Qrbüwen - f{ronielj Ondermijnd OORLOGSSCHADE AAM PRIVATE GOEDEREN OOK ONZE VOETEN VRAGEN GOEDE ZORGEN... NIEUWE BEPALINGEN BETREFFENDE TAXAGTSE IN TEXTIEL EN SOMMIGE VOEDINGSPRODUCTEN Het departement van financieel deelt mede Het Belgisch Staatsblad d.d. 25 Fe bruari bevat de tekst van, een besluit van de Regent van 20 Februari 1950, houdende wijziging van het wetboek en van de algemene verordening op de met het zegel gelijkgestelde rechten. De bij het besluit verwezenlijkte bij zonderste maatregel betreft de textiel nijverheid. Volgens de uit het besluit van de regent van 18 Januari 1949 voortvloei ende organisatie, waren de voltooiings- Werken zoals het verven, het drukken, enz. niet beschouwd als industriële be werkingen voor de toepassing van het op de weefsels en gelijkaardige pro ducten geheven forfaitaire recht van 10 p.c. Hieruit vloeide voort, dat in dien deze voltooiingswerken door de fabrikant van het weefsel uitgevoerd werden, het recht van 1 0 t. h. betaald werd op de gehele prijs met inbegrip van het gedeelte van deze prijs, dat met de voltooiing overeenstemt ter wijl, indien de fabrikant het niet-afge- werkte weefsel verkocht aan een, per soon die het verven, het bedrukken, enz. zelf uitvoerde, het recht van 10 .t.h. slechts gekweten werd op de waar de van het ongebleekte weefsel, met dien verstande dat de door de afwer- ker toegestane wederverkoop slechts onderworpen was aan de heffing van 4.5 t.h. Artikel 22 van het besluit strekt er toe, dit verschil af te schaffen. Het raakt niet aan het regime toepas selijk op de verkopen door de wevers, doch om een einde te maken aan de nadelige toestand waaronder de laatst- bedoelden te l'ijden hadden, beslist het dat wanneer de afwerking door een niet-wever wordt uitgevoerd, het recht van 10 t.h. principieel zal verschul digd zijn zowel voor de door de we ver toegestane verkoop van het onge bleekt weefsel als voor de door de af- werker toegestane verkoop van het verwerkte weefsel. De afwerker kan er echter toe gemachtigd worden zijn aankopen te doen met de betaling van het recht van 4.5 in stede van dit van 10 In dezelfde zin wordt te eens het geval van de aan caoutchoute ring onderworpen weefsels geregeld. Bij dezelfde gelegenheid wordt het regime van de- forfaitaire overdrachts belasting uitgebreid tot de suikerbieten (art. 18) en tot verschillende voe dingsproducten of producten voor huishoudelijk gebruik (art. 20) zoals de gepelde, geparelde of gebroken graankorrels, niet gebrand, er in begre pen al dan niet gekochte vlokken ge- conditionneerd voor de kleinhandel, terwijl vroeger alleen bedoeld waren de gepelde of geparelde gerst en de haver in gepelde, geparelde of gebror ken korrels, alsmede havervlokken. De producten bereid uit of met plantaardige zelfstandigheden voor soepen en voor bouillon, gecondition- neerd voor de verkoop in het klein de sausen en dergelijke kruiderijen, gecon,- ditionneerd voor de verkoop in 't klein, de wasmiddelen (met inbegrip van de producten voor ontvlekking) ook zon der zeep, geconditionneerd voor de verkoop in t klein blauwsel (ultrama rijn en Berlijns blauw) voor de was, geconditionneerd in kleine zakjes. Het besluit brengt tenslotte enkele bijkomende wijzigingen in de regeling aan. De nieuwe bepalingen treden op 6 Maart 1950 in werking. VOORSCHOTTEN EN HERSTELCREDIETEN De voorschotten op oorlogsschade- vergoedingen aan private goederen en van herstelcredieten ter aanvulling van die voorschotten kunnen worden ver leend 1Aan gebouwde onroerende goe deren met inbegrip van hun onmid dellijke bijgebouwen of gebouwde aan- horigheden;met uitsluiting van de goe deren waarmede zij gestoffeerd zijn, zelfs wanneer die goederen door be stemming onroerend zijn; 2. Aan boten, met hun toebehoren, die eigendom zijn van in België gedo- micileerde natuurlijke personen of van rechtspersonen met in België gevestig de maatschappelijke zetel. ONT VANKEU JKHEIDS- VOORWAARDEN. De voorschotaanvragen zijn onder worpen aan zekere ontvankelijkheids- voorwaarden, onder meer aan de eis dat de goederen, waarvoor een voor schot wordt aangevraagd, oorlogsscha de moeten geleden hebben tot een be loop van. ten minste 30 t. h. van hun bouwwaarde op 31 Augustus 1939. De formulieren voor het indienen der voorschotaanvragen zullen van 1 Maart 1950 af bij de provinciale direc ties voor oorlogsschade, de gewestelij ke betalingsbureau's en de coöperatie ven voor geteisterden beschikbaar zijn voor geteisterden, die het voordeel der te hunnen gunste voorgeschreven nieuwe schikkingen wensen te genieten. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar hei Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. cO KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking der Koloniale Loterij die Za terdagavond plaats 'had Winnen, 200 frank de nummers ein digend op 2. Winnen 500 frank, de nummers ein digend op 85. Winnen 1000 frank, de nummers eindigend op 271, 990, 550. Wint 2.500 frank, de nummers ein digend op 2729, 1220, 5242, 4884 1900', 4213, 5357, 5129. Winnen 5.000 frank, de nummers eindigend op 6735, 3990, 0174, 5912, 6976. Winnen 10.000 frank de nummers eindigend op 6792, 2928, 3768. Winnen 20.000 frank de nummers eindigend op 36826, 64197, 80259 83092, 08905. Winnen 50.000 frank de nummers eindigend op 12102, 17242, 30676, 42894. Winnen 100.000 frank, de nummers eindigend op 80626, 31075, 87009, 67224. Winnen 250.000 frank, de nummers eindigend op 6,1672. Winnen 500.000 fr., de nummers 323378, 242954. Wint 1 millioen het nummer 1 0372 7. Wint 2 millioen en half, het num mer 213780. WEDEROPBOUWLEN ING EERSTE SCHIJF. Bij de 1 1 7e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) is het lot van 1 millioen ten deel gevallen aan Reeks 0342 NV. 0042. De andere obligatiën van, deze reeks zijn inlosbaar aan 1.000 fr. TO BE OR NOT TO BE TROUWEN... OF NIET Wat te kiezen 7 Komt kijken in 't Groen Kruis op 5 Maart of 6 Maart 34ste Vervolg. Met deze woorden verliet hij de eet zaal en Armelle ging naar boven om voor zijn valies te zorgen. Een, half uur later zat mijnheer Tra- hec in het rijtuig, dat hem naar het sta tion zoude brengen, en terwijl hij Ar- melle omhelsde nam hij afscheid met deze woorden Fot weerziens, zo spoedig mij mogelijk is Armelle ging huiverende weder bin nen. Toen zij de eetzaal doorging be merkte zij Magdalena., die een papier opraapte. Het was de brief die mijnheer Tra- hec in zijne ontroering had laten vab len. Geef hier, zeide zij. Zij opende hem en las het volgende: WAARDE TRAHEC, Wij hebben u op de vergadering van aandeelhouders, die den 1 1 de dezer heeft plaats gehad, tevergeefs gewacht. Ik zal u een verslag der vergadering die zeer onstuimig ge- weest is, toezenden. Stuur mij s.v.p. zo spoedig mogelijk ene procuratie. Mijne huisgenoten verzoeke™ mij u recht hartelijk voor hen te groe- ten. Delphina heeft eindelijk om goede redenen, besloten, Ernest te huwen, en ik hoop deze goede tij- j ding overmorgen aan mijn goeden vader te kunnen berichten. Geloof mij inmiddels als steeds De uwe MARINTY Armelle las dezen brief tweemaal over, scheurde hem vervolgens in klei ne stukje^' en volgde miss Drelling, die haar geduldig 'had staan wachten. XXIII. DE VAL. De zilveren tonen der bedeklok, die de bewoners der parochie van Kerlud ter kerke roept, doen zich statig van uit den kerktoren horen en enige vrou wen begeven zich met haastige schre den naar den kleinen tempel. Het is prachtig weder en de dorpe lingen zijn allen druk aan den arbeid. De vissers zijn reeds in den vroegen ochtend naar zee gegaan, de landlie den volbrengen hun zwaren arbeid op de akkers, en in het kerkje wordt het onbloedige offer opgedragen in tegen woordigheid van enige vrouwen, die een half uurtje van hunne huislijke be zigheden hebben kunnen afnemen, en van enige kinderen, die er hun morgen gebed komen doen. Het was Yves die pastoor de Ker- peulvan de Mis diende. Yves beminde het heiligdom, want Yves wist te bid den. Toen de heilige dienst was afgelopen knielde de priester op een houten bid- stoel neder, en hij had juist zijne dank zegging geëindigd,, toen ene beweging in het ruim der kerk zijne aandacht trok. Twee vrouwen waren de kerk binnen gekomen en lagen op de zer ken neergeknield. Het waren de oude Barba en de jeugdige Magdalena, in hunne zondagsche kleren, doch met SPIISKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZO'NDlAlG Kaascroquetjes Kip pensoep Kip met rijst en Kerrysaus Pruimenp'udding. MAANDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Havermoutkoekjes. DINSDAG Kalfslapjes Bloem kool Gekookte aardappelen Fruit. WOENSDAG Gebakken tong Sla Frites*Macaroni met bruine suiker. DONDERDAG Biefstuk Wit loof -Gekookte aardappelen Pan- nekoekjes. VRiJDAGGekookte stokvis Gebakken uien Mosterdsaus Ge kookte aardappelen Rijstepap. ZATERDAG Zuurkool met sau- sijsjes 'Aardappelpuree Fruit VOOR DE LEKKERBEKKEN. Kippenpoep. Ben&digheaen1 soep kip 5 gr. 'boter 1 kruidnagel takje peterselie stukje foelie 1 worteltje bloem en eierdooier zout. ji Bereiding Was de kip en zet ze op met 2 Zz liter water en zout en laat ongeveer 2 ai 3 uren trekken, daarna uit de bouillon nemen en liter van de vloeistof apart houden voor de saus. Boter smelten, 2 lepels bloem bijvoegen en langzaam de resterende bouillon zachtjes gedurende ongeveer 10 minuten laten koken. Pan van het vuur. Eierdoqier kloppen en lepel voor lepel vermengen met deel van de soep, daarna, in soepterrien doen en rest bij gieten^ Kip met Rijst en Kerrysaus. -Be reiding Dr>pge rijst koken en opdie nen met de saus, die gemaakt wordt van Ya, literovergehouden bouillon, 50 gr. boter, 45 gr. bloem en 1 opge hoopte teelepel. Kerry, eventueel ge smoord uitje toevoegen en tenslotte het aan kleine stukjes verdeelde vlees der kip, alles nóg een minuut of vijf la ten doorkoken en opdienen in het mid den van rijstrand. Pruiimenpuddüng. Benodigdheden 750 gr. gédrpogde pruimen. 16 gr. gelatine 100 gr. suiker 1 pakje vanillepuddpg en Zl liter melk. Bereiding»: Eerst de pruimen was sen en gaau; stoven. Daarna de pitten verwijderen Jen de vellen. Suiker bij voegen. De jfclatine bij de compote voegen. Na af?o en door d vorm gietei Macaroni digheden cil'iter melk een weinig Bereiding jes gezouten werp er twe macaroni in Tg, de vanille er bij doen pruimen roeren. Alles in met Bndne Suiker. Beno- 00 gr. macaroni 2 de- 50 gr. bruine suiker en :aneel. Breng twee liter event- water aan de kook, en honderd gram gebroken Laat doorkoken, dek de pan, en laat jtwintig minuten gaar wor den, zonder koken. Giet het water weg: giet in.;de pan twee deciliter melk. Voeg vijftig gram bruine suiker toe en een weinig 1 aneel, en laat enkele mi nuten koken Giet de aldus toebereide macaroni op een schotel en bedek rij kelijk met bruine suiker. Dien heet op. KEUKENGEHEIMEN. ALS W[E ZELF BAKKEN... Voor deeg met gist bereid, wordt uitsluitend verwarmde melk gebruikt. Dit deeg moeten we, alvorens tot het bakken over te gaan, laten rijzen. Hier voor wordt het met een doek bedekt, en geplaatst in een matig verwarmde plaats, waar het niet mag tochten. Toch mag het deeg niet TE veel opko men, want ook in de oven moet het rijzen. Gebruik voor taarten die sterk moe ten rijzen, altijd harde boter. De vorm van dit gebak mag slechts voor ge- vuld zijn. Alvorens het gebak in de oven te plaatsen moet deze goed op tempera tuur gebracht zijn. Indien in een ko- lenfornuis gewerkt wordt, leggen we een briket, die vooraf doorgegloeid is, onder de ovenplaat. Als de vorm in de oven staat; mo gen. we de eerste 5 minuten de oven deur niet openen. Door de koude lucht stroom, die er over strijkt, kan het ge bak ineenzakken. Taarten, die na het bakken gevuld moeten worden, kunnen we het best doorsnijden met een draad. Bij een vruchtentaart strooien we wat fijne kruimeltjes wit brood over de vruchten om het weglopen van het sap te voorkomen. Hebben we het ongeluk gehad, dat het gebak aan de bovenkant wat ver brand is, krab of snij het verbrande er dan voorzichtig af en bedek de boven kant met een glazuur, dat gemaakt wordt van water en bloemsuiker. Gebak wordt wel warm uit de vorm genomen, maar toch niet onmiddellijk als het uit de oven komt. Daarna wordt het op een vlechtwerk van ijzer- draad gelegd om af te koelen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. GOED OM TE WETEN... IN DE LENTE MOET ALLES WEER WIT WORDEN Vlekken uit wit marmer verdwij nen door ze te beleggen met een doek, die in bleekwater en azijn is gedrenkt. Om het marmer helderwit te krijgen wordt het afgeschuurd met zeepsop en marmerslij psel. Vuile tegels worden weer wit, als we ze schoonmaken met verdund geest van zout (esprit de sel) en rijke lijk met schoon water naspoelen. Met geest van zout moet zeer voorzichttig te werk gegaan worden, het is zwaar vergift. Wit geverfde meubelen worden mooi wit en glanzend, als we ze met een, afkooksel van ajuinen reinigen. Vooral dan GEEN Zeep gebruiken. Als we een kledingstuk van zwart en wit gestreepte wasbare stof willen wassen, moeten we deze vooraf en gedurende 10 minuten in een ster ke zoutwateroplossing leggen. Op deze manier wordt de zwarte kleur vast, en zal ze bij het wassen niet afgeven en door het wit lopen. Hebt U een vuile vlek op uw mooi geschilderde deuren, gebruik dan geen schuurmiddel om deze weg te krijgen, maar doe eenvoudig een paar druppels olie op een doekje en wrijf hiermede de vlek weg. Zodoende ont staan er geen doffe plekken op het schilderwerk. Houten lepels of stampers, die door het herhaaldelijk bewerken van vruchten en fruit een lelijke kleur heb ben gekregen, zijn met water en zeep ene angstige 'bezorgdheid op het gelaat. De pastoo'r stond van zijn bidstoel op, ging langzaam het koor door, en de beide vróuwen aanziende, wenkte hij hen met de hand. Zij volgden hem in de sacristy, welker getraliede vens ters op de golf uitzagen. Gij komt zeker horen of er ook wat nieuws is 7 zeide de goede pas toor op hartelijlken toon. Ja, mijnheer pastoor, antwoord de Barba; ik lig, als de H. Laurentius op 'hete kolen, Magdalena kan het ge tuigen. Insgelijks mijn vader, en groot vader, voegde Magdalena er bij. Als die heren van 'het gerecht over het lot van Yankez niet spoedig uitspraak doen, zal grootvader zieker worden, dat is zeker. De pastoor wierp een blik op een klokje, dat in een hoek der sacristy hing. De post moet reeds voorbij zijn, zeide hij. En zich tot Yves die juist binnen kwam, wendende, voegde hij er bij Yves, ga eens zien wat de post voor mij gebracht heeft: de advocaat heeft mij beloofd te schrijven zodra er von nis zou gewezen zijn, en hij is .een man van zijn woord. Yves verdween, en terwijl de pas toor aan de vrouwen twee stoelen wees vroeg hij aan Magdalena Is mijnheer Trahec reeds terug 7 Neen, mijnheer. En hoe maakt het mijne nicht 7 Z.ij is niet opgeruimd. Het arme meisje Mijnheer pastoor zeide Barba, die dit gesprek met een kommervol gelaat aanhoorde, weet u ook iets van die zaak, waarvoor mijnheer zo dik wijls op reis moet. Ik weet er niet meer van dan gij, Barba, en na hetgeen ik er in den be ginne van gehoord heb, dacht ik niet dat zij van zoveel gewicht was. Ik kan mij niet verklaren dat mijnheer voor een betrekkelijk gering geldverlies zo dikwijls heen en weer reist en, ten aan zien van iedereen door angst schijnt verteerd te worden. Ik ken het kind, dat ik gezoogd en opgevoed heb, mijnheer pastoor er zit achter die zaak iets anders dan geld, en als gij er achter kondt komen wat het is zoudt gij een weldaad doen met het ons te zeggen. Juffrouw Ar melle is zeer ongerust, en gisteravond zeide zij nog wenende tegen mij Papa verbergt mij iets, Barba, ik ge loof dat hij iets voor mij verborgen houdt. Waarom vraagt zij hem niet om opheldering 7 Barba schudde het hoofd. Opheldering vragen aan mijn heer, zeide zij, dat durft zijne dochter zelf niet doen. Het moet den schijn hebben, dat hij hoegenaamd niet on rustig is, dat wij het zeer verklaarbaar vinden dat hij voor zijne zaken op reis gaat, en dat niemand moet trach ten te begrijpen, waarom hij het kas teel zoveel verfraaiingen laat onder gaan. Ik voor mij geloof dat hij een huwelijk voor Armelle op het oog heeft, en dat hij daarom tegelijk: ver drietig en vroolijk is>: verdrietig omi- dat hij een schoonzoon zal krijgen, en vrolijk omdat zijne dochter gaat trou wen. niet meer schoon te krijgen. O'm ze grondig te reinigen moeten, we zc een kwartiertje laten koken in c'hloorv/ater, ze dan flink afschuren, en ze enkele uren in ruim koud water leggen, dat dikwijls ververst wordt. Om likeurvlekken te verwijde ren worden deze eerst gewassen met zuiver water. Helpt dit niet, dan alco hol gebruiken van 60". Wanneer de vlekken erg ingedroogd zijn, kunnen ze desnoods ververst worden met een weinig van dezelfde likeur. DAT LUST IK NIET Kinderen kunnen echte «lüst-nietjes.» zijn. Niet allemaal natuurlijk Maar dikwijils horen we deze kleine mensjes toch zeggen O nee, dat lust ik niet! Daarvan eet ik niet mee. Moeten we hieraan toegeven, en het kind eenvoudig iets anders geven 7 Neen, 'n verstandige moeder zal steeds proberen deze tegenzin voor een be paald gerecht te bestrijden, omdat zij weet hoe lastig het is, in het later le ven van de kinderen, als deze verschil lende dingen niet lusten. Natuurlijk kan het wel voorkomen, dat het kind sommige dingen absoluut niet binnen kan krijgen, dat de afkeer hiervan zo sterk is, dat het begint te braken. In zulke gevallen mag men het kind niet dwingen te eten, en zeker geen geweld gebruiken. Dit zou de zaak maar nog erger maken, want de kleine zou niet alleen zijn afkeer be houden, voor dat slechte goedje maar daarbij nog de onaangename her innering van onvriendelijke dreige menten. Dikwijls echter gebeurt het, dat het kind een plotselinge tegenzin krijgt van één of ander gerecht, omdat het eens niet zo lekker uitviel of ook wel omdat de kleine juist die dag niet heel goed was, en het eten hem slecht be kwam. In dit geval doen we best dit gerecht een poosje van het menu te schappen tot het kind het voorval ver geten is. Nog een ander middel is het ge recht dat het kind niet lust, eens op een andere manier te bereiden, of het in kleine beetjes tesamen met iets an ders op te dienen. Zodoende zal het toch langzamerhand aan de smaak wennen, en vergeten: dat er eens een tijd was dat hij het niet lustte. Het is niet voldoende onze volle aandacht te besteden aan de verzor ging van gelaat en handen, ook onze voeten moeten in goede staat zijn, als we er goed uit willen zien. Of is het U nooit opgevallen dat het voorkomen van een overigens uitstekend geklede dame, bedorven werd door haar voe ten 7 Arme voeten, waar geen aan dacht aan besteed werd, dikwijls in een te klein en niet stevig genoeg schoentje gewrongen, en die toch het gehele lichaamsgewicht moesten dra gen. Een wandeling moet voor deze vrouwen een, kwelling zijn, terwijl dit voor iemand met goed verzorgde voe ten en goed-passende schoenen een genot is. Pijnlijke voeten, dikke enkels en brandende voetzolen, zijn toch meestal het gevolg van een onvoldoende ver zorging. Regelmatige voetbaden zijn een eer- F\?t kan zijn dat gij gelijk hebt, antwoordde de pastoor 7 maar dan begrijp ik niet dat Armelle er niets van weet. O - zeide Barba. op een toon van gewicht, mijnheer doet altijd eerst zijn wil, zonder iets te zeggen dat is zo zijne gewoonte. De pastoor glimlachte en wendde zich naar de deur waardoor Yves bin nen kwam. Daar i® de post, zeide de pas toor, geef spoedig hier, kind, die goe de zielen, wachten met smart. Hij nam het pakje, dat Yves hem toereikte, aan, las, schielijk de adres sen van enige brieven en zeide eens klaps Dit is het schrift van mijnheer August de Kerpeulvan ?hij heeft woord gehouden. Barba en Magdalena, die plotesling weder aan hunne eigene zaken herin nerd werden, verbleekten en vouwden onwillekeurig de handen. De pastoor glimlachte toen hij een blik op het papier wierp. Danken wij de Voorzienigheid l zeide hij; Yankez is vrijgesproken, Ziehier wat mijn neef mij schrijft En overluid las hij het volgende Waade pastoor, «Ik kom zo van de rechtbank; uw beschermeling is vrijgesproken en de kleermaker is tot vijf jaar gevangenis* sttaf veroordeeld. Zijne ongelukkigs vrouw komt van avond te Kertanhir. Gij zult zeker wel de tussenper soon tussen; haar en ons willen zijn. wij willen maatregelen nemen, opdat zij hare kinderen k^^ onderhouden zender te bedelen.»

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2