^rouwen 3> na 31 December, voor de haas, de jacht met de drijfhond en voor om het even welke jacht in open veld, be halve de uitzonderingen van artikel 5 en de grote jacht 0PEK6NG EN SLUBTING VAN DE JACHT. KONIJNEN MOGEN VAN AF 26 AUG., HAZEN VAN AF 30 SEPT. GESCHOTEN WORDEN 'In het Staatsblad van Woensdag ver scheen een ministerieel besluit betref fende de opening en de sluiting van de jacht. De opening der onderscheiden wij zen van jagen op de verschillende soorten van wild is voor het seizoen 11950-51 op de navolgende datums be paald voor gans het land 1) op 26 Augustus 1950, te 8 uur 's morgens voor de patrijs, de kwakel, de houtsnip en de kwartelkoning. Het konijn mag in het open veld ge schoten worden van 26 Augustus af te u. a morgens; 2) op 30 September 1950, voor d< haas, de fazanthaan. de korhaan, het hazelhoen, het hert, de reebok, de jacht met de drijfhond en de grote jacht; 3) op 14 October 1950, voor de fazanthep en de reegeit; 4) Op 28 October 1950 voor de hinde en het hertje (mannetje en wijf je)- Het schieten van de spitherten, damherten (mannetjes en wijfjes) kor- hennen, grote korhoenen (hanen en hennen), en Schotse sneeuwhoenen, alsook de jacht met hazewindhond zijn verboden. Het jagen in de velden waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te velde staande, of afge maaid maar liggend op de grond i: Verboden. Dit verbod is niet toepasselijk op gras en voeder van alle aard, op bie ten, aardappelen, rapen of andere plan ten die niet geteetld worden met het oog op de graan- of zaadopbrengst, op de oogsten van gebonden, rechtgezet te of opgehoopte graan- of zaadgewas sen, noch op de herfstgewassen. DE SLUITING VAN DE JACHT. De sluiting der jacht is bepaald als volgt 1) na 20 November voor het hert, dé reebok en de reegeit 2) na 30' November, voor de pa trijs, de kwakkel, de kwartelkoning, de fazanthen, de korhaan en hazelhoen 4) na 15 Januari 1951, voor de hinde en hét hertje 5) na 31 Januari 1951 voor de fa zanthaan; 6) na 28 Februari 1951, voor de snippenjacht in de bossen, voor al de eenden (mannetjes en wijfjes) en voor allle andere jacht op het waterwild, uit gezonderd de watersnippen en dovers, waarvan het schieten tot en met 31 Maart toegelaten 'blijft. Nochtans zal het gebruik van de eendenkooien met netten geschorst worden gedurende d< tijd dat het omliggende water met ij: bedekt is; 7) na 30 April 1951, voor de grote jacht met koppeljachthonden en zon der vuurwapens. De jacht met het geweer op het ko nijn, met of zonder fret, bij klopjach ten of met de staande hond, in de bos sen, alsook in de duinen, de teenbossen bremvlakten of heiden, en deze door middel van beurzen en fretten, zijn gans het jaar toegelaten. Tenzij mits bijzondere ministeriele machtiging mogen de honden «keffers» genaamd Voor die wijze van jagen slechts ge bruikt worden van af 1 Maart tot de opening van de jacht met de drijfhond als zijgemuilband zijn. De kleine pa- tripshonden (èpagneuls), cockers en andere, zijn met de staande honden gelijkgesteld. De jacht op het everzwijn is gans het jaar toegelaten, maar het benutti gen van opjagingshond en van de keffers is slechts toegelaten na 31 Maart en tot de algemene opening, wanneer zij gemuilband zijn. De loerjacht op de snippen is toege laten van 1 October tot en met 5 No vember 1950 en van 1 Maart tot met 10 April 1951. 'Bij sneeuw is het verboden in t' open veld te jagen de jacht blijft ech- toegelaten in de bossen, duinen, teenbossen en brem, alsook op het wa terwild langs de zeeoever, in de moe rassen, op de stromen en rivieren. GLASDRAAD «F8 BRËGLASS» Een Schotse firma heeft een procédé ontdekt om uit één enkel bolletje van nog geen 19 mm. diameter een 160 km lange glasdraad te vervaardigen. Met een draad, 15 maal dunner dan een mensenhaar, kan men decoratieve stoffen voor gordijnen weven in rijke, schitterende kleuren. Deze draad, die bekend staat onder de naam «Fibre- glass», kan voor veel andere doelein der. gebruikt worden, b.v. als warmte geluidsisolator in huizen, en ook r een zeker aantal artikels, samen met plastica. Twee van deze produc ten waren onlangs te zien in de toon zalen der Schotse firma, nl. een heel dichte pompiershelm. De glasdraad waarvan sprake wordt tevens- gebruikt r het isoleren van vliegtuigen te: koude en geluid, o.m. op de Braba- zon», het Britse reuzelinievliegtuig. SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Gevulde Eieren Groentesoep— Gebraden Kip -Ap pelcompote Gebakken Aard-appe len Sneeuwballenroom. MAANDAG: Gekookte Schelvis - Vissaus Gekookte Aardappelen Citroenrijst. DINSDIAG Garnalensalade Ton atensoep Rostbeaf Princessen- boontjes Gekookte Aardappelen Gevulde Meloen.. WOENSDAG Koud Vlees Sik met Mayonnaise Gebakken Aar dappelen Fruit. DONDERDAG Kalfslapjes Bloemkool Gekookte Aardappelen - Vanillepudding. VRIJDAGGebakken Tong Frites Yoghurt met Beschuiten. ZATERDAG Gehaktballetjes in tomatensaus Aardappelpuree Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. GEVULDE EIEREN. Benodigd eieren -r- (1 klein blikje kreeft) 4 a 5 lepels dikke mayonnaisesaus of 75 gr. boter en iets peper sla GENEESKUNDIG ATTEST BIJ HET HUWELIJK Het ministerie van Volks—ezondheid heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke toekomstige echtelie den, de ambtenaar van de burgerlijke stand een geneeskundig attest dienen voor te leggen. Deze maatregel wera ingegeven door het feit, dat het aantal huwelijken tussen de erfeljik bezwaar de of door besmettelijke ziekten aan getaste personen voortdurend toe neemt. Voortaan zal de vergunning tot het aangaan van een huwelijk geweigerd worden aan de partijen, die lijden aan een ongeneeslijke geestesziekte, om het even van welke aard, evenals aan epilepsis, erfelijk blindheid en huid ziekten, waaronder lepra en syphilis. De toestemming wordt eveneens ge weigerd aan T.B.C.-lijders, ver gevor derde suikerzieken, ernstige leverzie- ken .en voorlopig zelfs aan personen, die een long- of buikvliesontsteking hebben doorgemaakt. Men hoopt op deze wijze het aantal door deze ziekten aangetaste nakome lingen te kunnen beperken. De artsen, die geen rekening houden met deze voorschriften kunnen voor een jaar ambtsverbod oplopen, bene vens zwaardere straffen in geval var herhaling. X3® Blauwer Schets uit liet Smokkelaarsleven. door J. LEROY. (NADRUK VERBODEN). 5de Vervolg. Kerlamenten zei Karei, ik kreeg dat niet in mijn zwingelkot: 't scheelt wel veel. 't Was daar kroten en stof wat ik te knabbelen had, en s. middags aardappels met watersaus. En mijn vijf en zeventig frank dan Vivat de fclauwerij Is' 't nog de eerste keer dat ge «vergaat vroeg Sanders vrouw. Ja, de eerste maal! riep Karei, «ver van welgezindheid; maar 't is de laatste keer niet, hoop ik. Mijn vrouw komt daar geweldig tegen op: ze is al te benauwd. Zij peinst gedurig dat de kommiezen zoo dik staan als de hoo rnen langs* den weg, en dat wij niet kunnen ontsnappen, 'k Ben zeker dat zij nu twee nachten geen oog toege daan heeft, klaar van angst en vrees dat haar Karei in de gevangenis zou geraken, 't Is een allerbraafst mensch maar zij heeft dat: ze is veel te be nauwd en te truntachtig. Ge moet ze dat allengerhand ont- ieeren,Karei, ik was- ook zoo; maar .Iveet ik daar niet meer van. Ei.' ja, wat fnoeten. de visschersvrouwen dan doen als hun man op zee is, daar zijn wel geen kommiezen maar de zee die er al veel ingeslokt heeft is daar; 't is daar gevaar van te verdrinken En noch tans^ die vrouwen zijn daaraan ook ge woon, en ze leven daarin zoo geluk- aspic. Bereiding .l. De eieren hard koken, met koud water overspoelen, pellen en koud laten, worden. Dan het spitse uit einde een-weinig afsnijden, zodat het ei staan kan; aan de stompe kant het ei zover afsnijden, dat de dooiers er uit genomen kunnen worden; deze door een zeef wrijven, de puree ver mengen met mayonnaissesaus en klei ne stukjes kreeft, en met dit mengsel de eieren, .een. weinig opgehoopt vul len, (waarhij een stukje kreeft zicht baar blijft-).. De eieren op een schotel zetten en deze garneren met sla en pe terselie. Men kan sla, waardoor de resten van het vulsel en d,e afgevallen stukjes ei vermengd zijjn er bij geven. SN.EEUWBAILLENROOM Beno-| digd: Zi l.-melk, 50 gr. suiker, wit van 2 eieren, 1 .eierdooier, vanillesuiker en 20 gr. maïzena. Bereiding;;: Met een weinig suiker slaan we heij eiwit, heel stijf. We laten de melk Yneti de overige hoeveelheid suiker koken, doen, er twee eetlepels stijfgeklopt, piwit ip, welke we na twee minuten mèf bet schuimspaan om draaien en.-wanueer. het.hard geworden het uit d^'méiic schéppen. Dé melk ...ag niet hevig koken. Op dezelfde manier laten we de overige ballen stijf •orden. "'Met iriaïzena, de eier dooier en de. kokende meilk maken we nu een maïzieriaraam. We 'gieten de room in ,een schaal en leggen er de ei- witballen op waarna we ze bestrooien met geraspte, chocolade. VISSAUS,..: Benodigd Zl liter vis bouillon, 20;gr. boter, 20 gr. bloem en 1 00 gr.: boter om later door de saus te roeren; wat citroensap, fijnge hakte peterselie, desverkiezend 1 lepeil kappertjes. ereiding Breng boter en bloem roerende aan de kook. Voeg hierbij steeds roerende.de visbouillon, die met wat water of melk is verdund, daar hij anders te'zout van smaak is. Laat de saus roerende gaar koken en roer er van het vuur de 100' gr. ongesmolten kig als andere, wier man bij den boe: erkt en eiken avond thuiskomt. 't Is zoo, zei Karei, 'k zal haar dat allies met zachtheid voor oo; leggen; 't zal wel gaan, denk ik. En ik vanavond gaaf en gezond zal thuis komen, en die vijf en zeventig frank haar handjes zal leggen, zal dat al een •orbereiding zijn. Dat zal haar doen nadenken. Zoo werd het eindelijk tijd dat Ka rei! huiswaarts trok. Zij bespraken en beslisten dat ze binnen 'n dag of zes nog eens een pak zouden bezon voor Karei. Karei was blij, men kan niet meer; een vriendelijke handgreep en: «tot wederom ziens riep men; Karei was voort. Hij was nog nooit zoo gelukkig weest. Zulk een schoone som geld voor zijn vrouw en kinders! Hij dank te wel honderdmaal den Heer. Hij vloog over den weg, klaar van verlan gen om thuis te zijn. Toen 't vier sloeg, was hij al te Winnezeele. 'k Zal nog met den donker thuis zijn, peinsde Karei en hij zette maar voort zonder ergens binnen te kijken. is Sofie wat benauwd en verle gen geweest, zei Karefl bij zich zelf, ze zal dat algauw vergeten hebben, als zij dat schoon geld zal zien. Karei begon zich hier en daar te herkennen, daar waren zelfs al men- schen die hem groetten en aanspraken. «Ha! Karei, riep men hier, zijt ge op wandel geweest? 't Is nog 'n kloe ke kerel van een stok dien ge daar hebt Een beenrekkingske doet som tijds deugd, antwoordde Karei. j Ha! Kareil, riep men verder, den ">eden avond! Zijt ge op, bedevaart boter, stukje voor stukje doorheen. Dit doet men het beste met een garde. Voeg er dan het citroensap, de fijnge* hakte peterselie en desverkiezend nog een lepel karpevtjes bij en presenteer deze saus bij GEKOOKTE vis. KEUKEN-GEHEIMEN. ALS GE FRUIT IN GAAT MAKEN... We zitten in het volle fruitseizoen en menige huisvrouw gaat ervan inmaken, om het ook in de winter te kunnen op dienen. Fruit moet men inmaken wanneer het in overvloed op de markt gebracht wordt, met andere woorden wanneer het het goedkoopst is. Bij het inkopen van fruit voor de inmaak, imoet er echter wel op gelet worden, dat de vruchten van uitsteken de kwaliteit zijn. Gebruik alleen gave verse vruch ten, die niet overrijp zijn, daar deze laatste bij de 'behandeling stuk zouden gaan. Vergeet nooit bij de in te maken vruchten een weinig citroensap te voe gen. Zo behoudt het fruit zijn natuur lijke kleur. Indien het geschild fruit betreft, zal dit niet verkleuren, ais bij het schillen alleen roestvrije mesjes bruikt worden. UIEN VOOR DE WINTER. Zo we uiten opdoen voor de ter, kunnen we deze het best op een droge vloer, naast elkander uitge spreid neerleggen. Biedt het huis voor een dergelijke manier van opbergen geen gelegenheid, dan kunnen ze wor den bewaard in poreuse zakjes, die men in de onmiddellijke nabijheid van een open venster hangt. Is de voorraad echter groot, dan is de eerste manier meer aan te bevelen. Kleine porties, die men voor het dagelijks gebruik graag dicht bij de hand wil hebben, hangt men in de keuken op, bijvoorbeeld in een eier- mandje, dicht bij het fornuis. HUISHOUDELIJKE WENKEN. In de Zomer gebeurt het maar al te vaak, dat we eens een overschotje melk hebben laten verzuren. Gooi dit niet weg, maar gebruik het om dof zil verwerk weer een mooie glans te ge- Leg uw dof geworden zilveren vorken en ejepels of ander zilverwerk eens een uurtje in de zure melk, spoel daarna af. met warm water en wrijf ze met een wollen doek op. Ze zullen zonder veel .moeite opnieuw prachtig Janzen. Bloedvergiftingén zijn altijd ge vaarlijk en daarom moet in dit geval 'fceedb dokten(hui",p gevraagd' worden. Terwijl men wacht op de komst van de geneesheer, doopt men het bewuste lichaamsdeel in zure melk, of indien dit niet mogelijk is, leg dan voortdu rend omslagen met zure melk op d' bewuste plek. Om op wasdag de onaangename zeepsop-lucht in het huis te milderen, men bij het zeepsop enkele lau rierbladen werpen. Verfvlekken worden uit een ci- menten vloer verwijderd door ze in t€ smeren met bruine zeep. Een tijdje la ten weken, en daarna wegschuren, met een harde borstel en kokend water. öm de verbleekte kleuren geweest dan Gij ziet er uit gelijk St. Rochus, met uw langen stok. t Is jam mer dat er geen kallebas aan hangt, en dat uw schouders en rug niet vol schel pen hangen. En Karei lachte 'n keer hartelijk, maar bleef nergens haperen om te klappen; trouwens hij had in die wei nige dagen geleerd dat zwijgen onver beterlijk is, en, tèn andere, hij ver langde te veel om thuis te zijn. Karei was al Houtkerke plaats voor bij eer 't vijf "was; 't werd ook al ta melijk duister en Karei verhaastte no; zijn stap, zoodat hij om halfzes bij Dj003 Tuimelaere toekwam.Hij kuisch- te rap zijn vlas op, en kwam naar bin nen zonder dat iemand hem op het hof had zien' kómen. Wel verduiveld Karél, welge komen! riep'Djoos. Hoe is 't, is 't lukt God zij gedankt! ja, Djoos; maar spreek er aan niemand van, de voor zichtigheid is de moeder van de wijs heid. Wees gerust. Karei 'k heb er nog aan niemand een woord over gespr> ken, en 'k zal 't niet doen. Karei vroeg dan om voor te mogen eten; want, zei hij, Sofie verlangt in dodelijken angst naar mijn thuiskomst. Men zette hem, als naar gewoonte pap voor. Kerlamenten! riep Karei, 't is St. Pietér óp Ons Heer leggen; maar nu tot daar: nood heeft geen wetten.' Hoe! Sint Pieter op Ons Heer zei bazin Tuimelaere, wat wilt gij daar- zeggen f! - Mijn fnahgsken heeft vandaag heel den dag met haar muilken in 't vet geéeïenJ'z'èj Kaxeil en hij ye.rt.elde, een olieverfschilderij weer levendig te maken, gaan we. als volgt te werk. Snijdt een aardappel doormidden en strijkt hiermede aldoor cirkelvorm'end over het doek. De aardappel zal spoe dig vuil zijn; snijd er dan een schijf af :n ga verder met het schone vlak. Om het nieuwe kraanslangetje gemakkelijk aan de kraan te kunnen schuiven, smeren we deze laatste eerst met een weinig vaseline. MODE-TIPJES. MEER AANDACHT VOOR DE ROK VAN UW TAILLEUR 'Het is opvallend hoe weinig ver zorgd de rokjes van het mantelpak soms zijn. Hoe vaak gebeurt het niet, dat dames er tiptop uitzien, terwijl de rok van haar tailleur langs achter val se vouwen vertoont. Vooral bij de pakjes van minder zware stof komt dit euvel vele voor. Het is natuurlijk dat deze rokken, als er lang op gezeten is, neiging hebben tot kreukelen. Maar juist daarom moet er imeer aandacht aan besteed worden, met de gedachte: O, dat zakt er wel uit want deze scherpe vouwen, door lang zitten ont staan, ziïllen niet zonder meer ver dwijnen. Om de goede vorm terug te geven moet de rok gestreken worden. Hiervoor hebben we absoluut een strijkplank nodig. Op een tafel gaat dit niet, hierop zouden we het kwaad slechts, verergeren. Het beste resultaat bekomt men bij het strijken op de lin kerkant. Strijk echter nooit rechtstréeks op de stof zelf, maar bedek deze eerst met een vochtige doek. Herhaal de be werking zo nodig enkele malen tot de rok terug zijn goede vorm heeft, de Ise vouwen zijn verdwenen en de plooi, welke tegenwoordig veelal langs achter in de rok is aangebracht, er weer netjes en scherp ingeperst is. Rokjes van donkere stof, vertonen op de duur glimmende plekken. Be vochtig deze plaatsen, voor het strij ken, met water en ammoniak (8 delen water op 1 deel ammoniak) en strijk daarna de rok, steeds onder een doek, droog in de richting van de lengte draad. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Wij herdenken... FLORENCE NIGHTINGALE Op. 13 Augustus was het veertig, jaar =eleden, dat, de held'halftige Engelse verpleegster, Florence Nightingale over- d. Zij was. het, die voor., het eerst in de Krimoorlog van 1.854, gewonden verzorging invoerde. Dit gaf de door slag dat 10 jaar later de Conventie van Genève werd gesloten, waarbij overeengekomen werd. dat in de oor- tlog gewonden en ziekenhuizen be schermd zouden zijn. Haar ouders noemden haar Floren ce, naar de stad, waar ze geboren was. Dit was op. 12.Mei. 1820. De eerste 24 jaar van haar leven ónderscheiden zich in niets van die harer stadsgenoot- jes, die op het land opgevoed, op 16 jajrige leeftijd gepresenteerd worden aan het hof, om voortaan een lid van de Londense «society», een dame van de wereld te zijn. 's Winters in het Zuiden, in Egypte; het «season» in Londen; 's zomers op het land of op een trip door het continent. Maar spoedig was Florence dit weel met sluis en schroo al wat hij gegeten had en bij wien. Ha kerlamenten, ba zin, dat is een andere koffie dan in het zwingelkot bij de boertjes. Als 't zoo is Karei, wij zullen moeten uitzien naar een anderen zwin gelaar. 't Zou ons spijten; maar ja... zei de bazin een weinig gestoord. Ja maar, neen, bazin; ik zal al leszins uw vlas uitzwingelen; ik ben hier te wel gedaan geweest, we zijn te goê. vrienden daarvoor. Ten andere binnen een maand of daaromtrent, zal 't uit zijn. En ook, wie zegt dat ik nu blauwer zal worden Ja, ik riek het wel aan uw adem. Karei, maar nu, 't zijn uw zaken; ik gc betalen voor 't werk van van deze week. Terwijl Karei hemelstorme met zijn paplepel! werkte, en nog twee drie groote boterhammen op zijn kalfsrib- bekes en konijntjes legde, ging de ba zin weg, rekende en telde, en kwaï eindelijk terug en legde daar acht frank en half voor Karei. Daar. Karei! zei ze, is 't zoo niet? 'k Geloof van ja. zei Karei, ge zijt bedankt, tot de naaste week. En hij stak de acht frank en half bij zijn ander vijf en zeventig. Karei ontstak nog een ferme pijp wenschte den goeden avond en trok huiswaarts naar zijn vrouw en kinders. Hij verlangde zijn hairt uit om bij al die lievelingen zijn hartedieven, te zijn. 'Eenige minuten later, trok Kare' aar' het klinksnoertje, de deur ging open en *t was een geschreeuw van Vader is daar O! welgekomen, Karei En Ka- rel stond daar met een aangezichte van een gelukzalige, maar hij kon in de eer ste twee, drie mjnuten niets anders or,__. dan Dag Sofie Dag mijn lie ve kinders altegaar En effenaan nam hij ze vast, en kuste ze, streelde ze, klaar van blijdschap en geluk. Vader, hebt ge een paard mee riep Pieterken. Vader, hebt ge. een molen mee riep Ward je. Zwijgt, brave kinders, zei Karei, laat vader eerst zijn schoenen uitdoen, brengt zijn kloefen. Vader is moe gij allen braaf zijt, krijgt ge mor- n paard en molen en nog veel ande- schoone dingen: 't komt al achter, vader kon dat alles niet dragen, peinst ge. Ha morgen morgenI ons paard! onze molen! en vö'.e andere schoone dingen en dat ging er mij daar; en ze liepen en sprongen rond piet yaders kloefen. En Karei keek naar Sofie die het kleinste van al gedurig opstak, en ook zot van blijdschap altijd riep: kijk een keer, mijn schaapke, vader is daar! Karei pakte het uit haar handen, gaf het drie, vier klinkende kussen en leg de het weer op moeders schoot. Toen het nu al wat stiller en rustiger werd, en dat *!e kinders ergens in een hoekske aan 't spelen waren met prent jes en ander speelgoed, haalde Karei zijn beurs met drie en tachtig frank en half uit, en duwde ze in Sofie's hand en zei «Dat is om te beginnen, Sofie vijf en zeventig frank van mijn pak, en acht frank en half van zwing e le n\ Daarmee kunt gij den winter zien kot den. Zijt ge nu tevreden over uw Ka- rel Zoudt gij nu nog durven kijve^ of stuur zien, als hij spreekt van een pakske over te blauwen Is dat nu Igeen schoon geld Welnu, had ik niet gefela.uwd, in ola.ats van vijf en tachtig

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2