VACANTIE... Heerlijke Tijd voor de Schooljeugd PIERLALA EN OMSTREKEN [Verschijnt den Donderdag en Nummer 55 Zondag 9 Juli 1950 BURELEN r: Kerkstraat 9, 'Aalst Telef.n' 24.114 L .L. n Zondag van iedere week 881.72 7' Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) zwaar schooljaar zowel de studerende EINDELIJK... Zij hebben een achter de rug, jeugd als de leraars en de leraressen Eerst het regelmatig lessengeven waar bij dient getracht dat al de leerlingen niet alleen de leerstof assimileren maar waardoor hoofdzakelijk aan hun vor ming, aan hun maken tot flinke jon-< gens en meisjes, paraat staande om het werkelijke leven aan te vangen, dient gedacht. Dan de voorbereidende perio de tot de schoolprijskampen of de exa mens dan de examens zelf met al hun weeën en naweeën Wat een opluchting voor de stu dent als dat alles achter de rug is en een lange vacantie, een- zomerverlof dan nog wel, hem toelacht. Verdiende rust na maandenlange arbeid. VACANTIEMOGEUJKHEDEN. Wij ouders moeten er hoofdzakelijk yoor trachten te zorgen dat onze kin deren eerst en vooral uitrusten van de gepresteerde inspanningen en daaren boven nieuwe krachten opdoen 't zij om verdere studiën aan te vangen 't zij om te werk te gaan in handel, nijver heid of waar ook. Een der beste, ja onuitschakelbare middel om onze studenten terug paraat te maken is ze zoveel mogelijk te laten genieten van de vrije natuur, het spel of de ontspanning in open lucht. Ze moeten reserves opdoen, reserves van zonnelicht en zonnewarmte, door spel en speelmogelijkheden waarbij de phy- sische inspanning nu de bovenhand heeft. De geest moet rusten, het li chaam mag zonder overdrijving Vermoeid worden want dergelijke uit gemeten vermoeienis betekent een te rug frisch maken van de geest. De mogelijkheden om aan onze kin deren een degelijke vacantie te bieden zijn tegenwoordig veel groter dan vroeger jaren Tal van inrichtingen werden in het leven geroepen waardoor de jeugd zich, onder degelijk en ver antwoordelijk nazicht kan ontspannen en verkwikken. Laten we even samen overlopen al naar de familiale mogelijkheden waar en hoe onze kinderen een deugddoend verlof kunnen doorbrengen lAAN HUIS Zeker MOET een zeker deel van het verlof aan huis worden doorge bracht, want wij menen dat velen met ons zullen accoord gaan als wij zei dat de dag van vandaag de kinderen maar al te veel uithuizig worden. Ze zijn schier nooit meer thuis, zelfs niet OH WAT IS VACANTIE BLIJ VOOR DE JONGE SNAKEN ontspanningsmogelijkheden buiten huis, doch in eigen dorp of stad. Sedert enkele jaren hebben wij met genoegen organismen zien tot stand komen die het op zich hebben geno men de verloven voor de schooljeugd aantrekkelijk, afwisse lend en degelijk mogelijk te maken. Tal van personen, meestal onderwij zers en onderwijzeressen, offeren een jedeelte van hun persoonlijk verlof op om de schooljeugd onder hun leidini te nemen en ze aldus een aangenaam verlof te laten genieten. Gij kent wellicht dergelijke jeugdoi ganismen, vacantiepatronaten in eigen dorp of stad, staande onder de gees telijke leiding van een der plaatselijke geestelijken. Speelpleinen zijn ter beschikking steld van deze organismen, waar de kinderen zich kunnen vermaken gan de dag door in open lucht en buiten al le gevaar. Des morgens komen de schoolgasten samen en groepsgewijs, al POTPOURRI De huidige nationale- en internatio nale gebeurtenissen zijn een echte pot pourri; t.t.z. het is een echte hutsepot en een mengelmoes van feiten die het hoofd van velen op hol brengt. President Truman, de man van de Verenigde Staten van Amerika en Stalin, de ijzeren dictator der Sovjet- Republieken, staan de mond wijd open tegenover elkaar. Met duim en wijsvinger zitten ze m eikaars mond en als geroutineerde den tisten betasten ze eikaars tanden. In militaire termen betekent het dat Rus land en Amerika bezig zijn met elkaar aan den tand te voelen. Dit doen ze om te zien hoe zwaar de bommen moeten zijn om die tanden er uit te krijgen. Laat ons hopen dat het bij een voe len blijft. Onze huismoeders hebben die geste gezien en ze denken dat die man nen eikaars tanden aan het wetten zijn om alles zelf op te eten. Binst dat de Koreanen elkaar in het haar vliegen, vliegen onze huismoeders op de win kels los om er voor te zorgen dat ook zij nog wat te stokkeren hebben. Korea ligt immers vlak in onze buurt en de Noorderlingen of Zuiderlingen van Korea moesten hier nekeer op nen schonen morgen arriveren om de win kels leeg te plunderen Hierdoor is het zingend 't vrije lied stappen zé op Middens[amlsvr!la,,stuk direct opge- naar het speelplein, hun geliefkoosd vancantieoord Verder worden, immer onder stren- doch vaderlijke of moederlijke be waking, wandelingen en kleine uitstap- jeorganiseerd, ééndaagse trektoch ten of tochten die meerdere dagen du ren. Dergelijke inrichtingen leveren de- elijk opvoedend werk lichaam, geest hart en ziel krijgen er hun zorg en de - dat hun kin- tie te §aan- "et schiereiland is dus op lost. Nu nog het landbouwvraagstuk, en iedereen is tevreden. Nu dat het groot verlof gaat be ginnen staat er voor hen die van lange en verre vacantiereizen houden een buitenkansje open. De gevreesde ban diet Salvatore Giuliano, hij die zeven jaren Sicilië bezet hield is eindelijk dood-gekogeld. Dat ventje was juist zinnens van in Noord-Afrika op EERSTE GEMEENSCHAPPE LIJKE VERGADERING VAN KAMER EN SENAAT Donderdagnamiddag was het de grote dag in de Kamer, waar alle par lementsleden waren samengeroepen om, bij toepassing van de Wet van 1945, een einde te stellen aan de ((On mogelijkheid tot regeren wegens s vijands toedoen» en het regentschap af te schaffen. Reeds in de vroege ochtend stonden liefhebbers aan te schuiven om een plaatsje te bemachtigen op de publie ke tribune, waar echter de meerderheid der plaatsen voorbehouden werden voor familieleden van de parlementai ren. In de vergaderzaal van de Kamer werden een tachtigtal stoelen geplaatst, tussen en achter de banken. Bovendien lagen op vele banken kaartjes met ver melding hoeveel personen daar plaats moeten nemen. Doorgaans werden zes plaatsen voorzien op één bank van vijf. Daardoor zal iedereen plaats kunnen nemen, maar comfortabel is het niet. De Kamerleden en Senatoren kunnen ook de debatten beluisteren in de gan gen en salons van Kamer en Senaat, waar luidsprekers opgesteld werden. Aan de voorzitterstafel werden twee zetels geplaatst, een voor de senaats voorzitter en een voor de kamervoor zitter. Te 14.15 u. opent dhr Van Cauwe- laert, kamervoorzitter de zitting, bijge staan door dhr STRUYE, voorzitter van de Senaat. De 387 parlementai- worden stil als de voorzitter hen toespreekt de Kamers vergaderen in ;emeenschappelijke zitting, ingevolge de wet van I 945. Een minuut na de opening van de vergadering hebben er reeds inciden ten plaats. Het gaat hier bijzonderlijk om het Voorzitterschap. De voorzitters van Kamer en Senaat waren aan het bureau komen zetelen, eenvoudig om de vergadering te ver zoeken de gewone procedure te vol- een voorlopig bureau aan te stel len en dan onder leiding van dit bu reau over te gaan tot de verkiezing van de leden van het vast bureau. Men moest dan ook tot schorsing der zitting ouders mogen gerust zijn deren in goede handen zijn. BUITEN EIGEN DORP OF STAD Vacantiegeneugten kunnen ook bui-1 ten eigen dorp of stad georganiseerd 1 worden 1In familie, 2. Groepsgewijs, 3. Bij wijze van Uitwisseling. De gezinnen die zich zulks betalen kunnen doen best met eigen kinderen het verlof door te brengen of een ge deelte ervan althans. De Ardennen lokken, de Kempen eveneens en de zee is voor de kleintjes bizonder een niet te vervangen, een ideaal vacantieoord Groepsgewijs kan ook buiten eigen dorp of stad het verlof worden doorge bracht. Daarvoor zijn vacantietehuizen ingericht eveneens in de Ardennen, de Kempen, de Zee en zelfs in het buiten land. Zo kennen wij ons land verschei dene kloostergemeenten die tegen zeer gematigde prijs hun leerlingen een ver blijf van drie weken in Zwitserland verzekeren Welk prachtig initiatief gedurende het verlof In principe is Welke zekerheid voor de ouders J U B1LE UMVI ER5NG VAN HET DAVIDSFONDS. Vandaag is het de grote dag van de Davidsfondsafdelingen van Aalst er omliggende. Vijf-en-zeventig jaar ijve- werk worden herdacht, vijf-en-ze ventig jaar noest werken in dienst van Kerk, Volk en Land. Laten wij allen, Davidsfondsleden uit de stad of er buiten, en ook alle rechtschapen mensen die het Davids- fonds genegen zijn deze dag op plech tige wijze vieren. Daarom alle rechtgeaarde Vlamin gen naar de Jubelmis in St. Jozefskerk (10 u.) Nadien ook naar de Academische zitting op het stadhuis waar wij de eer en het genoegen hebben Dhr. Amter lf aan het woord te horen, hij die de geschiedenis van de vijf-en-twintig laatste jaren van het Davidsfonds heeft bepaald. Kom ook naar de namiddagverga dering in de feestzaal van het Stadhuis waar U de geschiedenis van de Afde ling wordt voorgedragen door Dhr. Van der Hulst, Onder-Voorzitter, en waar U tevens het gekende «Crescen do-koor» van Gent kunt beluisteren. Een zeker moet U 's avonds tegen woordig zijn op het prachtig avond feest. Opvoering van «Mara» door het Nieuw Nederlands Toneel onder lei ding van Dhr. Poos, in de Openlucht schouwburg. (Bij slecht weder in de feestzaal van de Meuleschettestraat. Ook daar treedt het «Crescendo-koor» op. Prijzen der plaatsen 20 en 15 fr. or leden en 25 en 20 voor niet-le- den. Katholieke Vlamingen, allen op post! dat verkeerd De huiselijke, de fami liale opvoeding mag in geen geval worden uitgeschakeld De kleintjes kunnen aan huis een lekker verlof doormaken als ze ver standige ouders hebben, die weten wat kinderen zijn en weten wat met ver lof zijnde kinderen zijn Hof, koer, tuin, grasplein, zandhoop zijn beste plaatsen waar de kleintjes zich op uit stekende wijze kunnen amuseren! Laat ze om de liefde Gods, beste vaders en moeders, maar ravotten en spelen.... zich vuil maken kleedt ze er naar laat ze zich rallen en bollen... Iaat ze lachen en gieren... en hebt er zelf plezier om 2. IN EIGEN DORP OF STAD Indien men zo gehuisvest is dat het schier onmogelijk blijkt de kinderen de nodige ruimte te verschaffen om ze te laten spelen en ravotten, kan er wel middel gezocht worden voor de nodi- Welk aangenaam vacantieverblijf voor de kinderen Bij uitwisseling kan ook gezorgd worden voor een gedeelte of voor gans de duur van het verlof. Het komt er hier op aan een familie te vinden in dewelke gij volstrekt vertrouwen hebt om er uw kind een paar weken of een maand te laten verblijven. Zo kennen wij jongens en meisjes die een maand in Wallonië verblijven en er op die manier meer Frans leren voor wat het spreken althans betreft dan op een gans schooljaar op school. ONZE WENS. Trachten wij voor onze kinderen de geschikte plaats te vinden voor het aanstaande verlof Dat het hun ten goede kome opdat zij paraat zouden staan tegen het aanstaande schooljaar dat reeds in de verre toekomst wenkt OPVOEDER. (Verboden Nadruk). MIDDENSTAND PROVINCIALE KAMER VAN AMBACHTEN EN NERINGEN De verenigingen van ambachten en neringen (beroeps- en economische verenigingen) welke voldoen aan de voorwaarden gesteld bij artikel 8 van de wet van 2 Mei 1949 (Staatsblad van 2 Juni 1949) en die een vertegen woordiger wensen bij de Kamer voor ambachten en neringln, moeten aan de Heer Minister van Economische Zaken, Algemene Directie van het Midden- Standswezen, Kunstlaan 28, te Brussel, een in tweevoud opgemaakte aanvraa: laten geworden. Deze aanvraag moet bij een ter post aangetekende brief worden ingediend uiterlijk op 15 Juli a.s. Zij moet ver gezeld zijn van de stukken waaruit blijkt dat de vereniging de voorwaar den vervult, bepaald bij artikel 8 van de wet van 2 Mei 1949. Het Departement van Economische Zaken houdt de aanvraagformulieren ter beschikking van de verenigingen. Het bureau van de Provinciale Ka mer van ambachten en neringen van Oost-Vlaanderen te Gent, werd door de Fleer Minister van Economische Za ken uitgenodigd mede te werken aan het opmaken van de lijst der vereni- overgaan. Na anderhalf uur onderbreking wordt de zitting hervat. De voorzitters zetel wordt ingenomen door dhr Van Overbergh (C.V.P.) oudste lid in ja ren, die door de vergadering toege juicht wordt. Er hadden nog incidenten plaats over vertalingen en Dhr Leemans heeft het ook hard te verduren tot men ein delijk te 18 uur overgaat tot de verkie zing van het bureau. De h. Van Cauwelaert wordt verko zen tot voorzitter met 199 stemmen (108 Kamerleden en 91 senatoren van de C.V.P.) De h. Soudan bekwam 170 stemmen en er waren 10 blanco-brief jes. Als plaatsvervangend voorzitter is enkel de candidatuur van de h. Struye voorgedragen; hij wordt derhalve zon der stemming aangesteld. Ondervoorzitters worden de hh. Jo ris (lib.) met 325 stemmen en de h. Matagne (soc.) met 321 stemmen. De h. Lahaut (com.), bekwam 12 {item- men. Als secretarissen worden verkozen de h. Juste (soc.) met 317 stemmen, de h. Bouilly (soc.) met 316 stemmen en de h. Massonet (lib.), met 304 stem men, de h. Maes (C.V.P.) met 253 stemmen, de h. Hanquet (CVP) met 248 stemmen en de h. Heger (CVP) met 247 stemmen. Onder algemene toejuichingen neemt de h. Van Cauwelaert plaats op de voorzittersstoel. Voorzitter Van Cauwelaert: Een ge vaarlijke eer valt mij te beurt. Ik ben u dankbaar voor het vertrouwen dat jij in mij hebt gesteld en ik houd mij aanbevolen in uw welwillendheid (Al- ;emene toej.), In overleg met de leiders van de groepen stel ik voor een commissie van 13 leden samen te stellen, om een re glement op te maken voor de Nationa le Vergadering. De h. TERFVE (com.) De com munistische groep wil vertegenwoor digd zijn in deze commissie, en wij stellen de candidatuur voor van de h. Taillard. Voorzitter: De h. Terfve vergist zich Het bureau mag commissies benoemen naar eigen goeddunken. (Instemmins de coureurs van een afstand van lOO.^jj de meerderheid der vergadering), km. zag opdagen. Had Rik Van Steen- £)e h. Buset (soc.): Talrijke tele- bergen een koppel ogen gehad als die grammen en verzoekschriften zijn reporter hij zou zich aan de eindmeet j-eecls in het parlement aangekomen, niet vergist hebben. Ondertussen loopt nieuw toegankelijk voor vacantiegan- Van verlof gesproken. Onze volksvertegenwoordigers en senatoren- zijn er slecht aan toe. Die mensen, die kiesstrijd achter den rug hebben, mogen maar aan geen rusten denken. Zij geraken moeilijk door hun werk. Om toch maar in vacantie te ge raken zijn ze nu begonnen met allen samen te vergaderen. Veel handen maken ligt werk denken ze. Doch, dat wijs spreekwoord is op die wijze men sen niet toepasselijk, want nu schijnt het dat hun programma nog veel moei lijker afgewerkt zal geraken. Laat die mensen hun schoon verlof maar naar de vaantjes praten. Wij hebben al vijf jaar geduld en de Koning ook. Het kan nu op die enkele dagen niet meer aan komen. Binst onze congé-péjé hebben wij tijd om de debatten te lezen en nog nooit hebben wij zulke gezellige uurt jes beleefd. Surtoe, Spaak leren wij nu bijzonder goed kennen. Reeds lang wisten wij dat Spaak meer graat dan vis is of liever meer wind dan vlees. N'n opgeblazen kikvors die nu zijn wind aan het verliezen is. Wat heeft die vent de laatste dagen al gezeverd! Binst dat heel die hutsepot aan het koken is maken onze baanduivels zich start klaar voor de grote interna tionale gebeurtenis op wielergebied, nl. voor den tour de france Laat het maar rap den départ zijn dat we onze zinnen op wat anders kunnen zet ten. Het is te hopen dat wij aan onze jongens zoveel plezier beleven als aan reporter 1 7 die verleden jaar de repor tage zou moeten «verzorgen» hebben. Hebben onze mannen verleden jaar weinig of niets gepresteerd en hebben wij den toer verloren wij hebben toch veel leute gehad met die reporter die 11 JULI-FEEST Na het 1 1 Juli-feest van het Davids fonds op Zondag 9 Juli, richt het IJzer- bedevaartcomité in samenwerking met het K.V.H.U. op II Juli zelf te 19 u. 30 een feestelijke herdenking in. In de openluchtschouwburg treedt het bekende Koperensemble op van Meester Jef van Hoof met een puik programma waaruit we hier enkele gre pen doen Miniatuursmars van P. Benoit. Oproep tot Vlaamse liederen door van Hoof. Gedeelte uit de Rubenscantate van P. Benoit. Uitvoering van Vlaamse liederen on der leiding van Meester van Hoof. Als feestredenaar treedt op Deelname in de onkosten 20 fr. Familiekaarten 50 fr. De gebeurlijke pbrengst komt ten goede aan de her opbouw van de IJzertoren. Bij slecht weder gaat deze mooie avond in het Groen Kruis door. Vlamingen, houdt deze avond vrij VRIJE INVOER VAN GOUD MONOPOLIE DER KONGOLESE VOORTBRENGERS AFGESCHAFT Het ministerie van Koloniën deelt mede Het Internationaal Comité voor de Economische Coördinatie heeft beslo ten de reglementering af te schaffen welke'in April 1949 werd ingesteld in zake invoer van goud. Het monopolie dat aan de Kongo lese voortbrengers was toegekend wordt afgeschaft en de invoer van ruw, halfbewerkt en bewerkt goud wordt vrij toegelaten. Het blijkt inderdaad dat de gelden de reglementering moeilijkheden mee brengt in de handelsbetrekkingen met het buitenland, terwijl zij anderzijds het Kongolese goud niet beschermt, zoals dit werd verwacht. Door tussenkomst van de minister van Koloniën, en om de Kongolese oortbrengers toe te laten de onont beerlijke beleggingen te doen, werd besloten dat zij 60 in plaats van 40% van de goudopbrengst tegen een hoge- prijs dan de officiële pariteit mogen verkopen. kermis-Aalst ten einde en lopen de Aalstenaars te rug Aalst binnen. Doch laat ons niet treuren. Het feestvieren is nog niet ten einde. Na de viering der blijde uittrede van onze geliefde Prins-Regent-Karei staat nog de blijde intrede van onze uitverkoren Koning Leopold voor de deur PIERLALA. gingen van Oost-Vlaanderen en voor te zorgen dat de aanvragen der verenigingen aan zijn Departement ge zonden worden. De Gouverneur, M. VAN DEN BOOGAERDE. Ik vraag dat het bureau er zou voor zorgen dat men met die verzoekschrif ten rekening houdt. Deze verzoek schriften zijn een bescheiden verwitti ging, zij zullen gevolgd worden door andere, die u meer doen nadenken. Voorzitter De commissie voor het reglement zal uw vraag onderzoeken. Ik zou willen dat deze woelige zit ting eindigt op een toon van eensge zindheid. Laten wij hulde brengen aan onze ouderdomsdeken, Staatsminister Van Overbergh, die een voorbeeld is van politieke en vele andere deugden. Toej. der rechtstaande vergadering. Volgende Dinsdag vergaderen wij opnieuw om 14 uur. Te 19 u. 50 wordt de zitting opge heven. JACHT OP WATERWILD REEBOK EN HERT Bij ministerieel besluit wordt de jacht op waterwild aan de kust, in de moerassen, alsmede op de stromen en rivieren dit jaar in alle provincies ge opend op 21 Juli e.k. Nochtans wordt het schieten van zeemeeuwen, meeuwen, sternen of zee zwaluwen, ooievaars, 'lepelreigers, zwa nen, kluiten, stelkluiten, scholeksters, bergeenden, purperreigers en roerdom pen te alle tijde verboden. De jacht op waterwild met eenden kanonnen, is insgelijks verboden be halve op de beneden-Schelde, stroom afwaarts van Antwerpen, door de hou ders van het jachtrecht op dat gedeel te van de stroom, in de voorwaarden, waarin het jachtrecht hun is toege staan bij openbare toewijzing. Bij een ander besluit wordt de jacht met het geweer op de reebok met meet dan vier takken en die op het hert met ten minste tien takken veroorloofd dcch slechts binnen de bossen, daarin begrepen de slijkpassen.de open plaat sen, de weidelaagten en de brandwe- gen van 15 Juli tot en met 15 Augus tus, voor de reebok, en van 3 Septem ber tot en met 9 September voor het hert.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1