I ZESTIG MILLIOEN MINDER OP DE BEGROTING VAN LANDBOUW INGEVOLGE MILITAIRE UITGAVEN De «Alliance Agricole Belgen heeft te Namen haar algemene vergadering gehouden. De minister van Landbouw Héger zei tijdens een rede dat de militaire inspanningen van Belgie een bezuini ging van 60 millioen op de begroting van het ministerie van Landbouw ten gevolge zouden hebben. De minister bevestigde dat de invoer yan mager vee slechts zal plaats heb ben na 1 November, om de afzet van binnenlands vee mogelijk te maken. Tenslotte zei de h. Héger dat het zui- velvraagstuk en dat van de rentabili- tiet van de tabaksteelt zijn bijzondere aandacht hebben. ke, economische en sociale betrekkin gen door te voeren, binnen het kader van de O.V.V. Het tegendeel is waar. Deze verplichting wordt meer dan ooit omperatief. MEDEDELING VAN HET Ml NISTERI IE VAN WEDEROPBOUW SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Geroosterd brood met ,ii - ii Ansjovis. Tomatensoep Gebra- In verband met de beslissing welke den Haag __..A elmoes Gekookte jisteren door de kabinetsraad werd ge- Aardappelen Caramelpudding. nomen aangaande het bijkomend ou- ivJAavND|AG Hazenpeper. Ro- derdoimspensioen aan de gebrekkigen, de Kool Gekookte Aardappelen wordt op het ministerie van arbeid na- Zoet£ Macaroaisc!lotel. der gezegd, dat die bijslag zal worden DINSDAG Gekookte Schelvis toegestaan aan de rechthebbenden, die Botersaus Gekookte Aardappelen vroeger een gebrekkigheidsvergoeding iCitroenrijst ontvingen welke hoger was dan het WOENSDAG Biefstuk Toma- MINISTLR VAN ZEELAND IN DE O. V. V. PLEIDOOI VOOR INTERNATIONA LE SAMENWERKING De h. Paul van Zeeland. Belgisch minister van Buitenlandse Zaken hield in de algemene vergadering van de O. V- V. een toespraak waarin hij ver klaarde dat Belgie steeds geloofd heeft in een evenwichtige en multilaterale ontwapening. «Doch», zo voegde hij er aan toe «een ontwapeningspolitiek is alleen voorstelbaar wanneer zij werkelijk multilateraal is, op eerlijke wijze rea listisch loyaal van het begin af en be geleid door waarborgen die allen goed keurden. Een. dergelijke atmosfeer kan allleen worden goedgekeurd indien niets verborgen wordt voor het weder zijdse medevoelen van de naties, die bewust geloven in eikaars goede trouw en goede wil. Dhr van Zeeland verklaarde hierop 'dat «het voor de hand ligt dat een der gelijke atmosfeer volledig onvoorstel baar is ten overstaan van de methode der volstrekte geheimhouding die ge huldigd1 wordt achter een ijzeren gor dijn. Verklarend dat de democratische landen in de rede geloven en dat zij op vlugge wijze ontwapenden, verwaar lozend waarschijnlijk noodzakelijke maatregelen te treffen, ging van Zee- tand verder Sommigen van ons hebben, door •het lopen van dit risico, gepoogd een onweerlegbaar bewijs te levéren voor de zuiverheid van onze bedoelingen. Helboe groot was onze ontgoochc- 'Jing, want terwijl wfj tilt déSèh "braclit Sovjet-Rusland zijn militaire uitrustini op een peil dat nooit door enig land in vredestijd werd bereikt. Van Zeeland haalde dan lange pas sussen aan uit de rede van Visjinsky, verklarend dat hij bereid is het groot ste deel der daarin vervatte principes te onderschrijven. Van Zeeland betoogde verder dat voor het ogenblik de weg naar de vre de moet afgelegd worden langs het evenwicht der bewapeningen. Daarom zullen wij met al onze energie die wij kunnen samenbrengen, deze verdedi- gingspolitiek beoefenen verdedi: op zich zelf ln verdediging van de vrede. Doch een dergelijke politiek stelt ons op geen enlkele wijze vrij ten overstaan van de verplichting der or ganisatie van de internationale, politie- 'uderdomspensioen waarop zij recht j hebben. Indien de werkonbekwaamheid werd erkend in de loop van de drie jaren die het pensioen voorafgaan, wordt de bijslag slechts verleend op voorwaar de, dat de onbekwaamheid ten minste .65 cc bedraagt. i^arel Blauwer Schets uit het Smokkelaareleven. door J. LEROY. ;(NADRUK VERBODEN);. 10de Vervolg. iAsa vrienden, zei Karei, wij moe ten 't kort maken, 't wordt donker en de tijd staat niet stil, wij moeten al gauw voort. Bazin hoeveel pinten zijn er Vier voor mijnheer, zei de ba zin slonk en ze wees op Tisten, en twintig voor u... En wij vroegen de kommiezen. Gij hebt er maar twee, uw inkom- pinten, zei de bazin. x Neen, neen, zei Karei, ik betaal blies, en is 't morgen te mijnent van tafeltje voor de deur, wel, ter eere Godls De kommiezen trokken welgezind hun duim uit hun ondervestzak, en Ka rei en Tisten betaalden. En nu gaan we riep Karei op springend, zoo bazin, den goeden avond Bedank u tot een naasten keer! bis 't u za! believen, zei de bazin, en ze waren buiten. Wel, wel wat stoute kerel is dat en wat sluwe vos!... Wat onnoo- zele duü?en van kommiezen toch!... Ja maar, wie weet, misschien zijn ze slim mer dan hun muts staat.. Ja, ja, wie weet... maar verduiveld toch. Karei1 en Tisten zijn geen katten om zonder handschoenen te pakken., en alzoo klapte de bazin, als ze buiten waren, bij haar eigen, al pot en mQor verschui- HET BIJKOMEND OUDERDOMSPENSIOEN AAN DE GEBREKKIGEN De minister van Wederopbouw wijst op het volgende in het belang van de geteisterden de provinciale directies zijn de aangewezen lichamen om de geteister den in te lichten over de stand van hun zaken. bij elke provinciale directie is een inlichtingsdienst ingericht. door het kabinet te Brussell kun nen geen andere inlichtingen worden gegeven, dan die verstrekt door de provinciale directies. tensla Gebakken Fruit. DONDERDAG Gehakt Andij vie Gekookte Aardappelen Scho teltje van vanillevla met Appelen. VRIJDAG Gebakken Bot Sla Frites Griermeeipap. ZATERDAG Bouilli Wortelt jes Aardappelpuree Yoghourt. VOOR DE LEKKERBEKKEN. GEBRADEN HAAS. Benodigd 1 haas I 5 gr. zout 125 gr. lardeer- spek 250 gr. boter (zure room of karnemeilk) rode wijn hazen- bloed. BEREIDING De gestroopte en uit genomen haas zorgvuldig van de ach tergebleven vliezen ontdoen de lo pers op het gewricht doorknikken, zo dat zij onder het dier kunnen gelegd worden; vervolgens de haas overeind zetten en met zout inwrijven. De rug in vier rijen larderen, en de haas in de wildpan in de hete boter, onder her haaldelijk bedruipen, bruin en gaar braden uur). Heeft men geen wildpan, dan kan ook een braadslede gebruikt worden, die eventueel wordt bedekt met een ingevet stuk papier of de minister is gehouden aan de j- - - voorrangen voor het behandelen van met een tweede braadslede. Hierdoor de dossiers, zoals deze door de wetJ! voorkomt men het uitdrogen van het worden bepaald. vlees. het is bijgevolg, nutteloos aan J Haas is gaar, als het vlees gemak- de minister te schrijven om van hem te kélijk van wervelkolom loslaat. Tegen bekomen wat niet bij de provinciale1' directies kan worden bereikt. de wet op de oorlogsschade on dergaat thans een grondige herziening die voor gevolg moet hebben de af handeling van alle zaken te bespoedi- digen. Dit is een reden te meer om de mi nister niet tot een onvruchtbare en tijd rovende briefwisseling te verplichten. de minister is nochtans bereid al le" steekhoudende klachten of bezwa ren in dapk le ontvangen. De minister vr terden, door hun taak zouden hdlpen vergemakkelijken. het eind van de braad tijd lepelsgewijs de zure room of wat dikke karnemelk of water over de haas gieten, deze no; tien minuten laten braden en uit het vocht nemen. De jus afmaken met een wéinig water, desverkiezend met een scheutje rode wijn en 1 of 2 lepels klopt hazenbloed. Oude hazen, die moeilijk gaar te maken zijn, moeten 1 of 2 dagen.; in karnemelk of in mari neer vochtfgelegen hebben. HAZEP^ER. Benodigd Resten WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE Bij de 147e trekking van de Weder- opbouwlening, eerste snede, is een lot van 1.000.000 fr. te beurt gevallen aan obligatie nr 0130 van de reeks 2823. DERDE SNEDE De 22ste trekking van de Weder- opbouwlening (3de snede) heeft een lot van 1 millioen frank toegewezen aan nr. 302 van de reeks 7249 en een lot van 500.000 fr. aan nr 157 van de reeks 8283. De overige obligaties van deze reeks zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. haas-C: 2 ',5w-2 dl - wijn 2 dl. dat de geteis- water i dl. bruin van jus Xï dl beheersing hem de azijn 70 gr. 'boter 70 gr. bloem 12 a 15 gr.- suiker. BEREIDING De uien hakken met de bloem in het vet of de boter bruin fruiten vervolgens het water, de wijn, het bruin van jus en de azij: er bij voegen, de saus 5 minuten laten stoven en óp smaak afmaken met kruidnagelpoeder, zout, peper en sui ker en daarna zeven. De resten van haas, in stukken gesneden ongeveer uur in de saus laten meestoven. SCHOTELTJE MET VANILLEVLA MET APPELEN. Benodigd Vz 1. vanillevla 4 appelen kaneel suiker boter. BEREIDING De geboorde en ge schilde appelen wassen en in een vuur vast schoteltje leggen. De boorgaten opvullen met een mengsel van suiker vend op de kachel. Eindelijk gingen de baas en zijn werkvolk aan 't eten en daarna wer den er nog eenige pijpkes door den staart getrokken totdat het eindelijk tijd was om te bidden en slapen te gaan. 't Was maar toen de bazin te bed was, dat ze heeil die geschiedenis aan haar man durfde vertellen, en dan nog op een eeuwig zwijgen, trouwens Ka- rel was een goede klant. Zij klapten en praatten daar nog wel een uur over, totdat ze, over van vaak, eindelijk uitscheidden al zeg gend «'k ben benieuwd hoe dat zal uitvallen. Karél zal toch den een of anderen keer 't kooltje moeten blazen, hij wordt al te stout. s Anderen daags, in den namiddag, waren Karei en- Tisten daar al terug, ;eestig en welgezind, men kan niet meer Wat zegt ge nu, bazin, zijn dat dutsen of zijn 't geen; zijn ze nog schooner bij hun neus geleid geweest Kerlamenten, ze zoeken mij overal op, en die slimooren, ze vergezellen mij en jeven mij een briefje, opdat 't nog be ter zou gaan. Maar kerlamenten, 't is onder ons, 't mag absoluut niet uitko men; dat briefje zal nog al te pas ko men; vul ons al gauw zeer elk een pint. Hebt ge uw briefje noodig ge had vroeg de baas. Een keer, een beetje over War rem, wij kwamen daar twee komimie- zen tegen, die met achterdocht lagen. Wij moesten mee, zeiden zij, wij wa ren blauwers. uitzoekers; hadden zij' ons onderzocht zij hadden bij elkeen van ons honderd el fijne kant gevon den; maar zij onderzochten ons niet, kaneel en op iederè appél (dus bo ven op de suiker en kaneel een klont- boter leggen. De vanillevla over de appelen gieten en het schoteltje in een vrij warme oven plaatsen uur). De appelen mogen niet tot moes ko ken. Dit schoteltje kan men ook bo venop» 'kilaar maken. In een vuurvast ;ietijzeren schoteltje de appelen leg en en vullen, er warme vanillevla op jieten en het op een zeer matig vuur verhitten, totdat de appelen iets zacht zijn geworden. KEUKEN-GEHEIMEN. Spek dat we al een poosje in huis hébben, krijgt op de duur een muffe smaak. En daar dit geenszins lekker is, behandelen we dit spek op de volgende manier Was het flink af met warm water, waarbij een soeple pel maagzout is gevolgd. Laat het daar na goed uitlekken, en droog het ver volgens af met een propere linnen doek De muffe smaak zal dan verdwenen ,n, maar het spreekt vanzelf, dat we nu dit spek niet lang meer laten liggen rniaar het zo vlug mogelijk opgebrui ken. O'm de vellen van pruimen, die voor confituur of compote moeten die nen gemakkelijk te kunnen verwijde ren, lleggen we de vruchten in een ver giet en plaatsen dit enkele minuten in kokend water. Witte en rode kool kunnen ook rauw als salade gegeten worden. Voor dit doel worden ze heel fijn gesnip perd, met peper en zout bestrooid en met azijn overgoten. Maak ze gereed enkele uren voor ze opgediend moe ten worden, zodat de marinale goed door kan trekken. Ook rauw geschrapte en daarna ge raspte wortelen smaken heel goed, en zijn daarenboven rijk aan vitaminen. Deze worden dadelijk na het raspen met mayonaise opgediend. Voor het bereiden van sommige gerechten hebben we wel eens ajuin- sap nodig. De gelukkige bezitsters van vruchtenpers kunnen zich hiermee natuurlijk goed uit de slag trekken.An deren moeten zich als volgt behelpen Verwijder wortel en pel en druk de ajuin op een ruwe rasp terwijl steeds een draaiende beweging gemaakt wordt. Vanzelfsprekend moet deze 'be werking geschieden boven een kom waarin het sap opgevangen wordt. TRACTEER UW KINDEREN EENS OP.-. VERSUIKERDE APPELEN. Versuikerde appélen vormen een lekkernij en de kinderen zullen hier mee ongetwijfeld zeer in hun schik zijn vooral wanneer de appelen op een stokje geprikt worden. Dit geeft voor de kleinen altijd iets aantrekkelijks. Men kookt een halve kilo suiker met een klein theelepeltje azijn en een X*, liter water, men mag echter on der geen omstandigheden in het meng sel roeren. Wanneer het geheel dik be- int te worden probeert men of het reeds geschikt is voor het gebruik en steekt tot dit doel een stokje eerst in koud water dan in de suikermassa en ten slotte nog eens in koud water. Is dan de suikermassa, die zich aan het stokje afgezet 'heeft, zo hard, dat zij niet gemakkelijk afbrokkelt, dan heeft het suikermengsel de goede dikte. Men - neemt dan het pannetje van het vuur en zet het in kokend water boven eer zwakke vlam. Dan wentelt men de ap pelen, die echter zeer droog moeten zijn, in de suikermassa. De appelen die klaar zijn worden op een met olie be streken broodrooster of een schaal ge legd. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Weet U dat men inkvlekken uit hout kan verwijderen door ze in te wrij ven met een papje van sigarenas en water Vooral goed helpt dit wanneer de vlekken ontstaan zijn in eikenhou ten tafels, doch ook in de andere hout soorten. Men moet er evenwel goed aan denken dat de vlekken direct, na dat zij ontstaan zijn, moeten verwij der worden, want wanneer de vlekken oud worden, zijn zij moeilijker weg te werken. Inktvlekken op zijden, linnen, katoenen en fluwelen stoffen, verwij dert men op de volgende manier: Leg op de vlek wat boraxpoeder, maak dat nat door er bv. met een lepeltje water op te gieten, zodat het een papje wordt, druk er dat flink op maar vrijf niet, want dat vergroot de vlek. Laat het een dag of een nacht liggen, totdat akes volkomen droog is en verwijder dan het droge poeder. Wanneer de vlek nog niet geheel verdwenen is, kan men de bewerking nog eens herhalen. Is het nodig om te vermelden, dat de nat te plek op een schoteltje of bordje gelegd moet worden om de tafel te beschermen. Vlekken veroorzaakt door soda water, kunnen uit linoleum worden ver wijderd door het zeil een extra wrijf - beurt met een mengsel van gele was en terpentijn te geven. Nieuwe vlekken kunnen r/.et spi ritus worden weggewreven. Aan oude vlekken is niet veel meer te doen. Eau de Colognevlekken in le derwaren verwijdert men met wasben zine. Met een ilapje of dot watten, die in deze vloeistof gedoopt wordt, ver wijdert men de eau de colognevlek uit het leer, dat men daarna met was op nieuw kan inwrijven. Handschoenen krijgen vaak een onaangename lucht, wanneer ze be waard worden in gesloten dozen. Men moet handschoenen ook niet ,op die manier wegbergen. Zijn ze splinter nieuw. dan kan het geen kwaad als de bergplaats maar volkomen droog is. Gedragen exempllaren beware men lie ver op luchtige plaatsen, bijvoorbeeld in een ruime lade. over een roedje in de kleerkast, in elk geval zo dat af en toe frisse lucht kan toetreden. Dus niet opgepakt in een klein bestek, dat bo vendien nog voortdurend gesloten blijft. Om het kwaad, a'ls dit reeds bestaat te velhelpen, raden wij aan de 'ver schillende handschoenen zolang in de frisse buitenlucht te hangen, tot er jeen onaangenaam luchtje meer te be kennen valt. VOOR HEEL JONGE MOEDERTJES Om nauwkeurig te controleren, of baby wel genoeg aankomt, heeft men een weegschaal nodig, die zuiver en wij moesten mee. Ja maar, vrien den, zei ik gij ilacht zeker, wat, gij houdt cn3 voor blauwers, wij zijn twee rustig» reizigers, genoeg bekend door sommigen van u; wij hebben zelfs met twéé kommiezen, twee schoolmak kers, vanavond in den Hagendoorn een pint of tien_gedronken, wilt gij bewijs Idaarvan, leest liever; want wij waren benauwd van voor blauwers aangezien te worden; en ze zeiden «wij zullen u een briefje meegeven, toont dat aan de kommiezen, die u zouden lastig val len, en zij zullen u seffens laten gaan. En 'k gaf hun dat briefje, en zohaast ze het gelezen hadden 't is goed, 't is goed, zeiden ze, ge moogt gaan. En we gingen. Ha Tisten. wij zijn voor 't geluk geschapen, jongen. )a. Karei, dat is waar; en de Fransche kommiezen zijn geschapen om gefopt en bedrogen te zijn. Ge moogt daar aan niemand van spreken, baas en bazin, kerlamenten - zij zouden hoorndol zijn, en 'b zou niet meer gaan. "t Ls nu de tweede poets te reke die wij hun bakken, niet waar Karei zei Tisten al- zijn pijp ontstekend. Ja baas. en bazin, 'k weet dat gij kunt zwijgen, 'k moet u dat vertellen: Ge weet, vóór acht dagen, 't was St. Elooisdag; 't is in 't Fransche, gelijk hier, het gebruik, op St. Elooisavond, dat heele benden jongelingen, elk met een zware zweep rondgaan van t een boerenhof naar het andere, al kleteend en dan binnengaan. De boer beschenkt met bier of jenever. Nu, wij maakten daar gebruik van; wij gingen met vijf- en-twintig man, al gasten van d'Hooge- seine en den Geldzak (Twee gehuch ten van Beveren bij Roesbrugge), elk ^met een zweep, maar ook elk met hon- jderd ellen kant rondom ons lijf ge wonden en gedoken. We trokken van de eene hofstede naar de andere, en kletsten om er ra zend van te worden. Op véél plaatsen kregen we bier hadden we 't gewild, ook koeken; maar we weigerden. De kommiezen, die onnoozelaars, hadden geen de minste achterdocht, en lieten ons ongestoord gaan; en hun honden waren benauwd en verschrikt, voor ons eeuwig kletsen; ze zouden in een mol- legat gekropen zijn. 's Anderen daags keerden we allen in verschillende ben dekens, de eenen alhier en de andere aldaar, naar huis terug. Ja, maar wat deedt ge met uw zwepen vroeg de baas. Wij vergaarden ze in een bun- dél en twee dagen daarna kwamen ze thuis met den voerman die naar Ber- genmarkt rijdt. Verduiveld, moesten ze dat te weten komen, ware 't niet goed een volgenden keer te gaan Sintlooien bij de Fransche boeren. Nu totdaar! ze moeten het maar weten, wij trekken ons dat niet aan elk zijn zaken. Wij zullen heel zeker dat nooit meer aangaan, 't zou per nasten misschien zoowel niet afloopen. Karei, gij zijt een slimme, stoute kerel; maar ge moet voorzichtig zijn ge zoudt het een keer kunnen bezuren voor all de vorige. Wees maar gerust, baas; ze heb ben mij nog niet, en 't zal nog lang du ren. Wacht maar, gij zult al gauw wel i ander nieuws over mij vernemen; maar de dagen moeten wat langer zijn en 't weer zekerder en beter. Intusscben- tijd doe ik maar reizekes voor mijn bezighouding en ook om er in te blij ven, Zie, baas, ge moogt het vrij ge- looven, 'k ben ziek als ik niet blauw. Was ik in uw plaats Karei, zei de bazin, 'k zou er mee ophouden; gij hebt nu een schoone ponk gewonnen, en wie weet misschien speelt ge ze nog kwijt. Wij hebben dat nogal zien gebeuren. Meer wil meer, en op 't ein de van 't spel mislukt het de mand valt 't gat uit en al die zuurgewonnen :ranks zijn gaan vliegen. Ja, ja ik zou er mee uitscheiden en nu trachten mijn winkel te doen draaien. Ha bazin, 'k geloof dat gij al temets een potje koffie komt drinken, met Sofie, mijn vrouw, niet waar 'k Hoor het aan uw kouten. Ze kSapt juist als gij. Hoor, bazin, moesten de mans naar hun vrouwen luisteren, ze zouden niets doen dat deugt; had ik haar raad gevolgd, 'k zat nu in mijn zwingelkot. Ja, ja vrouwenpraat en pastoorsraad brengen geen aarde aan den dijk, noch deeg in den trog. Karei, vriend, ge moogt alzoo niet spreken: gij hebt de verstandigste vrouw van de streek; en de pasjoor, die uw vriend niet is, omdat hij u t blauwen ontraadde, ja zelfs verbood, is een heilig, braaf man, die u liever ziet dan ge wel meent. Kom, kom, bazin, 'k geloof dat ij ook kunt sermoenen; vul liever nog elk een pint, en zwijg daarvan: gij weet dat ik dat niet gaarne hoor. Nu, gelijk ge wilt, Karei maar de tijd zal 't uitwijzen wie gelijk of ongelijk heeft. De pinten werden gevuld en op den goeden uitval der reis uitgedronken, en n*i nog wat geboft en gestoft te

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2