rc STUDlEBEURZEN VOOR NEDERLAND .A-g-mes, SSSEfiHHBEKaSEi^BaHH ALGEMENE VERKIEZINGEN IN RIJN LAN D-WESTFALEN CATASTROFALE NEDERLAAG VAN COMMUNISTEN In Rijnland-Westfalen, een van de Westduitse «Lander», hadden parle mentsverkiezingen plaats. Tevens werd een volksraadpleging gehouden over de nieuwe grondwet. De grote verlie zers zijn de communisten, terwijl de christelijk-democratische unie omzeg gens haar positie handhaafde en de li beralen winst maakten. De officiële zetelverdeling luidt Christelijk-Democratische Unie 93 !tegen 96 in de aftredende Landdag). °Soc. Dem. partij 68 tegen 64. Liberalen 26 tegen 12. Communisten 12 tegen 28. Centrum 1 6 tegen 1 6. De andere partijen hebben geen ze tel In de vorige landdag waren er 216 zetels, nu zijn er 215. De grondwet werd goedgekeurd met 3.ö27.oUö Stemmen tegen 2.237.770. Deze cijfers betekenen dat de Chris telijke Democraten, te zamen met de Centrumpartij of de Liberale Vrije De mocraten, de socialisten uit de coalitie regering kunnen verdringen die sedert 1947 geregeerd heeft over de Ruhr, het industrieel centrum van Duitsland. In de loop van de eerste helft der maand Augustus 1950 zal de gemeng de technische commissie ter uitvoering van het Belgisch-Nederlands kultureel akkoord overgaan tot de toekenning van een bepaald aantal studiebeurzen voor een studieverblijf in Nederland waarvan de duur in principe 3 maan den bedraagt. Kunnen voor deze studiebeurzen in aanmerking komen de afgestudeer den van een Belgische hoger-onder- wijsinrichting, houders van een wette lijk of wetenschappelijk diploma van hoger onderwijs. Het bedrag dezer studiebeurzen is vastgesteld op 185 gulden per maand. De reiskosten naar Nederland en te rug blijven ten laste van de betrokke nen. Belanghebbenden werden verzocht hun aanvraag met opgave van hun graad, eventuele publicaties, motive ring plaats en duur van het verblijf in Nederland te zenden naar het secreta riaat van de gemengde technische commissie tér uitvoering van het Bel gisch-Nederlands kultureel akkoord, Ministerie van Openbaar Onderwijs, Residence Palace, Wetstraat, 155, Brussel, vóór 1 Augustus 1950. Ook worden de kandidaten verzocht mede VOOR DE AANSTAANDE REGERINGSVERKLARING EEN VERKLARING VAN DE KATH. VLAAMSE LANDSBOND De Katholieke Vlaamse Landsbond deelt mede De Katholieke Vlaamse Landsbond in hoofdraad te Brussel vergaderd, on der voorzitterschap van de h. Bouwe- raerts dringt er bij de regering op aan, dat zij in haar verklaring de nodige aandacht aan de repressie- en epuratie- problemen zou besteden opdat een aangepaste wetgeving en het treffen van de noodzakelijke administratieve maatregelen de breedst mogelijke ver zoening zou brengen dat zonder verwijl de politiek van gelijkschakeling der straffen zou doorgezet worden dat in afwachting in alle geval len, zonder uitzondering de wet Lejeu- ne, na deze gelijkschakeling zou toe- ;epast worden, en verwijst verder in zake repressie, administratieve en bur gerlijke epuratie naar de besluiten van zijn jongste congres laakt die houding van de Luikse C.V.P.-leiding, inzake haar averechtse kiespropaganda in de streek van Over maas onder het motto «C.V.P. stem men is voor de verfransing van de voerstreek stemmen Verzoekt de nationale C. V. P. leiding er in de toekomst voor te zor gen dat de streek van Overmaas als Vlaams gebied zou behandeld worden; in dit verband wijst de regerin met klem er op dat de wetenschappe lijke afbakennig der taalgrens en in schakeling der Vlaamse gemeenten in Vlaamse provincies van zeer dringen de aard is; en gaat over tot de dagorde. VERMINDERINGSKAARTEN VOOR DE OORLOGS INVALIDEN OP HET SPOOR BETROKKENEN MOETEN HUN AANVRAGEN INDIENEN De kaarten die het jaartal 1 946- 1950 dragen en waarbij de oorlogsin validen in de hoedanigheid van militair (19141918), alsmede de houders van een vergoedingspensioen, als mili tair of als burger (oorlog 1940-1945) een vermindering van 75 t.h. op de normale prijzen van de spoorwegkaart jes bekomen, zullen op 1 December 1950 vervallen worden verklaard. Het bestuur van de Militaire Pen sioenen, 3, Galileelaan, te Brussel, le vert thans reeds kaarten af, die het jaartal 1950-1955 dragen. Nochtans hebben nagenoeg 50.000 invaliden bij voormelde dienst hun aanvraag om hernieuwing, samen met foto, nog niet ingediend te delen, op welke datum ongeveer zij staande zij hierom herhaaldelijk wer zich naar Nederland willen begeven. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE Bij de 133e trekking van Wederop bouw (eerste snede) werd een iot van een millioen fr. toegekend aan obliga tie nr. 0697 van de reeks 2198. DERDE SNEDE Bij de 8e trekking van de Weder- opbouwlening (3de schijf), is een lot van 1 millioen toegewezen aan obli gatie Reeks 7936 Nr. 473 en een van 250.000 fr. aan obligatie Reeks 9124 Nr. 678. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. den verzocht: Zij stellen zich aldus bloot aan moeilijkheden op het ogen blik van het ophouden van de geldig heid van de kaart, die zij nu bezitten. In hun belang worden de invaliden, die bewuste aanvraag nog niet hebben ingediend, er toe aangezet dit zonder dralen te doen. Zij kunnen te dien einde formulie ren bekomen, hetzij bij hun vereniging, hetzij bij het bestuur van de Militaire Pensioenen. Het is van belang, dat zij de foto, die zij bij deze aanvraag zullen voe gen, afsnijden op de vereiste grootte (4.5 cm. op 4 cm.) en op de keerzijde er van hun naam, hun voornamen en het nummer van hun dossier vermel den. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Koude Asperges met Mayonnaise Zomer-Groentensoep Kalfsoesters Princessenboontjes Gekookte Aardappelen Vanillevla met Aardbeien. MAANDAG Gevulde Kom kommers Gekookte Aardappelen Fruit. DINSDAG Zalmoesters Frites Rijst met Rozijnen. WOENSDAG Varkensroilade Gestoofde Tomaten Gekookte Aar dappelen Rabarbercompote. DONDERDAG Koude Varkens rollade Sla Gebakken Aardap pelen Citroenpudding. VRIJDAG Gekookte Rog. Ge bruinde Boter -Gekookte Aardappe len Flensjes. ZATERDAG: Biefstuk - Worteltjes en Doperwtjes 'Gekookte Aardap pelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. GEVULDE KOMKOMMERS - Be nodigd 4 flink grote komkommers 400 gr. kalfsgehakt, geurig aange maakt; 60 gr. boter of margarine zout; paneermeel; aardappelmeel. BEREIDING De komkommers in de lengte doorsnijden, het zaad er uit halen en de helften schillen; de kom kommers wassen en in een langwerpige pan (of braadslede, welke dichtge- dekt kan worden) ongeveer 15 minu ten laten koken in water met zout 1 0 gr. per liter). Het gehakt geurig aan maken, rollen er van vormen, die in de komkommerholte passen, ze in pa neermeel wikkelen en in de boter vlug lichtbruin bakken. Een rolletje gehakt in de ene komkommerhelft leggen, de andere helft als een deksel er over sluiten, vervolgens de komkommer dichtbinden. De jus van het gehakt met wat wa ter afmaken, in eeh vuurvaste schotel overdoen, de komkommers er in leg gen en onder af en toe bedruipen, in de oven gaar stoven a 1 uur). Het vocht ten slotte binden met een weinig in water aangemengd aardappelmeel. ZALMOESTERS Benodigd 1 moot Zalm; 300 gr. gekookte witte bo nen; 1 eierdooier, /i eetlepel gehakte peterselie; zout; peper; paneermeel eiwit; boter; -sL4|«aftiaptomatenpu ree; takjes peterselie of gele slablaad jes; Béarnaise of Hollandse saus. Bereiding De bonen, goed uitge lekt, door de zeef wrijven; dfc puree vermengen met de eierdooier, de pe terselie, een theelepel tomatenpuree en het mengsel op smaak afmaken met zout en peper. Van een moot zalm van ongeveer 500 gr. 9 a 10 lapjes snijden ter groot te van een kalfsoester, hierop 5 gr. zout verdelen en er goed inwrijven, elk aan één kant bedekken met een laagje van de geurig gemaakte bonen- puree daarna in paneermeel, vervol gens in eiwit en riog een door paneer meel wentelen. De oestertjes in een braadslede met gesmolten boter onder af en toe bedruipen in de oven gaar en goudbruin bakken (ongeveer 15 min.) Ze op een verwarmde schotel leggen, een weinig citroensap er over sprenke len, en de schotel- garneren met takjes peterselie en sla. 3de Vervolg. -*Ik denk aan den tijd, als ik er eens niet wezen zal, Agnes. (Zij had de vergunning gevraagd om als zij alleen waren, Agnes bij haar naam te mogen noemen). Ik denk er aan dat papa dan maar ééne dochter meer zal hebben, en dat hij dan u in mijne plaats moet ne men. Dat zal een goede ïuil zijn. Gij Zo braaf, zo goed en zo schoon. Gekkinnetje, antwoordde Agnes haar liefkozend, welke dwaze gedach ten. Waarom denkt ge zo somber, in plaats van vroolijk en dartel daar heen te springen, zoals aan de jeug^l past. Wie denkt er op uw leeftijd aan ster ven Ik, antwoordde het kind op zulk een ernstigen toon, dat Agnes er van ontstelde. Ik ben moe en zwak in mijn hoofd, al lachen mama en Constance mij ook uit. Het denken vermoeit mij, en toch moet ik denken. En altijd aan u. is dat niet zonderling Ik geloof dat gij niet gelukkig zijt, en dat spijt mij zo. Ik houd zoveel van u, veel meer als van Constance, die altijd kwaad van li spreekt. Kom, zei Agnes, haar omhelzen de, ge zijt een goed kind, maar laat ons nu over iets anders, iets vrolijker Epreken. Droefheid is niet goed, voor dat moede, zwakke hoofdje. Laat ons Jiever samen uw lievelings bloemen de ïchone rozen bewonderen die heden morgen ontloken zijn. En zo gelukte het haar voor ditmaal het kind aan ha- CITROENPUDDING. Benodigd 6 eiren sap van 3 ci troenen; 1 dl. water of Rijnwijn; ge raspte schil van een citroen; 200 gr. suiker; 18 gr. gelatine. Bereiding De eierdooiers met de suiker tot een dikke witachtige massa roeren, de geraspte citroenschil, het water of de wijn er mede verinengen en de massa al roerend verwarmen, tot zij gebonden is; vervolgens de opge loste gelatine, daarna het stijfgeklopte eiwit toevoegen. De massa onder nu en dan roeren laten bekoelen tot ze bijna stijf is. Haar dan in de geprepa reerde puddingvorm overdoen en laten stijf worden. KEUKENGEHEIMEN. Aardappelen koken is ook een kunst. Een man weet over het algemeen niet hoe zeer hij een huisvrouw moet waar deren als zij haar aardappelen goed weet klaar te maken. Nooit te flouw, nooit te zout, niet te hard, maar vooral niet stukgekookt. Toch gebeurt het de beste huisvrouw j ook wel eens, dat de aardappelen niet naar haar zin zijn. Er werd misschien juist gebeld op het ogenblik dat de aardappelen gaar waren, en eigenlijk afgegoten moesten worden. Moeder de vrouw moet naar de deur, helpt bakker en melkboer en ontdekt wanneer zij terug in de keu ken komt, dat de aardappelen kapot gekookt zijn en dat bovendien het aar dappelwater is overgekookt en gas- of kachelplaat helemaal vuil en bespat- te rd zijn. Dit ongelukje kunt U echter gemak kelijk voorkomen. Wanneer U ziet, dat de aardappelen zullen gaan koken, voegt U er een heel klein klontje bo ter bij. Dit heeft niet alleen voor ge volg, dat het water nu niet over kan» koken, maar de aardappelen gaan ook niet zo gauw stuk. En uw man kijkt niet boos. Probeer het maar eens. Boter blijft in de Zomer langer goed in een potje van aardewerk, wat men dan weer in een schaal met water plaatst. Het water moet regelmatig ver verst. Ook kan men, na de boter met water gekneed te hebben, deze vast in een aardewerk potje drukken en af dekken met een in zout water gedoopt doekje. Is de boter toch ranzig geworden, dan kneden we ze nog eens met melk en een snuifje natron (maagzout). Krijgen we de sterke onaangename smaak op deze manier niet weg, dan smelten we de boter en gebruiken ze voor te bakken en te braden. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Witte meubelen krijgt men weer als nieuw, door ze af te nemen met wat melk. Schroeivlekken kan men verwij deren met een spons of doekje met wa- terstofsuperoxyde in 3 c/c oplossing. Men veegt ermee over de vlek. Vooral in de zon geeft de bewerking een goed resultaat. Parelmoer verliest zijn glans als we het schoonmaken met warm water en zeep. Het beste reinigen we het met koud water en krijt. Komkommerschillen of schijfjes zijn een heel goed middel om mieren te verjagen. Jodiumvlekken verdwijnen met geest van salmiak. HUISHOUDELIJKE N1EU WIGHEID JES. In, Amerika is een instrumentje in de handel gebracht dat, door middel van een chemisch proces, alle keuken afval (zoals koffiedik, theeblaren, groentenresten, enz...) in enkele se- konden vernietigd. Daarbij komt nog dat dit toestelletje nooit verstopt kan geraken. Hoe proper zullen onze goot stenen blijven, als in de naaste toe komst deze hygiënische bakjes ons van over de Oceaan zullen toegestuurd worden. Nog een praktische nieuwigheid is de aardappelschil-machine voor huis houdelijk gebruik. Dit machientje schiit in anderhalf minuut één kilo aardap pelen. Het was te zien op een Londen- se tentoonstelling. Laat ons de hoop koesteren binnenkort ook hier derge lijke, voor de huisvrouw zo praktische hulpmiddelen te kunnen kopen. En hopen we tevens dat de prijs binnen ieders bereik zal zijn. ONS WEKELIJKS PRAATJE. PAS OP OOK IN DE HUISHOUDING BESTAAN GEVAREN Ieder ogenblik van de dag gebeuren er kleine ongevallen, die door onop lettendheid grote gevolgen kunnen hebben. Ook in de huishouding komen dergelijke ongelukjes voor. Vele hier van komen voor rekening van de on voorzichtigheid. Er zijn nu eenmaal huishoudsters, die zo slordig zijn aar dappelschillen en groentenafval op de keukenvloer te laten liggen. Hoe ge makkelijk wordt hierop niet uitgegle den En hoe lastig en onaangenaam kunnen de gevolgen zijn. Nog anderen laten pannen en wasketels met een he ten inhoud zo staan, dat kinderen er zich kunnen aan branden. Weer ande ren hangen wasgoed te drogen bij een brandende kachel. Er zijn echter ook ongelukjes, die de voorzichtigste huis vrouw tegen kan komen, en hier wil ik dan wijzen hoe in de meest voorko mende gevallen gehandeld moet wor den. Een fles, ruit of ander glazen voor werp is gebroken en de glasscherven liggen wijd verspreid over de vloer... Zeer verkeerd is het nu deze scherven met de-hand op te rapen, ook al doet men het nog voorzichtig. Veel beter is het een zachte vloerborstel te nemen en de scherven bijeen te vagen. Doe dit zeer zorgvuldig, want glasscherven hebben de gewoonte veel verder weg te springen dan men verwacht. Begin nooit te dweilen voor ge zeker zijt, dat alle glasscherfjes verwijderd zijn, want deze zeer kleine stukjes en splinters kunnen in de dweil geraken en ons le lijk verwonden bij het uitwringen. Is er per ongeluk toch een scherfje of splinter in de kand gekomen, dan moet men trachten dit zo spoedig mo gelijk te verwijderen. Een splintertrek ker kan hierbij goede diensten bewij zen. Behandel daarna het wondje met jodiumtinctuur en verbind het. Is de verwonding door een grotere scherf vrij diep, of in het gelaat dicht bij het oog, dan mag geen jodiumtinctuur ge bruikt, maar we ontsmetten de wond met Mercurechroom. Een grote scherf, die in het vlees is ingedrongen, mogen re droomerige gedachten te ontrukken. Een maand later was de vakantie ingetreden. Alles was doodstil in d- vertrekken, waar anders de luidruchti ge stemmen der dartele jeugd weer galmden. Er was niemand in het grote huis, dan Agnes en de kleine Nora. Mr. en Mevr Dutour, die met Con stance op reis waren naar het zuiden van Italië hadden de zorg voor hunne jongste dochter aan Mevr. M. opgedra gen, wijl ze haar niet sterk genoef achtten om de reis mede te maken. Agnes was hierover zeer gelukkig Eenzaam en verlaten als ze was, had zich onwillekeurig meer aan het lie ve kind gehecht, als ze zich zelve be wust was. Wederkeerig vond Nora bij haar de sympathie, die zij bij hare ouders en zuster te vergeefs zocht. Deze toch, wereldgezind als ze wa ren, geen ander genot kennende, dan zich in een altijddurende maalstroom van vermaken te werpen, hadden geen begrip van de teergevoeligheid van dit kind. Ze sloegen er geen acht op, dat ze steeds zwakker en zwakker werd. Wie echter de zwakke kringen onder hare ogen, de scherp getekende blauwe aderen op hare slapen gadesloeg, hij kon het zich niet ontkennen, dat de dood reeds zijn stempel op dat jeugdig gelaat had gedrukt. Maar Agnes zag het,en Agnes waak te over haar. Ze had van Jlevr. M. de vergunning verkregen, het kind Dij zich op de kamer te nemen. Dag en nacht verzorgde ze haar met moederlijke teederheid. Ze koesterde haar met de warmte harer liefde, even als men een jeugdige plant koestert m de warmte van het zonnelicht. Maar niettemin zag Agnes haar als ene scha duw voorbijgaan. Op haar verzoek werd een genees heer ontboden. Deze zeide niets, doch schudde het hoofd. En wonderlijk, zij die altijd over den dood gesproken had, had daarvan thans geen het minste denkbeeld. Inte gendeel, ze maakte plannen voor eene toekomst, die ze niet zou beleven. De dokter had nog gisteren nadrukkelijk verklaard, er was geen hoop op her stel. De ziekte was ontaard in een he vige tering, die al hare jeugdige krach ten sloopte. Mevr. M. achtte het haar plicht, de ouders van Nora van hare hopeloozen toestand te verwittigen. Onmiddellijk na de ontvangst dier treurige tijding, keerden deze op hun nen weg terug. 't Lag echter in de raadsbesluiten der Voorzienigheid, dat ze hun kind niet levend zouden wederzien. Het zwakke gesteld der lijderes was niet bestand tegen de hevigheid der ziekte. Agnes had haar al dien tijd niet ver laten. Thans rustte op haar de taak, om dit kind dat haar zo dierbaar was ge worden, dat ze zoo gaarne in 't leven had willen behouden, langzamerhand op den dood voor te bereiden. Met edele zelfverloochening nochtans, en met inspanning al harer krachten, had ze die zwaare taak volbracht. Nora was gereed de aarde en al wat zij lief had te verlaten. Ze had dien morgen voor de eerste en laatste maal haars levens de H. Communie ontvan gen, en in tranen badend stond Agnes wederom aan een sterfbed,. Was het de eerste maal de ouder dom, die zij de tol aan de natuur zag betalen, thans was het de pas ontlui kende jeugd die een prooi des cnver- biddelijken doods zou worden. Kalm en gelaten gaf Leonore haar reine onbevlekte ziel aan haren Schep per weder. In de armen van haar, die thans voor de tweede maal alleen op de wereld stond blies zij haar laatsten adem uit. IV. VEREENIGD. Het leven van Agnes was thans nog eentoniger dan voorheen. Nora s dood had een niet te vervullen leegte in hare omgeving achtergelaten. Nu eerst gevoelde zij, hoe innig ze aan dat kind gehecht was geweest. De familie Dutour, was op het ver nemen der doodstijdng niet terugge keerd. Hoewel Agnes dus van de ver nederende behandeling van Constance bevrijd was, scheen het haar soms toe, dat ze naar haar verlangde, hoe onge rijmd baar zulks ook mocht voorko men. 't Was de behoefte van haar lief hebbend hart, om zich aan iemand te hechten, die zich ondanks haar zelve deed gevoelen. Wel was mevr. M. haar een harte lijke vriendin, maar Agnes ziel was be droefd door de veronachtzaming haars vaders. Het bewustzijn dat ze aan spraak had op zijne liefde, was haar een oorzaak van bittere smart. Soms bekroop haar wel eens de angst, dat ze niet goed gehandeld had, en dat haar vader met reden op haar vergramd was. Zulke ogenblikken waren in de laatste tijd niet zeldzaam, en wat ze dan ook leed is niet te beschrijven. Immer stond haar het toornig gelaat haars vaders voor ogen, en ze sidderde onder zijn strengen blik. Dan weder veranderde het als door een toover- slag in het vreedzame, geliefde aange zicht van den aangebeden leidsman harer kindsheid, en oogenblikkelijk keerde de rust in haar onstelde ziel weder. Dat echter deze veelvuldige aandoeningen haar lichaam sloopten, was even zichtbaar als natuurlijk. Hare blozende wangen verbleekten, hare schitterende ogen werden dof, haar ge- heele wezen ging gebukt onder den last die daar drukte. Ze was echter een voorbeeld van geduld en zachtmoedigheid. Nimmer kwam er een enkele klacht over hare lippen, en waarover ook zou ze zich beklagen Hij, die de oorzaak van ha re smart was, lag haar te nauw aan het harte, dat dan dat ze hem zou willen beschuldigen. Daarbij, ze had vrijwil lig dit leven verkozen, ze moest dus ook tevreden zijn. En dat was ze. 't Waren niet de verloren rijkdom men waar naar ze haakte, t was geen weeldrig leven dat ze betreurde, neen, 't was liefde die zij behoefde, 't was het vaderhart waarnaar ze reikhalzend smachtte. De treurige gebeurtenissen, die el kander zo snel waren opgevolgd, had den haar anders zo sterken geest ge knakt, en niet dan met de grootste in spanning kon ze hare plichten vervul len. De godsdienst was haar enigen troost. Dagelijks stortte ze haar hait uit voor Hem die gezegd heeft Kom allen tot mij die belast en beladen zijt, en ik zal u verkwikken. De tijd die alles heelt, genas ook

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2