De Verenigde Staten beslissen Zuid-Korea te steunen AAN DE REDACTIE VAN DE GAZET VAN AALST verkeersongeval: £^$M8Betó8BB8a vrouwtje. De kunst is juist om met zo weinig mogelijk uitgaven, met cie din gen die we reeds hebben, alles in te richten. Daarvoor gaan we eerst eens een inspectietocht op zolder houden, of zo we geen zolder hebben, op de plaats, waar we oude rommel, die om de een of ander reden niet meer gbruikt wordt bewaren. Daar vinden we vast wel ver scheidene voorwerpen, die prachtig van pas komen. Daar zijn bijvoorbeeld een paar oude rieten stoelen, die jaren geleden mode waren en hun plaats had den in een waranda. Toen de mode echter zakelijker en strenger werd,wer den ze als ouderwets naar de rommel plaats verbannen. Nu halen we ze ech ter weer te voorschijn; omdat het prachtige tuinmeubelen vormen. Eerst moeten ze schoongemaakt worden.Zijn de stoelen zeer smerig, dan maakt men ze schoon met zeepsop en vernist ze in het uiterste geval met spiritusvernis. Ook het rieten of bamboetheetafeltje, dat in diezelfde tijd mode was, wordt een onderdeel van het tuinameuble- ment. In de donkere kleur die het heeft, kunnen we ze echter niet ge bruiken en daarom kopen we een pot je witte dekverf en schilderen het meu beltje. Is één keer niet genoeg, blijft de kleur wat groezelig, wel, geen nood, een tweede laagje verf brengt stellig het gewenste effect* Heel goed kunnen we ook de ouder wetse rieten of houten langwerpige bloembakken gebruiken, die vroeger in geen enkele kamer ontbraken. Witte verf is het middel, waarmede we tot ons doel komen; nl. een fleurig tuin- ameublement. Heeft men voldoende meubeltjes (vergeet niet de kleine voetbakjes, die ook een schilderbeurt krijgen), dan gaan we aan de comple tering. Een tuinameublement zonder vrolijke cretonnen kussens en een aar dig tafelkleedje is niet volledig. Maar ook hiervoor behoeft u geen grote uit gaven te doen; cretonne, was, licht- en zonecht, kost tegenwoordig niet zoveel meer. Iedere vrouw, of ze er al of niet aanspraak op maakt handig te zijn, kan wel kussenovertrekjes en een tafel kleedje maken. Willen we ons beschermen tegen de •brandende zon, dan hebben we hier voor een prachtmiddel in de reusachti ge parasols, die buitengewoon vrolijk staan. Wil men 's avonds een poosje in de schemering blijven zitten, en is het aanbrengen van electrisch licht niet mogelijk, dan nemen we een paar lam pions, die altijd modern en... roman tisch zijn» TANTE DINA. [(Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden), NEDERLANDSE TEELT ONDER GLAS UITGEBREID De totale met glas bedekte opper vlakte, waarop groenten en fruit wor den geteeld heeft thans in Nederland het peil van Mei 1939 bereikt. De groenteteelt onder glas breidde zich uit van 1926 ha tot 2177 ha. De teelt van tomaten nam toe met bijna 100 ha. die van komkommers onder glas steeg met 138 ha. Fruitteelt onder glas werd ingekrompen met ongeveer 60 ha. wel ke inkrimping voornamelijk betrekking heeft op druiven, perziken en pruimen. mijne zou mogen noemen, om de plaats te vervullen van haar, die mij in mij no prilste jeugd ontnomen werd. Thans is dat ogenblik daar, zult ge mij nu van u stooten Kunt ge mijne liefde, mijne gehoorzaamheid versmaden O in den naam van haar, die ons beiden zoo dierbaar was weiger mij niet. De ziel van uw te vroeg ontslapen lieveling waart om ons heen, zij voegt hare be den bij de mijne, o verstoot mij niet, vergun mij u den zoeten naam van moeder te geven. Weenende ving Mevr. Dutour het lieve meisje, dat van overspanning aan alle leden beefde, in hare armen op. Tegen zulk een pleitrede was ook haar hart niet bestand. Wederom had Agnes overwonnen, wederom stond zij zegevierend in den strijd tegen haar gevoerd. Niettegenstaande de drukke zorgen die hen van alle kanten omringden, was er dien avond geen gelukkiger ge zin, dan dat van den heer Dutour. De inwendige vrede was nedergehaald die trotsche wereldschgezinde harten, en wel mocht Agnes tevreden zijn, over de overwinning door haar be haald. Nederig als altijd, kende zij ech ter alle eer toe aan Hem, die haar ge bed had verhoord, en nummer was er welgemeender dankzegging uit haar I dankbaar hart opwaarts gestegen, da*j I in dezen veelbewogen avond. Ook haar grootvader werd in dat gebed niet vergeten, en kwam ook al de ge dachte bij haar op, o dat hij dezen dcig had mogen beleven.» toch misgun de ze hem zijne rust niet. Ze was er van overtuigd, dat hij van uit den He mel met welggevallen op haar neder- zag. 3LOT yOJ .GT. ONZE LANDBOUW BELEEFT EEN CRITIEKE TIJD. De christelijk georganiseerde boeren van de Dendervallei in vergadering te Ninove, gaven ons uitdrukkelijk de opdracht hunne belangen verder te be hartigen. Wij hebben het mandaat aanvaard en wij zullen in de toekomst, gemandateerd, doen wat wij van 1946 af spontaan hebben gedaan, in de over tuiging, dat een CVP mandataris te verdedigen heeft, daar waar hulp en verdediging het meest dringend zijn, voor welke stand het ook weze. Gezien de nieuwe regeringsploeg startensklaar is, gezien de uitzonderlij ke moeilijkheden, waarmede landbou wers en tuinierders momenteel te wor stelen hebben, aanzien wij het als on ze plicht, de regering en inzonder de heer Minister van Landbouw in dit S.O. S. bericht attent te maken op de on houdbare situatie van vele van onze boeren. Wij hebben dat gisteren persoonlijk mondeling gedaan te Brussel, sa men met enkele collega's van de CVP- landbouwcommissie. Onze tussenkomst kwam neer op wat hier samengevat olgt Wij vragen de regering Duvieusart goed te willen onthouden, dat van 300.000 boeren in ons land er 200.000 zijn, die geen 5 ha. grond uitbaten en die bijgevolg in 't algemeen noch van een gunstige tarweprijs noch van de prijs der suikerbieten profiteren. De industriële teelten uitgezonderd vlas, cichorei, tabak en hop worden voornamelijk op kleine bedrijven ge teeld en zouden veel kunnen goed maken zó de genoemde teelten maar renderend waren. Een paar maanden geleden hebben wij de heer Minister van Landbouw een gedocumenteerde studie over de specialisatieteelten over gemaakt, waarin ontegensprekelijk bewezen wordt dat de hopteelt, de ta- bakkweek, de teelt van geneeskundige kruiden en de snijbloementeelt ge doemd zijn te verdwijnen, indien er van regeringszijde niet ingegrepen en gesteund wordt. Voegen we daarbij de inzinking van de vleesprijzen en van de zuivelpro ducten, de rampspoedige toestand van onze groenten- en fruitmarkt en U zult toegeven, dat ondanks het harde wer ken en de grote soberheid er armoede heerst bij zeer veel boeren. Wij menen iets te begrijpen van de oorzaken der vele moeilijkheden en wij geven toe, dat ze niet in één hand omdraai zijn weg "te nemen. Wij veroorloven ons nochtans de heer Minister enkele suggesties voor te leggen. Wij hebben de vrijheid in de land bouw helpen veroveren; maar dat heb ben we niet bedoeld en ook niet ge wild, datgene, wat wij nu hebben. In Nederland is er nog altijd een sterk dirigisme in zwang én in de voortbrengst én in de uitvoer. Wij vragen voor Belgie geenszins dezelfde staatsinmenging, we veroor delen ze als schadelijk op lange ter mijn, daar ze alle persoonlijke initia tieven doodt. Maar wij hebben een wijze oriënta tie in uitvoer én in voortbrengst nodig of wij vergaan. De verwezenlijking van Benelux stelt de Belgische landbouw voor zwa re problemen. Het verschil tussen de kostprijzen in Belgie en in Nederland is ongunstig voor ons land. De groot ste inspanning zal van Belgische zijde dienen geleverd. Zij zal vooral gericht moeten zijn op de indrukking van de kostprijs. De lagere prijs der Neder landse landbouwproducten kan wor den verklaard door de overheidssub- idien, de lagere winstmarge en door de verder doorgedreven rationalisatie en mechanisatie. Ondertussen stellen we in Begie vast: verhoging van lonen, prijsverhoging van meststoffen; dit zijn alleszins geen gunstige elementen in de beoogde kost prijsverlaging. De Minister van Land bouw moet in Belgie over de macht beschikken de in- en uitvoer van land bouwproducten te regelen in net raam der akkoorden; hij moet vlug kun nen ingrijpen. Dan zullen er einde Juni geen inge voerde kersen onze markten overrom pelen als onze eigen kersen op onze boomgaarden hangen te rotten, enz. enz. te lang om te melden. Onze regering moet dus een duide lijke landbouwpolitiek hebben; wij moeten de markt in Duitsland opnieuw veroveren; wij hoeven niet langs Ne derland om Duitsland te bevoorraden met een korting van 20 voor de Ne derlanders. Duitsland was voor de oorlog voor Belgie een goed afnemer van onze landbouwproducten. Dit land heeft thans grote behoeften. Wij moeten, het koste wat het wil, er terug binnen; en er is veel vraag naar onze landbouw producten. Samengevat zeggen wij tot de rege ring Eist de volledige toepassing van het protocol met Nederland; wij willen góed en mild zijn, maar wij willen in geen geval gedupeerd worden, ook niet voor onze Noorderburen. Houdt de prijs van tarwe en suikerbieten op het peil van 1949; maar weet, dat de lees- en melkproductie, de levens bronnen zijn van de meeste boeren, en dat die productie zodanig gestegen is, dat goede waakzaamheid geboden is en afzetgebieden noodzakelijk worden, kortom dat er aan uitvoer moet ge dacht worden in plaats van aan invoer. Als de actieve landbouwbevolking Belgie 1 7 op 12 van de totale bevolking gevallen is tussen de jaren 1930 tot 1947 hapert er iets ernstigs. Dan wordt het inderdaad een land vlucht. Wij zullen ons inspannen om een vooruitstrevende sociale landbouwpoli- ^-AI fc.KL>A tiek te realiseren waarbij kindertoesla DE HUISHUURWET VER LENGD TOT 31 DECEMBER In de Kamer van Dinsdag werden de artikelen van het wetsontwerp tot verlenging der huishuurwet zonder wij ziging goedgekeurd. Het ontwerp tot verlenging der huis huurwet tot 31 December 1950 wordt aangenomen met 193 stemmen tegen 5 onthoudingen. AALSTERNAARS PER FIETS NAAR ROME. 1ste Vervolg. 20 MEI. Vanmorgen te Oberammergau te gen ouderdomspensioenen enz. aan kwart voor elf aangekomen. «mdaag de niet-loontrekkenden worden verbe- 68 km. Kilometric wijst in totaal terd om eens de gelijkheid te bereiken dit van Maandag-middag tot deze mid- met de loontrekkende. dag, of een gemiddelde van 174 km Nog andere problemen zijn gesteld.'per dag. V^ij komen er op terug. I Zitten thans in onze tent van c.e Er is werk op de plank. Wij starten. Zeltjugendherberg en t ziet er hier Steunt ons. j goed uit. We werden verwacht en mét Volksvertegenwoordiger, open armen ontvangen. De eerste brief Albert Van den Berghe. DE OORLOG IN AZIE Dinsdagnamiddag hebben de Vere- welke ze kregen was de mijne (in Fe bruari). Thans komen er gemiddeld honderd per dag. Hier zijn drie Aus-;pij Metro-Goldwyn-Mayer ontmoet die DONDERDAG 25 MEI. Bleven tot 'c middags te Venetië met zijn Piazza San Marco, zijn Pa' z- zo Duca.e, »:ijn gondeh, z:jn duiven, zijn charlatans en zijn vuile straatje. Te Padua de basiliek van Si. Anto- nius bezocht. Aan de woekerende cn bedriegende oude vrouwen die achter een tentenkraam de brave bedevaar ders beetnemen, eens goed de waar heid gezegd (of in eik geval gepro beerd te zeggen). Effenaf tot Ferrara doorgereden waar we vanavond in een Comitata eten kregen op kosten van de Paus. We staan nu 56 km. voor, op ens reis plan. Slapen in het studententehub. Vandaag 1 18 km. Totaal sedert Aalst: 1426. VRIJDAG 26 MEI. Gans de dag langs de baan gereden waar gisteren de Ronde van Italië voorbij kwam. Tot in het kleinste dorp is het asfalt witgekalkt met de namen Coppi en Bartali, en soms nog anderen, tientallen malen herhaald. Soms is het zo erg als bij ons voor een volksraad pleging. En dat wil wat zeggen. In het dorpje Livergnano, w?ar he vig gevochten werd in 1945, op 't on verwachts de grootste film-maatschap- tralische meisjes en verder jongens uit alle delen van Duitsland. De correspondent van United Press zag onze fietsen vol bagage en belgisch vlagje en nam er foto's van. Die ko Staten, bij monde van President men nu in de grote wereldbladen, bit Truman, beslist niet langer onverschil- j het onderschrift zullen de lezers verne- lig te kunnen blijven tegenover de men dat twee Vlamingen naar Rome kommunistische agressie in Zuid-Korea. Zonder officieel de oorlog te ver klaren aan Noord-Korea hebben d Amerikanen aan eenheden van de U-S-1 voor Amerikanen. Ben vanavond Hans Schweighofer (Judas) geweest fietsen. Fietsen zelf hersteld zo goed als t kon. Verschillende malen tolk gespeeld bij vloot en luchtmacht bevel gegeven on middellijk in actie te treden en hun en 1 0 minuten gepraat. steun te verlenen aan de Zuid-Koreaan- minzaam en wist ^niet^ waar^ Hij is zeer hij het had se troepen. President Lruman gaf deze toen hij vernam dat ik per fiets uit Bel- bevelen als opperbevelhebber der gie kwam om de Passiespelen te zien. Amerikaans:: strijdkrachten. I Hij vindt dat hij op kunstgebied de Ondertussen kwamen over de toe- stand in Korea verwarde berichten bin nen. Nadat uit verscheidene bronnen j was gemeld dat de Noord-Koreaanse aanvallers de Zuid-Koreaanse noofd- stad Seoel waren binnengerukt, werd dit bericht tegengesproken. Het schijnt dat de rode aanvallers zich reeds in de voorsteden van Seoel bevonden, toen rol heeft. We zullen zien. reeds n maand in die streek Teresa; (oorlogsfilm met liefdesgeschiedenis) aan 't draaien is. Ze gaven ons vanmid dag eten en we bleven geinteresseerd kijken tot vijf uur. De pastoor van het stukgeschoten kerkje kreeg ook zijn rol. Naast andere foto's wou ik er een maken van Teresa, maar eerst mocht het in géén geval. Ze zijn bang voor publicatie. Ten-slotte ging ze (z'is blond, 1 7 jaar oud en charmant) tus sen ons beiden staan terwijl 'n Ameri kaan het kiekje nam. Vandaag 109 km. gedaan en kwaje bergen gehad. Slapen in stal bij arme boertjes in afgelegen bergdorpje. In 't stro ligt reeds een Italiaanse bede vaarder die te voet naar Rome gaat. ('t Vervolgt) P. DE PAEPE» de verdedigers in een uiterste krachtin- °iet 'j. zou er kunnen commer ZONDAG 21 MEI. Awel 't was wél. Samenspel van de 1,200, décors, omgeving, zang en mu zikale omlijsting om nooit te vergeten. Dat moet énig zijn in de wereld. Zaten zeer goed op de vierde rij. Nam tien foto's ondanks het verbod Nich foto grafieren Ge zijt Belg of ge zijt het spanning er in slaagden hun opmarsj te stuiten en hen zelfs 16 km. ver terug te drijven. Zware pantserwhgéns van de Noord Koreaanse troepen bedreigden Dins dagavond ondermaal de stad Seoel, nadat een wanhopig tëgénoffensief van de Zuidelijkén, die poogden de stalen kring rond de hoofdstad te doorbreken was spaak gelopen. In de stad hoort men thans het ge dreun der kanonnen op enkele kilome ters ten Noorden van de stad, en in de lucht weerklinkt het gebrom der vlieg tuigen, die in luchtgevechten gewik keld zijn. Ik ontving dezer dagen een naam loos schrijven met als titel HET SCHANDAAL MET HET DENDER- WATER» en dat luid- als volgt. «Een echt schandaal wordt het ge noemd en niet ten onrechte hetgeen er den laatsten tijd gebeurt met het Den- derwater. Afgewisseld met korte tus senposen, wordt het water regelmatig zo bevuild, dat het een echte pest wordt voor mensen en dieren, die in den omtrek moeten Wonen. Wij spre ken dan nog niet eens van het laatste visje dat aldus uit den Dender moest verdwijnen, tot grote treurnis van nog enkele trouwe vissers. Het ging deze week zelfs zover dat wij mensen hoorden spreken van hun huis aan de Denderboorden te verla ten, bevreesd dat zij waren voor de ge zondheid van hunne kinderen.Men mag zich dan ook terecht afvragen waar de 1nen: doen. Op de 6.000 aanwezigen waren zeker 2.00*0 Amerikanen. En Judas is de beste speler. Reden nog tot de jeugdherberg^ te Partenkirchen waar Aalst de volstrekte meerderheid heeft. A propos, er word hier precies weinig aan politiek ge daan. Gelukkig land MAANDAG 22 MEI. Over de fameuze Seefeld-berg; hon derden meten moeten te voet gaan, en nog tamelijk moeten duwen om de fiets boven te krijgen. Hier én daar stond een auto ter motor-afkoeling langs de kant. Berg-af eveneens te voet Onderweg boodschap gelegd voor Frans Callebaut die in Juli met zijn V. T.B.ers pers fiets langs hier voorbij komt. Deze namiddag te Innsbruck aange komen, (98 km. sedert aankomst Obe rammergau) om er vanavond te kun nen «uitgaan en te verwijlen bij bier- potten en Tyroler-muziek. Maar het schijnt dat er in de week weinig gejo deld wordt. Logeren in 't Kolpings- haus en moeten te 1 2 uur binnen zijn. zwaar beschadigde maar herste!d-wor- dende hoofdkerk bezocht, inkopen ge daan en aan fietsen gewerkt. Nu gaan we eens zien of Innsbruck nog de hoofdstad is van Tyrol. DINSDAG 23 MEI. 't Is gister-avond meegevallen. Te recht gekomen in de Bier-Keiler van hotel Maria-Theresia ('t grootste) waai we aan tonnen-tafels zaten en de muzi kanten uit een LiesT dronken. Tot ons geluk toevallig vernomen dat er I boven in de feestzaal een voor-telling I was van muziek, zang en dans. Wij er natuurlijk heen en aan halve prijs bin ZWAAR TE ZELLIK In de nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks 1 1 u. heeft zich op de steenweg van Brussel op Aalst, grond gebied Zellik een zwaar verkeersonge val voorgedaan. De bestelauto, bestuurd, door de Ne derlander Van Langeveld, en die reed voor de firma Pacquay te Jette is in botsing gekomen met een motor fiets, waarop twee jonge lieden uit Asse zaten. Het waren de jonge mannen Henri Meyfroidt, 20 jaar oud, zoon van een melkerijbestuurder te Walfergem en Jacques Gautot, 22 jaar, zoon van de eneesheer Gautot die verbonden is aan de kliniek van Mijlbeek te Aalst. Het was op het baanvak Brussel- Aalst, dat juist Zaterdag voor het ver keer in beide richtingen was openge steld, dat het ongeluk is gebeurd. De schok moet geweldig geweest zijn daar beide slachtoffers, een tiental minuten na de botsing, ondanks de beste zorgen, overleden zijn. TOMBOLA HISTORISCHE STOET. Het comiteit van de Historische Stoet meld dat de trekking var» de Tombola die moest p'aats hebben cp 1 Juli a.s. wegens enveerziene omstandigheden erdaagd is tot 1ste A-gustus 1950. overheid blijft om de maatregelen te treffen, die zich sedert weken opdrin gen tegen diegenen die hiervan de schuld dragen. Of is het soms gelijk de volksmond het zo raak uitdrukt dat men alléén de kleine zondaars weet te straffen. Waarom maakt schrijver dezer zich niet bekend. Althans een reden te meer daar ik lid ben van de commissie van volksgezondheid en het gezin. Om maatregelen te doen treffen moet meri toch ingelicht zijn en moeten de per sonen die willen inlichten zich laten kennen. Wij vragen niet beter dat men ons inlicht over dergelijke zaken en dat men ons eveneens inlicht wie de watera bevuilt. Maar wanneer men iets aanklaagt en zeker wanneer men daartoe den moed heeft moet men zich niet verschuilen achter een naamloos schrijven. Of kan die naamlose schrijver soms maatrege len doen treffen tegen zaken waarvan hij onwetend is. De inlichtingen die wij wensen. Da ta, uur, plaats of inrichting die het wa ter bevuilt. MORiAU Eugeen. [V olksyertegen wec rdiger. geraakt omdat die Tyroller-groep vroeger nog in Belgie optrad. t Was zéér wel. Van Innsbruck tot de Brennerpas 41 km. haast niets dan steigen, maar het ging beter dan verwacht. Door struiken en bergriviertjes getrokken om toch maar 'n foto in de sneeuw te kun nen nemen. Enkele km. verder lag hij echter nog voor de huisdeuren Ko men in de ruwe rood-gevlekte Dolo mieten. De bevolking voelt en spreekt steeds Duits. Slapen na 141 km. te Dobbiaco. Doplach, zeggen de men sen. WOENSDAG 24 MEI. Eindelijk eens veel berg-af. Langs de Monte Christallo (3.216 m.) Wei nig nieuws tenzij dat ik moeiiljk die Italiaanse broodjes binnen krijg maar verlekkerd ben op spaghetti; bij Frans is het jammer genoeg juist andersom. De Giro d'Italia heeft 't hoofd van de jeugd op hol doen slaan: de jonge mannen van 15 tot 30 rijden plots al len op koersvelo's en in renners-pak. Slapen bij frans-sprekende hotel baas te Mestre. Vandaag 199 km. 'k Zou willen 200 zetten maar just es just. Morgen gaan we per trolley-bus naar Venezia la bellas A. B. SCHUILOORD LE HIBOU EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Van Cauwenbergh Henri Willem, Gentsestraat, 36, Aalst, toekenning va" het Oorlogskruis 1940 met bronze Leeuw. Om Lid van het Geheim Le ger, verschafte meermaals ravitaille- ringszegels. Aangehouden, heeft een strenge ondervraging moeten onder staan. vrijgelaten, hervatte zijn clan destine bedrijvigheid. DAVIDSFONS AALST EN OMSTREKEN De kaarten voor de prachtige avond- vertoning van 9 Juli aanstaande kun nen reeds bij voorbaat genomen wor den bij volgende adressen De heren bestuursleden van de Afdeling Aalst-Mijlbeek. De Gazet van Aalst, Kerkstraat. E. H. Weyn, Onderpastoor, Steenweg op Dendermonde, 18. Dhr Calloens Leo, Voorzitter, Erembodegemstraat, 29. Dhr Van Rov Louis, bestuurlij en wijkmeester, Bredestraat, 188. Dhr. Kiekens Paul, Wijkmeester, Driesleutelstr, 9. Dhr. De Schepper R..bestuurslid, Merestraat, 143. Dhr. Uvin Marcel, wijkmeester. Ledebaan, 1 84. Op het secretariaat straat 156. Prijzen leden le rang rang, 15 fr. Niet-leden 25 fr.2e rang, 20 fr. Davidsfondsers, houdt die .vrij 1 Het wordt iets fijn I Welvaart* 20 fr; 2e 1 e rang, datum

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 3