7» Bid DE SPOORWEGEN HET TEKORT VAN DRIE MILLIARD DE OPLOSSING DOOR STRUCTUURWIJZIGINGEN De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen heeft zopas haar .verslag gepubliceerd over het dienst jaar 1949. Zeer opvallend is het stij gend deficit van onze spoorwegen, die ïen ware ramp tegemoet gaan, zo niet ulrastische saneringsmaatregelen geno men worden. Gedurende het afgelopen jaar werd op dit stuk een record geboekt. Het jaar 1949 leverde een exploitatiedefi cit op van 99 millioen fr. Reken daar bij de financiële lasten, dan komt het totaal verlies op zowat 286 millioen fr. Dit cijfer echter is bedrieglijk, want de Staat kwam voor 2.600 millioen tussen, zodat het ware deficit zowat 3 milliard bedraagt. Dit komt hierop neer dat ie der gezin (3 personen) 1.600 fr. be lastingen moet betalen om dit verlies te delgen De maatschappij hoopt het finan cieel evenwicht te herwinnen binnen de drie volgende jaren, doch daarbij re kent zij op verscheidene schadevergoe dingen, die, zo meent zij, de Staat aan haar verplicht is. In 1950 reeds zal de Staat de helft uitkeren van het verlies, dat geleden wordt door werkabonne- menten en andere reducties, die haar opgelegd worden. Wat moet gebeuren om de N. M. B. S. weer gezond te maken Bezuinigin gen brachten tot hiertoe weinig verbe tering. In 1949 werden voor 275 mil lioen fr. bezuinigingen doorgevoerd. vergelijk dat met 3 milliard Tarief verhogingen brengen evenmin winst, want deze worden geneutraliseerd door vermindering van vervoer. Wat gedaan moet worden zijn structuurwijzigingen, zoals minister Segers Zondag 1.1. op het congres van het Vlaams Economisch Verbond te Gent verklaarde. Er moet een politiek van afbouw ge voerd worden. De transportcapaciteit van het spoor is veel te hoog voor de mogelijkheden in ons land. Minister Segers voorziet vooral electrificering, en waar dit niet gaat het afschaffen van niet renderende lijnen, 't gebruik van goedkopere drijfkracht (Dieselmoto ren) dan stoom. Verder het stopzetten van personeelaanwerving en de centra lisatie in gewesten van goederensta tions. Nederlandse gulden worden de zegels verkocht tegen de daarachter vermelde prijzen; totaal per serie f. 4,25. Eveneens binnenkort zal aan de ver zamelaarsloketten een door Indonesia uitgegeven Herdenkingszegel Repu- blik Indonesia Serikat» worden ver krijgbaar gesteld in de waarde van 15 sen. Verkoopprijs f. 0,15. Aan dezelfde gegadigde kan van elk der genoemde zegels slechts één exem plaar tegelijk worden verkocht. VVEDEROPBOU WLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 1 29e trekking van de Weder opbouw (1ste schijf) is. een lot van 1 millioen frank te beurt gevallen aan obligatie Reeks 2618 Nr. 0922. De andere obligaties van deze reeks zijn uitkeerbaar aan 1.000 fr. BELASTINGBETALERS KIEST! Welk systeem hebt gij het liefst het project Liebaert of het Voorstel Moyersoen Men weet dat Minister Liebaert een vcor-ontwerp van fiscale hervorming heeft ontworpen, dat nog niet werd neergelegd, maar waar wij de inhoud van kennen. Dat ontwerp voorziet fiscale ontlas tingen ten voordele van de gehuwden en de huisvaders. De voorgestelde ont lastingen zijn echter veel minder be langrijk dan deze die voorzien waren door het project van M. Eyskens. Daarom nam onze volksvertegenwoor diger van Aalst het initiatief op zijn beurt een voorstel neer te leggen dat de bepaling herneemt van het project Eyskens dat inmiddels door de Kamer ontbinding vervallen was. Belastingbetalers, familievaders ver gelijkt en oordeelt PROJECT LIEBAERT. Personen te laste. Bedrag der vermindering. POSTZEGELS VAN SURINAME EN INDONESIA. Binnenkort zal men aan de verza melaarsloketten der postkantoren de serie postzegels met toeslag t.b.v. het Radio-therapeutisch-lnstituut Kanker bestrijding) kunnen kopen. De zegels hebben de navolgende waarde 7 J/2 cent (4- toeslag lYl cent) verkoopprijs f. 0,31; lYl cent toeslag 12 Yl cent) verkoopprijs f. 0,61; 2 7 Yl cent toeslag 12J/2 cent) verkoopprijs f. 0,81; 2 7 J/2 cent toeslag 97 Yl cent) verkoopprijs: f. 2.52. De eerste en de laatste zegels dra gen de beeltenis van Madame Curie, de twee andere die van Willem Rönt gen. In verband met het huidige koers verschil tussen de Surinaamse en de Gehuwden zonder kinderen 5 Gehuwden met 1 kind 10 Gehuwden met 2 kinderen 20 c/o 3 kinderen 30 4 kinderen 40 7o 5 kinderen 50 °/o 6 kinderen 60 7c 7 kinderen 70 8 kinderen 80 7c 9 kinderen 90 7c '1 0 kinderen 100 7c VOORSTEL MOYERSOEN Personen te laste. Bedrag der vermindering. Gehuwden- zonder kinderen 5 Gehuwden met 1 kind 10 c/o Gehuwden met 2 kinderen 20 3 kinderen 35 c/o 4 kinderen 50 c/o 5 kinderen 7D c/o 6 kinderen 90 7 kinderen 1 00i c/o Uit deze vergelijkende tabel blijkt dat in het voorstel Moyersoen een va der met vier kinderen bijvoorbeeld 50 c/o vermindering geniet, in het pro ject Liebaert slechts 40 Dat er vol ledige ontlasting is van af het 7 kind', terwijl voor Liebaert dit'slechts op het 10de kind wordt toegekend. Is 't klaar en duidelijk. Met Lie baert zijn wij achteruitgegaan, alleen met de C.V.P. wordt rechtvaardige fiscaliteit tot stand gebracht. EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 46ste Vervolg en slot. Terwijl hij aldus, dacht opende de deur van het salon zich voor Yves de Kerpeulvan. De oom ging zijn neef schielijk tege moet. Zijt gij ziek, Yves zeide hij, terwijl hij hem naar een canapé leidde. ja, oom, antwoordde Yves, wiens bleek aangezicht nat was van zweet, en wiens Icihaam bij tussenpoozen kramp achtig rilde. Maar uwe vrouw heeft hare zin nen niet bij elkaar, gij kunt Kertan in zulk een toestand niet verlaten; ik zal het haar gaan zeggen. Blijft hier, oom, zeide Yves, ter wijl hij den pastoor bij zijn toog vast hield. O ik smeek het u, zeg haar niets. Zij heeft besloten van hier te gaan; welnu zij zal vertrekken. Het arme kind lijdt vreeselijk. Ik begrijp dat deze dubbele slag ver schrikkelijk is. Hoe zwak is die man ge weest, die zich zo sterk waande. Na zijn dood pleegt hij de grootste der onge rechtigheden. Dit domein, hij heeft het ons honderdmaal gezegd, was onder alle titels het eigendom zijner dochter. Welk eene zwakheid Nog eens, welk eene zwakheid Oom, zeide Yves, gij hebt mijn hoogmoedigen schoonvader altijd ver geleken bij het standbeeld uit den droom van Nabuchodonoso^ dat van goud, zilver, koper en ijzer gemaakt was, doch zo spoedig; omviel, dewijl h(ji' voeten van leem had, met andere woorden, dewijl het ondermijnd was. Aldus valt inderdaad door den druk van de minsten hartstocht de sterkste onder de mensen. Ook wij gelovigen hebben, helaas onze zwakheden en onze tekortkomingen. En Yves slaakte een diepe zucht, terwijl hij vervolgde Maar onze hartstochten veroor zaken slechts schade aan ons zeiven, en onze val vervult ons met een verstan- digen ootmoed. Niemand is in zijne jeugd vol maakt voorzichtig, zeide de pastoor, trewijl hij de vermagerde hand zijns neefs drukte. «Beste Yves, het komt er nu slechts op aan, de keten, die men zich zelf om den hals gedaan heeft, goed te dragen. Ik heb slechts te gehoorzamen, zeide Yves met groote eenvoudig heid. En is het altijd zoo Altijd. Mijn vader deed ook zo, zegt zij, niemand weerstond mijn va der, ik wil hem gelijken. Maar wat is nu eigenlijk haar plan 7 Het is vreemd. doch mishaagt mij niet. Wij vertrekken naar Kerpeul van. Maar Kerpeulvan is niet bewoon baar. Het is goed gelegen voor oud heidkundigen arbeid, antwoordde Yves. Alles goed en wel, doch men kan niet wonen in een bouwval. Er zijn vier onbewoonde gemeu bileerde vertrekken, en over enige we- SPIJSKAAP^ VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Nieuwe Haring met ge roosterd Brood. Juliennesoep Rostbief Bloemkool Gekookte Aardappelen - Schuimige Aardbeien pudding. MAANDAG Aspergekopjes met Moyonnaise Koude Vleesschotel Doperwtjes Gebakken Aardappe len Rijstrand met Kersen. DINSDAG Gekookte Zoutevis Nieuwe Aardappelen Jonge Wor teltjes Peterseliesaus Griesmeel- pap. WOENSDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Fruit. DONDERDAG Kalfslapjes met Tomatensaus Aardappelcroquetten Yohourt met Beschuitjes. VRIJDAG Gebakken Tong Sla Frites Vanillevla. ZATERDAF Gekookte Hesp Tuinboontjes -Gesmolten Boter Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Schuimige Aardbeienpudding. Benodigd 500 gr. aardbeien sap van een halve citroen 1 00 a 125 gr. basterdsuiker, Ya 1- slagroom, 2 eiwit ten, 1 7 J/2 gr. gelatine waarbij een blad rood, óf 1 2 J/2 gr. poedergelatine. Bereiding: Pluk de aarbeien, was ze, zoek er de mooiste uit om later in hun geheel in de pudding te doen en zet deze enige tijd met wat suiker be strooid weg. Wrijf de overige door een paardenharen zeef. Week de gelatine 10 a 15 minuten in koud water. Los ze met de suiker op in een beetje kokend water. Laat deze oplossing wat bekoe len. Roer hem door de aardbeienpuree. Voeg het gezeefde citroensap toe. Roer het mengsel door de stijfgeklopte room en stijfgeklopte eiwitten. Vermeng het met de achtergehouden aardbeien. Roer af en toe in de massa. Doe hem, zodra het mengsel geleiachtig gewor den is, in een met ongeklopt eiwit be smeerde puddingvorm. Laat de pud ding koud en stijf worden, stort hem op een vochtige schotel en dien hem zonder saus, maar garneer de pudding met wat aardbeien, Kalfslsppeh rast Tomatensaus. Benodigd 500 £r. kalfslappen 5 gr. zout 10(Xfgr. boter, kalfsvet en (of) margarine 200 gr. tomaten of 1 dl. puree f% water sap van Yl citroen - ui -t Wortel peterselie peper bloem: Bereiding In-een stoof- of braad pan de boter smelten, hierin met ge sloten deksel de-in stukken gesneden tomaten of de tomatenpuree, de ui, de wortel, peterselie en de peper ge durende 1 5 'minuten laten smoren. Het water toevoegen en dit met het ge schrapte en met peper en zout ingewre ven vlees aan de kook brengen. Het vlees hierin ongeveer Yl uur laten sto ven. Het vlees op een verwarmde scho tel leggen, de saus zeven en binden met aangemengde bloem, gedeeltelijk over het vlees gieten en gedeeltelijk er Hj geven. KEUKENGEHEIMEN. HET VERWERKEN VAN RESTJES VIS. Hoe vaak gebeurt het niet, dat klei ne restjes vis overblijven, die als ze op ken kunnen wij den pachter een kwar tier verder zenden. Ik kan toch niet geloven, dat gij u voor goed op die rots wilt vestigen. Armelle wil het. Na deze woorden boog Yves, die uitgeput was het hoofd en sloot de ogen. Een uur verliep en de pastoor be gon zijn horloge te raadplegen, toen Armelle binnentrad. Zij was in reistoilet, en de hoogroo- de kleur van haar gelaat bewees, dat de opgewondenheid van haar geest den hoogsten graad bereikt had. Yankez is alleen te paard terug gekomen, zeide zij spijtig, zonder rij tuigen; men had er geen een meer vrij. Ik heb op eigen gezag de sloep van het jacht laten nemen. Wel beschouwd hebben wij de kreek slechts; over te steken. Met dit weer in een bootje, dat zal niet gaan, zeide de pastoor. Oom, al zouden wij onderweg schipbreuk moeten lijden, ik zal gaan. Kom, Yves, korri, het zal vanacht he vig stormen, en daar ik toch zou ver trekken, al zou er ook een orkaan waai en, is het voorzichtiger ons; nu in te schepen. Yankez is een stevig roeier en des soods zal ik hem een handje hel per; al wat ik wil is Kertan te verlaten, dat Laar toebehoort. Zij had haar ma'n opgetild. Deze deed een geweldige poging van staan de te blijven, doch viel weder bleek en uitgeput cp de canapé neder. - Yves kan Kertan van avond niet verlaten, zeide dé 'pastoor op een toon van gezag, hij is op het punt in zwijm te vallen. Welnu Laat hem dan hier blij- gewormd worden, niets smakelijks meer hebben. En toch kunnen we hier met een weinig kruiden en wat handig heid nog lekkere hapjes van bereiden. Hier enkele voorbeelden. VISSALADE Ondoe de restjes vis zorgvuldig van graten en huid, en snijdt het vlees in dobbelsteentjes. Vermeng ze met een gelijke hoeveelheid in stuk jes gesneden gekookte, kocide aardap pelen, een handvol gekookte kocide doperwtjes en enkele schijfjes» rode biet. Begiet het geheel met een weinig olie en citroensap. VIS IN SCHELPEN Voor 250 gr. visresten heeft men ook nodig 50 gr. boter of margarine, 3 dL. melk, 25 gr. bloem, een uitjes, warteltje, wat pe terselie, foelie, thijm, een paar peper korrels, Gruyèrekaas en paneermeel. Fruit de gehèkte ui, wortel en peterse lie gaar in een weinig botér, voeg er de melk en de overige kruiden aan toe en laat alles 15 minuten zachtjes trekken. Zeef nu de melk en maak hiervan met 15 gr. boter en de bloem; een saus, waarin de visresten (zonder graten en velletjes) gedaan worden. Dit meng sel in schelpen overdoen, met paneer meel en Gruyèrekaas» bestrooien, met de rest van de boter bedekken en in de oven vlug bruin laten worden. VOOR DE VOLGENDE REST- VERWERKING is ook visbouillon no dig. Daarom is het altijd goed als we vis over hebben ook de visbouillon (dat is het water met eventuele krui den, waarin de vis gekookt is) te be waren. Voor dit recept komen vooral resten kabeljauw of schelvis in aanmer king BENODIGD 500 gr. visresten zon der graten en vellen, 6 dL. visbouillon, 80 gr. boter of margarine, 1 ui, 40 gr. bloem, 1 koffielepel kerrie en Yl dL. melk. BEREIDING Fruit de fijngehakte ui met de kerrie en 40 gr. boter goud geel, voeg de rest van de bloem toe en verwerkt dit met de visbouillon en de melk tot een saus. Zeef deze saus en roer er de rest van de boter door, tot dat deze niet meer bovenop drijft.Ver warm in deze saus de stukjes vis en dien op in een rand van gestoofde rijst of aardappelpuree. AZIJN IN DE HUISHOUDING Dat azijn aan sommige gerechten een lekker fris smaakje geeft» Weten we allemaal. Maar weet U ook dat het in de huishouding vele diensten kan bewijzen Hier volgen enkele voor beelden Wanneer U bang zijt dat de kleci- ren van uw bedrukt zomerkleedje, dat gewassen moet worden, zullen doorlo pen, voeg dan aan het zeepsopje een paar lepels azijn toe. Na het wassen van gekleurde voorwerpen kunnen we de kleur verle vendigen door biij het laatste spoelwa ter wat azijn te voegen. Zijn er modderspatten op uw re genmantel gekomen, borstel dan eerst zorgvuldig de modder wég en verwij der daarna de vlekken met een doek, die in azijn is gedoopt. Het gebeurt overal wel eens dat de schoteldoek vet en kleverig wordt. Dit euvel is echter zeer vlug verdwe nen spoel eenvoudig zo'n doek een-s ven, zeide Armelle koel; ik vertrouw hem aan u toe, oom; miss Drelling, Barba en Magdalena zullen ook bij hem blijven. Op dit ogenblik kwam de Engelse met een angstig gelaat en omringd van eene menigte pakjes binnen. Maak u niet ongerust, miss Thé, zeide Armelle, ik laat u van avond nog op Kertan bij mijnheer de Kerpeulvan; gij zult u morgen of overmorgen bij mijn voegen.... ik vertrek. Yves opende de oogen. Oom, stotterde 'hij, waak ovef haar. De pastoor ging naar hem toe. Ik zal haar niet verlaten, wees gerust, zeide hij, ik ga over Kerpeulvan naar Kerlud terug. En zich tot Armelle wendende voeg de hij er bij Armelle, schenk ons nog enige uren, het regent zo 'hard. Geen minuut meer, antwoordde zij, de stortregen vermindert integen deel, en zo de orkaan geheel doorbrak zou ik niet kunnen gaan. Tot morgen, Yves, Vaarwel, oom. Zij wikkelde zich in een water-proof, sloeg de kap over haar hoofd, opende de deur, liep met haastige schreden de stoep af en het strand over, en begaf zich naar de rotspunt; waar de boot, die Yankez met groote moeite regeer de, tegen danste. De pastoor, die haar gevolgd1 was, plaatste zich eensklaps op het vooruit stekende punt der rots, en wierp een snellen blik in het rond. Armelle, ik bezweer u, Iaat dit plan varen, het is dan eens krankzinni gen, zeide hij. Neen, al zou ik ook door de eer- flink uit in koud water met azijn. Koper kunt ge gerust eens poet sen met azijn. Wrijf hiermede het ko perwerk in en poetst goed na met een schone doek. Het resultaat is werkelijk schitterend. Brons kan schoongemaakt wor den met wijnazijn. Bevochtig een sponsje met wijnazijn en wrijf hier de bronzen voorwerpen mee in. Laat vijf minuten rusten, spoel ze daarna af met schoon water en breng ze op een ver warmde plaats. Wrijf ze hier glanzend met een flanellen doek. Om met de warme dagen te ver mijden, dat de kaas uitdroogt, kan men hem in een met azijn gedrenkt papier wikkelen. Lavabo's en bad wevden mooi wit als men ze schoon maakt met een vod waarop een flinke scheut azijn is gedaan. PAS OP ZEEWATER Dat te veel zon en te plotselinge overgang schadelijk is voor de huid» weten we al lang en er is al zoveel ge schreven over dit onderwerp en hoe zich tegen de felle zonnestralen te be schermen, dat het altijd weer opvalt, wanneer men in een badplaats vervel de ruggen en schouders ziet, als resul taat van een verkeerde behandeling. Minder bekend is echter, dat ook zee water de huid schaadt, al is dit meer oppervlakkig. In de meeste gevallen is het dan ook voldoende, Cim de huid na het zeebad af te spoelen met zoet water en dan liefst regenwater, 's Avonds invetten met crème. Wordt de huid dan toch rood en gaat ze jeuken, dan kan men het beste de volgende crème gebruiken, die men zelfs maakt van 1 gram aluin, 1 mgr. adrenalinchloorhydraat (bij de apotheker te verkrijgen) 10 kubieke centimeter gedestilleerd water, 3 gram lanoline, 3 gram vaseline en 4 a drup- pek parfum. Deze crème wrijft men met cirkelvormige bewegingen in de huid in. MODEPRAATJE Het eenvoudige kimonokleedje is de japon van het zomerseizoen 1950. De ze kleedjes geven een echte zomerse indruk, zijn los en luchtig staan uiters jeugdig. Maar... ze zijn helaas niet ge schikt voor alle figuren. Zware dames mogen deze kleedjes niet dragen, en .ook zij, wier bovenarmen, wat vorm betreft te wensen overlaten, móeten er van afzien, daar de korte wijde mouwtjes dit armgedeelte volledig bloot laten. Deze ultra korte kinomo- mouwtjes, die dikwijls niet meer zijn dan een verbrede schouder, zijn even min geschikt voor personen met sterk afzakkende schouders, daar zij deze lijn nog meer doen afdalen. Naast de kimono is ook het pof mouwtje weer te voorschijn gekomen. Ze zijn dikwijls volledig gepliseerd, terwijl clan ook de rok of het gehele kleed, vanaf een gladde echouderpas, gepliseerd is. Wat de halsuitsnijding betreft, hier in is de verscheidenheid groot; zowel de spitse punt als breed uitgesneden vierkante hals is modern, terwijl men daarenboven nog alle soorten kraagjes tegenkomt. Hoewel meer effen tinten dan vori- ste golf de beste verzwolgen worden, ik wil geen ogenblik langer op Kertan blijven. De pastoor zag haar strak aan; zij was werkelijk, wat de volkstaal zo krachtig uitdrukt, buiten zichzelve; hij verloor alle hoop om haar van gedach ten te doen veranderen. Wanneer de hoogmoed en de toorn hun toppunt bereikt hebben zijn zij werkelijk aan krankzinnigheid gelijk imen kan geen rede doen verstaan aan mensen die de rede niet meer be- heerscht. De pastoor keerde zich om, en een gunstig ogenblik waarnemende, sprong hij in de boot. Oom, wat doet gij riep Armelle met een doffe stem. En op haar beurt zich naar de boot kerende, voegde zij er bij Gij stelt uw leven in gevaar. Ik weet het, antwoordde hij. Hij nam haar bij de hand om haar bij haar siprong te ondersteunen, ter.- wijl hij zeide Ik kan toch de dochter mijner zuster niet zonder absolutie laten ster ven. Dit gezegd hebbende greep hij een roeispaan, en kwwam Yankez te hulp, die tevergeefs beproefde het ellendige notendopje, waar de golven mee speel den, de goede richting te geven. Weldra nam een ontzettend hoogo golf het ranke vaartuig op en wierp het midden in de kreek, op gevaar af het voor altijd te verzwelgen; een tweede golfslag wierp het door de branding te gen het strand van Kerpeulvan en de roeiers stuurden het gezwind den oever op. De overtocht was volbracht. Arjmelle, die jnidden in het bootje

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2