De huidige toestand van het Belgisch Binneovaartverkeer WIL LEVEN ra wm PIERLALA PE MOLENSTRAAT BE VAN AALST EN OMSTREKEN [Nummer 76 BURELEN herschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 21 September 1950 Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7° Jaarg. 1s25 fr. t Nr Het is uiterst moeilijk de huidii toestand van het Belgisch 'binnenvaart- verkeer te vergelijken met deze van !1938. Voor de oorlog werden inder daad haast geen gegevens over ons binnenvaartverkeer verzameld en pub'liceerd. Men kan nochtans met be hulp van het schaarse materiaal waar over men beschikt en met toevlucht tot buitenlandse bronnen een min meer trouwe weergave van de toestand bereiken. HET BINNENLANDS VERKEER. In 1949 werden 15.522 duizend ton koopwaren op Belgisch grondgebied geladen met bestemming naar een los plaats in Belgie. De Heer Van de Wal- le, de zeer betreurde binnenvaart- deskundige, had de omvang van het binnenlands binnenvaartverkeer 13.500 duizend ton voor 1938 geschat Men kan dus redelijk aannemen dat het binnenlands binnenvaartverkeer thans hoger staat dan voor de oorlo; Dit feit komt onder meer tot positieve uitdrukking in het grote aandeel dat de binnenvaart thans inneemt in de aanvoer van ladingen naar Antwerpen voor overzeese export. Er dient opge merkt dat 'het binnenlands binnenvaart verkeer in werkelijkheid iets' omvang rijker is dan uit bovenstaande cijfers blijkt. Het gebeurt inderdaad dat binnenvaartvervoer van een laad- naar een losplaats in Belgie plaats vindt met overschrijding van onze landsgrenzen. Dit is ondermeer het geval voor 'het vervoer tussen het kanaal Gent-Terneu- zen en de Zeescheilde langs het Neder lands gedeelte van laatstgenoemde stroom. HET BUITENLANDS VERKEER Men schat het vooroorlogs binnen vaartverkeer met het buitenland op 25 a 26 millioen ton voor 1938. Dit bui tenlands binnenvaartverkeer bevat ver schillende bestanddelen. Men heeft in de eerste plaats de Belgische in en uit voer over rivieren en kanaden. Daarna komt het transito met overlading d.w. z, de overzeese handel van nabuurlan den of andere Europese staten die in Belgische zeehavens wordt gelost of geladen. Het buitenlands binnenvaart verkeer bevat verder het transito zon der overlading op ons grondgebied. Hiertoe behoren ondermeer het Noord en Noord-Oost Frans verkeer met Ne derland en de Rijnoeverstaten alsmede Nederlands of Frans binnenlands ver keer dat gedurende een gedeelte van de reis over het Befllgische waternet vaart. In tegenstelling met het Belgisch binnenlands binnenvaartverkeer is het verkeer met het buitenland thans nog beduidend minder omvangrijk dan voor de oorlog. Het bereikte inderdaad in 1949 slechts iets meer dan 16 mil lioen ton en bedraagt dus nog steeds maar een 60 °/c van zijn vroegere om vang. Ook voor het buitenlands bin nenvaartverkeer dient een korte tech nische toelichting verstrekt te worden. Volgens de telling van het goederen verkeer die zowel voor de oorlog als thans aan onze grenskantoren geschied de zou het binnelands binnenvaartver keer in 1938 27.72 duizend ton heb ben bedragen. Dit cijfer is echter over dreven daar het transito zonder over lading tweemaal daarin berekend is, éénmaal bij de aankomst op ons grond gebied en andermaal bij het verlaten daarvan. HET RIJNVERKEER Voor de ontleding van het buiten lands binnenvaartverkeer naar landen en gebieden van herkomst en bestem ming alsmede voor het vergelijken van voor en na-oorlog is men door gebrek aan nationale documentatie op buiten landse bronnen aangewezen. Volgens de telling die door het Nederlandse douane te Lobith wordt verricht be droeg het Belgisch Rijnverkeer 11.334 duziend ton in 1938 en bereikte het in 1949 slechts nog iets meer dan Y2 DE PR MS VAN DE INGEVOERDE STEENKOOL1 NIET DUURDER DAN DE INLANDSE In zekere kringen wordt het gerucht verspreid dat de 36.000 ton anthra- cietkolen, die de regering uit het bui tenland znfl invoeren, aan de verbrui kers zullen verkocht worden, tegen prijzen die hoger zijn dan deze van de daarvan of 5.918 duizend ton. Voor hetgeen de omvang van het Rijnver keer betreft kan de Nederlandse sta tistiek van Lobith als een betrouwbare bron worden aanzien. Dit is echter in mindere maat het geval wanneer het er op aan komt de laad- en losplaatsen in Belgie te bepalen. Er bestaat inder daad opvallende afwijkingen tussen de Nederlandse statistieken en de onze wat betreft de omvang van het Ant werps het Brussels Rijnverkeer, enz. HET BINNENVAARTVERKEER MET NEDERLAND. Het binnenvaartverkeer tussen Bel gie en Nederland heeft ondanks Bene lux zijn vooroorlogs peil nog niet be reikt. Met inbegrip van het verkeer tus sen Nederland en Noord-Frankrijk bedroeg in 1938 ons binnenvaartver keer met Nederland 8.476 duizend ton. Eveneens met inbegrip van het Noord- Frans verkeer bereikte verleden jaar ons binnenvaartverkeer met Nederland WAT VOOR DE WEDEROPGEROE- NEN WERKZAAM IN DE PRIVAATBEDRIJVEN Een afvaardiging der openbare diensten onder leiding van dhr. A. Cool, voorzitter van het Algemeen Christen Vakverbond, werd door dhr. Pholien, eerste Minister, bijgestaan door de Ministers Segers en Van Den Daele, respectieffiijke Minister van Verkeerswezen en van Sociale zorg en Arbeid, ontvangen. Deze afvaardiging onderhandelde met vernoemde Ministers onder meer over wat er zou gedaan worden voor de wederopgeroepenen agenten in openbaren dienst. De eerste-Ministers zou in deze de afvaardiging de verzekering gegeven hebben dat alles zal in het werk gesteld worden om de sociale toestand van de ze soort wederopgeroepenen te Iedereen kent de geschiedenis: op 10 Mei 1940 viel een zware bom in de Molenstraat, met als resultaat twee do den, drie vernielde huizen en tientallen beschadigde daken. Toen op 18 Mei duitse gevechtswagens aan de Ste An- nabrug verschenen staken militairen een fabriek in brand; honderden bran dende katoenvlokken deelden langs de daken het vuur mede aan Werf, Werf- kapel en de helft van de Molenstraat. De Brandweer kreeg verbod tot uit rukken. En toen is het begonnen. De geteis terde wijk werd urbanisatie-gebied, plannen werden steeds maar gemaakt, goed onderzocht, afgekeurd, her- Voor- rnaakt, onderzocht, afgekeurd enz. tot begin 1948. Intussen werd het «Komi- teit der Geteisterden» o.a. door vijf BRUGGEN EN WEGEN Op 10-8-49 deed het stadsbestuur van Aalst een aanvraag tot de dienst «Bruggen en Wegen» om een voetbrug (passerelle) over de Dender te leggen, in de nabijheid der Ste Anna-brug. In dit blad werd reeds op de noodzake lijkheid van die voetbrug gewezen. Het stadsbestuur herinnerde aan zijn vraag op 3-5-50, 26-5-50 en 9-8-50. De inwoners der Dekenij van Mo lenstraat en Werf vragen eerbiedig aan de Heren van Bruggen en Wegen. om hun werkzaamheden te bespoedi gen, en tevens om te weten waar de brug gaat komen. Dit om te voorko men dat de zelfde flater zou begaan v-orden als voor de Ste Annabrug die, ondanks de vele voetstappen vóór de oorlog en de stellige beloften van een burgemeester", op een zeer onpracti- Verschiltenjd'e ministers van Wederop bouw ontvangen, intussen liet het vo-1 sche plaats werd gelegd. Die voet- rig stadsbestuur het bedrag van één brug moet Molendries en Molenstraat millioen frank (Staatsbladen van 21 rechtstreeks verbinden. Fébr. en 27 Maart 1946) voor 'bekos- VOLKSGEZONDHEID tigen van opruimingswerken verloren I Sedert lang werd het plan goedge- gaan, intussen kreeg geen enkel geteis-1 keurd om de «Oude Dender» dicht te terde ook maar het minste voorschotleggen. Een geteisterde werd verplicht vrij-,°P zijn zo laag geschatte oorlogsscha-1 op de rand van die oude Dender te waren. j de. bouwen, en voornamelijk zijn werkhuis We kunnen niet anders dan deze DE ADMINISTRATIE. daar te plaatsen. Om zich nu toegang afvaardiging om haar initiatief, hetwelk) In 1940 werd beslist de rooilijnen te tot dat werkhuis, te kunnen verschaf- blijk geeft 'van ernstige» bekommernis-verleggen en in bedoelde wijk alles te fen had die persoon een weinig aarde oim het lot harer leden, te loven en onteigenen. Einde 1944 werd tot op het slib van de Dender gegooid, moeten ook de eerste-Minister om zij- spoedprocedure (lees wel SPOEDpro-zonder de waterloop in 't minst te hin- ne voornemens van harte prijzen. [cedure) besloten. Door de besluitwetderen. Doch er kwam iemand vanwe- Nochtans, rijst nu de vraag op: Wat;van 14-2-46 kreeg het «Comité tot slechts 6.319 duizend ton waarvan schikt men te doen voor de wederop-j Aankoop» formeel opdracht. Thans 5.864 duizend ton tot 'het eigenlijke geroepenen werkzaam in de privaatbe- zijn de gebouwen der olieslagerij van drijven I *^r Gheeraerdts. nog niet onteigend. Gaan deze arbeiders aan hun lot Dat brengt mede dat 't definitief leg- overgelaten worden I gen van riolering, gas, electriciteit, te- Gaan deze het risico te gemoet vandefoon en watreleiding almaar wordt na hun enkele maanden nieuwe dienst-uitgesteld, omdat die leidingen door plicht in het leger hun werk dat on- die eigendom moeten lopen. Diegenen dertussen door anderen is ingenomen j die er na tien jaar in slaagden hun wo niet meer te mogen hervatten en in de-ning weer op te bouwen worden door ateld uit vervoer dat tot de ruilhandelserie der werklozen te worden opgeno- de voorlopige aansluitingen tot grote tussen beide landen behoort. Waar net men [kosten verplicht. Van t leggen der Benelux verkeer behoorde. Het inter nationaal binnenvaartverkeer met Ne derland stond dus in 1949, volgens de Nederlandse statistiek van de inter nationale binnenvaart, op circa 70 vlan zijn vooroorlogse hoogte. In te genstelling met het Rijnverkeer met Nederland bijna uitsluitend samen ge W Wij bestatigen thans reeds heel treu- voetpaden en kassei kan dienstvolgens rige feiten die zich in de privaatnijver- nog geen spraak zijn. De modderpoel heid maar al te dikwijls voordoen. op de Werf blijft dus liggen zoals hij Hoe vaak gebeurt het niet dat naligt. ziekte en ook na werkongeval de gene- I Door de schuld van administratieve zen of herstelde arbeiders te vergeefs diensten ondergaan de reeds zo zwaar trachten in dezelfde nijverheid terug geteisterden nu al! tien jaar onschatba- hun werk te mogen hervatten. Arbei- j re verliezen in hun handel. Ook de an ders, jaren lang in dezeiüde instelling dere inwoners der Molenstraat, die Het binnenvaartverkeer met Noord-werkzaam en die in dienst van die pa- j niets van de brandramp leden, worden getroffen. Dat Rijnverkeer sterk geconcentreerd de zeehavens is het binnenvaartverkeer met Nederland zowel in ons land alls1 in het Noorden in zeer ruime maat over alUe bevrachtingsdistricten verspreid. BINNENVAARTVERKEER MET NOORD- EN NOORD-OOST FRANKRIJK en Noord-Oost Frankrijk is ook zeer door de gevolgen van de oorlog beïn vloed geworden. Volgens de telling die aan de grenskantoren geschiedt bereik te dit vervoer 6.1I88 duizend ton in 1938 en was het verleden jaar tot slechts 2.590 duizend ton gedaald. Het bereikt dus een nog lager coëfficiënt van herneming dan het Rijnverkeer, namelijk slechts iets meer dan 40 Het binnenvaartverkeer dat de grens kantoren aan de Franse Grens over schrijdt heeft een zeer uiteen-lopende samenstelling. Het bevat de Belgische in- en uitvoerhandel met Frankrijk. Frans overzees verkeer dat in de Bel gische havens wordt gelost en geladen, Belgische binnenvaartverkeer met Nei- derland en de Rijn over het Belgische waternet, enz. Daar het Noord- en Noord-Oost Frans Rijnverkeer tot in het begin van dit jaar een belangrijke uitbreiding had genomen in verhouding tot 1938 moet men aannemen dat de overige bestand delen van ons binnenvaartverkeer met Frankrijk, en ondermeer de in- en uit voerhandel en het Franse transito over onze zeehavens, nog gevoeliger achter uitgelopen is dan uit bovenstaande al gemene cijfers blijkt. BESLUIT. Uit dit overzicht in vogelvlucht blijkt dat het buitenlands binnenvaartverkeer in normale omstandigheden veel be langrijker is dan het binnenlandse. Dit buitenlands verkeer richt zich voor meer dan 7/10 van het totale vervoer naar het Oosten. Zo was bv. in 1938 de omvang van het Belgisch binnen vaartverkeer dat langs het kanaal van Zuid-Beveland voer aanzienlijker dan :eheel ons binnenlandsbinnenvaartver- keer te samen. Een dergeljike vaststelling volstaat om aan te tonen van welk overwegend belang het voor onze ganse economie over moderne en doelmatige aan sluitingen ter beschikking met het Ne derlandse waternet en met het Rijn bekken. l. V. Belgische kolen 1 heid. gelijke hoedanig Het prijsverschil zou zelfs 125 fr. de ton bedragen. Van officiële zijde te Brussel wordt dit gerucht ten stelligste tegengespro ken. De nadruk wordt er op gelegd, dat de ingevoerde kolen, die over een maand' zullen geleverd worden, niet duurder mogen verkocht worden dan de Belgische kolen van gelijke hoeda nigheid. liezen zijn bitter te bek! IJ lijke feiten'zijn echt wrf Zeg niet dat zulks nil Maar al te dikwij!|s s patroon kan altijd een s wenden. Commercieel patroon wel een reden met schoon menselijkb |J troon een werkongeval Applopen om hierdoor nog steed; dan op den koop toe hl werk te ver- moet een einde ^en en derge-1 ONGEHOORDE PRAKTIJKEN takroepend. f}e «administratie» heeft niet alleen jebeurt. schuld aan ongelooflijke slenter maar leurt het. De ook aan onverklaarbare slordigheid.Zo •ijnreden aan- werden vijf geteisterden bij ruiling ver- Jezien kan die pHcht een stuk grond te kopen van ebben. Doch Gheeraerdts. Ze betaalden die id heeft het grond, reeds maanden geleden. Ze mo- niets te stellen en het bijwijst nog eens gen er echter geen bezit van nemen hoe arbeiders jgecommerciah-j omcjat hij nog niet onteigend werd. seerd worden. |j 'Maar dhr Gheeraerdts, de eigenaar, Wij vragen dan ook aan het A.C.V. 'krijgt dat geld niet in handen, zelfs het lot der aanstaande ,wederopgeroe-1 njet jntrest. eveneens omdat er nog penen uit de privaatbedrijven eens ern- geen onteigening plaats had, stig ter studie te nemen en te eisen dat van regeringswege ook voor deze arbeiders doeltreffende en afdoende maatregelen zouden worden getroffen ten einde geen twee maten en twee ge wichten te gebruiken, om geen verbit- erde soldaten te kweken en om het lot onzer arbeidersgezinnen die van deze te treffen militaire maatregelen die, ik geef toe, voorzeker noodzakelijk zijn, de diepst getroffenen zullen zijn. Wanneer we deze oproep ten bate der arbeiders uit de privaat bedrijven Hij zelf mag evenmin aan de grond nog raken want... hij is verkocht Intussen wordt er NIET onteigend. WAAROM _;e «de bevoegde diensten» die de aar de een eindje verder op het zelfde slib wierp. Zouden die «bevoegde diensten» niet beter wat goede wil betonen en de voorziene werken der dichtlegging aan vatten? De oude Dender moet immers toch verdwijnen. Hij is daarenboven reeds lang genoeg een gevaar voor de volksgezondheid wegens zijn stinkende inhoud. ONS STADSBESTUUR Het moet erkend dat het huidig stadsbestuur een zeer vooruitstrevende politiek voert op gebied van openbare werken. Doch het probleem der Molen straat moet nu dringend zijn beslag krijgen. Alle invloed moet aangewend voor onmiddellijke onteigening der olieslagerij van dhr Gheeraerdts. De nodige schikkingen moeten NU getrof fen worden om daags na de onteige ning met de opruiming te beginnen. Herateilen inwoners willen desnoods die opruiming eigenhandig bespoedigen Onmiddellijk na de opruiming moeten alile ondergrondse leidingen gelegd worden zonder het verkeer lang te on derbreken. En onmiddellijk daarop moeten nieuwe bestrating, voetpaden en verlichting volgen. Dat alles is no dig en 't is mogelijk Verder moet de Werfkapel zonder verder uitstel herrijzen. De inwoners van Molenstraat en Werf zijn weer eensgezind verenigd in een sterke Dekenij. Na tien jaar tijd verlies eisen ze thans in de gelegenheid gesteld te worden in normale omstan digheden hun zaak uit te baten. De Molenstraat wil leven. Ze zal I Pol De Paepe, Secretaris der Dekenij. 6IIMilllllIlllillilllllllll!lllllll!lllllllll!lilll!Illllllllllllli:iliillllllllllllhlllli!ll!IIIIIIIIIIiilllllllilllllllllllll!lllimil!lllllllllllimilir3 5VIILAC EIST AANDACHT VOOR DE SOCIALE NOOD DER DIENSTPLICHTIGEN In de K.A.J.-centrale te Brussel ver gaderde de Nationale Raad van Milac, doen dan mag men niet denken dat het de soldatendienst van het Jeugdver- gaat TEGEN de agenten in openbare bond der Katholieke Actie. Er werd dienst. Hoegenaamd niet Hoe beter [een bespreking gehouden in verband het statuut der staatsagenten en hoe met de militaire maatregelen die door beter hunne belangen gevrijwaard wor-[de regering voorgesteld werden, den, hoe meer we zul'.ks volmondig toe- De volgende motie werd door de juichen. Het gaat hier VOOR iets en I vertegenwoordigers van BJB, Chiro, wel voor deze arbeiders die over het KA J, BKMJ, KSLA en VVKS goedge- algemeen het minst gewapend zijn te- keurd gen de misbruiken en de gevaren die j 1 Wij oordelen dat één jaar dienst- hun toekomst als arbeiders bedreigen, plicht, ruimschoots volstaat om de Het is ten andere de taak en de plicht militaire opleiding te verzekeren, van het staatsgezag voor bet algemeen j 2. Rekening houdend met de veili; welzijn van alle burgers te zorgen en vooral een beschermende rol te ver vullen tegenover dezen die tegen de wisselvalligheden van het leven het minst beschermd en tegenover de heb zucht van sommige werkgevers het minst gewapend zijn. Ook zij die niet zullen wederopge- xoepen worden hebben thans een plicht van broederlijke solidariteit te vervul len. Deze mogen niet denken dat, om dat zij van deze voorgenomen militai re maatregelen gevrijwaard blijven, het hier gaat over iets wat hun niet aanbe langt. Neen 1 het gaat hier over het lot van duizende arbeiders en honderd tallen arbeidersgezinnen. Hier tegen over heeft eenieder een begrijpende rol te vervullen Wat vooral niet gebeuren mag is dat er weeral zouden zijn die van de noodtoestand van de enen gebruik ma ken tot eigen "profijt. Wanneer niet doeltreffend wordt voorzien zal zulks gebeuren PIERLALA. heid van het land en onze verplichtin gen ten opzichte van onze militaire overeenkomsten kan het thans nodig blijken bijkomende offers te vragen, waaraan wij graag onze volledige me dewerking verlenen, in de mate dat zij overeenstemmen met de inspannin gen van andere landen. Wij zijn noch tans van oordeel dat de duur van de dienstplicht, omwille van het moreel van de soldaten in het leger, tot het hoogst noodzakelijke moet beperkt blijven zo mogelijk tot 1 7 maanden. 3. Wij eisen uitdrukkelijk dat van de dertiende dienstmaand af een ver goeding aan de families zou toegekend worden, die een billijk inkomen verze kert. 4. De niet-dienstplichtigen en huis gezinnen zonder kinderlast dienen ook een rechtmatige inspanning te doen om een evenredige verdeling der lasten te bekomen. 5. Wij dringen ten zeerste aan dat de noodzakelijke maatregelen zouden getroffen worden intake huisvesting, voeding, kleding en bewapening, voor- aleer de verlengde dienstplicht toege- past wordt. 6. Om het moreel van de soldaten te beveiligen, wensen wij dat iedere militiaan minstens om de maand in verlof kan gaan en dat de reis er van kosteloos zou zijn. Wat betreft de or ganisatie van de vrije tijd, door Op- voedingsdienst, Welfare en Dienst voor Uch. Opv. willen de jeugdorga nisaties medezeggenschap en toezicht over de te nemen initiatieven en verwe zenlijkingen. 7. Wij zouden het ten zeerste be treuren moesten de militairen die reeds afzwaaiden, nog tot vier maanden dienstplicht genoopt worden, gezien de familiale, sociale en economische on treddering, die deze maatregel zou te weeg brengen. 8. Wij vragen dat de openbare in stanties en de pers klare en gemotiveer de voorlichtingen aan de bevolking zou verstrekken. DE TARWE OOGST IN 1951 De departementen van Landbouw en van Economische Zaken en Midden stand delen mede Ten einde de tarweteelt in de claar- toe geschikte teeltgronden aan te moe digen, brengt de regering, reeds voor de winterbezaaiïng ter kennis van de belanghebbende landbouwers, dat de valorisatie van de inlandse tarweoogst 195 l zal verzekerd worden. Een gemiddelde basisprijs, gelijk aan deze van de oogst 1950, hetxij 430 fr. zal vastgesteld worden voor alle goede, gezonde en voor de handel geschikte tarwe geleverd aan de maal derijen..

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1