romen rea' iy.^iea BELGISCH VRIJWILLIGERSKORPS VOOR KOREA DE AANWERVING BEGONNEN DATUM VAN VERTREK NOG NIET VASTGESTELD Sinds verscheidene dagen werd er gesproken over het zenden van een Belgisch Vrijwilligerskorps naar Ko- Vrijdag heeft de Kabinetsraad zich met deze kwestie bezig gehouden de Belgische regering heeft beslist naar het voorbeeld van talrijke andere lan den, een vrijwilligerskorps op te rich- ten. Reserveofficieren met verlof zonder soldij, en lagere militairen (onderoffi cieren, 'korporaals en soldaten) met onbepaald verlof, die tot dit korps ver langen toe te treden, dienen hun aan vraag- terstond in te richten tot het Mi- ministerie van Landsverdediging di rectie lager personeel Prins Boude- wijnkazerne, Daillyplein, te Brussel. Zij moeten hun volledige identiteit (met plaats en datum van geboorte,), rang, militieklasse, stamnummer, een heid waartoe zè behoord hebben en bij het leger uitgeoefende ambt opge- De overheden van het leger zullen een oproep doen tot de beroepsmili tairen en tot de dienstplichtigen, die ten minste vier maanden van hun dienst achter de rug hebben. Commando's en parachutisten ge nieten de voorkeur. De voorwaarden werden nog nie{ bekend gemaakt, maar het feit dat en kel militairen gevraagd worden die hun vak kennen wijst er op dat men tamelijk vlug wil handelen. De datum van vertrek staat nog niet vast en ook de soldij is nog niet bepaald. Over het aantal worden verscheidene gissingen gedaan; meestal is er sprake van een bataljon infanterie, d.i. 900 man. Op het Ministerie van Landsverde diging zijn reed* talrijke vragen om inlichtingen en blijken van belangstel ling ontvangen. H. VADER DOET PELGRIMSTOCHT DOOR ROME BEZOEKT DE DRIE BASILIEKEN OM DE VOLLE AFLAAT TE VERDIENEN Onder het gejuich van duizenden mensen heeft Paus Piu® XII gisteren een pelgrimstocht gemaakt door de straten van Rome. Dit is de eerste maal sedert het einde van de oorlog dat de Paus in het openbaar in de stad verschijnt Begeleid door tien politiebeambten per motorfiets begaf de Heilige vader zich in een grote zwarte Limousine naar de drie voornaamste basilieken van Rome om de volle aflaat te ver dienen ter gelegenheid van het Heilig KOLONIALE LOTERIJ jaar. Grote politiestrijdkrachten hadden postgevat op de strategische punten en stonden klaar om bij het minste teken van vijandigheid in te giij_pen.De tocht van de Paus werd echter een ware triomftocht en de drie basilieken wer den stormenderhand door een aanzien lijke menigte ingenomen. De Heilige Vader begaf zich voor eerst naar de St-Jan van Lateranenka- thedraal. Een grote menigte verdrong zich in het middenschip en juichte de Paus bij zijn intrede luidruchtig toe. Hij begaf zich vervolgens midden een indrukwekkende menigte naar de ■basiliek van de H. Maria de Meerdere, waar duizenden bedevaarders op Hem wachtten. Buiten het buitenkomen van de ba siliek was de menigte reeds aange groeid tot nagenoeg 20.000 personen. In plaats van rechtstreeks naar zijn wa gen te gaan heeft de Paus eerst van een balkon van de basiliek de menigte ge zegend. Paus Pius XII ging vandaar naar St- Paulus Buiten de Muren. SPIJSKAART VOOR DE; GANSE WEEK ZONDAG Gevulde Tomaten Seldersoep r— Gpvulde Kalfsborst Aardappelcroqetten Fruit. MAANDAG Gesneden plakken Kalfsborst Sla met Mayonnaise Gebakken Aardappelen Ge stoofde Peren in Schotel. DINSDAG Tongfilets met Garna lensaus Gekookte Aardappelen Riji&tpapï - WOENSDAG Biefstuk Princes- senbonen 'A-. Gekookte Aardappelen Chocoladepudding met Vanille saus. ■- DONDERDAG Varkenscoteletten Bloemkool Gekookte Aardappe len Hangop. VRIJDAG Gekookte Tarbot Hollandse Sau* Gekookte Aardap pelen Fruit. ZATERDAG Gehakt Andijvie in achotel' Gekookte Aardappelen Sinaasappelvla. VOOR DE LEKKERBEKKEN. GESTOOFDE' PEREN IN SCHO TEL. Benodigd 1 pond stoofpe ren 2 beschuiten boter 1 dl. rode wijn ofvbessensap 100 gr. sui kerpajcjé vanillesuiker, frambo- AARTSBISSCHOPPEL! JK PALEIS TE MECHELEN BEWAAKT Z. H. Em. Kardinaal van Roey ontving dreigbrieven Het Aartsbisschoppelijk Paleis te Me Winnen 200 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 4. Winnen 500 fr. de biljetten waarvan het nummer eindigt op 14. i - --- - - - Winnen 1000 fr. de biljetten waar- chelen wordt bewaakt door rijkSwach- van het nummer eindigt op 859, 05 1, I ters, die in alle bescheidenheid contro-, 0)0 le uitoefenen in de straten rond het Winnen 2500 fr. de biljetten waar^P^s gelegen terwijl politieagenten; de van het nummer eindigt op 7412, 841 3 j^acht houden langs de hoo.dmuur van 4122, 0848, 4511, 4938, 5858, 7419.bet Aartsbisschoppelijk Paleis, in de Winnen 5Ó00 fr. de biljetten eindi- Schauter^traat. - gend op 4/U, 0U7ü, 9400, "1424, Veze bewak\nS ,w.erd beXolci; A CJ557 verband met dreigbrieven die Z.. H. Winnen 10.000 fr. dè biljettèn ein-iEm- Kardinaal Van Roey deze laatste digend op 4883, 1230, 2295 Winnen 20.000 fr. de biljetten ein digend op 40203, 03161, 98500, 43006, 855 20. Winnen 50.000 fr. de biljetten ein digend op 19270, 18951, 87916, 41076. Winnen 100.000 fr. de biljetten eindigend op 32340, 29416, 21480, 45320. Winnen 250.000 fr. de biljetten ein digend 69240. Winnen 500.000 fr. de biljetten 146391, 296419. Wint 1 millioen frank het biljet 279851. Wint 2 millioen en half het biljet 292550. dag< ontvangen - zou hebben. WEDEROPBOU WLENING EERSTE SNEDE Bij de 143c trekking van de Weder- opbouwlening, eerste snede, is een lot van 1 millioen fr. te beurt gevallen aan obligatie Reeks 32G4 Nr. 223. DERDE SNEDE Bij de 18e trekking van de derde snede van de Wederopbouwlening is een lot van een millioen te beurt ge vallen aan Reeks 10310 Nr. 0163 en een lot van 500.000 fr. aan Reeks 7439 Nr. 0373. De overige "obligaties van deze reeks zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. - 2- o 1 De "Hlauwer Schets uit het Smokkeiaarsleven. dooi- J. lekoy: (NADRUK VERBODEN), 7de Vervolg. 'k Had wel duizend urën van daar willen zijn; maar 'k was nu ingescheept 'k moest varen, en met de meeste ge rustheid van de wereld, sloeg ik twee, drie koekeboterhammen binnen, die jle boerin mij aangboden «had. De brigadier liet alle achterdocht Varen, of hijscheen het toch en zat ook smakelijk te eten en chocolade te drinken, dat zijn grijze knevels er van 'leekten. Ja, maar, verduiveld 't spel verbrodde juist op 't ogenblik dat ik teweeg was den boer en de boerin te bedanken, gaat de deur open en daar komen nog twee kommiezen binnen, ook om een nieuwjaar te wenschen en hun maagske te goed te doen. Die dui vels hadden mij herkend en zij gingen recht op den brigadier en fezelden hem eenige woorden Frans'ch in zijn oor. Maar ik verbeidde niet: 'k sprong bui len en zij achter mij. De hond sprong uit zijn steenen kot, omdat de deur zoo geweldig open vloog, en begon een gerucht te maken van de andere wereld; hij snakte bij na zijn keten aan stukken. Ik vèrletle niet, en 's schoot er recht naartoe, en *k dook mij in zijn kot. 'k Zat er juist in, toen de brigadier met de twee kom miezen buitenkwamen al roepend en tierend a moi moi De hond: ver- it dat ik in zijn kot zat, en blafte als zenj^im. BÈFEIDJXG Schil de peren, snijd in vier,feitjes, 'leg'de partjes in een vuurvrij: schoteltje, dat met boter is bestreken^ Lós de grootste helft van de suiker en vanillesuiker in de wijn of het bessensap op en giet de vloeistof over de péren. Strooi er dan de ge stampte beschuit overheen, die met de rest van de' suiker is vermengd. Leg hier en daar een klontje boter en laat de inhoud van het schoteltje in een he te oven bruin en gaar worden. Dien het gerecht als warm nagerecht op. HANGOP. Benodigd 4 1. kar nemelk 4 grote beschuiten brui ne suiker (wat melk of room). BEREIDING Neem een vergiet, leg er een in schoon water uitgespoel de doek in,,zet het vergiet aldus in een diepe kom en giet de karnemelk lang zaam óp 'hèt'döek. Laat aldus het waterachtigeTdèel van de karnemelk weglopen. Shnë'ó Van tijd tot tijd het dikke gedéèië" uit het' doek cn ga zo voort, tót d> Hangop volkomen uitge lekt is. Klójj -de hangop glad en roer, indien dc>F nsrop te "zuur is. er' wat bruine suikeif' em beschuiten op. ANDIJVIE IN SCHOTEL. Be nodigd 4 struiken andijvie of 1 Zz kg. IZz 'dl. -bouillon of. magere jus (krach tig vleesnat) met water 25 gr. boter of margarine!"'--wat-zout paneer meel. - v BEREIDING' Dé. struiken in hun geheel op dé gewone wijze schoonma ken. Was zé' onder stromend water af en bind ze met een touwtje dicht. Kook ze in water met zout gaar (ongeveer a 1 uur)j'Laat ze in een vergiet uit druipen, neem er de touwtjes af en leg de struiken in een vuurvast schoteltje. Voeg er de bouillon of jus met water bij, strooi eri'wat paneermeel over. Leg er de klontjes boter op, maak de rand van de schotel «schoon en Iaat er in een matig -warme oven een bruin korstje op komen. KEUKEN-GEHEIMEN. Hebt U een oven, waarin gebak gemakkelijk aanbrandt, plaatst-dan dé bodem van de taartvorm in een ande re vorm van grotere afmeting, die ge vuld is met warm zand. Zodoende zal het gebak niet alleen niet meer aan branden, maar tevens gemakkelijk uit de vorm loskomen. Enigszins verschrompelde appe len krijgen' weer éen gladde opper vlakte ak ze even in heet water wor den ondergedompeld en daarna afge koeld. ls de moyorinaise mislukt Ze zal zeker nog goed komen, wanneer men ze onder aanhoudend draaien langzaam overgiet in een kom, die juist met koud water is omgespoeld en niet werd afgedioogd. ■-Vanillëvla met verse vruchten 'is een heerlijk nagerecht. Maar pa* op giet nooit warme vanillëvla over part je sinaasappel, "mandarijntjes of stuk jes meloen, want hierdoor zouden de ze vruchten bitter worden, en het lek kere nagerecht zou absoluut bedorven zijn. Laat dus de vla eerst helemaal af koelen, alvorens ze te vermengen met de vruchten. Geraspte kaas kan een tijdje be waard worden in een glazen pot, met schroefdeksel (confituurpot b.v.). Het potje moet echter zeer goed gesloten zijn, en op een koele plaats staan. Als we iets. «au bain-marie reed maken, gebeurt het wel eens dat het water uit de buitenste pan geheel verdampt. En dit betekent niet alleen het mislukken van het gerecht, maar doorgaans ook het onbruikbaar worden van de pan. Leg daarom in t vervolg een glazen knikker in de on derste pot met water. Zodra nu het water verdampt is begint de knikker te bewegen en een geweldig lawaai maken. Dit zal er U doen herinneren, dat de pan opnieuw met water gevuld moet worden. HUISHOUDELIJKE WENKEN HET REINIGEN EN OPBERGEN VAN VAKANTIEKLEDING Ook aan de langste vakantie komt een einde en eens weer thuis worden met. een tikje weemoed de koffers veer uitgepakt. Dit is echter een werk- e, dat niet zomaar onverschillig mag ;eb'eüren. Alles moet worden nagezien, ;ewassen, gereinigd en op de juiste manier worden opgeborgen. Want het 'zóu i'uch jarnrirël^ztjn v/etiiïiêcr volgend jaar, als we de vakantiespuilen weer voor de dag halen, deze door de mot? ten; of door een nalatigheid, onbruik baar waren geworden. Begin met de wollen badpakken eerst enkele malen goed uit te spoelen n koud water, zodat alle zand verdwijnt. Was ze daarna in een lauw (bijna. koud) sop van goede kwaliteit zeep. Zorg ervoor dat de zeepdeeltjes -olledig zijn opgelost. En denk eraan wollen stukken nooit te wrijven of te ringen; hierdoor zouden ze hard en iltig worden. Druk cn knijp het te wassen stuk schoon onder het sop. In dien het witte wollen stukken betreft, voeg dan bij elke twee liter sop één soeplepel ammoniak toe. Spoel wollen goed dadelijk na het wassen in lauw-koud water uit. Her een bezetenen om de kommiezen die zoo een lawijt maakten. Waar den drommel zou hij zijn? riepen zij. Hij kan buiten de gebouwen niet zijn, riep er een, want hij was eenj schreden voor ons wij zouden hem zien loopen hebben. En de hond blafte altijd voort De kommiezen doorzochten koeien- paardenstal, kalfskot, kafkot en schuur. Och Heer peinsde ik, 'k ben mijn pak kwijt: het stond bloot bluts op den wagen. Ja maar, is 't gelooflijk zij gingen naar 't wagenkot en die domme dui vel? zagen mijn pak niet. Ten einde alle markten en straten, dwaas en dom gezocht, en zeker ook wel verlekkerd op de koekeboterham men, keerden ze weer naar binnen. Die duivelsche blauwer is een toovenaar, zei de brigadier. Heel zeker is hij in de gebouwen niét, zei een der kommiezen, wij heb ben alles doorzocht, hij moet achter de schuur weggeloopen zijn, peins ik, en nu is hij reeds ver 't ware verloren moeite gedaan. Laat ons maar bin nengaan. 't is verduiveld koud hier. Ja maar, zei de slimste van de drie, i? de blauwer weg en uit de voe ten, zijn pak moet hier omtrent verdo ken zitten. Laat ons zoeken: vinden wij het, 't is toch dat. Hij zal niet weerkeeren om zijn pak, sprak de brigadier. en hij lek te de versteven chocolade van zijn knevels hij zal niet weerkeeren; hij is verschrikt en weet wel dat wij hier zijn en goed de wacht houden. Morgen, ak *t klaar is, zullen wij het pak wel vinden, en den naasten 't dat nacht stekken wij den vogel, hij durft terugkomen. Ze. v.ondeu die reden goed en trok ken binnen. 'k Peinsde nu geen tijd verloren. De hond blafte altijd voort naar dc deur van 't huis. 'k Zeg bij me zelf. ze zullen denken dat ik ergens verdoken zit; en ze gaan weer uitkomen. De hond kon mij verraden met naar zijn kot te blaffen, ik kroop voorzichtig uit binst dat de hond nog altijd in verwoedde dulheid katoen gaf, en 'k ging naar 't, wagenkot, 'k Nam mijn pak op en zette mijn weg voort, én eer dat 't klaar werd, was ik al te Bol- lezeele, op den hooizolder van Broo- zen Lammens en 'k sliep totdat het middag was. 'k Was daar wel bekend en 's noens wel onthaald, 't Zijn zeer brave men- schen, die de blauwer?' geneggn zijn, en 'k geloof dat'Broozen in zijn jonk heid oog nog geblauwd heeft. Nu, 't kort te maken, twee nachten daarna was ik mijn pak. kwijt, en k kwam met volle beurs huiswaarts. 'k Peinsde in mijn eigen *k zou moeten in 't voorbijgaan een keer mijn pijp gaan ontsteken bij Karei Hovae- re, 'k heb die menschen maar half kun nen bedanken door die vervloekte kom miezen. Karei en zijn vrouw zaten bij de kachel met twee drie menschen van hun verwanten, die waren komen nieuwjaren; maar zoohaast Karei mij herkende, sprong hij op van blijd schap. i Wel verduiveld toch riep hij, 'k was juist bezig met vertellen van nieuwjaarsnacht, en ge zijt daar. Zet ,u gauw 'bij de kachel, en rook een pijp haal hel spoelen 3 a 4 maal, tot alle zeepresten verdwenen zijn. Neem een oude bakhanddoek, leg het gewassen stuk hierop in de juiste vorm (het bes te is wollen stukken vóór het wassen even op te meten), rol ajles te, samen op en druk zoveel mogelijk het vocht eruit. Droog in de schaduw. j wollen goed eerst op als het volledig droog is, en na het met een twerend middel bewerkt te hebben. Voor alle zekerheid kunnen we de bad pakken en andere wollen artikelen die natuurlijk op dezelfde manier be handeld kunnen worden, ook nog in krantenpapier wikkelen. Gummi badmutsen en schoentjes worden, indien dit nodig is, schoonge- emaakt met lauw water en salmiak. Daarna, als zé droog zijn, worden ze van binnen en buiten bestrooid met talkpoeder. De schoentjes ook nog op vullen met papier. Deze gummi voor werpen moeten zo koel en donker, mogelijk opgeborgen worden. Dus nooit in een kast, die tegen een warme schoorsteen staat. In droge en te war me lucht wordt gummi hard en gaat barsten. Witte linnen schoenen moeten als ze erg vuil zijn eerst met een zeepsop je afgeborsteld, met schoon water nage spoeld en opgedroogd worden. Daar na behandelen met een wit produkt of met een papje van fijn krijt en water. Vozvoilgena opvullen met papier en wegbergen in een kartonnen doos. De behandeling van linnen en ka toenen stukken is heel eenvoudig. Zij worden grondig gewassen, maar NIET gesteven. Berg ze ook ONGESTRE KEN weg: hierdoor heeft de vezel min der te lijden. Witte stukken blijven helderder als ze in blauw papier ingepakt worden. Indien ge in het bezit zijt van een wit linnen regenmantel zal deze gedu rende de verlofdagen ook wel smoeze lig zijn géworden. Hier helpt afbor stelen met' water waarbij een flinke scheut bleekwètër is gevoegd. Daarna een heel poosje in de buitenlucht han gen en vervolgens nog eens afborste len met schoon zuiver water. Laten drogen 1 Opgeborgen behoeft deze mantel niet te worden, want die hebt je na de vakantie ook nog nodig. ONS WEKELIJKS PRAATJE. DE KINDERKAMER Er is veel te zéggen over de kinder kamer, dié in de laatste jaieri 'wel- enigszins verwaarloosd is. De eisen van het moderne leven hebben zich gecon centreerd op de inrichting van keuker, zitkamer. Aan de kinderkamer wordt veel minder aandacht geschon ken. Zeer onlogisch is dat, waar aan dc verzorging van het kind juist zo veel aandacht wordt geschonken. Wat de inrichting van de kinderka mer betreft, wordt on;, door de Engel sen een uitstekend voorbeeld gegeven, dat helaas niet genoeg door ons ge volgd wordt. Men moet er voor alles rekening mee houden, dat de kamer aangepast moet worden bij het kind, dat er van kleins af aan tot op ongeveer 12-jarige leeftijd wonen moet. Het kind van 2 of 14 jaar is niet, zo vatbaar voor de invloed, die er uit gaat van wanden en binst dat Wantje u een zwijnskotelet braadt. Gij zijt een stoute kerel, ver duiveld Gij zijt een goeie. Durven is kunnen Daar alzoo uw buikske vol koekeboterhammen eten met den bri gadier zelf "t is gesponnen dat. Hier mijn tabakzak stop maar op, en ver tel ons dat. Waar waart ge als de kom miezen u overal zochten Wij bleven binnen en we waren verlegen dat ze u zouden gevonden hebben; want ze wa ren bijna zoo gauw buiten als gij. Wantje zei wel honderd keer Maria toch maak dat ze die schamelen man niet vinden. En ze was blij en ge lijk zot, toen de mannen binnenkwa men, met elk een lang aangezicht zet u maar aan tafel, zei ze, die kerel is nu al ver weg. Welnu, vriend, zei ik, 'k zat in den hond zijn kot, en 'k zag en hoor de vandaar alles wat de kommiezen deden of zeiden, 'k Was niet verlegen dat ze mij daar zouden gevonden heb ben, want wie zou daar iemand zoe ken Maar 'k zat in nesten dat de hond mij zou verraden. Gelukkig hiel den de kommiezen een leven van de andere wereld, en dat deed den hond razend naar hen balffen in plaats van naar mij. Maar "t kluchtigste van al, is dat die slimmerikken mijn pak niet gevonden hebben. Het lag nochtans bloot en bluts op een wagen in 't wa genkot. Als die duivels terug binnen waren, had ik niet meer te verletten, kerlamenten 'k Liep naar 't wagen kot, en ik weg met mijn pak. Nu, Karei, alles k wel dat wel eindigt'maar 'k zou het niet meer wagen- voor geen goed van de wereld. Wist gij dat de brigadier binnen was vroeg Wantje. i Bah neen kerlamenten ge kunt peinzen. 'k Viel bijna dood toen ik binnenkwam en die grijze knevels daai zag zitten in het hoekske van der haard. Wel, Heer God toch zei Want' ie- 'k Zal geheel mijn leven die men schen gaarne zien, en hun hond ook. ;elooft ge dat zei Karei, en hij dronk zijn pint uit. Djoos, geef er mij nog eene, 'k moet dan voort. Ik heb ook een keer haast zulk een geval gehad tusschen Waalsch- Kappel en Ruischure maar 'k was zoo gelukkig niet als gij 'k verloor mijn pak, zei een der twee blauwere. Ik heb nog nooit een pak verlo ren. 'k Zal u dat vertellen hoe ik; eens gevaren heb bij Lederingen, maar ver telt gij eerst, zei Karei en hij dronk een te«ug. 't Is nu omtrent een jaar geleden, zoo 'begon de blauwer 'k blauwde dan dan nog met Kantril. Wij gingen met ons pak over Kassei en Hondegem, en, aan een voetwegeltje, tusschen Waalsch-Kappel en Ruischure, botsten we daar op twee kommiezen. Onze pakken vlogen daar, en wij weg... en zij ons achterna Kantril liep Waalsch-Kappel op en ontsnapte met den kommieshond dood te slaan en over een groote beek ta «springen, waarover de kommies niet kon. Ge moet weten, die vent kan springen gelijk een hert voor hem zijn geen hagen te hoog, of beken te wijd. 'k Heb dat nog nooit gezien. Nu totdaar. Ik vluchtte recht naar Ruischu re, 't zijn daar al hoogten en laagten, zooals ge weet; en 't was verduiveld i lastig. De kommies, die mij achtervolg de, w;ag niet .van de rapste hij kon

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2