Si T is De Maand van Maria AALST STEEKT VAN WAL DE BELGISCHE KOOPVAARDIJVLOOT mm PIERLALA ■lihBI IHIIIH II "I II I III! Ill I EN OMSTREKEN [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week.. Nummer 37 Zondag 7 Mei 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aal st Telef.nr 24.114 P.O. n' 881.72 7' Jaarg 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kranijk voor Opvoeding en Onderwijs.)] Dit is van heel de maandenrei de mooiste maand, de milde Mei, want elke dag die openlacht is U, Maria, toebedacht MARIA... ZOETE NAME... De meimaand werd ingezet op een Zonnige dag Een echte meidag Dat mag en dat moest want Mei is de maand van Maria, onze hemelse Moeder, die Haar gans wordt toege wijd, christelijk gebruik dat hier in Vlaanderen we moeten het beken nen reeds veel van zijn glans heeft verloren... maar toch nog, Goddank, op vele plaatsen: in ere wordt gehou den... Wij hebben een tijd gekend dat al de meisjes die in Mei geboren werden Maria moesten heten... Nu dragen de meisjes of ze in Mei geboren zijn ofte niet alle soorten wondere na men, afzetsels van namen meest heb bend een geen mariale klank DE MARIA VERERING... De Maria-verering was immer diep ingeworteld in ons volk Weet ge t nog, als wij klein waren, dat de kerken des avonds in de Meimaand te klein waren om al 't volk te slikken dat ge-- zamenlijk dag na dag, een maand aan één stuk, iedere avond daar was om Maria te huldigen en te vieren. Ga nu eens kijken in de kerken des avonds bij de Mariaplechtigheden Hoeveel jonge mensen vindt ge daar nog Spijtige vaststelling - Vergeten die dan. al die jongeren, die liever langs» de straat slenteren, dat een kind van Ma ria een kind van de hemel is Hebben de ouders in deze moderne tijden dan nog zo weinig invloed op hun groot wordende jongens en meisjes om ze kerkewaarts te zenden of blijven' zij zelf in gebreke En toch is de Mariaverering diep in geworteld in de harte van de christen Vlaamse mensen... Waar rnen ga, langs Vlaamse wegen oude hoeve, huls of tronk, komt men U, Maria, tegen, staat uw beeltenis ten pronk... Zo zong de priester-dichter Guido Gezelle en hij zong waarheid Nu nog vinden wij tal van Maria beelden uitgestald en versierd, wel een blijk dat in het diepste gemoed van ons volk nog die dienende liefde tot de Moeder Gods niet is uitgedoofd... De Mariaverering moet eerst en vooral doorgaan in het GEZIN... Bid den wij samen 's avonds het rozen hoedje Is het Mariabeeld uitge stald, zijn er bloemen bij van pas ge komen Heerst er een Mariale atmos feer iedere avond als in het gezin,voor aleer tot het gezamenlijk Mariagebed wordt overgegaan, de kaarsen nevens het beeld van Maria, vooraleer er ge beden wordt Ook op SCHOOL moet de Maria verering haar plaats hebben gedurende gans deze maand, gedurende GANS de maand En dat geschiedt nog in onze katholieke scholen, Goddank Geza menlijke gebeden, gezamenlijke Maria liederen er zijn er prachtige en gans het opvoedingswezen is geduren de deze maand als doorweven met de Mariagedachte In scholen waar zulks geschiedt en waar de kinderen werk dadig deelnemen aan de Mariahulde geven de leerkrachten blijk plichtbesef inzake opvoeding van de kinderen uit onze christelijke gezinnen... In vele steden en dorpen ziet men gedurende deze maand de in de huis gevels aangebrachte Mariabeelden ver sierd en met bloemen getooid Spon tane Mariahulde gebracht door de huis- bewonersi of door gans de gebuurte Mooi, oud christelijk gebruik Houdt het in ere Het mag toch nog gezegd met de dichter Waar men ga, langs Vlaandrens wegen, komt men U, Maria, tegen Die woorden door ons Vlaamse volk zo dikwijls herhaald wijzen op die eenvoudige, soms naieve kastjes en kapelletjes, waarin achter een tralie werk of glas, 't vereerd Mariabeeld te, voorschijn komt. Men ontmoet die beeldjes zowat overal op het platte land en in de velden, aan wegenkruis punten, aan de rand van een bos, aan I bomen of tegen de gevel of aan de hekstijl van een hoeve. Zij getuige van de godsvrucht en van het kinderlijk betrouwen onzer voorvaderen en zet ten iets eigenaardigs aan het landschap bij. In hun omlijsting van gebladerte, of uit de diepte hunner gekleurde nis sen, lachen zij de voorbijganger toe er brengen over heel het landschap wij ding en bescherming. Ook is menige stad fier een aantal Mariabeelden op de hoeken der stra ten aan te wijzen en zij noemt zich «Stad van Maria». Het zijn, zoals te Antwerpen, Brugge, Brussel, Mechelen Namen, kunstig gekapte stenen beel den die de hoeken der straten of de ge buurtepomp versieren; ofwel, zoals te Gent en te Luik in de werkmansbelui ken, meestal houten: kastjes aan de muur gehangen, waarin een houten beeld, naief geschilderd of gekleed naar de Spaanse mode, vereerd wordt Al deze hei.igdommen maken deel uit van het volksleven, zij zijn een erfe nis van de vorige geslachten en zijn ge ëerbiedigd gebleven bij ons volk. Bewaren wij deze erfenis en gaan wij bidden bij deze Mariabeeldjes of groeten wij ze ten minste als wij er voorbijgaan met een Wees gegroet Maria DE KUNSTENAARS EN DE MARIAVERERING... Wij spraken daar juist van die talrij ke Mariabeeldekens onder dewelke er wezenlijke meesterstukjes zijn van beeldhouwkunst Bezie de meester werken van onze grote Vlaamse schil ders Hoe heerlijk wisten Maria, onze Moeder, te vereeuwigen voor ons op het doek En dan de dichters die nooit uitgezonden geraken net als de vogels, als het gaat over Maria, hun liefste heilige en Moeder. Voor u, bedrukte, dit Mariaversje Zij die n-iemiand nutloos klaagt, Zij die niemand nutloos vraagt, Zij die troosten mag in lijden Zij die sterken mag in strijden Ave Maria En dat hier voor ieder kind en moeder Dit is de tijd dat ieder kind Waar moeders hart de weg hervindt en legt vertrouwen in haar schoot het eigen deel van vreugd en nood! Wij willen eindigen met deze vro me wens WEZE MEI VOOR ONS EEN VROME MARIAMAAND! AVE MARDA OPVOEDER. (Nadruk verboden.) ROND DE VERKIEZINGEN HOUDING VAN HET NAT. COMITÉ VOOR DE VOLKSRAAD PLEGING De bestuurscommissie van het Na tionaal Comité voor de Volksraadple ging heeft haar houding bepaald voor ae komende kiesstrijd. Tijdens de cam pagne zal het comité zijn houding ten gunste van 's Konings terugkomst bui ten en boven alle partijen handhaven, maar het dringt aan opdat geen enkele koningsgezinde zijn naam laat plaat sen op een scheurlijst «die tot doel heeft de loyalistische politieke krach ten te verdelen De commissie voegt er aan toe dat zij slechts haar steun toezegt «aan lijsten of aan kandidaten, die op verkiesbare plaatsen staan en die tegenover de commissie de schrif telijke verbintenis hebben aangegaan, na 4 Juni, zo nodig, deel uit te maken van elke regering welke in haar pro gram. de onmiddellijke toepassing van de wet van Juli l 945 heeft opgenomen die regering te steunen de toepassing van de wet van Juli 1945 te stemmen en de Koning te waarborgen en te ver zekeren, dat hij zijn grondwettelijk ge zag zal kunnen uitoefenen. BISDOM GENT Grote Vacantïebedevaart naar LOURDES LISSEUX van 19 tot 27 Juli 1950. 5 speciale treinen. Inlichtingen IVlma Van de Kerckhove-CerceSet te Aalst. WEERAL GAAN STEMMEN De mensen kunnen toch eigenaardig gestemd zijn. Nu zijn er velen ontstemd omdat ze «weeral moeten gaan stemmen Weeral Het is toch nog maar de tweede keer binst dit jaar 1950. Eerst waren er velen ontstemd om dat hun stemming den 12 Maart op niks scheen uit te draaiën. Toen het den schijn (ik zeg schijn)' had dat men met de voeten van de C.V.P. aan het spelen was, dan huilde men in koor «Kamer ontbinding We zullen ze mores leren, de yalserikken Nu dat er kamerontbinding is en men gelegenheid krijgt om - de valse rikken mores te le''en zucht men weeral gaan stemmen Sommige mensen die verre van a- politiek te zijn, t.t.z. mensen die zich om de politiek werkelijk bekommeren, zingen ook dat zelfde vooisje en bewe ren dat ze van de politiek hun buiks ken vol krijgen en zeggen wat baat het dat we nog gaan stemmen Als ik dat allemaal hoor dan heb ik er deugd var.. Ik heb er deugd van omdat ik dat zelfde liedeken hoor zingen van af de jaren dat ik discretie aan het krijgen was. Ik heb er deugd van omdat ik veel van die mensen ken -n dat ik weef dat ze binnen een paar dagen vuur en vlam zijn voor de kiezing. Ik heb er deugd van omdat er onder die zangers plakkers zijn van bij de volksraadpleging en ik weet dat ze er al moed op hebben om binnen een paar weken slapeloze nachten door te bren gen. Ze dromen nu :feeds van pap en borstel. I Wanneer ik iemand hoor zeggen weeral gaan stemmer Dat begint me lelijk de keel uit te hangen Dan kan ik niet anders dari denken aan de voetbal matchen ^...jLbTzonderlijk aan de internationale matchen en onder die internationale matchen bijzonderlijk aan de Holland-België of België-Hol- land match. Vroeger ging deze laatste match maar om de twee jaar in België door en om de twee jaar in Holland. Gezien het succes en de spanning dier ontmoe ting heeft men, tot grote vreugde van tienduizende sportenthousiasten en supporters, die ontmoeting verdubbeld en gaat er telken jare een match door in België en een in Holland. En, de verkiezingen Hebben die geen succes Zijn die niet rijk aan spanning Zijn er bij der gelijke matchen niet nog meer duizen- de supporters Waarom dan stenen en klagen wan neer dergelijke match ook tweemaal in 't jaar zou plaats hebben Voor het samenstellen der nationale ploeg staat het selectie-comité steeds voor een lastige en ondankbare taak. Kandidaten te veel en niet allen zijn door de verschillende supporters even gegeerd. Waarom zijn er kandidaten te veel Uit pure nationale trots; uit opofferings geest; uit bekommernis om de eer van ons land op voetbal gebied! Sommigen beweren dat het zou zijn om de eer en om de verdiensten er aan verbonden. Misschien hebben deze laatsten ook wel gelijk. Het selectie comité voor het aandui den der kandidaten voor de verkiezin gen heeft het evenmin gemakkelijk. Want voor dergelijke ontmoeting zijn zijn er ook altijd kandidaten te veel. De reden van deze veelheid kandidaten zal wel dezelfde zijn als bij de rode duivelsploeg. Maar als men dat alles meermaals in het jaar doen moet voor een voetbal match, waarom dan zo n spel maken van eens te gaan kiezen en van het re gelen der verkiezingen. Men heeft dat nu zo dikwijls al moeten regelen Men kent al de for maliteiten en zelfs de stemhokjes staan reeds jaren in gereedheid. Laat ons de aanstaande verkiezingeji dan begroeten als een welgekomen spannende match. Eén ding is voor deze match spijtig. Dat ding is dat de spanning voor deze match heel klein zal zijn omdat reed? op voorhand de winnende ploeg ge kend is. De C. V. P. ploeg zal met de tegen strevers spelen zo als de kat met de muis. Deze pronostiek is gesteund op de trainings weken die voorbij zijn. Bij de training immers hebben de andere ploegen een heel pover figuur gesla gen. PIERLALA. De aankondiging van Kamerontbinding heeft onze vrienden vc'Tv 'en gevonden. Het was a!s een cp'uchting het einde van een schandelijke come- die, een Ic.ara tc v .and, de gelegenheid om ee: onze coière uit te wer .cn. Het arrc. üscerr.e'ntccGmlfcé weid czmiddellijk bijeengeroepen. Het verga derde cp 2 Mei 's avende in een buiter gewoon goede atmosfeer. De meeste afgevaardigden hadden poolshoogte gehouden. De algemene stemming v/ai dat er spoedig moe t gehandeld wore en, eendrachtig en geesta: .tig. Eensgezind besluit men de oude lijsten ongewijzigd terug in te dienen, derhrtfve geen poll te hoeden en onmiddellijk deze beslissing, over dewelke het comité de volle verantwoordelijkheid nam, bekend te maker.. Bij uitzon derlijke omstandigheden passen uitzorderlijke maatregelen. Onze gekozenen zijn slechts pas benoemd; het heeft geen zin hun de kans te ontnemen zich te doen gelden. De strijd gaat overigens niet over persoon, maar over een idee. Met cvdus te kandelen geven we naar buiten uit een indruk van sterkte en zelfvertrouwen». Onmiddellijk werd een plan van werking ontwikkeld, onze eerste taak moest zijn: onze eigen mannen warm te maken voor der. strijd, hen volledig inlich ten over de laatste gebeurtenissen, ze wapenen met gepaste argumenten, de taken verdelen. Daarom werd beslist de eerste dag€n te besteden aan het beleggen van Kantonale vergaderingen voor al de plaatselijke besturen. Daarna zullen de metingen beginnen. In iedere gemeente natuurlijk, en liefst met behulp var luidsprekers op openbare plaatsen. Deze strijd moet met eendracht en een uiterste krachtinspanning worden geleverd. Iedereen moet de gelegenheid krijgen mee te werken. Iedereen meet een propagandist zijn. Nu of nooit, moeten wij de volstrekte meerderheid be halen. Wij moeten dat in het hoofd van iedereen beitelen. Wij mogen die eni ge kans niet laten verloren gaan. Het uur der C. V. P. slaat. Alle man aan dek L. M. DE UITBREIDING BEANTWOORDT NIET AAN DE VERWACHTINGEN. Op de vooravond van de laatste oorlog beschikte ons land over een handelsvloot die hoegenaamd niet in verhouding was tot de Belgische rol in de wereldhandel. Daar waar ons aan- j deel in het ruilverkeer de 5 9 bena- j derde, beschikten wij slechts over iets meer dan 0,6 c/c van de wereldtonna. ge. Die wanverhouding was ons zeer nadelig, daar de kostprijs van onze overzeese invoer verhoogd wordt met de vrachten die aan buitenlandse re ders dienen uitgekeerd te worden. Tijdens en na de oorlog werden plannen ontworpen om een wijziging in deze toestand te brengen. Men wou ge bruik maken van de uitzonderlijke ge legenheid die geboden werd door de uitschakeling van de Duitse en van de Japanse koopvaardij om onze tonnage gevoelig uit te breiden. Zij diende tot .000.. 000 B. R.T. te - worden opge voerd. Tijdens de parlementaire zittijd 1947-1948 werd een wetsontwerp met dit doel door de regering ingediend, hoofdzakelijk met het doel het aanbou- i wen of aankopen van nieuwe schepen 1 te financiëren. VLOOT NOG NIET OP VOOROORLOGS PEIL. Tot dusver heeft dit streven echter nog geen vruchten afgeworpen en alles laat voorzien dat er hierin weinig ver andering in de nabije toekomst zal in treden. Op 31 Maart 1950 had onze koopvaardij, in tegenstelling met deze van bijna alle andere Europese landen, haar vooroorlogspeil nog niet geëvenaard. Zij bestond uit 93 zee schepen en 416.581 brutto register tonnen, daar wasr zij op 10 Mei 1940, 101 zeeschepen en 422.942 B. R. T. telde. Er valt bovendien sedert het be gin van 1949 een merkelijke vertraging om niet te zeggen een stilstand, in de aangroei van onze handelsvloot waar te nemen. In 1947 nam haar omvang met meer dan 100.000 B.R.T. toe. In 1948 werd nog over de 40.000 B. R. T. er aan toegevoegd, maar in 1949 bedroeg de aanwinst geen 1 7.000 B.R. T. De cijfers die wij aangehaald heb ben weerspiegelen, ten slotte, maar een aspect van de toestand van onze koop vaardij. Zij duiden ons BEZIT in aan tal schepen en in scheepstonnemaat aan, maar zij lichten niet toe welk aan deel van onze vloot op een bepaald ogenblik werkelijk in EXPLOITATIE is. Er bestaat op dit laatste gebied een betreurenswaardige leemte in de voor lichting over de toestand van onze koopvaardij, die trouwens over het al gemeen zeer gebrekkig is. Iedereen die echter enigszins op de hoogte is van onze nationale zeevaartaangelegenhe den, weet, zo ons bezit in schepen tij dens het jongste jaar iets toegenomen is, wij daarentegen een beduidend la ger aantal schepen en tonnemaat in actieve dienst hebben. Vooral onze kustvaartbedrijven zagen zich door de internationale concurrentie gedwongen een toenemend aantal vaartuigen uit de vaart te nemen en op te leggen. KWALITATIEVE VERBETERING VAN ONZE KOOPVAARDIJ Uit dit alles blijkt dat het streven van onze reders eerder gericht is op het behoud van het bestaande dan op nieuwe ondernemingen. De huidige toestanden zijn hun inderdaad niet gunstig. Hun concurrentievermogen wordt gevoelig aangetast door een reeks factoren die verband houden mei de hardheid van onze munt: hoger peil van prijzen en lonen, schaarste aan Belgische deviezen in het buitenland en daaruit voortvloeiende discriminatie maatregelen. Zo een toeneiging in de omvang van onze vloot door dit alles gestuit of bemoeilijkt wordt, dan wil dit nochtans niet zeggen dat onze re derijen aan ieder initiatief verzaken. Van 1 Januari 1949 tot 31 Maart 195C werden 9 zeeschepen van de rol van onze koopvaardijvloot geschrapt, op 2 uitzonderingen na, door verkoop aan buitenlandse ondernemingen. Er werden in dezelfde tijdsruimte 1 1 zee schepen aan onze handelsvloot toege voegd. Nu is het opvallend dat 1.) de 9 geschrapte schepen allen stoomsche pen waren en dat de 1 1 toegevoegde schepen, op 2 na, alle motorschepen zijn en 2.) de verkochte schepen bijna uitsluitend vaartuigen van zeer gevor derde ouderdom zijn terwijl de aan winsten op een paar uitzonderingen na. bestaan uit nieuwe eenheden die in de loop van de voorbije maanden door onze nationale scheepsbouwwerven af geleverd werden. Zo onze koopvaardij bijgevolg geen noemenswaardige? kwantitatieve aangroei kende, dan on derging zij niettemin een inwendige vernieuwing en modernisering. Melden wij in dit opzicht dat op 3 1 Maart jl. onze handelsvloot, voor de eerste maal in haar geschiedenis, over wegend uit motorschepen was samen gesteld. Zij bestond uit 47 motorsche pen met een inhoud van circa 215.000 B.R.T. en uit 46 stoomschepen met een inhoud van iets meer dan 201.000 R. R. T. Onze koopvaardij is anderzijds, naar de gemiddelde ouderdom van de vaartuigen waaruit zij is samengesteld, een van de meest moderne van de ge hele wereld. NATIONALE KOOPVAARDIJ EN NATIONALE SCHEEPSBOUW. Het is voral verheugend te kunnen vaststellen dat onze nationale scheeps werven in de loop van de voorbije ja ren een zeer belangrijk aandeel hebben genomen in de wederopbouw en in de verjonging van onze handelsvloot.Van 1 Januari 1946 tot 31 Maart 1950 wer den niet minder dan 1 16.000 B. R. T. aan onze reders door onze scheeps bouwers opgeleverd. Deze tonnage ver tegenwoordigt op zich zelf reeds 28% van onze huidige scheepsruimte. Men staat hier voor een feit waarvan het belang niet mag onderschat worden. Wij bezitten een onbeduidende koop vaardij in verhouding tot deze van an dere landen, als Noorwegen en Neder land. Maar wij hebben toch iets op de ze landen voor. Wij kunnen namelijk de zeeschepen die wij behoeven in het eigen land laten bouwen met grond stoffen en fabricaten die voor 95% door onze nationale producenten wor den geleverd. De koopvaardij biedt dus niet enkel een bestaan aan zeelie den, maar ook aan scheepsbouwers en aan industrie-arbeiders uit het binnen land. Zij vormt bijgevolg een zeer waardevol afzetgebied voor zeer uit eenlopende takken van onze nijver heid. J. v. G. INDEX DER KLEINHANDELSPRIJZEN SN DALING Het ministerie van Economische Za- bedraagt 369,7 tegenover 370.6 vori ge maand. De seizoendaling der prijzen van boter, melk en eieren bepaalde in hoofdzaak de beweging van het index ken en Middenstand deelt mede datjc^ier" Nochtans werd deze baisse het indexcijfer der kleinhandelsprijzen deeltelijk gecompenseerd door. de stij- in April met 0,9 punt gedaald is het 1 ging van de kaasprijzen,

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1