Welke is onze Economische Toestand PiERLALiA |4et Davidsfonds Halst en Omstreken Jubileert (1875-1950) DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Nummer 54 BURELEN Kerkstraat 9, {Verschijnt den Donderdag en Zondag van iederq week. Donderdag 6 Juli 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.C. rr 881.72 7° Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. NU DE NIEUWE REGERING VAN WAL STEEKT, Welke zijn de gegevens van onze j dringend en praktisch onderzocht moe- economische toestand na de periode ten worden. van betrekkelijk stuurloosheid, die thans geh&kig achter de rug lii_ LICHTE DALING VAN DE ACTIVI TEIT IN 'T VOORUITZICHT. 'Het lijkt er naar of de activiteit in ons land, na de heropflakkering der jongste maanden, normalerwijze een lichte daling zal kennen tijdens het voor ons liggend zomerseizoen. De lofperiode tijdens Juli en Augustus doet de industriële productie steeds met cir ca 20 dalen. Gezien de belangrijke reeds bestaande stocks, mag vooral voor de steenkoolnijverheid verwacht worden dat de zomerinzinking gevoe lig zal zijn. Vorig jaar ging dat ge paard met de tijdelijke werkloosheid van een aantal mijnarbeiders. Daarbij komt dat de korstondige (tboomu in de textielnijverheid, die ein de 1949 was ingezet onder invloed vooral van de vraag uit Nederland, zijn hoogtepunt, dat in Maart 1950 moet gesitueerd worden, wel degelijk voorbij. Sinds April daalt de textieluit- voer, terwijl ook de Belgische aanko pen van grondstoffen in het buiten land verminderen. De Belgische industriële productie, die tijdens Mei ongeveer 25 hoger lag dan het gemiddeld vooroorlogs peil, zal dus tijdens de eerst komende maanden enigszins verminderen. Wat de landbouw betreft zijn de oogstvoor- uitzichten, zonder bepaald slecht ge noemd te kunnen worden, minder goed dan vorig jaar. WERKLOOSHEID OP EEN BETREKKELIJK MINIMUM Einde Mei was de volledige werk loosheid gedaald tot circa 165.000 een heden, het laagste cijfer sinds Oktober 1949. Deze gelukkige evoluite was vooral te danken aan de seizoenin vloed in de landbouw en in de bouw nijverheid, in deze laatste sector gesti muleerd door de overheidspolitiek. Het lijkt waarschijnlijk dat het cij fer van de volledige werkloosheid niet meer gevoelig zal dalen, omdat de ei genlijke conjuncturele werkloosheid in hoge mate is opgeslorpt. De nog be staande leemte in de tewerkstelling is eerder te wijten aan institutionele fac toren (ons regime van verzekering te gen werkloosheid) en structurele om standigheden. Deze laatste vaststelling wordt bv. geïllustreerd door het feit dat sinds meer dan twee jaar minstens 5.000 arbeiders werkloos zijn in de haven van Antwerpen en minstens 4.500 diamantbewerkers, eveneens in het Antwerpse; terwijl in andere be drijven, zoals in de bouwnijverheid, er eerder een tekort is aan arbeidskrach ten, tekort dat zich o.m. ook in de om geving -van de havenstad doet gevoe len. Een groter mobiliteit bekomen van de arbeid, zowel per beroep als een- HEERLIJKE TAAK WEGGELEGD VOOR DE Wij weten dat C. V. P. betekent Christelijke Volkspart j. Wij weten ook dat deze Christelijke Volkspartij in ons Jpnd over de vol strekte meerderheid geschikt sedert de jongste algemene ver dat de ver- Ik thans vanwege root zijn en dat. straat te horen, Twee ministers in functie, dhr Be hogne te Genève, en dhr Coppé, tf Brussel, hebben er terecht de aandacht op gevestigd dat, bij de huidige stand van zaken het cijfer der werkloosheid in Belgie als economisch gegeven niet vergelijkbaar is met dat in de ons om ringende landen. GUNSTIGE RESULTATEN MOGEN VERWACHT WORDEN VAN EUROPESE BETALINGSUNIE. Tegenover de hoger vernoemde ele menten, die de economische conjunc tuur van ons land tijdens de eerstko mende maanden eerder ongunstig zul len beïnvloeden, is er een ander, dat in een meer gewenste richting z^l age ren, nl. de Europese Betalingsunie, dia vanaf 1 Juli zal in werking treden. Nu het gevaar bezworen schijnt dat Belgie een buitenmatig aandeel zou krijgen in de opbouw van de beta lingsunie, moeten de positieve aspec ten ervan niet onderschat worden. De Unie zal er waarschijnlijk toe bijdra- de grenzen van een aantal Europe- landen en van de sterling zone bre der open te stellen voor onze produc ten. Ook de herverdeling van de over blijvende strekkingsrechten in Belgi sche fr. zal onze uitvoer tijdens de e.k. maanden helpen ondersteunen. BELGISCHE PRIJZEN BLIJVEN CONCURREREND. En meteen zijn we beland in de mo netaire sfeer. Nu een terugblik van bij na een jaar mogelijk is, wordt het meer en meer duidelijk dat het bescheiden. - devaluatiepercentage van de Belgische ihe' meest frank in September jI.tijdens de we reldontwaarding der munten, goed ge kozen werd. In bepaalde sectoren (havens, steen kool) moeten, onze kostprijselemen ten nog aangepast worden. Maar glo, derTerk te erkennen"1 en deze der baal kan met fierheid worden vastge- christelijk denkende mensen te be steld dat de Belgische arbeider thans schermen de beste betaalde van Europa is. Wij weten daarbij wachtingen die het vc deze partij koestert i naar de man van de vele mirakels verwach Linkse partij ën stel en .laten verondersl Christelijke partij zc zal zijn dat de niet-c stiefmoederlijk behan Het gaat zelf zo i ken, 't zij mannelijke ke, niet mogen te v< C. V. P. gezind ziji van beticht hun rol buiten te gaan. Hoorc de verkiezingen aan waar nonnekens hun men vervullen, uit de kiezeres het volgende komen die hierdoen in hun klooster blijver moeien met de politiel juist lukken dat het pt tie niet lang voordien hospitaal verzorgd wei nekens Wij menen dat chr in zake de godsdienst toch ook nog rechten de staat dienen erke: te worden. Mogen dan. partij niet verkiezen d. aarborgen Fanatieke anti-cleric de C. V. P. uit al hun «rachten en met alle mogelijke middelef om aan het land een anti-clericaa!.! bestuur te be zorgen. Is dat miss-hi^ de rechten Pas heeft de stad Aalst op de Zon- 1913. Terzelfdertijd treedt ook de Eerw. Heer Van Heuverswijn in net bestuur. Boekerijen worden opgericht in de Sint Camillusschool, naderhand op de wijk Mij.lbeek, en ook een te Moorsel. Deze drie specifieke Davidsfondsbi- vidsfonds Aalst en Omstreken zet deze j bliotheken kennen een groot succes en schitterende reeks feesten voort methebben het hunne bijgedragen om dagen 1 8 en 25 Juni de 750e verjarm: van de oprichting van het Belfort en de 500e verjaardag van de geboorte van Dirk Martens op plechtige wijze en met enthousiastische belangstelling van al haar burgers gevierd of het D: j van zijn 75-jarig bestaan op ;n zich schrap Hen dat deze danig christelijk iristelijken zullen leid worden, er dat geestelij- 't zij vrouwelij- rstaan geven dat of ze worden er Is geestelijke te :n we niet met n der burelen, stemplicht kwa- mond van een litkramen «wat Ze zouden beter en zich niet be- 't Wilde nu irsonage in kwes- het stedelijk d door die non- stelijke mensen, die ze belijden, lebben die door d en beschermd die personen die op dat gebied liedt Jen bekampen grafisch, is een van de problemen, die ken. dat niettemin de Belgische prijzen op de wereldmarkt concurrerend blijven. Voor twee weken heeft de regering het belangrijkste gevaar afgeweerd dat de frank en meteen de Belgische wel vaart, kon bedreigen, nl. een inflatie onder buitenlandse drukking. Het komt er ook op aan alle binnen landse drukking op de munt als gevolg van deficitaire begrotingen weg te ne men. Spijts .de optimistische verklarin gen van dhr Liebaert bij het verlaten van het Ministerie van Financiën, vre zen we dat er op het ogenblik niet al te veel mensen in Belgie zijn die juist weten en kunnen weten, hoe het met de Schatkist gesteld is. Juist zoals in 1947, toen de C.V.P. het departement van Financiën overnam, lijkt het e naar dat een ernstige inspanning to klaarheid en evenwicht nodig zal blij J. v. W. DE EERSTE INDRUK IN HET BUITENLAND Dhr Van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken, legde verleden week in de Kamer een verklaring af betref fende Korea, verklaring, waarvan on ze lezers in ons blad kennis genomen hebben. Belgie heeft zich, zoals de «vredelievende.) landen aangesloten bij de U. N. O., solidair verklaard met de verdediging van Zuid-Korea. Ook wij zijn bereid ons deel bij te dragen orn tot een rechtvaardige oplossing te ko men en zullen niet weigeren wanneer eventueel op onze dienste beroep moest gedaan worden. Die verklaring ligt gans in de lijn van onze buitenlandse politiek, zoals die ook gevoerd werd toen de interna tionale Spaak nog minister van Buiten landse Zaken was. Zij werd in het bui tenland ook met sympathie ontvangen. De C.V.P. heeft de minister van Bui tenlandse Zaken goedgekeurd en toe gejuicht. De socialisten echter, Spaak, de man van de U. N. O. inbegrepen, zwegen als een graf. Die houding van de socialisten is in het buitenland niet onopgemerkt voor- bi jg egaan, maar als onbegrijpelijk •bestempeld. Terecht vraagt men zich af of de Belgische socialisten zich dan desolidariseren van de politiek, die ons land steeds heeft gevoerd, en die ook de enige is, die wij te volgen hebben. Men kan in «Le Peuple» van Maan dag echter het antwoord op die vraag lezen. Victor Larock zegt het in vetjes: «Wij kunnen de buitenlandse politiek van deze regering niet goedkeuren, om dat wij... in de oppositie staan... er lI?..natU"r''Jk Je regering met alle mo gelijke middelen moeten bevechten. Ziezo, daarmee kunnen wij het en kan het buitenland het stellen. Ons heeft een dergelijke houding van de socialisten niet verwonderd. In het bui tenland echter moet die eerste «ware» indruk die de Belgische roden laten wel zeer eigenaardig aandoen. Het komt ei ook wel op aan dat het niet bij deze eerste indruk zal blijven en dat ieder een die Spaak en Cie op het binnen lands front van meer nabij zal volgen, nog onthutst zal toekijken. Misschien krijgen wij over enkele dagen een socialistische heruitgave van de proclamatie der kommunisten: «Wij zullen nooit marcheren tegen het le°er der Sovjets, wanneer dat ons land bin- 116w-1- want W'J staan in oppositie..) Wij zullen aan die oppositie nog wat beleven Ze zijn in elk geval flink be, gonnen... haar eigen ruiten in te slaan. DIOCESANE BEDEVAART VAN GENT NAAR 0. L. VROUW VAN LOURDES, van 19 tot 27 Juli 5 treinen, langs LISIEUX, LOURDES met stilstand te DAX en PAU. Inlichtingen Bij Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet te Aalst of bij de plaatselijke afgevaar digden on de aanplakbrieven vermeld. Inderdaad Kerk en Godsdienst ver wachten veel van de C. V. P. meerder heid. Ondermeer hoopt de kerk dat, dank de C.V.P. meerderheid, op alle gebied gelijkheid zal heersen in zake bescherming en steun van alle opvoe dende en culturele instellingen en or ganisaties eender tot welke levensbe schouwing niet in strijd met de alge meen menselijke beschaving ze ook be horen. Overtuigd dat het bevorderen van de volkswelstand veel bijdraagt om het vërvullen der godsdienst te vergemak kelijken zal dan ook de C. V. P. niet alleen omdat ze volks is maar ook, er vooral, omdat ze christelijk is er moe ten voor zorgen de sociale nood onzer volksklas in de mate van het mogelij ke te lenigen. De C. V. P. gekozenen mogen niet vergeten dat ze niet alleen vertegen woordiger zijn van het volk maar dat ze vertegenwoordiger zijn van die dui- zende christelijke gezinnen die de C. V. P. boven de andere partijen verko zen omdat zij zich christelijk noemt. Onze C. V. P. gekozenen moeten de spreuk indachtig zijn «een volk zon der brood is een volk zonder God Is katholieke actie geen politieke actie dan toch kan en moet bij de C. V. P„ politiek katholieke actie zijn. De C. V. P. meerderheid heeft nu de gelegenheid om dwaze beweringen als: de kerk is tegen de werkman.» Gods dienst is opium voor het volk» «de kerk is niet democratisch;; en dergelijke onzin meer, eens voorgoed de kop in te drukken. En, dit kan de C. V. P. zonder daar om de menselijke noden te negeren. Dit is de heerlijke taak die de C.V. P. thans is weggelegd. Heerlijk omdat ze naast het dienen der stoffelijke be langen en juist daarom zo velen terug kan brengen tot de schoot der kerk in wier schoot die mensen zich eens zo jelukkig gevoeld hebben maar die ze helaas verlieten omdat hun miserie uit jebuit werd door antigodsdienstige volksmenners. Laat ons niet denken dat het geloof bij die mensen hele maal verloren is, neen Het zit verstikt onder materiele nood en werd vergif tigd door valse drogreden zoals hoge* aangehaald zijn. Mocht de C. V. P. DAT verwezen lijken dan is ze haar naam van CHRIS TELIJK en VOLKS waardig. PIERLALA. de vierin: 9 Juli. Jonge Aalsterse studenten aan de Universiteit te Leuven, aangewakkerd door wat ze Leuven hadden zien tot stand komen, bewerkten de intellec tuelen van hun stad en zo werdt te Aalst een Davidsfondsafdeling opge richt op 4 April 1875, waarvan de geo grafische omschrijving ging tot en met (Ge^aarcïsbergen, Ninove, Ronse, zon der te spreken van de talrijke omlig gende dorpen. Onder het voorzitter schap van de Heer Van Wambeke, burgemeester der stad (I 875-1890) bouwt de vereniging zich langzamer hand uit. Het is vooral een kern van intellectuelen van de stad en het om liggende, die de strijd aanpakken voor hun taal en hun volk. Vrij groot is het aantal medewerkers aan de cultuurui-, tingen van het Davidsfonds. De ver handeling van Dokter Moroy van Moorsel over David wordt bekroond met een prijs van 300 fr. en verschijnt in de eigen reeks. In het Jaarboek het jaar 1878 verschijnt een studie van de hand van de Heer De Sadeleer over «Eenige practische wenken het Vlaamsch in het Middelbaar On derwijs» wat voor dien tijd zeer baan brekend werk was. Dokter Moroy ver- jast ons met een studie over «De Ro meinen in en omtrent het oude land van Aalst in Vlaanderen Dit was een de eerste studies over dit onder werp in onze taal. Rond de jaren 1 880 worden er ver- Tillende meetings en vergaderingen belegd te Aalst en in de omliggende dorpen tegen het school-Wetsontwerp van 1879, waarop vreemde sprekers als De Beucker en A. Siffer het woord voeren. In het jaar 1885 wordt er door Eerw. Heer Claeys een voordracht ge houden over de figuur van Hendrik Conscience en terzelfdertijd klaagt het Hoofdbestuur erover dat Aalst niet ge- tpakt met zulke voordrachten. In het Jaarboek van 1 889 verschijnt het gekende Melodrama van Dokter-is. Bauwens «Iwein van Aalst». Het ledenaantal is gedaald van 158 op 102. Verschillende oorzaken liggen hier ten gronde. Vooreerst zet Ninove reeds in het jaar 1876 op 15 Mei een eigen bestaan in, waardoor Aalst na tuurlijk een gevoelig ledenverlies boekt. Het moeilijk en lastig veroveren van de verfranste intellectuele middens verwekt helaas dikwijls bij de bestuurs leden een zekere lusteloosheid, zodat de moed hen ontzinkt vandaar legt het jaarboek in 1885 de hand op de won de «Het is jammer dat er te Aalst met meer propaganda wordt gedaan; heti bestuur (schrijft men ons) komt nau welijks vier of vijfmaal 's jaars bijeen en dan nog met een vijftal leden Ais een goede moeder bezorgt Leuven de geneesmiddelen die aan deze Lethar gische toestand een einde zouden stel len. «Eenige feesten, een paar welspre kende redenaars en een maandelijksche vereniging van het bestuur... In het jaar 1890 neemt Baron De Bethune, senator, het roer over van burgemeester Van Wambeke, die nu Ere-voorziiter wordt van de afdeling. De moeilijkheden zijn daarom nog niet van de baan en al heeft men nu een flinke kern gevonden, die vast over tuigd is van de mogelijkheden van ons volk, toch blijft het groot getal nog vreemd aan beinvloeding. Deze jaren kenmerken zich door een grotere socia le belangstelling opgewekt door de werkzaamheid van P. Daens en het op komende socialisme. In het jaar I 893 wordt de Heer Piet Van Schuylen- bergh, secretaris van de afdeling. In verslag van het jaar 1891-1892 vinden wij de redenen vermeld van de achteruitgang van het ledenaantal.«On- jeveer 100 leden-vermindering door sterfgevallen en door menigvuldige an dere inrichtingen die aandacht, wer king en geld vragen, zoals werkmans kringen, spaarkassen, ziekenbeursen en vermindering ook door het verval der welvaart op den buiten... In de stad Aalst heeft het Davidsfonds niet veel werk, Vlaamse feesten zijn er bijna el ke Zondag van den winter; feesten in Burger- en Werkmanskring, in Land van Riem en Taalgilden, in Jonge Wacht en in Weldoen zonder Omzien, al Vlaamsgezinde maatschappijen. Sommige deze kenmerken zullen heel de tijd het bestaan van het Da vidsfonds beinvloeden, zelfs nog tot op dit ogenblik. In het jaar 1900 neemt Dokter Fr. Claus de teugels van het bestuur in handen voor 1 3 jaren en opent daar mede een periode van grote bloei. On der zijn leiding stijgen de 103 leden de volkswijken van deze stad de men sen aan te zetten tot lezen, smaken en waarderen van onze eigen culturele werken. Op 2 Februari 1903 grijpt een avondfeest plaats dat geld als feestvie ring van de 600 verjaardag van de slag der Gulden Sporen en het bestuur betreurt dat «dit heuglijk feest onze vaderlandse geschiedenis niet door openbare en grootse feestelijkheden in onze stad werd gevierd. De zittingen van het bestuur ver meerderen. Regelmatige feesten wor den ingericht met de medewerking van de «Katholieke Burgerskring» en het «Syndicaat der Handelsreizigers, Be dienden en Patroons», wordt in 1 903 de Vlaamse Katholieke Hogeschooluit breiding opgericht. Er wordt besloten tot het regelmatig vieren van het Gui- den-Sporenfeest en het stichten van een grieven comiteit. Op 30 Januari 1906 hield de algemeen bekende let terkundige Dr. J. Persyn een voor dracht over het leven en de werken van August Snieders. In 1910 worden verschillende voordrachten gehouden door de bestuursleden zelf over allerlei culturele werken. Op het feest van de Gulden Sporenslag sprak advokaat L. Dosfel over «Vlaanderens grootheid». In de schoot van de afdeling ontstaat een bloeiende studiekring-spiekers- bond Leo de Bethune gilde genaamd. Deze kleine kern telt 31 leden en komt haast iedere eerste Donderdag van eike maand bijeen. De Davidsfondsbibliotheken bloei- die van Osbroek bezit 1663 boe ken, heeft 232 lezers en leent 1645 boeken uit, die van Mijlbeek 719 boe ken, 298 lezers en 849 uitleningen. De afdeling wordt zwaar getroffen door de ziekte en de dood van haar sympa thieke en ijverige voorzitter Dokter Frans Claus. De pastoor van het Be gijnhof Eerw. Heer Vlerick, neemt zijn taak over (1913) Dat jaar vergadert het Bestuur tienmaal, doet een zielmis ragen en zorgt voor de plechtige ing van de 1 1 Juli door verlichting, concert en voordracht door de Heer Van Dieren, advokaat te Leuven. Aalst met zijn 283 leden wordt dit jaar de tweede talrijkste afdeling van Oost-Vlaanderen, terwijl het zeker eni ge van zijn leden verloren heeft door het oprichten van de afdeling Lede op 26 December 1912. In het jaar 1914 wordt gans de ac tiviteit wat lam gelegd om dat alle krachten zich inspannen tot het doer, lukken der grootse Mariafeesten. He laas de bange oorlogsjaren van de eer ste wereldoorlog (1914-18) kwamen hier alle activiteit lam leggen. In het oorlogsboek, uitgegeven door het Da vidsfonds, wordt er geen woord ge rept over Aalst. In de naoorlogse periode duurt hel een hele tijd vooraleer er terug van ei genlijke Davidsfondswerking kan spra ke zijn. In het jaar 1923 wordt de Heer advokaat Bosteels 19.2 3-" 2 7 die voor de oorlog reeds bestuurslid was. Voorzitter. In deze moeilijke periode heeft hij het Davidsfonds met vaste hand .geleid zodat op het einde van zijn bestuur het aantal leden reeds gestegen is tot 725. In het jaar 1927 grijpt voor het eerst een Guldensporenherdenking plaats wat het Davidsfonds sindsdien alle jaren op haar actief neemt. In het jaar 1928 wordt de Fleer Ad vokaat Jozef Ghyselen, de huidige Ere- Voorzitter, voorzitter van de afdeling (1928-1945). Onder zijn bekwame leiding kent het Davidsfonds zijn twee de bloeiperiode, het jaar 1929 heeft het record van het ledenaantal 1180. Regelmatig grijpen er nu 2 a 3 en nog meer conferenties plaats per jaar, ook nu en dan een toneelavond. Voor het eerst doet de afdeling mede aan de &p- stelprijskampen in het jaar 1932. On der zijn bestuur wordt ook de afdeling Aalst-Mijïbeek opgericht, wat het le denaantal in 1935 doet zakken tot 600. Gedurende de oorlogsjaren 1940- 44) doet zich een geweldige aan groei voor van het ledenaantal. De oorzaak ervan is vooral het tekort aan vermakelijkheden en ontspanning ge durende deze sombere jaren, zodat de mensen zich dan liever nestelen met boeksken in een hoesken». Talrij ke kinderfeesten met poppenspel wor den nu ingericht. In het jaar 1946 wordt de Heer Jan Van der Hulst, voorzitter (1946-'50) Van af het begin heeft hij met inner lijke moeilijkheden te kampen, die hij met al zijn energie tracht te overwin nen. Het ledenaantal bedraagt in 1946 734 en valt in 1947 op 42 7. Toch heerst een tamelijke bedrijvigheid op cultureel gebied, die zich helaas in de belangstelling van de leden niet mag erheugen. Het jaar 1948 kent térug van het jaar 1900 tot 283 in het jaar „en heropflakkerng, het ledenaantal

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1