BE GAZET VAN AALST Tijdelijke Machtsoverdracht De Tram in het JVlodepne Venkee^s-Systeem PIERLALA Qndett dmk van bet straatgewoel EN OMSTREKEN ^Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week.) Nummer 62 Donderdag 3 Augustus 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.O. n' 881.72 7* Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. REQUISITOIR TEGEN EEN lVEROUDERD TRANSPORT-MIDDEL Een Amerikaan, waarmee ik vooij enkele weken een wandeling door Brus sel maakte, geraakte maar niet uitge- paat over onze trams. Hij was er op getogen over dat was nu eens een stukje folklore, dat men in Amerika bijna niet meer vindt. Erg vleiend vond ik dat nu wel niet voor onze trams, die feitelijk toch helemaal niet als een be zienswaardigheid, maar wel als een in stelling van openbaar nut zijn opgevat. Die Amerikaan is echter niet de enij onze Belgische steden werd gaande maakt. Het tramvraagstuk heeft in de laatste jaren al heel wat inkt doen vloeien en de gestadige ontwikkeling van het autoverkeer sinds het einde van de oorlog is niet van aard, om het probleem, dat door de hotsebotsendq tingölwagens in de grootstad wordt ge schapen, te verdoezelen. ER VALT TE KIEZEN TUSSEN TWEE SYSTEMEN. Het massa-vervoer heeft in de ver scheidene »^ote steden in de wereld in Europa even goed als in de Verenig de Staten meer en meer de aan dacht gevestigd op een andere vorm van vervoer, nl. de trolleybus. Opmer kelijk is het, dat verscheidene grote steden in Zweden, Fankrijk, Engeland; Italië en Zwitserland meer en meen naar de oplossing overhellen, die erin bestaat de riggels van de tram op te breken en trolleybussen in te zetten. Praktisch hebben bv. in de United Sta tes alle steden met minder dan een half} millioen inwoners hun tramrijtuigen opgedoekt, en in de andere steden komt het spoor-vervoer (tram) in de minderheid te staan tegen het massa- vervoer op banden (autobus en trolley bus vooral) In ons land is er slechts een stad waar op grotere schaal trolleybussen werden ingezet, te Luik nl. en dus heb ben we in eigen land een voorbeeld, waaraan we de voor- en nadelen van de trolleybus, respectievelijk de tram kunnen afwegen. De directeur van de Luikse tramwe gen, dhr Nyst, heeft een diepgaande studie gewijd aan deze transport-pro blemen en daarvoor heeft hij o. m. ver gelijkingsbasissen gezocht in 26 ver schillende steden van de Verenigde Staten. Aan die studie kunnen we zeer interessante gegevens ontlenen. Uit het bezoek van dhr Nyst aan de States blijkt vooreerst reeds, dat ge leidelijk het aantal trolleybussen in de U. S. A. aangroeit van 3.155 eenhe den in 1946 was het gestegen tot 6.340 in 1950. In alle steden, waar tot het systeem der trolleybussen werd overge gaan, heeft het gebleken, dat deze ver voerwijze voordeliger uitkwam en e groter handelssnelheid oplevert dan vervoer op rails. INSTALLATIEKOSTEN IN HET LICHT VAN HET MODERNE VERKEERSWEZEN Tussen de tram en de andere v< keersmiddelen al of niet voor mas- savervoer bestaat reeds een eerste gondig verschil, dat zich in de installa tie doet merken. De tram, met haar sta len wielen, vereist een veerkracht die zijzelf niet kan leveren. De installatie van de sporen de fundering ervan moet daarom in die veerkracht voorzien. Anderdeels is het echter een feit, dat de auto's, die door dezelfde straten moeten bollen als de tram. dank zij hun banden zelf in hun veer kracht voorzien, en daarom een zeer vaste ondergrond van de baan vereisen* Hieruit vloeien noodzakelijk ontzage- lijke kosten voort voor het onderhoud ;n de aanleg van de tramnetten in de stad. Globaal schat men die kosten op sen slordige twee milüoen fr. per kilo meter voor dubbel spoor. Bij de inzet van een trolleybus-sys teem doen zich die eerste moeilijkhe den natuurlijk niet voor, vermits deze trans(portkolos eenzelfde vaste onder- gond vereist als de auto's die over de zelfde banen bdllen. EN A. J. EN OVER JUBELJAAR JUBELCONGRES DER K. V. K* A. J. Ik zal maar beginnen met te beken nen dat die jonge arbeider of jonge ar- De aanleg van een tramnet vereist bovendien, aan kruispunten en draaien, zeer uitgebreide bochten in het leggen van de sporen, die uit de aard der zaak geen rekening houden met de verkeers reglementen, maar dan ook in niet wei nige gevallen regelmatige oorzaken zijn van verkeersopstopping. Tenslotte brengen de hoge installa- tiekosten van een tram-net met zich mee, dat de exploiterende maatschap pij de voorkeurs geven aan de belang rijkste verkeersaders van de stad, waardoor verscheidene lijnen over een 1 t zelfde spoorlijn bollen, wat als gevolg aandacht door de trams de bJe|emmerende invloed van de trams zich juist het meest doet gel den in die straten, waar ook het andere verkeer het drukst is. Een ander na deel van dit systeem is, dat de massa vervoerdiensten praktisch kleinere straten kunnen bedienen, wat bepaalld niet in het voordeel uitvalt van de bewoners van die straten. Met het trolleybus-systeem worden automatisch die nadelen uitgeschakeld, vermits de grotere soepelheid van be diening van de trolleybus toelaat de lijv nen ook over de minder drukke ver keersaders te voeren, wat in het voor deel uitvalt zowel van de andere weg gebruikers als van de reizigers, die min der aan gevaren zijn blootgesteld bij in en uitstappen en die, anderdeels, gemakkelijker de minder drukke stra ten kunnen bereiken. Zelfs in de drukke straten leveren de trc-lleybudsen een onmiskenbaar voordee'! op, door de minder belem merende invloed die ze op het verkeer in 't algemeen uitoefenen ze kunnen uitwijken, men kan ze gemakkelijk links voorbijsteken, ze kunnen stoppen tegen de stoep, enz. GOEDKOPER VERVOER... EN GROTER VEILIGHEID De ondervinding te Luik heeft -aan- .r getoond, dat er een merkelijk verschiln,let meuer- Zo °ok ÏOt °P he" bestaat in de exploitatiekosten per ki" dat" con-Ts vernam ove: lometer en per wagen van de trolley- a con3res* beidster overschot van gelijk heeft met mij een gepeperd briefje te schrijven. Dat gepeperd briefje heb ik heel leuk gevonden. Dit kan de schrijver of schrijfster wonder vinden. En toch., ik zie graag een verontwaardigd jong mens. Dit bewijst dat er nog jonge mensen zijn die nog echt jong zijn en in een katte colère kunnen schieten wanneer ze hun jeugdactie en hun ijver veronachtzaamd zien. Ik heb die bol- wasserij plezierig gevonden. Inderdaad jongmens ik heb nog geen letter geschreven over uw jubeljaar en ook niet over uw jubelcongres te Brussel op 3 September e.k. Om zo'n nalatigheid moogt ge echt coleirig zijn. nooi e jk neem deemoedig mijn klak af, buig het hoofd en klop wel honderd malen «mea culpa» op mijn borstkas. Ik hoop door deze rouwmoedige be) kentenis reeds 50 uwe sympathie te hebben terug gewonnen. De andere 50% hoop ik de volgende dagen ook nog te verdienen. Ik wil toch trachten uit te leggen hoe het komt dat ik nog niets schreef j over uw congres. Jonge lui weten nog niet wat het is oud worden. Met de ja ren ontgroeit men de jeugd en oor deelt men menigmaal verkeerd over de jeugd. Dat ontgroeien en dat ver oordelen der jeugd heeft voor gevolg dat men stilaan de jeugd negeert er dat men bij al dat jeugdvuur eens mis prijzend de schouders optrekt met de binnenmondse woorden dat koelt wel zonder blazen Of ik nog niets over jubeljaar en ju belcongres gehoord heb Wel ja Maar zoals ik daar schrijf, dat grijpt mensen van jaren zo niet meer naar het hart en er over nadenken gebeurt ook bus en van de tram. In cijfers drukt bedragen die exploitatiekosten voor de tram 13,55 fr. en voor de trol leybus 1 0,60 fr. Wanneer men die cijfers van Luik plaatst naast de situatie zoals ze zich voordoet in vijf grote Amerikaanse ste den, waar nog een gemengd vervoer van tam en trolleybus bestaat, dan komt men tot een gemiddelde van ex ploitatiekosten per wagen en per kilo meter van 19,20 fr. voor de tram en 13.70 fr. voor de trolleybus een prijs verschil, dat zeker voor een grootstad van ontzageüjke betekenis is. Niet alleen echter de exploitatie kosten, maar ook de veiligheid van het transport behoeven een rol te spelen in de keuze tussen een van de twee syste men. De heer Nyst, van de Luikse tramwegen, heeft hierover ook enkele cijfers gepubliceerd, met betrekking tot de assurantie- en ongevallen-kosten per kilometer-wagen. Dat brengt ons tot een gemiddelde van 1,05 fr. voor de tram en 0,77 fr. voor de trolleybus. Ook hier dus een niet te versmaden onderscheid. DURVEN GROOT ZIEN. In een land als Belgie, waar de tech nische vooruitgang zich op scherpe wij ze doet gelden, bijzonder in de proble men van vervoer, komt het erop aan, dat de verantwoordelijke instanties groot durven zien. De ontzagelijke uit breiding van het baan-verkeer en dan vooral van het binnensteedse verkee^ vereist een bijzondere aandacht voor de vraagstukken die roor het groeps-' vervoer worden gesteld. Wellicht zal het omschakelen van het ene systeem naar het andere aan vankelijk sommigen doen afschrikken door de hoge kosten, die dit met zich meebrengt, maar toch dient er rekening mee gehouden, dat die uitgaven zicT) later vanzelf zullen rechtvaardigen. Tenzij wij eraan houden, een instel ling van openbaar nut, als de trams, te bewaren als een stuk folklore, juist lijk de Gilles van Binche of het be roemde fonteintje van Brussel. L.V* cUiiiiiitiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiuiiiiüiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiiiiiiiitiiia DIERENBESCHERMING verneurs van de provincies Luik, He-1 negouwen en Limburg, evenals aan de nationale secretaris van de socialisti- sche-communistische vakbond, waarin hij hen- verzoekt de nodige maatregelen te treffen om te vermijden dat onge lukkige paarden gruwelijk door ver smachting of verdrinking zouden om het leven komen, zoals het geval is ge weest mei tientallen dieren tijdens de stakingen van 1932. ONGERUST OVER LOT DER MIJNPAARDEN Ongerust over het wreedaardig lot i waaraan de mijnpaarden in de huidige ernstige toestand blootgesteld zijn. heeft de h. Jaumain, voorzitter van de nationale raad voor de dierenbescher ming, een telegram gericht tot de gou- Ik moet u dan ook danken om uw verdiende bolwassing. De jeugd moet meer nog de oude grolpotten aan de oren trekken en tonen dat er in de jeugd van vandaag ook nog vuur steekt en drager is van idealen. De jeugd mag het ronduit zeggen dat ze hunkert naar begrijpen, meevoelen en steun vanwe ge volwassenen. Maar., ik wil de schuld toch op mijn schouders alleen niet nemen. Niet om dat het een te zware last is voor mijn oude schoften (niet het meervoud van schoft) maar omdat de Kajotters en Kajotsters er ook, laat ons zeggen voor 75 schuld aan hebben. U niet kwaad maken hé Ik heb mij ook niet. kwaad gemaakt in uw epistel. Luister eens Ik heb nooit Kajotter ;eweest. Vijftien jaar geleden was ik tog een sprongsken jonger. Vergeet ik nu gemakkelijk wat gisteren gebeurde ik weet toch nog alles kersvers wat voor vijftien jaar en nog vroeger ge beurd is. Zo herinner ik mij nog goed de eerste keer dat ik hoorde zingen Harop Kajotters... Toen kreeg ik kiekenvlees. En... bij het vernemen dat die frisse blijë jeugd, jongens en meisjes waren uit den arbeidende stand was ik één en al in bewondering voor die nieuwe jeugd. En Jater, in 1935, het was, afls ik mij niet vergis, het tien jarig bestaan der K. A. J. en V. K. A. J. dat men met een groots congres te Brussel vierde, toen mocht men zo oud zijn als de straat, toch moest men het weten en kwam sympathisant en tegen strever onder den invloed der propa- anda die van de toenmalige Kajotters n Kajotsters uitging. Laat mij toe aan de jeugd van he den te zeggen dat buitenstaanders op dit ogenblik nog lange niet bewerkt en beïnvloed werden als in 1935 reeds maanden te voren het geval was. Maar kom, we gaan niet beginnen jrollen. Ik was weeral vergeten dat ik oud geworden ben. Er rest nog een volle maand. Ik betrouw op de jeugdige geest drift. Die vermag veel op enkele da gen.. Dit weet ik bij ondervinding om dat men ook jong geweest is. Jong mens. die mij dat briefje schreeft. Ge hebt mij wakker geschre ven. Doe hetzelfde met uw leden. Laat mij maar op tijd en stond nieuws ge worden over uw jubelcongres en op mijn beurt zal ik de oude pekens wel akker maken voor uwe sympathieke beweging en voor de idealen die onze kristene arbeiders jeugd nog bezielen. PIERLALA, VERKLARING VAN DE HEER DUVIEUSART TERUG NAAR BOODSCHAP VAN 14 APRIL DE BEDOELINGEN WAARMEE DE KONING TERUGKWAM «Gij herinnert U dat de regering bij haar regeringsverklaring vooruit be paald had wat zij ging doen toepas- an de Wet van Juli 1945 en her vatting door de Koning van zijn be voegdheden. De Koning kwam, zoads hij zelf jezegd heeft, op de wijze teru; overeenstemming met de grondwette lijke orde. Wij voegden er aan toe, dat wij na die stap aandacht zouden hebben voor elk initiatief, dat het herstel van dei nationale eendracht rond de Troon kon bevorderen. Juister gezegd wij ze«^ den dat wij ons streven zouden rich ten op een aaneensluiting van de Na tie rond de Troon. Het enige nog niet opgeloste punt was het Koningsvraagstuk. Het pro bleem, dat zich stelde, was dus dat van het herstel van de eendracht. De Ko ning van zijn kant had steeds ver klaard, dat hij de toestand zou onder zoeken na zijn terugkeer in het land. Hij heeft verklaard, dat hij bij zijn terugkeer raadplegingen zou voeren, inlichtingen zou inwinnen en de toe stand zou onderzoeken. Hij heeft een aanvang gemaakt met dit overleg, dat de socialisten hebben- afgewezen. In tussen organiseerden de socialisten wat zijzelf het «verzet» en de «opstand» hebben genoemd.. Dat was «de klink in de kabel». «De Koning heeft een aanvang maakt met zijn raadplegingen door de liberalen en de christelijk socialen ontbieden. Van socialistische zijde stuitte men op een afwijzing, waardoor de. zaken vastliepen. Op dat ogenblik heeft het Natio-/ naai Verbond van Politieke Gevange nen zijn bemiddeling aangeboden. Wij staan dus tegenover een verbond van patriotten die begaan zijn met het na tionaal belang en die om de bevorde ring van kontakten verzoeken. BETREURENSWAARDIG VOORVAL De vertegenwoordigers van dit ver bond zijn verscheidene malen door de Koning ontvangen. Zij hebben hem verzocht een verzoeningsgebaar te stel len, dat 'n ontspanning in de toestand zou kunnen teweeg brengen. Onder wijl heeft een vrij ernstig incident te Grace-Berleur het herstel van de een dracht rondom de Troon ten zeerste bemoeilijkt. Het is duidelijk dat dit be treurenswaardig voorval ik spreek niet van de omstandigheden waaron der het heeft plaats gehad deze po- tot herstel van de eendracht in de weg staat en dit geeft aan de dag van 1 Augustus, waarop de marsj naar Brussel is voorzien, een des te dreigen der karakter. Derhalve heeft de regering in de af- ;elopen nacht beraadslaagd om de jeschapen toestand die reeds tevoren als zeer gespannen werd beschouwt! en waarin men een kentering wilde brengen, te onderzoeken. Ik heb he denochtend een bezoek aan de Koning jebracht, zo gaat dhr Duvieusart ver, der, om hem op de hoogte te brengen van onze opvatting omtrent de toe stand. DE VORST BEREID TOT VERZOENINGSGEBAAR De Koning heeft hedenochtend ge volg gegeven aan een verzoek om een verzoeningsgebaar vanwege het Natio naal Verbond van Politieke Gevange nen. Dit verzoeningsgebaar bestaat in beginsel in het volgende De Koning is bereid een oplossing te zoeken volgens de beginselen van de boodschap van 15 April, maar op voorwaarde dat men zich na de toe passing van de boodschap in hoofde van Prins Baudewijn niet opnieuw voor dezelfde problemen bevindt tegen stelling tussen Vlaanderen en Wallo nië e. a. De thesis van de regering is dat ;n, door een verzoeningsgebaar de moeilijkheden niet mag verplaatsen en niet een kamp moet ontmoedigen om de andere te bevredigen. De Koning staat op het standpunt dat al het mogelijke moet worden ge daan om de gemoederen te bedaren zonder echter nieuwe moeilijkheden te doen ontstaan. Dit is overigens de gro te moeilijkheid. Volgens de opvatting van de Koning dienen de gewelddaden op te houden. Ziedaar ongeveer wat ik hedenochtend de politieke gevangenen heb me degedeeld. Ik heb hetzelfde aan de so cialisten gezegd en naar aanleiding hiervan is besloten dat dhr Buset zich naar de Koning zou begeven. Ik ben vóór dhr Buset door de Koning ont vangen om hem op de hoogte te bren gen van de wijze, waarop ik mijn op dracht heb vervuld. Ik had eveneens een telefoongesprek met dhr Spaak. Dhr Buset werd door de Koning ont vangen en heeft met hem een onder houd gehad dat een uur heeft geduurd. Ik heb dhr Buset teruggezien, toen hij het kasteel verliet en ik ben vervolgens naar de Koning teruggegaan. TEKST BEKEND GEMAAKT Het is de heer Dequae, Minister van Wederopbouw die de journalis ten de officiële vlaamse tekst heeft voorgelezen. Het was 6 u. 45 Dinsdagmorgen, 1 Augustus 1950. DE VERKLARING VAN DE KONING TOT ALLE BELGEN RICHT IK EEN DRINGENDE OPROEP TOT EENDRACHT De Koning heeft de afgevaardigden van de drie traditionele partijen ont vangen. die hem 'lieten weten, dat zij hopen, dat men een einde zou maken aan de crisis die het land doormaakt met eerbiediging van de monarchie en van het Vorstenhuis en met innige be zorgdheid de eendracht van de Belgen te verzekeren. De Koning heeft hun geantwoord Sedert de. koninklijke crisis in Bel gie duurt, heb ik steeds gemeend, dat het eerste maatregel, die moest ge nomen worden, het herstel van de grondwettelijke orde was. Dit is thans een gedane zaak. Ik heb steeds gemeend dat het mijn plicht was in te gaan op de wil, dat ik de uitoefening van mijn grond wettelijke prerogatieven zou hervatten, die door de Verenigde Kamers mocht worden te kennen gegeven. Dit is wat ik op 22 Juli heb gedaan. Op 15 April 1950 in mijn bood schap aan de Natie heb ik er op gewe zen, dat ik mijn rol van staatshoofd niet kan indenken dan buiten en bo ven de partijen, ten einde mij toe te laten een rol van scheidsrechter te vervullen in de ogenblikken van crisis,, alleen bezorgd om de hogere belangen van het land. Sedert mijn terugkeer in België heb ik met pijnlijk leedwezen gezien dat de hartstochten, die de Belgen rond mijn persoon verdeelde, in plaats van te verzwakken, nog scherper wa ren geworden, en dreigden ernstige schade aan het vaderland te berokke nen, op een ogenblik waarop de inter nationale toestand meer dan ooit eist, dat het land hechter aaneengesloten is. Ik heb dan ook besloten aan de regering en aan het parlement te vra gen, zoals ik had voorgesteld in mijn boodschap van April, een wet te stem-, waarbij mijn macht wordt toege kend aan mijn zoon Prins Boudewijn. Deze toekenning van de koninklij ke macht aan Prins Boudewijn lijkt mij de nodige stap te zijn naar de op lossing die de troonsbaklimming moet mogelijk maken wanneer hij zijn bur gerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, indien, naar ik hoop en wens, de rond mijn zoon beloofde verzoe ning tot stand is gekomen. Ik neem deze ernstige beslissing, nadat ik vanwege de persoonlijkheden, die bevoegd zijn om ze te verbinden, de verzekering heb ontvangen dat de drie nationale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen verlenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de een dracht van de Belgen tot stand te brengen. Ik wens dat op het ogenblik, waar op zich een oplossing van bevrediging voordoet, na de ernstige moeilijkheden van deze laatste tijden de belangrijke sociale,kulturele en gewestelijke vraag stukken waarvoor het land zich ge plaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democratisch regime een. oplossing zal vinden. Tot al de Belgen richt ik een drin gend beroep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende aanhankelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewer king aan mijn zoon verlenen en de hulp in de zware taak welke op zijn, jeugdige schoudets z^l berusten;. 11

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1