebbers verwierpen Koti kov's uitleg, als zou het spoorverkeer gecontroleerd worden om de smokkel van de Oostzone naar West Duitsland te beletten. Het merendeel der vertragingen en inmengingen raakte het verkeer van de West zones naar Berlijn en dat kan klaarblijkelijk niet in verband staan met deze smokkel. Het is eveneens veelbekenend dat het verkeer van d< West-zone naar de Sovjet-zone niet op gelijkaardige wijze belemmerd werd' aldus de .brief en de. bevelhebbers voegden er aan toe; Deze feiten ver stevigen on:ze overtuiging, dat de maatregelen der Sovjetoverheden een berekende poging zijn om de normale beweging van personen en goederen tussen Berlijn en de Westzones te be perken». De bevelhebbers schrijven «De ver scheidene voorwendsels die u voorlegt alsrechtvaardiging van deze maatre gelen verbergen uw klaarblijkelijke be doeling niet de formele verbintenissen die door uw regering te Parijs aan vaard werden over het hoofd te zien». Deze nota was het vierde Westerse geallieerde protest, dat naar de Sov jets is gestuurd in verband met ver- keersbeperkingen. ik had gehoopt dat zij niet zo spoedig zou terugkomen... Zij was schelpen gaan zoeken... Arme kleine Zij heeft mij herkend. Hij stond stil; de gendarmen, die door mededoogen bewogen waren, stonden ook stil; het kind was nog slechts enkele schreden van hen ver wijderd en had hen weldra ingehaald. O, lieve vader riep zij, terwijl zij haar mandje liet valen en hare handjes samen vouwde, waaromi loopt gij tussen twee gendarmen Jan Kerbic stak haar beide armen toe Flet verbaasde meisje liet er zich invallen. Gij weent zeide zij. Och vader, zeg mij, waar gij met die lieden heen gaat Uw vader gaat naar Vannes, ant woordde een der gendarmen, doch hij zal wellicht spoedig terugkomen. Ga niet naar Vannes, vader riep het meisje, terwijl zij zich om zijn hals vastklemde; wanneer men met de gendarmen naar Vannes gaat,gaat men naar de gevangenis, dit weet gij wel. Jaantje-lief, Jaantje-lief, zeide ene zachte en vriendelijke stem naast hen,vergroot de smart uws vaders niet. Bij dit geluid wendde de kleerma ker het hoofd om, en hij bespeurde pastoor de Kerpeu'ivan en zijne schoon- ster. Snikkende vouwde hij de handen. Och mijnheer pastoor, zeide hij, het is de goede God, die u zendt. Ach! Waarom heb ik uw raad niet opge volgd Pastoor de Kcrpeulvan verzocht de gendarmen, zich wel voor een ogen blik te willen verwijderen, en mevrouw de Kerpeulvan, die zijn oogmerk be- vioedde naam Jaantje enige schreden JSKAART N GANSE WEEK Hamrolletjes. Sel- r:Roastbeef Witloof ardappelen Aman- dding. Koud Vlees Sla Gebakken Aar- acaronipap. stukjes Spinazie Aardappelen -Choco- t Vanillesaus. Vasten Stamppot. SP VOOR E3E ZONDAG der-Rijstsoep -f Gekookte i del Griesmeelpil MAANDAG met Mayonnais dappelen. IV DINSDAG j( Gekookte ladepudding rn WOENSDAC Fruit. DONDERDAG Varkenscoteletjes Bloemkool met,* melksaus Gekookte Aardappelen "kj- Bfóodschoteltje. VRIJDAG Tongfilets Joinviile Aardappelpuree Rijstkoek. ZATERDACf Bouillon Soep vlees Wortelen Gekookte Aar dappelen. Fruit*: VOOR BE LEKKERBEKKEN. Hamrolletjes; Mooie plakjes ham (hesp) worden, gevuld met een men geling-koude groenten (als erwtjes., worteltjes e.n.^stukjes bloemkool) met mayonnaise énv-davarna opgerold. Schik ze op een schotel en garneer met schijf jes citroen en takjes peterselie. Tongfilets Joinviile. De tong rei nigen of latën reinigen, huid afstropen en met een vlijmscherp mes< fileren. De filets worden opgerold, met een stokje in vorm gehouden, ofwel met een wit draadje toegèbpnden, nadat men er zout en peper opgestrooid heeft. In een stoofpan wat boter doen, de filets er in leggen, wat citroensap bijvoegen. Als de filets gaar zijn ze laten uitlek ken. Afzonderlijk gereedmaken boter smelten, bloem in roeren. Voordien hebt u de garnaalpellen gekookt en het vocht doof een fijn doekje gego ten. Dit vocht wordt nu bij de bloem en dé boter geroerd. Nadien wordt nog het vocht waarin de tongfilets gaar ge worden zijn er vaan toegevoegd, alsook de gepelde garnaal en, de in boter ge wentelde kampernoelies. De filets- worden in een kroontje op de schotel geschikt, de saus wordt in het midden gegoten zonder de filets te dekken. Warm opdienen. Vasten Stamppet. Benodigd I middelmatig grote witte- of savooi kool; Z2 kgr. aardappelen; 250 gr. gemalen oude Jiaas; 40 gr. (2 afgestre ken eetlepels) iboter of vet; wat zout, misschien wsxlAootrnuskaat of wat pe per. Bereiding 'Zet de fijngesnipperde kool op met eeji bodempje kokend wa ter en wat zout'; "breng ze aan de kook, leg er de aardappelen op en laat bei de samen gaar worden (ongeveer Zl uur.) Zie toe-of er nog voldoende wa ter op de bodem is, vul het anders wat- bij. Stamp de kooi met de aardappelen door elkaar, roer er de boter (of het vet) en. de gemalen kaas door, Iaat het gerecht nog even door en door heet worden en voeg er wat nootmus kaat of peper bij. Een goede soep voor de Vasten. Benodigd 700 gram aardappelen, Vl liter melk, 1 liter water, 100 gr. ajuin, een stukje boter of vet, eventu eel wat gehakte peterselie, zout, bouil lon-aroma. Bereidiijig Smoor de gewassen en met zich mede. 1 Arme ongelukkige Het is dus waar zeide de pastoor zacht. Ja, mijnheer; ik was dol, woe dend, radeloos; ik wilde geld hebben; ik moest het hebben, al had ik er, God vergeve het mij, ook een moord voor moeten begaan.. Hebt gij medeplichtigen Ja, dat is te zeggen, neen. Al wat ik kan zeggen is, .<Jat ik de misdaad al leen bedreven heb. Gij neemt mij daar een groten last van het hart. De grootvader van Yankez is mij dezen morgen komer opzoeken, hij was wanhopig. Hei» schijnt, dat de looper, dien men ge vonden heeft, herkend is voor dien van Benead, den smid, en dat men begon nen is Yankez van medeplichtigheid te beschuldigen, uithoofde hij den laat- sten tijd zoveel omgang met u had. Ik zou niet gaarne zien, dat men Yankez daarom beschuldigde, mijnheer. Ongelukkig is het gesprek, dat gij eergisteren bij de Blauwe Rots met hem gevoerd hebt, uw aanklager, want het is gedeeltelijk gehoord door het zoontje van den pachter van Guilvin, die daar dichtbij lag te slapen en dien gij niet bemerkt hebt. Flet was bepaald dat ik gevat zoude worden, mompelde de kleermaker, dat God zich mijner ontferme Ik had u gezegd hem niet te moe ten verlaten, Jan. Van twee raadgevingen heb ik de slechtste opgevolgd, mijnheer pas toor, en dat is mijn ongeluk geweest. Om u de waarheid, te i^eggen ben ik nooit goed met mijn staat'tevreden ge weest, mijne armoede heeft mij altijd gehonderd en ik heb dezen leefiijc gesneden ajuin in cle boter of. in het Vet. Voeg er' het water en de geschilde, gesneden aardappelen bij. Laat de massa gaar koken, maak de aardappe len fijn met een pureestamper of een vork. Voeg de melk bij de soep en maak ze op smaak met zout, bouillon aroma, peterselie of selderij. Laat de soep nog even doorkoken, zodat ze meer gebonden wordt. KEUKENGEHEIMEN. GOK OVERSCHOTJES MOETEN GEBRUIKT WORDEN Wanneer we lever bakken geven we vooraf aan de schijven een mooie vorm. 't Gevolg hiervan is, dat we dan altijd een hoopje hoekjes en reepjes als «afvaloverhouden. Van dit af val» kunnen we echter nog verschillen- de lekkere hapjes gereed maken, zo dat het in geen geval weggeworpen mag worden Te zamen met gekookte rijst kun nen we er volgend smakelijk schotelt je van, bereiden Laat de stukjes lever met een fijn gehakt ajuintje in wat boter braden, doe er vervolgens een weinig vlees-ex tract en 2 soeplepels kokend water bij, maak het op smaak met peper en zout en Iaat het nog even. doorsudde ren. Vermeng dit dan met de rijst, die in bouillon gaar gekookt is. Schik het gerecht op een schotel, bestrooi het met geraspte kaas, en leg er een krans rond van gesmoorde champignons, die met gehakte peterselie zijn be strooid. Volgend hapje is zeer geschikt voor het avondmaal, en kan met ge bakken aardappelen opgediend wor den Snijd de overschotjes lever in kleine teerlingen, bestrooi ze met zout en pe per, wentel ze door wat bloem en laat ze gedurende vijf minuten met fijnge snipperd ajuintje bakken, onder voort durend bewegen. Voeg er wat vlees extract en een scheutje warm water bij en laat gaar stoven. Om dit gerecht nog smakelijker te maken, kunnen we er nog een paar le pels tomatenpuree aan toevoegen. Schapenvet is niet erg lekker. Daarom moeten we bij het bereiden van schapenragout, bij het stukken snijden van het vlees, het teveel aan vet verwijderen. Dit vet gooien we echter niet weg. Braad het uit en be waar het gestolde vet in ëen potje. Het is uitstekend .geschikt vo-or preisoep of droge bonleri in te stoven. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Het komt dikwijls voor, dal door langdurige hitte reten in kachels ontstaan, ofdat de verschillende delen waaruit een kachel bestaat niet meer precies aanéénsluiten. Hierdoor komen gemakkelijk gassen en kolendampen in 'de kamer, vooral als de kachel niet goed trekt. Daarom moeten deze na den weer dichtgemaakt worden. En dit kan gebeuren met ijzerkit, dat verkrijg baar is bij de smid of stovenhande- laar, en direct voor het gebruik gereed gemaakt is. Smeer de naden, of scheu ren van de kachel er goed mee in, zo dat ze volledig dicht zijn. Buitennaden kunnen, als de kit verhard is, zwart gemaakt worden met kachelglans, en zullen dan geheel onzichtbaar zijn. Slecht riekende flessen, waarin niet bereikt zonder dikwijls tot het kwaad bekoord te worden; maar dan kwam de Zondag, ik ging naar de kerk, ik hoorde het Evangelie en. de geboden verkondigen en ik verjoeg de duivel door het gebed. Doch sederi mijne verzoening met mijnheer Tra hec heb ik al die zaken laten varen. De dagbladen, die ik las, hebben mijn brein beneveld; ik ben begonnen met onzen pastoor den rug toe te keren, als hij tegen mij zeide «Zalig zijn de ar men van geest,» en ik ben geëindigd met God en de Kerk en al het overige vaarwel te zeggen. En zijt gij er gelukkiger door ge weest Zeg liever, mijnheer, dat ik in een hel geleefd heb. Ik heb mijn geld verspild, mijn goeden naam verloren, en bij slot van, rekening word ik uitge maakt voor dief en gek door hen, die mij daartoe gebracht hebben. Mijne ellende van voorheen liet mij tenmin ste mijn naam van eerlijk man, terwijl ik thans altijd een dief zal zijn. Tracht eerst u met God te ver zoenen Jan, en dan willen wij hopen dat uw gedrag uw ongelukkige daad zal doen vergeten. Uwe ontmoeting doet (mij een acte van berouw verwekken mijnheer pastoor, en dat spijt mij niet. Kom, kom, wij moeten verder gaan, zeiden de gendarmen, terwijl zij naderbij kwamen. Omhels uw vader, Jaantje zeide mevrouw de Kcrpeulvan. De kleermaker omhelsde ziin doch tertje teder, en zich tot mijnheer de Kerpeulvan wendende, zonder dat hij trachtte dc tranen, die langs zijn ge zicht stroomden, te verbergen, zeide hij olie, spiritus, petroleum cn wat ook be waard is, kan-mgn weer helder en fris krijgen, met mosterdmeel. Het rncei wordt met warm water vermengd in de fles gegoten, goed geschud en een tiental minuten weggezet. Dan cle fles nog eens goed schudden cn herhaalde lijk spoelen, eerst met warm en daar na met koud water. Indien noclig, de1 behandeling nog eens herhalen. Mosterdmeel is eveneens voor treffelijk om vuile handen te reinigen: het maakt de huid tevens bijzonder zacht en is ten .zeerste aan te bevelen wanneer de handen ruiken naar vis of ajuin, of andere sterkriekende produc ten. SCHOONHEIDSFLITSJES. GOED POEDEREN Tegenwoordig heeft iedere vrouw in haar tas een poederdoosje. Ze denkt dat ze alles voor haar gelaatsverzor ging gedaan heeft wanneer ze af en toe eens in het spiegeltje kijkt en mét een meestal smerig dohsje over haar neus gaat. De meeste vrouwen weten niet, dat dit poederen bij een goede gezichtverzorging eigenlijk het onbelangrijkste is; het zakpoederdoco- je is ook eigenlijk meer een stuk speel goed. Poederen goed poederen meet thuis gebeuren en zeer belangrijk. In cle eerste plaats moet de kleur van dc poe der goed gekozen zijn.; want gebruikt men een verkeerde kleur, dan ziet het gezicht er «geverfd» uit. Niemand kan witte poeder gebrui ken, zacht-roze poeder is goed voor heel jonge meisjes. Blonde vrouwen moeten een donker poeder gebruiken. Daardoor krijgt de huid een goudach tige glans. Donkere vrouwen doen er beter aan een lichter poeder voor haar gezicht te benutten. Ze krijgen daar door een mooier contrast tussen gezicht en haar. Wie er heel goed uit wil zien, zon der de indruk van geschminkt zijn te verwekken, kan het beste verschillen de kleuren poeder gebruiken lichte re tinten voor neus, voorhoofd en kir» en donkere poeder voor de wangen. Hoe legt men het poeder op hei: ge zicht Liefst niet met het donsje; maar mei een watje, dat men telkens vernieuwt Men moet er voor zorgen, dat men nergens dikke koeken krijgt, maar dat de poeder in een gelijkmatig laagje over het gezicht ligt. Men mag boven dien het poeder nooit i ri het gezicht wrijven', maar men moet het er licht op stuiven. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat men pas goed gepoederd is, warmeei men niet ziet dat men gepoederd i:. Dit. is het geval, wanneer de poeder precies de kleur van het gezicht heeft. MODE-TIPJES. De eerste voorjaarsboden op mode gebied komen tot ons in de vorm van vooxjaarshoedjes en mantelcostuums. Zonder uitzondering zijn de hoedje klem en pretentieloos zij getuigen van een sobere elegantie. Zij vertonen, een opgaande lijn, evenals de garnering, die over het algemeen zeer bescheiden is. De hoedjes zijn zo gemaakt dat ze het voorhoofd vrij laten, waardoor een gedeelte van. het kapsel zichtbaar blijft. Het mantelcostuum, de ideale voor jaarsdracht, heeft nog niets van zijn zacht Mijnheer pastoor, ik beveel, mijn vrouw en kinderen in uwe liefdadig heid aan; zij zullen brodeloos zijn er met den, vinger worden nagewezen. Wees gerust, vriend, antwoordde de priester, terwijl hij zijne hand be schermend op Jaantjes hoofdje legcle, «de onschuldigen zullen door de Voor zienigheid niet verlaten worden; zij zullen verzorgd en voor beledigingen gevrijwaard worden, dat beloof ik u. Na het ontvangen dezer belofte nam de gevangene nederig zijn plaats tussen zijne beide wachters weder in en verwijderde zich met hen, terwij" pastoor de Kerpeulvan en zijne schoon zuster het dorp ingingen, het kleine Jaantje, die bitter schreide, aan de hand meenemende. In de woning van den kleermaker die vol was van vrouwen, die gekomer waren om de arme Johanna te troos ten, vernieuwde de pastoor zijne be lofte, haar en de kinderen niet te zul len verlaten, schonk haar terstond reeds enige geldelijke hulp, en zich aan de dankbetuigingen, der arme vrouw onttrekkende, voegde hij zich weder bij zijne schoonzuster en sloeg met haar den weg naar het kasteel in. Daar aangekomen werden, zij dooi Magdalena naar het grote salon ge bracht, waar mijnheer Trahec in opge wonden toestand op en neer liep. Na de eerste woorden van verwel koming vroeg hij hun of zij reeds ken nis droegen van den te Guilvin ge- pleegden diefstal, en het scheen herr. zeer te hinderen toen de pastoor hem vertelde, dat er wijd en zijd over ge sproken werd; hij voegde er bij, dat hij Yankez over de beweerde mede-

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2