De schadevergoeding bij arbeidsongevallen PIERLALA EN OMSTREKEN herschijnt' den Donderdag en Nummer 56 Donderdag 13 Juli 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. Zondag van iedere 1,25 fr. 7' Jaarg. 881.72 VOLKSVERTEGENWOORDIGER VAN DEN DAELE STELT VOLLEDIGE HERVORMING VAN GANGBARE SYSTEEM VOOR. C. V. P.-volksvertegenwoordiger G. van den Daele heeft een wetsvoorstel ingediend, dat een algehele hervor ming van het herstelregime van de ar beidsongevallen beoogt. Die hervorming komt op haar tijd, want sedert 1903 datum waarop het huidige regime tot stand kwam hebben zich ingrijpende veranderin gen voorgedaan in de juridische, so ciale en economische opvattingen. Het principe van het regime der wet van 1903 is dit van het forfaitair her stel der schade, dat steunt op een ver moeden der verdeling van het risico tussen de werkgever en het slachtoffer van het ongeval. Het wordt geïnspi reerd door de vaststelling dat het be wijs van de fout en het causaal ver band tussen die fout en de schade moeilijk uit te maken valt, wanneer het gaat om een arbeidsongeval. Men meende toen dat het rechtvaardig was de gevolgen van het risico te delen tus sen het slachtoffer van het ongeval en zijn werkgever. Later evolueerde zulks in die zin dat de werkgever de 2/3 van de last draagt, het slachtoffer slechts 1/3. De verantwoordelijkheid bleef dus verdeeld. Dhr Van den Daele betoogt dat die verdeling hem onrechtvaardig lijkt. Hij wil een meer menselijke motie in d' plaats stellen, nl. deze van een inte graal herstel der schade, ten minste in die mate, waarin het herstel mogelijk is, d.w.z. het integraal herstel van het verlies van loon. Dit herstel, zegt de volksver»? woordiger, vereist natuurlijk een zeke re tempering, ten einde bij eenvoudige tijdelijke werkonbekwaamheid de re cuperatie van de actiebe arbeidskracht met te ontmoedigen. Daarom stelt hij voor het loonverlies, dat voorspruit uit een tijdelijke totale werkonbekwaam heid tot een beloop van 80 t.h. te ver goeden gedurende de eerste 28 dagen. Wanneer de tijdelijke totale werk onbekwaamheid langer dan 28 dagen duurt, wordt de getroffene vanaf de 29ste dag tot een beloop van 90: t.h. vergoedt. Het herstel wordt integraal zodra de tijdelijke totale werkonbekwaam heid definitief is geworden. Indien de werknemer zijn activiteit hervat heeft, dan dekt de vergoeding het verschil tussen zijn huidig loon en het loon dat hij normaal zou verdiend hebben, indien hij tewerkgesteld geble ven was aan het werk dat hij voor het ongeval verrichtte. PEREQUATIE DER VERGOEDINGEN Het integraal schadeherstel veron derstelt de perequatie van de vergoe dingen in functie van de schommelin gen der koopkracht en van de wijzi gingen van het nominaal loon. Dhr Van den Daele stelt daarom voor de perequatie door te voeren teli kens zich een algemene (interprofes sionele) wijziging voordoet in de lo nen der categorie van arbeiders, waar toe het slachtoffer behoort, met als basis der vergoeding het individueel loon van het slachtoffer op het ogen blik van het ongeval. Een aanpassing kan eventueel ook geschieden ter gelegenheid ener wijzi ging der lonen. De belanghebbende paritaire commissies moeten dan hun advies uitbrengen. GEZINSPOLITIEK Dhr Van den Daele stelt ook voor een gevoelige verhoging te verlenen aan de vergoedingen aan de echtgenoot De plafonds van 45 t.h. en 60 t.h. die in het oude stelsel voorzien waren die bijzonder nadelig waren voor de grote gezinnen, worden afgeschaft. In de tweede plaats stelt de volks vertegenwoordiger voor aan de verze kering een VERPLICHTEND karak ter te geven, een notie welke aan de wetgever van 1903 aanstoot zou gege ven hebben, maar die thans volledig beantwoord aan de eisen van de socia le zekerheid. De verplichte verzekering, meeni| dhr Van den Daele, is volledig verant woord en sluit aan bij de andere Structuurhervormingen van het verze- keringkregime de professionalisatie van het risico en het paritair karakter van het beheer der sociale verzekering n. DE PROFESSIONALISATIE Bij die laatste factor blijft dhr Van den Daele wat langer stilstaan. De pro fessionalisatie van 't risico van loonver lies, zegt hij, heeft het voordeel dat, terwijl zij de vrijheid van de menselij ke persoon beschermt, waar die in het ;edrang zou kunnen komen (verzor- ing, medische diensten, hospitalisatie, nz.zij ook een etatisatie van de so ciale verzekeringen vermijdt, welke de individuele en professionele vrijheid wurgt, de verantwoordelijkheid af- stompt en een belangrijke hefboom in het economisch en sociaal leven in han den van de Staat geeft. Die professionalisatie wordt dus op gevat in de vorm van een paritair auto noom beheer van de verzekeringsorga nismen. Dhr Van den Daele staat trouwens een vrij soepel regime voor. Hij meent dat indien zekere bedrijfstakken in staat zouden zijn zelf de -vergoeding der slachtoffers te verzekeren, onder voor behoud van een compensatoire herver zekering op nationaal plan, het aan de verschillende andere minder belangrij ke activiteitstakken zal vrijstaan zich te groeperen met het oog op de verzeke ring onder elkaar van die vergoeding. Een gevolg van die professionalisa tie schijnt de uitsluiting te moeten zijn van de arbeidsongevallen-verzekering uit de particuliere verzekeringsorganis men. Het door volksvertegenwoordiger Van den Daele verdedigde stelsel schijnt echter ook hier zeer soepel it zijn. Zolang in één of meer bedrijfstak ken geen professioneel verzekeringsor- anisme opgericht is, kunnen de machtigde maatschappijen voortgaan de risico's voor die bedrijfstakken verzekeren. En zelfs in het geval dat een profes sioneel verzekeringsorganisme werd opgericht, is er niets dat belet het fi nancieel beheer aan een particulier or ganisme toe te vertrouwen onder voor behoud ener noodzakelijke controle. Anderdeels kunnen particuliere orga nismen, zoals de gemeenschappelijke verzekeringskassen voor de arbeidson gevallen, dikwijls worden omgevormd in bedrijfsorganismen, mits zich te on derwerpen aan de bij de wet voorziene voorwaarden. Het voorstel van dhr Van den Dae le, dat wij hier steunende op de memorie van toelichting bondig uiteengezet hebben, is een belangrijk element in de bespreking betreffende de hervorming van de sociale verzeke ring. Het zal ongetwijfeld in het Parle ment ernstig besproken worden, alvo rens wet te worden. Allicht kan het nog geamendeerd worden. Inmiddels is het een opbouwende factor te meer in de christelijk-democratische reorga nisatie van de sociale zekerheid. TUSSEN HOOP N VREES. orts hebben de mtreert zich op orea. .om strateeg, '.ampen worden is niet altijd aan de dis- levensbeschou- >ort. niet eigenaar- ;t van hier .nden die tegen de Noorderlin- uiderlingen op- st waarom die aan 't vechten te goed taat. de gesprek- orea. i spreken wel n Zuiderlingen, niet. Die doet Die houdt zich an de geest, euwsgierigheid 'k ben curieus communisten of oelen aan dat tegenover cze twee ideeën ook tegenover die twee ideeën d tegenover el- ereen bezorgd 'at in het verre is. ereen leeft tus- gelocaliseerd 95 MILLIOEN FR. VOOR CHEMISCHE PRODUCTEN AAN BELGIE TOEGEKEND Een som van 1.900.000 Marshall plan dollars werd in de maand Mei 1950 aan Belgie-Luxemburg toege kend voor de aankoop van chemika- iën en aanverwante produkten, medi ale en pharmaceutische voorbereidin gen inbegrepen, zo deelt de ECA me de. Het totale cijfer der sedert het be gin van het Marshall-plan aan België- Luxemburg toegekende bedragen voor de aankoop van alle soorten goederen, dollar of 23.815.000.000 Belgische frank. Het grootste deel van dit bedrag werd toegekend voor de aankoop van industriële goederen, zoals werktuig machines, mijnuitrustingen, ruwe ka toen en nijverheidsmachines. Iets meer dan een derde werd toegestaan voor de aankoop van voedingswaren. Uit het oogpunt van het totaal be drag der aankopen, die toegestaan werden, nemen België-Luxemburg de vijfde plaats in in de reeks van zes tien Marshall-plan-landen. Industriële artikelen stelden onge veer 70 t.h. van de dollarwaarde voor de Marshall-plan herstel-goederen en Dagblad- en radiok* mensen te pakken. Aller aandacht conc de gebeurtenissen in Iedereen wordt wee De kansen in beide gewikt en gewogen. Dit wikken en wege onpartijdig en men ka cusies horen tot welke wing deze en gene beh En toch... is zulks dig Corea ligt toch zo Het zijn niet twee elkaar in oorlog zijn Het zijn toch maar ;en die het tegen de nemen Weet men hier ju mensen tegen elkaar z'jn ii Hewel, eigenaardig j' zu'ks niet. De mensen weten dat «ver» niet meer bes En... luister eens na ken over de strijd in C Radio en dagblade over Noorderlingen De mens van de straat ;een doekskens aan. niet aan de letter, wel Hoort men niet de als volgt uitdrukken wie het zal winnen, de de Amerikaan Ge ziet de mensen ook in Corea twee id elkaar staan. Het zijn c die in de discusies hiei elkaar staan. Het zijn die in de huidige were kaar staan. Zo komt het dat en bekommerd is oi Corea aan het gebeuren Zo komt het dat sen vrees en hoop. Vrees dat de strijd dén tot een -nieuw** .v.*; Hoop dat alles z< blijven. Hoop en vrees zijn tot nog toe bei gewettigd. Nochtans de spanning tussen dq bestaande twee levensbeschouwingen kan niet blijven duren. Er moet een oplossing voor komen. Ernstige mensen vragen zich af of die oplossing moet komen bijmiddel van een nieuwe oorlog. De ondervinding heeft meer dan eens bewezen dat oorlogen slechte rechters zijn. Na een oorlog wordt de groene tafel toch in het midden der zaal geplaatst en zetelen overwinnaars en overwonnelingen er rond. Kan dat niet gebeuren vóór de strijd losbreekt I Langs beide zijden beweert meif geluk, welstand, rechtvaardigheid en vrede te dienen. Als het doel hetzelfde is waarom niet samen gezocht naar de zelfde menselijke en vredelievende middelen Maar kom... da's utopie. Niet vanwege de massa. De massa vraagt geen oorlog en Iaat zich leiden en misleiden. Maar zulks verwachten vanwege de leiders is misschien wel utopie. Zien we maar is ons eigen landeken. Hoe belachelijk stellen die grote figuren zich aan in zake het konings- vraagstuk Wat voor kwa-jongens-streken ha len grote mensen uit in ons parlement. En zei tige mensen bekleed zijn met wat ze noemen parlementaire onschendbaar heid Kan het volk nog iets ernstigs opj nemen wanneer het komt uit den mond van dergelijke waanzinnige staatsman nen Kan het volk nog eerbied hebben voor het gezag Volksvertegenwoordigers en senator ren wilt ge als het u belieft spoedig in verlof gaan en neemt uw verlof maar lang genoeg opdat onze regering, sa men met de Koning, ernstig aan het werk zouden gaan en op internationaal gebied zouden meehelpen om die vrees :n die hoop, waarin de wereld thans leeft, te veranderen in een duurzame vredige stemming. PIERLALA. DE VERGADERING VAN DE het VERENIGDE KAMERS VERTAALTELEFOONS AANGEBRACHT Een groot aantal senatoren kunnen, wanneer Kamer en Senaat samen ver-< gaderen, geen plaats vinden op de zit banken van de volksvertegenwoordi gers en zijn wel gedwongen een plaats te zoeken in de gaanderij die de ver gaderzaal van de wandelgangen scheidt. In deze gaanderij bevonden zich echter geen telefoons om de ver taling van de redevoeringen te beluis teren en dhr Spaak heeft daar, tijdens de eerste vergadering van de gemeen schappelijke Kamers tegen geprotes teerd. Vrijdag reeds togen de technie- kers aan 't werk en Maandagmiddag hingen zowat overal in de gaanderij stopcontacten te bengelen, waaraan de luistergrage parlementsleden hun tele foon zullen kunnen inschakelen om de vertaling van de debatten te horen. Tevens werd op de gewone zitbanken van de volksvertegenwoordigers het aantal stopcontacten uitgebreid, daar de parlementsleden nu met zijn drieën in plaats van met zijn tweeën op een bank zitten. HET REGLEMENT VAN DE Het reglement van de gemeenschap pelijke vergadering, zoals het werd op gemaakt door een speciale kommissie van volksvertegenwoordigers en sena toren, werd gedrukt en aan de parle mentsleden besteld. Het is een fusie van bepalingen uit het reglement van de Kamer en dat van de Senaat. Onder meer zijn er alle tuchtmaatregelen voorzien, zoals de terugroeping tot de orde en de uitsluiting. Verder wordt bepaald, dat de duur van de redevoe ringen een uur niet mag overschrijden, tenzij de voorzitter er anders over be slist. GEEN GEHEIME STEMMING Artikel 18 van het reglement be paalt dat de stemming over het heel mondeling geschiedt en 'bij naam- afroeping. Dit betekent dat niet inge gaan wordt op de wens van de socia listen om het debat over de wet van 1954 te besluiten met een geheime stemming over de werkzaam- de reglementskommissie is Er blijkt uit, dat de socia- >rdeel zijn dat de stemming en gerechtelijke uitspraak zal zijn over de houding van de Koning tijdens de bezetting en bij een derge lijke uitspraak laten de rechters hun persoonlijke opinie niet kennen. Het socialistisch voorstel werd ech ter verworpen mei; 7 stemmen tegen 4 en 1 onthouding. De verslaggever, dhr Pholien, geeft de volgende redenen op voor de verwerping. 1De parlementaire traditie heeft artikel 39 van de grondwet ingegeven. In de Belgische Kamers moeten de stemmingen hoofdelijk zijn of bij zit ten en opstaan gebeuren, twee formu les die de geheimhouding uitsluiten. De geheime stemming wordt alleen toege laten voor de verkiezing en het voor stellen van kandidaten. De beslissende tspraak van de Kamer gebeurt steeds bij naamafroeping. De Natie heeft in derdaad het recht rekenschap te vra gen aan de leden van de Kamers over de houding die ze aangenomen heb ben in een debat. 2. Het is onjuist te beweren, dat de uit te brengen stemming het karakter zal hebben van een vonnis over de houding van de Koning. De toepassing de wet van 19 Juli 1945 heeft zulks niet tot doel en trouwens zou de onschendbaarheid van de Koning, be paald bij artikel 63 van de Grondwet, er zich tegen verzetten. 3. De gemeenschappelijke vergade ring zal zich herinneren dat de verkie zing van de Regent op 20 September 1944 gebeurde bij hoofdelijke stem ming door middel van een stembrief je ingevuld en getekend door elk van de leden. rebruik van bind-pikmachines steil de oogst bij het begin van het najaar reeds beschikbaar, wat het gevaar op levert, dat al het graan tegelijk op de markt wordt gebracht en de prijzen da len. Om de oogst te bewaren dient het vraagstuk van het drogen van het giaan opgelost, waarvoor de bevoegde diensten zich zullen inspannen. Er zijn ook financiële moeilijkheden. Wanneer de landbouwer zijn oogst ge durende een aantal maanden bewaart, ziet hij zich gedurende die tijd beroofd van gereed geld. Om dit bezwaar to verhelpen zijn de onderhandelingen met de maatschappij voor landbouw krediet voortgezet. Ook wordt verwacht dat een ac- coord zal bereikt worden tussen het ministerie en de landbouwverenigingen over de nog niet definitief vastgelegde grondslagen, welke evenwel hierop zouden neerkomen, dat de richtprijs op 430 fr. de 100 kgr. zou worden vastgesteld, welke prijs met 5 fr. per maand zou verhoogd worden indien de verkoop voor Januari 1951 plaats vindt en met 3 a 4 fr. per maand, zo de verkoop later geschiedt. Dit verschil zou de drogings- en warrantskosten dekken. Ook het 1 heden van verschenen, listen van ot in feite DE DE VALORISATIE VAN TARWEOOGST 1950 en dat dergelijke kinderach- ONDERHANDELINGEN VOOR HET VASTSTELLEN van RICHTPRIJZEN Deze week zullen besprekingen wor den aangevat tussen de bevoegde diensten van het departement van Landbouw en de vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, over de valorisatie van de tarweoogst. Vorig jaar werd aan dit vraagstuk een oplos sing gegeven, welke als een eerste proef zowel voor- als nadelen bleek te vertonen. Nu zal er naar gestreefd wor den die nadelen uit te schakelen door de vaststelling van een richtprijs voor de tarwe. Tot nu toe heeft men gepoogd het vraagstuk te regelen door middel van een percentage inlands graan, dat door de meelfabrieken in het meel moet worden verwerkt. Door de schomme lingen van dit percentage kon het mi nisterie van Landbouw wel een zekere invloed uitoefenen op de vraag naar graan en bijgevolg op de prijs. Op dit ogenblik echter wordt naar ;elijkaardig, hoewel verbeterd stel de moeilijk waarop aankoopvergunningen aan het geheel der west-'Europese landen toegekend werd. Het volledig bedrag dat toegestaan werd voor de 16 landen beliep 143.9 jsel, gestreefd. Men poogt millioen dollar. Landbouwproducten heden uit te schakelen. beliep op 1 Juni jl. 476,3 millioen -diensten, waarvoor in de Maand Mei'dollar.. bedroegen in het totaal 43.8 millioen j vorig jaar gestuit is. Sommige van die [moeilijkheden zijn van technische aard: kennis vermogen krachten gi DE OORLOG IN KOREA DE REORGANISATIE DER ZUIDKOREAANSE TROEPEN WEERSTANDSVERMOGEN GROTELIJKS TOEGENOMEN Krijgsverrichtingen werden langdurige operatie Generaal Mac Arthur heeft het mi nisterie van Landsverdediging er van esteld dat het weerstands- 'an de Zuidkoreaanse strijd- otelijks is toegenomen. Naar een hooggeplaatst militair woordvoerder verder verklaarde, heeft Mac Arthur als zijn mening te kennen gegeven dat de reorganisatie van het Zuidkoreaanse leger na zijn eerste ne derlaag gerechtvaardigd is gebleken. De zegsman verklaarde dat de mili taire toestand nog vrij «beweegijk» was en nog niet vast kon bepaald wor den. Hij vervolgde Het betreft een lange operatie waarin de beweging het voornaamste element is. Generaal Mac Arthur heeft er op gewezen dat hij een vertragingsactie voert. Hij geeft inder daad terrein prijs om tijd te winnen. Weinige lieden kunnen zich een idee vormen van de tijd, die de bevoorra ding van de strijdende troepen vergt. Hiertoe zijn talrijke manschappen en ervoerrniddelen achter de linies no dig Een woordvoerder van de marine heeft van zijn kant verklaard dat Britse en Amerikaanse vlooteenheden hun patrouille-opdrachten langs de Oost en Westkust van Korea voortzetten. Hij heeft er aan toegevoegd dat de kustweg tussen Samtsjok en Oetsin, welke door de granaten van de oor logsbodems geblokkeerd was hersteld Ten slotte heeft een woordvoerder van het landleger de in de bladen ver schenen critiek van de hand gewezen, als zou Amerika in Korea onvoldoend etraine soldaten inzetten. Het minis terie van Landsverdediging gaf zijn voldoening te kennen over de staat van de opleiding der bezettingstroe pen in Japan. EERLANG MARINEDIVISIE NAAR KOREA. Grote deukte m San Diego Het I 2.000 ton metend escort vlieg- dekschip «Bandoeng Street» komende van de Hawaï-eilanden is tegelijkertijd als het troepentransportschip en vier torpedujagers, de Californicshe haven San Diego binnengelopen. Anderzijds beginnen transporten van tanks, tractoren en ander zwaar mate rieel uit de vlootbasis Camp Pendle ton in de haven van San Diego aan te komen. Hoewel nog geen officiële inlichtin- :en zijn verstrekt omtrent de redenen •an al die drukte te San Diego zijn de waarnemers de mening toegedaan dat dit materieel zal worden ingescheept voor de uitrusting van een marinedi visie, die eerlang naar het Koreaans front zal worden gezonden. GENERAAL CLAY ORGANISEERT PASSIEVE VERDEDIGING VAN NEW-YORK De gouverneur van de staat New- York, Thomas Dewey, heeft generaal Lucius Cley, benoemd tot voorzitter van de Commissie voor de Burgerlijke Verdediging, belast met de passieve bescherming van de stad New-York te gen atoomaanvallen. Generaal Clay is de voormalige opperbevelhebber van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland. De functie, waartoe hij benoemd werd, is ereambt zonder de minste bezoldi- J. Clay heeft op 31 Mei 1949 het leger als effectoef officier verlaten.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1