flekleïnfloctiler van öen Organist stijgt nu tot 468 en daalt spijtig genoeg in het jaar 1 949 tot 398. Er wordt i» 1949 terug aangeknoopt met de traditie der Opstelprijskampen, die een geweldige bijval kennen in haast al de lagere scholen van de stad. Het is te hopen dat het Davidsfonds Aalst en Omstreken in dit jubeljaar 1950 een nieuwe bloei tegemoet gaat onder de leiding van zijn Voorzitter, de Heer Calloens (1950) daartoe ge holpen door zijn flinke secretaris de Heer Herman Blendeman. Met ontroe ring wordt hier hulde gebracht aan de talrijke wijkmeesters, die door hun noeste vlijt en nederige verborgen werkzaamheid het Davidsfonds in de afdeling Aalst en Omstreken op peil gehouden hebben. Zo hebben wij 75 jaar Davidsfonds- werking in vogelvlucht overschouwd. Geografisch is de afdeling Aalst en Omstreken zeer verkleind, want haast alle dorpen, van het omliggende bezit ten hun eigen afdeling, innerlijk is de afdeling versterkt en gegroeid ten bate .van het kristen vlaamse volksleven onze stad. Ad mir'tcs annos. DE GELDELIJKE TOESTAND DER BEAMBTEN I BIJ VERKEERSWEZEN In het Staatsblad van 34 Juli een Regentbesluit verschenen waarbij, overwegende dat sommige onderbu- reelhoofden, opstellers of daarmee ge lijkgestelde beambten van het Ministe rie van Verkeerswezen sinds 1929 bij komende driejaarlijkse verhogingen genieten boven de maximumwedde van hun graad en dat deze toestand moet .behouden blijven; bepaald wordt De bijkomende driejaarlijkse ver hogingen boven de maximumwedde van hun rang worden aan de hierna vermelde beambten van het Ministerie van verkeerswezen toegekend 1Voor de opstellers en daarmede gelijkgestelde beambten die vóór 31 December 1928 met die rang in func tie waren en voor de schiftingsexamens niet geslaagd zijn vier verhogingen van 2880 fr. 2. Voor de onderbureelhoofden en daarmede gelijkgestelde beambten a) die vóór 31 December 1928 met die rang in functie waren en niet ge- geslaagd zijn voor de schiftingsexa mens vier verhogingen van 3600 fr. b) die voor de schiftingsexamens geslaagd zijn, maar geen bevordering in rang in de le categorie van het Rijkspersoneel kunnen bekomen twee verhogingen van 7200 fr. De hierboven bedoelde beambten komen voor de verhogingen slechts' in aanmerking wanneer zij als signale ment «buitengewoon» cf «zeer goed» hebben gekregen, wat overeenstemt mét de vroegere signalementen «grote keuze of «IA». Bovendien mogen de in 2 b, ge noemde onderbureelhoofden geen be vordering in graad weigeren or gewei gerd hebben. Weigeren zij of hebben zij geweigerd, dan worden zij behan deld zoals hun collega's die voor de schiftingsexamens niet geslaagd zijn. Het besluit van de Regent van 1 7 April 1947, waarbij zekere bijzondere toestanden in opzicht van de bezoldi ging worden geregeld, alsmede het besluit van dé Regent van 3 Augustus 1948, waarbij dat besluit wordt aange past aan de weddescholen, bepaald bij besluit van de Regent van 9 februari 1 948. worden opgeheven. Dit besluit heeft uitwerking met in gang van I Juli 1948. KOMEDIANTEN IN ACTIE De socialisten gaan dus Zaterdag a. een hulde brengen aan de Prins- Regent. We hebben daar niets tegen. De C.V.P.-regering heeft verklaard dat Prins Karei de erkentelijkheid van het land verdient voor de wijze waarop hij deze lange periode zijn hoge functie uitoefende en er zal zo spoedig moge lijk een wetsvoorstel ingediend wor den om aan de Prins aan deze blijk waardering een tastbaar en blij vend karakter te geven. We hebben ajle redenen te veron derstellen dat de socialisten dat wets besluit ten gunste van de Prins en uit- aande van de C. V. P. niet zullen stemmen... Het is er hen immers niet te doen uiting te geven aan hun gevoel van er kentelijkheid tegenover iemand, die ook maar iets uitstaans heeft met onze monarchie, die ze willen neerhalen. De huidebetoging wordt weer eens ais een middel beschouwd om oris vorstenhuis een deuk te geven. Ze is gericht tegen de Koning en dat is alles. Nietwaar!-Zal «Vooruit» en «Volks- gabet» "schreeuwen. Dat ze ons dan eens uitleggen, waarr om zij, de socialistèn, in 1944, toen het regentschap werd ingesteld, tegerj Prins Karei stemden en openlijk ver klaarden dat zij door die daad de na druk wilden leggen op het republikeins karakter van hun partij. In 1944, na de bevrijding, toen Prins Karei uit «de weerstand» te voor schijn kwam, gaven ze hem een hate lijke kaakslag. In 1950 brengen zij hem een «tamtam» hulde. Die komedie zal plaats hebben Za terdagavond te Brussel. Ze mogen fier op gaan. We zullen het hun niet beletten. Verre van daar, zij mogen hun gang gaan. De C.V.P. zal de hare gaan. kalm en bedaard, zonder kome die... en het land zal volgen. -A-fg-IOLÖS, 5de Vervolg en slot. V. NOGMAALS GESCHEIDEN De volgende dag besprak Agnes de zaken haars vaders. Deze waren echter te verward, dan dat het jonge meisje zich 'daaruit had kunnen redden. De vooruitzichten waren zeer treurig. Agnes had haar vader weten over te halen, zich niet langer te verbergen. Maar nu kwamen van alle zijden win keliers en fabriekanten met hunrie rechtmatige vorderingen opdagen. Mevr. Dutour, getroffen door de belangloze liefde van Agnes, wier zui nig bespaarde penningen op verre na niet voldoende waren, om de schuld- cischers tevreden te stellen, wilde thans ook van haar kant het mogelijke Le- proeven. De trotse vrouw vernederde zich na melijk, om haar zwager hun hopelo zen toestand bloot te leggen, en hem om hulp te smeeken. Deze edele man, die als geneesheer Agnes reeds aan het sterfbed haars grootvaders had leren kennen, wilde niet ten achter blijven, daar waar'hem zulk een schoon voorbeeld gegeven werd. De krachtdadige hulp door hem ver leend, deed een straal van hoop in de harten der geteisterde familie herle ven. Agnes zou voorlopig in hare betrek king blijven, terwijl ze voor hare ou ders een klein doch net verblijf had BOND DER GROTE GEZINNEN VAN BELGIE RAAD VAN BEHEER IN PERMANENT CONTACT MET REGERING De algemene vergadering van den Bond der Grote Gezinnen van Belgie heeft akte genomen van de regerings verklaring op 28 Juni 1950 inzake het gezinsstatuut, de kindertoeslagen en geboortetoeslagen, de fiscale rechtvaar digheid en. actieve gezinspolitiek ten bate der jonggehuwden en grote ge: nen. De bond wenst zijn steun te verlenen aan a'llé gezinnen eri heeft zijn raad van beheer opdracht gegeven in bestendig contact te blijven met de regering en de bevoegde instanties. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE Bij de 135ste trekking van Wederop bouw (eerste snede) werd een lot van twee millioen te beurt gevallen aan Nr. 944 van de reeks 1601 en een lot van één millioen fr. aan Nr. 219 van de reeks 3.492. DERDE SNEDE Bij de. 1 Ode trekking van de Weder opbouwlening (3de schijf), is een lot van 5 millioen toegekend aan obligatie 758 van de reeks 9386, en een lot 1 millioen aan de obligatie 230 yan dc reeks 7110. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. vel - wat peterselie 40 gr. tecirdappelmeel 30 gr. SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Gevulde Tomaten Magere Zomergroentesoep Gebra den Poularde Compote Gebak ken Aardappelen Maïzenapudding met Rode Bessensap. MAANDAG Gebakken Kalfslap jes Bioemkobl .met witte Saus Gekookte Aardappelen Fruit. DINSDAG (Gestoofde Kabeljauw met Paddestoelen Rijstrand met gestoofde Krieken. WOENSDAG r'Biefstuk Sla Frites Oranjevla. DONDERDAG Gehakt Erwt jes en Worteltjes Gekookte Aar dappelen Etint, VRIJDAG Garnalen én harde Eie ren Komkcmmersla Gebakken Aardappelen r-4- Vérloren Brood. ZATERDAG Varkenscoteletten Snijbonen 4- Gekookte Aardappe len Karnenelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Magere Zcri.ergrcentescep. Beno digd 2 liter writer ~1/l gr. zout ongeveer JQl'jgr. worteljes onge veer 100 gr. bloemkool ongeveer 250 gr. dopéi&tjes (ingedopt gewo gen 1 kleip'ij selderij 1 prei rijst i5 boter. Bereiding 'Maak de verschillende groenten schoon, hak alles met elkaar fijn (behalve Natuurlijk de doperwtjes en ook de p.oterselie, die afzonderlijk gehakt wordt an die niet met de soep mag meekokeaj) Laat het mengsel in de boter zachtjes (in een gedekte pan) smoren, echterj-zp, dat van bruin wor den geen spra.te is. Giet er na ongeveer tien minutpn, liét kokende water op, voeg ér het z< ut en de rijst bij en laat de soep koken itot alles gaar is (onge veer uur) bind ze met bet aange mengde aardappelmeel en roer er 't laatst de gèhaïte peterselie door. Gebraden Pjpulavde. Benodigd 1 poularde 50 gr', lardeerspek 100 gr. boter zdut— 1 theelepel gehak te peterselie -4- citroen peper 1 lepel wijn. Bereiding jf;Met een uitgespoelde en daarna goedl 'SuitgeWrongen doek de vogel van billen en van buiten goed reinigen. Ong</eér 25 gr. van de boteij véïm'ehgéri.'v;yv,;dc peterselie, het zout en iets peper ;i dit mengsel in de vogel brengen en hém daarna opzetten. Met de' vleeszijde yan een doorsneden ci troen de hpid Van de. poularde aan allé kanten inwrijven, vervolgens de borst bedekken met dunne plakken lardeer spek en deze met. een dun touwtje vast binden, De boter in een-braadslede of braad pan goudgeel laten worden, de poular de op de rug.er in leggen, begieten met de hete boter,, het deksel op de braad slede of braadpan doen en de poular de in de oven ,of bovenop gaar en goudgeel braden. Vóór het opdoen het touw en spek' verwijderen en de saus afmaken met "wat water en een lepel witte Bordeaux óf Madeira. Oranjevls. Benodigd 8 eieren -5 sinaasappelen 1 citroen 150 gr. Suiker (voor de eiermassa) 100 gr. suiker (voor caramel). gehuurd. Constance die zich in hare jeugd op niets had willen toeleggen, gevoelde zich thans diep rampzalig, dat zij ni niet in staat was, iets tot verlichting bij te brengen. Alles zou zich echtei nog ten beste geschikt hebben, zo niet de toestand van den heer Dutour de zijnen ernstige bezorgdheid had inge boezemd. 't Zij dat de doorgestane angsten zijn anders zo sterk gestel ge knakt hadden, 't zij dat de vernederin: die hij ondergaan had, den weleer zo hoogmoedigen man een gevóeli; slag hadden toegebracht, hij was niet meer dezelfde van voorheen. In de laatste dagen was hij zozeer verouderd, dat Agnes ei van ontstelde, toen ze hem weder terugzag, -en die pe zwaarmoedigheid lag over zijne trekken verspreid, en zeifs de tegen woordigheid zijner geliefde dochtei kon geen glimlach op zijn gelaat te voorschijn brengen. Was het misschien de terugblik op zijn vervlogen leven, dat leven waar mede hij zo lichtzinnig gespeeld had, en dat hij thans zo gaarne had willen terugroepen, die hem zo pijnlijk kwel de Was het grievend bewustzijn van de schuldige oorzaak te zijn, van de armoede der zijnen, dat hem zowel des daags als de nacht als een grijn zend spook veivolgde Ja, thans nu het te laat was, zag hij de diepe" ellen de, waarin zijne geliefden gedompeld waren, terwijl hij dit alles had kunnen voorkomen. Wel kwam er geéri enkel woord van verwijt meer over hunne lippen, wel beklaagden zij zich niet langer over de schande die hen overlaadde daar ook zij ónder het zelfverwijt gebukt g:n- Bc.eiding De eieren met 150 gr. suiker, het citroen- en sinaasappelsap en de-geraspte schil van Zi citroen en 1 sinaasappel kloppen tot een c.ikke witachtige massa. Caramel maken van de 100 gr. suiker en een warme pud ding- of timbalevorm er aan de bin nenkant mee bekleden eerst de vorm met warm water omspoelen, hierin wat vla gieten en deze in de vorm laten rondlopen, zodat de binnenwand en bodem geheel er mee bedekt worden. De eiermassa in de vorm gieten en deze I a 1 JA uur dichtgedekt au bain- marie zettqn in water,, dat voortdurend tegen de kook aan gehouden wordt. KEUKEN-GEHEIMEN. OVER EIEREN. Eieren nemen in onze spijsbereiding een belangrijke plaats in. Door hun ge halte aan eiwit, vet en minerale zou ten zijn zij een voortreffelijk voedsel, terwijl zij eveneens gébruikt worden voor de verbetering van smaak en ver-, hoging der voedende waarde van ver schillende gerechten. Van groot belang is echter dat de eieren vers zijn. Ten eerste is dit veel smakelijker dooier en eiwit scheiden, wat voor het gelukken van sommige gerechten van gewicht is. Om te weten of een ei vers is om sluiten we het met volle hand en hou den een punt tegen het zonlicht. Zeer verse eieren zijn geheel doorschijnend en hebben slechts een kleine luchtblaas om de stompe punt. De doorschijnend heid vermindert en de luchtblaas wordt groter naar gelang het ei oud is. De inhoud van een- vers ei beweegt niet als men het in de hand neemt en het heen en weer schudt. Nog een ander middel om de vers heid te onderzoeken is het volgende neem een diepe kom met water gevuld en doe hierin 1 00 gram zout per liter water. Hierin zal een vers ei onmiddel lijk zinken, een minder vers ei blijft zweven en een bedorven ei blijft drij ven aan de oppervlakte. Om eieren een poosje goed te hou den moeten ze bewaard worden op een koele plaats, en op een rekje. Ééns per week moeten ze worden gekeerd. Hebben we alleen het eiwit eens: ge bruikt en willen we de dooiers tot de. volgende dag bewaren, dan gieten we er water overheen tot ze bedekt zijn. Een lichtjes gebarsten ei. zal niet itkoken als we de barst inwrijven met at keukerizout. Een hard gekookt ei moet steeds in koud water worden afgekoeld. Niet al leen zal het hierdoor beter afpellen, het zal ook niet donker uitslaan, maar rriooi wit blijven. Zacht gekookte eieren zijn beter verteerbaar dan harde eieren. Rauwe eieren verteren over het algemeen ook emakkelijk, mits ze flink geklopt wor den. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Men vraagt zich wel eens af hoe het komt dat gl^S, dat in heet water gebracht wordt, springt. Dit is heel eenvoudig te verklaren glas zet ten ;evolge van de warmte uit. En wan neer nu die uitzetting onregelmatig of te plotseling geschiedt, dan zal het las. dat toch zo broos is, barsten. Wanneer U dit euvel dus wil voorko gen, maar juist -dat stilzwijgen, dat stille lijden bracht hem tot denken, maar ook tot vertwijfeling. De wroeging, de schaamte verteer de hem, eri hij had de kracht niet de zelve moedig te dragen. Het fijngevoelig hart vaft Agnes had het innerlijke lijden haars vaders be grepen. Wat zij echter ook in 't werk stelde om hem te troosten, het rnqcht haar niet gelukken, de rust van zijn ge schokt- gemoed te herstellen. De enige ware troost op, dit aards tranendal, dié namenüjk welke de. godsdienst aan het lijdende mensdom aanbiedt, was hem vreemd geworden, in die jaren, waarin hij-slechts de wereld en hare schijnver maken had nagejaagd. Toen de eerste dagen van blijd schap over de komst van Agnes voor bij waren, verviel hij in zijn vorige on tevredenheid. Dan eens, van wroeging en berouw 'over zijn nutteloos doorge bracht leven vervuld, dan weder mor rende tegen het noodlot dat hem, ver volgd had, werd hij geslingerd tussen die beide denkbeelden, die hem folter den. Zijn hart was bekommerd, en toch wilde hij zich niet vernederen voor Hem aan wien dat hart toebe hoorde. In zijn dwazen overmoed wilde hij de hand Gods, niet erkennen, die zich over hem had uitgestrekt, en meer dan eens schreide Aghés heete tranen, bij de godslasterlijke woorden die hij in zijne machteloóze woede tegen ae Voorzienigheid uitsprak. Nieuwe en wc! érnstige zorgen druk ten haar jeugdig fgemoed ter neder. Enig gebed rée; in de stilte van den nacht vit haar beangst gemoed om hoog ten einde,-.^. Hemels zegen af te men, moet U het glaswerk, en vooral het zo kostbare kristal, eerst met lauw water afspoelen alvorens het in eera heet niet te vet sopjé te wassen. Met porselein komen we dikwijls het tegenovergestelde tegen de borden, die we met heet water gewassen heb ben, springen wanneer zij plotseling op een stenen of een granieten aanrecht gezet worden. Daarorii doen we steeds goed een houten plankje of een dub belgevouwen doek op de aanrecht te leggen. En wanneer ,we het helemaal goed willen doen, nemen we een rek, waarin de borden rechtop gezet kun nen worden en dus tegelijkertijd af druipen. De drank, die in thermosflessen meegenomen wördi, krijgt na verloop van tijd een duffe smaak. De oorzaak hiervan ligt niet aan de thermosfles, maar wel aan de kurk. Kook dus deze kurk van tijd tot tijd eens goed uit in sodawater, dan zal van een vreemde smaak aan de drank geen sprake meer zijn. Bij het uitscheppen van soep, pap of saus gebeurt het maar al te vaak dat onder aan de lepel druppels blijven hangen, en we daardoor op het tafel kleed morsen. Dit kan echter worden vermeden door de onderkant van de gevulde lepel terug in aanraking te brengen met het bovenvlak van de vloeibare spijs.. MODE-PRAATJE. Mevrouw Mode schijnt nog niet van plan te zijn de 'blouses van haar voor- raad'iijst te schrappen. Integendeel, ie der seizoen brengt r.ieuwe vondsten en ideee'n en de fantasie op dit gebied is bijna onuitputtelijk. Zag men enkele jaren geleden bijna uitsluitend de hemdblouse, thans zien we naast dit klassieke model ontelbare andere, die zowel in de rok als er boven worden gedragen. Kostbare geklede exempla ren van natuurzijde met de band ge borduurd of met ragfijne opengewerk te naden; maar daarnaast ook vlotte eenvoudige modelletjes van allerlei aard. De doorsnee vrouw, die zich nu een maal niet de weelde kan veroorloven, voor iedere gelegenheid een nieuw kleed aan te schaffen, kan niet anders dan deze blouse-mode toejuichen. Im mers met één donkere Tok en verschil lende blousjes in haar kleerkast, kan ook deze vrouw steeds weer netjes en afwisselend voor de dag komen, zon der in grote onkosten te vallen. Nooit was de keuze zo groot. We zien zowel de lange aansluiten de modellen als de zeer wijd gefronste, hooggesloten kraagjes naast brede en diep uitgesneden décóleté; de mouwen zijn lang, kort of ontbreken geheel. Ook op gebied van kleuren en ma teriaal is de keuze bijna onbeperkt. Maar ongetwijfeld komt toch de ere plaats aan het WIT toe. Onmogelijk zich de dag "van vandaag een garde robe voor te stellen zonder witte blou se.7 Zijde, piqué, linnen en katoen ko men hiervoor in aanmerking. Vele zijn versierd met Engelse broderie. De simpele wit katoenen blousjes, die aan de' brede wijde hals en ultra korte mouwtjes versierd zijn met ge rimpeld katoenen borduursel dienen absoluut voorbehouden aan zeer jonge meeken over den vader, die in plaats 'an ootrhoedig het hoofd te buigen, onder de beproeving hem toegezon den, zich met alle kracht daartegen verzette. De ogenblikken, waarin de stem zijn gewetens ontwaakte, werden hoe langer hoe zeldzamer. Van dag tot dag werd hij ontevre dener, en onwillekeurig zag -Agnes zjch den geest teruggebracht naar den ond-, waarin zij hem van zelfmoord had teruggehouden. Dezelfde onheil- pellende blik flikkerde in zijn ogen, 't scheen haar toe, alsof hij schrikte wanneer ze onverwacht voor hem stond. Gaarne had zij Mevr. Dutour haar angst medegedeeld. Deze beklagens waardige vrouw echter gewend om in dc wereld te leven en daarin te schit teren, was zo diep ongelukkig in hare armoede, zo geheel en al verslagen door de rampen die haar getroffen hadden dat Agnes het niet van zich kon verkrijgen haar nog meer te be droeven. Alleen Constance had den angst in hare ogen gelezen onbemerkt be waakte zij met Agnes haar rampzaligen vader. Haar hart, dat dcor d om gang met hare zuster van dag tot dag volgzamer werd, zocht haar als zij haar vroeger vermeden had. 't Was Agnes ene voldoening waar op ze nimmer had durven hopen. En 't was goed voor haar, dat er ten min ste één hart was, dat warm voor haar klopte, en behoefte had aan haar vriendschap. Wederom zou er een of fer van haar geeist worden; 't was als of alles waaraan haar hart zich hechtte haar ontvallen moes Op zekeren morgen ontving ze een in der haast geschreven briefje van Constance, waarin deze haar verzocht zo spoedig mogelijk te komen, daar Vader sinds gister avond in een ijlen de koorts lag. Reeds vroegtijdig had ze om den geneesheer gezonden. Deze had met ernstig gelaat de grootst mogelijke rust aangevolen, en gezegd dat hij .dien avond nog eens terug zou komen. Haast u duèi lieve Agnes, zo ein digde zij haar brief, ik zal niet gerust zijn, vooraleer gij hier zijt. Mama is even akelig kalm als altijd. Ik vrees het ergste. Uwe Constance. Agnes verzocht verlof. Thuis geko men werd zij met opes êraisn door ha re zuster ontvangen. Toen zij het opgewonden, door de koorts verhitte aangezicht haar vaders zag, en de woeste blikken die hij om zich heen wierp, werd haar hart yan angst ais dichtgeknepen. Zij trachtte hem toe te spreken, maar te vergeefs, hij hoorde haar niet. Aan zijne legerstede nedergeknield, bespiedde zij zorgvuldig zijn gelaat, ten einde het geringste teken van we derkerend bewustzijn te kunnen waar nemen. Daar aan dat ziekbed, maak ten de somberste gedachten zich van haar meester. Indien het Gods heilige wil was, dat zij haar vader zou moeten missen, na hem eerst zo kortelings we- dergevonden te hebben, o dat hij dan niet aldus de eeuwigheid mocht ingaan. Dat h'j zich eerst met zijn God mocht verzoenen, dat was haar enige, hartelij ke bede. I Toen de dokter haar op haar drin gend verzoek had medegedeeld, d«t

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2