DE BELGISCHE BINNENVAART IN 1949 PERSSTEMMEN ovef* de manoeave^s dep anti-^cningsgezinde paptijen PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 26 Verschijnt den Donderdag en Donderdag 30 Maart 1950 Zondag van iedere week BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n' 881.72 7" Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. FFN aar VAN VOORUITGANG I MERKELIJKE TOENEMING IN DE EEN JAAR VAN vuuKui.e AANVOER UIT HET BUITENLAND 1 949 is over het algemeen een grins tig jaar voor de Belgische binnenvaart oeweest. Het aantal scheep bewegin gen nam van 165.588 in 1948 tot *197.662 in 1949 toe. De vooruitgang betrof zowel de ledige als de geladen schepen. Zo de binnenvloot als zoda- nig slechts weinig in omvang toenam, dan viel er daartegen een merkelijke vooruitgang in de motorisatie der vaar tuigen waar te nemen. Zoals trouwens reeds de vorige jaren het geval was, overtrof de beweging van motorsche pen op afgetekende wijze deze der ge sleepte vaartuigen. Men telde, inderdaad verleden jaar 126.154 reizen van binnenschepen voor slechts 71.508 reizen van sche pen zonder eigen voortstuwing. Het Belgisch motorschip is echter doorgaans van veel geringer afmetin gen dan het gesleepte schip. Het hoeft in deze omstandigheden verwonde- ring te baren dat alhoewel de bewe- j gingen van motorschepen veel talrij-i ker waren, de gesleepte schepen noch- tans een grotere hoeveelheid goede- j ren vervoerden, en wel 15,7 millioen Als de vos de passie preekt Boerkens wacht uw ganzen einde komen aan de Het binnenvaartverkeer met het buitenland kende een veel grotere uit breiding in het afgelopen jaar dan het eigenlijk binnelands' verkeer. Waar het eerste een aanwinst boekte van 3 mil lioen. ton, steeg het binnenverkeer nog niet met de helft van dit bedrag. In het buitenlands verkeer is het vooral de aanvoer die uitbreiding nam. In 1948 was het volume van de hoeveel heden die naar het buitenland werden verzonden ongeveer gelijk aan het volume van de aanvoer. In 1949 daar entegen had de aanvoer een voor sprong verwroven van circa 1 millioen 350 duizend Ton. HET INTERN-BELGISCH BINNENVAARTVERKEER Het intern Belgisch binnenvaartver keer bereikte dus 14 millioen 537 dui zend ton en kende een aanwinst van circa 1 millioen 450 duizend ton t.o.v. 1948. Dit volgens de gegevens, gepu-1 Vijf jaar lan; bliceerd door het Belgisch Ministerie van Openbare Werken. Deze gegevens omvatten het gehele vervoer dus zowel Alle koningsgezinde bladen schrij ven met de grootste verontwaardiging over de laatste manoeuvres die de te genstrevers van de Koning hebben aan- waarin de Loge, de drie linkse partijen en.... de Regent elkaar de hand rei ken Er moest een koningskwestie I Na vijf jaar is het immers meer dan tijd dat België uit de belachelijkheid zou treden. Gedurende die vijf jaar heeft België veel Ministers geteld. Gedurende die vijf jaar werden de Belgische kiezers tweemaal ter stem bus geroepen. Telkens werden een heel stel Volks vertegenwoordigers en Senatoren naar het parlement gestuurd door het voik en met de uitdrukkelijke wil van het volk om een einde te stellen aan de verbanningswet tegen Leopold III. We hebben gemeend dat Ministers, Volksvertegenwoordigers en, Senatoren mensen zijn met heel wat meer ver stand dan de overigen Belgen. Helaas Deze mening was verkeerd. hebben Ministers en Parlementairen het bewijs geleverd hunner onbekwaamheid. Gelukkig zijn er onder die mensen gewend om te beletten dat de C.V.P. een regering zou vormen, die voor de terugkeer van Leopold ill zou instaan Zo worden titels gebruikt als - M. De- vèze mag van de Regent een staats greep plegen «Devèze zet het plan van zijn machtsgreep uiteen «Moeurs balkaniques», Tegen een linkse staats greep», e. a. m. Onder de titel Geen reden om onze koelbloedigheid te ver liezen^ schrijft De Standaard Er kan geen spraak van zijn, dat de CVP in een ministerie zou treden, dat zou tot stand komen op de grond slag, die de heer Deveze zich inbeeldt.. Hij wil zelfs niet horen van een rege ring die een neutrale houding zou aan Het is La Libre Belgique die de titel Moeurs balkaniques gebruikt voor de praktijken van de kliek Deveze er voorspelt, dat deze de formateur niet veel geluk zullen bijbrengen. Onze confrater schrijft o. m. «Waarlijk, het valt niet mee wan neer dhr Devèze raad geeft aan prin sen, die over het lot van Belgie be schikken. In 1940 stelde hij de Koning voor, onder controle van de vijand en buiten alle grondwettelijke regels gevolmach tigde ministers te benoemen om vre desonderhandelingen aan te knopen. De Koning antwoordde hem «Neen». Nu stelt dhr Devèze de Prins-Regent ten opzichte van de toepassing voor de volkswil te miskennen. De kW*. k|/k....v» - van de wet van Juli 1945. In zijn op- i Prins-Regent antwoordt echter Ja vatting moet het nieuw ministerie zich Zal het regentschap geluk bijbrengen te^en °de afschaffing van het Regent- Een twijfelachtig geval. Juist gelijk dhr schap uitspreken van Indien hij dat De Staercke standpunt blijft staan en door de Re- gent, die gent van zijn opdracht niet wordt ont- de secretari: 1940 stappen van de Re- deed om een regime in te voeren, afgestemd op de beurtvaart en de transporten die eindelijk ingezien hebben dat ze de ene of andere onderneming rekening worden uitgevoerd ton tegen slechts 14.8 millioen ton voor eigen door motorschepen. Ook op dit gebied als de re!zen die door schippers voor zullen de rollen echter vrij spoedi: gekeerd worden. De toename in om-1 rekening van het ;voerd. Deze derden laatste bedroeg inderdaad van 1 948 j wordt in België allen samen genomen nog niet opge wassen waren voor hun taak. Deze mensen hebben dan blijk gegeven van vorden uitge- wijsheid en ze hebben in hun midden soort transport een voldoend getal andere parlemen- heven, gaan wij behouden? onvoorzie ne gebeurtenissen regelrecht naar de Kamerontbinding. Indien deze onver mijdelijk is, is het de plicht van de CVP in extremis nog te verhinderen dat een linkse regering de verkiezingen politieke regels hebben zou voorbereiden. Wij maken ons im mers geen illusies over de methodes die zouden aangewend worden in een kiescampagne die zo gewichtig is voor de toekomst van het land en waarin d het voorbeeld der hertogen van Bur- gondië. Het heeft er de schijn van, dat hij zijn autoritaire idealen niet heeft la ten varen. Die machtsgrepen tegen de vrijheden, tegen het normaal spel der België nooit degenen die cr zich aan schuldig maak ten, geluk bijgebracht. Al die achter bakse manoeuvres, die uitstellerij zul len als enig resultaat hebben, dat de natie zich met nog meer overtuiging linkse alle hefbomen van het openbaar keert naar de zijde van de Koning, die op 1948 2 millioen 813 duizend ton goederen voor de motorschepen en slechts 1 millioen 615 duizend voor de andere. TOENEMING IN HET GOEDERENVERVOER Zoals reeds uit de vorige cijfers blijkt, nam het goederenvervoer per binnenschip in omvang toe. Het be reikte 30 millioen 540 duizend ton in 1949 tegen slechts 26 millioen 100 dui zend ton het jaar voordien. Het bin nenvaartverkeer nam dus met 4 mil lioen 400 duizend ton toe. Het be stond voor 1 6 millioen ton uit interna tionaal vervoer en slechts voor 14 millioen 537 duizend ton uit binnen lands vervoer. Dit overzicht van het verkeer met het buitenland dient bij zonder te worden onderstreept met het oog op de onderhandelingen, die thans met Nederland gevoerd worden met het oog op kortere en meer veilige verbindingen tussen Schelde cn Rijn en tussen de Luikse en de Zuid-Limburg se waterwegen. glementeerd en ge- tairen gevonden die het wijs besluit na afzonderlijk li-men de volksraadpleging te stemmen. Het volk had hun gekozen om door hen geleid te worden. Nu zou het volk leiding en raad geven. Kan het gezon der en democratischer Op Zondag 12 Maart 1950 heeft het volk leiding en raad gegeven. Het volk controleerd door een chaam: de Dienst voor de Regeling van de Binnenvaart, die een statistiek houdt van de bevrachtingen, die door zijn bemiddeling tot stand komen. De gegevens van dit organisme over de jaren 1948 en 1949 luiden als volgt Jaar 1948 Aantal bevrachte sche pen: 51.807; Scheepsruimte (in dui- I zende tonnen) 17.033; Geladen ge wicht (in duizenden tonnen.) 14.934. Jaar 1949 Aantal bevrachte sche pen 49.284; Scheepsrumite (in dui- j zenden tonnen) 16.570»; Geladen ge-! wicht (in duizenden tonnen) 13.649.: Uit de vergelijking van de gegeven - van het Ministerie van Openbare Wer ken en deze van de Dienst voor de Re geling van de Binnenvaart kan men leren dat de lichte toeneming in de om vang van het totaal binnenlands ver keer de eigen schipperij geen voordeel heeft opgeleverd. Aantal bevrachtin gen, bevrachte scheepsruimte en ver voerde vracht hebben inderdaad geen vooruitgang maar een achteruitgang gekend. J. v. G. bracht zijn stem uit en die stem heeft gezegd Schaft gerust die wet van 1945 III zc af er v spoedis EEN VAN DE REDENEN WAAROM DHR EYSKENS MISLUKTE Een, artikeltje van Vrijdag de aan een kaarten- NI EU WE FACILITEITEN VOOR DE BUITENLANDSE AUTOMOBILISTEN N GRQOT-BRITTANNE 'de liberale deelneming zou niet op het 'vertrouwen der partij kunnen rekenen. Helemaal akkoord, maar de liberale kiezers hebben hun vertrouwen aan de dat in «De Nieuwe Ga-fjPartij ontnomen En dat is nog veel zet» van Vrijdag 24 Maart verscheen,; erger. iVant indien de liberale loge- is misschien voor velen onopgemerkt' mannen volharden m hun boosheid voorbijgegaan. En nochtans heeft het.dan valt de liberale partij bij d» een groot belang wanneer we naar de staande verKiezmgen a.s redenen zoeken voor de opgave van huisje meen. dhr Eyskens. «In politieke kringen van de hoofd stad, zo lezen, we in voornoemd blad, doet het gerucht de ronde dat de eerste informateur dhr Eyskens, Woensdag morgen praktisch een regering samen gesteld had. Zij zou bestaan hebben uit een aantal C.V.P.-ers en verschillende libe rale personaliteiten, onder wie men de heren Lilar, Van Glabbeke, Sabbe en Coulongvaux lekende. «Voor het middaguur werd de infor mateur echter opgebeld men zegt door dhr Devèze en. ervan in ken- ns gesteld dat de liberalen alle aange gane verbintenissen verbraken. Volgens men in liberale middens vernam zou dit gebaar van het laatste ogenblik ingegeven zijn geweest door de belangen van de partij, die een scheuring ten allen koste vermijden wil. «Men, vreesde inderdaad dat in de huidige constellatie een regering met hernieuwde liberale deelneming, niet op het algemeen vertrouwen der partij kon rekenen. Daartoe bestond immers grote kans. Tot daar het artikeltje van De Nieuwe Gazet». Drie opmerkingen kun nen volstaan Primo de Vlaamse liberalen had den toezegging gegeven aan dhr Eys kens. En hel is Devèze die in hunn*: naam hun woord verbreekt. Secundo Het terugtrekken der Vlaamse liberalen werd ingegeven door de belangen der partij. En zo vegen ze dan de belangen van het land aan hun zolen. Tertio een regering met hernieuw- Het Britse ministerie van Handel heeft, samen met het ministerie van Vervoer, er voor gezorgd dat de bui tenlanders die dit jaar per auto naar het Vörenigd Koninkrijk komen, het met paspoort, vergunningen en dgl. heel wat gemakkelijker zullen hebben. In plaats van de vier verschillende stukken die de automobilisten vóór het verlaten van de haven waar ze uit het buitenland toekwamen, moesten invullen, volstaat thans één enkel for mulier. Hierdoor stelt men zich niet slechts in orde met de immigratie en tolregle- menten, maar verkrijgt men ook een internationale verkeersvergunning en een verzekeringscertificaat voor het buitenland. Dank zij dit formulier komt men bovendien in het bezit van een Dritse rijvergunning en de nodige ben- zine-kaarten. Deze regeling treedt in werking op 1 April. De buitenlanders die 14 dagen in het land doorbrengen, krijgen benzine om ongeveer 1.000 km. af te leggen. Het benzine-rantsoen is op 1,300 km. berekend voor degenen die 3 weken en op 1.600 km., voor de personen die een maand in het land verblijven. Met* de maximum-toewijzing voor de bui tenlanders die een langer verlof in het Verenigd Koninkrijk nemen, kan men ruim 2.400 km. afleggen. aagt aan Koning Leopold mogelijk terug te ke ren». .''A Dat zij die in het parlement tegen de volksraadpleging gestemd hebben achteraf die stem van het volk negeren is verklaarbaar. Er is daar immers een soort bij die tegen de volkswil gekant is en die even als in Rusland met een dictatoriale ijzeren hand het volk wil onderdrukken; terwijl de andere soort steeds, altijd tegen iedere Koning ge kant was gezien hun republiekijnse as piratie en dan spreken we nog niet eens van die waalse haantjes die liever fransman dan Belg zijn en zo zullen blijven met of zonder Leopold. Maar... dat mensen die wel voor de volksraadpleging gestemd hebben thans komen beweren dat de meerder heid moet water in den wijn doen ten voordele der minderheid gezien die minderheid een gevaar is voor de rust, de orde en, de voorspoed in het land. Deze bewering is niet alleen onlo gisch maar tevens een zeer gevaarlijk iets. We hebben reeds vele jaren een minderheid in ons land die niet alleen een gevaar is voor de eenheid van ons land° maar een groot gevaar voor het bestaan van België en gans de wester se beschaving. Waarom heeft men aan die minder heid haar zin niet gegeven opdat ze kalm zijn zou Omdat de ondervinding geleerd heeft dat hoe meer men aan de Com munisten toegaf hoe driestiger en hoe gevaarlijker zij werden. Men heeft dan ook ingezien dat het meer dan tijd was aan. die steeds uitdagender minderheid een kranig «halt toe te roepen. Van (Staatswege heeft men ook zo lang gewacht «halt» te roepen tot hier- ook het vo.l'k eindelijk als leider en raadgever moest tussen beiden komen tergelegenheid der verkiezingen van 1949. Ik noem het heel flauw dat een man als Devèze die tevens Minister van landsverdediging was durft beweren dat 42 t.h. der kiezers niet in toom te houden is. Ik kan aannemen dat Devèze geen Leopoldist is, maar zulks neemt niet weg dat hij geen Minister was om eigen zin te doen. Handelen als Devèze handelen als een, dictator. Die man mag nu elke dag twee uur lang aan de journalisten de passie pre ken, de meerderheid is op haar hoede. We zeggen dan ook aan de verte genwoordigers der C.V.P. en aan de Liberale goedmenende parlementairen «Heren, als de vos de passie preekt wacht uw ganzen» Bewijs aan de flikfooiër dat de drui ven nog te groen zijn. PIERLALA. leven zouden in de handen houden. Het Handelsblad zet o. m. uiteen, waarom de liberalen en socialisten, hun hoop hebben gesteld op nieuwe verkie zingen M.M. Devèze en Spaak hebben ge noeg politieke ondervinding om te we ten dat bij wetgevende verkiezingen het Belgische kiezerscorps tamelijk tra- ditionneel stemt. Bij wetgevende ver kiezingen komen er trouwen nog ande re programmapunten kijken. Ze hopen een groot deel te recupereren van de 15 t.h. van het kiezerscorps dat in 1949 niet voor de CVP doch in '50 wel voor de Koning- stemde. Liberalen en socialisten zouden trouwens niet aarzelen om in verschillende provin cies te cartelieren. De liberale doctrinairen zouden langs de partij polls en langs de wer king van het partijbureau ook wel eni ge drukking kunnen uitoefenen op die liberale mandatarissen die van anti- leopolditisch standpunt uit niet hele maal betrouwbare schijnen. Eindelijk zijn de wolven uit het bos gekomen, schrijft Het Volk. Wij zijn aan de vooravond van de laatste slag. Nu gaan we, nu gaat het land met hen afrekenen. «Vlaamse landgenoten,, op u vooral heeft men het gemunt; het zijn uw stemmen die men halveren wil, het is uw kiesrecht dat men onder voogdij wil stellen... onder de voogdij van de Waalse separatisten, het is uw econo mische welstand die men met afgunst bejegent. Vlaamse arbeiders, men heeft het dezer dagen van Waals-separatistische zijde genoeg gezegd op alle tonen: gij krijgt te veel, te veel gezinstoelagen, te veel bouwpremiën, te veel werklo zensteun, te veel pensioenen; gij krijgt te veel en gij betaalt te weinig, zegt de separatist Gailly. Het lot van België in het algemeen, doch het lot van het Vlaamse volk in het bizonder staan op het spel. Het Nieuws van de Dag besluit zijn hoofdartikel als volgt «Nu begint men beter de grootpra- kerige voorspelling te begrijpen, die in de afgelopen, week door dhr. Van Ac ker ergens op een meeting in Wallonië werd afgelegd «Vandaag doe ik een voorspelling, zegde hijde Koning komt niet terug». Het heeft er alle schijn van dat het linkse komplot toen reeds gesmeed was. Het linkse complot niet opgehouden heeft, zijn diepe eer bied te betuigen voor de grondwette lijke vormen en de wensen van de meerderheid van het Belgisch volk. De C. V. P. heeft nog een heel arse naal wettelijke middelen te harer be schikking om zich te verdedigen; schrijft Vers l'Avenir. Indien deze evenwel mislukken hoe ven wij geen angst te hebben voor de verkiezingen. Met de cijrers van 12 Maart 1950 zou de partij der ja-stem men in de Kamer 126 zetels op 2 1 2 behaald hebben. Zelfs indien de vijan den van de Koning coalitie vormen zij in Let,_stof bijten. Een volk laat zich niet ongestraft uitdagen. Bij de ja- stemmen van 1 2 Maart zullen er nog duizenden bijkomen van degenen die niet te vinden zijn voor een kamera den-republiek, voor totalitarisme, vooi avonturen, voor bedrog, voor de weer zinwekkende methodes der volksre publiek»... De liberale anti-Leopoldgezinde Le Matin schijnt, en zeker niet zonder re den, niet erg begeesterd door het vooruitzicht v. nieuwe verkiezingen en speelt de comedie mee der liberale leiders. Het Antwerps blad spreekt zich uit zowel tegen de geweldplegin gen der socialisten als tegen de kracht dadige politiek der C.V.P. die zij ex tremistisch noemt. Het ware Le Matin, zoals alle liberalen aangenaam, dat de koningskwestie zonder al die verwik kelingen kon buitengewikst worden, desnoods een troonafstand in twee of drie tijden. De koningsgezinde Ant werpse liberalen zullen echter wel we ten, wat zij aan Le Matin hebben. Het blad zou zijn eigen zaak, die der libe ralen en die van België beter gediend hebben door voorzichtig te zwijgen zo als De Nieuwe Gazet dit eens te meei doet in het nummer van Maandag. De socialistische Volksgazet wijdt bijna zoveel papier aan het Waals Con gres, dat zo ineens in de kaart der so cialisten is gaan spelen. In haar hoofd artikel dreigt zij zoals gewoonlijk met stakingen en de daarbij behorende volksdemocratische geweldplegingen. Zij laat de gelegenheid echter niet voorbijgaan om bij voorbaat de schuld voor eventuele verkiezingen in de schoenen der C. V. P. te schuiven Zou de Volksgazet het politiek door zicht van haar lezers niet onderschat ten of zou het publiek van Volksgazet werkelijk aan, zulke enormiteiten ge loof hechten NOORD-ZUIDVERBINDING DIT JAAR 848 MILLIOEN FRANK UITGAVEN VOORZIEN In het wetsvoorstel betreffende de raming van het Nationaal Bureau voor de voltooiing der Noord-Zuidverbin ding voor het dienstjaar 1950 deelt verslaggever Marck het bedrag der kosten mee die gedaan werden voor de werken die tot nu toe door het Na* Bureau en door de N. M. B. S. werden uitgevoerd TOT EINDE 1949 Studiën en algemene onkosten 77.597.1 77,36 fr. onteigeningen 1 74.368.035,07 fr. spoorbanen en ballast 10.41.077,15 fr. tunnel 760.492,300.47 fr.; onderbouw 21 millioen 74 1 è5 83,75 fr.bruggen, via ducten 520,799,963,74 fr. seinen telegraafinrichtingen 9.200,347,71 fr.gebouwen (stations-halten, enz.): 408.350,588,86 fr. hydraulische inrichtingen 406,329,72 fr. onder scheidene inrichtingen 55 millioen 446,481,94 fr-; beheerde werken in de stations 103,700,95 2,93 fr. Totaal 2 milliard 142.504,838,70 fr. Er valt op te merken dat de uitga ven voor werken in de stations Bvs~e! Noord en Brussel-Zuid, die in voormei de cijfers zijn bevat einde 1949 be dragen 652.708,804,88 fr. Verder wordt verklaard dat de vooi 1950 voorziene uitgavee 848 millioen fr. bedragen.; voor 1951 en volgende jaren 1,344 millioen frank

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1