fyrouwert Icronielj Ondermijnd Achter het Rode Scherm It- WAT VOEREN DE SOCIALISTEN IN HET SCHILD Alwie sinds 1945 de handelingen der socialisten van nabij heeft gevolgd, zal moeten toegeven dat de roden zijn opgetreden met heel suspecte bedoelin gen. Deze bedenking maken wij ons in verband met de Koningstragedie. Zelfs de leek in de politiek zal nü moeten toegeven dat de loense ma neuvers der roden zich niet exclusief bepalen tot de persoon van Koning Leopold, doch werkelijk een duistere achtergrond hebben. Inderdaad, het gaat niet meer tegen Leopold III, het gaat nu tegen de mo narchie, tegen de eenheid van België, tegen het Christendom. Laat het de socialisten maar over de daken uitschreeuwen dat zij monar chisten zijn en zich, bij een eventuele troonafstand door Leopold III, eensge zind rond Koning Baudewijn zullen scharen. Vijf jaar lang hebben de so- cios een huichelaarsrol gespeeld in de Koningskwestie, opdat iemand ook maar één greintje vertrouwen zou 'hebben in datgene wat zij zelf niet ge- Üoven. Dat zij tégen de monarchie zijn heb ben zij genoegzaam bewezen toen er diende gestemd voor een regent. Bij de candidatuur van Prins Karei hebben de roden zich dan onthouden of tegen gestemd. En onder dezen welke twee maal tegen Prins Karei hebben ge stemd figureert de naam van Aziel Zarbon, onzaliger gedachtenis. Deze schaamteloze Koningslasteraar dreef enkele maanden geleden de huichelarij ten top, door te verklaren dat hij steeds koningsgezind is geweest, maar nog meer monarchist Dat zij de verdeeldheid van het land beogen laat geen twijfel. Waarom gaan Aziel, Huysmans, Spinoy, en de siniste re rode heer Vos hun opruierige taal ten beste geven in de Waalse Congres sen en in het Waalse gedeelte waar de Koning een minderheid bekwam Waarom gingen zij aldaar de Waalse landgenoten opzwepen tegen hun .Vlaamse landgenoten Waarom gin gen zij aldaar «het Vlaamse volk als een bende incivieken uitschelden Waarom gingen deze Vlaamse Ko ningshaters, waaronder de oud activist Vos, in Wallonië het Vlaamse volk ver raden De opgevoerde scheldpartij aan het adres van al wat Christelijk is, geeft ons meteen het bewijs dat zij hun gods- diensthatende gevoelens niet verder meer kunnen bedwingen. De rode kui perijen zijn begonnen, de huichelaars worden thans ontmaskerd. ACHTER HET RODE MASKER. Het zal eenieder wel opgevallen zijn dat de rode pers sinds het ontstaan van de Koningskwestie een gewetenloze en ophitsende taal heeft gevoerd. Na de uitslag der volksraadpleging heeft diezelfde pers bijna dagelijks ge dreigd met burgeroorlog, bloed, vecht partijen en algemene stakingen. Dat hierbij het wettelijk en het parlemen tair gezag in het gedrang kwam, liet de rode bonzen Siberis koud. Zij, en zij alléén, zijn immers de modeldemo craten. Dagelijks huilen zij om de rechten van een. grote meerderheid. Door hun revolutionaire houding hebben zij be let dat het land in orde en rust werde geregeerd, omdat wanorde en onrust nog steeds de akker is waarop zij me nen een stemmenoogst te genieten. Toen Leopold III, in zijn boodschap aan de natie, een verzoenend gebaar stelde, werd het onmiddellijk als on aanvaardbaar beschouwd, omdat deze boodschap de lang verwachte troonaf stand niet vervatte. Die zelfde roden hebben steeds de mondi vol van verzoe ning en nationale eendracht, doch wan neer hun een daadwerkelijk bewijs wordt gevraagd van hun zogenaamde wil tot 'samenwerking, kruipen zij te rug achter hun masker. Hun wil moet geschieden hun wensen moeten wet worden. Max Buset, de in Juni buitengepol- de voorzitter der socios, kan niet lan ger het masker op het aangezicht ver dragen. Hij is reeds zo vrij er ons van te verwittigen dat het met Koning Bau dewijn ook al niet zal gaan, gezien hij opgevoerd is in de incivieke middens dens van Pregny Dhr. Buset hoeft ons hieromtrent niets verder meer te zeggen. Wij weten al wat de rode las teraars in hun pers zullen vertellen wanneer Prins Baudewijn interimair de troon moest bestijgen. De ware bedoelingen der socios lig gen in het feit dat zij het huidige regi me in Belgie willen neerhalen. De ro den willen geen monarchie, de gods- dienstuitingen moeten gekneveld wor- i den, het Vlaamse volk moet terug op 1 de knieen worden gebracht zoals voor 1 100 jaar terug. De roden zullen alles in het werk stellen om de democratie de hals om te wringen, met alle middelen, desnoods op de straat en met het bloed der arbeiders Met de mislukte «spontane» algeme ne stakingen van Maart jl. voor ogen, hebben de roden thans een andere tac tiek bedacht. De arbeiders moeten be drogen worden, want diezelfde arbei ders wensen niet te staken voor de ro de wellustelingen. De arbeiders weige ren zich te lenen voor de verdachte bedoelingen der rode straathelden. Thans zullen de socialisten trachten stakingen uit te lokken tegen Leopold III, doch de roden zullen die stakingen tegelijkertijd laten doorgaan onder het motto van nieuwe sociale eisen. De arbeiders wezen gewaarschuwd dat de socialisten hen zullen gebruiken als schild; de socialisten willen de ar deiders in de ellende jagen; de socialis ten willen de arbeiders onderling doen vechten op de straat; de socialisten wil len de arbeiders gebruiken om het Bel gisch democratisch regime omver te werpen; de socialisten willen de arbei ders gebruiken om op te staan tegen het wettelijk en parlementair gez; socialisten willen de grondslagen der democratie niet meer erkennen een democratie is niet gesteund op de macht, maar op de wil der meerder heid. Arbeiders, gij zult U niet laten ge bruiken en ophitsen door een bende J rode opruiers, gedenkt dat gij ook ver antwoordelijk zijt voor het behouden van ons huidig regime. Arbeiders; keert de rug aan de rode fascisten en rode incivieken; weigert de hand te lenen in het oprichten van een volksdemo cratie», want dit zou ten slotte Uw ein de als vrije mens betekenen. Bedenkt eerst alvorens in de bres te springen voor het genoegen van enkele rode bonzen, Gij zelf zult uiteindelijk als slachtoffer vallen des misplaatste rode praktijken. LEO. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS, 43ste Vervolg. Armelle had slechts een doel: hare heerschappij over haar vader te her winnen; terwijl mevrouw Trahec ha- rerszijds ook slechts één doel had: al leen op Kertan te heersen en Armelle er vroeg of laat van te verdringen. In de ongelijke huwelijken die men met den schoonen naam van huwelijken uit berekening of huwelijken uit conve- niëntie bestempeld heeft, vormt het denkbeeld van de een of andere com pensatie of vergoeding altijd de grond gedachte bij beide partijen, en wan neer het uitzicht op die compensatie begint te verdwijnen en men zich in zijne vaste hoop bedrogen vindt, on derving hij of zij, die met die bere kening is in het huwelijk getreden, ene teleurstelling, die hun geheel vol gend leven verbittert. Dan is het dat me*i in het geheim de verzuchting hoort slaken Helaas Indien ik het geweten bad Toen het ambitieuse vrouwtje mijn heer Trahec huwde, had zij gemeend ene onafhankelijke positie te huwen, welke zij op hare wijze wilde genieten. Nu bezat mevrouw Trahec evenmin als Armelel de grondbeginselen van den godsdienst, die aan alle vrouwen zon der onderscheid de kracht en den hel denmoed der deugd geven en die de standvastige echtgenoten en de zich SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Sardine-Broodjes. Os senstaartsoep Kalfstong Asper ges met Roomsaus Gekookte Aar dappelen Sinaasappel-Crème.^ Maandag Koude Tong Sla met Mayonnaise Gebakken Aardappe len Pannekoekjes. Dinsdag Hard gekookte Eieren. Gesmolten Boter Spinazie Ge kookte Aardappelen Fruit. Woensdag Balletjes gehakt in To matensaus Aardappelpuree Be schuit met Yourhourt. Donderdag Varkenscarbonade Princesseboontjets Gekookte Aar dappelen Chocoiaderoom. Vrijdag Gekookte Stokvis Ge bakken Uien met Mosterdsaus Ge kookte Aardappelen of Rijst. Zaterdag Gestoofde Kalfsoesters met Macaroni. Rabarbercompote. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Ossenstaartsoep (Oxtailsoep) We laten de stukgesneden ossenstaart in 50 gram boter brumen. We bereiden ver der bouillon als naar gewoonte. We doen dan in een kastrol 1 lepel boter en 1 lepel bloan, en roeren bezijden het vuur goed ondereen tot het don kerbruin is. We voegen er dan bouillon iij en laten alles eventjes doorkoken. We doen er dan nog een weinig cayen nepeper bij en n glas maderawijn, i o- matenpuree'volgens keuze. Asperges met Ree msa.us We pel len zorgvuldig de asperges en verdelen ze in stukjes van 3 tot 4 cm. We wer pen de stukjes in kokend water, dat lichtjes gezouten is. We houden de koppen afzonderlijk. We laten de stuk jes een half uur koken. Wij laten ver lekken. De roomsaus maken we als volgt klaar. We laten een goed stuk marga rine, goede boter (of gemengd) smel ten, roeren er een koffielepel bloem in en gieten er '/4-, liter room van melk in. We laten zachtjes koken, roeren goed om tot het koopt en zetten het langs, de kant van het vuur.We maken de room saus slechts klaar op het ogenblik dat we ze nodig hepben. We draaien_.cie asperges dan in de saus, deen ze mp een schotel en be strooien met een weinig gehakte peter-1 selie. S-'naassppeLjt&me We koken een liter melk met 100 gram suiker en de fijn geraspte :chil van een sinaasappel. In een weinig koude melk breken we 80 gr', maïzena en voegen dit bij de kokende melk.' Dan voegen we er het sap van twee sinaasappelen bij, alsook twee geklopte eierdooiers. Alles goed door elkaar roéren. De creem in een glazen schotel 'gieten, laten verkoelen en opdienen, versierd met appelsien schijven cf koekjes. GcGtccfde kalfsoesters We laten wat thijm, foelie, peterselie, uit of look in 3dl. melk trekken. We wassen of schrappen de kalfsoesters (4 van 75 gram ieder), wrijven ze in met peper of zout. We bakken ze in een stoof- pan in 30 gram boter, tot ze lichtbruin zien. We nemen ze dan uit de pan. We voegen 30 gr. bloem bij de boter en langzamerhand de gezeefde melk. We laten de saus doorkoken. \Ve stoven waarlijk opofferende moeders vormen. Wat wilt ge dat een aardig vrouwt je als mevrouw Trahec zoude doen, die niet belemmerd door die godsdienstige beginselen, welke de hartstochten be teugelen, de hoop, die zij gekoesterd had, als rook zag verdwijnen. Indien zij op Kertan niet geheel naar haar wil en als algeheele meesteres kon regeeren, wat zou zij dan nog langer op dat afgelegen scnierleiland doen 7 Niets, hoegenaamd niets. Daarom wilde zij, hetzij dit passend was of niet, hetzij dit haar man be haagde of niet, op Kertan een lustig leventje leiden, iedereen op het kasteel ontvangen wien zij goeddacht, en het terdeeg doen uitkomen, dat zij de eni ge bezitster van het hart en de goede ren van mijnheer Trahec was. Armelle die harerzijds wel vermoed de, dat het niet altijd naar haars va ders zin zou zijn, voortdurend aan den leiband te lopen, bespiedt van uit haar ouden, toren het gunstige ogenblik, en doet in alle geval, bij iedere gelegen heid hare rechten als eigenares gelden. Zij is het ruime vertrek, dat door de vensters, wier dikke kozijnen van gra niet het daglicht onderscheppen, slecht verlicht wordt, binnengetreden, en glimlacht tegen haar man, die voor een met oude boeken en papieren beladen tafel gezeten is. Hebt gij uw vader gesproken 7 zeïde Yves, die de betekenis van dien glimlach terstond begreep. Ja, antwoordde Armelle. hij is bij de Blauwe Rots gekomen. Ongelukkig lijk, heeft hij gasten, en is hij verplicht gewèest schielijker weder heen te gaan dan hij gewild had. Vandaag a] weer gasten J dan de kalfsoesters zachtjes in de saus (10 a 15 min.) We leggen de kalfsoes ters op een verwarmde schotel. We v/erken de saus af met wat citroensap, eidooier, gehakte peterselie en cham pignons. We gieten de saus over dc oesters en garneren de rand met rijst macaroni of spaghetti. KEUKENGEHEIMEN. Alls het eens gebeurt dat U de melk hebt laten aanbranden, leg dan dadelijk een zuiveren natten doek oveï de pan. Spoel deze doek af en toe nog eens uit tot de hinderlijke smaak van de melk verdwenen is. Om het overkoken der melk te verhinderen moet U de rand van de pan met een weinig boter inwrijven. 1 Om het uitdrogen van een stuk kaas te voorkomen wikkelt met het in een papier, dat in azijn gedrenkt is. Als U twijfelt aan de malsheid van een biefstuk, gaat dan als volgt te werk beklopt hem een 20 tal minuten alvorens het bakken, met een houten staafje aan weerszijden en leg hem dan in olie. Een uiterst kleine hoeveelheid Dubbel-koolzure-Soda (maagzout) toe gevoegd aan koffie of thee maakt deze krachtiger van smaak. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Geel geworden pianotoetsen be legt men met een doekje met water- stof-superoxyde (die men bij de apo theker of drogist kan bekomen) en laat enige uren liggen. Waterstofsupe- roxyde bleekt en de gele kleur ver dwijnt daardoor. Het aanslaan van ruiten kan men voorkomen door de ramen van binnen en buiten met glycerine te bestrijken. We nemen daarvoor 55 gram glycerine en 1 liter spiritus; en poetsen met een zeemleren lap. Koffievlekken uit een wollen ja pon neemt men voorzichtig af met wat warm water. Het is mogelijk dat een vetvlek overblijft u wrijft deze dan af met wat benzine. Het is echter ge raadzaam niet te veel vlekkenmiddel te gebruiken, daar er dan wel eens kringen in de stof kunnen achterblij ven. Het zwarte marmer wordt met warm sop afgenomen indien nodig mag m'en er schuurpapier bij gebru ken. We spoelen met schoon water na. drogen het marmer en wrijven .het met zwarte was. De Vlaamse linnen gordijnen rei nigt men met een warm sopje en spoe len met schoon water na. Men legt ze plat op een tafel en neemt ze met een doekje af. Blijven er nog schimmel- vlekken in achter, dan bedopt men de ze zeer voorzichtig met bleekwaier. Men controleert voortdurend of d< vlekken verdwenen zijn en spoelen dan direct met schoon water na. SCHOONHEIDSWENSEN. Om natuurlijke rode lippen te krijgen volstaat het, tussen uwe samen geperste lippen, een houten takje van links naar rechts en van rechts naar links te rollen. Door deze masss krijgen ze meer kleur. Om witte tanden te krijgen gaal) men als volgt te werk. Men plukt salie l laat ze in de schaduw drogen, stampt ze tot poeder en wrijven daarmee over Armelle lachte, dat zij schaterde. Alle dagen, zeide zij, O Papa is vermoeid, zeer vermoeid, Yves Hij neemt volgens mij zijne manieren van vroeger weder aan, en hij heeft mij ge vraagd of ik hem 's morgens naar de parken wil vergezellen. Zij kent hem zo goed niet als ik, ziet ge, en zij zal hem tot het uiterste brengen. En wan neer papa tot het uiterste zal gebracht zijn, zal hij wéér heer en meester wor den, ik gevoel dat; eer wij een jaar verder zijn zal hij genoeg hebben va») de familie zijner vrouw en van het le ven, dat zij hem laat leiden. Van mor gen heeft hij mij bekend dat hij zich ongesteld gevoelde, en dat hij tegen wil en dank aan het vastgestelde zeil tochtje deel zou nemen. Kom den dag bij ons doorbren gen, papa, heb ik tot hem gezegd. Hij heeft geaarzeld; ik verzeker u dat hij wel had willen komen. Het bekoort mij wel, heeft hij tot mij gezegd; maar er zijn te veel ge- noodigden, dan dat ik mij aldus zou kunnen verwijderen ik beloof u echter de volgende week een dag bij u te ko men doorberngen. Als gij den toon eens gehoord had. waarop hij deze woorden sprak; het was weer geheel als vroeger. En Armelle begon opnieuw van blijdschap te lachen. Tot hoe lang zult gij nog in die oude boeken zitten bladeren 7 vroeg zij vervolgens aan haar echtgenoot. Zo lang mogelijk, want zij zijn zeer belangwekkend, antwoordde Yves terwijl hij een eerwaardigen foliant ter hand nam, waarvan de bruine band door den tijd zwart geworden was. Ik heb eindelijk ee*V leven yan den heili- de tanden. Deze worden helderwit het tandvlees wordt versterkt en de adem verfrist. Indien Uw gelaat, door warmte of wind opgedrongen is, raden we het volgende aan. Laat een dikke aardap pel koken, stamp hem fijn in verse melk en wrijf daarmede uw huid in. Laat het er een poosje intrekken, op drogen en daarna zachtjes met fris wa ter afwassen. Zijn uw ogen door zon en wind geprikkeld, dan worden ze rood en zwellen de oogleden op. Laat dan re genwater koken, doe daarin een hand vol goed gewassen kervel en laat deze enkele minuten trekken. Was er daarna uw ogen mee. ONS WEKELIJKS PRAATJE. GEZONDHEIDSMAATREGELEN VOOR DE JONGE MOEDER Dé jonge moeder, die haar pasgebo ren kindje zelf voedt, moet haar voe ding in het oog houden, alsook haar manier van leven op een bizondere manier regelen. Het is een feit dat de voedende moe der gewoonlijk meer honger en dors! heeft, dan in gewone omstandigheden. Het is dan ook zeer logisch dat ze ge-| durende de voed-periode meer eet e:t drinkt. Ze make dan gebruik van een bizonder melkvoedingsrantsoen, dat de melkafscheiding bevoordeligt. Immers wanneer de moeder niet genoeg ge voed is, blijft de melksecretie normaal in hoeveelheid en hoedanigheid, en dan moet de móeder het bekopen, want bij niet regelmatige bijvoeding verliest ze dan van zellfsprekend haar krachten, vermagert, begint zich vlug te vermoei en of kan het kindje minder goed voe den, zodat ook uiteindelijk het kindje er dan zou onder lijden. Aldus is het werkelijk nodig dat de moeder haar eet- en dranklust goed involge. Het is echter noodzakelijk dat zij enkele voorschriften in acht neme zij zal geen mosselen, oesters, garnalen of andere vissoorten, die in een kalk achtig omhulsel leven eten; ook asper ges, look, enz..., die een geur aan de melk geven en deze onsmakelijk ma ken, zal ze derven. In deze bizondere periode zijn voor jonge moeders de volgende spijzen aanbevolen lenzen, bonen, wortelen, brood, soepen, bouil lon, kiekens, vers vlees, eieren, kaas, fruit en ongekookte salade daar ze dc melksecretie en de groei van het kind bevorderen. De jonge voedende moeder moet eveneens regelmatig veel drinken. Ge durende de eetmalen mag ze gerust een glaasje bier of wijn meer drinken dan naar gewoonte, zonder er echter misbruik van te maken. Ze make ech ter een gezond gebruik van melk, zon der ook hierin te overdrijven. Ook bronwater en alle andere af kooksels kunnen de dorst van de moe der lessen en zijn geenszins ten nadele van de melk. Doch men make in geen geval van welke drank ook mis bruik. Immers een te veel drinken is steeds uit den boze. Er dient echter bizonder op gewaakt te worden dat de moeder bizonder weinig alcoholische dranken zou innemen. Want door het drinken van te veel alcoholische dran ken kunnen de kindjes de cessen gen Gunstan gevonden. Dan is het dus niet meer de hei lige Gwennola, die u belang inboe-] zemt 7 Zij doen het beiden. Als de goede God ons een kind schenkt, zou ik het gaarne deze oude namen geven, die. ik weet niet waarom, in onbruik ge raakt zijn. Gij zijt een droomer, zeide Ar melle, en wel waardig de heer van de sombere burcht van Kerpeulvan te zijn. Van Kerpeulvan gesproken, zei de Yves', gij hebt mij nog uw gevoelen niet gezegd over de verbouwing, die de pachter mij vraagt. Als vrouw van praktijk geef ik geen raad dan na eerst gezien te heb ben, dit weet gij wel. Wanneer wilt gij het gaan zien 7 Vandaag wel, als gij het goed vindt. Dan maar dadelijk, zeide Yves vrolijk, terwijl hij opstond zullen wij de boot nemen 7 Stellig Er is geen wind, de zee gelijk wel olie, wij zullen de kreek in tien minuten oversteken. De beide jonggehuwden gingen zich gereed maken en na een kwartieruurs ontmoetten zij elkander weder op het strand. Een kleine boot, die met een ijzeren ketting aan de rots was vastge maakt, lag stil op de kalme zee, en Yankez, die Magdalena in den dienst van mevrouw de Kerpeulvan gevolgd was, maakten de riemen gereed. Yves en Armelle daalden in de boot af; de beide mannen namen elk een roei spaan en hadden in enige minuten de overzijde van de kreek bereikt, waar zij aan den yoet eener rots, waarbo ven zich enige oude vervallen muren verhieven, aanlegden. Yankez bleef in de boot, terwijl Yves en Armelle de rots op klauterden, van waar zij wel dra op een platform kwamen, waarop zich de overblijfselen van het oude, sterke kasteel van Kerpeulvan bevon den. Eertijds gebouwd met het strate gische doel, den ingang der kreek te gen den vijand te beschermen, bezat het nog enige zijner oude kasteelen en enge schietgaten. De zee is een gevaarlijke buurvrouw, die men nooit in zijn huis moet laten komen, wil men niets laten bederven; zij had zich klaarblijkelijk met den tijd verenigd om het sterke slot te s'loopen. Te midden der bouwvallen verhief zich een stevig paviljoen van een ou- derwetsch en zonderling uiterlijk, dat zowel de eeuwen als de stormen getrot seerd had. Vierkant op de rots ge bouwd, en van een onbeweeglijk tee- nen dak voorzien, had het eerst aan een tak van de familie der KerpëH- vans tot verblijfplaats gestrekt, en ver volgens? was het eenvoudig de woning van den pachter geworden. Mijnheer en mevrouw de Kerpeul van openden de gewelde deur, die toe gang tot het paviljoen gaf. De pachter, een stevige nog jonge boer, scheen opgetogen hen te zien. Wij zijn zeiven eens gekomej om de noodzakelijkheid der herstellin- gen, die gij vraagt te onderzoeken} Pieter, zeide Yves met zijne gewone goedheid. Deze bezitting brengt zeer wei nig op, voegde Armelle er bij, en als de gehele pachtsom heengaat met re paraties, i§ het de moeite niet waan

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2