BANK VAN FRANKRIJK GEMACHTIGD GOUDRESER VES TE HERWAARDEREN •De Franse regering heeft de Bank yan Frankrijk gemachtigd over te gaan tot herwaardering van de Franse goud reserves. Het kabinet keurde de volgende overeenkomst met de bank goed 1De Bank wordt gemachtigd haar goud-reserves te waarden op 349.60 fr. tegen de dollar, in de plaats van 1 19 fr. 2. Er wordt voorzien in onmiddellij ke terugbetaling van 1 5 mi'llioen dol lar, overgebleven van een oorspronke lijke lening van 100 millioen dollar die in 1947 aan Frankrijk gegeven werd door de Federal reserve Bank van New York. Terzelfder tijd wordt .69 ton goud, bestemd als dekkin; voor de lening, weer in de reserve van de bank opgenomen. 3. De bank krijgt 22 ton goud te rug, die de schatkist in Mei '49 geleend had om een deel van genoemde lening der Federal Reserve Bank af' te lossen. Het netto resultaat zal zijn de frank- waarde van de goud-reserves van de Bank van Frankrijk op te voeren van het tegenwoordige cijfer van ongeveer 53 milliard francs, tot ongeveer 179 milliard fr. Ondanks herhaalde devaluaties van de franc waren de goud-reserves van de Bank v. Frankrijk sedert 1945 con stant gewaardeerd op 119 fr. tegen de dollar. Dit bleef zelfs zo na de devalua tie van September 1949, toen de wis selkoers vastgesteld werd op ongeveer 350 fr. tegen de dollar. De autoriteiten zeggen dat, daar de franc 1 1 maanden vast op die koers is gebleven, er thans alle. reden is om te geloven, dat deze min of meer gestabi liseerd blijft op 350. Men voegde hier aan toe, dat de herwaardering van de goud-reserves van de bank op dit peil wijst op het vertrouwen dat de rege ring in de vastheid van de franc heeft. STAATSBETREKKINGEN In September wordt een bijzonder Vergelijkend rangschikkingl?examen in gericht. dat hetzij in het Nederlands, hetzij in het Frans kan afgelegd wor den met het oog op het aanleggen van een wervingsreserve van Staatscom- missarissen met exclusieve functiën, ten behoeve van het Bestuur van Schade aan Personen afhangende van het mi nisterie van Wederopbouw. Voor nadere inlichtingen kunnen de belangstellenden zich wenden tot het Vast Wervingsfeecretariaat, Middag lij nstraat, 29, te Brussel 3, waar de aanvragen om deelneming gesteld op het daartoe bestemd formulier dat door de postkantoren wordt afgeleverd uiterlijk op 26 Augustus 1950 die nen toe te komen. NIEUWE DEBLOKKERING TEN VOORDELE VAN BEPAALDE OORLOGSGETROFFENEN Binnenkort zal worden overgegaan tot de deblokkering van de muntsane- ringslening, ten voordele van een nieu we klasse van oorlogsgetroffenen, nl. van diegenen, wier schadegeval 30 tot 60 procent van hun vermogen beloopt. De betrokken departementen ma ken op dit ogenblik de besluiten dien aangaande klaar. NEDERLANDSE TOERISTEN NAAR BELGIE Naar men weet heeft de Nederland se regering op de Beneluxconferentie te Oostende besloten, inzake toerisme ten opzichte van Belgie dezelfde hou ding aan te nemen als tegenover de overige Mar-hall-landen. Practisch betekent zulks dat de Ne- derlanders voor hun verblijf in ons land per persoon Belgische deviezen kunnen hebben voor een bedrag over eenstemmend met 300 gulden. Kinde ren beneden de veertien jaar hebben recht op de helft. MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID Werkgevers die personeel te werk- stelden tijdens het tweede kwartaal 1950 worden er aan herinnerd dat de bijdragen voor maatschappelijke ze kerheid vóór 15 Oogst 1950 moeten gestort worden op postcheckrekening van de Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zekerheid te Brussel 102, Konink lijke Prinsstraat, en dat de stavings- aangiften gelijktijdig moeten ingezond den worden. Elke vertraging geeft aanleiding tot het opleggen van bijslagen en stelt de werkgever aan strafmaatregelen bloot. ICarel 'De Blauwer Schets uit het Smokkelaarsleven. door J. LEROY. (NADRUK VERBODEN). 4de Vervolg. Wie we daar hebben riep de diklijvige bazin, een goedhartige en brave vrouw. Wanneer zijt gij toege komen vannacht 't Was al geen nacht meer, Roze. zei Sandèr, de hanen begonnen al te kraaien, en nu is 't vermakkedraaid, mijn buik die kraait Hebt gij al kof fie of thee gereed «In een minuutje zal 't gereed zijn zet u maar bij 't vuur; want 't is maar koud vanochtend. Binst dat ze daar alle vier rond 't vuur zaten, sneed de bazin een gehee- len hoop boterhammen, schonk koffie op, en 't duurde al niet lang of geheel de hoop was op en binnengespeeld, t Pijpkc kwam dan al gauw voor den dag, en daar werd al koutend en klap pend een smakelijk trekje gerookt, en een groote Ko jenever gedronken. Intusschen was Karei ook wakker geschoten, en 't duurde wel vijf minu ten eer hij ai zijn zinnen bijeen kreeg en wist waar hij was. Ha die kerels» zei Karei, ze hebben mij laten slapen. Nu, ze hebben gelijk gahad ook; want 'k was bijna dood en een oog uit; maar nu ben ik weer versch man. Beter dan zijn makkers, die 't zeker vergeten hadden, zette Karei zich op ?ijn knieën, en, a>3 was t maar kort, hij KOLONIALE LOTERIJ Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 3. Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 46. Winnen 1000 fr. de nummers eindi gend op 630, 352, 568. Winnen 2500 fr. de nummers eindi gend op 8374, 8111. 4111, 7455 25.85. 6708. 4516, 0108. Winnen 5.000 fr. de nummers ein digend op 3051, 9044 9655, 7143. 9473. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 2343, 2538, 5849. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 85421, 67384, 94001 78955, 03292. Winnen 50.000 fr. de nummers ein digend op 83831, 83622, 37715 00974. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 97393, 17215, 16412, 07828. Winnen 250.000 fr. de nummers eindigend op 19649. Winnen 500.000 fr. de nummers 295100, 178543. Wint 1 millioen. het nummer 343153. Wint 2 jnillioen en half het num mer: 399060. x WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE De uitölag van de 140e tr.ekking van de Lening voor Wederopbouw (le Snede) luidt 5.000.000 frank Reeks 1347 nr. 664. 2.000.000 fr. Reeks 1793 nr. 324. 1.000.000 fr. Reeks 0016 nr. 657. DERDE SNEDE Bij de 15e trekking van de Lening voor Wederopbouw (3de snede) is een lot van 2 millioen toegekend aan obli gatie 305 van de reeks 9565 en een lot van 1 millioen aan obligatie 564 van de reeks 9603. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitkeerbaar tegen 1000 fr. deed toch zijn morgengebed en suk kelde ook naar beneden. Hij hoorde klappen en lachen in de keuken, en verstond Sander. Ha, hier zitten ze zei Karei, en hij trok binnen. Dag Karei hoe is 't jongen Hebt ge wel geslapen is de moeiheid weg O, ja frisch en gezond, 'k slaap beter in 't hooi dan in mijn bed; maar 'k heb deerlijk de slokkende koorts. Verkoop de bazin hier geen pillen Seffens, zei de bazin al lachend, omdat Karei op zoo geestige wijze te kennen gaf dat hij een duivelschen honger had... Waarom hebt ge niet gezeid dat ge nog een makker hadt 't Zou al gereed staan Wij wisten niet wanneer hij wak ker zou worden: en 't is nog beter versch van den kant zei Theofiel. Karei was al gauw genezen van zijn- koortsen; maar hij had wel vier of vijf groote broodpillen moeten nemen, eer ze wilden springen, 't Was dan tot 's noens rooken en zich warmen en "s achternoens nog eens gerookt., en wat geslapen en gekaart totdat het weder om avond werd en donker. Niemand had zich vertoond, en er was ook nie mand die wist dat er blauwers warer.' bij den baas van n't Zwartegat» Sander '!een was rond viei uur al rookend vertrokken, om den weg uit te zoeken voor den nacht. Rond acht uur was hij terug. De ba zin werd betaald, cn zij trokken naar den hooizolder. Hoort, zei Sander 't zit niet al te pluis al Bavinchovë; 't beste dat wij kunnen doen, ware de beek te volgen, SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG -. Ham- en Kaassoufflé Tomatensoep Kalfsgebraad Bloemkodl Gekookte Aardappelen - Wit en Blauw salade. MAANDAG Koud Kalfsvlees Sla Gebakken Aardappelen Fruit. DINSDAG Gekookte Rog Ge bruinde Boter Gekookte Aardap pelen -- Griesmeelpudding. WOENSDAG Gebraden Runder lapjes Princessenbonen Gekook te 'Aardappelen Pannenkoekjes. DONDERDAG JVarkenscoteletten Gestoofde Tomaten Gekookte Aardappelen Fruit. VRIJDAG 'Gestoofde Paling Aardappelpuree -- Yoghurt met vruch ten. ZATERDAG Gebakken Niertjes Appelcompote Gekookte Aar dappelen. Lammeljespap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. WIT EN BLAUW SALADE Be nodigd 2 peren 2 zachte appels 150 gr. druiven 2 blauwe pruimen het sap. van 'i citroen suiker 1 dl. slagroom.. Bereiding Schil de appels en de pe ren, haal er de klokhuizen uit, snijd de vruchten in dunne schijfjes of kleine blokjes en druppel er het citroensap op. Was de ov.erige vruchten in lauw water en laat ze uitlekken op een ver giet. Halveer de pruimen en verwij der de stenen. Vermeng alle vruchten met elkaar, strooi er wat suiker op en laat het y'aatje onder af en toe om scheppen IJ/Y.uur op een koele plaats staan. Doe het mengsel daarna in gla zen of in een grote schaal en garneer de salade met enige achtergehouden druiven en stijfgeslagen room. Merk wel neem vóór deze salade voora! ZACHTE appelen, daar harde appelen de smaak van dit heerlijke goedje veel afbreuk doen. GESTOOFDE TOMATEN. Be nodigd 1 Zz .kg. kleine tomaten; 40 gr. boter; 1 eetlepel fijngehakte peter selie; /z lepel,' zout; '/2 theelepel fijne, witte peper; aardappelmeel. BEREIDING; De helft van de boter in een stoofschotel smelten; de toma ten wassen, (schillen), dicht naast el kaar erin schikken, een weinig zout en peper, van te vb^rerr gemengd er over strooien, dë reSf Van de boter tussen de tomaten verdelen, de schotel in de oven of op een getemperd vuur plaat sen en de vruchten gaar stoven (10a 15 min.) Het vocht met een weinig, in koud water aangemengd, aardappel meel tot een dunne saus binden en de fijngehakte peterselie er over strooien. GEBAKKEN PALING. - Benodigd 1 kg. zeer dikke paling; 20 gr. zout bloem; paneermeel of fijngemaakte beschuit; 25 gr. boter, kropsj'.ag, peter selie. BEREIDING, De gewassen paling moten op een vergiet een half uur in zout laten staan; Ze stuk voor stuk af drogen en in bloem, paneermeel of fijngemaakte beschuit wentelen. De boter in een koekenpan lichtbruin la ten worden, de palingmoten er in 'leg gen en aan alle kranten vlug bruin bak- de Peene, en dan links in te slaan naar Staple, en van-,daar over de velden tusschen Appelgem en Waalsch-Kap- pel. Goed opletten en voorzichtig zijn! De weg moet daar goed zijn en vrij. volgens ik vernomen heb. Vóór twaalf uur zal ik wel bij u zijn om te zeggen waar ge kunt rüsten, binst dat ik - de posten onderzoek a! Lynde en Zurke- le. Kunnen wij gelukken, eer dat het drie is zijn we ter Blaringhem, bij onzen afkooper. Zoo, de pakken werden beneden: ge bracht én op den rug gesingeld, en ze trokken er van door. Kei'lamenten! zei Karei, 't is pik donker, 'k geloof dat Pietjepek dezen nacht geheel zijn zak uitgeschud heeft. Hoe donkerder, hoe beter, zei Ko, als er een goede uitzoeker voorop gaat. En nu zwijgen. Karei. Zij gingen langs 't achterhek weg om Zuidpeenplaats te schuwen, recht naar het rivierken. Zij zagen geen hand voor hun oogen, en de voorste moest dikwijls met zijn stok tasten en zoeken of er geen gracht of beek was. Met den tijd werden hun oogen den donker meer gewoon, en zij zagen toch min of meer waar ze waren. Karei peinsde altijd dat zij den een of anderen keer zouden verongeluk ken. Nu moesten ?,ij springen, dan suk kelen en struikelen over hollebollige stukker. land, zpclpt ze bijlange niet dapper vooruit gingen. Nu en dan viel er een op zijn knieën, maar hij was gauw op en 't waren al de ongevallen die hun overkwamen tot aan staple. Vandaar was 't wederom over grach ten en velden, V was duivelsch lastig,: maar 't einde van hun reis was nabij, en dat gaf hun moed. ken. De schotel garneren met schijfjes citroen en takjes peterselie of sla. KEUKEN-GEHEIMEN. DE BOSBESSEN ZIJN RIJP Ingemaakte bosbessen blijven lan ger goed dan al: het andere ingemaakte fruit, als men ze voor het wassen heel goed reinigt. Voor het schoonmaken heeft men heel veel water nodig en een grote emmer of teil. Plet water moet net zo vaak ververst werden, tot het helemaal helder blijft. Men zoek met een aille aangestoken bessen uit, die ge lijk weggegooid worden. De minder goede, di« bovenop drijven, kan men er af halen en voor marmelade gebrui ken. Alleen de donkere ronde bessen kan men inmaken, vooral wanneer men ze rauw inmaakt. Dit zogenaamde rauw inmaken doet men als volgt op 1 kgr. bessen neemt men 1 kgr. suiker. Deze beide bestand delen doet men in een schotel die goed geglazuurd is en laat het mengsel 3 a 4 dagen staan, terwijl men af en toe eens goed omroert. De vermenging is pas goed, wanneer de suiker geheel is opgelost en niet meer op de bodem van de schaal ligt. Op iedere kilo van dit mengsel doet men één gram ben- zoezure soda bij, die men eerst in heet water opgelost heeft en daarna weer koud heeft laten worden. Daarna roert men het door de vruchten. Als dit ge beurd is, schept men het mengsel in stenen potten, die met perkamentpa pier afgesloten worden. Als men bosbessen met peren of andere vruchten in wil maken, doet men er goed aan ze te koken. Op iede re 500 gram bessen heeft men slechts 200 gram suiker nodig. Op ieder laag je bessen schudt men een laagje suiker, waarna men het geheel opkookt. Men schilt de peren, snijdt ze in niet te dik ke stukken en legt ze op de bessen, waarna men het geheel nog een kwar tiertje door laat koken. Men kan ook appelen of kalebassen nemen. Bosbessengelei .is een heerlijke com pote bij wildgerechten. Maar men kan deze gelei ook hedl goed als toespijs geven. Op de volgende wijze maakt men de bosbessengelei klaar: de goed- gewa'ssen bessen .worden in een pan gedaan, waarop men zoveel water giet, dat op iedere kilo bessen 2 00 gram water toegevoegd wordt. Onder voort durend roeren wordt de massa aan de kook gebracht. Als dè bessen gebars ten zijn, worden ze in een linnen doek geschud, waarop ze zolang blijven liggen: tot al het sap eruit gelopen is. Het sap heeft, men opgevangen, nage meten en op iedere liter sap voegt men 1 kilo suiker toe. Het versuikerde sap wordt gekookt en afgeschuimd en daarop weer van hét vuur genomen. Nu vult men verschillende glazen met deze gelei. Het beste doet men met de ze glazen uit te spoelen met brande wijn of spiritus, om ze op die manier kiemvrij te maken. De gevulde glazen potten worden met een schone doek afgedekt, maar niet eerder dichtgebon den, dan wanneer de gelei geheel kou geworden is. HUISHOUDELIJKE WENKEN. OVER HET ARRANGEREN VAN EEN EN ANDER... Als zij nu alzoo een half uur gesuk keld hadden, wisten zij opeens niet meer waar gegaan. Daar stond een groote haag voor hen. Ze gingen die haag langs en stonden nu voor een breede beek. 'k Herken noch die haag noch die beek, zei Theofiel, die de voorste was. Wij hebben nochtans altijd de goede richting gehouden; daar ben ik zeker van. Waar den drommel mogen we zijn En Sander, waar zou Sander nu zijn Wie weet, misschien zoekt hij ons zei Ko. Die verwenschte donker voeg-j de Karei er bijals gij niet weet waar we zijn, weet ik het nog veel minder; maar wij hebben nog één troost: 't is dat de kommiezen ook niet weten waar we zijn: anders waar zou men nu vluchten om te ontsnappen. En ze stonden daar alle vier te pein zen en te beraadslagen, maar zoo zoet jes en stille mogelijk. Weet gij 't nog vóór een jaar of twee, zei Ko, dat wij ook een keer al- zoo verdoold waren in den donker 't Was ergens bij Zegherscappel, meen ik. Welnu, Sander schreeuwde drie maal gelijk 'n uil en Wyckaert, die uit zocht, antwoordde. Wij gingen in die richting cn kwamen op onzen weg. Is 't dat Sander zich dat nog herinnert, hij zal ons teeken verstaan en tegenroe- pen, en wij zijn verlost. Mag ik het 'n keer aangaan Ja, maar kunt gij den uil wel na bootsen Anders zou uw geroep ons kunnen verraden. ii Zijt maar gerust Als ik maar niet zóódanig wel geluk, dat Sander. Het jong-ge trouwde vrouwtje, dat voor het eerst thuis een dinertje wit! ge ven voor enige personen, heeft nog wel eens moeilijkheden met het arrangeren van alles. Wij willen daarom hier een paar raadgevingen laten volgen. Alles moet zoveel mogelijk vooruit gedaan worden. De kamer wordt net jes in orde gebracht, de tafel goed neer gezet en de plaatsen zijn gekozen, dal '-.iemand last heeft van de poten. Men rekent voor iedere gast minstens 60 centimeter ruimte. De temperatuur in het vertrek meet ongeveer 18 a 20 graden bedragen. Het buffet en de dientafel worden net jes in orde gemaakt, het zilver wordt goed gepoetst (zo dat het geen zwarte sporen nalaat) op een blaadje met een .ferVet.je ierop gelegd en toegedekt het glaswerk, kriital en servies wordt nagezien en zonodig omgewassen. Het koffieblad wordt klaargezet. De sui kerpot met klontjes gevuld rechts, het lepelvaasjes met de steeltjes der le peltjes naar rechts in het midden, het melkkannetje links, de kopjes en scho teltjes worden, met de oortjes naar rechts op een ander blad geplaatst. Bij de koffie wordt room of kokende melk gepresenteerd of beide. De bladen met de glazen voor de wijnsoorten, die apart gepresenteerd werden, worden dichtgedekt klaar gezet. De wijn wordt op temperatuur gebracht en in de ka raffen gegoten, mousserende wijn wordt op ijs gezet. Schenkt men uit de flessen dan behoren deze met 'n doek je te worden aangepakt en om de hals der fles moet een ring gedaan worden om de druppels op te vangen. De vingerkommetjes werden op het laatste ogenblik met lauw water ge vuld, het spreekt vanzelf, dat men ze niet tot de rand vol doet; men legt er een bloem of een uitgetand schijfje ci troen in. Bonbons worden op schaalt jes gelegd, compote in comuötescha- len, beschuitjes met kaas op platte schotels. Fruit dient men op de vol gende wijze op vruchten in schil of gewassen met lauw water (druiven) of goed opgewreven (appelen en peren) op wingerdbladeren. Gewassen fruit aardbeien, frambozen, kersen wordt op siermos gelegd. IVfen dekt de tafel met het moomte laken. De bloèmvê'rSiering lévende blöëmeiv'l) mag. niét; hjnder-.Uik zijn voor de gasten. De glazen wórden rechts bovên dé messenleggers ge plaatst, waarbij men ook het water glas niet mag vergeten worden. Het viscouvert wordt links naast de borden gelegd. Water of mineraalwater kon of op tafel gezet of apart gepresenteerd worden. De servetten worden netjes gevou wen en van naamkaartjes en een broodje voorzien, op de borden ge legd. Wanneer men hors d'oeuvres dient, moet men "de kleine platte bord- jés op het platte bord zetten. Men kan de voorspijs echter ook op een bordje rondgeven. Bij het dessert worden eerst de des sertbordjes met de vingerkommetjes rondgegeven, daarna het dessert, het blad met beschuit met kaas, de vruch ten, zo nodig in stukken verdeeld. zelf denkt dat het een vogel is, en niet antwoordt Wel dan, ga maar op!» zei Theo fiel. Maar als hij juist teweeg was, hoor den zij daar opeens, ver linksweg, drie maal zoo schoon «dood!» roepen dat men zou gezworen hebben dat 't een uil was, die riep. Hoort, 't is Sander zei Ko. Gauw vooruit, linksweg En blij en welgezind, stapten ze dapper in de richting van Sanders ge roep. Ze waren niet mis. Na tien minu ten gaans kwamen zij aan een klein grachtje, sprongen er over en waren, op den openbaren weg. Hier herkenden zij zich: 't was de weg naar Lynde. Ze durfden hem nochtans niet volgen, maar bleven altijd een stuk land er van. Sander, die op geen honderd naar wist waar zijn makkers waren, riep nogeens «dood» gelijk de uil maar zoodanig dicht bij hen, dat zer alle vier van schrokken. Zij gingen recht door en vonden Sander geleund tegen een dikke kopwilg. Waar den drommel hebt gij zoo lang gezeten vroeg hij. Zwijg broer, zei Theofiel, wij waren verdoold en ik kan mij niet in beelden hoe 't mogelijk is. 't Dunkt mij nochtans dat we altijd de goede richting gehouden hebben. Hadt: gij niet geroepen, we stonden ginder mis schien nog vóór die groote beek. Nu, nu, 't is al gebeurlijk, wij zijn hier nu op een boogscheut of twee van 't Jagershof, de eerste herberg van Lynde. Kom mee langs hier, rechts op, tot aan den boomgaard van die groote hofstede, geweet wel, en rust daar; ik

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2