Nieuwe Pauselijke Encycliek "MENU NOSTRA PIERLALA EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week.: [Nummer 78 Donderdag 28 September 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7° Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. GERICHT TOT DE PRIESTERS Maandag is een nieuwe Pauseiiijke encycliek verschenen. De encycliek «Menti nostrae door de Heilige Vader gericht tot de priesters van de katholieke wereld om hen, ter gelegenheid van het Heilig Jaar, aan te sporen tot een steeds gro tere inspanning tot heiligheid, als eis van hun staat en als voorwaarde voor een vruchtdragend apostolaat. Zo het Heilig Jaar, aldus verklaart de Paus o.m. in de encycliek, een al gemeen herstel van de zeden volgens de richtlijnen van het Evangelie ten doel heeft, .moet de eerste vrucht hier van zijn dat degenen, die het christe lijke volk leiden, zich meer toeleggen op 'hun eigen heiliging, zodoende zal de vernieuwing der volkeren in de geest van Christus verzekerd zijn Na enkele 'beschouwingen over het doel en de waardigheid van het door Christus ingestelde priesterschap schetst Pius Xll de deugden, die in de priester, in navolging van Christus zelf moeten uitschitteren nederigheid, hoorzaamheid, volmaakte kuisheid versterving, onthechting van de stof felijke goederen en zin van heiligheid, die in de geest van gebed moet worden aangekweekt. HEILIGING VAN HET INNERLIJK LEVEN De navolging van Christus, zo ver klaart de Heilige Vader, is niet moge lijk zonder de steun van de genade, die door de priester vóór alles wordt geput in het vrome opdragen van het Heilig Misoffer en die gevoed wordt door de andere godvruchtige oefenin gen, wefike de Kerk aan haar bediena ren oplegt of aanraadt: reciteren van het goddelijk officie, overweging en liturgisch leven, bijzondere godsvrucht tot de Heilige Maagd, geestelijke lei ding,- veelvuldige biecht en geestelijke oefeningen. APOSTOLAAT Wanneer dc persoonlijke heiligheid van zijn innerlijk leven aldus verze kerd is, is de priester voorbereid zij nalaten alle vormen van apostolaat te bevorderen, die in veilband met de hui dige noodwendigheden van het chris ten volk vereist worden. Hij zal zich bovendien hoeden voor de gevaren van de ((ketterij van de aktie» d.w.z. van een zuiver menselijke aktiviteit, die niet gebaseerd is op de hul'.p van de genade en die niet geleid wordt naar een bovennatuurlijk doel. Hij zal voor de gelovigen een levende afbeelding van Christus zijn, vooral door zijn ijver vol van welwillende naastenliefde, en in de geest van onbaatzuchtigheid, waarmede hij zijn ambt uitoefent. DE PRIESTERROEPINGEN De Heilige Vader gaat vervolgens over tot de praktische richtlijnen en bespreekt voor alles het delikate pro bleem van de rekrutering en de pries terroepingen. Hij geeft in het bijzonder aan de hoofden van de seminaries uit voerige onderrichtingen, die al blijven zij trouw aan de traditionele wijsheid van de Kerk, toch van een gezonde i moderne geest getuigende suggesties en raadgevingen niet uitsluiten. DE SOCIALE KWESTIE ALS MENS TEGENOVER MENS (II) MIJN GOEIE WERKLOZE BEDIENDE. Dat Se mijn eerste artikel over «mens tegenover mens» diep aange voeld hebt kan ik best begrijpen. Als afgestudeerde student die aan den dop rootje schuift moet het u pijnlijk vallen uw opgedane kennissen niet te kunnen gebruiken om te zorgen voor vrouw en kinderen. Inderdaad, zoals u schrijft het «broeder zijn» wordt zo vaak vergeten, omdat er velen niet meer echt christe lijk voelen. Het «'broeder zijn» wordt zo vaak niet toegepast, omdat eigenbelang in menig leven de hoofdrol speelt. Ge hebt ook honderd procent gelijk door te beweren dat de plaats van de ;e'huwde vrouw in algemenen regel aan den haard is en niet in de fabriek of op het bureel. In afwachting dat de wetgever de zaak der gehuwde arbeidsters regelt ten voordele der gezinnen en der werk loze mannen kan het privaat initiatief veel. Met wat echt goeden wil kunnen veel werkgevers het zo gezonde prin- Nadat Pius XII de voordelen van'ciep de gehuwde vrouw aan den het leven in gemeenschap en de uit de [baard toepassen, eenzaamheid voortvloeiende naar voren heeft gebracht, geestelijkheid raadgevingen heeft strekt inzake de problemen van het huidige ogenblik, legt Hij de nad: gevaren De grote opwerping hier tegen is aan de steeds dat zo deze maatregel niet alge- -1 meen verplichtend is dat dan deze die geen gehuwde vrouwen te werk stellen in ongelijke concurentie komen te staan op het belang, alsmede op sommige tegenover dezen die wel gehuwde vrou- aspecten van de sociale kwestie. Tegen- wen over het kommunisme, dat er naar streeft degenen, aan wie het materieel welzijn belooft, het geloof te onder- j drukken, mag de priester zich niet ver- hrikt en aarzelend tonen. Hij ma;_ evenmin onverschillig blijven voor de misbruiken van het kapitalisme en hun noodlottige gevolgen. Dit argument kan juist zijn wanneer men zegt «ongelijke concurentie». Maar is toch in veel gevallen niet juist wan neer men beweren zou in ONMOGE LIJKE concurentie» te staan. Het loon van een gehuwde vrouw zal toch zó veel kleiner niet zijn als dat - - van een mannelijk 'bedio'nde dat men De Heilige vader besluit zijn ver-1 hierdoor nog onmogelijk kan concure- ....- door de geestelijkheid van de rcn met deze die vrou- J? gewijd ambt te vervullen. Hij zal niet vervolging lijden. ;ehéle wereld onder de bijzondere be scherming van de 'Allerheiligste Maagd te plaatsen en alle priesters te zegenen, in het bijzonder degenen, die om Christus? en de Kerk beproevin; HET BUITENGEWOON CONGRES VAN DE C. V. P. Na twee dagen openhartige bespre kingen weid het buitengewone congres van de C. V. P. Zondag te Brussel be sloten. De besluiten van de onder zoekscommissie inzake de Konings kwestie zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Comité. Er werd ook verklaard dat de C. V. P. zal vasthouden aan de formule van de homogene regering. Volksvertegenwoordiger Theo Lefè- vre werd verkozen tot nationaal voor zitter van de partijdhr. Jef de Schuyf- feleer tot voorzitter van de Vlaamse vleugel en de h. Herbiet van de Waal se vleugel der C.V.P. Buiten deze drie personaliteiten ma ken déél uit van het nieuwe Nationaal Comité Vlaamse vleugel de h.h. Van de Putte, Mertens, Mev. Broeckaert, de h.h. J. de Spot, Van Orshoven en Rommens; Waalse vleugel de h.h. Olivier Grégoire, Roberti, burggraaf du Pare, Ledour, Desthexe en mevr. Mare Goor. TEKST DER RESOLUTIES Hieronder laten we de tekst volgen van de resoluties die door het congres werden aangenomen. HET CONGRES brengt hulde aan de grootmoe digheid van de Koning die het offer van zijn persoon gebracht heeft om het land ernstige beproevingen te bespa- schandvlekt de revolutionnaire methodes der B. S. P. en de schuldige medeplichtigheid der liberalen; betreurt dat de C.V.P.-regering de regering van de uitgestelde abdica tie is geworden; schaart zich, op 's Konings wens, vastbeaden rond de Koninklijke Prins en zegt Hem haar onvoorwaardelijke} steun toe stelt vast, dat de meerderheid van het volk zich bij de verkiezingen beslist tegen coalitieregeringen heeft uitgesproken, verwacht dienvolgens van de homogene C.V.P.-regering de geleidelijke en volledige toepassing van het Kerstprogramma, op politiek, so ciaal en economisch gebied; HET CONGRES keurt de besluiten der verslag^ vers goed, maakt ze over aan bet Na tionaal Comité samen met de amende menten voorgebracht door de leden; verzoekt het Nationaal Comité e over te waken dat de volgende punten bij hoogdringendheid en bij voorrans worden verwezenlijkt l al de maatregelen te treffen te beveiling van onze vrijheden en vai de Christelijke Beschaving; NAAR BINNEN, door het onttakeld staatsg zag te herstellen en te versterken NAAR BUITEN, door te drijven voor de geestelijke, economische en militai re weerbaarheid van het land, in de schoot van de West-Europese en At lantische gemeenschappen. 2) de structurele hervormingen te verwezenlijken of te voltooien, alsmede de andere dringende sociale hervormin gen onder meer deze aangaande het ;ezin; de stevigheid van de munt te bewaren; het evenwicht tussen lonen en prijzen te verzekeren en een recht vaardige verdeling der lasten na te streven 3) aan alle Belgische ouders, en dienvolgens ook aan de Christelijke, het werkelijk genot van de grondwet telijke vrijheid van onderwijs te ver zekeren, vooreerst inzake technisch en middelbaar onderwijs 4) met oog op de nationale verzoe ning de repressie- en epuratieproble- men spoedig opllossen; 5de studie bespoedigen van de vraagstukken die verband houden met de Vlaams-Waalse verhoudingen. WOLPRIJS LAGER SN AUSTRALIË MEESTE ORDERS UIT EUROPA Bij de heropening van de wolveilin gen in Sydney lagen gisteren de wol- prijzen 3 procent lager. De meeste kooporders kwamen uit Europa, maar ook Amerikaanse en Australische fabrieken waren aan de markt. !n de openingsuren was de hoogste prijs 182 pence per pound (241 fr. het kg.) Verwacht wordt, dat speciaal voor de duurdere kwaliteiten, de prijs iets zal teruglopen. te werk stelt. Ik neem aan dat men zeggen zou hierdoor VERMINDERT ONZE JAARLIJKSE WINST met X frank. Daarbij het is dan toch nog allemaal geen verlies gezien de uitgaven van het zicht toe, ingaande op een verzoek van bedrijf vermeerderen en dus de belas-ide administrateur van de civiele lijst. DE NIEUWE G. V. P.-VOORZITTER Dhr. 1 heo LEFEVRE, die Zondag tot Nationaal Voorzitter van de C. V. P. werd gekozen, is 36 jaar oud. Hij werd op 17 Januari 1914 te Gent ge boren. Dhr Lefèvre is de zoon van advo caat Etienne Lefèvre, één der grond leggers van het «werk der Fransmans» en pionier van de Christelijke Werklie denbeweging te Gent. Hij studeerde aan het Sint-J ozefscollege te Aalst aan het SintLievenscolilege te Gent en behaalde het diploma van Doctor ir de Rechten, waarna hij zich als advo caat te Gent vestigde. Drie jaar lang if hij voorzitter geweest van de Katho lieke Vlaamse studenten. Dhr Lefèvre heeft de Achtiendaagsc Veldtocht meegemaakt en stond on der de oor'log actief in de weerstand, m. maakte hij deel uit van de sluik- pers en van de N. K. B. In 1945 wordt hij arrondissementeel en provinciaal C.V.P.-secretaris en in 1946 wordt hij tot volksvertegenwoor diger gekozei Dhr Lefèvre, die lid is van de Ka tholieke Vlaamse Landsbond en plaats vervangend lid in de Raad van Euro- sa, is een vooraanstaand parlements- id, vooral bekend om zijn vinnige on derbrekingen. De nieuwe voorzitter van de Vlaam se vleugel, dhr. 'A. De Schuyffeleer, is reed lang lid van het Nationaal Comi té. Hij is leider van de K.A.J. geweest en lid van 's Konings Huis. Dhr Herbiet, de nieuwe voorzitter van de Waalse vleugel, was verslagge ver van de Waalse sectie van het Con- rres van de Onderzoekscommissie. Tot nog toe had zijn activiteit in de partij zich bepaald tot het arrondissemen teel plan. DE CIVIELE LIJST BEDRAAGT 44 MILLIOEN REGERING ZAL WETSONTWERP ÏNDIENEN De regering heeft wetsontwerp klaar betreffende de nieuwe regeling van de civiele lijst. Dit wetsontwerp za'l naar men verwacht, bij het begin van de zittijd "er goedkeuring aan Ka mer en Senaat worden voorgelegd.Het parlement herneemt op Dinsdag 10 October zijn werkzaamheden. Zoals de Eerste-minister Pholien een week geleden, in een vraaggesprek ver klaarde, zal in het wetsontwerp een dotatie worden opgenomen voor de koninklijke Prins de Koninklijke fami ne, d'e Koningin "Elisabeth en Pr: rel. In de sociailstische bladen werden in de voorbije dagen, met betrekkin? tot de civiele lijst, valse berichten ver spreid. Men schreef er de regering het tingen verminderen. En... zoeken dejde dodatie tot een globaal bédra!_ werkgevers naar geen middelen om 160 miMioen te willen opvoeren. In fei- hun uitgaven wat op te drijven Ik.te was zulks een verkeerde voorstelling hoor dit toch soms vertellen. Misschien van de feiten. Wel is waar had de ad- zijn het leugens. Maar.... moesten het ministrateur van de civiele lijst in een geen leugens zijn kan men dan die uit- nota aan de minister van financiën ter- gaven niet doen ten voordele van een j loops gewezen op het feit dat, ingevol- mannelijke bediende |ge de devaluatie en de verhoging van Ten slotte, gezien we niet vragen bet indexijfer, de sommen, die in 1934 dat door het aanwerven van mannelij ke bedienden het bedrijf zou ten on dergaan maar alleen een kleine ver mindering der winsten als gevolg zien, dan is het toch ook wel toegelaten er een diepere en hoger staande beschou wing aan toe te voegen Deze beschouwing geldt vooral voor onze christelijke werkgevers en voor onze C.V.P. werkgevers. Neen, Heren erkgevers, uw bedrijf is geen liefda digheids instelling, maar het moet toch altijd een menselijke instelling leid door christene mensen. Wilt ge dit eens ernstig overwegen !- Alvorens te eindigen wil ik toch nog aan de gehuwde werkloze bediende en aan zijn werkloze collegas en aan al de bedienden die niet werkloos zijn een vraag stellen en deze is de volgende Bedienden zijt ge wel allen in voldoen de getalle verenigd en onder elkaar so lidair genoeg opdat men bij het ver dedigen uwer rechtmatige belangen door allen gerugsteund worde Koninklijke famihe (bestemd voor Ziet in deze naar het voorbeeld die de|LeopoId m tijdens eerden toegekend, met het coëfficiënt 5 dienden vermenigvuldigd. Op grond van die nota meenden de socialistische bladen hoog van de toren te moeten blazen tegen de regering Pholien. ONDERHOUD PHOLIEN—SPAAK ■Dhr Pholien heeft dan, ten einde al le verdere vertraging te voorkomen de socialisten op de hoogte gebracht van de ware plannen van de regering, met betrekking t°t de civiele lijst.Naar men meent, is het bezoek, dat de heer Spaak vorige week bij de Eerste-minis- ter aflegde, daaraan niet vreemd. Voor het jaar 1950 was de begro- g van de dotatie een bedrag van 34 millioen voorzien. Dit bedrag werd over volgende posten verdeeld 1) Civiele lijst 12.000.000. 2) Tussenkomst in de personeelsuit- ;aven en de uitgaven voor de materië le behoeften van de civiele lijst 12 millioen. 3) Aanvullende dodatie voor de handarbeiders aan de bediendewereld De laatste tijden is er in zake bedienden organisatie veel vooruit gang maar het kan nog veel verbete ren. Ook voor de bedienden geldt het Evangélie woord «ge zijt allen broe ders In ieder geval, mijn goeië werkloze bediende, ik begrijp uw schrijven, ik begrijp uw tikje verbittering oorzake sommige parktijken van veel werkge vers, ik dank u om uw brief en ik hoop dat dank de eensgezindheid der be dienden, de geest- en handarbeiders zijn ballingschap) 6.000.000. 4) Dotatie aan H. M. Koningin Eli sabeth A) jaarlijkse en levenslange dota tie (wet 20 Maart 1934). B) tussenkomst van de staat in de uitgaven voor de materiële behoeften van het huis van H. M. Koningin Eli sabeth 2.000.000. Totaal 34.000.000 fr. Bij dit verslag moeten nog 6 mil lioen worden gevoegd die op andere begrotingen zijn ingeschreven en be stemd zijn voor de onkosten van ver- DE BELASTS NGSHER VOR MING VAN MINS STER VAN H0ÜT7E De grote lijnen van hst ontwerp Nadere bijzonderheden zijn bekend geworden over een wetsontwerp, dat door de h. Van Houtte zopas aan zijn collega's is voorgelegd en dat ten doel heeft, met ingang van het dienstjaar 951, de wetten te wijzigen betreffen de de inkomstenbelastingen en de na tionale crishbelasting. Het ontwerp beoogt de samensmel ting van de nationale crisisbeiastinj met de bedrijfsbelasting, de afschaf fing van de buitengewone opcentimes ten bate van de Staat, toepasselijk tot aan het dienstjaar 1950 op de bedrijfs belasting en op de mobiliënbe'asting, van de inkomsten uit de kapitalen ge ïnvesteerd in de andere maatschap pijen dan die op aandelen, de afschaf fing, wat betreft de vermindering voor ezinslasten in zake de bedrijfsbelas- ing en de aanvullende personele be lasting, van ieder verschil enerzijds tus- de kinderen en de andere perso nen ten laste, en anderzijds tussen de belastingsplichtigen, die of minder dan 3 kinderen hebben of drie kinderen of meer in leven hebben. DE BELASTINGSVERMINDERING De minister voorziet, wat de belas tingsvermindering betreft, de afschaf fing van de aanvullende grondbelasting en de aanvullende nationale crisisbe lasting, waardoor ten aanzien van de woningen die verhuurd worden en beroepsdoeleinden worden ge bruikt, het overschot van het effectieve netto-inkomen op het kadastrale inko- wordt getroffen. Het past de her- waarderingscoëfficieriten van de geïn vesteerde kapitalen aan, rekening hou dend met de muntdevaluatie van Sep tember 1949. Hij verhoogt de minima die van de bedrijfsbelasting zijn vrij gesteld, tot ongeveer driemaal de voor de oorlogvrijgestelde minima. Hij ver hoogt tot minimum, vrijgesteld van de aanvui'lende personele belasting voor de eerste drie personen ten laste van de belastingsplichtigen, die geen drie kinderen in leven hebben, en voor de personen van de vierde persoon ten laste van alle belastingsplichtigen. Hij stelt tijdelijk en voorwaardelijk vrij de meerwaarden op deelneming en de portefeuillewaarden, die sedert meer dan vijf jaren op het ogenblik van de verkoop, deel uitmaken van het patri monium der bedrijven. Het ontwerp beoogt voorts de af trekking als bedrijfslasten van de bij dragen, gestort krachtens de wet °P de klnderbiilsagen door de r>if1 Jo.ort-ek- - kenden, en tevens van belastingsbijdra- gen voor gezinslasten. Onder de maat regelen, voorgesteld ter verhoging van de opbrengst van bepaalde belastingen, dient men de verhoging van de be drijfsbelasting op de hoge inkomsten de physieke personen te noemen. Men zou met name de inkomstentran- chel van 150.000 tot 250.000 fr. van 24 (9% bedrijfsbelasting en 15 t.h. nationale crisisbelasting) tot 27,5 ver hogen. die van 250.000 tot 500.000 tot 30 die van 500.000 frank tot I millioen tot 32.5 en die boven het millioen tot 35%. DE BELASTINGSVERHOGING Een bijzonder tarief voor bedrijfs belasting, toepasselijk op de niet-uit- ;ekeerde winsten van maatschappijen en verenigingen zou voorts worden in- esteld; het zou een verzwaring van de fiscale ilast ten opzichte van het voor het dienstjaar 1950 van kracht zijnde :gime betekenen. Het regime van de bedrijfsbelasting toepasselijk op de adlmniatrat;eurs, commissarissen, liqui,- dateurs, bezoldigde personen, enz. van maatschappijen op aandelen zou ge wijzigd worden, zij zullen worden be handeld als actieve vennoten van maat schappijen van personen, zo zij een aanmerkelijk deöl van het bedrijfska pitaal bezitten of zo zij een in de maat schappij geen werkelijke en vaste func tie uitoefenen. Het maximum van 15 t.h. van de nationale crisisbelasting op de inkoms ten, uitgekeerd op de aandelen of deel bewijzen in de maatschappijen op aan delen zou op 20 worden gebracht. Men zou voorts het bedrag van de mobiliëribelasting, toepasselijk op de inkomsten uit in maatschappijen en verenigingen, andere dan op aandeden, :eïnvesteerde kapitalen vaststellen op 25 zonder opcentimes, in plaats van 21 t.h. opcentinces inbegrepen. Wat het minimum betreft van de inkomsten, die van de bedrijfsbelas- orden vrijgesteld, dit zou van 9,600 op 15.000 frank worden ge bracht in de gemeenten van mindeï dan 5.000 inwoners, van 1 1,200 tot 7.000 frank in die van 5.000 tot 30.000 inwoners en van 14.400 op 22.000 frank in de gemeenten van 30 duizend en meer inwoners. een samengebundelde macht zouden warming'en onderhoud van de Konink- vormen om eikaars belangen te verde-jhjke Paileizen. di§£n- Voor het jaar 1951 heeft de rege- lk wens dan ook dat we in geregeld ring de zaken vereenvoudigd. Er staan contact zouden blijven opdat we uw slechts nog vijf posten op de begroting wensen, gesteund op feiten en juiste van de civiele lijst nden zouden kunnen ter harte ne- 1) Civiele lijst (voor de Koninklijke men en helpen Vérwezenlijken. j Prins) 12 millioen. PIERLALA,., j 2\ Tussenkomst m cis personeefeuiL aven en uitgaven voor materiëK be hoeften achttien millioen. 3) Dotatie voor; de koninklijke fa milie zes millioeïi. 4). Dotatie voor Korur.gin Elisabeth: vier millioen. 5) Dotatie VOO, Prins Karei vier irolliosn. Totaal .44,0.0.0,00(1 fr.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1