HET COMITÉ PIERLALA EN OMSTREKEf Nurameir 82 BURELEN Kerkstraat 9, ^Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Donderdag 12 Oktober 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 70 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. 99 Sirsi HfflaaHten ©n de AaBsiepsa Weeskinderen 99 CNDER DE HOGE BESCHERMING VAN DE Z. E. HEER DEKEN, DE HEER BURGEMEESTER EN DE HEER VOORZITTER C. O.O. VERENIGING Z. W. D- POSTCH. 47.22.38. zich belasten die keus aan St. Maarten voor te leggen. Als St, Maarten dan op 1 1 Nov. feestelijk werd onthaald en begroet door de wezen en de Heren van het comtié (waarvan ik toch even wil vernoemen onze vriend Const. Beeckman) en dan zelf het woord richtte tot al de aanwezigen, waren dat ogenblikken van diep menselijk geluk. Vooreerst voor de wezen zelf en hun oversten, de Zusters en Broeders, V volgens voor die heren, die een twee de maal hun woord getrouw, blijk had den gegeven van hun edelmoedige voelens, van ware liefde voor minder bedeelden, ook voor de aanwezigen die door hun giften hadden bijgedra gen om dit feest mogelijk te maken. Graag vermelden we, dat ook de ouden van dagen, zo vrouwen als man nen niet werden vergeten en zo betrok ken werden in het geluk dat deze dag in de beide huizen heerste. Het is na deze tweede viering dat het tot een bepaalde stichting van het COMITÉ is gekomen. Voortaan zou het heten «Comité St. Maarten en de Aalsterse Weeskinderen. Onder de hoge bescherming van de Z. E. Heer Deken, de Heren Burgemeester en Voorzitter van de C.O.O., zal het nu verder voortijveren voor de goede zaak. Nieuwe leden werden aangewor ven, Sint Maarten zal een nieuw ge waad ontvangen, een tombola zal wor den ingericht met als eerste prijs een fiets. Brieven zullen worden gezonden aan de fabrikanten, particulieren, scho len en huisbezoeken zullen verder wor den doorgezet. 1948 werd nog een groter succes 7(LG&f) rr. werd bijeen verzameld. En zo kan gegeven worden treintjes, forten, pullovers, Met vreugde ziet het Comité St. Maarten en de Aalsterse weeskinderen» zijn %erste lustrum naderen. Het weet hoe Aalst met hun opzet meeleeft. Het Comité voelt zich gesteund door iedere Aalstenaar. In 1946, een paar weken voor het feest van St. Maarten op 1 1 Novem ber, hadden enkele heren uit Aalst een mooie gedachte opgevat nl. voor onze weesjes alhier een verrassende Sint Maarten voor te bereiden. Uitgaande van de gedachte, dat deze kinderen niet dat kregen wat kinderen thuis van vader en moeder mochten ontvangen en dat vooral het zo begeerde speel goed op die dag ontbrak, heeft deze heren aangezet dat tekort aan te vul len en zelf de lekkernijen niet te ver minderen, die ze vroeger reeds in het weeshuis vanwege goede mensen moch ten ontvangen, alsmede van de C.O.O. (Commissie Openbare Onderstand). Ze willen dus zonder meer een Sint Maarten zoals voor kinderen, die het geluk hebben vader en moeder te be zitten. Speelgoed zou er komen voor de kleintjes en zo mogelijk aangepaste en nuttige geschenken voor de grotere jongens en meisjes. Velen immers zijn reeds aan de arbeid. Waarom bv. niet een voetbal voor de groteren Zij die werken, hebben ook recht op ontspan- Nog een verandering droomden deze heren Ze wilden St. Maarten zelf die geschenken laten uitdelen; dat zou vast de feestvreugde verhogen. Ook dat plan bl'.eef niet een droom, maar werd blijde werkelijkheid. 'En... de bedeltocht begon voor groot en klein in het weeshuis, zo voor meisjes als jongens En er werd gege ven, mild gegeven zo in natura als geld. Het Comité werd gaandeweg een actie-comité. Niets werd onverlet gela ten en de geschenken kwamen binnen en 18.000 fr. werden geboekt aan giften. Wa'c een succes De Goddelij ke Voorzienigheid steunde dit edel moedig pogen. Moeder Overste er Broeder Overste zorgden nu voor de geschenken en één na één kwamen twee radio's een elftal voetbaluitrustin gen, wagentjes, snoep en allerhande kleinigheden die een kinderhart aan het popelen kunnen brengen. Of is het overdreven ook te zeggen dat de vreugde bij de Oversten en de Heren evengroot was, rtls de blijde spannin: bij de weesjes Eindelijk de grote dag. Plechtig doet St. Maarten zijn intrede in de versier de zaal en neemt op een feestelijk ver sierd verhoog plaats tussen oversten en comité-leden. Wat een vreugde, wat een flikkerende oogjes Eén voor één kwamen ze aan de beurt en mochten uit de handen van de Kindervriend hun geschenken ontvangen. Neen, het weeshuis kende voorheen zo'n vreug de niet als op deze heerlijke dag. E)e beziëlers van deze St. Maarten viering werden niet vergeten en moch ten namens de overste en ook namens de weesjes de hartelijkste dankwoor den horen. Dat was wel verdiend Proficiat aan de inrichters Gij hebt het weeshuis vandaag omgetoverd tot een echte thuis voor de kinderen. Ie dereen was zo tevreden, dat het van zelfsprekend leek volgend jaar mins tens zoveel te doen en als het kon nog meer. En het gebeurde zo. 1947 was nog een groter succes. Naast het vele -V7 nn'ura beliepen de geldelijke giften 27.000 fr. Dat was het gevoCg van de nog intenser actie van het comité en de groter vrijgevigheid van de inwo ners- van het goede Aalst. EEN SCHIJF VAN VIJF MILLIOEN. Er is ergens in Y/allonië een schijf van vijf millioen neergevallen. Denk nu niet dat het een van die vliegende schijven is die reeds een hele boel mensen menen te hebben zien overvliegen. Neen hot is eenischijf van het ministerie van wederopbouw. Ge weet wdl zo'n soort ministerie dat na elke oorlog in het leven geroepen wordt om te herstellen wat het minis terie van landsverdediging heeft laten vernielen of zelf naa- de vaantjes ge holpen heeft. Hewel dit tussenoorlogs ministerie herstelt alles bij middel van schijven. Hoe dat ir mekaar steekt is heeleenvoudig. Eerst verkoopt dat mi nisterie om vele mill.oenen Belgas van die schijven en daarna worden onder de kopers dier schijven om enkele mil- lioenen Frank verloot. Reeds 149 ke ren heeft men göloot. Vóór enkele dagen had er opnieuw zo'n loting plaats en d'eerste prijs was een schijf van VIJF millioen Frank. Naar sommige bladen melden zou die schijf op het hoofd gevallen zijn van machinist die zinnens was van bin nen korten tijd het machien van den ijzerenspoorweg te laten staan (ne koereur hangt zijn rnachien aan den haak wanneer hij op pensioen gaat) op zijn corenten te gaan leven. Ongelukkig werd ook voor deze rust gaande machinist het spreek- >rd» ne mens mag toch nooit rust zijn in dit leven» bewaarheid. Onze brave machinist had sedert kele jaren maanden eyi weken afgeteld het vooruitzicht van de dag dat hij IN DE ALGEMENE UN.O.-VERG ADER! NG GEALLIEERDEN GEMACHTIGD GANS KOREA TIJDELIJK TE BEZETTEN De Algemene UNO-vergaderin!^ heeft met overweldigende meerderheid van stemmen generaal Mac Arthur machtigd de 38ste breedtegraad over te steken, in achtervolging van het kommunistische leger. De vergadering keurde met 47 stem men tegen 5 de achtmogendhedenre- solutie goed, die generaal Mac Arthur machtigt de oorlog in Noord-Korea voort te zetten en verzoekt om het op richten van een verenigd onafhanke lijk democratisch Korea, onder een re aring die bij middel van vrije verkie zingen werd verkozen, terwijl met 52 stemmen tegen 5 bij drie onthoudin- ;en de door de Sovjets gesteunde reso lutie over Korea van de hand werd zelf Dit jaar zouden de kinderen hun keus mogen meedelen aan de de St. Maarten. De oversten zouden hemden, regenschermen, naaidozen, werktuigen, enz. en de oudjes kregen tabak en snoep, een snuifje of stoopje Deze hele plechtigheid werd vastgelegd op een film. En om de kroon op het werk te zetten werd een filmtoestel aangekocht voor beide in richtingen ter waarde van ongeveer 35.000 fr. Zo werd de mogelijkheid geschapen de lange winteravonden leerrijk door te bren- Een nieuw initiatief werd genomen een twintigtal busjes werden geplaatst en ook dat kende succesDe opbrengst van een rugbymatch stelde de heren in de mogelijkheid ook een plezierreis voor de weeskinderen in te richten. zijn maximum aan pensioen zou kun nen genieten. Van deze welverdiende rust zou onze brave riian in vrede nieten en verders kommerloos zijn ou de dagen doorbrenger. Maar pas op Wanneer ne mens te gelukkig wordt staat een ongeluk voor de deur. Voor een rustende arbeidei! is het soms de niemand sparende do-ld die zijn tijde lijke rust komt ve^a->5.;r' >n een eeu wige rust of is het eetli -óf ander mal heur die hem komt te treffen al was het maar een devaluatieken die de vent in de penarie brengt. Die mens-en troost men dan jaren lang met een herziening van de pensioenen die steeds uitgesteld wordt en waarvan alleen de ze zullen genieten die lang genoeg le ven. Laat het dan nog met terugwer kende kracht zijn wanneer Pietje de Dood zijn kracht heeft laten voelen. Voor onze op rust gaande waalse machinist is het die schijf van vijf mil lioen die heel zijn toekomstig leven komt verbrodden. Al de plannen en de vooruitzichten van die mens zijn naar de maan. Eerst en vooral die schok op zij»., hoofd toen die schijf er op te recht kwam. Genoeg om eën schedelbreuk 4 Juni 1949 verscheen in het staats-1 en zo niet dan toch een hartziekte te blad de officiële stichting van het mité als vereniging zonder winstge vend doel. Dus weerom, een stap ver der Nu is het mogelijk geworden, niet alleen op het St. Maartensfeest, maar ook in andere omstandigheden de weeskinderen op een of ander ma nier te vergasten. We vermelden be zoek aan .het N.I.R., kerstboomviering, filmdoek, weeksolde voor soldaten, -ud-wezen, filmvoorstellingen, school reis, een som van 3700 fr. opbrengst van het optreden van de Nachtvlinder; verdeeld op de spaarboekjes der kin deren, en zo meer... En deze zomer heeft het Comité drie reisjes ingericht n naar de zee, één naar de Ardennen één naar- Antwerpen. Gij allen, burgers van de stad Aalst, die nu het «Comité St. Maarten en de Aalsterse Weeskinderen hebt leren kennen, hebt vertrouwen in de werkin: van dit Comité. Gaat voort het te steunen. Met de zegen van God en de hoop op de Aalsterse bevolking, zet het «Comité Sint Maarten en de Aalstei Weeskinderen» zijn edel werk naastenliefde voort voor onze wees kinderen en de ouden van dagen van >nze goede stad Aalst Artikel ontleendt aan Vrienden- 'roet 1950 Maandorgaan der Broe ders van O. L. Vrouw van Lourdes te Oostakker. van HEBT U met familieleden, vrienden en kennissen reeds afgesproken voor de Cabaret-Avond van Zaterdag a. s: m de zaal Madeion Aanvang 20 u. - Artistieke Ca baretnummers en Gezellige Danspartij. drukwerk eiken dag aan het adres van die winnaar te bezorgen. Dat zal voor zeker wel drukwerk zijn met een post- chekbriefje ter invulling er bij. Mijn goeië machinist een goede raad^houd het hoofd en de zenuwen kalm en uw ongeluk zaj niet al te groot zijn. PIERLALA, i krijgen. Dan die bekommermis wat zal ik er mee aanvangen Hoe zal ik die behouden En, het ergste van ai! Hoe zal ik die renderend ma ken Wat al slapeloze nachten gaat die rustende machinist niet doorbrengen Dit wil niet zeggen dat ik deze som geld aan die mens misgun. Oh in het geheel niet Integendeel liever aan hem dan aan iemand die reeds in het geld zwemt. Maar moest de geldkoorts' nu deze man te pakken krijgen dan is hij te be klagen. In dit geval riskeert die vent een vrek te worden en zal zijn vrekkigheid zijn verder leven opknagen. Wordt hij geen vrek en zegt hij 'k ga er op los leven dan speelt hij ook met zijn le- MAC ARTHUR RICHT NIEUW ULTIMATUM TOT NOORD-KOREA Zuidkoreanen veroveren Wonsan Nadat hij van de O.V.V. de machti ging had ontvangen om de 38e breed tegraad te overschrijden, heeft Mac- Arthur een nieuw ultimatum gezonden aan de communisten.Ondertussen heb ben de Amerikaanse troepen het O.V. V.-bevel gevollgd, terwijl, naar ver luidt, de Zuid-koreanen de belangrijke havenstad Wonsan zijn binnengerukt. Hier volgt de tekst van het ultima tum van generaal Mac Arthur, geda teerd «Groot H. K. van de O.V.V.-. bureau van de opperbevelhebber, 9 October 1950 te 10 u. «Ik richt mij tot u om 'u op de hoog te te brengen van de op 8 October 1950 door de algemene O.V.V.-verga dering genomen beslissing, mits goed keuring van hierbijgevoegde resolutie. Ten einde de beslissingen van de 10j.VV, -oFriydkrachten te kunnen toe passen met het kleinst mogelijk verlies aan mensenlevens en vernieling richt ik mij als opperbevelhebber van de O. V.V.-strijdkrachten voor de laatste maal tot u en tot de strijdkrachten, die -nder uw bevel staan, in we-ik gedeelte van Korea zij zich ook bevinden en ik vérzoek u de \yapens neer te leggen en ACHT AANBEVELINGEN VAN DE RAAD VAN EUROPA Het bestuur van de adviserénde ver gadering van de Raad van EurOpa heeft volgende acht aanbevelingen ter onderzoek voorgelegd aan het comité der ministers die op 3 November te Rome bijeenkomen van een Luropees eeri- 1Oprichting heidsleger; 2. Oprichting van speciale organej in het kader van de Raad van Europa, belast met de uitvoering van de beslis singen aan de Raad 3. De aanbeveling er toe strekkende dat de besluiten van het comité der mi nisters bindende kracht zouden hebbcfl ten opzichte van de staten-leden; 4. De aanbeveling waardoor de mi nisters de gelegenheid zullen hebben principieel dergelijke beslissingen goea te keuren en tevens het recht van hufi land voor te behouden om deze niét onmiddellijk toe te passen; 5. De aanbeveling waarbij de minici- ters er toe aangespoord worden eeh grondslag van akkoord te zoeken waar door alle staten-leden producenten van steenkolen in staal kunnen deelnemen aan het Schumanplan; 6. De opstelling van een Europee^ wetboek voor maatschappelijke zeker heid. van een plan tot ie werkgelegenheid 7. De uitwerking verzekering van ruii in Europa. 8. De goedkeuring van een wetboek met de Rechten van de Mens, opge steld door deskundigen keurd door de vergadering. De waarnemers te Straatsburg zijn van oordeel dat dit 8ste punt niet zon der moeite door het comité zal worden aanvaard. Men verneemt dat de twee de zitting van de Raad die op 1 7 No vember meet beginnen, waarschijnlijk op 25 November zal eindigen LEGERNSEUWS OUDERDOMSGRENS OP 24 JAAR GEBRACHT Aanwerving der kandidaten. (Lager personeél) Een wedstrijd (letterkundig en we tenschappelijk) tot het aanwerven van: de vijandelijkheden te staken, ik wendja) (vijftig) kandidaat leerling- mij tevens tot alle Noordkoreanen op-1 vliegtuigbestuurders. b) 10 (tien) dat zij volledig met de O.V.V. zouden j kandidaat leerling-navigators zal plaats samenwerken om een regering te vor- j bebben te Brussel op 1 2 en 13 Decem- van een onafhankelijk en demo- ber 1950. cratisch Korea, hen de verzekerin: vende dat zij op rechtvaardige wijze zullen behandeld worden en dat de O. V. V. hen zal helpen bij het herstel van alle vernieling: Zonder een onmiddellijk antwoord u, optredende namens de Noord- koreaanse regering, zad ik me verplicht zien terstond de militaire maatregelen te treffen, die zouden nodig blijki de toepassing van de O.V.V.-de- cretep get. Douglas Mac Arthur. BETAALD VERLOF VOOR DE LANDBOUWARBEIDERS Nieuwe bemiddelingspoging van Minister Van den Daele De kwestie van het betaald verlof der landbouwarbeiders voor het jaar 1950 werd nog steeds niet geregeld. 'Onze lezers weten dat, ingevolge de uitbreiding van het algemeen regime tot de landbouwarbeiders, een leemte is ontstaan in de wetgeving waardoor Wanneer die mens over zijn geld en het meester blijft geld hem niet is de ramp nog laat overmeesteren dan zo groot niet. Het ergste van al is dat er weeral een paar dwaze journalisten het feit aan klokzeel gehangen hebben en dat deze arbeiders wettelijk spraak kunnen maken op een verlof vergoeding voor het jaar 1950. Op 21 September 1.1. werd het Na tionaal Paritair Comité voor Land bouwondernemingen samengeroepen om een oplossing aan de moeilijkheden te onderzoeken, deze vergadering zou doorgaan onder' voorzitterschap van dhr Van den Daéle, minister van Ar beid en Sociale Voorzorg. Daar de mi nister belet was de vergadering bij te wonen werd geen beslissing genomen. Thans vernemen wij dat op Maan dag 9 October 1950 het Nationaal die mens „iet meer kan doen alsof er voor Landbouwondernemingen -ebeurd is. niets In ieder geval mijn persoonlijk ge dacht over dat soort schrijven is het volgende die schijven zijn veel te ;root. In plaats van schijven van vijf, >twee en één millioen zou men beter schijven maken van een half millioen bijvoorbeeld. Door soortgelijke inde ling zou men zestien mensen gelukkig maken en het gevaar niet te gemoet ;aan er één voor heel zijn leven onge lukkig te maken. In ieder geval ik heb veel compassie met de winnaar van die vijf millioen juist omdat hij gekend is. Ik denk dat er in die gemeente een facteur zal moeten bij genoemd worden om al dat op het Ministerie van Arbeid en So- jciale VoorzoVg is samengekomen on der voorzitterschap van minister Vüri den Daele. De vergadering had als doel een definitieve oplossing te zoe ken voor het uitbetalen van het ver- Iofgeld 1950 aan de landbouwarbei ders In een resolutie van het Nationaal Bestuur van de Beroepsgroep van Land- en Tuinbouwarbeiders, aange sloten bij de Christelijke Centrale van Voedings- en Landbouwarbeiders werd ook een dringend beroep gedaan op de minister van Arbeid om een be slissing te treffen inzake het betaald verlof \ai\ de landbouwarbeiders.. Het programma van de wedstrijd is gesteund op de leerstof gegeven in de 6de, 5de en 4de jaren van de Moder ne Humaniora. Geen enkel diploma of getuigschrift van gedane studies is ver eist. Om deel te mogen nemen aan de verschillende proeven die beslissen over hun toelating tot de kursus, moe ten de kandidaten voldoen aan de vol gende voorwaarden a) Belg zijn; b) Geboren zijn na 30 September 1 926 (voor de kandidaten dragers van een brevet van toerisme-v'liegtuigbe- stuurder zelfde datum) en voor 1ste October 1933 N. B. De ouderdomsgrens is dus ge bracht van 22 op 24 jaar. c) Ongehuwd zijn (uit de echt ge scheiden of weduwnaar zonder kinde ren). Een leerling-vlieger mag geen echtverbintenis aangaan tijdens zijn oefentijdperk; d) De nodige studiebasis bezitten om kans van slagen in de letterkundi ge en wetenschappelijke examens te hebben c) In goede gezondheid zijn. Tus sen 1.62 m. en 1.95 m. (1,57 voor de navigators) groot zijn; Beschikken over een gezichtscherpte voor elk oog. zonder verbeteringsglas, gelijk aan de eenheid; Niet kleurenblind zijn Een normale scherpte van het ge hoor aan beide zijden hebben f) Zijn inschrijvingsdossier bij de Generale Staf van de Luchtmacht AI- _emene Directie voor Onderricht en Opleiding, ingediend hebben voor 4 December 1950. De kandidaten, dragers van een di ploma of studiegetuigschrift van de Middelbare studies van de hogere „raad of diploma van technische stu dies, zijn vrijgesteld van het weten schappelijk en letterkundig examen dienen de medische en physische proeven te ondergaan. Een afschrift van het diploma of ge tuigschrift, wettig verklaard door de Burgemeester, zal bij het inschrijvings dossier gevoegd worden. Een brochure met andere inlichtin- ;en (samenstelling van het inschrij- •ingsdossier, stof der proeven...) kan bekomen worden bij de Generale Staï der Luchtmacht. Algemene Directie voor Onderricht en Opleiding, Dailly- pl<tatst Brussels

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1