(Jppuweri -- Kroniek HWBBKBMMBBBEBagBE 28.799 DE TAEYE-BOUW- PRESSES VERLEEND Uit een vraag door volksvertegen woordiger Loos aan de minister van Volksgezondheid gesteld, vernemen wij, dat op 22 Juni 1950, reeds 28.709 bouwpremiën ingevolge de wet De Taeye werden verleend. Men kan dus wel degelijk van een sukses gewagen. De minister antwoordt teven» dat het aantal premiën verleend voor de aankoop van nieuwe woningen, ge bouwd bij reeksen, door de bemidde ling van de Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen 251 be draagt, van de Kleine Landeigendom 478, van sommige steden (Gent, Me- chelen. Turnhout, Aalst, Hasselt) 320. Hetzij gezamenlijk 1 049. KATH, UNIVERSITEIT TE LEUVEN EERSTE ZITTIJD DER TOELATINGSEXAMENS De eerste zittijd der toelatingsexa mens zal geopend worden Vrijdag 14 Juli te 9 u. voor de Speciale Scholen van Mijnen, Burgerlijke Genie. Kuns ten en Fabriekwezen, Bouwkunde en Electriciteit. Inschrijvingen de voor avond van 1 5 tot 1 7 u. en de dag van het examen van 8 tot 9 u. in het lokaal der Speciale Scholen, St. Michielstraat 10. Donderdag 13 Juli, te 9 u. voor het Landbouwinstituut (voor de graad van Gegradueerde in de landbouwweten schappen). Inschrijvingen dezelfde dag van 8 tot 9 u. in het lokaal van het In stituut, Kardinaal Mercierlaan, te He- verlee. WENSEN EN VERWACHTINGEN DER OORLOGSVRIJWILLIGERS Het Nationaal Verbond der Oorlogs vrijwilligers 1914-18 en 1940-1945, heeft zijn jaarvergadering te Brussel gehouden. Na de voorlezing van de verslagen over het verlopen jaar, is overeenkomstig de statuten, éen derde van het bestuur herkozen. De vergadering heeft een motie goedgekeurd, waarin verklaard wordt dat de regering, alvorens gunstmaatre- gelen te overwegen ten aanzien van hen, die tijdens de jongste oorlog aan hun vaderlandse plicht zijn lekortge- komen, dient te denken aan de belo ning en de schadevergoeding van hen, die het hunne hebben bijgedragen tot de bevrijding van het vaderland. De oorlogsvrijwilligers zijn er inderdaad pijnlijk door getroffen, dat de oud strijders 1940-45 nog steeds over geen statuut beschikken zoals de politieke gevangenen en verzetsleden, terwijl een in 1948 door het departement van Landsverdediging aangestelde com missie, een ontwerp in die zin heeft uitgewerkt. Zij dringen er bij de rege- ring op aan, dat deze zo spoedig mo gelijk bij het parlement het ontwerp van statuut zou indienen, dat op basis van de verslagen der commissie Le- bert is opgesteld. De oorlogsvrijwilligers keuren alle propaganda om de Belgen op natio naal gebied te verdelen, de partijgeest op te zwepen, en haat onder de rassen en andersdenkenden aan te wakkeren af. Op internationaal gebied hopen de oorlogsvrijwilligers, dat nauwere be trekkingen zouden tot sitand komen onder de burgers van goede wil van alle landen. WENSEN VAN DE HOGE RAAD VOOR HUISVESTING AAN DE MINISTER OVER GEMAAKT De hoge raad voor huisvesting en oongelegenheid is onder voorzitter schap van dhr E. Ronse, senator en oud-minister, in voltallige vergadering bijeengekomen. Na beëindiging van de verschillende studies, die vooraf in zijn afdelingen zijn gemaakt, heeft de wensen naar voren gebracht met be trekking tot 1 De organisatie van het hypothe cair krediet voor huisvesting van d< middenstand. 2) de clausules op te nemen in d> huur- koopkontrakten van gebouwei van de maatschappijen aangenomen door de nationale maatschappij voor goedkope woningen. I 3). De huurprijs van de woningen van de maatschappijen aangenomen door de nationale maatschappij voor ;oedkope woningen. 4) De te nemen maatregelen ter be vordering van verbetering van de be staande woningen. Deze wensen zijn ter kennis ge bracht van de minister van volksge zondheid. SPI }sKAART VOOR DE. GANSE WEEK ZONDiAG AMolenaarssalade Witte ragoutsoéjM Rostbief Prin- cessenbonen jtiekookte Aardappe len Bessenscjppudding met vanille- DE TELEVISIEKWESTIE IN ONS LAND Zoals men weet werd op een on langs gehouden bijeenkomst van de Kabinetsraad, tot onderzoek van de televisiekwestie, een ministerieel kern comité opgericht, dat uit twee Vlaam se ministers, de hh. Segers en Van Houtte, en twee Waalse ministers, de hh. Harmei en Wigny bestaat. Dit comité is reeds bijeengekomen en heeft een uiteenzetting gehoord van dhr Malderez, secretaris-generaal var het departement van Verkeerswezen. Eerlang zullen de ministers opnieuw bijeenkomen, wanneer zij zullen heb ben kennis genomen van een documen tatie, die hen werd uitgereikt. Ook de commissie Harmei houdt zich met de televisiekwestie bezig. Die commissie zal Zaterdag aanstaande de Vlaamse en Waalse standpunten ho- die respectievelijk door de hh. Strubbe, van het Vlaams Economisch Verbond, en Barre, algemeen secreta- van de Waalse Economische Raad zullen worden toegelicht. KEUKEN-GEHEIÏVm.1-.. EEN BEETJE VAN ALLES Salade en andijvie kan men twee of drie dagen bewaren op voorwaar de dat ze volkomen zijn en nog ner gens rotte plekjes vertonen. Ze worden Sa MAANDAG i Koude Rostbief - in PaPie< f ™kkeld en de kr°P -r -ki i a naar beneden opgehangen. Om ze vooi Tu.ubonen Gekookte Aardappelen gebruik weer volkomen fris rvMkVcr\ai t aanschijn te geven, dompelt men ze DINSDAG gekookte Tarbot - minulen in koud water. Bechamlesaus Gekookte Aard.p- s|> houd( eveneens paar ^WOENSDAgI? Varkénècoteletten - daSe" (ns ln een kle.aarden pot (bijv. r- A„ vJi - een ouderwetse Keulse mmaakpot), "dONDERDIaÊ": Gehakt Andij- di« «ej uitgewrongen vochti- vre - Gekbbfte Aardappelen de Zomer be, "VRIIDAC Vijf Gebakken sehol la»8»<- d°°' he<koke"' ebakk'en aardabpelen Citroenrijst. sP°ed'f mogelijk moet gebeuren, ZATERDAG - Gebakken Lever af te koelen m een poreuze met water Gesnipperde Wortelen Gekookte Sevulden rarden pot. Daarna word Aardappelen -4' Karnemelkpap. da melk badak' «n doek ™aarva" p r pib-e-nnnrirrM de uiteinde in het water hangen. VOOR DE LEIpCERBEKKEN. Qm j.aas zo lang mogelijk goed 'MOLENAARSSALADE. Hier- te houden, slaat men er een met azijn REGISTER VAN DE PRINS-REGENT Het kabinet van de Prins-Regent deelt mede De personen die wensen het register van de Prins-regent te te kenen. worden er van in kennis gesteld dat zij zich kunnen aanbieden, Palei- zenplein, ingang Linkervleugel. WEDEROPBOU WLENIN3 EERSTE SNEDE Bij de 136e trekking van Wederop bouw (eerste snede) werd een lot van 1 millioen toegewezen aan obligatie nummer 0980 van de reeks 2012. DERDE SNEDE Bij de 1 1 e trekking van de Weder- opbouwlening (3de schijf), is een lot van 1 millioen toegekend aan obligatie Reeks 8425 Nr. 056 en een lot van 500.000 fr. aan obligatie. Reeks 9698 Nr. 781. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. Karei De Bl aiiwer Schets uit het Smokkelaarsleven. door <T. LEROl (NADRUK VERBODEN). Op een boogscheut van de Franse grens, niet ver van de kerk van Harin- ge stond, voor een zestigtal jaren, te midden van een weide, een huizeke dat toebehoorde aan Ko Renterghem, een boer uit de buurt. Laat ons dat huizeke naderen, en kennis maken met de be woners; want daar is t dat Karei Vel de woont, later bijgenaamd ede Blau wer», wiens geschiedenis ik u zal trachten te verhalen. Het huizeke is heel eenvoudig, van plak en stak, met strooien dak, en een aangebouwd stalleke, waar omtrent vijftig konijnen en een geit hokken. Een deur en twee vensters met kleine ruitjes, zoo klaar dat ze blinken tegen de zon. Daarachter ziet men witte gor dijntjes, net en fijn geplooid. Alles getuigt dat Sofie, Kareis vrouw, een van die zeldzame vrouwen is die, al zijn ze maar arme werklui, toch weten hun huis en hun gerief zoo zuiver en net te houden, als in gelijk welk bur gershuis. Treden wij binnen. O wat 'n aange naam verblijf Een kast en zes stoe len; alhoewel twee jaar nieuw, blin ken ze alsof ze pas uit den winkel kwamen. De aarden vloer is net ge vaagd en in 't midden heeft Sofie een schoone krulbloem gemaakt met mol- legrauw. De kachel en al haar toebe- voor legt men ii 't midden van een platte ronde sckptel een aardappelsa lade. Deze woreft gegarneerd met kou de gekookte knakworstjes, die in de lengte in vieren kijn gesneden. Er om heen komt een krans van aangemaak te salade en tomaten. De schotel wordt verder met hardgekookte eieren afge werkt en met mayonnaise opgespoten. De aardappelslaiiwordt hoog opgesta peld, omdat dé 'garnering dan het bes te uitkomt. WITTE RAGQUTSOEP. Benodigd; I L. bouillon net kalfsschenkelvlees, stukje foelie; stukje Spaanse peper, mespunt thijm, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, 50 gr. kalfsgehakt, kleine stuk jes zwerik en Kkalfstong, Yz blikje champignons met het vocht, 1 eier dooier, wat rooi), (wat citroensap). BEREIDING - Trek op de gewom wijze bouillon van het kalfsvlees met de kruiden. Laat) hem bekoelen, schep er het vet af én zeef hem. Meng het hakt op de gewme'wijze aan. Vorm er zeer kleine balLjjes van, kook deze tien minuten in "wat water. Schep ze met een schuinpspaan uit het vocht. Smelt de boter, yoeg de bloem toe en breng. ;ze roererde aan. de kook, voeg er langzamerhand..de gezeefde bouil lon bij en laat ;^e soep roerende 10 minuten doorkeken. Verwarm er dan even het yIcv-l gu;t de soep voor zichtig1 bij de eiprdómér, die mét de room geklopt is. Voég er de champi- hetzij in hun geheel hetzij door midden gesneden, bij, het vocht van de champignons en desverkiezende wat citroensap. BEIGNETS VAN MIRABELLEN, j Neem de kefn van de mirabellen weg, en leg ze in een kom met poeder suiker en een glas kirsch. In een koele plaats zetten gedurende Yz uur- Lei fruitdeeg klaarmaken met 200 gi bloem, met watér gemengd, plus een snuifje zout en een koffielepel poeder suiker. Bij het deeg het geklopte wit van 2 eieren bijvoegen. De mirabellen er in dompelen met de vork uithalen, en het kokende ve.t werpen. Laat ze een mooi goudkleur krijgen, dan verlekken en dien op een ronde schotel met fij suiker bestrooid. doordrenkte doek om. Plakken worst blijven het best bewaard tussen twee sneden brood, of tussen twee borden. - Thee, koffie en cacao moeten ;eborgen in goed sluitende meta len bussen of glazen potten, willen ze en smaak goed behouden. Ijzeren vaatwerk is niet ge schikt om spijzen in te bewaren, om dat het ijzer er gemakkelijk in oplost en daardoor het voedsel bederft. Vlees moet steeds tegen vliegen beschut zijr HUISHOUDELIJKE WENKEN. Ingeroeste inktvlekken verdwij nen nog wel eens als ze gewassen wor den in een oplossing van gelijke delen terpentijn en ammoniak. Tapijten en vloerkleden, zelfsi de kostbaarste kunnen zonder gevaar door de huisvrouw zelf op de volgende wijze gerenigd worden men lost drie liter lauw water een flinke eetle pel borax op en wrijft met dit vocht het goed uitgeklopte en aan weerszij den afgeschuierde tapijt af. Telkens schone doeken nemen, die voor de tweede behandeling in fris boraxwater ■rden uitgespoeld.Wie zich de moei- getroost, zal er geen spijt van heb ben; want niet alleen, dat het tapijt jrondig gereinigd wordt, maar ook de kleuren krijgen hun oorspronkelijke frisheid terug. Een andere methode is deze om een tapijt van ongeveer 12 vierkante meter schoon te maken, lost men een vierde pond geschaafde huishoudzeep vijf liter kokend water. Daarbij voegt men 60 gram borax, 60 gram soda en nog 10 liter heet water; giet er tenslotte 120 gram spiritus bij en bor stelt met dit mengsel, nadat het is be koeld, het kleed, bij kleine gedeelten tegelijk. Met schoon water afnemen en met droge doeken opwrijven. Een vervelende eigenschap van nieuwe schoenen is, dat ze zo kraken. Een afdoend middel schijnt daar ech ter niet tegen te bestaan. Men weet ook niet met zekerheid te zeggen, wat d' oorzaak van het kraken is. Men ver moedt echter, dat het veroorzaakt wordt door het looien. Een huismid deltje, dat nogal eens wordt gepro beerd, is, de schoenen gedurende de nacht op een natte dweil te zetten door het vocht, dat in de zolen trekt, schijnt het hinderlijke kraken weieens te verdwijnen. Wanneer deze behan deling niet baat, ze schaadt ook niet. VARIA. Zonnesteek of Zonneslag. Oor zaak Rechtstreekse inwerking van de zon op het hoofd. Verschijnselen hoofdpijn, draainis, oorsuizingen, gezwollen gelaat, bloed doorlopen ogen, moeilijke ademhaling, soms in bezwijming vallen. Verzorging 1De zieke doen zit ten of liggen, het hoofd een weinig hoger, in een fris en beschaduwd mid den; 2) Ontdoen van spannende kle deren; 3.De ledematen licht masseren; 4) Ijs of doeken met koud water op het hoofd plaatsen. 5 Zo nodig kunst matige ademhaling toepassen. Eksterogen kunnen in weinige dagen verwijderd worden, door er een verband om te doen van geschilde en fijngemaakte uien. Om ongebruikte postzegels van een brief te halen, behoeft u niets an ders te doen, dan er met een niet te heet strijkijzer over heen te gaan. De hitte doet het plakmiddel opdragen, zodat men gemakkelijk het postzegel er kan van afhalen. De randen, die door transpiratie ontstaan in herenhoeden, kunnen ver meden worden door dadelijk na het koopen onder de rand leer een pa pieren reep in dezelfde breedte te schuiven. GEONDULEERDE HAREN EN HET BADSEIZOEN De badvreugde van vrouwen wordt vaak verminderd door het nat worden der haren. Terwijl natuurlijke golven na het zwemmen nog meer krullen, hangt het tevoren zo kunstig geondu- leerde haar in zielige pieken langs het gezicht. Zelfs de duurste badmutsen zijn maar een onvoldoende bescher ming één sprong van de plank en het onheil is gebeurd. Een volkomen beveiligend middel tegen 't nat worden is ze niet; het bin nendringen van het water gebeurt ech ter minder snel, als we de rand van de badmuts met een beetje yaseline Blauwen smokkelen. hooren, alles is om het netst. Boven mantelhout van den haard staat een schoon kruisbeeld, 'n geschenk van de boerin, bij wie Sofie woonde toen ze met Karei trouwde. Links en rechts staan de beelden van Onze Lieve Vrouw en van den Heiligen Jozef, en zes schoone witte borden, waarop de groote veldslagen van Napoleon I af gebeeld staan. Bij de kachel zit Sofie met Pieterke, haar zoontje van elf maanden op haar schoot. Wat ziet zij er sterk en gezond uit Op haar open wezen ligt heel haar ziel te lezen. 't Is een voorbeeldige vrouw in den vollen zin van het woord; net en spaar zaam, geen van meer; werkzaam zon der weerga, en daarbij godvruchtig en zachtmoedig als een engel. Ha zeiden de menschen, toen Karei met Sofie ging trouwen. (.Karei, jongen, gij hebt een goede keus ge daan als gij met haar niet gelukkig zijt, kan 't niemand zijn Nu, Karei verdiende zulk een vrouw. Ook hij was een voorbeeldige jonge ling geweest. Hij maakte deel uit van al wat goed is, ging zonder mensche- lijk opzicht elke maand te biecht en te communie; was werkzaam, gedienstig en spaarzaam, en van iedereen gaarne gezien. Toen dat huizeke leeg kwam, vroeg Karei de voorhand en keek de paro chie rond naar een deugdzame, zedige dochter, die niet 'dep met Pier, J: Klaas; maar die in alle opzichten tref felijk was en haar voldoening in huis vond. Hij kreeg Sofie Blomme in 't oog en ze? weken later vielen ze van den I predikstoel, tot voldoening van eenie- |der Zij trouwden en ze vierden bruiloft; maar in treffelijk verzet, met magen en vrienden van beide zijden, en 's avonds, als slot, werden ze stoet naar hun huizeke geleid. Wat waren ze blij die twee brave zielen, toen ze daar nu hun getweetjes al het schoon nieuw huisgerief aan schouwden, dat ze met hun spaarpen ningen gekocht hadden Moge God ons zegenen zei Karei, en tranen kwamen in zijn oogen. «En zijn Heilige Moeder!» voeg de Sofie even bdwogen er bij. t Is nu twee jaren geleden, dag op dag, dat Karei en Sofie trouwden, en daar was nog geen wolkske aan hun hemel te zien geweest, en al zegt het spreekwoord «'t Is al stil waar 't nooit waait!» tusschen Karei en Sofie was t nog altijd gelijk de eerste dag. 't Is avond geworden het licht is aangestoken, de buitenvensters dicht ;esloten, en Sofie, die juist haar kindje te eten gegeven' heeft, zit er mede te spelen nevens de kachel, die rood staat, tegen dat Karei van zijn werk komt. Hij zinkelt bij Djoos Tuimelae- herbergier en koopman in vlas. «Ir de Heibeke», alzoo genoemd, om de Heibeke die langs het huis loopt, recht naar den Ijzer, 't Was maar een loop- ke; 't was dichtbij en gerievig, en Ka- rel was er gaarne gezien. Vader zal .gauw thuiskomen, Pieterke, zei Sofie en ze gaf het kind een paar piepers dat het klonk. En Pieterke lachte, sprong en danste op moeders schoot, en sloeg met zijn mollige vuistjes op moeders neus en mond, dat ze ten lange laatste verplicht was de t>vee slagertje^ kort te leggen. Ha Pieterke, MIJN GROOTMOEDER ZEGT:.. EEN VROUW MOET KUNNEN WACHTEN Mijn grootmoeder zegt Op de keper beschouwd is ze niet zo heel veel veranderd En als ze dit zegt, denkt ze niet aan raket-vliegtuigen, aan do televisie, de atoomenergie of andere moderne techniek; nee, ze heeft bij die ijze uitspraak der vrouwen op het og. Zie je. zei ze laatst. Vrouwen kunnen zich telkens veranderen; ze zijn precies zo, als men ze wenst huishoudelijk, schuchter, geestig. hul peloos, zelfstandig of demonisch. Ze dragen korte of lange rokken en ha ren, naar de omstandigheden dat ver langen. Maar één ding is in de loop der eeuwen niet veranderd de vrouw wacht. Mannen wachten natuurlijk ook op de eerste van de maand, op de Zon dag, op promotie. Maar als ze ooit een half uurtje op een vrouw moeten poentje zei ze, «gij kunt al hard klet sen, gelooft ge dat En Pieterke, zoodra hij een handje vrij kreeg, vond zijn voldoening in moeder te plagen; den eenen keer trok hij haar muts los, den anderen keer greep hij haar haar vast, en So fie die meespeelde, had meer dan haar werk met haar kleinen hartedief. Daar hoort zij naderende zware kloefstappen, 't Is Karei, t is haar man die daar is. Inderdaad, er wordt dc klink getrokken; de deur gaat open en Karei komt binnen. Wat 'n struische kloeke kerel is Ka- rel niet buitengewoon groot; maar breed en sterk geschouderd, en alles zins flink en fel gebouwd. Ha Sofie, den goeden avond» zei hij, «en ons Pieterke waar is hij dan x Is hij bij zijn moeder, ja En hij f hem een aaike of twee. a Och, zwijg, Karei, dat ie me 'n kapoentje vanavond; 't wikkelt en ~t springt al wat er aan is. Juist vóór »ij binnenkwaamt, vond hij er zijn ple zier in met in mijn gezicht te slaan en aan mijn muts of bij mijn haar te trek ken. Hij kan al staan langs de stoelen, en hij begint al redelijk te gaan als ik hem bij een handje houd. Kom eens hier bij vader,» zei Karei en hij nam Pieterke vast, zette hem op zijn knie, en begon te wippen en te wippen, dat 't kindje kraaide van de pret. Karei hoe is het vandaag nog gegaan in 't zwingelen; vroeg Sofie, terwijl zij nog een paar vlasvezels af nam die, buiten zijn weten aan zijn klein ka-l vest bleven hangen. O heel wel, heel wel 't Gaat nooit beter dan bij een zachten drogen vorst. Als het zoo voort gaat, zal ik za terdagavond twintig frank naar huis brengen. En ik heb vandaag twaalf schoone konijnen verkocht aan Pol Kudde, a zei Sofie. - En nog een beetje weigeva ren Wel ja, Karei, ik heb nog vijf m twintig frank gekregen; dat is wel /erkocht, niet waar Zeker is 't wel Sofie, zeker 't zal een goede week zijn. En zoo klapten en vertelden zij, tot dat het acht uur sloeg; dan viel alles stil zij baden hun avondgebed en een weinig later, waren ze in de rust. Gelijk die week, en dag en avond, zoo ging het al de weken en dagen en avonden, sedert ze getrouwd waren Ze waren waarlijk de gelukkigste men schen van de wereld. DAAR zijn reeds zeven jaar voor bij, sedert Karei met Sofie in 't huwe lijksbootje stapte; zeven jaar van on gestoord geluk en zegen. Pieterke is niet meer alleen; hij heeft twee broertjes, Wardje en Juultje, en twee zustertjes gekregen, Marietje en Gode- lieveke. 't Waren vijf gezonde, blozen de b£eskes, en Karei en Sofie, leefden maar voor en in hun kinders. 't Moest er nu wel al wat krapper en spaarzamer gaan; maar 't ging toch t Zij hadden in 't begin 'n appeltje voor den dorst gespaard, en 't kwam nu ,wel te pas. Karei was nog altijd werk-

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2