r: AL ONZE MOEDERS WORDEN GEVIERD Ontstaan en Groei van de K. A. J. PIERLALA K GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Nummer 65 Zondag 13 Augustus 1950 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst Telef.n' 24.114 P.C. n" Zondag van iedere week'., 881.72 V Jaarg. 1,25 fr. 'i N.r. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.)! Is het geen wonderlijke Kefde welke wij heden vieren Op Half-Oogst worden al onze moe ders gevierd Alllemaal De levende en de dode, de toekomstige moeders en deze die, door zorgen overmand, juist dan het heerlijke van hun moe derschap beleven en aanvoelen 1 Wordt 15 Augustus dan een tweede Moederkensdag Wat zegt U Een tweede 1 5 Au gustus is sedert lang de eerste en is lan ge jaren de énige Moederkensdag ge weest. Wij weten dat de gedachte van de Moeder te vieren van over de Oceaan komt, een dag werd bepaald de tweede Zondag van Mei... Doch eeuwen reeds was een andere dag voor ons, christen mensen, bepaald en v®st" gelegd, om niet alleen onze aardse maar ook en vooral onze hemelse moe der te vieren Half Oogst was, is en blijft bij voorkeur de Dag van de Moeder WAT 'N DRUKTE WAT 'N BLOEMEN Het doet deugd in deze dagen eens een rondgang te doen in de steden en dorpen. Overal bloemen en nog bloe men. Schier in elke uitstalraam leest men Viert Maria Bloemen Wen sen Geschenken Is het dan kermis of wat Méér dan kermis 't Is de naamdag van ons aller Moeder Maria 't Is Half-Oogst! *t Is Onze Lieve Vrouw Hemelvaart 't Is feest 't Is feest Deze feestdag is inderdaad een der meest populaire feestdagen van gans het jaar Bij ons leeft een eeuwenoude, kin derlijke verering van Maria Kent gij één gezin in Vlaanderen waar geen Mariabeeld op het schouwken prijkt Zelf bij niet gelovigen... vinden wij een Mariabeeld en ook dat van Sint- Antonius Waar of niet waar Naar de kerk gaan ze niet om mis te horen. Maar des Dinsdag gaan ze Sint Anto- nius bezoeken in zijn kapelleke En hun Mariabeeld staat van Mei tot Oc tober geen dag zonder bloemen Wel 'n bewijs dat in de diepe lagen van de ziel van het volk, van ons volk de Mariaverering traditie, is geworden 1 Wij zijn een Maria-volk. Kijk rondom U die heerlijke, een voudige kapellekens in straten, boomtronken. Zong de dichter-zanger het niet Waar men ga,langs Vlaanderens wegen komt men U, Maria tegen In alle gezinnen is een kind dat Ma ria 'heet. 't Mogen nog allemaal jon gens zijn, toch zal er een Maria heten Antonius, Maria, Karél. Maar Maria moet er bij zijn als is het een jon gen Dat eeuwenoud kinderlijk vertrou wen, die eeuwenoude kinderlijke liefde blijft stand houden ook midden in deze ultra-moderne samenleving. Kent één Vlaams schrijver die geen Maria- gedicht heeft gemaakt Hoeveel heer lijke verzen borrelden op uit de dank bare ziel en het artistiek gemoed van onze Vllaamse dichters, Maria ter ere En de toneelschrijvers ook zij willen hun liefdé voor Maria uitbeeldi kleur- en klankrijk, plastisch sterk f Levend voor hun volk Kijk naar die talrijke Mariale Spelen, die Massa spelen die nu aan gang zijn over Vlaanderen heen Wat moeten de vreemdelingen denken van ons, dat wij Onze Lieve Vrouwke zo gaarne zien, wat moet onze Lieve Vrouwke zelf niet denken De liefde kan niet van de ene kant komen, zegt de volksmond En dat jebeurt ook niet Talrijk zijn de voor-' beelden waar aan de tussenkomst van Maria wij van veel onheilen gespaard bleven LOFZANG AAN HET EEUWIGE MOEDERSCHAP In de Heilige Schrift vinden wij volgende (lofzang aan het eeuwige Moederschap Als een ceder op de Libanon schoot ik op als een cypres op de berg Sion. Als een palm te Cades schoot ik op als een rozengaarde te Jericho. Als een schone olijfboom schoot ik op als een plataan aan het water op de pleinen. Gelijk kaneel en welriekende balsem verspreidde ik geur, gelijk uitgelezen mirre verspreidde ik zoete reuk. Is er een mooier evocatie van het moederschap denkbaar dan dit zingen de beeld van veelvuldige en steeds mi- rakuleuze bloei Sigrid Undset, de grote roman schrijfster, over dewelke gij zéker in deze laatste tijden hebt gelezen, schrijft Elke vrouw, die enigszins de mid delmaat overschrijdt, moet haar moe derschap ais- een ■wonder ervaren. De les van deze hoogdag moge in deze zin voor de vrouw een les zijn van zelfbezinning over haar specifieke roe ping Het Moederschap. Wij dragen deze gedachte op al die al te talrijke jonge meisjes die zoals wij ze zien doen en laten in deze moderne tijden, zich niet schijnen geroepen te voelen tot het heerlijkste van het heer lijke 'Het Moederschap NAGEDACHTENIS... En a'ls wij dan op Half-Oogst onze Hemelse Moeder zullen gedenken en vieren, gedenken wij dan ook met een vroom gebed zij die eens hier op aar de was onze moeder mijn moeder, uw moeder, die edele vrouw die zich wellicht gans haar leven geofferd heeft voor mij, voor U voor ons alle maal. En dan komt mij onwederroepelijk het heerlijke versje terug voor de geest, omdat het zo diep heerlijk is in alle talen werd vertaald en dat luidt als volgt MOEDER, Het is een wonderbaar iets, een moeder; Anderen mogen ons liefhebben, Onze moeder alleen begrijpt ons. Zij werkt voor ons, Zorgt voor ons, Bemint ons, Vergeeft ons alles wat wij doen, Zij bidt voor ons, en het enige kwaad dat zij ons ooit doet Is te sterven en ons te verlaten. OPVOEDER. GEEN VREES ER KOMT GEEN OORLOG De mensen lopen allemaal zenuw achtig. Velen denken dat er elke dag een nieuwe oorlog kan losbreken. Ik weet maar niet hoe het komt dat en zo'n dwaze gedachten over den huidigen internationalen toestand kan hebben. Nog nooit is er zoveel reden tot ge rustheid geweest als heden. De reden tot deze gerustheid is,naar sommigen beweren, té- zoeken in het feit dat Kaïmiel Huysmans nog altijd in het land verblijft en dat de man nen «van Londen» neg altijd niet aan het inpakken zijn. Alhoewel deze feiten bewijzen dat er nog geen onmiddellijk oorlogsge vaar is, zijn er toch gelukkig nog ande re feiten die bewijzen- dat het oorlogs gevaar nog ver van n ikend is. Zo ziet men dat de verschillende in ternationale conferent es (onmogelijk te tellen hoeveel en nog meer onmoge lijk te begrijpen wat die conferenties eigenlijk als doelwit hebben) nog al tijd aan het vergaderen zijn en tussen de eetmalen in spreke r over verdedi- ;ings plannen. Men kan toch niet r.an het vechten ;aan zonder volledige yplannen. In afwachting dat die plannen klaar zijn begint men er toch aan te denken hoe men aan het geld zal geraken om die plannen uit te werken. In België spreekt mén ook van zoo j veel frankskens vofor verdedigings doeleinden. Doch iedere cent d* nutteloos daar men h: minste zin heeft om bi In Frankrijk zou 1953 voor een stuks; om een bataileken te waarde dat Amerika Hen. West-Duitsland schi.lt nog geen zin te hebben om weeral jijs voetbalschoe- i te vech- ziio van nen vast te i Dus, niemand i (Nadruk verboden). 7th ARMORED DIVISION OP DAGORDE VAN BELGISCH LEGER Bij Regentsbesluit wordt de «7th Armored Division» van het Ameri kaans leger met de eraan verbonden eenheden op de dagorde van het Bel gisch leger vermeld. De vermelding luidt aldus «Gedurende de critieke periode van het Duitse offensief van de Ardennen in 1944, hield de zevende Amerikaan se pantserdivisie, aangevallen door vijandelijke strijdkrachten, geschat op 8 divisies, waarvan 3 SS-pantzer en 2 pantzer het belangrijke knooppunt van Sankt Vith, verhinderde elke opmarsj en elke uitbating van enig succes op die as, doemde zodoende het Duitse offensief tot mislukking en maakte door haar offer het inzetten van het geallieerd tegenoffensief mogelijk. Een tweede vermelding luidt volgt «Toen op 20 Januari de zevende pantserdivisie overging tot de aanval in de sector Sankt Vith, waar zij vroe ger gestreden had, wierp zij de vijand uit de stelling, waaraan hij vijftien du gen gewerkt had om ze te organiseren, dreef hem, in een stuk door, terug zeven kilometer van de Belgische grens en bracht hem zware verliezen toe. Zij maakte gedurende deze negen dagen meer dan duizend man krijgs gevangen. Voor al de bovenvermelde feiten wordt de nestel 1940 toegekend aan de 7th Armored Division. araan besteed is er toch geen de jed te vergieten, nen in het jaar jereed zijn laan op voor dollars laat <lc Zoals iedere grote organisatie kende Op Pasen 1925 ook de K. A. J. een langzaam en be scheiden ontstaan. Te Laeken in 1912 werden de éer-ste pogingen'gedaan. Enkele jonga arbeidstere /erenigden zich om samen de noden van hun jon ge werkzusters te bestuderen, en te streven tot verbetering van hun toe stand. Onderzoeken werden gedaan in de fabrieken, in de werkhuizen en bu relen. Ze bezochten hun medearbeid sters thuis, in de appartementen en in de' kelderkeukens, óp zolderkamers en in de kleine steegjes, ze nodigden hen uit op vergaderingen en uitstappen sloten vriendschap om hen niet een zaam aan hun lot van verlatenheid en onmacht over te laten. Zij organiseer den taalkursussen, lessen in boekhou ding, snijkunde en confectie om hen in hun beroep vooruit te helpen; maar vooral tot een diep inwendig leven werden zij aangespoord èangs de Eu charistische bond van Pius X, studie kringen, retraites en recollecties. Die eerste apostolaatskern werd genoemd «Le cercle de®- jeiines apprenties». Het was een bescheiden maar heldhaftig begin. Een bovenmenselijke inspan ning werd soms gevergd van deze jon ge arbeidsters, waaronder sommigen nauwelijks lezen of schrijven konden, niet alleen om de alom heersende on verschilligheid te boven te komen, maar ook om het hoofd te bieden aan de vijandigheid van hun werkmidden nationaal congres had ze de eer Zijne en dikwijlls zelfs van hun eigen f ami- Eminentie Kardinaal Van Roey, de li het eerste natio naal congres door waar de nationale K.A.J. officieel gesticht werd. Samen met de J.'O. C. fen de vrou welijke afdeling ontstonden de Vlaam se K. A. J. en V. K. A. J. en verspreid den zich al'dus over het gehele land. Nu stond de K. A. J.-organisatie met haar vier nationale takken paraat om de arbeidende jeugd te veroveren. Heldhaftig was de strijd. Alle» moest als het ware uit de grond ge stampt worden: de vorming der lei ders en de inrichting der kaders; het aanwerven van leden; de organisatie van afdelingen en gewestelijke verbon den; de administratie, plaatselijke en nationale betogingen, persactie en ten toonstellingen omtrent Gezondheid en Veiligheid, meetings voor meer zede lijkheid in de fabriek; de ganse actie met haar verwezenlijkingen waren met een zoveel middelen tot vorming, tot geestdrift en verovering. Het Algemeen Secretariaat, eerst in gericht op een zolderkamer in de Ple- tinckstraat kon zich vanaf 1928 vesti gen in «Het Kajottershuis» in de Palei- zenstraat, totdat het in 1934 het ge bouw op de Poincarélaan betrok, dat het inrichtte tot K.A.J.-centrale om e: het centrum te maken van aKe dienster zoweL nationale als internationale. Spoedig groeide aldus de K.A.J. tot een grote nationale organisatie.Op haar ten Hn» '~- vechten Sommigen bewere 'I dat Rusland toch gereed is. Wie zegt dat Zo iets zegt de Rus toch niet. Deze spreekt alleen over vrede. En, veronderstellen we eens dat de Rus wel gereed is en dat hij de meer derheid is in zake manschappen en oorlogsuitrusting. Maar dan is die vent op voorhand verloren Het is de min derheid toch die heden ten dage de overwinning behaalt zonder bloedver- 'ieten. En wie is onnoozel genoeg te den ken dat Rusland een oorlog zou begin nen tegen landen die nog niet gereed n Was het geen franse dichter die eens schreef «winnen zonder gevaar is een zege zonder glorie» Ten andere, moest de Rus zin heb ben om een of ander land onder de voet te lopen dan zal hij zulks toch met Belgie niet riskeren. Zo lang Spaak is komt hier niemand binnen Ze zouden rap op hun smoel krijgen - Hé, Spaak Deze en nog tientallen andere fei ten kan men aanhalen om te bewijzen dat er nog niet de minste rede is tot ongerustheid. Laat ons maar op ons beide oren ilapen en, zoals alle grooote staats mannen, aan de toekoimst «DENKEN». Iets «DOEN» voor de toekomst da's overbodig. Want, wat men in vijf jaar moeizaam opgebouwd heeft kan men binst één nacht afbreken Ik hoop dat deze regels er zullen toe bijdragen om de zwartkijkers een riem onder het hart te steken en dat ze alle oorlogsschimmen uit hun ziekelijke) verbeelding zullen verbannen. Ieder land ijvert voor de vrede Waarom die mensen niet geloven De wil is er En, waar een wil is toch ook een weg Laat ons optimist zijn en de blijven de zomer- en verlofdagen niet vergal len door schrikbeelden. PIERLALA. De jonge arbeiders wilden voor zulk een voorbeeld niet onderdoen en spoedig vormden zich onder de bezie lende leiding van Fernand Tonnet, de eerste kernen van jonge arbeiders. De oorlog van 1914 ging blijkbaar het zo veel belovende werk te niet doen, maar, wijl de jongens naar het front vertrokken, organiseerden de jonge ar beidsters in overleg met de vrouwen gilde en het secretariaat voor vrouwe lijke sociale werken een centrum voor oorlogshulp waardoor zij in gelegen heid gesteld werden, kontact te houden met alle arbeidersfamilies en de ganse arbeidersjeugd der gemeente raadple ging voor zuigelingen, rustoord voor jonge moeders, centra voor werkgele genheid, huishoudelijke en beroepscur sussen waren zovele mogelijkheden tot clandestiene werking spionnage, op roep voor meer weerstand en tot ver binding met het front, zoveel midde len waardoor de vaderlandse geest, hoog moest gehouden worden. Helaas, de moed en de inspannig van hen ge- eist, bracht sommigen in de gevangenis en knakte de gezondheid bij vele an deren. Ondertussen breidde de bewe ging zich uit in en buiten Brussel. Stu dieweken moesten nu de nationale or ganisatie voorbereiden. Onmiddellijk na de oorlog zocht Fernand Tonnet in verbinding te ko men met de jongeren, die de vlag hoog gehouden hadden gedurende de bezetting en samen stichtten zij de Jeunesse syndicaliste die zich wel dra over gans Brussel verspreidde. Hun bescheiden maandschrift La Jeunesse syndicalisme» zag het licht in 1920. Moeilijkheden en tegenstand konden niet uitblijven. Niettegenstaande alles werden reeds spoedig in alle Waalse provincies afzonderlijke groepen ge sticht en wéldra was de J.O.C. verte genwoordigd op al de congressen van het A. C. J. B. in Wallonië. 1924 ken de een niet te suiten vooruitgang. «La Jeunesse syndicalisme» werd «La Jeu- ouvrière chrétienne». Het con gres te Charleroi werd voor de J.O.C. een waar succes; het dan verspreide blad heeft het zijne er toe bijgedragen om de J. O. C. bekend te maken. Intussen breidt ook de K. A. J. in i nen. het Vlaamse land zich uit, vooral tel Brussel en te Antwerpen worden ver-| De kristelijki ALG. SPAAR- EN LIJFRENTEKAS Voor de maand Juni bedroegen de totale inlagen van particulieren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 668.9 millioen frank en de terugbeta lingen 661,7 millioen zodat er een ba tig saldo van 7,2 millioen frank ont stond. Einde Juni beliep het tegoed van de particulieren inclusief de dota tieboekjes voor krijgsgevangenen 31.830,3 millioen frank. pauselijke nuntius, de eerste minister, alle bisschoppen en verschillende mi nisters te mogen begroeten. In September 1929 begaf zich de K.A.J. voor het eerst op bedevaart naar Rome. 15 00 jonge arbeiders in K.A.J.-uniform en werkpak vertrokken in 3 speciale treinen om ginds een on vergetelijke en aandoenlijke audiëntie bij Zijne Heiligheid bij te wonen. Alle kajotters in de verschillende zalen van het Vaticaan opgesteld kregen de ge degenheid Zijne Heiligheid de hand te drukken en Zijn ring te kussen. Wel willend aanvaardde de Paus al hun ge schenken, door henzelf of door thuisge bleven werkbroeders vervaardigd. Na die lange en persoonlijke begroeting hield Zijne Heiligheid een toespraak, die terecht kan beschouwd worden als «de pauselijke keure der K.A.J.». Twee jaar later in 1931 was het de beurt aan de Vrouwelijke Katholieke Arbeidende Jeugd om zich naar Rome Je begeven.Drie speciale treinen brach ten hen naar de eeuwige stad. DéT'aus gaf hen zoveel blijken van sympathie en waardering dat Hij zijn welwillend heid van 1929 nog ver overtrof. De K.A.J. van haar kant organiseerde een bedevaart naar Lisieux en Lourdes. 6.000 bedevaarders en tal van zieken gingen er het priesterjubileum van hun algemeen proost vieren. Het jubileumcongres ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan openbaarde aan België en de wereld de macht en de bloei van de K. A. J. 20.000 Ka- jottersafgevaardigden uit alle wereld delen moesten in 1939 te Rome op in ternationale bedevaart komen. De oor logsverklaring verraste vele kajotters van overzee op hun reis en stuurde de meeste kajotters naar het front. De tweede wereldoorlog zou de vormings- waarde van de K.A. J. in het volle licht stellen. Aan het front of onder de be zetting, weggevoerd of in de weer stand, in de gevangenis of in concen tratiekamp, overal telde de K. A .J. haar martelaren en helden. Ook de be vrijding met haar naoorlogse tijd eiste haar offers.Veel 'leiders en leden moes ten het bezettingsleger vervoegen, hard was het herbeginnen en ook nu zijn de moeilijkheden niet voorgoed overwon- schilllende afdelingen gesticht en in westelijke verbonden samengebracht. 25 Juli is een historische dag; de «Jon ge Werkman» het orgaan der Jonge Syndikalisten» verschijnt voor de eerste maal te Antwerpen. Op het Jubelcongres van de Kriste- lijke Vrouwengilde in 1922 wordt be sloten er moet en zal een jeugdorga nisatie voor meisjes tot stand komen. Men zou een jeugdblad oprichten en bij middel van dit blad zou men trach ten in al de bestaande groepen voor meisjes binnen te dringen. Met Kerst mis 1922 verscheen «Lenteleven» voor de eerste maal. Paus Pius XI en de kerkelijke hiërar chie, zouden zich v/eldra plechtig en officieel voor de beweging uitspreken. huisgezinnen die sticht werden, de kinderen aan Kerk en vaderland gegeven, de priesters, kloos terlingen en missionarissen uit onze rangen, de leiders die zij vormde voor de arbeidersorganisatie, de afgevaar digden die zij schonk aan gemeente en provincieraden, aan het parlement, dit alles is het onweerlegbaar getuige nis voor de degelijkheid, voor de doel treffendheid der K.A.J.-vorming. 20 jaar K.A.J.-actie heeft bewezen dat de K.A.J. in staat is een nieuwe jeugd te vormen voor een nieuwe we reld. VVV P. S, Al onze lezers zullen volgaar ne een milde gift storten op P. C. Nr. 71.07.60 De Vrienden van de K. A. J. DE BEDIENDEN EN DE WERKRECHTERSRAAD De verkiezingen voor de Werkrech- tersraden op 10 December 1950 zijn voor alle bedienden van het grootste belang. Die dag zullen de bedienden de rechters kiezen die mede zullen be slissen over de geschillen die tussen pa troons en bedienden kunnen ontstaan. Het komt er ou aan dat die werkrech- ters bekwaam zijn en het vertrouwen der bedienden genieten Enkel de bedienden die op de kie zerslijsten ingeschreven staan kunnen kiezen. De voorlopige kiezerslijsten zijn afgesloten en liggen sinds 31 Juli 1.1. ter inzage van het publiek op de gemeentesekretariaten en op de politie- kommissariaten. Bedienden die niet op de voorlopige lijsten werden ingeschre ven kunnen bezwaren indienen bij het Schepencollege tot voor 30 Augustus eerstkomende. Let "wel op 1

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1