denkling van het gezin was men zeer hulpvaardig. De kinderen werden 's middags hier en daar te eten gevraagd; opdat moeder minder te doen zou hebben en meer-rust kon nemen. Nu bracht deze, dan gene versterkende middelen verse eieren, fruit, een fles wijn, enz.. Ook mijn vriendin toonde zich zeer hulpvaardig. Thans echter merkte ik goed aan haar, dat de belangstelling langzamer hand verminderde. Men raakte er aan gewoon, dat de man eri kinderen al tijd maar weer antwoordden, wanneer men hun vroeg hoe de zieke het maak te «Het bfijft hetzelfde bi Tenslotte vroeg men helemaal niets meer. En enigszins bitter besloot mijn vriendin In het begin liet ik iedere Zaterdag een dozijn eieren brengen, maar het duurt te lang men kan zo^ iets uiteindelijk niet volhouden. Lang nadat wij afscheid hadden ge nomen, hamerde het nog in mijn hoofd «HET DUURT TE LANG! Maar ik vraag me af, wat deze lan ge duur betekent voor de zieke zelf welke pijn, welke zorgen moet. zij ver dragen Is het dan niet de-plicht van de gezonden haar, de zieke, te omrin gen met kleine attenties, die de zieke en voornamelijk de lange tijd «'behoef tige zieke», verkwikken en verblij den Laat men zich niet wijsmaken, dat men mettertijd aan ziekte gewent. Pijn, die voortdurend knaagt, blijft voelbaar denk maar eens aan tand pijn. Bovendien wordt de toestand door de lange duur steeds moeilijkei Betreft het, zoals in mijn voorbeeld, de moeder van het gezin, dan wordt de toestand steeds onhoudbaarder, doordat alle kleine werkjes onged; blijven. Het is onze plicht te zorgen, dat de ziekte, die ons al te lang duurt, voor de zieke zelf geen ondraaglijke last wordt. Men kan wel zeggen, dat de kuituur van een volk weerspiegeld wordt in zijn verhouding tot de hulpbehoeven den. Volkeren, die slechts de stérken dienen, die slechts ruwe kracht erken nen verkillen. Zoals wij ons gedrager tegenover lijdenden, daarin weerspie-; gelen zich onze andere menselijke kwa Hteiten. Laat het nooit voor ons TE LA'NG duren, wat anderen moeten "verdragen; maar laten we er liever aan denken, wat dit «te lang» voor de an deren betekent. En als het dan niet mogelijk is, om alleen op discrete en tactvolle wijzen te helpen, doet het dan samen; want... de zieke ligt al zo lang Denk eraan, dat het oneindig beter is te geven en te helpen, dan zelf ge holpen te moéten" worden. Laten wij, gezonden dankbaar zijn voor ons ge- lulf en laten we trachten een beetjfc van dit geluk over te brengen op de zieke. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden) NA DE MOORD OP LAHAÜT MINISTER VAN JUSTITIE DRINGT AAN Dhr Moyersoen, minister van Justi tie heeft Maandagochtend procureur- generaal Tahon in audiëntie ontvan gen. Hij onderhield zich met hem over de bedrijvigheid van het parket bij het Hof van Beroep te Luik inzake de moord op dhr Lahaut. De minister heeft het parket zocht alles in het werk te stellen om de daders van deze misdaad te identifice ren en aan te houden. REGERIMG KEURT LAFFE AANSLAG AF. POLITIEKE MOORD BETEKENT EEUWEN ACHTERUITGANG IN ONZE GESCHIEDENIS Oprccp tc; herstel van vertrouwen rust en openbare orde De heer Pholien, Eerste-ministrer, heeft tengevolge dc laffe moord op Volksververtegenwoordiger Lahaut, volgende verklaring tegenover de jour nalisten afgelegd Ik heb de moord op de h. Lahaut vernomen. Onmiddellijk zijn door de autoriteiten, met name de Eerste-mi- nister en de minister van Justitie, maat regelen uitgevaardigd om het onder zoek met de grootste spoed en ijver in te zetten. De regering veroordeelt alle geweld/ daden. Het mensenleven is heilig. Wij bezitten nog geen nadere gegevens over de misdaad en weten evenmin of het hier om een politieke moord gaat. Ik heb besloten te 1 3 u. een verkla ring over de radio af te leggen. De h. Coppé zal de verklaring ir het Nederlands afleggen.» VERKLARING VAN DE REGERING «Mijn waarde landgenoten, Deze morgen, hebben wij allen met diepe verontwaardiging vernomen dat twee onbekenden de h. Julien Lahaut, lid van de Kamer van Volksvertegen woordigers en voorzitter van de com munistische partij, gisteravond in zijn woning te Seraing hebben vermoord. Uit naam van de regering kom ik hier publiek deze laffe aanslag ten zeerste afkeuren en de daders en aan stokers er van op de meest kordate wijze brandmerken. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben ongetwijfeld de gemoe deren in ons land opgezweept en een zware slag toegebracht aan het geloof en het vertrouwen van een groot aan tal onzer landgenoten in hun vrije, vreedzame democratische instellingen. De regering is zich bewust van de ernst van deze toestand. Daarom heeft ze in haar regeringsverklaring ondub-/ belzinnig haar wil te kennen gegeven met alle krachten te werken aan het herstel van de verstandhouding onder de Belgen in de eerbied voor de wetv telijkheid en voor de gevestigde instel lingen, die de Belgische natie zic'h vrij heeft gegeven. Pas dan zal een vreed zaam samenwonen van de Belgen opl nieuw mogelijk worden. Mijn duurbare landgenoten, we'moj :en de weg die ons land sinds enkele /eken ingeslagen heeft niet verder opgaan. Onze bevolking verafschuwt elke vorm van 'politiek geweld. Wij ijn aan deze zeden niet gewend en ;eheel ons nationaal karakter konit er egen in opstand. Wij hebben tal vah niddelen, waardoor wij/ onze mening kunnen uitdrukken en onze méningsr verschillen kunnen regelen. De politie ke moord echter betekent een achter uitgang van eeuwen in onze geschiede nis. De regering is dan ook vastbesloten alle maatregelen te treffen, die nodig blijken om een einde te maken aan de gevaarlijke afglijding waarvan we tol ons diep leedwezen en veroniwaardi ging, in de jongste weken getuigen zijn geweest. Ik ben er mede belast u te verklap ren, dat onderrichtingen gegeven wer den met het oog op een streng gerech telijk onderzoek ten einde de misdadi gers voor hun rechters te brengen. Ik vraag ten slotte met aandran* maakt, zijn kalmte zou bewaren en met al zijn krachten zou medewerken* het herstel van het vertrouwen, de rust en de openbar^ órde. De regering kan1'déze taak van mo reel herstel niet tot een goed einde brengen, zonder de krachtige zedelijke steun van alle goede burgers, die meer prijs stellen op daggenen dat de Bel gen bindt dan op elatgene dat hen scheidt. Door de gevestigde overheid in haar taak terzijde te staan, zult gij een onschatbare dienst bewijzen aan uw vaderland, aan uw medeburgers aan uw vrouw en aan uw kinderen en ten slotte ook aan u zelf DE NIEUWE INGANG VAN HET NOORDSTATION TE BRUSSEL Naar aanleiding van het bericht be treffende de buitengebruikstelling van de lokalen van het= Noordstation te weldra gevolgd door ministers DE XXHÏe IJZERBEDEVAART MEER DAN 60.C0C BEDEVAAR DERS ZWEREN TROUW Zondag waren wij getuige van de Vlaamse trouwe, van de Vlaamse vroomheid, maar ook deze keer van; Vlaanderen's eendrachtige wil zich weerbaar te stellen en een einde te ma ken aan het al te erge spotten met zijn rechten. Van in de vroege morgen kwamen van over gan? het Vlaamse land, langs alle wegen de honderden autob) auto's en moto s naar Diksmuide. Rond tien uxr bewoog zich ii straten van het stadje een dichte mas sa naar de IJzerbrug toe, waar reeds duizenden en duizenden neergehurkt zaten in de 'bedevaartweide achter het monument. Even voor half elf komen H. Exc. ministers Segers en De Boodt plaats nemen op de voorbehouden plaatsen, - - De- dat zij een nieuwe periode Leeft inge luid in ons Vlaams volii.icvcn Zij zei, door dc vrome bezinning, clccr tien duizenden opgedaan op het graf ven hen die wisten te sterven vcor hun ideaal, nieuwe beziei ng brengen :n r.et bewustzijn dat Vlaanderen alleen doer harde strijd groot kan worden. de speciale tremen alle Brussel doet de Nationale Maatschap pij van Belgische Spoorwegen ons de volgende rechtzetting geworden 1De buitengebruikstelling van de huidige lokalen van hpt Noordstation is slechts voorzien voor de volgende week, nl. voor Dinsdag 29 Augustus. Tot die datum is er 'niéts veranderd wat de in- en uitgangen van het station betreft. Het overbrengen van de diensten voor het publiek naar de nieuwe sta tionsgebouwen in de Vooruitgang straat zal naderhand met alle gewen ste bijzonderheden ter kennis van het publiek worden gebracht. 2. Van Dinsdag 22 Aug. af te 10 u. zijn in het verhoogd station van Brus sel-Noord twee nieuwe sporen in ge bruik genomen. Terzelfder tijd zijn in het laag station twee sporen buiten gei bruik gesteld Dientegengevolgp zullen voortaan een aantal treinen van de lijn 36 (Brussel-Luik-Herbestal) in het ver hoogd station binnenkqmen. Voor de reizigers van die-lijn wordt er.echter niets gewijzigd voor het binnen- en buitenkomen van het station noch voor de aflevering der biljetten, die steeds aan de vroegere loketten moeten genomen worden. naam van dat iedereen i C. V. P.-KONGRES EEN WEEK VERDAAGD Het kongres .van dp. CVP, dat voor 16 en I 7 September t vóórzien was, wordt.naar 23. en 2/4 September ver schoven, omdat het kongres.., van het Davidsfonds eveneeins. op 1,6 en 1 7 September moet doorgaan. Na.bespre king met deze organisatie is gebleken dat het voor het Davidsfonds onmoge lijk was het kongres naar een andere datum te verschuiven om- materiële redenen. Bovendien komt een internationale Romebedevaart van christelijke parle mentairen slechts op 18 September te rug. Aan deze bedevaart nemen katho lieke parlementairen deel uit Neder land, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en België. Daar de aanwezigheid van de Belgische katholieke parlementai ren op het C-.V.P.-kopgres gewenst is, en vele leden van het' Davidsfonds te vens lid zijn van de CVP, heeft de partij besloten het kongres op 23 :en pint; maar lachte of een maar vrees, vogel, 't zou wel kunnen tegen uw schenen waaien: men spot nooit straffeloos met God. Daar zie boertje Boone, dis vóór een oogenblik predikant was, wordt nu profeet: hij voorspelt mijn ongeluk. Gauw, Djoos, geeft mij nog een pint, dat ik eens drinke óp die voorzegging. De baas baalde nog daar was niemand diè woord sprak. Karei werd het gewaar en 't ging hem niet; hij was bij zijn volk niet. *t Ging beter voor hem te Roesbrugge: Jaar vond hij nog hier en daar een, die peinsde en sprak lijk hij. Hij ging zich bij het tafeltje der twee blauwers zetten, die maar altijd voort aan het kaarten waren gebleven. 't Leed niet lang, of hij geraaktq met hen in gesprek over de blauwerij, en 't was boffen en stoffen met zijn slimheid, zijn ervarenheid, zijn macht en zijn zeereloopen, enz. Nu 't scheelde geweldig, en elk be gon /pin wedervaren te vertellen. Of zijn logen of niet, dat kon niemand weten; maar toch is 't zeker dat zulke mannen heel gemakkelijk overdrij Nu laat ons met al die andere boeren uit nieuwsgierigheid stil luisteren wij 2u)len aJzoo het blauwerslcven leeren kennen. Ik, riep Karei, 'k ben nog nooit gepakt geweest: maar kerlamenten 't loog soms aan geen haar, of 'k zat in de klauwen 'k zal 't u vertellen Als 't October is, zal 't zeven jaar geleden zijn, 'k blauwde nog met San- der Or-tyrj en zijn broers van Honde de imöeilijke tijden die ons land door- 24 September te houden. quae. De Taye en Van den Daele. Nog steeds schuiven de bedevaar ders langsheen de IJzeroever naar de weide, die met een steeds dichter op mekaar gepakte massa gevuld wordt. Wanneer wij van boven de poort een overzicht nemen, hebben wij de in druk een vooroorlogs beeld te zien van de Ijzerbedevaarten. Ook nu zijn zij ontelbaar. Als wij ons aan een schat ting mogen wagen nemen wij een mi nimum van 65 a 70.000 mensen. DE H. MIS. Thebaanse bazuinen kondigen om half elf het begin van de plechtigheid aan. Z. E. H. Kan. Vercruysse, vica ris generaal van het Bisdom Gent, draagt het Heilig Misoffer op tot ziele- lafenis van onze Vlaamse soldaten ge veld in de loopgrachten van de Ijzer, van onze duurbare doden van 40-45 en van alle gesneuvelden in de twee oorlogen. Aangrijpend is de stilte, die over de dichte massa hangt. Niets dan het prevelend gebed van de priester aan het altaar, dat langs de luidspre kers over de mensenzee ruist. Aan dachtig volgen de bedevaarders de handelingen van de celebrant en knielen als hostie en de kelk met het bloed van Kristus omhoog gaan. Gezamenlijk wordt het O Kruise den Vlaming» aangeheven, begeleid door een orkest en onder de leidin; /an dhr Veremans. Sterk wordt de onzeglijk schone bindtekst, gedicht door Antoon Van Wilderode, door de voorzegger dhr Nackaerts voorgedragen. Hij richt zich tot de jeu:_ Vlaanderen, vooraleer dhr Verbakei haar in zijn begeesterende taal zal tóë-i spreken. Hierna komt Wim Verbrakel aan hei woord. DE ONTROERENDE BLOEMEN HULDE. Na eer*. gezamenlijke uitvoering van het c Lied der Vlamingen», brengt het koor ons de IJzerpsalm. Ondertussen hebben de honderden en honderden jongeren zich langsheen de poort opgesteld met kransen en bloemen, om onder het zingen- van het enig mooi door het koor uitgevoerde «Strooit bloemen op hun wegen», naar de voet van het kruis op te marcheren, waar het weldra een berg van bloe men wordt, waarond zich dan de on telbare vaandels opstellen. Met de gezamenlijke geestdriftige uitvoering van «De Vlaamse Leeuw werd deze 23ste Ijzerbedevaart beslo ten. jhem. Ge kent ze misschien Nu totdaar! we hadden elk een pak van honderd pond. 't Was schoon aange naam weer; maar een beetje te donker. Wij gingen door langs de Killem-linde, recht naar Warrem en vandaar draai den wij op naar Bergen, teweeg. Ja maar, kerlamenten niet ver van den Hagemolen maar wij moeten voorzeker verraden geweest zijn, daar sprongen vier kommiezen uit, met hun duivehche honden, en ze zaten ons achterna. Onze pakken vlogen daar, en we liepen zoo snel als wij rekken konnen, de eene alhier en de andere aldaar. De kommiezen maakte een leven van de andere wereld zij schoten hun geweren af in de lucht, en riepen «A moi a nioi om razend te worden. Ja maar, de kommiezen van de andere standplaatsen hoorden dat en kwamen ter hulp. Kerlamenten 't werd ge vaarlijk, Waar nu geloopen Voor mij hoorde ik kommiezen, die ook kwamen geloopen al roepend «A moi en al schietend, en op eenige stappen ach ter mij, een kommies met zijn hond. Ik keek naar niemand meer. 'k Peins de: 't is elk voor zich, en 'k liep mijn volste macht, altijd maar loopen. Maar de kommies, die mij achtervolg de was ook vlug te been, en met dien hond hij vloog, stappen zoo breed als de herberg hier. 'k Zag dat ik er aan moest, 'k Peinsde: wat gedaan de kommies zijn hond een trek geven: dat is mogelijk maar gevaarlijk, 'k Heb nog aleens. gehoord dat die duivels dan op den blauwer schieten om dood. Ik zag daar een groote boomgae.rdhaa' TEGEN DE BEMOEJiNGEM VAN DHR. ROS PROTEST EN ONTSLAG DER KONINGSGEZINDE POLITIEKE GEVANGENEN De ondergetekende, ontslaggevendfc leden van de Nationale Confederatie der Politieke Gevangenen en Recht hebbenden, de tolk zijnde van ve e Koningsgezinde makkers, tekenen he- protest aan tegen onbegrijpelijke mkomst van zekere leiders van de Confederatie bij Z. M. de Koning. Zij verklaren dat deze leiders, aan hangers van het communisme, het so cialisme, het liberalisme of het ude- bisme, geen enkel mandaat hadden ontvangen om aan de Koning te vra- jen zich in het belang der Natie terug te trekken. Gedurende de vijf jaren ballingschap van de Koning, had de Confederatie zich integendeel, vrijwih lig stipt onpartijdig gehouden. Nog niet zo heel lang geleden werden de P. G. door dezelfcle leiders uitgenq^ digd, als dusdanig, geen standpunt te nemen in de debatten rondom het Ko ningsprobleem. De P. G. die de Kpr trouw zijn gebleven, hebben zich dan ook ten zeerste gekrenkt gevoe!4 bij het vernemen dat de leiders der Confederatie hen in hun vertrouwen hadden bedrogen door zich het recht toe te eigenen voor de Vorrst een standpunt te verdedigen waartegen zij zich. steeds hardnekkig hadden ver zet. Zij zijn de mening toegedaan dat, instede van gemene, zaak te maken met de opstandelingen en aldus dp verantwoordelijkheid te dragen voor de dodelijke sjag, die aan Belgies eenheid gebracht werd er eerder een krachtdadige oppositie moest gevoerd worden tegen de actie van de verde lers van het Vaderland. In nazikampen opgesloten VOOR VADERLANDSLIEVENDE V E R- ZETSDADEN, en na te hebben gele den om de vrijwaring van onze vrij heden, waren zij opnieuw bereid hun plicht van vaderlander te doen, om de orde te doen zegevieren en het regime te handhaven. Dientengevolge, om de terugkeer van dergelijkefeiten te beletten, ne men zij het besluit een «Verbroedering van Koningsgezinde Politieke Gevan genen.» te stichten, die onder meer zaj streven voor de verdediging van de Troon, van het Koningdom en van nze grondwettelijke vrijheden. Zij nodigen de P. G. die er deel ■illen aan nemen uit, zich te wenden tot het voorlopig secretariaat van V.K. P.G. Montenegrostraat 41, te Brussel. (GET.) Cbanteux, Declercq Ir., de Gerla- che de Gomery, geboren van Oost, Delgambe J., Delsaut, De- weire J., De Vogelaer Ch., de Styczynski W. Th., Dokter Gof- fart, Gourdet,. L., Hannincq Fr. Hcndrickx Ach., Hendrickx Aub. Hendrickx M., Hupin G., Jacques} Lebailly H., Lejeune R., Logelain R., Peeters F., Rhodius G., Ver.- haegen P en 'k dacht 't is goed 'k liep naartoe, en 'k wipte er over gelijk niet. 't Was tijd, want de hond was mij op de hielen. Maar nu begon de klucht, zoodra ik over de haag wipte, schoot de hond door. een hol en was zoo gauw aan de overzijde als ik; maar de kom mies kon door dat. hol: niet, en hij werd door zijn hond zoo onbarmhartig met' J zijn aangezicht door die doornen ge trokken, dat hij moord riep van de pijn. 't Duurde nogal eer hij zijn riem los kreeg, en uit die verwenschte haag 'geraakte; en intusschen, was ik weg en| uit te voeten. En de anderen geraakten zij ook nog uit hun klauwen Alleen Ko werd gepakt, en naar Duinkerke mee gedaan voor zes maand I sedert heeft hij den puf gekregen van de blauwerij en hij werkt nu bij de boeren. J 't Is zeker en onbetwistbaar dat de kommiezen met hun hond op 't platteland veel vooruit zijn, en dat niet I een blauwer het zou kunnen houden tegen hen; maar als men over een haag of *ekkei\ kan geraken, moeten ze 't laten steken. Een anderen keer was ik er nog dichter aan. Gij weet die hofstede staan rechts van den kiezel, dicht bij Kwaadieper plaats 'k vergeet altijd den naam van den boer. Karei Hovaere vroeg een der blauwers. Ja, juist - Karei. Hovaere. Wel nu voor vier of vijfjtjaar, 'k wil er af zijn, nu dat doetnniets Ver zaak. Lie weet nog altijd wel, het was op een nieuwjaarsavond 'k peinsde 't is vannacht goe doen de kommie zen van middernacht voort, schieten en poefen gedurig om 't nieuwe jaar aan te kondigen en ze verraden alzoo hun standplaats; wat meer is, ze zijn van den eenen en den anderen boer, of ge lijk wien, beschonken met druppels nieuwjaarswafels, zoodat ze dien nacht niet oppassen gelijk andere nach ten. En 'k trok het Fransche in met pak van honderd en tien pond; '.li was moederme.nsch alleen, 't Was goe weer. 'k Zocht niet uit, en stout en boud, alsof er geen kommiezen meer waren, ging ik maar dapper aan langs Rekspoede, - Westkappel. k Verliet zelfs nooit den openba ren weg, tenzij als ik iemand hoorde ipkomeiv Dan sprong ik over d. ;radht, ging honderd stappen ver veld in, ofwel 'k dook mij achter een Kaag of 'n boom. 'k Geloof dat ik al- zoo drie of vier keer moest plaats ma ken voor nachtpekkers, die 't nieuwe jaar met natte keel en waggelende bee- i wilden instappen. Toen ik geko men was op een kwartier van Kwaa dieper plaats, werd ik moê en 'k daar, een stapje binnenwaarts een hof stee staan; 'k peinsde: 'k zal daar een beetje rusten. Zoo 'k sloeg de dreef in recht naar 't hof, 'k zag licht waren nog op. k Zeg in mijn eige ze vieren zeker ook nieuwjaarsavond, en ze zitten te kaarten jaar uit jaar in. 'k Smijt mijn pak in het wagenkot op een van de wagens en 'k rust daar wat. Daar alzoo zittend, 'k weet niet, 'k krijg al opeens gading óm mijn neus binnen te steken, 'k zeg: misschien zijn ze aan 't eten en jnjsschien zal daa iets afmogen voor mij; want mijn maag kraaide van den honger. Er is nu ;een gevaar: 't is twaalf en hoor de kommiezen schieten dat het kraakt door de lucht. Zoo, 'k trok op, zoetjes, zoetjes, op mijn zokken. Niemand die mij koq» hooren; zelfs de hond rechtte zijn kop niet, 'k geraakte bij de vensters. De =ordijntjes waren dicht; er was maar een klein spleetje, langswaar ik binnen kon loeren; maar 'k hoorde klaar eri duidelijk alles wat ze zeiden, 'k Keek en 'k loerde door de spleet en 't zag de boerin: ze zat bij de tafel en sneed koekeboterhammen.'t Water liep langs mijn kin; 'k luisterde en hoorde dat aan twee tafels aan 't kaarten wa ren; maar 'k kon ze niet zien.de spleet as te nauw. De 'boerin had al twee groote hop pen gesneden en geboterd; ze stond op, ging naar de kachel, kwam terug schonk eenige koppen vol. Komaan riep ze, is uw spel haast uit De chocolade is geschon ken, en alles is gereed. Kerlamenten Het was om te be- waaien, 'k kon het niet meer uithou den; 'k ging tot aan de deur en krak! 'k was binnen. Ze verschoten allen da* ze ophutsten om mijn plotseling bin nenkomen; maar ik verschoot kerla menten, nog meer. Nauwelijk had ik: gezeid 'k wensch u allen een geluk kig en zalig nieuwjaar. en nog vele navolgende, als 't u zalig is, of ik be> merkte daar in den hoek van den haard den brigadier van de kommie zen, Berloot, die mij bekeek met zijn twee grijze oogeo, alsof hij mij wilde doorkijken.; 'i Vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 3