ouwert - KTonieii Ondermijnd r, binnenlandse premielening -jr g^^^vsv?- NIEUW LOONSCHAAL IN BOUWBEDRIJF Het Staatsblad van Zondag 7 Mei publiceerd het regentsbesluit, waarbij het nieuw collectief contract, dat opge maakt werd door het Nationaal Pari tair Comité van het Bouwbedrijf, bin dend wordt verklaard. De nieuwe loonschaal ziet er als .volgt uit Categorie 1 A en B. Geschoolden Geoefenden Handlangers Max. Min. Max. Min. Max. Min. 23.60 22.10 21.25 19.90 18.90' 17.70 23.60 21,- 21,25 18,90 18,90 16,80 Categorie II A. B. C. en D. 22,40 2120', 15 18,90 17,90 16,80 ONDERSCHEIDING VOOR MINISTERS SEGERS EN BEHOGNE Het Hoöfdbestuur van het A.C.W. kwam Zondagmorgen 7 Mei, samen in de Kajotterscentrale te Brussel. Het hoorde een inleiding van Volks vertegenwoordiger Van den D'aele over de sociale politiek der regering na de verkiezingen. Een plan van actie werd voorgelegd, besproken en goedgekeurd. De aan dacht ging vooral naar volgende pun ten de bestendige verhoging van de levensstandaard, verbeterink der werk- voorwaarden de voortzetting ener ge zonde politiek van structuuïhervormin- ip- de 21.20 19,90 19,10 17,90 16,95 15,90 gen, verdere sanering der maatschap ^0 60 19 50 18,55 1 7,55 16,50 15,601 pelijke zekerheid, activering Af 20,60 19,10 18V55 17.20 16.50 15.30' Categorie III A. BI, B2, C. en D. 20,10 18,80 18,10 16,90 16,10 15,05 19.50 18,50 17,55 16,70 15,60 14,90 19,50 18,50 17,55 16,70 15,60 14,90 19,30 17,90 17,40 16,10 15.45 14,50 18.50 17.50 16,70.15,75 14,90 14,50 In deze lonen is de bij de wet van 6 Juli 1948 verleende loonsverhoging van 0,50 fr. per uur begrepen. MGR CLARET HEILIG VERKLAARD Antonio Maria Claret, die Zondag in de St. Pietersbasiliek heilig is ver- lclaard, werd op 24 December 1807 geboren te Salient, nabij Barcelona. Hij werd priester gewijd in 1835. Hij toonde zich spoedig een zeer vruchtbaar schrijver die een honderd tal werken over zedeleer, geloofsverde- diging en doctrine uitgaf. In 1850 werd hij aartsbisschop van Cuba, nadat hij in 1 849 de grondslagen had gelegd van de Zendelingenorde der Zonen var het Onbevlekte Hart van Maria» waar aan hij al zijn krachten wijdde. Op Cu ba bekampte Mgr. Claret ket zedenver val, het overspel, de slavenhandel, het burgerlijke en geestelijke wanbeheer in weerwil van de laster, de aanslagen en de aanvallen allerhande, waarvan hij het voorwerp was, wist de aartsbis schop al die kwalen te oyerwinnen. In 185 7 riep koningin Elizabeth Mgr Claret naar Spanje terug om van hem haar biechtvader te maken. Te Madrid stuitte Mgr Claret op de vijandigheid van allen die in hem een tegenstander zagen van hun intriges en de laster- en haatkampagne nam pas een einde met zijn overlijden in Octo ber 1870, in het klooster te Frontdroi- de, in Frankrijk, waar hij in de groot ste ontbering in ballingschap leefde. woningbouw met voortzetting van het stelsel De Taeye, de verhoging der so ciale voordelen voor vrije verzekerden niet-loontrekkenden, de werkver schaffing en het schoolprobleem. Dhr Deschuyffeleer gaf enkele richt lijnen dVer Rerum Novarum en over de houding van de christelijke arbeiders beweging ten overstaan de verkiezin gen. Op het einde der vergadering werd door Kanunnik Bruys- hulde gebracht aan Ministers Segers en Bohogne om het grote werk dat zij ten bate van Kerk en volk hebben gepresteerd. Als dank van de Kerk werd aap beide mi nisters, door de vergadering langdurig toegejuicht de pauselijke onderschei ding Commandeur in de Orde van Sint Gregorius de Grote overhandigd. DE' JA-STEMMERS, STEMMEN C. V. P. BELGISCHE UITVOER NAAR DUITSLAND BLOEMKOOL EN SPROT IN OLIE Volgens de jongste lijst door de Ein- fuhrausschuss gepubliceerd kunnen door België voor 250,000' dollar bloemkool en voor 100.000 dollar sprot in olie naar Duitsland worden uit gevoerd. Inlichtingen worden verstrekt door de Handelskamer voor de bevordering der betrekkingen tussen B. L E. U. en Duitsland, Louiza-Marialei, 2, Antwer pen. Tel. 271,23 en 371,28. DEPRUS i DER TOMATEN SERRÏSTEN VRAGEN STOPZETTING VAN DE INVOER In een telegram aan de minister van Landbouw hebben de groentekwekers onder glas, uit de streek van Overijse- Hoeilaart, de aandacht van de minister gevestigd op het feit dat ingevolge de overvloedige invoer van buitenlandse tomaten, de verkoopprijs van de in landse tomaten tot 1 0 en zelfs 1 5 frank onder de kostprijs is gedaald. Derhalve wordt aangedrongen op onmiddellijke stopzetting van de in voer. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. TREKKINGEN 1938 1 LOT VAN 300,000 FRANK Trekking van 5 Mei De uitslag van de 1 39ste trekking van de Binnenlandse Premielening 4 938 luidt 500.000 fr. 255.669. 1 I loten van 25.000 fr. 105 147 125.755 139.695 158.445 190.874 225.385 232.333 234.947 244.91 1 264,260 283.122 WEDEROPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 127e trekking van de Weder opbouw (1ste schijf) is een lot van 2 millioen frank te beurt gevallen aan obligatie Reeks 1722 nr. 0712 en een lot van 1 millioen frank aan obligatie- Reeks 2830 nr. 0003. De andere obligaties van deze reeks zijn uitkeerbaar aan 1.000 fr. VOOR EEN GANSE WEEK fiPIJSKAART ZONDAG7: Garnalencroquetjes Kervelsoep L- Gebraden jonge Haant jes Sla -j] Gebakken Aardappelen rVanilIe-B<fyarois. MAANDAG Varkenscoteletjes Spinazie(gekookte Aardappelen Rabarbercomjpote. DINSDAG#': Gebakken Tong Fri tes Fruit A WOENSDikG Blinde Vinken Aardappelpuree Yoghurt. DONDERDAG Groentensoep Biefstuk Erwtjes en worteltjse Gekookte aaïdappelen Gitroenrijst met vanillesaus. VRIJDAGi Gekookte Wijting met kruiden botersaus -Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding. ZATERDAG Gebakken Lever Bloemkool J- Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE 1IEKKERBEKKEN. Vanille Bavarois. Benodigd 3 eier dooiers Ml/melk 80 gr. suiker Zi stokje vanille 2 Z2 dl. slagroom 2 eiwitten18 gr. gelatine. Bereiding"/— Van de melk, de va nille, de eierdooiers en de suiker een vanillevla msjkèn; de room en de ei witten stijf kloppen; de gelatine in een weinig water oplossen en door de vla mengen. Vervolgens deze met de room en de eiwitteh vermengen en de massa, zodra ze stijf begint te worden, in een puddingvorm óverdoen, welke enige tijd met water gevuld is geweest. Gekookte Wijting met Kruiden. Benodigd Zoveel water, dat de vis ruim onder ^an liggen. Per liter water 10 gr. zout 1 dl. melk 1 wor teltje 14 ui -2 kruidnagelen 2 takjes selderij 3 peperkorrels Wijting. Bereiding-.' De kruiden Zl uur m het water letten aftrekken, zonder dat het water kookt. De vis schoonmaken en in de vis^an op de visplaat leggen; het gezeefde vocht er bij ^gieten en weer zover verwarmen dat het water weer tegen de kook aan is. De vis in 1 0 minuten gaai koken. De vis op een verwarmde visSthotel leggen en garne ren met parses citroenschil en peterse lie. Boter óPansjovissaus er bij geven. Verfrissende citroenlimonade. Als de dagëti-rtfrner worden, worden de kinderen dójRtiger. Bier is niet goed voor kinderen en ook veel koffie, en thee is schadelijk voor hen. Geef hen liever een lekkere citroenlimonade, die U zelf kunt imaken. Het is niet duur en tevens gezond. Benodigd 1 liter water, 24 kgr. sui ker en 4 citroenen-. Men kookt het wa ter en de suiker samen 3 a 4 minuten, haalt het schuim er af en giet het sui kerwater in ieen aardewerkpot. Dan legt men in het nog hete suikerwater de heel goed schoongemaakte schil van een citroen en laat de vloeistof afkoe len. Wanneer alles goed koud is ge worden, giet men het sap van de vier citroenen erbij en roert alles goed. De ze siroop wordt met fris water ver lengd. KEUKENGEHEIMEN. Blinde Vinken kunnen we meestal kant en klaar bij onze beenhouwer be komen. Heeft hij echter eens geen tijd, dan kunt U ze gemakkelijk zelf gereed maken. Er zijn zelfs veel vrouwen, die dit werkje liever zelf doen. Blinde Vinken zijn eigenlijk niet an ders dan met gehakt gevulde vleesrol letjes. Hiervoor kan zowel kalfs- als rundvlees gebruikt worden. Voor iede re Blinde Vink» nemen we een vrij dun langwerpig kalfs- of runderlapje van 75 a 100 gram. Dit schrappen we wat en wrijven het in met peper en zout. Voor het vulsel nemen we gehakt van dezelfde vleessoort of varkensge hakt en rekenen ongeveer 50 gram voor één vileeslapje. Bereid het gehakt op de gewone wijze met oud brood, pe per, "zout en nootmuskaat. Maak er rolletjes van en verdeel ze op de vlees lapjes. Rol vervolgens eljt tapje stevig op en bind er een dun touwtje om. In plaats, van een touwtje kunnen we ook dunne houten stokjes of tandenstokers gebruiken om de rolletjes mee vast te maken. Alvorens te braden, moeten de rol letjes gepaneerd worden. Hiervoor wentelen we ze eerst door met een le pel water losgeklopt eiwit en vervol gens door paneermeel. Dan worden ze bruin gebakken in boter of margarine, die we vooraf heet hebben laten wor den. Daarna voegen we wat water en citroenschijfjes zonder pit bij en laten ze op een zacht vuur nog drie kwar tier a één uur nastoven. Vlak voor het opdienen worden de touwtjes weggenomen. Braadworst Van worstjes of braad worst moet men voor het bakken of braden het vel niet stukprikken. Want dan springen ze, of het vet loopt eruit. Leg ze liever in een schaaltje en giet er heet water overheen. Laat ze zo 4 mi nuten staan, droog ze af en leg ze in de braadpan. Voor het braden wordt het best spekvet gebruikt. Dit vet mag echter niet te heet worden, want worst moet langzaam worden gebraden en vaak worden gekeerd. De braadtijd be draagt ongeveer 20 a 30 minuten. MODE-TIPJES. 44ste Vervolg Er moet een chirurgijn komen, zeide mijnheer Marinty, ik zeg u dat er een chirurgijn móet komen. Nélaton, voegde mevrouw Ma rinty er bij. Dan zal hij gehaald moeten wor den, zeide mevrouw Delphine.Wij wo nen hier aan het einde van de wereld. Gelooft gij dat hij vervoerbaar Is vroeg mevrouw Marinty. Die dokter heeft niet volstrekt verboden hem naar Parijs te brengen. Het zou veel aangenamer zijn al daar te verblijven; die soort van 'breu ken genezen zeer langzaam. Drie maan den van afzondering op Kertan zou verschrikkelijk zijn. Inderdaad, ik ben liever zieken oppasster te Parijs dan op Kertan, zei- de mevrouw Trahec in gedachtes. Zij wierp een blik naar het ledekant en voegde er bij Als hij hier blijft, zal zijne doch ter zich hier komen insta'ileeren en al ihaar invloed op zijn geest weder inne men. Wij zullen vertrekken, dat is ze ker. Vervolgens luisterende naar een ge rucht, dat van buiten kwam, zeide zij Ik hoor het geraas van een rijtuig, dat zal de andere dokter zijn. Mama, !ga gij hem tegemoet, en zeg hem dat hij het vervoeren van den zieke naar Parijs moet aanraden. Zij naderde het bed. Armelle stond op toen zij haar naast zich zag ver schijnen. Ik heb u een dienst te verzoeken, zeide de jonge vrouw. Ik heb noch den tijd, noch de nodige geestkracht om onze koffers te pakken. Zoudt gij mij (Magdalena ook tijdelijk willen af staan Gaat gij dan vertrekken, me vrouw Het is noodzakelijk. Ik kan het denkbeeld niet verdragen, mijnheer Trahec door de dorpsgeneesheren te zien behandelen. Die van Parijs kunnen op Kertan komen, mevrouw. Dat denkt gij, maar gij vergist u. Bleek en met gezwollen ogen wend de Armelle zich naar haar vader, en zag hem enigen tijd aan, en mevrouw Trahec naar het midden der kamer trekkende, zeide zij met eene zachte en smeekende stem Laat hem niet naar Parijs bren gen, mevrouw, zijn leven is er mede gemoeid. En door wien wilt gij dat ik hem hier zal laten verzorgen Geld vermag alles, laat de voor naamste chirurgijns van Parijs naar Kertan komen, het koste wat het wil. Het eenvoudigste is hem op te zoeken; waar zij zijn. Zij verplaaten zich niet zo gemakkelijk als gij schijnt te meenen. Deze koele tegenstand deed Armel le hare bedaardheid verliezen. Zij legde hare bevende hand op den schouder van mevrouw Trahec. Luister zeide zij, al de gevol gen dezer daad komen voor uwe ver- Nooit tevoren zagen we een zo grote verscheidenheid van korte manteltjes als dit seizoen. Zowel het heel korte rechte jakje, dat eigenlijk, iet meer is dan een bolero, als dé driekwart man tel, alle mogelijke lengten zijn in de mode. Het meeste sukses echter be houdt de losse wijde topper, het man teltje dat juist tot over de heupen valt. Kleine vrouwtjes kiezen toch best een driekwart model, omdat het korte manteltje het silhouet als het ware in tweeën snijdt en daardoor nog kleiner doet schijnen. De manteltjes zijn meestal gemaakt in effen stof en zijn steeds van een sim pele snit. Slechts enkele exemplaren hebben korte of wijde driekwart mou wen. Alle nuances pastelkleuren en grijs zijn favoriet met ribfluweel van verleden jaar is zo goed als verdwenen of wordt nog alleen gebruikt voor de uitgesproken sportieve modellen. Als garnering op de zomerkleedjes zal deze zomer veel gebruik gemaakt worden van open naden, geborduurde nopjes, en festonwerk. Verder zullen veel japonnen zien met heel korte mouwtjes, terwijl sommige zelfs heel mouwloos zijn. De hoed blijft zeer eenvoudig, zonder overdaad van garnering. Plet merendeel heeft slechts een eenvoudige lintversiering, terwijl maar enkele op gemaakt worden met bioemen, wat rode kersen of een distel. Steeds meei modellen worden in stroo vervaardigd. Naast de kleine hoed die overwegend is, zien we ook de heel grote. Deze is van een rustige eenvoud, heeft een lage bol en een brede platte of iets klokken» de rand, en is veelal zwart. ONS WEKELIJKS PRAATJE. TELEURSTELLING. Hans heeft van zijn ouders voor zijn verjaardag een motorboot gekregen. Het is een mooie, grote boot, zowat vijftig centimers lang, bruin en wit ge lakt, met een schroef, een draaibaar roer en op de plaats van het stuur een machaniek, dat met een sleutel opge draaid kan worden. Met de trotse vreugde van een bezitter laat Hans zijn boot varen in de speelvijver van het nabije plantsoen. De andere jongens kijken er verbaasd naar en ook jaloers. Maar Hans is nog niet tevreden. Niet alleen de kinderen moeten de boot be wonderen, maar ook zijn vader en moeder, die hem de boot gegeven heb ben. Telkens weer holt hij naar huis en vraagt zijn ouders even mee te komen naar de vijver, om te zien, hoe mooi de boot over de vijver vaart, van de ene kant naar de andere. Hans' geestdrift is zo groot en zijn smeekbeden zo heftig, dat de ouders beloven naar de vijver te komen, zo dra ze even tijd hebben. Maar het blijft slechts bij de belofte. Vader is de gehele dag druk bezig op zijn kantoor en komt 's avonds moe thuis; moeder moet de gehele dag voor het huishouden zorgen. Dikwijls komt er bezoek; ook op Zondag, wanneer zijn ouders wel tijd hebben en Hans ze ker denkt, dat ze nu wel even met hem mee zullen gaan. Nog nooit in zijn le ven is hij zo teleurgesteld geweest; zijn ouders moeten toch begrijpen, hoe blij hij is met hun geschenk en hoe dol graag hij het hun wil laten zien. Treu rig en gekrenkt besluit hij zijn ouder maar niet meer aan hun belofte te her inneren, omdat ze toch wel nooit zul len komen kijken. De tijd verstrijkt en de ouders den ken in het geheel niet meer aan de be lofte, welke ze hun jongens gedaan hebben. De verjaardag is al lang voor bij, de motorboot is, een gewoon stuk speelgoed geworden. Totdat op een de dag moeder de kinderkamer grondig schoonmaakt en, bij het uitha len van een kastje een notitiekalender vindt, waar de jongen een soort dag boek van heeft gemaakt. Zij bladert het door, leest hier en daar een paar regels en komt zo bij de verjaardag van Hans. Daar staat het woord mo torboot» met een dikke rode streep onder. De andere geschenken zijn niet onderstreept. Enkele dagen latei heeft hij geschreven Vader en moe der moeten eens mee komen naar de vijver om de boot te zien varen. Dan vindt ze er niets meer over. Moeder wil het kalendertje al weer wegleggen. Dan antwoording; papa is zeer zenuwachtig en buitengenieen zwak; hij zal de ver moeienissen der reis niet kunnen doorstaan. Dat zal ons de dokter zeggen, ik houd mij aan zijne beslissing; ant woordde mevrouw Trahec. Mevrouw Marinty trad de kamer binnen, vergezeld van een geneesheer, dien men uit een naburig stadje had) laten halen. Hij verklaarde onmiddellijk de be handeling door een chirurgijn meer dan noodzakelijk. Geraadpleegd over de mogelijkheid van ene overbrenging naar Parijs begon hij met het hoofd te cshudden, doch men bewees hem, dat hij zich vergistte, en deels uit be schroomdheid, deels uit onkunde, gaf hij toe. Mijn vader is nog niet geraad pleegd geworden, zeide Armelle, die dit met horten en stooten gevoerde gesprek angstig had gevolgd, tsta mij toe dat ik hem even ondervraag. En zich over het bed buigende, zeide zij Papa, wilt gij u te Parijs laten be handelen, of wilt gij liever op Kertan 'blijven Ik wil liever op Kertan blijven, antwoordde mijnheer Trahec met luide stem; ontbied op Kertan wien ge wilt, maar ik wil er blijven. Dit antwoord maakte voor het ogen blik een eindeaan den woordenstrijd. Armelle stond er op dien nacht te blijven waken, taloch mevrouw Trahec verzette zich krachtig tegen haar ver langen, terwijl' zij er bijvoegde, dat Armelle den toestand haars vader: zeer overdreetf.- De omstandigheden Ischenen haar: gelijk te geven. De koorts, die hem na het ongeluk bevan gen had, verminderde in hevigheid, en niets deed vermoeden dat hij geen goeden nacht zou doorbrengen. Zij riep den geneesheer tot getuige; doch Armelle liet zich door niets ge ruststellen, zij kon niet van de legerste de haars vaders scheiden. Eindelijk moest zij aan den voort durenden aandrang der ganse familie Marinty toegeven, zij omhelsde den gekwetste teederlijk en ging heen, ter wijl zij hem goeden nacht wenste en beloofde den volgenden morgen zes uur terug te zullen zijn. Werkelijk liep zij den volgenden ochtend vroeg het voorplein van het kasteel reeds op. Zij had een onrustigen nacht door gebracht en kwam nu zelve tijding var den zieke halen. Tot hare grote verwondering be mlerkte zij dat de vensters van haar: vaders kamer openstonden. Zij liep haastig naar de deur en trok met ge weid aan de bel. Een bediende ver scheen. Hoe heeft mijn vader den nacht doorgebracht Waarom bevindt hij zich in ene andere kamer vroeg zij Als enig antwoord gaf de knecht har een brief. Zij opende hem met be vende handen en las het volgende Lieve Armelle, Daar uw vader een uitmuntenden nacht heeft doorgebracht, volg ik de ingeving van mijn hart en den raad van den dokter, door hem naar Pa li rijs te vervoeren, waar de beenbreuk door onzen bekwaamsten chirurgijn1 zal ingezt worden. Onze beminde zieke heeft begre- pen, dat hij veel waagde met op Kertan te blijven, waar hij te vei van alle degelijke hulp zou verwij- derd zijn, en heeft eindelijk besloten mijn raad op te volgen. Ik zal u da- gelijks, en als het nodig is, meerma- len daags, per telegraaf tijding van hem doen toekomen. Mevrouw Trahec. Armelle verfrommelde het papier tussen hare hand en wierp een onbe- stemiden blik in het rond, alsof zij in haar angst een wezen zocht, dat zij nooit zou wederzien. Snikkende keerde zij naar het oude slot terug. XXXIII. DE TERUGKOMST. De middagzon speelt vrolijk op de blauwe wateren der golf van Morbi- han, die als millioenen diamanten on der den invloed harer stralen fonkelen. De zee wemelt dan ook van allerlei vaartuigen, die elkaar onophoudelijk kruisen; het geheel levert een prachti- gen en vrolijken aanblik op. Te midden dezer schitterende natuur schijnt Kertan met een rouwfloers om wonden. Geen enkel luik of zonne scherm is geopend, het kasteel, het ou de slot, het paviljoen, alles is zonder glans of levendigheid en alle beweging schijnt er van verbannen. Het enige levende wezen, dat zich vertoont, is een man, die op de blauwe rots ligt uitgestrekt. Van tijd tot tijd richt hij zich op en werpt een onder zoekende blik naar den gezichteinder. Aan een zijner bewegingen herkennen wij Yankez, die de rol van schild wacht vervult, en in wiens neerslachti ge houding iets, dat een groote droef heid verraadt, is op te merken. Eens. klaps staat hij op, houdt zijne hand bij

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2