AN AALST Gemeei Onderwijskwestie L!EVeLM65</aKKEN EN ...ANDERE! PIERLALA iersad en EN OMSTREKEN Nummer 83 BURELEN Kerkstraat 0, y er schijnt den Donderdag en Zondag van iedere week Zondag 15 Oktober 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7" Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUE4DE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.Y '(VERVOL G.); WIJ ZIJN ER VOOR HET KIND EN NIET HET KIND VOOR ONS TER HERINNERING... In onze laatste Opvoedkundige Kro nijk hadden wij het over LIEVE LINGSVAKKEN en ....lANDERE, al dus gerangschikt al naar gelang de stu dent aanleg heeft of niet, slaagt of niet siaagt in een of ander vak of reeks vakken. Wij hadden het over de OVERLA DEN schoolprogramma's en de daaruit noodzakelijk volgende oppervlakki; heid van het onderwijs en van de vor ming een vooruitzetting die onder tussen bijgetreden is door een Jury bestaande uit hogeschoolprofessoren welke belast werd te oordelen over «de waarde van de leerlingen bij het einde van het hoger middelbaar on derwijs», oordeel dat absoluut niet in het voordeel uitvalt van de leerlingen die zich op de universiteit aanbieden na dus volledig middelbaar onderwijs te hebben genoten in onze college s of athenea. Verder deelden wij de leervakken in in LIEVELINGSVAKKEN en ANDE RE om aldus te komen tot de HOOFD VAKKEN, de BIJVAKKEN en de SPECIALE VAKKEN. Wij besloten ons artikel met drie nog te beantwoorden vragen die als volgt luiden 1. Hoe staat de leerling met zijn aanleg tegenover zijn lievelingsvakken en voornamelijk tegenover de andere? 2. Hoe staat de leraar tegenover zijn leerlingen van dewelke hij weten moet hun aanleg en hoe ze staan tegenover elk leervak 3. Hoe staan de ouders tegenover hun kinderen met hun aanleg en hun lievelingsvakken en andere vakken te genover de school Vandaag willen wij van gedachten wisselen met U, geachte lezers en le zeressen, om deze drie kapitale vragen te beantwoorden ten bate van onze KINDERlN, van de SCHOOL en van het GEZIN. DE DRIE VRAGEN... 1. Hoe staat de leerling met zijn aanleg' tegenover zijn lievelingsvakken en voornamelijk tegenover de andere leervakken Het staat vast, het is bewezen, de dagelijkse ondervinding en de logica leren het ons, dat elk kind op gen, persoonlijke, zelfstandige wijze komt te staan tegenover elk der leer vakken voorzien op het leerp.lan. De houding van de student tegen over een leervak kan beïnvloed wor den door verscheidene factoren. Als hoofdfactor dient hier aangewezen het SUCCES al dan niet door de student bereikt bij het instuderen van een leer vak. Bestudeert een student een leervak op dergelijke wijze dat de bekroning van zijn studie gunstig wordt door een zeer goede of ten minste een goede uit slag bij de examens, dan zal dit leer vak in de meeste gevallen gerangschikt worden bij de lievelingsvakken, door de student zelf. De student zal met voorliefde dat vak ter hand nemen en bestuderen... En hierin ligt eengevaar, hoe wonder dat ook Blijken mag Uit onze per soonlijke ondervinding weten wij dat wij liefst die vakken bestudeerden en ze dan ook meest bestudeerden waarin wij prachtige uitslagen wisten te boe ken op de examens. Onze tweederang vakken, die dus niet onze lievelingsvak ken waren, namelijk deze waardoor wij op het examen geen goed figuur wisten te slaan, lieten wij maar liever liggen... Zo vergrootte nog het euvel... De studenten moeten er toe aange zet worden en moeten uit zich zelf we ten dat zij, tegen hun goesting in, meest zorg moeten besteden en tijd aan de leervakken die niet hun lieve lingsvakken zijn Hiertoe is wilskracht nodig. Zij zal leiden tot een gelijkma tiger vorming en tot een betere alge mene uitslag. 2. Hos staat de leraar tegenover zijn leerlingen van dewelke hij weten Incet hun aanleg en hoe ze staan tegen over elk leervak Hier snijden wij een vraagstuk aan I Van het allergrootste belang. Zoals een geneesheer de lichaams gesteltenis van zijn patiënt hoeft te kennen om met vrucht de ziekte te kunnen bestrijden, zo ook moet een leraar de verstandelijke toestand van elk van zijn leerlingen kennen over het algemeen en hun aanleg voor elk der .leervakken, wil hij met de grootste vrucht werken aan de vervolmaking van zijn leerling. Dat is toch logisch Een hovenier moet elk van zijn planten kennen wil hij ze op rationele wijze kunnen be handelen Elke ouder en ook elke leraar dient het karakter van elk kind te kennen wil er met vrucht kun nen gewerkt worden aan de zedelijke vorming van dat kind Zou het dan niet waar zijn dat elke leraar elk van zijn studenten moet kennen met hun aanleg, hun voorlief de of tegengoesting of afkeer zelfs voor dat of geen vak Het mag niet langer meer gebeuren dat de studenten als jekenden» van de ene klas naar de andere gezonden worden zonder dat de nieuwe leraar de minste inlichtingen heeft over zijn nieuwe leerling.De le raar moet weten wat de student pres teerde vorig jaar om zich beter, rap per en gunstiger dus te kunnen aan passen aan zijn student, want de leraar mag niet vergeten dat hij er is voor de tudent en niet... de student voor hem! Hoeveel studenten zijn gebroken ge- rden omdat zij door hun leraar niet begrepen worden De leraar zal zich derhalve in be trekking stellen met de vroegere leraar. Zulks kan geschieden door het school- ipport en beter nog door individuele ;dachtenwisseling over de studenten. Uit een degelijke kennis van de stu denten zal een betere aanpassing voort vloeien ten bate van de student zelf en tot persoonlijke ambtsvoldoening an de leraar. 3. Hoe staan de ouders tegenover hun kinderen met hun aanleg en hun lievelingsvakken en andere tegenover de School Ook de ouders moeten weten hoe hun kinderen staan tegenover elk der leervakken. Het is een groot tekort dat sommige ouders op hun actief mo gen schrijven zich niet op de hoogte te stellen of te laten stellen over het doen en laten op school van hun kin deren. Moet er immers geen samen werking zijn tusschen School en Gezin wil de opvoeding en wil het onderwij: lukken Verstandige ouders zullen zich re gelmatig in betrekking stellen met de school. Zulks kan op verscheidene ma nieren geschieden Daar is eerst het schoolrapport dat de ouders regelma tig inlicht over hun kinderen. Verd< herhalen wij wat wij vroeger reec schreven daar is ook het bezoek ve vader of moeder aan de school, aan de leraar, aan de schoolbestuurder. Eens dat de ouders ingelicht zijn over de aanleg van hun kind, over de lievelingsvakken en andere kunnen zij. samen met de leraars en leraressen, de kinderen leiden en helpen, steunen en aanmoedigen zeker niet afbreken en ontmoedigen om ze een degelij ke uitslag te helpen bekomen in alle leervakken. Innige samenwerking tussen School en Gezin is geboden Samenwerking en aan*V3?sing GEEN GEMAKKELIJKE TAAK Uit bovenstaande zal wel gebleken .n dat dc kinderen te helpen bij de opvoeding, en onderwijs geen gemak kelijke taak is Het is een heel com plex iets er toe te komen dat én KIND LERAAR én GEZIN hun krachten samenbundelen ter verwezenlijking van éénzelfde doel Is die taak moeilijk... des te mooier zuilen de vruchten er van wezen in dien wij, dank aan die vruchtbare sa menwerking, uit elk kind halen wat er uit te halen is en te geven wat het assi mileren kan en tot vormingsmateriaal rwerken. Dat én de JEUGD én de SCHOOL én het GEZIN hierin mogen lukken is onze vurigste wens. OPVOEDER. XNadruk verboden.^ MIJNHEER BOMON HIER PAKT DAT NIET Onze gemeenteraad kwam samen. Slimmeken Bomon heeft nogmaals zijn venijn uitgebraakt tegen het chris telijk onderwijs terwelk heerlijk bloeit in onze stad. In eigen rangen kent men de wijs heid van kameraad Bomon en dank die wijsheid heeft hij er de deurklink in de handen. I-iet om binnen te treden maar... langs dc deur geraakt men ook buiten. Het is niet de eerste maal dat Bo- monsken aan het braken is wanneer men over katholiek onderwijs spreekt. Die vent zijn maag kan er niet te gen. Wij gaan zijn fanatieke drogreden nen niet herhalen en zelf ook niet weerleggen. We laten een socialist aan het woord die, ik geef toe niet Bomons ge zind is, over de rode kameraad en zijn schoolpolitiek het volgende zegt «Laat de zevereer maar zijn st...b...- kes roeren. Ze moesten hem sedert lang de straat' opgesmeten hebben, 't Is precies ofdat onze bazen ook ver brand zijn en dat ze van Bomon schrik hebben Zo Bomon wordt over u in uw ei- n rode middens gesproken. Dat is geen achterklap Dat weet zelf best. Gij zelf weet nog veel meer en beter wat en hoe uw socialis tische kameraden over u vertellen. Neen, het zijp onze zaken niet en ie dereen kookt zijn eigen pot. Maar wannecir ge dat alles genoeg weet dan past; het toch dat ge wat meer op uw woorden let. Bewijs toch in het publiek r.iet hoe pover uw argu mentatie is. Als uw eigen .partijgenoten dusdanig over uw verstai(d denken moet het u dan ook niet verwonderen dat anders denkenden u a!a een genie gaan be- onderen. Ik weet niet c; de communisten op u verlekkert zijn. Jn ieder geval zoudt je daar meer uw plaats zijn dan in socialist kamp.'Uw manier van optre den en nog meer uw manier van pra ten past beter achter het ijzeren gor dijn dan in een democratisch land. Achter het ijzeren gordijn schermt men ook met vrijheid maar steekt men de op vrijse.id beluste mensen in een concentratie kamp. Met de vrijheid van de huisvader gaat gij ook nogal ne gang i Het kwam ook uit uw mond of uit uw pen (zo goed weet ik het niet meer) dat in België de meerderheid tegen het katholiek onderwijs is. Ten eerste Bomonsken vergelijk leerlingen van het vrij dat van het officieel getal eens het onderwijs met onderwijs. Ten tweede, <n.) Zoals wij in een vorig artikei zeg den, hebben de socialisten en com munisten althans de linksen nog eens bewijs geleverd van onverdraag zaamheid, kortzichtigheid en sectaris- me, naar aanleiding van een aanmoe diging die het C.V.P.-bestuur aan de Technische Scholen, alhier, heeft toe gekend. Dat de bolders, de vogelpikkers, de voetballers, de vaderlandslievende ver enigingen, de carnaval- en andere stoe ten een toelage krijgen, dat vinden die heren normaal en gaan er mede ak koord want... zeggen ze, die brengt volk naar de stad «dat is goed voor de neringdoeners», «dat brengt iets op de belastingbetalers» ...en dat is allemaal waar, en juist en goed. Maar de «vakschool»... dat is een C.V.P.-school' en, besluiten ze, die mag niets hebben. Is dat gezond verstand Mag Aalst niet fier zijn zo'n school, die als de beste der beide Vlaande ren doorgaat te bezitten. Is het niet eerder te verwonderen dat de LINKSEN de verdediging die» school althans niet op zich ken Het is toch een school waar WERKMANSKINDEREN tot gespe cialiseerde vakmannen worden opge leid En zij zijn toch voor de werk man Zij beweren toch te streven naar de verbetering van de arbeidersstand En wat doet de vakschool anders Maar ja, ze werd gesticht, uitge bouwd en aan de spits geplaatst door C. V. P.-ërs en is een parel van C.V.P. jezind privaat initiatief. Hoe dat de linkse aan de man die zo iets verwe zenlijkte niet de naam van Erebur ger» toekenden evengoed en met meer reden dan aan de inrichter van de car navalstoet, dat begrijp ik niet, tenzij ik het verklaar door het feit dat die man geen van de hunne is.» Waar is dan hun zo geroemde (door hun eigen wel te verstaan) onpartijdig heid breeddenkendheid Maar tot daar. «De C.V.P. bevoordeligt haar scholen met HET GELD VAN IEDER EEN» is het slagwoord. Misdoet de C.V.P.? Is dat geld niet goed geplaatst En is die school niet voor iedereen Een rechtzinnig, nadenkend en on partijdig mens zal ons gelijk geven. En ziehier waarom. Die school MOET steund worden want ZE BRENGT aan de stad en de neringdoeners VEEL MEER OP dan alle stoeten en koersen te moest het zijn zoals u zegt, moeten dan de ouders die v het vrij onderwijs zijn in de onmoge lijkheid gesteld worden hun kinderen naar een vrijë school te sturen. Ten derde, indien de meerderheid tegen het vrije onderwijs is, dan moe ten alle officiële scholen afgeschaft worden en moeten aJ de staatstoelagen naar het vrij onderwijs gaan. Dit is een dwaasheid, hoor ik u zeg gen Neen Bomonsken dat is socialis tische logica. Uw partij huldigt toch het princiep dat de minderheid de meerderheid moet dwingen. Zulk prin ciep hebt ge toch doen zegevieren in zake de koningskwestie. Ik weet het om die zege hebt ge ge- triomfeert en ge hebt zelf de C.V.P. van onmacht verweten en ge hebt ge zegd dat zulks bij de socialisten niet zou pakken. Hierin hebt ge gelijk en ik meen het zo goed als gij dat zulks bij de socia listen niet zou pakken. Treurig genoeg bij de C.V.P. heeft dat gepakt en we hopen dat het niet meer gebeuren zal. Maar... Bomon onthoud goed dat ge in Aalst niet te doen hebt met de lan delijke C.V.P. en dat in onze gemeen teraad uw demagogie niet zal pak ken Weet ge wat verstandige mensen met mannen van uw soort doen Weet ge het niet Hewel, die laten ze met het vel van buiten lopen "omonsken, schuimbekt maar van woede Schrijft maar een vlammend tikel op Pierlala en consoorten. Tracht eerst en vooral dat men in ei- n partij naar uw wijsheid luistert. De C.V.P. gemeenteraadsleden heb ben uw wijsheid niet nodig; ze weten zeer, zeer goed welk onderwijs en wel ke opvoeding hun steun waardig is. Ik zeg het u nog eens HIER PAKT HET NIET PIERLALA, Ik hoor iemand die zegt «Nu over drijft gij, mijnheer». Dat is gemakke lijk om na te gaan. Oordeel zelf en reken uit 1 Er zijn in de Technische Scholen (Alias Vakschool) ongeveer 2.000 studenten. Daarvan gaan er gemiddeld 1200 per week naar de zwemkom (gedurende 30 a 35 weken per jaar), wat voor de stad reeds een inkomst beteekent van meer dan 150.000 fr. 2) Iedere student verteert gemid deld voor kleine onkosten (chocolade, ijsroom, limonade, enz.) 4 fr. per dag. Is dat overdreven Dat maakt voor de neringdoeners cp ongeveer 300 da gen 1.500.000 fr. 3) Diezelfde studenten kopen in de stad, voor gebruik in de school werkcostumes, vesten, schoenen, pale tots; wat voor de neringdoeners voor zeker op 1.300.000 fr. mag berekend worden 4) 250 internen eten, drinken, lo geren in de stad (sommigen bij parti- kulieren) krijgen bezoek van hun ou ders, gaan uit met hen en verteren 6) Vele grondstoffen en benodigd heden (dwijlen, zeep, borstels, verf, enz.) worden in de stad aangekocht ze bedragen meer dan 2.000.000 fr. 7) Duizenden oud-studentèn van buiten hebben de stad leren kennen zij blijven hier gerief kopen en verteer maken. Daar kunnen de ijzerwinkels (De Ster, Verenigde Bazen, Waterinck enz.) en triplex-handelaars (Somers) cijfers van geven die wij hier niet móe ten vermelden; 9) Het jaarlijkse feest der prijsuit- deling brengt 4 a 5.000 mensen naar de stad. De tentoonstelling van 1946 lokte 20.000 bezoekers, waarvan on geveer 15.000 van buiten de stad. (Hoeveel er in 1951 zullen komen om de tentoonsteL!ïng-van-het-4Cl-jarig- bestaan» te bezoeken weten wij nog niet) Allerhande bezoekers komen 's Zon dags en in de week (gemiddeld 100 per week). Wie zal uitrekenen hoeveel die mensen in de stad hebben verteerd, en g zullen verteren 9) De stad telt circa 1.000 oud-stu denten. Statistieken bewijzen, dat on ze geschoolde vaklui, technici en tech nische ingenieurs gemiddeld 12.000 fr. meer verdienen dan ongeschoolde arbeiders. Zo komt, dank zij de Tech nische Scholen, jaarlijks een meerwed- de naar onze stad van 12.000.000 fr. 10) De rechtstreekse en onrecht streekse belastingen, taksen, opcentie men 1 c/c op die wedden brengen ze ker 300.000 fr. in de stadkas. 1 1 Wie zal uitmaken hoeveel inwo ners in de stad rechtstreeks of onrecht streeks baat hebben bij de school Wie zou durven te beweren dat wij overdrijven als wij alles wat vooraf gaat op 30.000.000 fr. schatten (Zegge dertig millioen). Reken zelf uit ik geef u toch de cij fers Wie zou, in geweten en ernst, dur ven te beweren dat de Techn. School een lastpost is voor de stad Is ze niet eerder een bron van in komsten voor de stadskas Schenkt ze niet aan duizenden inwoners welstand? Helpt zi; niet tot de verheffing van de arbeidersstand Ze bestaat nu 40 jaar Kunt U nog een instelling noemen die zo verdien stelijk is Verdienen zij, die dat feit willen loochenen (want de Techn. School is een «feit») niet verdacht van partij digheid en kleingeestigheid Kan er iemand een gegronde reden opgeven waarom ons stadsbestuur die school niet zou mogen steunen of aan moedigen Kan er iemand hem met recht een verwijt van maken zulks wel te doen Ieder onbevooroordeelde lezer en inwoner zal moeten toegeven dat de stad niet genoeg kan doen om zo een school te steunen. Men zou er zich haast moeten over verwonderen dat de school niet meer toelagen ontvangt. Deinze (9.000 inw.) geeft aan zijn rewone vakschool 500.000 fr.; St. Ni klaas, 500.000 fr.Gent (aan de so cialistische dagvakschool Carels 20 millioen) en hier durven de socialisten het C.V.P.-bestuur beschuldigen de katholieke» scholen te bevoordeligen! Dat is, op zijn minst, niet ernstig. De Technische school is hoofdzake lijk een weldaad voor «de werkman»; alle GEZINDHEDEN zijn er vertegen woordigd. Ze is een enig geschenk voor onze stad vroeger kregen onze werkmen sen zoo geen kans. Indien Aalst en alle gemeente raadsleden fier is over zijn carna- dat alles mag (als ik overdrijf kunt U valstoet, zijn criterium, zijn sport- het zeggen vooral zij die ook kin- ders in een kostschool hebben) mins tens op 3.000.000 fr. geschat worden. 5) Van de 125 mensen die het be- stuurs-, leraars-, bedienden en werklie den personeel vormen wonen er 82 in de stad; van deze laatsten, zijn er 62 naar Aalst komen wonen met Vrouw en kinderen van de circa 10.000.000 fr. wedden en lonen blijven er zeker 8.000000 in de stad (voor bakkers, beenhouwers, kleer- en schoenmakers, FISCALE EN SOCIALE GELIJKHEID De Raad van Beheer van het Natio naal Christelijk Middenstandsverbond (N.C.M.V.) is te Brussel samengeko men onder voorzitterschap van de h. Santens, om het werkprogramma van het verbond in zake fiscale en sociale clijkheid alsmede de actie voor de Zondagrust vast te leggen. De Raad Beheer heeft met genoegen ken- genomen van het Koninklijk be sluit waarbij voor de zelfstandige het stelsel der geboortetoelage wordt inge voerd op dezelfde voet als voor de loontrekkenden en verheugde zich over cultuurverenigingen en er geld uitgeeft, dan mag het (en met meer re denen) fier zijn over «ZIJN» «Techni sche Scholen voor Beide Vlaanderen en moet men steke blind zijn om ze niet te willen zien; maar ja... wat baten kaars en bril... Geachte lezer, meent u werkelijk met dhr. Bomon, dat ons stadsbestuur te veel doet vopr «die» school Besturen is vooruitzien en de stads belangen behartigen en niet aan DE MAGOGIE doen. G. H. de verwezenlijking van dit program mapunt. Hij heeft tevens aan de afge vaardigden van het Nationaal Verbond voor Textiel gevraagd met het depar tement van Economische Zaken en Middenstand contact te houden om de belangen van de textielhandel te vrij waren bij de uitvoering van het prijzen besluit. Verder werd een bespreking gewijd aan de uitbreiding van het stu diecentrum en de uitgave van eea nieuw tijdschrift voor de vrouwen uit burgerij en middenstand. De Raad van Beheer heeft ten slot te de laatste toebereidselen ge troffen voor de nationale studiedagen van het verbond die doorgaan te Gent op Zaterdag 21 en Zondag 22 Octo ber

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1