Qrouwens Kronlefj Ondermijnd TERUGBETALING VAN WEDERUITRUSTiNGSBQNS in het -Staatsblad van 15-16 Mei is een ministerieel besluit verschenen waarbij van het ministerieel van 5 Ja nuari 1950 betreffende de geldigma- king van vier bons voor huishoudelijke wederuitrusting wordt afgeweken en ;waarbij onder zekere voorwaarden de terugbetaling wordt toegestaan van de bons B 17 en B- 20, welke destijds niet van de datumstempel werden voorzien. Om de terugbetaling van de bons 17 en B 20 te bekomen maakt de han delaar aan het Nationaal Hulpfonds voor huishoudelijke wederuitrusting der werknemers een verklaring over waar bij 1 De gerechtigde de door het post- kantoor op aanvraag van de handelaar die in de plaats, van de gerechtigde op trad, gedane stempeling, bekrachtigt 2) De gerechtigde Verklaart dat de handelaar hem koopwaren geleverd heeft voor een waarde die gelijk is aan het volledig bedrag van zijn bons, zon der dat er van dit bedrag iets afgehou den werd. De verklaring zal door gerechtigde ondertekend worden. Wanneer de bepaalde voorwaarden vervuld zijn, zal het Nationaal Hulp fonds voor huishoudelijke wederuitrus ting der werknemers, de Nationale Bank van Belgie of haar filialen laten weten dat het de terugbetaling toelaat. Ieder handelaar die de terugbeta ling van de bons B. 1 7 en B 20 wenst te bekomen en in de onmogeli jkheid verkeert de vermelde verklaring over te maken, zal aan de bestuursraad van het Fonds de redenen van deze onmo gelijkheid bij een ter post aangeteken de brief opgeven. De raad beslist, na onderzoek, of er al dan niet aanlei ding toe bestaat de terugbetaling van deze bons toe te laten. Hij geeft aan de betrokkene kennis van zijn beslissing en wanneer hij de terugbetaling toe laat, brengt hij insgelijks de Nationale Bank van Belgie of haar filialen er van op de hoogte. Dit besluit treedt vandaag in wer- OE JA-STEMMERS, STEMMEM C. V. P. PRÖNOSTS EKWOEDE NEEMT NOG TOE \N ENGELAND ELK ENGELS GEZIN GEEFT PER DAG 14 FRANK UIT AAN WEDDENSCHAPPEN. De' Eiigelsen zijn een van de vólke-. ren der wereld, die verzot zijn op het spel en hun zin voor weddenschappen en «pools of pronostieken is bekend genoeg. Deze hartstocht is sedert de oorlog dermate toegenomen, dat de re gering zich hierover heeft verontrust. Zij heeft dan ook een commissie, be- staand uit intellectuelen, vakbondsle den en sportmen opgedragen een on derzoek in te stellen over de oorzaken en de gevolgen van deze «speelzucht» en iedere wettelijke maatregel aan te' bevélen, die hierin ver-betering kon brengen. Een andere commissie, die door de nationale kerkenraad met hetzelfde doel is ingesteld, heeft zopas een ver slag uitgebracht over wat de geestelijke autoriteiten van Groot-Brittannië als een nationale ramp van grote omvang beschouwen. De in dit verslag genoem de cijfers zijn welsprekend in het af gelopen iaar bedroeg het globale om zetcijfer voor weddenschappen en ver schillende pronostieken 725 millioen pond sterling, tegen 650 millioen in 1948 en 791 millioen in 1947. Deze bedragen worden als volgt ver deeld Pronositeken (voetbal, criket, enz.) 1949 58 millioen pond. 1948 69 millioen; 1947 70 millioen. Hondenwedrennen 1949 200 millioen pond; 1948 210 millioen. 1947 300 millioen. Paardenrennen 1949: 450 mijlioen pond; 1948 350 npiilioen 1947 400 millioen. Andere wedstrijden 1 949 1 7 mil lioen pond1948 21 millioen; 1947 25 millioen. Men heeft anderzijds berekend dat men op het ogenblik in het Verenigd Koninkrijk gemiddeld per dag en per huishouden 2 shilling (14 fr.) voor weddenschappen uitgeeft. En, wat de «footbali pook» betreft, dit is een zo bloeiende zaak dat zij als de 7de in dustrie in Engeland wordt beschouwd, wat het belang aangaat. FISCUS PROFITEERT De Britse Schatkist profiteert overi gens in ruime mate van deze toestand. De belasting op de inzetten, ten bedra ge van 20% heeftin 1948, enkel voor de voetbalpronostieken, 12.250.000 pond ts.terling en bijna 10 millioen voor de totalisator opgebracht. Voorts heeft de verkoop van postwissels en postze gels aan de pronostiekliefhebbens ge durende de 38 weken, dat het voetbal seizoen in Engeland duurt, aan de Staat tijdens dezelfde periode ongeveer 3 millioen pond sterling opgebracht. DE VERPLAATSINGS VERGOEDINGEN VOOR DE VERKIEZINGEN VAN 1949 Op de vraag waarom de verplaat singsvergoedmg, verschuldigd aan de voorzitters van de kies'bureau's ter ge legenheid van de verkiezing van Juni 1949, nog steeds niet vereffend zijn, heeft de minister van Binnenlandse Za ken geantwoord Toen de begroting van het departe ment voor het dienstjaar 1949 werd opgemaakt, was de ontbinding van het parlement en de provincieraden niet te voorzien, zomin als het houden van gelijktijdige verkiezingen voor deze Wetgevende Kamers-, voor welke de wet van '15 Mei 1949 het gebruik van stempapier van speciale kleur voorzien voor het drukken der slembiljetten voor de provincieraadsverkiezingen. Het ingeschreven krediet op de be groting werd opgeslorpt door de kor ten voor aankoop van stempapier, ter wijl voor de vereffening van de andere uitgaven, die voortvloeiden uit de ver kiezingen van Juni 1949, bijkredieten moesten worden aangevraagd, waarvan de goedkeuring door het wetgevend li chaam tot nog toe niet heeft plaats ge had. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 45ste Vervolg. Armelle sprak op drogen, gebie denden toon, gelijk de verwaande lie ren spreken, die onbekend zijn met de menigvuldige moeielijkheden en hin derpalen, die zelfs door de burgerlijke wet aan de werking der menselijke vrij heid in den weg zijn gelegd. De bezoekers der trotse jonge vrouw schenen min of meer verlegen. De advocaat zat met zijn hoed tus sen zijne vingers te draaien, en juf frouw Augustine, stopte haar neus vol snuif. Als men mij niet nodig heeft, des te beter, zeide mijnheer August; maar toch, als gij soms iets duisters, mocht vinden in het rechtsgeleerd gekrabbel, dat u zal worden voorgelezen, kan ik het u verklaren. Zal uw man de voorle zing van het testament niet bijwonen Ik denk het niet, zijne koorts was vrij hevig, en bovendien is het u be kend, dat Yves niet véél lust voor of verstand van za'ken heeft. Ik zal dan ook wel zeer alleen staan om Kertan en zijne industrieele ondernemingen te beheren, maar daarentegen weet ik ook dat, al heb ik een man, die niet zeer bekwaam is, hij mij tenminste in de vrijheid mijner handelingen niet hinde ren zal. Het kan anders geen kwaad als de man het roer zowat in handen houdt, zeide de advocaat, zijn grijs WEDEROPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 128e trekking van de Weder opbouw (1ste schijf) is- een lot van 1 millioen frank te beurt gevallen aan obligatie Reeks 2*44 Nr. 930, De andere obligaties van deze reeks zijn uitkeerbaar aan 1.000 fr.. SPijJS&AART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG iKreeftenmoyonnaise Groentensoep Kalfsgebraad Erwtjes en Wprteltjes Gekookte Aardappelen -r Caramelvla. MAANDAG. Koud Kalfsgebraad Sla Gebakken Aardappelen Maïzenapudding. DINSDAG -Gestoofde. Paling met Gekookte Rijst Karnemelkpap. WOENSDAG Varkenscoteletten AspergesGekookte Aardappe len Fruit. DONDERDAG Biefstuk Spi nazie Gekookte Aardappelen Flensjes. VRIJDAG Gekookte Kabeljauw - Botersaus.peterselie Aardap pelen Vanillepudding. Zaterdag Stoofcarbonaden Ge kookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Kreeftenmaycnnaise. - Hiervoor kan men genéonserveerde kreeft ge bruiken, ofschoon de verse, gekookte altijd smakelijker en fijner is. Het blik opènen, enkéle ogenblikken in kokend water of op stoom zetten, de inhoud op één geemailleerde zeef of vruchtentesjé laten uitlekken; velletjes enz. er zorgvufdig utizoeken. Het vlees op een schotel schikken en bedekken met dikke geurige mayannaise. Indien men-, verse, gekookte kreeft gebruikt, deze openen, het vlees uitne men en gedurende 1 uur in zou, peper, olie, citroensap' en een weinig azijn la ten marineren. Daarna het vlees op een schotel leggen en met mayonnaise be dekken. De schotel kan worden gegar neerd met schijfjè's citroen, kropsla en stukjes staart van de kreeft. Caramelvla.i Benodigd 1 liter melk; 150 gr. suiker; 1 eierdooier en 45 of 50' gr. maïzena; (eiwit, poeder suiker). Bereiding De melk met de vanille aan de kook brengen en een kwartier laten trekken (wat melk achterhouden om de maïzena mee aan te maken). In deze tijd 1 00' gr. suiker branden. Hiervoor liefst:' een met graniet-email bedekte pan hemen, daar de suiker droog wordt verhit en een zeer hoge tempeVatuurBeriikt". De suiker dus droog in de pan, doen en ónder en af toe schudden (niet met een lepel roe ren, daar èr dw/ï zóveel aan de lepel blijft zitten) latend caramelliseren. De caramel '"mag vooral niet te donker zijn, ze is dan bitter,' te? licht smaakt ze te zoet.' De 'cararrlél is góed als. er oranje achtig schuim óp komt. Haar iets laten afkoelen, hetgeen bespoedigd' kan worden dooi' ér wat koud water aan toe te voegen. De kokende melk in de pan bij de caramel schenken en deze in de melk latën oplossen. Van deze caramelmelk (eierdooier) maïzena en 50 gram suikef vla maken en onder af en toe roeren koud laten worden. Het stijfgeklopte eiwit; met suiker ver mengd, kan men gebruiken om er de bovenkant van' de vla, die inmiddels in de vlaschaal is opgedaan, mee te ver sieren. Deze vla kan fijner .worden ge maakt door een deel van de melk te vervangen door kookroom, of er vóór hoofd schuddende. En gij zijt nog wel wat jong om dat alles zonder enigen raad te bestu ren, voegde juffrouw Augustine er knipoogend bij. Op uwe leeftijd was ik slechts jongste bediende bij papa, en ik deed niets zonder hem te raadple gen. In zulke gevallen zal ik oom Ga briel hebben, die zeer verstandig én voorzichtig is. En zeer opofferend, zeide de ad vocaat. Ja wel zeer opofferend. Sinds hij weet dat ik... alleen ben, komt hij alle dagen op Kertan. Hoor ik daar zijn stem niet zeide juffrouw Augustine, terwijl zij hare grijze krullen naar achteren schoof om beter te kunnen hooren. Hij is het, ik herken zijn stap. Armelle stond op en opende de deur. Met een gelaat dat blonk van goed hartigheid, verscheen pastoor de Ker- peulvan op het portaal. Hij groette mijnheer August en juf frouw Augustine van verre en drukte Armelle hartelijk de hand. Lief kind, zeide hij, ik ben den knecht, die men naar u toezond, tegen gekomen, de notaris is op het kasteel. Gij meet Yves waarschuwen. Yves is naar bed gegaan, oom, hij is ongesteld. Genoeg om u niet te kunnen ver gezellen Ik veronderstel het. Zijn het zo als gewoonlijk de ze nuwen, die hem kwellen Ik geloof van ja, oom. In dat geval kan hij opstaan en u naar het paviljoen vergezellen. De het opdoen iets slagroom door te men gen. In het laatste geval kan de vla ook gegarneerd v/orden met slagro in. PeteiPclie-Aaydappelen. Benodigd 1 kilo aardappelen van ongeveer gelij ke groette; 75 gr. boter, magarine of reuzel; zout, 2 eetlepels gehakte peter selie 1 eetlepel gehakte prei. Bereiding" De aardappelen schillen, gaar koken in water met zout, afgieten maar niet laten uitdampen. De boter of het vet smelten, een weinig kokend water toevoegen, evenzo de gehakte peterselie en prei, de aardappelen er door schudden en enkele mmuten la ten stoven. KEUKENGEHEIMEN. HOEVEEL ZOUT MAG MEN GEBRUIKEN'? De moderne medische wetenschap heeft als uitslag van haar onderzoeken bevonden, dat te veel zout slecht is voor de gezondheid. Althans een over matig gebruik schaadt 't organisme in hoge mate. Hoe vaak bemerkt men niet wanneer men de aanzittenden aan de dis gadeslaat, dat ze wellirht ge- dachtenloos naar de zoutstrooier grij pen en hun spijzen nog eens met zout bestrooien. Meer dan zes a zeven gram per dag mag men per persoon niet gebruiken en de huisvrouw zal goed doen deze hoeveelheid te vermenigvuldigen met het aantal personen waaruit haar gezin bestaat en dit voor dagelijks gebruik voor de bereiding der spijzen af te zonderen. Vele huisvrouwen, die steeds hartige spijzen hebben bereid, zullen versteld staan hoeveel meer de tot dusver ge bruikte hoeveelheid bedroeg. Het gebruik van veel zout prikkelt de nieren onnodig en geeft stoornissen in de functionering van de stofwisseling en de bloedsomloop, bevordert de dorst en geeft aanzetting tot veel drin ken, hetgeen vooral verkeerd is voor hen die neiging hebben tot dik worden. Het zal daarom tot de taak der huis vrouw behoren om het gebruik van zout in haar gezin aanmerkelijk te ver minderen en onschuldige keukenkrui den, vooral verse groenten, rijkelijk toe te voegen, vooral de peterselie. Langzamerhand zal men zich aanpas sen aan een overgang van een te groot verbruik tot de gewenste - hoeveelheid. De huisgenoten dieóen er.zich stille- kens aan teb gëwenn'en/3 HUISHOUDELIJKE WENKEN. Voer de binnenkant van een kastdeur. Wanneer men slechts de beschikking heeft over een beperkte ruimte in huis of kamers, dan kan het algauw gebeu ren dat de huisvrouw met«haar boel» geen raad meer weet. Vooral ook de werkende vrouw, die op een zitkamer woont, kan niet al haar benodigheden bergen in de weinige kasten, die ze tot haar beschikking heeft, en ander zijds wil ze toch een gezellige zitkamer behouden. Een goede oplossing voor dit moei lijke «bergprobleem» is een plank met bergruimte, die aan de binnenkant van een kastdeur gehangen kan worden. Men neemt daarvoor een houten plank je, dat niet krom kan trekken, en dat die afmetingen heeft dat het gemakke lijk aan de kastdeur kan bevestigd zitting zal niet lang duren, en hij zal zeer waarschijnlijk niets te zeggen heb ben, doch de welvoeglijkheid eischt dat hij er bij tegenwoordig is. Yves heeft een hekel aan alles wat naar zaken riekt, oom. Ik weet het; maar het is zijn plicht U in deze zaak bij te staan. Ga hem dit uit mijn naam zeggen. Armelle verwijderde zich, en juf frouw Augustihe ging naar den pas toor, tot wien zij zeide Zij schijnt van niets te weten Kent gij het testament dan vroeg de pastoor niet zonder verba zing. Neen, zeker niet; doch men weet zeer goed dat een man van den leeftijd van Trahec, die eene vrouw van twintig jaar huwt, haar somtijds ten koste zijner kinderen bevoordeelt! Dat kleine vrouwtje was dol verzot op Kertan; zij hééft Trahec naar Parijs vervoerd, zij was alleen bij zijn laatste ogenblikken, dat geeft te denken. Ik vrees maar al te zeer, dat als die Tra hec een testament gemaakt heeft, het dingen bevat, die Armelle zullen be droeven en verstomd doen staan. Laat ons haar in elk geval niet onnoodig verontrusten, hernam de pas toor schielijk. August, gij zoudt bij die zitting niet te veekzijn; als man van de wet kunt gij Armelle misschien van dienst wezen. Daarom ben ik hier gekomen, en ik had gedacht dat zij mij zou ver zocht hébben haar te vergezellen. Maar neen, zij is volkomen gerust, zoale gij hebt kunnen zien, en verbeeldt zich dat mevrouw Trahec zal gaan zoals zij ge komen is met ledige handen. I Wij zullen trachten alles ten beste worden, zonder het openen en sluiten der deur te hinderen. Dan neme men een stuk cretonne, dat iets groter moet zijn als het plankje, en naaien hierou verschillende zakken. Nu piakken cf nagelen we dit op het plankje en be vestigen het aan de binnenkant van on ze kastdeur. In de zakjes kunnen we Lu verschillende toilctbcnodrghedein, pantoffels, borstels, stofdoeken, enz. enz. bergen. Het geheel is zeer eenvoudig te ma ken, en men zal eens ondervinden hoe veel gemak men van dergelijke berg ruimte heeft. Ook in kinderkamers kan. het uitstekende diensten bewijzen. VARIA. Indien ge ruwe ellebogen hebt, wrijf ze dan eens in met sinaasappel sap. Na enkele dagen verdwijnen de ruwe plekken. Plet schijnt dat de Amerikaanse vrouwen rauwe worteltjes eten om eén gezonde glanzende huid te krijgen. Parfumvlekken zijn moeilijk te verwijderen. Breng het dus nooit aan od uw kleding zelf, maar wel op het haar of achter de oren. WANNEER ZWIJGEN WANNEER SPREKEN U meet zwijgen wanneer... een ander zich ergert. Na enige tijd zal hij vanzelf wel beginnen te spreken. u zelf kwaad bent. Hatelijke woorden vergeet men dikwijls zijn ge hele leven niet meer. een ander iets vertelt. Onderbrre- kingen op het verkeerde ogenblik er geren iedere spreker. u ervan verzekert bent, dat u een ander niet kunt overtuigen. u er niet zeker van bent, dat u de waarheid spreekt, of slechts naver teld wat anderen u gezegd hebben. u het behandelde onderwerp niet beheerst. U moet spreken wanneer... een ander kv/aad van iemand spreekt. U een mening hoort verkondigen, die nadeel kan berokkenen en die u tot in de finesses kunt weerleggen. U doorzelf controle de overtui ging bezit, een ander niet te vervelen. u een ander daarmee troosten kunt. U door de waarheid te vertellen een verkeerd oordeel, kunt verhinde ren. u ongemakken daarmee uit de weg kunt ruimen. u reden heeft iemand te roemen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. GEZELLIGHEID IN HUIS De gezelligheid in huis wordt niet zo zeer bepaald door de kostbaarheid van de meubelen, die er zich in bevinden, dan wel door de gehele sfeer, die er heerst. «En waardoor wordt die sfeer nu be paald zullen velen zich afvragen. Het is niet gemakkelijk daar een antwoord op te geven. Maar zeker is, dat een huis, waar men uit alles merkt, dat de huisvrouw er met liefde en zorg voor werkt, gezelliger is, dan een huis, waar alleen de duurte der meubelen van belang is. De tweede vraag: «En waaruit merkt men nu, dat de huisvrouw liefde en te schikken, zeide de pastoor; doch stil, daar is zij. Armelle kwam alleen binnen, zij was gekleed om uit te gaan. En Yves zeide de pastoor. Yves weigert hardnekkig om op te staan oom; het is de eerste keer dat hij weigert zich naar mijn verlangen te schikken. Hij heeft mij gezegd, dat hij van die zaken geen verstand heeft, en dat hij, als u zo goed zoudt willen zijn hem te vervangen, u zeer dankbaar zou zijn. Hij rilt en is tevens gloeiend heel^ het is zeker dat hij een hevige koorts heeft. Welnu Dan zal ik hem vervan gen, zeide de goede pastoor. En hij voegde er bij Doch onder eene voorwaarde, dat oom August ons gezelschap houdt. In die zaken is het altijd goed een man van het vak bij de hand te hebben. Gij zult u in die zitting vervelen, oom, zeide Armelle tegen den advo- kaat. Stellig niet, stellig niet Ik ben veel te gelukkig u dien kleinen dienst te kunnen bewijzen. Wat zullen wij in-; tussen met Augustine beginnen Nu, dit is mooi, om u over mijn persoontje te verontrusten, zeide de oude vrijster, hare schouders ophalen de, boezemt alles in dit oude slot van Kertan mij gene belangstelling in? Van de onderaardse gangen af, die een van de legenden mijner jeugd waren, tot aan het belvédère op den toren, waar ik zo vlug naar toe kon klimmen toen ik vijftien jaar was. Ik zal beginnen met de herstellingen, die Armelle heeft laten doen, in oogenscnouw te nemen, dan zal ik den moestuin eens bekijken en vervolgens een praatje houden met Barba. Gaat gerust aan uwe zaken en hebt geen zorg over mij. Dit gezegd hebbende wenste juf frouw Augustine hem met de hand, waarin zij de snuifdoos hield, ten af scheid; zij verlieten het oude kasteel door de poort van den ouden toren, en begaven zich door het park naar het nieuwe Kertan. De gedachten, die hun brein door kruisten waren van zeer verschillende aard, en zij dachten er geen ogenblik aan, die aan elkander mede te delen. Armelle liep met opgeheven hoofd, terwijl zij links en rechts blikken wierp, die beurtelings van droefheid en van woeste voldoening vervuld waren. Toen zij onder het booggewelf door ging kwam de herinnering aan haar va der haar met zulk ene levendigheid voor den geest, dat zij enige minuten moest blijven stilstaan om haar snik ken te bedwingen. Deze aanval van droefheid duurde kort, en terwijl zij met ene ontkennende beweging ant woordde aan mijnheer August, die haar zijn arm bood, trad zij zwijgend met trotse houding het eerst het salon binnen, waar de gehele familie Marin- ty, uitgenomen mevrouw Trahec, reeds vereenigd was. Zij antwoordde te) nauwernood op de diepe buigingen, waarmede men haar begroette, en zij nam op een ledigen stoel in een hoek der kamer plaats. Flare raadslieden gin gen* naast haar zitten. De advocaat wis selde enige woorden met den notaris, die achter een met papieren bedekte tafel zat te wachten. De notaris veegde zijn bril af, zette hem weder op, door liep een acte, vervolgens eene andere

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2