HET VERKAAD DER LIBERALEN PIERLALA flet Jabsieongi'es en de Internationale Conferentie van de K R. J, DE EN OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week,, Nummer 64 Donderdag 10 Augustus 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n' 881.72 7* Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. ZIJ AAN ZIJ MET DE LAKEIEN VAN MOSKOU De liberalen verstommen de wereld hem de verdiende straf toedienen, maar tnet hun blijken van lafheid en met Jiun collaboratie met de knechten van Moscou. Tijdens de bewogen dagen van het machtsvertoon der rode fascisten, toen op verschillende plaatsen in het land moordaanslagen werden gepleegd op vreedzame treinreizigers, toen werkwil lige arbeiders onder de zwaarste be dreigingen van het werk werden ge sleurd, toen het schuim der straat aangevoerd door vreemde oproerlingen de bestorming van het Koninklijk Paleis ondernam en meteen het voor nemen koesterde enkele leden van de regering te ontvoeren, toen onze de mocratische instellingen werden ver pletterd onder het gebrul der rode SS troepen, ja toen hebben onze liberalen in overeenstemming met hun helden moed, hun stem gesmoord en zich die per gehuld in de huichelarij. Het enige wat de nog resterende li beralen aanhieven was een orde aan de «nationale verzoening dewelke zij zelf onmogelijk hebben helpen ma ken Voor de rest bleken de libera len de trouwe bondgenoten te zijn der rode fascisten aan wie zij zich, omwille hunner anti-clericale gevoelens, on voorwaardelijk hadden overgegeven. De liberalen zijn nü ook tevreden met de oplossing der Konings kwestie, dat die oplossing er is geko men door ruw straatgeweld en bloedi ge terreur hindert deze crypte commu nisten niet. Dat onze democratische in stellingen aan het wankelen zijn ge bracht, dit hindert hen evenmin; liever aan de zijde der Stalinbrigades en in de gelederen der rode SS mannen dan de Waalse logeman Napoleon Devèze te ontstemmen. Zijn de Vlaamse libe ralen zich bewust van het verraad wel ke zij hebben gepleegd ten overstaan hunner kiezers In de voorbije verkie zingen werden de liberalen gehalveerd, het kiezerskorps zal zich terug wreken over het snode verraad der Vlaamse liberalen zodra het er de kans toe ziet, niet op de straat en niet met de mede werking van buitenlandse rode bandie ten, maar in de stemburelen. Wij willen hier teiiloops wijzen op deze maal zall dhr De Stobbeleir niet moeten rekenen op het medelijden van patron Devèze om opgevist te worden. Anderszijds nemen wij graag onze hoed af voor dhr Lahaye, liberaal parlementair, welke het aangedurfd heeft te weerstaan aan de bevelen van Napoleon Devèze en kordaat weigerde de hand te lenen aan de agenten van Moscou en de rode fascisten. Dhr La haye blijft onze politieke tegenstre ver, maar heeft niettemin onze achting (afgedwongen wegens zijn moedige houding, hij kan tenminste niet be schuldigd worden van lafheid en ver raad tegenover zijn kiezers en de Vlaamse ja-stemmers. De liberalen zijn onthutst over het verloop der gebeurtenissen en kijken beschaamd op naar de buitenlandse pers, welke de liberalen beschul digt als meelopers met het Kominform en als grafdelvers der Belgische Demo cratie EEN LIBERALE KONINGSLASTERAAR. Tijdens het debat in de Verenigde Kamers over het afschaffen van het Regentschap werd door de liberale heer REY een rede gehouden welke duchtig door de rode fascisten in de Kamer werd toegejuicht. De aspirant Hitlerknecht Van Eynde, aanvoerder der fascistische pers, vond de rede van dhr Rey zeer gevoelig en aandoenlijk!! Het oordeel van de hordenleidèr Van Eynde kunnen wij heel natuurlijk vin den want deed de modderjournalist Van Eynde een smekbede aan Rik De Man om tijdens de bezetting een «grrrote nazikrant» uit te geven onder toezicht der Duitsers, dan deed dhr Rey ongeveer hetzelfde. Met dit ver- schil dat dit liberale heerschap een schrijven heeft gericht tot Hitler Dhr Rey was krijgsgevangen officier van het Belgisch leger en verbleef in een Oflag in Duitsland. Van daaruit zond hij een smeekbede naar Hitier om te mogen naar Belgie terugkeren En aan dit schrijven ontlenen wij volgen de termen Teruggekeerd in Belgie zullen wij maar één verlangen hebben onze acti viteit hernemen in het nationale kader het snode verraad van de liberale sena- van de nieuwe economie. tor De Stobbeleir wiens senatorzetel geconditionneerd werd door het ver loochenen van zijn eigen geweten en de wil zijner kiezers, dhr De Stobbe leir werd slechts als senator gecoöp teerd o,p voorwaarde dat hij zijn hou ding in de Koningskwestie «herzag» Met andere woorden op voorwaar de dat hij zijne medewerking verleen de aan de Koningslasteraars en in het gareetl liep van de Kominformagentenü Bij de verkiezingen van 4 Juni ll. werd dhr De Stobbeleir door het kie zerskorps buitengevaagd maar werd door de partij, om de Vlaamse libera len te sussen, opgevist als gecoöpteerd senator onder hogervermelde voor waarde. Dhr. De Stobbeleir kan nu meteen een groot kruis maken over zijn politieke loopbaan, het kiezerskorps zal Wij zullen geen militaire beslom meringen koesteren tegen Duitsland, evenmin als er kwestie kan zijn sabo- tage-daden te stellen, wat wij formeel afkeuren. Dit is, waarde lezer, een der laste raars van de Koning. Gij vergist U wanneer ge denkt dat deze oud offi cier uit het politieke leven zou ver bannen worden. Integendeel, de libe ralen hebben van deze Hitler-briefwis- selaar een Minister gemaakt. Van la faards gesproken Anderzijds geven wij gaarne toe dat dergelijke lieden thuis horen in het kamp der Moscoulakeien en Balkan bandieten; zij hebben zich trouwens zelf uit de e&i'bare gemeenschap, ge stoten. Om er nooit meer te worden opgenomen. LEO. nlllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIllllllllHlllililllllllllllllllllllllllllllillilllllllllln PAUSELIJKE AUDIËNTIE AAN 40.000 PELGRIMS Meer dan 40.000 bedevaarders uit talrijke landen verdeeld in 70 groe pen,, hebben Zondag in de St. Pieters basiliek de door de Paus verleende al gemene audiëntie bijgewoond. Pius XII richtte zich vooreedst in het Frans tot de l 0.000 leden van het «In ternationaal congres van de orde van de Karmelberg» om ze te verzoeken zich verder aan de verspreiding van het geloof te wijden en te bidden voor de wereldvrede. Aan de Belgische bedevaarders herinnerde de Paus de traditie van eendracht die steeds hun sterkte is ge weest. DE OORLOG IN KOREA AMERIKAANS OFFENSIIEF TOT STAAN GEBRACHT Het offensief in Zuid-Korea, het eerste sedert het begin van de oorlog en waaraan de mariniers hun medewer king verleenden is na drie km. spaak gelopen. Er is blijkbaar geen en kel belangrijk punt zoals een wegen knooppunt cf een belangrijk centrurti bereikt. Volgens inlichtingen van het front werkt de Amerikaanse veilig heidsdienst niet goed en wist de vijand vooraf waar en hoe het offensief zou plaats vinden. Dit is enigszins begrijpe lijk in een streek waar zoveel kommu- nisten zijn. Het offensief was pas ingezet toen een hevig artillerievuur op de linker flank losbrak en partisanen met witte klederen door de linies drongen, de telefoonleidingen doorsneden en de verbinding tussen de Amerikaanse eenheden ontredderden. In het gebergte ten Noorden van Taegoe was de toestand Maandag avond verre van schitterend. Ter hoog te van Towondong nam de vijandelijke druk toe. De Noordelijken poogden rechtstreeks naar het 50 km. Zuidelij ker gelegen Taegoe op te marcheren, wat eveneens een gevaar voor omsin geling van de Amerikaanse troepen, die ten Westen van deze stad achter de Naktong lagen, inhield. Ten slotte bestaat er een ander omsingelingsge vaar op het front van Jongdok aan de Oostkust. De vijand heeft Tsjogsong, op een dertigtal km. ten Westen van Jongdok bezet. Beide steden zijn door een bergweg verbonden. De vijand kan eveneens trachten meer naar het Zuiden te trekken en daar de belang rijke basis Pohang -te omsingelen. De toestand over het gehele Ko reaanse front is ernstig. Een woord- AAN ONZE KAJOTTER Alhoewel, mijn jonge vriend, nieuw briefken (briefken van zes bla den) weerajl een protest schrijven is, wens ik er u toch proficiat om. Ge schrijft verheugd te zijn omdat de Pierlala rubriek eindelijk voor het congres van 3 September a.s. haar deu ren opengezet heeft. Van opendeuren gesproken, We willen niet alleen de deuren openen maar ook de vensters om uw propaganda te laten binnen en buiten waaien. Naast uw vreugde zijt ge toch eenigzins verbolgen om zijn zienswij ze over de vroegere K. A. J. (uw voorgangers) vergeleken bij deze van heden. Hewel, het is om deze verbolgen heid dat ik u feliciteer. Niet omdat ge verbolgen zijt maar omdat ge nog kunt verbolgen zijn. Ik zie graag jonge mensen waar nog wat fut in steekt tot protesteren. Men kan wel zeggen dat protesteren gemakkelijk is; dat zulks niks oplost maar afbreekt; dat zij die protesteren het daarbij alten en zelfs niks doen. Dit is in veel gevallen, helaas! maar al te waar. Gelukkig is dit bij u het geval niet. Ik voel het aan uw schrijven en uw redenering bewijst mij dat uw protest gewettigd is en uw verontwaardiging gegrond. Al de bewijzen, die gij aanhaalt ter staving dat de hedendaagse K. A. J. gerust de vergelijking' kan doorstaan met de vroegere, kan ik; wegens plaatsgebrek, hier niet herhalen. Een paar feiten toch wil ik laten volgen op dat onze lezers zouden overtuigd zijn dat in de hedendaagse K. A. J. wel nog dynamisme steekt. Tot nog toe heeft K. A. J. en V. K. A. J. hun werking gericht naar de in schrijving der leden, oud-leden en Ou ders. Die inschrijvingen lopen reeds tot 1500 voor het gewest Aalst en ge zijt er van overtuigd dat ge de 200,0 gaat overschrijden. Naast de propaganda tot deelname aan het congres hebt ge u speciaal»be ziggehouden met de diepere voorberei ding uwer leden tot het jubelcongres door studievormings dagen en allerlei noodzakelijke training. Ge wilt dat uw congres iets enigs weze vooir wat tucht, voornaamheid en stijl betreft. Uw congres zal dus een lust zijn voor hoor en oog Nu ja, het is zo als ge schrijft, de K. A. J. is daartoe verplicht. België is inderdaad de swieg der wereld-K.A.J. en gezien er afge vaardigden komen uit 50 verschillende 'landen en dat het puik uit ieder dezer landen nog een week in België op inter nationale studieweek blijft, dan moet de K. A. J. aan de wereld tonen dat ze waarlijk de redding betekent van heel de arbeidende jeugd. Een tweede bewijs van uw dynamis me is wel uw voorbereidend congres voor de stad Aalst op 1 5 Oogst e.k. Zo dus ge trommelt al de inge schrevenen der stad en de sympathie santen op om O. L. Vr. Dag rond 5 uur aan de Grot te Mijlbeek samen te komen om vandaar uit, na O. L. Vr. om zegen en bescherming over uw congres en uwe werking te hebben af gesmeekt, een openlucht vergadering te houden. Binst die vergadering zullt ge dan naast de nodige inlichtingen aan de deelnemers ook uw congres lied en een deel van het congresspel te zien en te horen geven. Maar da s prachtig man Daar wil ik bij zijn, hoor En, ik hoop met mij nog veel anderen Dat we er in Brussel niet mogen bij zijn zal ons hierdoor minder pijnlijk vallen. 'k Zeg; mijn goede, jonge man, ik trek mijn woorden in Neen ik denk niet meer dat onze Kajotters en Kajot- sters van heden moeten onderdoen voor hun voorgangers en voorgang sters. Alvorens te eindigen nog een vraagsken kan de redactie geen vol ledig programma van uw voorberei dend congres op 15 Oogst ontvangen? In afwachting goed heil, hoor en houdt er den moed maar in PIERLALA. De K. .A. J. viert de 25e verjaring omstandigheden, dat beslissend keer- i haar officiële stichting door een punt van de geschiedenis, wordt hun voerder van generaal Mac Arthur, ver klaarde, dat het front thans nog 200 km. lang is. Daar volgens hem, een di visie slechts een lijn van 7 tot hoogs tens km. kan bezetten, zou men prin cipieel over 22 UNO-divisies moeten kunnen beschikken om het huidige bruggenhoofd in Zuid-Korea te kun nen houden. Het aantal divisies zou iets minder kunnen bedragen gezien het bergachtig karakter van de streek. Het wordt deze week eeq beslissende week* Jubelcongres in het Heyzelstadion Brussel op 3 September. Meer dan 100'.000 kajot(s)ters en oud-kajot(s)ters zullen aan dit congres deelnemen, dat zal vereerd worden met de aanwezigheid van Zijne Emi nentie Kardinaal Van Roey en hunne Excellenties de Bischoppen van Bel gië. Meerdere kardinalen, bisschoppen en prelaten uit de vreemde zullen er ook dedl nemen benevens verschillende Belgische Ministers en vreemde perso naliteiten die de grote internationale organisaties (O. V. V. Unesco I. A. B.) zullen vertegenwoordigen. Afge vaardigden van de K.A.J. uit 50 lan den van Europa, Azië, Amerika, Afri ka, Australië, zullen er de broedergroet van hun aangesloten leden komen brengen. Dit JUBELCONGRES gaat gepaard met een INTERNATIONALE CONFE RENTIE van jonge arbeiders en ar beidsters uit 50 verschillende landen, die samen het PROBLEEM VAN DE ARBEIDERSJEUGD IN DE WERELD zullen bestuderen en de oplossing on derzoeken die de K. A. J. aan dit pro bleem wil geven. Deze afgevaardigden zullen van hun verblijf in België ge bruik maken om de sociale, economi sche en opvoedkundige insteilingen van is lland te bezoeken. Door een eigenhandig geschreven brief heeft Paus Pius Xll de betekenis en de draagwijdte van deze internatio nale samenkomst willen in het licht stellen Onder de vreugden, die de Voor zienigheid ons schijnt te willen voor behouden ter gelegenheid van het aan staande Heilig Jaar. zal er ene bijzon-I der aangenaam zijn aan Ons hart anderzijds bedroefd door allerlei leed en zorgen namelijk het samentref fen van dit grote Jubileum van de ganse Christenheid met dit waardoor Onze Zonen en Dochters van de Chris- tene Arbeidersjeugd het vijf en twintig jarig bestaan zullen vieren van hun ge liefde en heerlijke beweging. Wie had kunnen denken, toen gij midden ontelbare moeilijkheden en tegenkantingen, vóór een kwart eeuw, in Belgische bodem de eerste grond slagen legde van dit werk, dat het in weinig jaren ziilke grootse afmetingen zou nemen, en zich weldra zou uitbrei den, niet enkel in België en een groot aantal landen van Europa, maar tot in het verre Amerika en bijna tot de se wereld In het plan van de Voorzienigheid kwam het juist op zijn uur, om een vraagstuk te helpen oplossen, dat niet eigen is aan één land, of één wereld deel het vraagstuk dat thans voor het christelijk geweten wordt gesteld, door het lot van zoveel arbeiders die be dreigd zijn in hun meest kostbare goe deren: het geloof in God, het boven natuurlijk leven en het eeuwig geluk van hun zielen... Deze naar Christus en de kerk brenger, of terugbrengen te beginnen met de jeugd dat was het ideaal dat U, van het begin af, heeft bezield, en dat ge hebt kunnen mee delen aan duizenden rechtschapen en edelmoedige harten. De uitslagen heb ben wij voor ogen het zijn die be wonderenswaardige scharen strijders en strijdsters, waarop de Kerk terecht fier gaat, daar Zij in hem een belofte ziet en een waarborg voor de verchris- telijking van de arbeiderswereld. dat zij in hun ipostolaat nu meer dan ooit een drin gende vereiste. Het is al te klaarblijkend inderdaad dat, zo elke sociale stand een belang rijke rol heeft te spélen in een wereld hervorming als deze, welke zich op on ze dagen voltrekt, de arbeidersstand voor hetgeen hem betreft, geroepen is om op heden een verantwoordelijk heid op te nemen, die hij in het verle den nooit heeft gekend. En het is niet minder klaarblijkend dat veel van zijn leden, misleid door een vals ideaal van menselijke bevrijding, beweren in de dwaalleer van het goddeloos mate rialisme de enige gepaste oploseing te vinden aan de angstwekkende vraag stukken van de arbeiderswereld. Wel nu, niet door een negatieve en eenvou dig afwerende hooding aan te nemen tegenover de slechte herders, mag men hopen deze vraagstukken op te llossen. Dit is alleen te verwachten van de aanwezigheid en het optreden in de fa brieken en werkplaatsen van pioniers die ten volle bewust zijn van hun dub bele roeping van christen en van arbeider die beslist zijn hun ver antwoordelijkheid volledig op te ne men en rust noch vrede kennen alvo rens zijn hun levensmiddens hebben omvormd naar de eisen van het Evan gelie. Door deze positieve opbouwende :rking zal de Kerk haar levenwek kende actie kunnen uitbreiden tot mil- lioenen zielen, die zij omringt met zulke vurige en moederlijke bezorgd heid; en de jonge arbeidersleiders, ge- ormd door de K. A. J. zijn geroepen •m mede te werken aan deze edele taak. Wij weten dat allen daar persoon lijk naar streven leid(st)ers, kajot(s) ters en proosten, die zich op dit ogen blik stelselmatig voorbereiden op de viering van het 25-jarig bestaan van hun Beweging. Wij zijn er ook diep van overtuigd dat daarin de waarborg ligt voor de doelmatige en duurzame werking van dit Jubelcongres, dat verre van alleen een uiterlijk en kortstondig succés na te streven, de gelegenheid wil bieden voor een verdieping en ver nieuwing van de geest, de methoden en de apostolische invloed van de K. A. J. in de wereld. Van nu af smeken wij dan ook om de genade van hierboven over deze voorbereiding, over hen die er het ini tiatief hebben van genomen en over an' hen die haar zullen verwezenlijken, j Uit het Vatikaan, 21 Maart 1949. (get.) Pius pp. XII. De voorbereiding en de organisatie van dit Jubelcongres en deze Interna tionale Studieweek zal een reusachtige inspanning vragen van de leiders en de militanten van de beweging. Zonder hulp zullen zij de uitgaven voor een dergelijke manifestatie niet kunnen dekken. Alle Belgen, fier om de internationale uitbouw van de KA. J. moeten daartoe medehelpen. Wij doen dan ook een dringende oproep aan alle lezers van ons blad opdat zij, zonder dralen, hun edelmoedige bijdragen zouden storten op de P. R. van de «Vrienden der K.A.J. Nr. 71.07.60. Aldus zullen zij niet alleen de K. A. J. helpen om het succes van het Jubelcongres en de internationale uitbouw van de beweging te verzeke ren, maar tevens zullen zij effectief medewerken aan de redding van de arbeidersjeugd, belofte voor de toe komst. MGR. CARDIJN. Dat zij volharden, streven niet verzwakken. In de huidi aw,«minui,nnmiiin,mi Bij de vergadering van de lijke «plossms gelden in de koppel,n, Alg. Paritaire Raad KUNNEN DE LONEN IN BELGIE NOG VERHOOGD WORDEN De Algemene Paritaire Raad is zijn besprekingen begonnen, ónder voor zitterschap van dhr Behogne, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Het vraagstuk van de lonen en prijzen zal o. m. behandeld worden. Wij hebben er reeds meerdere ma len de aanadcht op gevestigd dat de lonen in ons land, vergeleken met het buitenland hoog zijn. Deze lonen pas sen trouwens in het kader van onze hoge (levensstandaard. De vraag is echter of deze lonen nog kunnen verhoogd worden Wij geloven van niet. gezien de algemene toestand van ons economisch leven. Om meerdere redenen, in verband met de internationale concurrentie was het zelfs gewenst dat zij een enigszins lager niveau zouden hebben. Zonder meer is dit echter onmogelijk. Welke oplossing moet dan aan dit vraagstuk gegeven worden Naar onze mening is de enig-moge van de lonen aan een zorgvu.dig opge stelde index van levensduurte. Door een drukking op de prijzen, zou het vanzelf mogelijk worden, de lonen aan te passen. Het is de enige mogelijk heid om het economisch-nodige met het sociaal-wenselijke te verenigen. PROTEST VAN DE MIDDENSTAND Het Verbond van de Middenstand heeft bij dhr Behogne, Minister van Arbeid, protest aangetekend tegen het feit dat de middenstand geen vertegen woordiging heeft bij de Nationale Pari taire Raad. Zij wijzen er nadrukkelijk op dat zij 40</e van de Belgische ar beidende bevolking in dienst hebben, en dat zij verwijderd worden van be slissingen, die voor hem en hun per soneel van grote betekenis kunnen zijn. GEEN PASPOORT VOOR ZWITSERLAND Van 1 0 Augustus af hebben de Bel gen die zich naar Zwitserland willen begeven, geen paspoort meer nodig. De identiteitskaart volstaat*

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1