Ondermijnd prouwenRfonidj DE VERVAARDIGING VAM FRUITDRANK De Fruitteelt verkeert sedert de be vrijding in een uiterst moeilijke toe stand. Is de opbrengst aanzienlijk, dan gaan millioenen kilo fruit verloren, ter-N wijl het minderwaardige fruit de markt bederft. Een grote hoeveelheid van het fruit zou nochtans op de hoeve kunnen ver werkt worden, indien de landbouwer daartoe de vereiste kennis bezat. Als: een hulpmiddel stellen de volks-, vertegenwoordigers Van Royen en Steps voor, dat in de fruitstreken ploe gen jonge mannen zouden opgeleid worden om cider en andere fruitdran ken te vervaardigen. .Zij zouden zich ïn de geschikte periode op de hoeven kunnen aanbieden om een deel van 'het fruit te bewerken. De beide volksvertegenwoordiger! hebben dan ook een wetsvoorstel inge diend dat tot doel heeft op de begro ting van landbouw 50.000 fr. uit te trekken om in de fruitstreken kursussen in te richten, waar de verwerking van fruit met behulp van de nodige machi nes zou aangeleerd worden. BIJ DE DRIE MILLIOEN FIETSEN IN BELGIE In een mededeling wordt gesproken van 2,800.000 fietsers dat er in Bel- gie zijn. Hoe aanzienlijk dit aantal ook mo ge lijken, toch is het geenszins overdre ven. Volgens de jongste statistiek, die over 1948 gaat, waren er toen in Bel- gie 2.781.460 fietsen. Het aantal is, in twintig jaar tijds met meer dan een millioen bestegen, want in 1928, ver meldt de zelfde statistiek, waren in Belgie 1.713.935 fietsen. Al zijn er bij de drie millioen fiet sers in Belgie, toch worden ze door de openbare besturen stiefmoederlijk be handeld. Er zijn in het land 9.125 Km. rijkswegen en slechts 1.600 Km. daar van zijn van fietspaden voorzien. Wat meer is, in het Senaatsverslag over de begroting van Openbare Werken wordt van officiële zijde toegegeven, dat de herstelling van de rijwegen weieens plaats vond ten nadele van de rijwiel paden. Voor de toekomst wordt, in hetzelf de verslag, in het vooruitzicht gesteld dat voor het rijwielverkeer op de rijk: banen een strook van 1 meter zal b< stemd worden, die van het overige ge deelte zal afgescheiden zijn door een streep waarvan de kleur goed op de verharding uitkomt. Dit zou slechts een voorlopige op lossing zijn in afwachting dat kan over gegaan worden tot de onteigeningen nodig om speciale fietspaden langsheen de rijkswegen aan te leggen. Wanneer die voorlopige oplossing, die er nog niet is, plaats zal' moeten maken voor de definitieve aanleg van rijwielpaden, wordt in het verslag niet gezegd. Vermoedelijk zal er wel enige tijd meegemoeid zijn, te meer daar d ervaring leert, dat het voorlopige eel? taai bestaan beschoren is. DE KANS IS VOOR IEDEREEN Schrijf in op de nieuwe Lotenleming tct Wederopbouw. Kapitaal en intrest gewaarborgd door de Staat. Het winnende lot wordt U uitbe taald. Vrij van belastingen. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 42ste Vervolg. Yves boog werktuigelijk het hoofd ten teken van instemming, doch scheen niet van gevoelen veranderd. Het zal mij zielsverdriet doen u 'dien rol te zien aannemen, hernam de de pastoor, gij kunt kiezen uit verschei dene jonge meisjes, die verstandig zijn opgevoed, of die door de voorzie nigheid begiftigd zijn met hoedanig heden, welke voor ene vrouw onmis baar zijn. Armelle heeft slechts één verlangen, één doel: niet overheerst te worden, en ik zou zelfs aan haar ge zond verstand twijfelen, als ik niet wist hoezeer de hoogmoed de rede verstomt. Ik zou haar niet overheersen, Eeide Yves. Zij is aan een weelderig leven gewoon, en stelt haren luimen geen perken. Ik zal spaarzaam zijn voor twee. De pastoor streek de hand over zijn voorhoofd en zeide De mannen, die door een harts tocht geregeerd worden, zijn gek, let terlijk gek. En hij voegde er bij Laat ons het hierbij laten, Yves, laat ons het van avond hierbij laten. Ik geloof u op dit ogenblik niet in staat den toestand goed te beoordelen. De nacht brengt raad. Vraag aan den slaap de kalmte van geest, die gij no- HET LEVEN IS EEN AANEEN- SCHAKKELING VAN VERRASSINGEN. Indien U inschrijft op de nieuwe lotenlening tot Wederopbouw kan en kel de fortuin voor U de verrassing DE VEERTIENDAAGSE VAN HET RODE KRUIS PERSCONFERENTIE TE BRUSSEL. In aanwezigheid van talrijke perso naliteiten, o.m. Prins de Mérode voorzitter van het Rode Kruis, baron Vaxelaire, de h. Lambin, ere-directeuf generaal en van vertegenwoordigers van de pers werd in een atmosfeer var groot vertrouwen, de Veertiendaagse Propagandacampagne Van het Rode Kruis door Prins Frederic de Merode, geopend. Tijdens de laatste jaren heeft t Ro de Kruis zich hijzonder ingespannen om zich beter door de Belgische bevol king te doen kennen en haar sympathie te verwerven. Gedurende de 4 oorlogsjaren heeft ons Nationaal Werk, ontegenspreke lijk de grootste diensten bewezen e* duizenden onzeï landgenoten hebben hun gezondheid of hun leven aan dit Werk te danken. De bewezen diensten' worden echter spoedig vergeten, zo dat nietingelichte personen zich soms wel afvragen, welk nut het Rode Kruis op het ogenblik heeft. Om deze vragen te beantwoorden heeft Prins Frederic de Mérode aan de leden van de Pers en aan de uitge nodigden, de grote verantwoordelijk heid en de plichten die ons de huidige omstandigheden opleggen, belicht. Men mag gerust verklaren, dat het Rode Kruis van Belgie nog nooit zo actief en zo nuttig was als nu. De Voorzitter legde vooral de na druk op het feit, dat het Rode Kruis geen staatsinstelling is en dus uitsluite- Jijkmoet leven van de sympathie, het vertrouwen en de vrijgevigheid van de bevolking. Gedurende de dagen die volgen zullen alle Belgen het dan ook als een plicht aanzien, hun gevoelens van er kentelijkheid tegenover dat Groot Na tionaal' Werk te betuigen. Prins Frederic de Merode verstrekte uitleg over de werking van de Propa- gandadagen en over de middelen, die het publiek ter beschikking worden gesteld om hun sympathie te betonen In kernachtige bewoordingen gaf dhr Lambin, Ere-Directeur-Generaal ir) 't Nederlands, daarna een_ samenvat ting van de uiteenzetitng van dhr Voorzitter. De leiders van het Rode Kruis on derhielden zich vervolgens met leder? van de Pers en met de uitgenodigden en verstrekten hun de gewenste uitslag. De avonturen van Jan Klaas en en Katrijn. Wat zaï dat Zendag 30 April weer fijn rijn. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 125ste trekking van de Lening voor de Wereropbouw (le schijf) is het lot van 1 millioen ten deel geval len aan reeks 0075 nr. 0224. De andere obligatiën van die reeks zijn inlosbaar tegen l.O'OO fr. dig hebt. Morgen zullen wij bidden, nadenken en een besluit nemen. XXX HET ANTWOORD. Armelle, die niemand een woord over haar uitstapje naar Kerlud gezegd, had, wachtte het antwoord haar ooms met groot ongeduld af. Bij het minste gerucht, dat deed vermoeden dat er iemand aangekomen was, zond zij miss Drelling of Magdalena naar beneden om te horen wie er was aangekomen, en hare ongerustheid werd groter naar gelang de dag afnam. Hoe meer zij er over nadacht, hoe meer zij tot de over- tuignig kwam dat Yves alleen de per soon was, die kon aannemen, onder de door mijnheer Trahec gestelde voorwaarden op Kertan te komen wo nen, Nu wilde zij noch Kertan, noch haar vader verlaten. Haar gehele per soonlijkheid kwam in opstand bij de gedachte, dat zij die vreemdelinge al leen meesteres op Kertan zou laten haar hart brak bij het denkbeeld, dat zij niet meer bij haar vader zou ver toeven, dien zij met ene steeds toene mende afgodische liefde beminde. De dag verliep zonder dat er iets buitengewoons was voorgevallen. Sinds het toneel over den ouden toren ging Armelle onmiddellijk na afloop van el- ken maaltijd naar hare kamer, en na het diner veinsde zij het voorstel der familie Marinty om ene wandeling te doen niet te horen, en trok zij zich in hare vertrekken terug. Zij had er nau welijks een voet in gezet, toen zij zich door haar vader hoorde roepen. Hij volgde haar bijna onmiddellijk met een brief in de hand. Een brief van uw tante de Ker- peulvan, zeide hij OSSSEim'-fflJMfl'" 1 Uil a SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Zalmbroodjes Ju- liennesoep Rostbief Spinazie Gekookte Aardappelen Rijstpud ding met Abrikozen. MAANDAG Koude Rostbief Sla met Mayonnaise Gebakken Aar dappelen Flensjes. DINSDAG Tarbot in witte Wijn Aardappelpuree Rabarbersneet- jes. WOENSDAG Gekruide Varkens lapjes Schorseneren of Asperges Gekookte Aardappelen Fruit. DONDERDAG Kalfsoesters lAardappelcroquetjes Chocolade pudding. VRIJ DAG Gekookte Schelvis Botersaus Gekookte Aardappelen Yogurt met Beschuiten. ZATERDAG Brief stuk Frites Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ZHn^brcadjes. Benodigd 3 sneetjes, oudbakken brood, 20 gr. bo ter, ongeveer 25 gr. gerookte zalm, wat mayonnaise of remouladesaus. Bereiding Snijd dunne sneedjes oudbakken brood, ontdoe ze van de korstjes en snijd ze in verschillende vormen driihoek ruiten, peervormig, figuurtjes, enz. Bak zè met boter in de koekenpan met mayonnaise. Leg er een juist passend stukje gerookte zalm op ze von de rabarber met de suiker een moes. Laat dit enigszins bekoelen. Week de sneetjes oud brood in melk, die met de suiker, de eierdooiers en de geraspte citroenschil is geklopt. Laat de sneetjes even uitlekken, maar zorg, dat ze niet breken. Maak wat boter in de koekenpan goed heet en bak ze hier in aan weerszijden goudbruin. Strijk op ieder sneetje wat van het rabarber- moes, klop het eiwit met wat suiker zo stijf mogelijk, spuit dit in kopjes op de rabarber en zet de sneetjes even in een niet te heten oven om op het eiwit een mooi, bruin korstje te laten komen. Dien het gerecht daarna warm op. KEUKENGEHEIMEN. Nu de aardappelen minder smakelijk werden... en vooral het uitzicht veel te wensen overlaat, nemen we meer en meer onze toevlucht tot een bereiding, waarbij wij de aardappelen fijn ma ken. Aardaj^Ég^ieeJs van deze berei dingen wèl^Jcle eenvoudigste, waar ze ker niemand last mee zal hebben. Al leen moet g.ezorgd worden het meng en leg de broodjes op de schotel. Tarbct in. Witte Wijn. Benodigd 1 tabot van ongeveer driekwart kilo, 80 gr. boter, 1 theelepel geraspte uit, 1 eetlepel gehakte peterselie, 7 a 8 gr. zout, 1 klein blikje champignons, I dl. witte wijn, sago of bloem, aardappel puree. Bereiding De vis wassen, kop en vinnen ver wijderen, de vis aan beide zijden in- kerven en inwrijven met zout. In een schotel of braadslede boter smelten, hierin de vis leggen, ongeveer 1 ]/2 dl. water en de uit toevoegen en de vis onder af en toe bedruipen gaar stoven (ongeveer 10 minuten). De champi gnons met het nat en de wijn toevoe- En langzaam voegde hij er bij Alvorens naar de hogeschool te Chartres te gaan, vernieuwt Yves het huwelijksaanzoek, dat hij mij reeds eens heeft gedaan. Armelle nam het papier, doorliep het snel met hare oogen, en hield haar vader, die zich wilde verwijderen, bij zijn arm terug Dit is de beste partij, waar ik toe besluiten kan, zeide zij, vindt u ook niet, papa Mijnheer Trahec zag haar besluite loos aan. Hij heeft slechts weinig fortuin, zeide hij. Hetgeen ik bezit is genoeg voor twee. Maar gij hebt hem, enige maan den geleden, bij zijn eerste aanzoek geweigerd. Armelle zuchtte Ik heb er wel meer geweigerd, zeide zij treurig. Verlangt gij dit huwelijk oprecht hernam mijnheer Trahec. Er volgde een vrij lang stilzwijgen. Ik verlang het. Mijnheer Trahec las den brief, dien hij in de hand hield, nog tweemaal over. Gij zoudt een slechtre keus kun nen doen, dat is zeker, zeide hij na denkend. Yves is een goede jongen. Dat is dan afgesproken, papa, ik zal mevrouw de Kerpeulvan worden Wilt gij er eerst nog niet eens over nadenken, Armelle Neen, gij kunt mijn huweljik van heden af publiek maken. Mijnheer Trahec omhelde haar en ging naar beneden. Gedurende zijn kort gesprek met gen, een deksel op de pan leggen en de vis nog tien minuten verwarmen zonder het vocht te laten koken. De vis op een verwarmde schotel leggen; het kooknat binden. Van deze saus een paar lepels over de vis schenken, een rand van aradappelpuree er om leggen en de rest van de saus er bij geven. Rabs.rbers-neeijee. Benodigd 1 2 sneedjes oud brood zonder korst, 2 oiren, 3 a 4 dl. melk, 1 eetlepel sui ker, wat citroensap. Bereiding' Kook op de bekende wij- sel goed te kloppen, zodat er lucht in komt, waardoor de puree lichter en smakelijker wordt. Zorgt dat de puree niet te droog is. Is dit wel het geval, doe er dan een weinig warme melk bij. Wij kunnen dit gerecht voedzamer maken door er één of twee eieren in te verwerken. Ook kan er een aardappelschotel van gemaakt worden, door de puree in een vuurvasten schotel te doen, de bovenkant te bestrooien met paneer meel, er enkele stukjes boter op leggen en in de oven een lichter bruin korstje laten opkomen. Met aardappelcroquetjes hebben veel huisvrouwen, nog al eens wat last. De croquetjes vallen tijdens het bak ken uiteen, ze barsten open, of het bruine korstje laat los. De fout ligt meestal bij het paneren, waar dan ook de meeste zorg aan besteed moet wor den. Ga als volgt te werk maak op de gewone wijze een stevige aardap pel puree en roer er een eierdooier door. Laat een poosje afkoelen. Vorm er dan langwerpige balletjes van, en rol deze door fijn paneermeel. Maak ze nu met de handen mooi in de ge wenste vorm en zorg dat er geen barst jes in zijn. Klop het eiwit los met 2 le pels water, rol de croquetjes hier door, er voor zorgend dat het eiwit ze over al raakt, en rol ze daarna nog een keer door paneermeel. Nu zijn ze klaar om te bakken. Doe dit in HEET frituurvet tot ze goudgeel en knappend zijn. Laat ze op een grauw papier even uitdrui pen en dien ze warm op. Het frituurvet moet na gebruik ge- zeelfd worden. Om te voorkomen, dat oude aar dappelen bij het koken zwart worden, wordt een lepel azijn bij het kookwa ter gevoegd. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Plastieke tassen en bekers, die na gebruik een bruine aanslag krijgen, kunnen zonder bezwaar met een wei nig schuurpoeder worden schoonge maakt. Gaat het hiermee niet weg, dan moet gebruik gemaakt worden van zeer den nagespoeld. De moderne snuisterijen van ge polijst staal kan men schoonmaken met Spaans krijt. Indien er zich roest- vlekjes op vertonen, moeten deze eerst wegge wreven worden met zeer fijne puimsteenpoeder. Japans latwerk wordt het best schoongemaakt door het af te wrijven met een flanellen lap, die eerst ge drenkt is in tafelolie en daarna is ge doopt in een beetje bloem. Door deze behandeling lijdt het latwerk niet en slap bleekwater. Hierna moet echter zeer zorgvuldig imet zuiver water wor- Armelle had de overige familie hare wandeling reeds begonnen. Hij vond niemand in het salon, doch bemerkte Anatole, die als een standbeeld mid den in het park stond, bezig met al de vensters een voor een door zijn lorg net op te nemen. Mijnheer Trahec voegde zich bij hem, en zij begaven, zich te zamen nara de kiosk, die aan den oever der golf gebouwd was, en waar men de meeste zomeravonden doorbracht. De jonge Parijzenaar scheen zeer opgewonden en hij verwrong zijn mond op ene afschuwelijke wijze, om met zijn. stok de bloempjes af te slaan die het ongeluk hadden op zijn door tocht hunne kelkjes uit het gras te ver heffen. Eensklaps bleef hij met over elkan der geslagen armen stilstaan. Waarde Trahec, wanneer komt het u gelegen, dat ik u een officieel ver zoek doe vroeg hij op aanmatigen den toon. Wat noemt gij een officieel ver zoek Wel, een verzoek in alle vormen. Ik kan niet langer wachten, ik ben naar Parijs ontboden, en ik wil weten, waar ik mij ten opzichte der gevoelens van mejuffrouw Armelle tegenover mij voor goed aan te houden hebt. Ik meende u hieromtrent reeds te hebben ingelicht, Anatole. Een formeel aanzoek zou slechts ene for;meele wei gering tengevolge hebben. Wat zoudt gij daarvan weten 7 De dames zijn in die zaken beter be oordeelaars dan de heren, en ik houd mij liever aan het gevoelen van Del- phine. Mjinheer Trahec zag den mooien de glans keert terug alsof de voorwer pen nieuw waren. Zwart geworden voorwerpen kan men opschuren met fijn zand en ci troensap. Als het daarna wordt uitgo wreven zal men verbaasd zijn over het resultaat. OPGEPAST VOOR DE MOTTEN In deze tijd van het jaar legt de mot haar ontelbare eitjes, waaruit na korte tijd larven te voorschijn komen. Het zijn vooral deze wormpjes, die, als ge niet oppast, zich zullen gaan nestelen in uw warme wollen wintergoed, waar ze zich de hele zomer rustig en onge stoord aan te goed kunnen doen. Wees dus op uw hoede Kijk regel matig uw pelswerk, wollen en gebrei de kledingsstukken na. Want het is vooral op dezé artikelen dat de gulzi gaards het gemunt hebben. Gelukkig zijn er tegenwoordig uitstekende mot- tendódende poeders of vloeistoffen verkrijgbaar, waarin D.D.T. verwerkt is. De mottenlarve, die hiermede in aanraking komt wordt bijna onmiddel lijk aangetast door verlamming, die haar belet haar vernielingswerk voort te zetten. Het behoudt lange tijd zijn kracht en is absoluut reukloos, zodai van de ouderwetse onaangename mot- bollenreuk geen sprake is. Krantenpapier is eveneens een doel matig middel: motten schijnen de reuk van drukinkt niet bepaald lekker te vinden. Hoewel het vooral de larven en wor men zijn, die schade aanrichten, mo ge we toch niet uit het oog verliezen, dat het de vlindermot is die die de eitjes legt, en aldus eigenlijk de grote vijand van onze klerenkast is. De vlin dermot is dus werkelijk niet zo on schuldig als soms wordt beweerd en moet onherroepelijk verdelgd worden. De grootste vijand van de mot is ZINDELIJKHEID. ONS WEKELIJKS PRAATJE. KINDEREN. Nadenkend staat vader op van zijn schrijfbureau en gaat, met de geopen de brief in de hand, naar moeder, die in de waranda zit te naaien. «Kijk eens, ik heb een brief van mijn vriend Jim uit Londen gekregen, met een voorstel om onze dochters een tijdje uit te wisselen. Onze Liesje zou een poosje in Londen kunnen door brengen en...» «Och», zegt moeder, «en voor onze vier wilde jongens zou het misschien wel goed zijn, als die Daisy hier komt. Ze zouden een voorbeeld aan haai kunnen nemen. Het is. natuurlijk niet nodig, om te vertellen, hoe boos de vier jongens waren over dit voruitzicht. Dat moreel maakt zich natuurlijk geweldig op Op school leren we al Engels en dan moeten we thuis ook nog Engels kletsen. De storm bedaart echter, als de jon ge dame in kwestie arriveert. Lieftallig en blond. Dat is de jongens naar de de zin. Daar kunnen we nog eens mee voor de dag komen Ik neem haar mee naar dansles, zeggen de oudsten. En de kleintjes grinniken: Als we willen, dat ze ons niet verstaat, spre- Anatole, die zijn bijna onzichtbaar kneveltje op zijne domst-verwaandste wijze opstreek, even aan en trok de schouders op. Delphine heeft er misschien hare redenen voor die illusies bij u leven dig te houden, zeide hij; doch aan elke illusie komt een einde, en ik 'houd mij met die vrouwenpraatjes niet op. Der halve, beste A'natole, deel ik u liever in vertrouwen mede, dat uw geduld gene vruchten heeft gedragen en dat Armelle uwe hand nooit zal aanne-) men. Het lange lichaam van Anatole on dervond als een electrieke schok, en zijn schapengezicht drukte zoveel toorn uit als het kon uitdrukken. Trahec, zeide hij, terwijl hij bleef stilstaan en zijn hoed afzetten, als om zijn brandend hoofd te verkoelen, en zijn stok op den grond wierp, gij mis leidt mij, en ik begin te gelooven dat gij het zijt, die mijne plannen dwars boomt. Onder het uitspreken dezer woor den ging hij op theatrale wijze voor mijnheer Trahec staan, die hem' met zijn koelen, minachtenden blik aam zag. Zet uw hoed op uw hoofd en raap uw stok op, antwoordde mijnheer Trahec, en stel u toch als 't u belieft niet belachelijk aan; ik heb mij vol strekt niet in uwe zaken gemengd en uit inschrikkelijkheid heb ik mijne, dochter over u gesproken. Niet later dan gisteren heb ik u naam bij dien van al hare pretendenten gevoegd; he den heeft zij mij geantwoord en mij gezegd op wien zij hare keus heeft la ten vallen.;

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2