CJreuwn - ^roniejj flekleinflocliter mdGa Or VERLOFGELD VOOR HET STAATSPERSONEEL UITKERING VOOR 30 JUNI Het Staatsblad publiceert een besluit Van de Regent, waarbij een verlofgeld en een gezinstoeslag bij dit verlofgeld toegekend wordt aan het door de Staat bezoldigd personeel. Komen in aanmerking 1. Het personeel der rijksbesturen 2. De leden en het personeel der mi nisteriele kabinetten; 3. Het onderwijzend, wetenschappe- ]ijk en het er mede gelijkgesteld perso neel van de inrichtingen, die afhangen Van het ministerie van Openbaar On derwijs, met uitzondering van het per soneel, waarvan de bezoldigingen door de wet worden -bepaald; 4. De officieren en beroepsmilitai ren van lagere rang en de militaire werklieden van het leger, de lucht macht, de zeemacht en de rijkswacht, met uitzondering van de reserve-offi cieren, die wederopgeroepen worden om normale prestaties van vredestijd te vervullen; 5. Het administratief personeel van de hoven en rechtbanken en van de vredegerechten, alsook het personeel van de gerechtelijke politie. DE BEREKENING VAN HET VERLOFGELD. Voor de berekening van het verlof geld worden in aanmerking genomen: 1Het getal maanden of gedeelten van maanden, waarvoor het perso neelslid een wedde, een loon of een in de plaats daarvan gestelde vergoeding, hetzij van activiteit, hetzij van ter be schikkingstelling, hetzij van niet-activi- teit om gezondheidsredenen heeft ge noten, gedurende het kalenderjaar dat voorafgaat aan dat tijdens hetwelk het verlof moet worden toegekend. 2. Het brutobedrag van de wedde of van het loon, dat aan personeels-? lid voor de maand December van het jaar, volgens de schaal van zijn graad werd toegekend, onder toevoeging, bij voorkomend geval, van de haard- of standplaats vergoeding. Voor de personeelsleden, die de staatsdienst verlaten hebben of overle den zijn, is de in aanmerking te nemen bezoldiging die van de maand, waarin deze personeelsleden hun functiën heb ben gestaakt. BEDRAG MAXIMUM 1.000 FR. Het verlofgeld is gelijk aan een acht-en-veertigste van de bezoldiging,, zoals hoger bepaald. Het verlofgeld mag niet meer be dragen dan 84 frank, voor iedere maand, noch meer dan 1.000 fr. in to taal. De periode gedurende welke het personeelslid zijn functies heeft ge-, schorst ingevolge oproeping of norma le wederoproeping onder de wapens wordt inaanm erking genomen, behal ve in geval van wederoproeping om tuchtredenen. Aan het personeelslid wordt geen verlofgeld uit hoofde van nevenfunc ties toegekend. DE GEZINSTOESLAG. Voor elke maand is het bedrag van de gezinstoeslag bij het verl'ofgeid vast gesteld op een twaalfde van het maan delijks bedrag der kinderbijslagen. Het verlofgeld en de gezinstoeslag bij dit verlofgeld worden betaald van 1 Mei af en uiterlijk op 30 Juni van het jaar gedurende hetwelk het verlof rpoet worden toegekend. WEDEROPBOU WLEN 8 NG TREKKING EERSTE SCHIJF. EEN LOT VAN 5, VAN 2 EN VAN 1 MILLIOEN FRANK Bij de 131 ste trekking van de le ning voor Wederopbouw (eerste deel) is een lot van 5.000.000 fr. te beurt gevallen aan obligatie nr. 08S7 van de reeks 1952, een lot van 2.000.000; fr. aan obligatie nr 0258 van de reeks 2766 en een lot van 1.000.000 fr. aan obligatie nr. 0460 van de reeks 0123. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitbetaalbaar tegen 1.000 fr. TREKKING DERDE SCHIJF. Hierna volgen de uitslagen van de Lening voor de Wederopbouw (3de schijf) die Maandag te Brussel, heeft plaats gehad EERSTE TREKKING een lot van 5 millioen is gevallen op de obligatie Reeks 8620 Nr. 650 en een lot van 1 millioen op obligatie Reeks 9661 Nr. 398 TWEEDE TREKKING een lot van 1 millioen op de obligatie Reeks 7995 Nr. 605 en een lot van 500.000 frank op de obligatie Reeks 8111 Nr. o38. DERDE TREKKING een lot van 1 millioen op de obligatie Reeks 8825 Nr. 489. en een lot van 250.000 frank op obligatie Reeks 8467 Nr. 43. VIERDE TREKKING een lot van 1. millioen op de obligatie Reeks 10.0o5 Nr. 650 en een lot van 5 000.000 frank op de obligatie Reeks 10.053 Nr. 649. VIJFDE TREKKING een lot van 1 millioen frank op de obligatie Reeks 7802 Nr. 538 en een lot van 250.000 frank op de obligatie Reeks 9385 Nr. 909. ZESDE TREKKING een lot van 2 millioen op de obligatie Reeks S038 Nr 810 en een lot van 1 millioen op de obligatie Reeks 9574 Nr 666. De overige reeksen van de uitgelote nummers zijn aan 1.000 fr. uitoetaal- baar. TREKKINGEN BINNENLANDSE PREMIELENING. Tiekking van 5 Juni De uitslag van de 35e trekking der Binnenlandse Premielening 1941 luidt: 1.000.000 fr. 311.623. 4 loten van 500.000 fr. 147.214 192.875 202.818 292.679 15 loten van 1000.000 fr. 121.536 131.983 15 1.455 155K315 4 73.919 190.654 200.827 225.151 238.364 239.016 243.306 272.241 302.072 321.129 329.631 20 loten van 50.000 fr. 1 14.65 7 121.987 123.777 141.660 143 948 148.649 163.447 166.385 1 72.118 176.321 195.209 236.344 238.209 249.253 255.596 257.023 296.418 298.040 308.989 335.355 GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE 1938 Trekking van 5 Juni. De uitslag der 1 39e trekking van het Gemeentekrediet van Belgie 1938 luidt 500.000 fr. 204.998. 8 loten van 25.000 fr. 126.956 143.120 153.746 159.883 182.574 267.358 302.830 326.452 BINNENLANDSE PREMIELENING 1938 Trekking van 5 Juni. De uitslag van de 140e trekking der Binnenlandse Premielening 1938 luidt: 50.000 fr. 117.799. 1 1 loten van 25.000 fr. 136.827 145.088 216.504 223.185 234.056 234.813 236.990 237.805 245.224 266.670 275.747 1ste Vervolg. 't Is onnodig u te zeggen, dat ik ten hoogste verbitterd was op den man, die de oorzaak was van den dood uwer moeder. Ik zag hem niet langer den echtgenoot mijner dochter, den vader van haar kind, neen, ik was slechts een zwak sterveling, en ik beschouwde hem als den bewerker van al de ram pen die ons getroffen hadden. Ik kon niet vergevensgezind zijn; ik weigerde hem bij te staan zonder de vervulling dier ene voorwaarde. Door nood ge dwongen moest hij toegeven. Wij ver lieten elkander echter met wrok in het hart. Soms meende ik wel eens een stem te vernemen, dat mij verweet dat ik wreed, onmenselijk gehandeld had, dat het niet aan mij stond, een vader yan zijn kind te scheiden. Ik smoorde echter die stem, met mij zeiven diets te maken, dat het de geheime wens uwer moeder was geweest. Hoe het zij, op latere leeftijd heb ik vaak berouw gehad over dien stap, toenmaals in drift volvoerd, maar ook vaak is de gedachte bij mij opgekomen, als ik u zo goed, zo vroom, zo onschuldig zag, dat God mijn werk gezegend had. 't Is ook om die reden, dat ik u van daag dit alles heb medegedeeld, want mijn kind, gij zult het waarschijnlijk reeds sinds lang begrepen hebben, de beer Dutour is uw vader. 't Is mij, als zie ik de vinger Gods i SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Gevulde Tomaten Kervelrijstsoep Piepkuikens met Tomatensaus Gebakken Aardappe len Aardbeien met slagroom. MAANDAG Kalfsgehakt As perges Gekookte Aardappelen Rabarberschotel. DINSDAG Gestopfde Makreel Eiersaus Gekookte Aardappelen Rijstpap. WOENSDAG Gebakken Lever, Tuinbonen Peterseliesaus Ge kookte Aardappelen 7 Fruit. DONDERDAG: Gekruide Varkens- coteletten Doperwten Gekookte Aardappelen Chocoladepudding. VRIJDAG Gebakken Schol Sla Frites Griesmeelpap. ZATERDAG Éeifstukjes An dijvie Gekookte Aardappelen Yohourt met vruchten. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Piepkuikens met Tomatensaus. Bencdigd: 2 piepkuikens 60 gr. bo ter 8 gr. zout. 6 dl. witte Bor deaux ui - wortel peterselie nootmuscaat peper 2 dl. toma tenpuree of 400' gr. verse tomaten 2 dl. bouillon hi eetlepel fijngehakte peterselie 5 stuks champignons, ge halveerd 30 gr. bloem. Bereiding De kuikens schoonmaken in stukken verdelen en daartoe poten en vleugels met een scherp mes op het gewricht afsnijden, borst en rug van el kaar scheiden, de rug in de lengte en de borst in de breedte doorsnijden. D stukken inwrijven met een mengsel van zout, peper en nootmuskaat. Wortel en ui fijnhakken en samen met de bloem even fruiten in de boter, dan de stuk-> ken kip er in sauteren tot ze lichtbruin zijn. Nu tomatenpuree, bouillon Bordeaux toevoegen en de kip gaar stoven (ongeveer 30 min.) De saus zeven, de fijngehakte peterselie en de champignons er dbor mengen. De stuk ken kip op een schotel schikken (d« boutjes met de pootjes naar boven plaatsen) de sau§ er over gieten en de pootjes voorzien van papieren man chetjes. Rabarberschotel. Benodigd 5 eierdooiers 5 eetlepels poedersui ker, enz... Zie bereiding. Bereiding 5V' eierdooiers kloppen met 5 lepels pt$<roerSLiiker, een weinig geraspte citroenschjil en een lepel zoete of ZLire room; hieraan een gedeelte in een schotel doen; daarop 500 gr. ge kookte gebonden rabarber vermengd met 125 gr. suiker en wat citroensap leggen; dit weer bedekken met de rest van de eierroom -en het geheel iri de oven licht laten bruinen. OF... het rabarbermoes, bedekt met een laag beschuitkruim,suiker en ka neel en belegd met klontjes boter. 1/2 uurtje in de oven zetten. ...Gekruide Varkensccteletten. Be-/ ncdigid: 4 coteletfen of karbonaden 125 gr. boter of margarine 1 eetle pel gehakte sjalotten 1 ei peper zout. Bereiding Hét -vlees afschrappen en zouten. Fijngehakte peterselie err sjalotten lichtbruin: fruiten in een deel van de boter, daarna even laten afkoe len en het ei hiermede vermengen. De deze schijnbare toevalligheid, die u beiden, vader en dochter, na een lange scheiding weder te samen brengt. Mis schien zijn er voor u nog dagen van voorspoed en geluk weggelegd, mis schien is het Gods wil, dat de taak die zo lang op mijne schouders heeft ge rust, thans op uwen vader overga. Door aandoening uitgeput zweeg de grijsaard. Sprakeloos zat Agnes op het bankje aan zijne voeten, haar hoofd op zijne knieën rustend. Wat zij vernomen had, vervulde haar met blijdschap, en droefheid te vens. Met blijdschap, omdat zij nog een vader bezat, met droefheid omdat zij zich over dien vader moest scha men. Wat er in haar omging is niet te beschrijven. Duizenden verschillende gewaarwor dingen doorkruisten hare ziel. Op eens herinnerde zij zich, wat haar grootva der bij den aanvang van zjin verhaal gezegd had. Ijlings stond zij op en lief kozend drukte zij den grijsaard aan haar hart. Lieve, goede, dierbare grootva der, sprak ze teeder, hoe zal ik u ooit alles kunnen vergelden, wat ge zo be langloos voor mijn vader en voor mij gedaan hebt. Voor mij hebt ge u zorg en ontbering getroost, voor mij hebt ge gewerkt, gezwoegd en geleden, ar me grootvader, welk zwaar verdriet, heeft al die jaren, op uwe ziel ge drukt God weet het, mijn kind hoe ik steeds in alles uw welzijn beoogd heb. Than: echter moet ge handelen vol- r«ons de inspraak van uw hart. Ik kan, ik mag u niet raden. Ik weet niet of uw j vader met uw verblijf bekend is, of dit karbonaden met dit mengsel bedek ken, bestrooien met paneermeel en in de boter in de oven bruin en gaar bra den. KEUKENGEHEIMEN. Sommige huisvrouwen hebben bij het bakken van vis nogal eens last, dat de vis aan de pan blijft kleven. Dit is niet alleen zeer onaangenaam, maar de vis verliest er ook door aan uit zicht. Dikwijls vindt dit euvel zijn oorzaak in de pan en kan verholpen worden door als volgt te werk te gaan. Veeg de vispan eerst uit met een stuk grauw papier, doe er dan een soeplepel zout in en zet haar op het vuur, zodat ze goed heet wordt.Maak de pan daar na schoon met een droog borsteltje en verwijder al het zout. Om mooi gebakken vis te krijgen moet echter ook gezorgd worden, dat de vis bij het bakken niet vochtig is. Ze wordt dus na het wassen eerst gezouten en daarna goed afgedroogd. Om het zout goed in de vis te laten trekker^ hebben we vooraf aan beide zijden een inkerving gegeven. De afgedroogde vis wordt dan door wat droge bloem ge wenteld, bij de staart opgetild en even heen en- weer geschud om het overtol lige meel te verwijderen. Gebruik voor het bakken van vis liefst slaolie, maak dat de bodem der pan ruimschoots bedekt is, en leg de vis er pas in als er blauwe damp af komt. Schuif de vis onder het bakken/ voorzichtig heen en weer, maar prik er nooit in met een vork. Het wil bij het filtreren van koffie nog al eens voorkomen, dat de gaatjes van de filter verstopt raken, doordat de fijngemalen koffie er zich in vastzet, en zodoende het water belet er behoorlijk door te lopen. Dit zal niet meer voorvallen indien ge alvo rens de gemalen koffie in de filter te doen er eerst een zeer dun laagje kris talsuiker instrooit. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Hoewel de \yeefsels tegen woordig kleur- en wasecht zijn, komen we toch, vooral wat de bedrukte zo- merstofje betreft, nog wel eens voor de onaangename verrassing te staan, dat deze stof afgeeft. We doen dan best deze stofjes, direct na het wassen, enige malen flink af te spoelen in eèn 5 9c aluinoplossing, dus 1 deebaluin op 20 delen water. Dergelijke bewerking heeft dikwijls een gunstig resultaat, daar de aluinoplossing de kleurstof fi xeert. Het best is eerst een proef te ne men met een lapje van de stof. Het is opmerkelijk, dat vlie gen een bijzondere ((Sympathie» schij nen, te voelen voor de vergulde lijsten van schilderijen en spiegels. En dit zou nog zo erg niet zijn, doch meestal la ten ze hierop sporen achter. Men kan deze sporen evenwel op twee eenvou dige manieren verwijderen. Ten eerste kan men de lijsten inwrijven met eiwit en vervolgens opwrijven met water waarin ajuin is gekookt. Wie aluminium pannen van binnen mooi blank wenst te houden, kan dit door er af en toe water met ci troensap in te koken. Om pletvlekken uit veloeren zetels of stoelzittingen te verwijderen, moet men een natten doek over de vlek leggen en daar met een niet te heet strijkijzer luchtig overheen strijken. Dan zijn de vlekken weldra verdwe nen. Voor menigeen os het dikwijls een wanhopig werk oude, hai'clgewo>- den olieverfvlekken te verwijderen. En toch is het eenvoudig... als ge het maar weet. Vermeng gelijke delen geest van salmiak en terpentijn, en voeg daar een weinig azijnaether aan toe. Werkelijk, met dit goedje vliegen de oude vlek ken weg. VARIA. Een uitstekend middeltje te gen vermoeide ogen is ze te baden met lichte thee. Fijne zijde en andere zeer dun ne weefsels, bij het stikken onder de naaimachine, gemakkelijk ineen. Dit kan echter voorkomen worden door met het weefsel een reepje zijdepapier mee te stikken. Het weefsel blijft nu mooi glad en het papier is zeer eenvou dig te verwijderen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Zakgeld voer de gehuwde vrouw. Enige tijd geleden ontving ik vol gend briefje van een nichtje Lieve Tante Dina, Wees alsjeblief niet boos, dat ik zo met de deur in huis val. Maar ik wilde graag een goede raad van U hebben. Hoe denkt U over het probleem zak geld voor de huisvrouw» Ik ben nu een half jaar gtrouwd. Hans en ik zijn het overal over eens, behalve over de geldkwestie en die moeilijkheid bestaat alleen voor mij. Hans heeft de regeling over ons inkomen ik krijg alle veer tien dagen mijn huishoudgeld, waarvan ik bovendien de was en de werkster moet betalen. Voor meer is deze som niet toereikend en dat is ook niet no dig. Maar...en hier komt nu de moei lijkheid... waar blijf ik met mijn kleine persoonlijke uitgaven Tot nog toe heb ik die bestreden van het kleine sommetje, dat ik in mijn meisjestijd gespaard had; maar het duurt niet lang meer, of dat is op. Ik vind het moeilijk met Hans over deze kwestie te spre-- ken; ten eerste is hij erg ontoeganke lijk in geldzaken en ten tweede ben ik het niet gewend door mijn vroegere zelfstandigheid, om geld te vragen voor persoonlijke uitgaven. Wat moet ik nu» doen, kunt U me helpen ?- U hebt al. zoveel ervaring. Toe. help me. Veel liefs van R1A. En... omdat ik veronderstel, dat ver schillende andere jonggetrouwde vrouwtjes met dezelfde bezwaren heb ben af te rekenen, laat ik hier ook mijn antwoord aan mijn nichtje volgen. Mis schien kunnen ook zij er hun eventuele moeilijkheden door oplossen. Mijn lieve Ria, Ik dank je voor je brief en voor het in mij gestelde vertrouwen. Je raakt een punt, dat vele vrouwen interes- seerd en waarover zij zich zorgen ma ken. Ik heb in mijn onmiddellijke na bijheid meegemaakt, dat een zeer ge lukkig huwelijk door deze kwestie uit eikaar is gegaan. Toen ik 15 jaar geleden trouwde, had ik dezelfde moeilijkheid te over winnen. Ook ik sta op het standpunt, dat hethuishoudgeld slechts als zodanig gebruikt moet worden. Wat vele vrou briefje slechts een voorwensel is, om zijn vermoeden bevestigd te zien, dan wel of het bloot toeval is. Uw naam echter is voldoende om hem op het spoor te brengen. Grootvader, hernam Agnes, ik kan heden niet beslissen. Mijn hoofd dui-. zelt, mijn zinnen zijn verward. Laat ons tot morgen >vachten. Ga mijn kind, was het antwoord, en bid God en de H. Maagd dat zij u verlichten. Geen slaap sloot echter dien nacht hare ogen. Geslingerd tussen het na tuurlijk verlangen van een kind naar haren vader, en den instintmatigen af keer, dien ze voor hem gevoelde, hoe moedig ze ook tegen dat in hare ogen zo schuldig gevoel streed, kon zij geen rust vinden. Daarom wenste ze, dat hetgeen ze zo e^ven vernomen had, slechts een ijdele droom ware, waaruit ze in de armen haars grootvaders mocht ontwaken. Dan weder voerde zich voor haar ontstelden geest een leven vol weelde en genot in het huis haars vaders. Naar ziel en lichaam afgemat, viel ze einde lijk in een onrustigen slaap; toen de morgen aanbrak was ze in zoverre her steld, dat ze weder geregeld kon den ken. Haar eerste werk was God om kracht te smeeken,ten einde moedig den weg in te s^an, dien Hij haar in Zijne ondoorgrondelijke wijsheid had aangewezen. Want liaar besluit was ge nomen, ze zou dien weg volgen. On danks zich zelve, voelde zij zich tot haren vader getrokken, 't was de stem der natuur, die zich deed gelden. Gods zegen zij met u, mijn kind, zeide de oude Hoogland^ toen hij haar voorne men vernam. Hij zal u nimmer verla ten. II. VADER EN DOCHTER. De grote zaal in het huis van den heer Dutour was schitterend verlicht. Sierlijke kronen weerkaatsten hun fon kelende lichtglans in kostbare spiegels. Mollige tapijten bedekten den grond, terwijl smaakvolle meubelen het ge heel voltooiden. Onrustig bewoog zich de heer Dutour, te midden van al deze, pracht. Met de handen op de rug ge vouwen, doorliep hij met gejaagde schreden het vertrek, 't Was een man, nog in de kracht zijns levens, fors ge bouwd en sterk gespierd. In den snel len opslag zijner doordringende ogen lag iets sluws. Zijn gehele voorkomen was niet innemend. Zijne overpeinzin gen waren voorzeker niet van aange- namen aard, want van tijd tot tijd fronsde. hij de wenkbrauwen, terwijl zijn sterke vuist zich balde. En geen wonder De naam zijner dochter het, pand zijner eerste liefde, hem zo toe vallig ter ore gekomen, had herinnerin gen bij hem opgewekt, die hij meende, dat reeds sinds lang uit zijn geheugen gewist waren. In zijn geest doorliep hij de jarenj van zijn eerste huwelijk, zijn zucht voor het spel, den dood zijner vrouw en de daarop gevolgde scheiding van zijn kind. Ook het ongenoegen met zijn schoonvader ,kwam hem helder en duidelijk voor den geest, 't Scheen wel dat de jaren zijn wrok nog niet ver flauwd hadden, want haat was in zijne ogen te lezen, toen hij langzaam en dreigend zijn naam uitsprak. Zeer goed had hij de beweegreden begrepen, waarop hem toenmaals die vernederen de bijstand verleend was, en nimmer had hij den ouden man die beleediging vergeven. Het hart vol bittere wrok had hij zijn vaderland vaarwel gezegd, en daarmede, naar hij dacht, voor goed. met alles gebroken. In Amerika had hij opnieuw for tuin gemaakt, en was daarop met een rijke vrouw gehuwd. De zucht naar hét spel had hem ook hier niet verlaten, doch 't scheen dat het geluk hem guns tiger was dan voorheen. lederen avond zag men hem aan de speeltafel, maar ook iederen avond zag hij zijne inkomsten vermeerderen. Op eens echter scheen hij besloten de for tuin niet langer te tarten. Reeds voor lang had zijne vrouw den wens te ken nen gegeven, om Nederland te bezoe ken, nimmer echter had hij daarvan willen horen. Onverwachts had hij zich bereid ver-! klaard aan haar verlangen te voldoen, en zodoende hadden zij ziel} hier in de ze streek gevestigd, alwaar nog een zuster zijner vrouw woonde. Geen enkele maal had hij hierbij aan- de mogelijkheid gedacht, zijne dochter weder te vinden. Toch zouden we hem onrecht aandoen, indien we wilden be- toogen, dat ieder sprankje van vader lijk gevoel voor zijne eerstgeborene was uitgedoofd; de tijd evenwel die er tussen verlopen was, de nieriwe betrek kingen die hij had aangeknoopt, alles had medegewerkt, om dat gevoel te onderdrukken. Thans echter, was zijne liefde met alle kracht weder ontwaakt. Tot eiken prijs wilde hij zijne doch ter wederzien Daar zijne vrouw nog

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2