1 Belgische prank ontsnapt aan buitenlands complot Dhr Duvieusart 5c Prognv De Kroning komt zo spoedig mogelijk temg PIERLALA a itsmanesaBssoEï a t- j] ma EN OMSTREKEN [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week Nummer 52 Donderdag 29 Juni 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. n' 881.72 7' Jaarg 1,25 fr. 't Nr. DE EUROPESE BETALINGSU NIE Nu alles goed afgelopen is, in Bel- J gië dank zij de energieke houding van j de regering en van dhr Van Zeeland j in 't bijzonder, niet boven zijn krach ten zal belast worden in de Europese Betalingsunie, die vanaf 1 Juli in wer- king zal treden, kan men zich afvragen welke de diepere achtergrond was van het plotse verstrakken van de Belgi sche houding tijdens de onderhande lingen, die vorige week te Parijs plaats grepen. BEDREIGING VOOR ONZE MUNT. Eenvoudig deze, dat de Belgische regering, zoals ieder andere in haar plaats, weigerde van voorstellen te aanvaarden, die op halflange termijn een devaluatie van de munt zouden be tekenen. Inderdaad, men vroeg België het peulschilletje van een krediet van 433 millioen dollar, of 21,7 milliard frs te verlenen aan de Europese Belalingsu- nie. Op voorhand was practisch zeker dat dit krediet zou uitgeput geraken, vermits België cretiteur is t.o.v. bijna alle Marshall-landen. Dat zou beteke nen dat België voor méér dan 20 mil liard frs. krediet aan het buitenland zou verlenen, die de Belgische rege ring in het binnenland voor een goed deel door een pure inflatie had moe ten dekken. Kan men zich voorstellen welke ge weldige inflatorische druk dat zou uit oefenen op de ganse monetaire struc tuur van een klein land als België De Belgische 'billettepcirculatie be draagt op dit ogenblik circa 88 mil liard frs. Welk land zou kunnen aan vaarden een kortlopend krediet aan het buitenland toe te staan, gelijk aan 25 procent van zijn biljettenomloop. Dat zou eenvoudig weg zelfmoord be tekenen, beginnend met een ongebrei delde inflatie, gaande langs een breuk in het duur bevochten priis- en loon- evenwicht, en bekroond door een de valuatie, die wellicht de noodlottige spiraalbeweging nog niet tot staan zou brengen. Men mag dan ook zeggen dat de houding, die dhr Van Zeeland, Bel gisch Minister van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft aangenomen en die door de regering werd bekrachtigd, eenvou digweg de frank gered heeft. Naar ons weten heeft de linkse pers, waarin re gelmatig met kwade trouw dhr Van Zeeland wordt voorgesteld als de man van de devaluaties, er zich wel voor gewacht dal uitzicht van de kwestie naar voor te brengen. EEN COMPLOT Waar hadden de experten van de E.O.E.C. dat fantastisch cijfer van 433 millioen dollar uitgehaald Ze hebben eenvoudig voor ieder land 15 procent genomen van de jaar lijkse totale export-cijfers (zichtbaar en onzichtbaar) i.p.v. bv. te steunen op de financiële structuur en het natio naal inkomen. Vermits voor België echter de globale export voor ongeveer 55 procent tussenkomst in het jaarlijk se nationale inkomen, zou België een krediet moeten verlenen dat meer dan 8 van het jaarlijkse globale inko men vertegenwoordigt. Voor andere landen, die b.v. slechts 10 c/o van hun nationaal inkomen halen uit de inter nationale handel, 'heeft het aangewen de criterium tot gevolg dat zij slechts verplicht zouden zijn tot een krediet, gelijk aan 1.5 van hun 'nkomen. Men ziet dat de lasten werkelijk al te ongelijk verdeeld worden. In bevoegde Belgische kringen, vraagt men zich af of het werkelijk te goeder trouw is geweest, dat de tech nici te Parijs een zo gebrekkig criterium hebben uitgekozen. Na het tendentieuse UNO verslag van voor enkele weken, waarin België tegen alle objectieve gegevens in, de flatie werd aangewreven, begint men er enigszins aan te twijfelen. België heeft gedurende de jongste jaren een grote inspanning gedaan op j ekonomisch en financieel gebied, die tot gevolg heeft gehad dat de frank één der sterkste munten ter wereld is geworden. Deze inspanning werd uitge werkt langs een klassieke, vrijheidsge-1 zinde politiek die niet de gunst heeft van sommige socialistisch gerichte lan den in Europa. In die landen voorspelt men sinds geruime tijd het nakend fail lissement van het Belgische experi ment. De werkelijkheid blijft echter heel anders. België's economische toestand blijft sterk. Niettegenstaande de frank in September 1949 in veel bescheide ner mate devalueerde dan de meest Europese munten, blijven de Belgische prijzen op de wereldmarkten concure- rend. De betalingsbalans vertoonde tij dens 1 949 een boni van circa 6 mil liard frs. De Belgische arbeider is de best be taalde van Europa geworden. Het belangrijkste gevaar dat de Bel gische frank, en meteen de Belgische welvaart kan bedreigen, is een buiten landse drukking die ons land tot infla tie zou brengen. De nieuwe Belgische regering heeft door de stugge houding van haar ver tegenwoordigers te Parijs dat gevaar afgeweerd. Dat betekent een eerste post op haar actief. J. v. W. o MINISTERIE VAN ECONO MISCHE ZAKEN VERWIT TIGT DE VREEMDELINGEN Het ministerie van Economische Za ken en Middenstand heeft reeds me nigmaal de aandacht van de vreemde lingen gevestigd op de verplichtingen, hun opgelegd door het koninklijk be sluit van 16 November 1939, houden de regeling van de beroepsbedrijvig heid der vreemdelingen. Ieder vreemdeling, die op het grond gebied van het rijk een ambacht, een beroep of om 't even welke bedrijvig heid van winstgevende aard uitoefent, moet houder zijn van een regelmatige verblijfstitel of van een document of visum waarbij hij gemachtigd wordt in België te reizen. De vreemdeling die een winstgevende bedrijvigheid uitoefent, moet houder zijn van een beroepskaart, in geval hij niet onderworpen is aan de verplich ting hetzij houder te zijn van de «ar beidsvergunning» afgeleverd door het ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg, hetzij van een toelating leurhan- del te drijven, afgeleverd door het mi nisterie van Economische Zaken en Middenstand. Niettegenstaande de aanmaningen ran het ministerie van Economische Zaken en Middenstand, verwaarlozen tal van vreemdelingen zich aan deze regeling te onderwerpen, zodat dage lijks talrijke processen-verbaal worden opgemaakt tegen de inovertreding van deze regeling bevonden personen. Nogmaals acht het ministerie van Economische Zaken en Middenstand het nodig de aandacht der belangheb benden te vestigen op de hun opge legde verplichtingen en raadt hun aan zich zo spoedig mogelijk er naar te schikken. De buitenlanders, die gemachtigd zijn hun aanvraag om een beroeps*- kaart in Belgie in te dienen, kunnen de formulieren «ad hoe» bekomen bij het gemeentebestuur van hun verblijfplaats De vreemdelingen, die reeds in het bezit zijn van een beroepskaart, wor den er eveneens attent opgemaakt dat ze tijdig hun aanvraag tot hernieuwing van hun beroepskaart behoren in te dienen. Deze kaart is slechts voor ma ximum twee jaar geldig. De vreemdeling die een beroeps kaart bezit, is verplicht, door tussen*" komst van het gemeentebestuur zijner woonplaat^, een aanvraga in te die nen, bijaldien hij zinnens is van be- beroep of ambacht te veranderen, of wel wanneer de gegevens vermeld op diens beroepskaart zouden dienen ge wijzigd te worden. Een vreemdeling mag geen zelfstan dige winstgevende aktiviteit aanvan gen, zolang hij niet in het bezit is van de beroepskaart. Het volstaat niet de aanvraag hiertoe te hebben eedaan. De vreemdelingen worden er aan herinnerd, dat ze door de Raad voor Economisch Onderzoek inzake vreem delingen kunnen verplicht worden het land te verlaten en dit binnen twintig dagen volgend op de betekening van de uitspraak of van de bekendmaking ervan in het Belgisch Staatsblad. De vreemdeling, die voormeld be sluit overtreedt, kan geen toelating be komen om zijn bedrijf te likwideren. ALS DE SOCIALISTEN CONGRESS EREN £)e socialisten zijn in nationaal con gres samen gekomen. Dat «nationale» m:.g gerust worden weggelaten. Het had immers met na tionaal weinig uitstaa tS. Het heeft amper drie uur geduurd. Na drie uur was n.én uitgedreigd. Wat kon men er Tamers vertellen Reeds vóór de volksraadpleging had den de socio's reeds al hun gal uitge spuwd op Koning er. C.V.P. Elet zelf* de te herhalen was ook de enigste re den waarom ze con&resseerden. Men is natuurlijk begonnen met het wierook vat te zwa iën naar eigen hoofden. Dat dit congres var heel weinig be lang was heeft de afwezigheid van Spaak en Rolin gen- Sgzaam bewezen. Omtrent de afwezigheid van Spaak doqn er verschillende geruchten de ronde. Er wordt o.a. verted dat Spaak door dhr. Buset de raad rpreeg zijn dikke- buik maar niet te to: Sn. Buset is de mening toe gedaan d. t Spaak in oppo sitie geen pijp tab .'ik waard is. Hij praat steeds zijn mo. d voorbij. Naar het schijnt zou Spaak sedert zijn werk loosheid zijn zenuwenniet meer mees ter kunnen. Anderen beweren dat Spaak naar het buitenland vertrekken is cm bij zijne vrienden aldaar èens te gaan in formeren of zij somsj aan zijn opvol ger, dhr. Van Zeelanf, hun neus niet voorbij gepraat hebbeji. Die 233 mil lioen dollar die Minister Van Zeeland heeft weten te redden maken Spaak geweldig ongerust. Dergelijke slag hebben wij immers* nooit weten te win nen ten tijde van Spaaks glorietijd perk. Nog anderen L .Cyen. dat Spaak nog moeilijk uit het buitenland te hou den is. Het is hem hier te eng, te petite- rig en zijn hart is meer aan het bui tenland gehecht dan aan eigen vader land. Zoals het Van Acker warm krijgt sedert Minister Segers zijn werk over genomen heeft, zo ook zou het Van Acker eens kunnen warm krijgen nu zijn opvolger de boel eens aan het on derzoeken is. Onder de socialisten zijn er enkelen die zich aan een circus mogen verhu ren ais jongleur. Niemand beter dan de socialisten kunnen met cijfers jongle ren. Lees eens in hun verslag hoe zij de 58 c/c van bij de volksraadpleging en nu de volstrekte meerderheid der C.V. P. uitleggen. Als de socialistische le den zo'n kleuter-onderwijs als klinken de munt aannemen dan is het hoog tijd dat de socialisten voor hun partijgeno ten enkele bewaarscholen oprichten met verplichtend schoolgaan. Ze scher men toch zo graag met de 52 c/c die de oppositie partijën samen behaalden. Een zeer magere troost wanneer men ook beroep moet doen op de nog be haalde stemmen der communisten. Is de schrik van Spaak voor de commu nisten misschien over Heel die woordenkramerij over de koningskwestie bewijst alleen dat de socialisten bereid zijn zich aan de grondwettelijkheid niet te onderwer pen. Natuurlijk, alhoewel zij dat menen, is dat toch maar grootspraak. Zij we ten genoeg dat hun fameus actie-comi té meer op papier bestaat dan het ir werkelijkheid betekent. Er blijven nog altijd die duizende socialistische «ja» stemmers van bij de volksraadpleging. Zouden deze mensen misschien bereid zijn om die dwaze oppositie tegen de Koning te steunen. Eens de Koning te rug bestaat er toch iets dat wij majes teitsschennis noemen. Van Buset zullen we alleen dit zeg gen dat we hem het genoegen laten hetwelk hij tijdens dat Congres geno ten heeft. We weten immers dat die man steeds tevreden is over zichzelf wanneer hij eens zijn gal heeft mogen uitspuwen. Ja; Buset, wij gunnen u dat genoegen en voor de rest Iaat het ons koud en vagen wij ons hielen aan uwe heilige opstand. Of denkt Buset soms dat al diegenen die met zijn dwaas gepraat niet ac- coord gaan, tijdens zijn beloofde op stand. met de handen in de zakken zul len staan toezien PIERLALA, Eerste-minister Duvieusart heeft te Geneve verklaart, dat hij Zondag een eerste onderhoud met Koning Leopold heeft gehad. Hij heeft er aan toege voegd d^t de Koning vroeger dan hij gedacht had uit Italië was teruggekeerd en dat de Vorst hem telefonisch had verzocht, bij hem te komen. Dhr Duvieusart begaf zich dien:voI- gens omstreeks 22 uur bij de Vorst. Het onderhoud heeft ongeveer een uur geduurd. «Vanochtend te 1 1 uur begeef ik mij opnieuw bij de Koning en wij zul len niet alleen handelen over de Ko ningskwestie, maar eveneens over alle vraagstukken die in Belgie op een op lossing wachten, zo zeide de eerste-mi nister verder. DE PARLEMENTAIRE PROCEDURE Dhr Duvieusart heeft er aan toege voegd, dat hij niet weet wanneer het debat betreffende de wet van 1945 in zake de onmogelijkheid te regeren voor de verenigde Kamers van het Bei- gische Parlement zal beginnen. Vooraf moet mijn regering haar ver klaring over de algemene politiek voor elke Kamer afzonderlijk verdedigen. Zulks zal Woensdag geschieden voor. de Kamer. Als wij het vertrouwen krijgen van de Kamer, zullen wij de regeringsverklaring voor de .oenaat brengen. Als wij in beide Kamers af zonderlijk het vertrouwen krijgen, dan zullen wij deze samen bijeen roepen om de wet van 1945 te bespreken. Ik twijfel er aan, zo besloot hij dat het debat over de Koningskwesr tie nog voor het einde van de volgen de week zal kunnen beginnen. Op een 'vrdag betreffende de socia listische verklaring in verband met de terugkeer van Koning Leopold, ant woordde dhr Duvieusart, dat hij voor het geval dat de Koning zijn preroga tieven 2ou hervatten, geen ernstige wanordelijkheden voorziet. De eerste- ministgr heeft er nog aan toegevoegd dat hij Maandagavond met de trein, die omstreeks 20 uur uit Genève ver trekt, naar Brussel zal terugkeren. OPNIEUW BIJ DE KONING. Te 11 u. heeft dhr Weemaes, secre taris van Leopold III dhr. Duvieusart, eerste-minister, in zijn hotel afgehaald, om zich met 'nem naar Pitgiïy i.e uegc- ven. DE BESPREKINGEN GAAN VERDER Dhr. Jean Duvieusart verliet te 1 2 u. 30 de residentie van Koning Leopold en ging naar het Hotel des Bergues, dat hij 20 minuten later verliet om naar Pregny terug te keren, waar hij met Koning Leopold het maal gebruikte en de besprekingen voortzette. Hij weigerde commentaar uit te brengen op de vorderingen der bespre kingen. Hij verklaarde evenwel, dat hij waarschijnlijk heden namiddag er me de zal klaar zijn. Professor Jacques Pirenne, persoon lijk adviseur van de Koning vertoeft eveneens te Pregny. TERUGKOMST PER VLIEGTUIG Na zijn besprekingen met Koning Leopold heeft de Belgische eerste- minister Duvieusart Maandagnamiddag te Genève verklaart, dat zo het parle ment zich ten gunste van de Koning uitspreekt, deze zo spoedig mogelijk naar Belgie zal terugkeren. Hij voegde er aan toe Er is nog niets geregeld met het oog op zijn te rugkomst, doch ik meen dat hij per vliegtuig zal terugkeren. WIJ ZULLEN HET HOOFD BIEDEN AAN DE MINDERHEID Toen dhr Duvieusart 's Konings vil la verliet, trok daar juist de rennerska ravaan van de Ronde van Zwitserland j voorbij. Daar het verkeer op dit weg- j vak onderbroken was, heeft de Eerste - Minister zich verplicht gezien te voet j van "Le Reposoir,, naar zijn hotel te Genève, zijnde zowat 8 km. terug te keren. Bij zijn aankomst aldaar heeft hij verklaard, dat hij na de lunch een nieuw onderhoud met de Koning zou hebben. De premier weigerde te zeggen of de Koning enige verklaring had afge legd aangaande de kwestie van de overdracht zijner prerogatieven aan de kroonprins, doch antwoordde indirect op de;betreffende vragen van de ver slaggevers door te zeggen dat de situa tie «geheel gewijzigd was sedert de vorst voor de eerste maal dit aanbod deed»'. Sedert dat aanbod werd gedaan, zo zeide dhr Duvieusart, heeft een natio nale verkiezing plaats gehad en is een meerderheidspartij gekozen Hij zeg de dat een voorgaande Belgische rege ring er in geslaagd was negen maanden televen met een meerderheid van slechts een zetel. "Verder verklaarde hij dat niemand vroeg zijn mening omtrent 's Konings terugkeer te wijzigen en dat hij het natuurlijk vond dat de socialistische partij de Koning met legale midde len zou bestrijden. Hij liet blijken dat de Belgische re gering zou kunnen voortgaan te func tioneren. zelfs wanneer de socialisten zich uit het parlement zouden terug trekken. Dhr Duvieusart vervolgde Ik heb de Koning de opvatting van de rege ring medegedeeld en wij hebben ook de economische en politieke proble men van het land besproken. Ik heb de Koning eveneens op de hoogte ge bracht van het standpunt der onder scheiden partijen De Eerstee-Minister zei bovendien, dat de regering gereed was om het hoofd te bieden aan een minderheid, die niet instemt met de terugkeer van de Koning. Het is vanzelfsprekend, dat wij allen het rviet eens zijn. doch wij menen dat de oppositie alleen wettelijke mid delen zal gebruiken om uiting te geven aan haar standpunt zo voegde hij hieraan toe. Dhr Duvieusart heeft bevestigd dat de Verenigde Kamers zich waarschijn lijk in de loop van de volgende week zullen uitspreken over het einde van de onmogelijkheid te regeren. De Koning zal vergezeld van Prins Boudewijn waarschijnlijk per vliegtuig naar Brussel terugkeren, de modalitei ten voor de terugkeer van de Koning in het land zijn nog niet vastgesteld doch dhr Duvieusart meent, dat gezien de huidige toestand, zowel zij die zich verheugen over de terugkeer van de Koning, als zij die zich hiertegen ver zetten hun gevoelens zullen dienen te beheersen. In een werkelijk democra tisch land als Belgie hebben alle oppo sities recht van bestaan, indien zij bin nen de wettelijkheid blijven. De rege ring die een homogene regering is, kan best het land besturen. Dit verschijnsel zien wij trouwens op dit ogenblik in verscheiden landen. Nadat de Koningskwestie op grond wettelijke wijze zal opgelost zijn staat de regering een zware taak te wachten en zij zal deze vervullen zo lang zij het vertrouwen van het parlement geniet. Tot besluit verklaarde de Belgische premier, dat hij meende niet meer naar Genève te zullen moeten terugkeren. WET OP BOUWPREMIEN ZAL WORDEN VERLENGD DE FISCALE ONTLASTING VOOR DE GROTE GEZINNEN Op het provinciaal congres van de grote gezinnen van West-Vlaanderen te Blankenberge sprak minister De Taeye een belangrijke rede uit. Over de woningpolitiek zei de mi nister van Volksgezondheid en het Ge zin dat de wet op de bcuwpremie die zijn naam draagt na de bouw van 30.000 huizen geen einde zal nemen, maar dat hij borg staat dat deze wet verlengd zal worden en dat hij tevens zal op aansturen om de wet ook uit te breiden tot de zelfstandige ar beider of niet-loontrekkenden. De fiscale ontlastingen voor grote gezinnen moet een werkelijkheid wor den, zo verklaarde de minister. door minister Eyskens. Jammer genoeg werd het nog niet doorgevoerd. Minister De Taeye betoogde dat er veel kans bestaat dat het wetsontwerp Eyskens weldra de Wet-Van Houtte zal worden. Op een vraag van oud-minist<^- Van Isacker, verklaarde minister De Taeye, dat de Bond van de Grote Gezinnen op hem kon rekenen voor het bekomen van een nieuwe schijf van 100 millioen franken voor het woningfonds van ae bond. Een plan werd reeds ontworpen vermeld. DIOCESANE BEDEVAART VAN GENT NAAR O. L. VROUW VAN LOURDES, van 19 tot 27 Juli 5 treinen, langs LISIEUX, LOURDES met stilstand te DAX en PAU. Inlichtingen Bij Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet te Aalst of bij de plaatselijke afgevaar digden op de aanplakbrieven

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1