Z. E. II. VERBR4EKEN Tweede Zondag van $Lei„. A\OEPERKENSPAÓ Plechtige Aanstelling van als Pastoor* van de Sint Jozefpa poenie PIERLALA Zondag -5= Mei 1Ö5 0 tes 4 u. GEEN PARLEMENTAIR VERLOF DIT JAAR IJL A A A JOQLB EN OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week: Nummer 39 Zondag 14 Msi 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 - P.O. n' 881.72 7" Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE 1 (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Hebt ge ooit een woord zo schoon gehoord als MOEDER GODDANK, 'T IS WEER EENS MOEDERKENSDAG Tweede Zondag van Mei... de lente maand... de voorbode van nog vele heerlijke dagen, weken en maanden... Over gans de wereld wordt op iede re tweede Zondag van Mei ja over de ganse wereld de MOEDER ge vierd Is dat immer zo geweest U weet het niet Luister, wij vertellen het U: Een oude Juffrouw uit Philadel phia, Anna Javis, dacht er in 1900 plots aan, dat het iets heerlijks zou zijn één dag per jaar aan alle moeders te wijden. Zij was onderwijzeres op een Zon dagsschool en toen haar bejaarde moe der overleed, istelde de schoolbestuur ster voor, op de eerste verjaardag van dit afsterven, een godsdienstige plech tigheid ter nagedachtenis te houden. Miss Jarvis antwoordde spontaan «Waarom zouden we van deze gele genheid geen gebruik maken om alle moeder levende en dode, te eren Een jaar verliep. De intieme herdenking, die miss Jar vis had gewenist, nam aanstonds de al lures aan van een ware plechtigheid. In enkele jaren had gans Amerika de idee van de kleine onderwijzeres over genomen. 1914 bracht de officiële consecratie! De president der Verenigde Staten kondigde zelf aan, dat de tweede Zon dag van de maand Mei als Moederkens- dag zou gelden. De inwoners versierden de steden met witte anjelieren, symbool van zui vere moederliefde. Nieuwe gebruiken doken op. De kinderen leerden geluk wensen opzeggen en spanden zich in om hun liefde tegenover moeder te be tonen, die dag beleefder, voorkomen der en gehoorzamer te zijn dan an ders.. Zo lazen wij het en zo ver telden wij het u na... 't Is best maar dat in deze materialis tische tijden toch nog één dag per jaar aan de moederliefde gewijd its. En toch dient het gezegd dat door de eeuwen heen, in alle werelddelen de kunste naars immer de liefde tot de moeder hebben bezongen dichters, schrijvers, muzikanten, beeldhouwers, allen zon gen en bezongen de liefde tot hun moeder omdat ze universeel en onein dig is... Kent ge het mooi werkje van Jan Ligthart Schoonste vrucht En Naar 't oude huis van dezelfde schrij ver-opvoedkundige, ook een nederig schoolmeester Kent en kunt ge zin gen Klein Moederke van René De Clercq En de grote Beels schreef het diep prangend Langs Moeders graf... Luister hoe fijnzinnig de dichter Willem Gijsels dé liefde tot zijn moe der bezingt Ik min het lied van bloemen Van vliet en nachtegaal Doch slechts Uw naam te noemen Klinkt schoner duizendmaal. Hoeveïe zijn er niet, O moeder, goede moeder, Naar U gaat mijn verlangen, Naar U mijn schoonste lied Naar U gaat mijn verlangen, Naar U mijn reinste lied. Naar U gaat mijn verlangen, Naar U mijn laatst gedacht Een eeuw geleden schreef de moe der van Napoleon, zo lazen we vóór een paar dagen, aan haar beroemde zoon ((....gij, die op niemand ter wereld j gelijkt, toch zult gij op dit punt gelijk zijn aan alle kinderen. In het leven kan men vele liefden ontmoeten; maar ster ker dan alle, taaier en langer dan alle, is de liefde van een moeder. MOEDERKENSDAG... EEN INTIEM GEZINSFEEST... Neen, van Moederkensdag mogen wij geen feest der uitbundigheid ma ken... Uitbundigheid past niet bij de echte moeder..., zij de nederige, de ingeto gen werkster... Op die dag zal het als een défilé der liefde wezen in elk gezin De hele kleintjes, die nog niet schooliopen, zullen onhandig en naiëf een kus en een bloem aan Moeder bieden... en haar dank zal we zen een liefdetraan... De kinderen die reeds schooliopen zullen hun liefde tot moeder zeggen met een kus, een bloem, een versje of een brief en... met braaf en gehoorza- mer te wezen op die dag dan op alle andere dagen... De groot-wordende jongens en meisjes, zij die de schoolbanken uitge- groeid zijn en reeds met één been in het werkelijk leven staan zullen, alleen of met hun toekomende, tot bij moe der gaan... om moeder te leren wor- den... edele taak die hen wacht De gehuwde kinderen zullen met ei gen kinderen tot moeder en grootmoe- der komen en dubbel zal de vreugde van moeder wezen omdat zij zich zelf zal zien voortleven in en door eigen kinderen... De vader-echtgenoot zal bij moeder de vrouw gaan en haar nog eens lief kozen, haar nog eens zacht in de armen drukken en een klinkende zoen op bei der wagen geven... Vader en moeder zullen elkander diep in de ogen kijken en een traan van loutere liefde zal... desnoods... alles weer goedmaken.... NIET ALLEEN IN HET GEZIN... Doch niet alleen in het gezin, ook op school, in de familie, in de maatschap pij moet MOEDERKENSDAG een spe- ciael dag wezen Een dag vol zon en 'vreugde, louterend de smart, verho gend de vreugd Moeder moet deze Zondag OVERAL in het centrum staan van de belangstelling... Moeder... ONS Moeder of ze nu nog in leven is of ons reeds verlaten heeft en rust... in de dood. MOEDERKENSDAG VOOR DE OVERLEDEN MOEDERS. Want wij gelovigen zullen op deze Moederkensdag... toch tot onze overle den moeder gaan... met een bloem niet alleen, met een traan op haar graf, maar vooral met een gebed ingegeven door de liefde van het kind tot de Moe der... Op deze blije Moederkensdag ont sluiten wij het schrijn van ons hart waarin wij lezen zullen, als kind van onze moeder Gebenedijd Die ALLES zijt o, Moeder Hoe schoen, wanneer men iedre dag beginnen en weer sluiten mag met 't heerlijk woordje MOEDER OPVOEDER. (Nadruk verboden). 46ste Vervolg en slot. DE BEWEGING DER WERKLOOSHEID NOG STEEDS DALING Blijkens de statistieken over de ver zekering tegen werkloosheid werden tijdens de week van 30 April tot 6 Mei 1950 per dag gemiddeld 143.950 vol ledig werklozen gecontroleerd bene vens 40.355 gedeeltelijk of toevallig werkloze (arbeiders die met verkorte werktijd werken, arbeiders die inge volge een geval van overmacht tijde lijk werkloos zijn, werkloze havenar beiders) Tegenover de vorige jveek jyordt een vermindering waargenomen van 15 77 volledig werklozen en van 3732 gedeeltelijk en toevallige werklozen. De daling van de volledige werk loosheid komt voornamelijk tot uiting in de sectoren bouw en landbouw (aanvang van de kampagne voor het hakken der bieten). De vermindering van de gedeelte lijke en toevallige werkloosheid is gro tendeels te danken aan de terugkeer van gunstige weersomstandigheden waar verleden week overvloedige re-* gen de bedrijvigheid belemmerd heeft in de ondernemingen waar buiten ge werkt wordt» WAAROM HET GAA" OP 4 JUNI 195ö. I De meeste mensen denken en zeggen dat het op 4 Juni e.k., dag der verkie zingen, gaat om de definitieve oplos sing van het koningsvraagstuic. Dit is voorzeker niet gelogen. Maar, en dit heeft de koningskwestie doen aan het licht komen, htt gaat om nog wat anders. Wij zien dat én Liberalen en Socia listen hun social programma verloo chenen en dat zij, die inzakt konings- kwestie en vooral in zake sociologie en j economie er een heel andre Zienswijze op na houden, toch de hancen in me- j kaar leggen door één en dezelfde kan- j didatenlijst te verschijnen in ie provin- j cie Limburg en ook in Luxemburg. In de andere provincies 1 zullen én j Liberalen én socialisten door manifes- ten en metings elkaar in het haar vlie- gen. In vernoemde provincies in tegen- j deel zullen ze broederlijk njiet elkaar omgaan. Hoe rijmt men dergelijke onlogische houding saam Denk eens goed na Socialisten en Liberalen op één en dezelfde lijst Wat al uitvallen op de C.V.P. van wege de socialisten toen ze ee.i regering vormde met de Liberalen Is de C.V. P. een volkse partij wanneer ze met de volksvijandige Liberalen een regering vormt (sic. de socialisten). Zijn het niet de socialisten die de kristen gesyndikeerde verwijten dat hun politieke leiders verkocht zijn aan het liberale kapitalisme Wie heeft bij de verkiezingen van verleden jaar niet gescholden op de sociale wetgeving, kind der socialisten en kristen democraten? Wareh het niet de Liberale metjngisten i De socialisten die bewereayde enige te zijn die voor den werkmap strijden en de Liberalen die beweren dat ze den te verre gaande invloed der'jarbeiders moeten aan banden leggen, .lie leggen nu de handen in mekaar om be gezon de democratie te bestrijden Hoe kan een socialistisch arbeider daarmee akkoord gaan Hoe kan een vrije (zijn er zo nog?) Liberaal daarmee instemmen Beide parti^ën, Liberalen en Socia listen, hebben steeds bij hoog en bij laag beweerd dat zij de godsdienst als een privaat zaak aanzien en dat bij ge volg gelovige arbeiders en gelovige nijveraars gerust en zonder gewetens bezwaren bij hun partij mogen aanslui ten. Thans is bedoeling van beiden niets anders dan de volstrekte meerderheid te beletten aan en partij die zich chris telijk noemt. Daarom die cartels. Hier ligt de grond van de zaak. Liberalen en Socialisten zijn voor al les tegen de godsdienst. We bedoelen de leiders. Voor die godsdiensthaat moeten al de andere belangen hunner partijgenoten wijken Er zijn mensen die zich aan dit schijnheilig gedoe ergeren. Ze hebben ongelijk. Het is immers best dat de aap uit de mouw kruipt. Nu ten minste weet iedereen waarom het gaat. Het is nu niet meer «de kerk doet aan po litiek» het is nu wij bestrijden de kerk». Wij wisten het lang heren Liberalen en Socialisten waarom het bij u gaat. Uw volgelingen, die nog een gewe ten hébben en die nog gelovige men sen zijn, hebt ge met uw zo gezegd ^odsdienst privaat zaak» weten om den tuin te leiden. Thans hebt ge die troef uit uw handen gespeeld" en zal 4 Juni u het bewijs leveren dat die co- medie uitgediend heeft Past het nog dat gelovige arbeiders en gelovige middenstanders en nijve raars een partij steunen die hun sociale en economische belangen opoffert om te bestrijden wat hun, het weze in hun privaat leven, nog boven alles dierbaar is Het wordt meer dan tijd dat in ons land één partij kan regeren en dat die éne partij eindelijk kan beginnen met de zo nodige -nationale en internatio nale kwesties grondig aan te pakken. Wie de geschiedenis van ons land raadpleegt die zal moeten bekennen dat inderdaad de bloeiendste periode van ons economisch leven die periode was, toen de katholieken over de vol strekte meerderheid beschikten. Toen hadden groote staatslieden de gelegen heid zich te ontpoppen als grote staats lieden. Thans wordt er ten onrechte beweerd dat de tijd der grote staats lieden voorbij is. Eens de C. V. P. de volstrekte meerderheid dan zal spoe dig blijken dat er wel nog grote staats lieden zijnt PIERLALA. Het zal wel «Örerhodig zijn Z. E. H. Verbraeken voor te stellen aan zijn parochianen en aan de Aalsterse bevolking. Sinds meer dan 20 jaar immers hebben ze hem van dichtbij aan het werk gezien, vooral zijn honderden stu denten en oud-studenten van het Klein-College». Klein-College dat onder het bestuur van Z. E. H. Verbraeken uitgroeide tot het grootste instituut van het Bisdom. Geboren te Beveren-Waas, den 22 Jan. 1903 trad hij, na zijn humaniora- studië en deze der wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Sint-Niklaas, in het Groot Seminarie te Gent waar hij in 1928 door Mgr. Coppieters tot priester werd gewijd en dadelijk aangesteld tot leraar aan het Sint-Maarten instituut te Aalst. Gedurende tier, volle jaren mocht hij zijn beste krachten wijden aan de op voeding van onze jeugd en toen in 1 938 de Z. E. H. de V aepenaert tot dio cesaan inspecteur werd benoemd, oordeelde Mgr. dat leraar Verbraeken de jeschjkte man was om het zo gewichtig ambt van directeur alhier waar te ne men. Dat de verwachtingen op hem gebouwd niet werden teleurgesteld, bewijst de steeds toenemende groei van het instituut. Nog hetzelfde jaar zijner be noeming vierde men plechtig de 1000e student. Reeds in 1939 liet de nieuwe directeur het prachtige gebouwencomplex met ingang langs de Vrijheidstraat optrekken. De kommervolle oorlogsjaren verdubbelden zijn zorg en toewij ding. Alles had hij veil voor zijn geliefde leerlingen, zelfs zijn vrijheid, toen hij begin Augustus 1944 werd aangehouden wegens zijn besliste weigering de lijsten der studenten aan den bezetter over te maken. Na den oorlog vond hij een nieuw werkterrein bij het oprichten van de handelsafdeling, en om het hoofd te bieden aan de stijgende moeilijkheden waarmee het vrij onderwijs te kampen heeft, stelde hij een boeken; onds in waardoor aan de studenten de gelegenheid werd verschaft, de nodige school boeken in bruikleen te ontvangen. Zijn aandacht was niet alleen gericht op het stoffelijk welzijn zijner toe vertrouwden maar tevens en vooral behartigde hij het zieleleven van zijn jon gens. De invloed die van hem uitging, door zijn wekelijkse toespraken, zijn aanmoedigende woorden, zijn vaderlijke vermaningen en zijn stichtend voor* beeld heeft zeker bijgedragen tot de vele roepingen die in het gesticht moch ten ontluiken. Een nieuw arbeidsveld ligt nu voor hem open. Met dezelfde gulhartigheid en minzaamheid die hem kenmerkten in zijn omgang met leraars en studenten komt hij nu tot zijn parochianen die hem van harte welkom heten en Gods ze gen afsmeken over zijn nieuw apostolaat. AD MULTOS ANNOS Gewoonlijk nemen de parlementai ren in de Zomer een drietal maanden verlof. Dit jaar zal van die welver diende rust zoals zij zelf het graag noemen, wellicht niets of zeer weinig in huis komen. Sinds een paar weken vóór de Volks raadpleging hebben de Kamers niet meer vergaderd. Nu staat de kiesstrijd voor de deur. Op 4 Juni zal de Kamer volledig worden verkozen, maar de se natoren worden slechts gedeeltelijk door het kiezerskorps rechtstreeks aan geduid. De provincieraden, die eveneens op 4 Juni verkozen worden, zullen op 19 Juni vergaderen, om de provinciale se natoren aan te duiden. Wellicht zullen er dan nog enkele dagen verlopen, al vorens de rechtstreeks gekozen en de provinciale senatoren tot de coöptatie van nog 23 senatoren over te gaan. Indien de C.V.P. de absolute meer derheid behaalt, zal er intussen zeker een regering gevormd zijn. en dan kan het parlement ongeveer rond 4 Juli be ginnen te zetelen. Vooreerst moet dan de Konings kwestie beslecht worden, met o.a. de bijeenroeping der verenigde Kamers. Daarna zullen nog de begrotingen moe ten afgehandeld worden, hetgeen ten minste tot einde Augustus of zelfs Sep tember kan duren. MUNHARDTJÊS: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet Koker i5fr TELEFOON EN TELEGRAAF De Regie van Telegraaf en Telefoon heeft, bij wijze van proef, aan haar be dienden, belast met de wisseling van telegrammen per telefoon (dienst05), voorgeschreven zich voortaan bij de abonnenten aan te melden met de aan duiding «Telegraaf», gevolg van een nummer, dat als indentificatie van de betrokken bediende geldt. De abonnen ten worden dan ook uitdrukkelijk ver zocht de nodige aandacht te schenken aan het opgegeven nummer, ten einde het, in eventuele klachten of navragen, te kunnen aanduiden. BISDOM GENT Grote Vacantiebedevaart naar LOURDES LISIEUX van 19 tot 27 Juii 1950. 5 speciale treinen. Inlichtingen Mme Van di Kerckhove-Cerceset te Aalst.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1