4e Najaarscultiiiirdag te Aalst WIJ ZIJN 6ESTART I PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 75 BURELEN Kerkstraat 9: {Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Zondag 17 September 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7' Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.)] T SCHOOLJAAR 1950-1951 ...VAN WAL GESTOKEN Het jongste schooljaar 1950-51 is «gestart» Een nieuw schooljaar is van wal gestoken... Toch voor de meeste onzer kinderen, onzer jongens en meisjes die hun studiën hebben aan gevangen, ze aan 't voltooien zijn of die ze, met dit schooljaar zullen beëin digen... Zowel het begin ervan als de voltooiing of beëindiging, alle drie zijn van kapitaal belang. GOED BEGIN... HALF GEWIN.-. «Goed begin, half gewin», zegt de Vlaamse volksmond en die zegt veelal de waarheid Een goed begin daai- gesteld... heeft men ten minste kans naar een goed einde te stevenen Is de aanvang foutief, het starten niet geslaagd dan heeft men ook daardoor reeds zeer veel kansen verkeken het verder veilioop in een gunstige atmos feer te zien verlopen. Beste vaders en moeders, gij hebt de school voor Uw kind in volle verant woordelijkheid gekozen als de beste on der de beste, want, wij zegden het U reeds en wij herhalen het U ander maal, de beste school is maar goed ge noeg voor onze kinderen Ontdekt gij nu zelfs op dit ogenblik dat gij u be drogen hebt in de keuze van de school voor uw jongen of voor uw meisje, dan is het nu nog tijd. hoogst tijd, GOED BEGIN, HALF GEWIN aan bevoegde en gewetensvolle perso nen toevertrouwen... ten einde hun ontwikkeling, hun opvoedini volmaken. Wij weten dat, 'beste vaders en moe ders, en toch weten wij ook dat het de wens is van de school, van het onder wijzend personeel, dat Gij U interes seert aan hun werk. Werkt gij immer niet samen aan wat U 't alilerliefst is op aard Aan uw kinderen Voor uw kinderen De interesse die gij moet getuigen ALS MENS TEGENOVER MENS. Zo niet de grootste dan toch een van de grootste en de schadelijkste ziekten van onze tijd is wel het egois me. De hedendaagse mens doet, t zij bewust of onbewust, aan afgoderij. Die afgod van de moderne mens is zijn eigen nietig persoontje. Die afgod te ver- wordt gediend, vertroeteld en aanbe den. De mens staat in bewondering voor zijn eigen nietigheid, hij duldt geen de minste tegenspraak, wie zijn sluw berekende plannen niet steunt of bellet dat ze uitgewerkt worden, wordt onmedogend verketterd, hij is een echt «kruitje roer mij niet» geworden en staat als een echte wolf tegenover zijn medemens. Deze afgoderij heeft de enkeling voor de school moet dan ook eens te I zodanig te pakken gekregen dat^ zelfs ei< meer aangepast zijn en mag in geen geval remmend inwerken op de school activiteit. Hoe kan onze interesse voor school- zaken vruchtbaar samenwerken met de school Wij willen hieronder een paar mid- delkens aanduiden die deze noodzake lijke samenwerking zal bevorderen. Komen uw kinderen dagelijks nar.r huis dan kunt gij gemakkelijk een ze ker controle uitoefenen op de activiteit van uw jongen en uw meisje. Gij kunt nagaan welke huistaken voor de zij te maken hebben en wellicht is het gelanceerd behandel een u mogelijk zelfs daarop een zekere a]s een nummer», controle uit te oefenen. Wij zeggen j Deze spreuk werd gekozen als toe- «een zekere controle», wat geenszins passing op het EvangeHe woord Gij zeggen wil dat gij uw kinderen al te1 zijt allen broeders. (Matth. 23-8) veel helpen moet bij het maken van Op de hefboomactiekaart der maand hun taken, 't Is maar bij uitzondering I September lezen we dan ook o. a. «De huisgenoten in menig geval slacht offer van het egoisme van een of an der lid van het gezin worden. Dit verschijnsel is des te verschrik kelijker omdat het haast algemeen ge worden is. Het is een echt wereldver schijnsel. Ook buiten de grenzen van ons land merkt men het op, klaagt men het aan, en onderschat men he: dreigend ge vaar niet. In Nederland heeft Je gekende hef boomactie van den boud zonder naam aand September de spreuk mens niet deze vergissing weer g oed te ma- dat zulks mag en kan geschieden. Uwliefde vraagt op de eerste plaats, dat nieuwe, voor uw kind geschikte school te zoeker dan uw kind in de loop van het schooljaar te moeten veranderen van school. Bij de aanvang van het schooljaar geschiedt de aanpassing of de heraanpassing het gemakkelijkst en in ieder geval veel gemakkelijker dan in de loop van het schoolj Is de school die gij gekozen hebt de goede dan zal de aanpassing van uw kind aan de school en van de school aan uw kind regelmatig verlopen. Ook is het van belang dat er zohaast mogelijk contact kome tussen de nieu we leraar of lerares en het kind. Zoals wij het vroeger reeds herhaalde malen hebben gezegd is deze contactname van het allergrootste belang met het oo® op de ontwikkeling en de opvoe- ken. Beter is°het dan onmiddellijk de. kinderen moeten persoonlijk in staat jwij eerbied zouden hebben voor de wezen hun huistaken te maken. Indien meest fundamentele reëhten van de zufks niet gaat dan is de opgelegdemedemens en hem niet voortdurend taak te moeilijk ofwel... wist uw kind j het leed der miskenning zouden aan- geen nuttig gevolg te trekken uit de <Joen in die dingen die hem het meest gegeven lessen. Uitgeschakeld dient eigen zijn en waarop hij het meest dus alle overbodige hulp. Controle en recht heeft en waarvooi hij dus het ieiding, dat wel, hulp slechts bij grote1 meest gevoelig is. Dit i,; een uitgebreid uitzondering. In geval gij herhaaldelijk terrein waar wij de ïia^ïSteliefde kun- ndervinden zoudt dat uw kind vol- neh beoefenen... Allen hebben honder- strekt onbekwaam wezen zou zelfstan dig, dat wil zeggen persoonlijk werk te leveren, dan is het uw plicht hiermede de leraar of lerares in kennis te stellen. Samen kunnen dan de middelen wor den opgespoord om aan dat heuvel te verhelpen. Inzake lessen dienen de ouders er voor te zorgen dat de kinderen in het ;epaste milieu de gelegenheid krij: din» van uw kind. De leraar of de le->un leasen te leren. Het gepaste milieu rare's moet uw kind kennen, zowel met =f®e» noodzakel.jke lij i„nol,» atmosfeer van kalmte en rust. Weet u zijn hoedanigheden als met zijn gebre- j 1 J ken, opdat zij hun leer- en opvoedings- syssteem er bij zouden kunnen aanpas sen. Veel leraars en leraressen moeten soms te lang in het duister tasten voor aleer het nodige contact tussen hen en hun 'leerlingen te zien verwezenlijken Wat U derhalve te doen staat Het is een noodzakelijkheid, zeker als uw kind van school veranderde, uw jongen of uw meisje voor te stellen aan de directie van de school en zo moge lijk aan de klasseleraar of lerares. Dat geschiedt maar al te weinig tot groot nadeel van de kinderen zellf. Wij doen derhalve langs deze weg andermaal een beroep op de ouders het noodzakelij ke te doen om die leemte aan te vul len! VOLG UW KIND IN HET VERDER VERLOOP VAN 'T SCHOOLJAAR... Eens te meer willen wij er ook de aandacht op vestigen van de ouders dat het hun plicht is, gedurende gans het schooljaar, al het doen en laten van hun kinderen te volgen. De va ders en moeders moeten regelmatig om zo te zeggen het schoolleven van hun jongen en hun meisje medebele- ven. Wij weten wel dat zulks voor ve len zeer moeilijk wezen zal Daar zijn de zaken en de zorgen van het dage lijks leven Velen hebben hoofd ei handen vol... Wat willen wij dan noi dat zij zich met het doen en laten van hun kinderen bezig houden, die zij toch 1 dat sommige kinderen moeten schrijven, werken, lessen leren enz. terwijl de radio lustig speelt of terwijl ns de familie ongestoord er maar lus- op doorpraat Hoe kan het kind dergelijke omstandigheden werken? Eens de les geleerd zal het u wellicht mogelijk wezen ze even op te vragen. Zo zullen uw kinderen aanvoelen dat vaders en moeders, U interesseert aan hun studiën en dat zal een eerste spoorslag wezen cm flink te werken Komen uw kinderen niet dagelijks naar huis, wat het geval wezen zal als ze inwonende leerlingen zijn in een pensionaat of dergelijke, dan wordt controle een daadwerkelijke interesse al moeilijker. Toch zult gij er op staan dat uw kinderen bij hun schrijven u een en ander regelmatig mededelen van de schoolactiviteiten! Indien nood zakelijk kunt gij dan tussenkomen bij de schooldirectie of het onderwijzend personeel. SAMENWERKING tussen SCHOOL EN GEZIN zijn en blijven van kapitaal belang. Dat hoeven wij in ieder gevail te onthouden en trachten te verwezen lijken. ONZE HOOP... ONZE WENS... Moge het schooljaar 1950-1951, dat pas is begonnen in de best mogelij ke omstandigheden verlopen ten bate van u zelf en van uw geliefde kinderen. OPVOEDER. (Nadruk verboden.) WELDRA STEKJES OVERVLOED IN Naar men verneemt zullen tijdens de maand September 75 tot 80 millioen doosjes lucifers op de markt worden gebracht, hetgeen het dubbel van de normale prod uk tie vertegenwoordigt. Zo pas werden 5 millioen doosjes inge voerd, die thans te koop worden gebo den. Op het einde van de week, zullen 1 0' millioen dozen uit Italië aankomen. Dank zij deze 15. millioen dozen. gevoegd bij de nationale produktie, die volgens de huidige verwachtingen 60 millioen dozen zal bedragen, zal in uit zicht gestelde cijfer kunnen worden bereikt. den malen de gelegenheid te bewijzen dat zij elke ondergeschikte als een me demens kennen en hem als zodanig wil len behandelen. Alle mensen onder ling kunnen hier het leven van hon derden verblijden door ieder mens, die hun levensweg kruist, te behande len :met de eerbied en 't begrip, die een mens passen tegenover 'n ande: Na de internationale studieweek der wereld K.A.J. en na er verschillende fgevaardigden uit 45 verschillende landen gehoord te hebben wordt in het manifest van de internationale K.A.J. als eerste punt afgekondigd «Dat elke jonge arbeider en edke jonge arbeidster, tot welk land, tot welk ras, tot welke godsdienst tot welke huidkleur zij ook behoren, zonder één enkele uitzondering, een hoge en onschendbare waarde bezit, als menselijk persoon, als arbeider en arbeidster, als zoon of dochter van God een waardigheid die moet gewardeerd en gewaarborgd worden door de enkelingen en door de instellingen. De omreis in het westen van Europa door de Italiaanse Pater, de heraut der naastenliefde, en het geweldig suc- in al de landen die de conferenties door deze Pater gehouden kennen is nogmaals het bewijs dat een massa mensen zich bewust is van het zo scha delijk egoisme en de miskenning door enkelingen en instellingen van de rech ten van den mens als mens. Iedereen kan op dit stuk eens ernstig aan zelfonderzoek en zonodig aan zelfopvoeding doen. Mocht ieder mens zijn evenmens be handelen zoals hij zelf als mens wenst behandeld te worden er zouden veel wraakroepende onrechtvaardigheden niet meer bestaan. Wanneer men niet wenst dat andere mensen als wolven tegenover ons staan, laat ons dan nooit als wolf te staan tegenover onzen evenmens maar wel steeds als mens tegenover mens PIERLALA. Last van zenuwen? M i j n h a r d helpen U e: De reeks der Oostvlaamse Provin ciale Cultuurdagen voortzettend richt de Bestendige Deputatie op Zondag 1 Octcber 1950, te Aalst, de 4e Najaars- cultuurdag in. Deze Najaarscultuurdag zal in het teken staan van de herden king van de- grondlegger der Vlaamse folklore-wetenschap, wijlen Aifona de Cock, en wordt ingericht met mede werking van de Bond der Oostvlaamse Folkloristen. Atfonia de Cock werd geboren té Herdersem, op 12 Januari 1850. Ruim een kwarteeuw van zijn actief leven braéht hij door in het Aalsterse, o. m. als hoofdonderwijzer te Denderleeuw, waar hij ten andere een aanzienlijk deel zijner werken heeft geschreven. Zijn eerste folkloristisch werk, nl. Volksgeneeskunde in Vlaanderen ;old als openbaring voor de Vlaamse wetenschappelijke wereld en wordt steeds met lof vermeld door de hedendaagse volgelingen der volksge neeskunde. Voor zijn andere werken en artikels» in tijdschriften, hetzij al leen, hetzij in samenwerking met an dere beoefenaars der jonge folklore- retenschap geschreven, ontleende Al- fons de Cock de nodige gegevens aan het volksleven, de volksgebruiken en -gewoonten, de kinderspelen, de volks taal en het volksgeloof in het Aalster- se. In die zin heeft hij de folklore we tenschap aanzienlijke diensten bewe zen en past het dat de hem gewijde herdenkingsplechtigheid ook in het hart van het Land van Aalst wordt inge richt. i De 4e Najaarscultuurdag wordt in- jezet te 10 uur met de opening ener tentoonstelling van en over Alfons de Cock. Zij gaat door in het Belfort en hier dient vermeld dat de Universiteits bibliotheek te Gent en de Stedelijke Bibliotheken te Antwerpen er hun ge waardeerde medewerking aan verle- Deze tentoonstelling blijft tot 15 October voor het publiek toegankelijk. Te 10.30 u. volgt een academische zitting, in de feestzaal van het Stadhuis. Zij wordt gewijd aan de betekenis van Alfons de Cock in de folklore-weten- schap. Na het openingswoord door dhr Bestendig Afgevaardigde G. d Hanens, Voorzitter der Commissie voor Cultu rele Aangelegenheden, volgen drie kor te lezingen. Dhr. G. Schmook, Conser vator van het Museum der Vlaamse Letterkunde te Antwerpen, Lid van de Kon. Vlaamse Academie, zal er het thema «De ontwikkeling van de folklo ristische wetenschap sedert Gittée tot De Mont en De Cock» behandelen; dhr M. De Meyer, folklorist.zal er han delen over «De bijdrage van De Cock de culturele ontwikkeling van de Vlaamse folklore» en dhr Prof. Dï Paul de Keyser, Ere-Voorzitter van de Bond der Oostvlaamse- Folkloristen, over de «Methodiek van het Folkloris tisch onderzoek sedert Alfons de Cock» Het slotwoord zal! door dhr Gouver neur M. van den Boogaerde worden uitgesproken. De Koorzangmaatschap pij «Ste Lutgardis» uit Gent, onder lei ding van dhr F. Timmermans zal de academische zitting- opluisteren met passende liederen. Na de middag, te 14,30 u. gaat een ommegang van Oostvlaamse reuzen uit, opgeluisterd door drie muziekcorpsen. Volgende wegwijzer zal daarbij wor den gevolgd Hoge Vesten, Ste Anna- brug, Molenstraat, Grote Markt, Lange Zcutstraat, Korte Zoutstraat, Rcose- vo'tlaan, Vredeplein, De Ridderstraat, Kattestraat, Grote Markt, Molenstraat, Kapellestraat, Graanmarkt. Te dier ge legenheid wordt, bij de doortocht van de Ridderstraat, een nieuwe reuze kat ingehuldigd. De ommegang sluit met de huwelijksplechtigheid der Aalsterse reuzen. Aan deze reuzenverzameling nemen meer dan 60 reuzen en twee reuze- katten deel uit Aalst, Gavere, Gent, Gentbrugge, Geraardsbergen, Grem- bergen, Hamme, Lebbeke, Lede, Leu- pegem. Lokeren, Lovendegem, Louise- Marie, Merélbeke, Onkerzele, Oostak ker, Oudenaarde, Overboelare, Over- mere, Serskamp, St-Amandsberg, St- Niklaas, Wetteren, Zele, Zelzate. Verschillende prijzen, bestaande uit ere-halssnoeren, bijzonder ontworpert en vervaardigd met het oog op de Na jaarscultuurdag, zullen aan de reuzen- laureaten worden toegewezen door een jury, samengesteld uit de HH. F. van Es, Voorzitter van de Bond der Oost vlaamse Folkloristen; Adv. J. Vermeu len, Ondervoorzitter van de Bond der Oostvlaamse Folkloristen; Prof. Dr. Paul de Keyser, folklorist; G. Haers, voorzitter van de Commissie voor Toe risme en Vreemdelingenverkeer en Schepen der Stad Aalst; A. Kelders, lid der Feestcommissie te Aalst, en Dr P. de Ryck, Provinciaal Inspecteur voor Culturele en Sociale Aangelegenheden. Tot besluit van de 4e Najaarscul tuurdag wordt te 18,30 u., op de Gro te Markt, een kunstconcert gegeven door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend», uit Aalst, onder leiding van dhr Laurent Kerremans. Het lijdt geen twijfel dat voor deze 4e Najaarscultuurdag de verwachte be langstelling aan de dag zal worden ge legd door de bevolking, gelet vooral op het énige folkloristische vertoon der reuzenverzameilng, die voor het eerst in onze Provincie plaats heeft. BiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinfiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiii,iniHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiBiB BESNOEIING VAN MILITAIR PERSONEEL IN DE ADMINI STRATIEVE LEGERDIENST. Aantal beroepsmilitairen met *4 en dienstplichtigen de helft verminderd Inzake de beperking van het militair personeel bij de administratieve diens ten van het leger delen de bevoegde kringen mede, dat de militaire autori teiten besloten hebben het beroepsper- soneel bij afle administratieve leger diensten, het departement inbegrepen, met !4 zeggen 25 t.h. te verminderen. Voor de dienstplichtigen, die aan deze diensten zijn verbonden, zou de vermindering 50 t.'h. bedragen. Men tracht zodoende de niet onmis bare elementen te vinden, om zich de kaders te verschaffen met het oog op de voorgenomen verhoging van de legersterkte. PRIJSLIJST VOOR VLEES DOOR REGERING UITGEGEVEN WEEK VAN 11 TOT 16 SEPT. Om de prijsstijging van het vlees te keer te gaan heeft de regering besloten 's Woensdags een prijslijst voor het vlees uit te geven. Hier volgt de eerste lijst, die in over eenstemming met de betrokken par tijen voor de veemarkt te Anderlecht voor levend vee is opgemaakt (hoe veelheden en prijzen voor de week van 11 tot 16 September 1950) Varkens 3064 stuks, of 735 meer dan veilleden week; inlandse runderen: 2563 stuks, of 597 meer dan verleden week vermindering van 1 tot 1.50 fr. het kgr. HET VERBLIJF DER KONINKLIJKE FAMILIE Naar verluidt zou Koning Leopold, LENING v. WEDEROPBOUW 2de SCHIJF. Bij de 85ste trekking voor de Le ning tot Wederopbouw (2de Snede) werden volgende lloten toegekend Een lot van I millioen aan obligatie 0288 reeks 5528; Een lot van 500.000 fr. aan obligatie 0006 reeks 6210. De andere obligaties dezer reeksen zijn uitkeeihtaar aan J;Q00 fr. I SOCIALE WERKSTERS VOOR CONGO GEVRAAGD Het Ministerie van Koloniën deelt mede dat verschillende plaatsen van sociale werksters te begeven zijn in de dienst van koloniaal sociaal! hulpbe toon. Mogen, hun candidatuur stellen de titularissen van een diploma van socia le helpsters, van huishoudkundige re- ;entes, van landbouwhuishoudkundig die op het kasteel van Laken zal ver blijven, een vleugdl van het gebouw la- ten in orde brengen. Een andere vleu-1 regentes en van verpleegster-bezoek- el zal door de Koninklijke Prins wor-^ter. den bewoond De belanghebbenden worden ver- Harerzijds zou Koningin Elizabeth aansta melden b,j de Kolo- eerlang haar intrek nemen op teel Stuyvenberg, waar thans een en ander wordt aangepast. De diensten Haar Huis zullen eveneens op Stuyvenberg gevestigd worden. Over het toekomstig verblijf van Prins Karei is nog niets definitief gere geld. Het is niet uitgesloten dat hij op het paleis te Brussel blijft wonen, zulks een belofte van Koning Albert, o verklaart men, die de Prins had toe gezegd in het Koninklijk Paleis voor hem een appartement voor te behou den. Anderzijds doet het gerucht de ron de als zou de regering van plan zijn Prins Karei een particulier hotel aan te bieden. Ten deze spreekt men over het hotel waar Prinses Clementina lange het kas- nialle Dienst, 18, Londenstraat te Brus- 'sel, voorzien van een voor eensluidend verklaard afschrift van hun diploma's De kantoren zijn toegangelijk alle werkdagen van 9 u. 30 tot 11 u. 30 en van 14 u. 30 tot 16 u. 30. De candidaten moeten de leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en deze van 35 jaar niet overschrijden; daaren boven mogen ze niet door de huwe lijksband verbonden zijn. De aanvangwedde bedraagt 100.000 frank vermeerderd met 30 t.h. (index) na drie jaar wordt deze wedde op 110.000 fr. gébracht en zij bereikt 125.000 fr. na zes jaar. Jaarlijkse ver- hogingt»i van 2 t.h. worden eveneens toegekend. De sociale werksters worden koste loos gehuisvest en genieten kosteloze jaren heeft gewoond aarr de Louisa,- geneeskundige en pharmaceutische laan gen. De terrnijnea bedragen drie [aar*

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1