i-ï De «BüOKPERIODE» Yóót* de Examens Enige Reddi DE VOLSTilEKTE De vï EERDERHEID onder n M o <1 ifffS? PIERLAi OTBQHSETW HHBM '3 K"Ti r.V'S'FMfrpm-i--" EN OMSTREKEN Nummer 41 yerschijnt den Zondag 21 Donderdag Mei 1950 Zondag van iedd BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n* 881./2 i' Jaai> week., 1,25 fr. 't Nr. niiTTipgia!::; têr VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.). ~-iTittirarfc~" izxeaamaf'<*u wjp öv. i—ffl LJ. M'N BESTE STUDENTEN EN STUDENTINNEN, Dit is nu eens een speciale kronijk voor U, Gij die tot over de oren in de «BLOKPERIODE zit... wellicht met «den daver op het lijf.) zoals de Vlaamse volksmond dat zegt uit vrees van een «buis» die u zou kunnen overhandigd worden bij het eerstko mend examen... Deze kronijk om u te helpen, om u te steunen, opdat gij schitterend zoudt slagen in het door U zo gevreesde exa men, en opdat gij, na het examen, zoudt kunnen genieten van al de va- cantiegeneugten die... wachten op U „BLOKPERIODE ...WAT HET EIGENLIJK IS U, beste studenten, moeten wij het natuurlijk niet wijsmaken, gij onder vindt aan den lijve wat het is Voor buitenstaanders zeggen wij De blok periode is de tijd die onmiddellijk de - v - - voorafgaat, hoe korter de synthese van elk der OP HOOP VAN ZEGEN HOE BLOKKENMET HET OOG OP EEN VRUCHTBAAR EXAMEN Op enkele weken verzet men geen bomen' Honderden, soms duizenden bladzij den leerstof hebt gij in te studeren, werkelijk om er duizelig van te wor den Dat gaat zeker niet, beste studen ten en studentinnen, als gij dat moet doen uitsluitend gedurende de blokpe- riode... Op die enkele weken kunt gij misschien wel de leerstof «overzien», maar ze assimileren, ze verteren en tot de uwe maken... neen, dat gaat niet Blokken moet dan, naar onze me ning betekenen geenszins uitsluitend de leerstof overzien, maar wel ze syn thetiseren, ze samenvatten, ze classe- ren in uw geest als in een lade waar ge dan maar naar toe te gaan hebt om ze naar voren te brengen... op het exa men. Hoe meer de Het feit dat in minder dan een jaar het volk driemaal ter slembus wordt geroepen is een veeg teken voor het regime. Een kamerontbinding is meest altijd een bewijs dat de volksvertegen woordiging niet meer in staat is hare taak te kwijten. Die onmacht breekt ten slotte het vertrouwen in het regi me zelve. Wij zijn weliswaar het gewoon ge worden dat de Kamers vroegtijdig dit is enkele maanden voor het einde van hun mandaat ontbonden wor den. Doch dit maal is de toestand heel wat ernstiger, niet alleen omdat de ontbinding een jaar na de verkiezingen blokperiode vorder! eind- of overgangsexamens -,- oedurende dewelke de studenten zich leervakken worden zal. De kortst mo speciaal aan het instuderen zetten, aan!geh]k synthese moet volstaan om u te het herhalen van de gedurende het schooljaar geziene leerstof met het oog op het examen. De blokperiode is een van die wei nig te benijden periodes die zich dus regelmatig voordoet in het leven van hoogstudenten in de allereerste plaats, van de studenten van de athenea eri colleges, van de normaalscholen, de technische scholen, de handelsscholen, enz... «BLOKPERIODE) ...ANGSTIGE TIJD... Waar of niet waar, jongens en meis jes Maar oprecht zijn hoor Wij stu denten krijgen kippenvel alleen bij het uitspreken van die naam Weinig interessante tijd voor U, stu denten, u zo maar te moeten opsluiten gedurende een min of meer lange pe riode, om U, als kluizenaars gij met uw studentenmentaliteit aan het blokken» te zetten Weinig interessante periode, ang stige periode ook beste studenten, voor Uw ouders, die het spook van het exa men al even goed dan gij zien opda gen En ja, wellicht zal dit wonder lijk U in de oren klinken weinig in teressante tijd ook voor de Projfs^(met een hoofdletter)... voor de Profs althans, want een go haalt graag eer van zijn werk en... die weet welk karweitje u te wachten staat, de naam dragend van examen VOOR, GEDURENDE EN NA DE BLOKPERIODE Beste studenten en studentinnen, la ten we eens even een ogenblikje gans het schooljaar in oogenschouw nemen. Er is een periode die de blokperiode voorafgaat, een redelijk lange periode, de periode gedurende dewelke gij de cursussen volgt, zoudt moeten volgen... zelfs zeer regelmatig zoudt moeten vol gen... En nu stelt zich de eerste vraag, jon gens en meisjes Hebt gijin de loop doen lukken bij het examen. Syntheti seren... is wezenlijk studeren en de leerstof assimileren Wie synthetiseren kan is niet een van-buiten-blokker, maar iemand met verstand die oor deelkundig van zijn wetenschap zal kunnen gebruik maken. Wie degelijk kan synthetiseren is een verstandig of een verstandige vrouw RERUM-NOVARUM. NAAR NIEUWE TIJDEN DOOR NIEUWE MENSEN Verleden Donderdag vierde de Kris- telijke arbeiders beweging haar feest van den arbeid. De jaarlijkse herdenking van de we- reldbrief «Rerum-Ncvarum» werd dit - jaar heel het land door met uitzonder- j komt, maar omdat de oorzaak van de lijke luister gevierd. J j|Êf| Immers dit jaar bestaat de Kristene j Arbeidersjeugd beveging 25 jaar en zullen op 3 September a. s. honderd duizend leden en oud-leden dezer be weging te Brussel in jubelcongres ver gaderen. Zo komt het dat de «Rerum-Nova rum vieringen in het teken der jeugd staan en door gaan onder het motto «Nieuwe mensen». Het gewest Aalst is niet ten achter gebleven en de viering van verleden Donderdag mag als een der beste ge boekt worden. Hier ook stond het feest in het te ken der jeugd en gijjlg door onder het motto Naar Nieuwe Tijden, door Nieuwe Mensen» Spijts de regen (de gast op de mees te onzer Rerum-Novarum vieringen) stapte een machtige stoet door de stra ten onzer keizerlijke stede. Zij die 's morgens treurden om den regen kregen, bij het zien dier massa, een zonnig gezicht. Zij die jubelden om den regen... lachten groen. Deze Rerum-Novarum optocht was heel wat anders dan de twee petieteri ge stoetjes die op den zonnigen 1 Mei dag futloos door de straten wandel den. Behalve de regen dus was er inder daad veel «nieuw», uit de regering gesloten. De libera!® partij, die wij tussen de twee oorlogen gekend hebben als de partij van het hoera patriotisme, reageert niet eens tegen het separatisme waarvan zij de meest gezaghebbenden vertegenwoor digers in hare schoot toelaat. Fataal was en is de evolutie, want die partijen naarmate dat hunne voormannen zich meer en meer verwij deren van de bronnen waaraan onze West-Europeesche denkwijze, is ont sproten verliezen meer en meer vas ten grond. Zij dobberen, zonder an ker en laten zich drijven door de wind van het louter politiek opportunisme, of erger nog door hun driften. Dit op portunisme wordt in deze formules best samengevat voor wat de liberalen betreft Geen vijanden links en vooral geen succes bezorgen aan de clericalen». Bij hen is dit ontaard tot een echte obsessie, die hun thans de reusachtig- ste politieke fout heeft doen begaan, die ooit een partij in Belgie heeft be- t^tvt nA An We zagen drie «nieuwe» vlaggen. i<U *-EN R-- "•jDrie symbolen van drie machtige en EEN WENS... 1 vormende takken dei kristene arbei- Blok rustig en kalm door RUSTIG 1 ders beweging. hoort ge 't beste studenten 1 dagger zagen we „n.eu- c „ie, zó Havd,we" mensen o^stac,yen. Voorboden en zodanig dat gij tegen en KALM, en studentinnen Blok met zó gJJen. mentijd is «leeggeblokt» zijt Wij menen dat 8 uren per dag «blokken» maar dan op de wijze hierboven verdedigd meer dan vol doende zijn, méér dan voldoende Laat uw blokken wat afgewisseld kleine rustperiodes, ont- ral met wezen spanning en slaap Zorg er voo voor dat gij goede nachten hebt gedu rende de blokperiode Nachtwerk is beulenwerk en afmattend werk Ook voor U, beste studenten en studentin nen de den immer Volksverte- een «ver geestdrift in Daarbij hoort natuurlijk een dege- GOED'E lijke voeding... geen «overvoeding», leraar hoor Anders wil de maag niet mee Tracht te studeren in een kalm, ge zellig en zonnig millieu uw studeer kamer moet een studentikoos uitzicht hebben Hebt ge een bord aan de hand op uw studeerkamer En krijt Beste inoefenmateriaal, hoor En dan daar vóór staan, juist of ge vóór de Prof staat en luidop antwoorden op vooraf door u gestelde vragen over de leer stof Zult ge' doen JA Wel dan zijn wij haast zeker dat gij lukken zult. En als gij dan toch niet lukt... de moed niet laten zakken, hoor Kop omhoog Ook niet bij herhaal de mislukkingen. Een derde van de hoogstudenten... komen nooit door hun van het schooljaar, regelmatig al lessen, al de leergangen gevolgd bijgehouden. Hebt gij ze regelmatig examens... Dat is niets Dat worcen herhaald zó dat ze u nu, aan het eindeflink ontwikkelde mensen in de maat- van het schooljaar niet voorkomen alsschappij en maken toch hun weg in de volledig vreemd en nooit gehoorde J et™. nog geziene leerstof Onthoudt wel jongens en meisjes, dat over 't algemeen, het examen de weergave is van de regelmatigheid van studeren gedurende, het jaar. «Niet akkoor»d, horen we daar die flinke krullebol zeggen Wij volgen regelmatig, wij studeren regelmatig en op het examen... zijn wij de kluts kwijt Inderdaad dat bestaat, maar gij moet leren de kluts niet kwijt te ge raken op het examen, maar vol zelf vertrouwen durf op te treden voor de «rechter!»... Willen wij daar even bij blijven stil staan... handel, de nijverheid of de administra tie. Hier ook blijft waar De eersten bij de examens zijn niet altijd de eersten in het werkelijke leven DE WERKERS ZIJN DE PRIMUS SEN Ik hoop dat gij een WERKER zijt, dan wordt gij een PRIMUS Goed heil, mijn beste jongens en meisjes En... na het examen... er maar op los, hoor leve de vreugd 't Is vacan- tie OPVOEDER. {Nadruk verboden.) We zagen «nieuw» gekostumeerde muzikanten die hun «nieuwste» stukken ten gehore gaven. We zagen en hoorden «nieuwe» Kan. Cardijn. We zagen en hoorden genwoordiger Moriau als nieuwde-Kajotter» Er zinderde «nieuwe» aller harten Er straalde «nieuwe» hoop op alle gezichten Op dit jeugdig en geestdriftig feest werden de oudste sociale werkers weer jong. f I Ja Een «nieuwe» arbeidersstand is aan het groeien Een arbeidersstand bewust van de waardigheid van den arbeid en vooral bewust van zijn god delijke roeping en bestemming. Neen Bij het zien van dergelijke feesten zijn het geen, ijdele woorden die uit duizende monden losbarsten. Inderdaad wanneer de zaal davert van «NIEUWE TiJDEN GAAN WIJ BOU- Wen dan voelt men dat inderdaad «nieuwe» tijden in aantocht zijn. Voor de oiHen van dagen, voor de werkers van het eerste uur is het een beloning en een geruststelling tevens dat hun strevei en hun kristelijk ideaal thans door dlizende jonge mensen ordt gedragen. Kristene arbeiders en arbeidsters Kristene jonge arbeiders en arbeidsters! Draagt uw vliggen naar den hoogsten top naar Gcd Volgt clie V'xggen door wel en wee Vreest niet dontstuiimgste zee Redt den artriders stand Voor God en voor het Land PIERLALA. KOLONIALE LOTERIJ. Uitslag var de Koloniale Loterij BISDOM GENT Grote Vacantiebedevaart naar LGURDES LISIEUX van 19 tot 27 Juli 1950. 5 speciale treinen. Inlichtingen Mme Van de Kerckhove-Cerceiet te Aalst, De enige partij die totaal trouw is aan grondwet, monarchie en Koning IS DE C. V. P. Zij moet het land regeren I Wie «JA» zegde stemt v<n de (trekking l 8 Mei) Winnen 20 fr. de biljetten eindi gend op 8; Winnen 50) fr. de biljetten eindi gend op 96; Winnen l.OO fr. de biljetten eindi gend op 614,274, 610'. Winnen 2.5'0 fr. de biljetten eindi gend op 553, 8468, 6930, 9439, 8695 2603 1 5 7 9273. Winnen 5.00 fr. de biljetten eindi gend op 2937 3651, 5438, 6809 en 4150. Winnen 10.00 5?. de biljetten ein digend op 588, 1896, 5280. Winnen 20.00 fr. de biljetten ein digend op 1681, 08302, 31442, 44148, 83587. Winnen 50.00 fr. de biljetten ein digend op 7034, 93,725, 62404, 95050; Winnen 100)00 fr. de biljetten ein- ontbinding de crisis waaraan ons open baar leven lijdt in een schril daglicht stelt. De onmogelijkheid een regeling sa men te stellen is niet het gevolg van een incidenteel geschil tussen partijen, zij wijst op een fundamentele oneenig- heid betreffende de denkbeelden die tot de laatste jaren toe ah gemeen goed werden beschouwd. Dat is zeer erg Coalitieregeringen zijn denkbaar en leefbaar, alhoewel de par tijen verschillende politieke program ma's er op na houden, van het ogen blik dat men het eens is over de grond principes van onze staatsinrichting en over de fundamentele regels van de democratie, en verder de verdraag zaamheid toepassen wil. Wanneer die eenheid ontbreekt, bij zover dat de woorden zelf de zelfde be tekenis niet meer hebben, dan zijn coa litieregeringen uiterst moeilijk... en waar zij tot stand komen, worden zij op wederzijds bedrog opgebouwd. De evolutie die ons zover heeft ge bracht was wellicht fataal. Reeds in 1910 wees Prosper Poullet op die ge vaarlijke kentering der vrijzinnige ge dachte. Sprekend over het begrip neu traliteit door de liberalen gehuldigd, tekende hij de evolutie af die dat be grip reeds had ondergaan op de vol gende wijze af. «De traditionele libera le partij heeft de onzijdigheid nooit opgevat in de zin van wijsgerige onzij digheid» betoogde hij De open bare school mocht noch protestant, noch israelitisch, noch katholiek wezen, maar ze moest beslist spiriutalistisch zijn en de moraal die er onderwezen v.-^rd moest gegrondvest zijn op de J)£ VOLSTREKTE idee van God en de onsterfelijkheid van de ziel. De Socialistische partij wil niet alleen de confessionele maar ook de wijsgerige onzijdigheid de officie le schooi moet zwijgen over God, over de ziel, over het leven hiernamaals. De liberalen hebben deze opvatting thans tot de hunne gemaakt. Het be grip onzijdigheid, is dus essentieel ver anderlijk en verscheiden. Niets waarborgt ons besloot Poullet, dat het geen nieuwe evolutie zal onder gaan, namelijk in zake eerbied voor den eigendom en voor de dynastie. De afgrond die ons scheidt wordt met den dag breder... Wat zou Prosper Poullet, wat zou den de grote liberale leiders, mannen, als Hymans, Max, Janson enz. ver baasd op kijken indien ze op deze we reld moesten terug komen en de ko ningskwestie door de liberale partij ho ren uitroepen tot een vrije kwestie, tot een neutrale kwestie... De afgrond die ons scheidt wordt met den dag breder, niet alleen is er oneenigheid betreffende dit essentieel punt van ons staatsinrichting de grondwettelijke rechten van den wetti gen Koning, doch er is oneenigheid over de mate waarin eerbied verschul digd is aan de uitspraken der meerder heid, over de middelen die men mag of niet mag gebruiken om zijn ziens wijze te doen zegevieren. De essentie van de politieke gestel tenis. in een democratisch regime, zoals Foerstes zich ergens uitdrukt, is toch dat men ieder subjectieve roes af schudden, om zich aan te passen aan het feit dat men er niet alleen is. Wel nu de partijleiders schijnen dit niet meer te kunnen. De maatloze pretentie van de socialisten die geen 30% der kiezers vertegenwoordigen en zich aan hunne positie van minderheidspartij niet kunnen wennen, geeft ons daar dagelijks een staaltje van. De partijen zelf zijn uit hun histo risch verband gerukt. De socialistische partij komt niet meer in aanmerking in de eerste plaats, als een partij die de arbeidersbelangen verdedigt, maar eerst en vooral als de anti-Leopoldisti- sche partij. heeft zij zich zelf Omwille daarvan De socialistische partij, die zo drif tig heeft gevochten voor het algemeen stemrecht, bekampt met werkstaking en geweld de uitspraken zelf van dit algemeen stemrecht en bewijst aldus dat zelf de democratie geen houvast meer biedt om met haar een vergelijk te treffen. Wij raken aldus het diepste punt van de crisis. Is het mogelijk van nog een brug te slaan over deze afgrond Ik weet het niet... doch ik weet dat tijdens deze laatste crisis alles in 't werk werd ge steld om de kloof te overbruggen. De Koning zelf heeft geprobeerd. De C.V. P. op gevaar af hare troepen te mis noegen, heeft een eindeloos geduld aan den dag gelegd. Het kon niet baten. Indien het ongeduld, dat tijdens de ze moeizame onderhandelingen de be volking heeft aangegrepen, iets bete kent, dan wil het toch beduiden dat het volk de eindeloze palabers archi- beu geworden is. De logische reactie moet dan ook zijn: een ander weg in te slaan. ER IS MAAR EEN MEERDERHEID. De enige redding ligt daar. Daar bui ten zie ik niets dan onaanvaarbare moeilijkheden, bestendige regerings loosheid, anarchie. De andere partijen hebben zich be slist onbruikbaar gemaakt voor een na tionale politiek. Met de volstrekte meerderheid krij gen wij eerst en vooral een vaste en duurzame regering, onmisbare voor waarden om niet alleen de terugkomst van de Koning, maar ook om zijn in standhouding te verzekeren. Met de volstrekte meerderheid kun nen eindelijk voor de grote problemen als daar zijn de schoolkwestie, de Vlaams-Waalse verhoudingen, de so ciale structuur hervormingen, de strijd tegen de werkloosheid, de aanpassing van onze economie enz., afdoende op lossingen worden gezocht, dank zij een politiek op langen termijn. Met de volstrekte meerderheid krij gen wij in Belgie de politieke stabiliteit die onontbeerlijk is opdat ons land in Europa de rol zou kunnen spelen die aan een bedrijvig land zoals het onze toekomt. De C. V. P. eist voor zich die taak en die verantwoordelijkheid op. Al de lagen der bevolking, alle burgers die het met België goed menen mogen in haar hun vertrouwen stellen. Door ha re uitbouw zelf vertegenwoordigt zij alle belangen en alle landsgedeelten, hare doctrine en hare praktische poli tiek sluit het dichtst van bij de tradities van het land, het evenwicht dat zij ver plicht is steeds in eigen rangen op 't oog te houden is de sterkste waarborg van hare verdraagzaamheid en hare matigheid. De afgrond die ons scheidt is zeer breed geworden... Het land zal zich echter in dien af grond niet storten. De veiligheidsgordel die ons wordt toegeworpen is de volstrekte Meerder heid voor de C. V. P. Het is werkelijk providentieel dat op dit beslissend historisch moment de C. V. P. paraat is om die reddingstaak te vervullen. L. MOYERSOEN, V olks vertegenwoordiger. digend op 90824, 30758, 68299 en 96783. Winnen 250.000 fr. de biljetten ein digend op 50528. Winnen 500.000 fr. de biljetten 234.585 en 124.070. Wint millioen het biljet 128.201. LENING tot WEDEROPBOUW 2de SNEDE. Bij de 68e trekking van de weder* opbouwlening (2de gedeelte) is een lot van 1 millioen te beurt gevallen aan obligatie nv. 0191 van de reeks 5530 en een lot van 500.000 fr. aan obligatie nr. 0216 van de reeks 6319. De andere obligatiën van die reek- Wint 2.500.000 fr. het biljet 397.198. isen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1